GS zetten streep door herindeling DE STEM Politie bezoekt 'wanbetalers' Drie gewonden in Hengstdijk Dow-personeel wil meer uren maken in ruil voor vrije dag Veel blauw op straat in Terneuzen Opbrengst bietenoogst wisselt sterk per gebied Onduidelijkheid over geld in verdwenen portefeuille Axelaar OPEN DAG ZATERDAG 7 SEPTEMBER er College houdt besluit vanwege 'bestuurlijke gevoeligheid' nog geheim Poging tot aanranding in Vlissingen Vogelspinnen te bekijken in Gentse Hortus Opnamen film Vlammend Hart in Vogelwaarde Weer vormt doorslaggevende factor Voor 750 gulden buskaartjes weg C1 Platform en gemeente praten over slaaphuis Auto in sloot bij IJzendijke van de nieuwe patchworkcursussen Zuidstraat 3 4551 BL Sas van Gent Tel. 0115-452358 Zeeland Van onze verslaggevers Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland (GS) heb ben gisteren besloten niet meer mee te zullen werken aan de gemeentelijke herinde lingvan Zeeuws-Vlaanderen. Volgende week komt er een voor stel van die strekking aan Provin ciale Staten, Tot dat voorstel er ligt, houden GS het vanwege de bestuurlijke gevoeligheid geheim, zo is gisteren uitgelekt. Dit betekent dat de omstreden berindeling niet doorgaat of op lijn minst forse vertragingen oploopt. Staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnenlandse Zaken) moet haar plan nu zonder positief advies van Zeeland naar de Tweede Kamer brengen en dat zal politiek moeilijk haalbaar zijn. Als tenminste de Zeeuwse Staten het besluit van GS volgen. Want het besluit, al komt het niet onver wacht, is een drastische beleids wijziging, omdat de Staten in principe al besloten hebben tot herindeling. De ommezwaai van GS komt niet onverwacht. Vorige week liet PvdA-gedeputeerde De Kok (bestuurlijke organisatie) in deze krant weten dat er nieuwe proble men waren gekomen met de her indeling. Zo zouden de gemeenten voor nog meer kosten worden gesteld dan de 44 miljoen gulden die al bekend was, omdat Den Haag de regeling veranderd heeft. Het gaat hier om zogeheten fric tiekosten, de reorganisatiekosten. Vanwege die kosten is de herinde ling door de Staten al in de ijskast gezet, men vond het eenvoudig weg veel te duur voor de Zeeuws- Vlamingen die het bedrag zouden moeten ophoesten. Ook meldde gedeputeerde De Kok vorige week dat de rol van de provincie in de procedure kleiner is geworden en die van Den Haag groter. Gisteren weigerde De Kok elk commen taar. Hij bevestigde wel dat er een nieuw Staten-voorstel komt. Verstandig In Zeeuws-Vlaanderen echter sta ken de tegenstanders van de her indeling de vlag al volop uit. Bur gemeester C. van Liere van Sluis- Aardenburg: „Een heel verstan dige beslissing van Gedeputeerde Staten. Ons lobbywerk heeft suc ces gehad en heeft vruchten afge worpen. We zijn niet voor niets als Philippine-beraad naar de Eerste en Tweede Kamer geweest om onder andere met senator Wiegel te praten. Daarnaast heb ik samen met wethouder J. du Fossé de gedeputeerden Hennekeij en Van Z wieten onder vuur genomen." Het enige risico is volgens Van Liere dat staatssecretaris Van de Vondervoort zelf het initiatief neemt om tot een gemeentelijke herindeling te komen. „Maar we hebben uit onze contacten met met name de Eerste Kamer (vooral CDA en WD) begrepen dat herindeling niet wordt gesteund als het niet van onderop (door GS) wordt gedragen. Er is in ieder geval wel een ontwerp-wet in de maak waardoor het mogelijk wordt dat de staatssecretaris op korte termijn tot een herindeling kan beslissen. We hangen daarom niet de vlag uit. We moeten alert blijven en moeten blijven lobbyen. En we moeten alles uit de kast halen als de staatssecretaris toch besluit tot een herindeling te komen. Ik noem het besluit van GS daarom boekwinst." Voorbarig Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse is voorzichtiger. „Ik heb ambtelijk begrepen dat het die kant uitgaat met de herinde ling, het is van de baan. Maar het besluit van GS is pas volgende week dinsdag een definitief besluit. Uit het informele circuit heb ik dat vernomen. Een borrel tje nu is nog voorbarig." Burgemeester W. de Graaf van Axel vindt dat Gedeputeerde Sta ten 'wijsheid betracht hebben'. „De gemeentelijke herindeling heeft als een zwaard van Damo cles boven ons hoofd gehangen, waar het ging om de gemeente lijke samenwerking in de regio. Ik zeg nu: laten we gezamenlijk optrekken om de regio te verster ken. Daarnaast is er nu een impuls om bepaalde zaken gestand te doen. Ik denk voor wat betreft Axel aan de uitbreiding van het gemeentehuis. We zitten daar als haringen in een ton." Iets goeds Burgemeester J. van Rest van Sas van Gent wil nog niet reageren op het nieuws. „Ik heb via via wel gehoord dat er voor de voorstan ders van zelfstandige gemeenten iets goeds in de lucht hangt. Maar ik heb nog geen officiële verkla ring van Gedeputeerde Staten ontvangen en dus kan ik daar niet op reageren. We wachten het maar even af." Van onze verslaggever Vlissingen - Een nog onbekende man heeft maandagmiddag geprobeerd een 32-jarige vrouw uit Vlissingen aan te randen. De vrouw liep mét haar negen maan den oude zoontje te wandelen in hetNollebos in haar woonplaats. De man, die geen broek aan had, pakte de vrouw van achter beet. Het slachtoffer begon te gillen en probeerde de man van zich af te duwen. Na enige tijd lukte dat, Waarna de man er als een haas vandoor ging. bi zijn vlucht gooide hij de buggy om, waar het zoontje van de vrouw inzat. Het jongetje raakte daardoor licht gewond aan zijn hoofd. De man is langs de tennis banen richting de duinen gevlucht. Van onze correspondente Gent - Het leven van de spin is boeiend. Met een lange draad maakt hij de meest ingewikkelde constructies. Liefhebbers van dit dier kunnen 31 augustus en 1 september terecht in Hortus M. Thiery in Gent, waar allerlei spinnen worden tentoongesteld. Er zijn ongeveer 30.000 soorten spinnen, De tentoonstelling, die van 10.00 tot 18.00 uur geopend is, leert bezoekers hier alles over. Heel speciaal is de collectie Vogelspinnen van Gemma Thrier. Over dit dier doen de wildste ver talen de ronde en de bezitster wil graag tijdens de twee dagen van de expositie het een en ander recht zetten. Zij laat haar troetel- Heren zien en wil alle vragen over de vogelspin beantwoorden. Brian Goethals maakte een dia montage van inheemse spinnen, deze wordt voortdurend getoond. De Hortus Michel Thiery is te wilden aan Berouw 55. Van onze correspondente Vogelwaarde - Dit week einde worden in Vogel waarde opnamen gemaakt wor de korte speelfilm van Luk Sponselee. De première is voorzien voor februari 1997 in Middelburg. Zaterdag 31 augustus en zondag 1 september vertoe ven op de boerderij van de familie Hermans aan de Pro vinciale weg acteurs, crew en wienden. Zij spelen gratis en hopen dat de film Vlammend aart van ongeveer tien winuten een succes wordt, in de film, die handelt over het ontstaan van de maan. en is gebaseerd op het volksver haal dat George Sponselee hewerkt heeft, wordt dialect gesproken. Het is een verhaal waarin het boerenleven wordt uitgetekend: de man- nen stapelen hooi op een warme dag. De werkdag wordt afgerond met enkele glazen wijn. Het aansteken van de sigaren veroorzaakt achter een kleine ramp, de Hooiberg vat vlam en uit het r°od en oranje ervan stijgt de maan langzaam omhoog. Als geboren uit een berg van vuur begint ze aan haar baan angs de nachtelijke hemelk oepel. 'Het blauw moet meer de straat op', is een gevleugelde uitspraak van commissaris F. Goudswaard, de chef van de politie in Zeeuws-Vlaanderen. Goudswaard zal in het licht van die stelling met voldoening gekeken hebben naar de eerste praktijk stage van de vijftien politiesurveillanten. Na hun negen maanden durende opleiding Van onze verslaggever Terneuzen - De suikerbietenoogst geeft dit jaar een sterk wis selende opbrengst per gebied te zien, zo verwacht het Instituut voor Rationele Suikerproduktie (IRS) in Bergen op Zoom. De suikerbietenexperts voorzien een gemiddelde landelijke opbrengst van 56 ton per hectare. Het zuidwestelijk kleigebied zit daar ook ongeveer op. Het verschil tussen West-Bra bant en Zeeuws-Vlaanderen is echter aanzienlijk. Waar de Zeeuwse boeren genoegen zullen moeten nemen met 52 ton per hectare, mogen hun West-Bra bantse collega's een opbrengst van 60 ton tegemoet zien. Een ongewoon verschil, beaamt het IRS, dat de verklaring vooral zoekt in het weer. Kreeg West- Brabant kort na het inzaaien van de bieten een paar malse buien, in Zeeuws-Vlaanderen bleven die achterwege. Traditiegetrouw spannen de 'nieuwe polders' de kroon als het Van onze verslaggever Nieuwvliet - Tijdens een rit van de toeristenbus die in de zomer maanden langs de Zeeuws- Vlaamse kust rijdt, is het afgelo pen weekeinde door een onbe kende voor 750 gulden aan bus kaartjes gestolen. De 27-jarige chauffeur van het streekvervoerbedrijf Zuid-West Nederland (ZWN) die de bus bestuurde, deed daarvan aangifte bij de politie. Een woordvoerster op het hoofd kantoor van ZWN in Zierikzee zei gisteren dat de plaatsbewij zen genummerd zijn. Of de chauffeurs van het bedrijf de komende tijd alerter zullen zijn op uitgifte van de gestolen kaart jes. gaat om de opbrengst per hec tare. Voor Flevoland rekent men op 70 ton, voor de Noordoostpol der op 66 ton. Van de kleigebie den brengt Zeeuws-Vlaanderen het er met 52 ton het slechtst vanaf. Veel minder verschil zit er in het geraamde suikergehalte van de bieten. Zoals de vlag er nu bij hangt verwacht het IRS een per centage van ruim zestien, een cijfer dat boeren doorgaans wel tevreden stelt. Maar, waar schuwt woordvoerder F. Tijink nadrukkelijk, ook hier is het weer een sterk bepalende factor. „De verwachting is gebaseerd op wat we nu weten. Maar het weer in de komende maanden kan nog van grote invloed zijn." Droog en zonnig weer is bevorderlijk voor het suikergehalte, wordt het nat en grijs, dan zal de zes tien procent niet wórden gehaald. Ook voor de totale opbrengst kunnen de weersom standigheden nog gevolgen heb ben - 'zoals op alles wat nog groeit' - maar minder dan voor de suiker. Het IRS is een onafhan kelijke stichting. Met het in Bergen op Zoom verrichte bietenonderzoek doen vooral boeren, loonwer kers, transporteurs en de suiker fabrieken hun voordeel. „De bietencampagne is logistiek gezien een enorme operatie. Ver voerders willen bijvoorbeeld dus graag op voorhand weten waar ze aan toen zijn. En de suikerfa brieken willen inzicht in de duur van de campagne," aldus Tijink. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws- Vlaamse politie bezoekt sinds enige tijd op verzoek van het parket in Middelburg perso nen die opgelegde geldboetes weigeren te betalen. Het gaat in zijn totaliteit volgens een politiewoordvoerder om enkele tientallen inwoners van de streek. Hoeveel geld die met z'n allen de staat verschuldigd zijn, is bij de politie niet bekend. Ook op het parket in Middelburg is dat niet snel te achterhalen, aldus een medewerker daar. Afgelopen maandag gingen agen ten van de Zeeuws-Vlaamse poli tie langs bij drie van deze hard nekkige wanbetalers. Een 48-jarige Hulstenaar en een vijftigjarige plaatsgenoot trok ken naar aanleiding van het bezoek grif de portemonnee. De eerste betaalde een nog open staande geldboete van 3030 gul den, de ander legde een bedrag van 390 gulden op tafel. Gisteren ging de politie langs bij een 27- jarige Terneuzenaar. Daar belden de agenten aan omdat de man een boete van 2220 gulden tot op heden niet had betaald. De politie wil boter bij de vis van de betrokken personen bij het afleggen van haar bezoekjes. Bij niet-betaling wordt de wanbeta ler onmiddellijk ingesloten en moet hij de cel in. De duur van deze vervangende hechtenis hangt samen met de hoogte van de boete waarvoor de betrokk- kene nog bij justitie in de boeken staat. Dat overkwam de inwoner van de Scheldestad, die ondanks de komst van de politie zijn boete niet ter plaatse voldeed. Drie inzittenden van een personenauto (allen uit Vogelwaarde) zijn gistermiddag per ambu lance naar de ziekenhuizen in Gent en Terneuzen gebracht, nadat zij betrokken waren geraakt bij een botsing met een vrachtauto aan de Plattedijk in Hengstdijk. De auto belandde in de berm. De brandweer van Kloosterzande moest er aan te pas komen om de 22-jarige bestuurster uit het wrak te zagen. Haar twee passagiers zaten al niet meer in de auto. De politie kon gisteravond nog niet vertellen of ze eruit geslingerd zijn of er op eigen kracht uitgekropen. De verwondingen lij ken in ieder geval mee te vallen. Volgens de poli tie heeft de vrouw die de personenauto bestuurde op de kruising geen voorrang verleend aan de vrachtauto. foto wim kooyman WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 gaan ze beneden de Westerschelde daadiverkelijk aan de slag. Gisteren gingen ze er voor het eerst geüniformeerd op uit in de binnenstad van Terneuzen, in het kader van hun praktijkstage. foto wim kooyman Van onze verslaggever Axel - Hoeveel geld zat er in de portefeuille die de Axelse ondernemer J. Steel vorige week in Terneuzen verloor? Ruim 48.000 gulden zoals hij zelf zegt? 36.000 gulden, zoals een anonieme vinder zijn secretaresse telefonisch mee deelde? Of slechts acht mille, zoals alweer een andere vinder beweert in een anonieme brief die is bezorgd bij de redacties van de regionale Zeeuwse kranten. Halverwege vorige week wilde de Axelse verkoper van zonne hemels de opbrengst van twee dagen storten bij een bankfili aal in Terneuzen. Normaal gesproken doet hij dat bij de bank in zijn woonplaats. Maar omdat hij nu toch een afspraak had bij de vestiging van zijn bank in Terneuzen besloot hij de opbrengst daar te deponeren. Na een broodje en een bood schap in„ de binnenstad ont dekte hij plotseling dat zijn portefeuille niet langer in de binnenzak van zijn colbert jasje zat. De onfortuinlijke Steel deed aangifte bij de poli tie. De Axelaar kon niet aan geven of hij zijn portefeuille verloren was of dat de beurs gerold was. Zeker was wel dat hij niet was verzekerd voor het verlies van de portefeuille met de forse inhoud. Steel had een fikse beloning over voor het terugbezorgen van zijn portefeuille. Dat vooruitzicht leverde totnutoe welgeteld twee reacties op. Afgelopen maandag belde een onbekende man zijn bedrijf in Axel. Hij deelde de telefoniste mee dat hij de portefeuille, met een inhoud van 36.000 gulden in zijn bezit had en wat het opbracht als hij hem terugbezorgde. Steel zelf was niet aanwezig en de man legde vervolgens de ho'orn op de haak zonder zijn naam of tele foonnummer achter te laten. De tweede reactie was een schriftelijke aan het adres van de regionale kranten. 'Een eer lijke vinder' laat weten, dat hij laatst het genoegen had om de portemonnee van Steel te vin- den. „Alleen of het nou aan mij ligt of aan Steel, er zat 8000 in en geen ƒ48.000." De ano nieme briefschrijver besluit met de Axelse ondernemer 'te bedanken voor het Vakantie geld...' Steel zei gisteren niet op .de hoogte te zijn van het bestaan "van de brief. Hij was wel van plan zich naar aanleiding ervan in verbinding te stellen met de politie. De ontwikkelingen werpen voor de Zeeuws-Vlaamse poli tie geen ander licht op de zaak. Volgens hoofdinspecteur E. Kint, chef van de basiseen heid Terneuzen, ziet de politie nog geen aanleiding om op dit moment iets te ondernemen. „Alleen is die eerlijke vinder natuurlijk helemaal niet zo eerlijk. Als het uitkomt wie hij is, zit die met een serieus pro bleem. Dan loopt hij kans op vervolging in verband met verduistering. Van onze verslaggever Terneuzen - De -ondernemingsraad van Dow Benelux in Ter neuzen wil dat de directie de mogelijkheden onderzoekt om dagelijks langer te werken in ruil voor twee vrije vrijdagen per maand. In Amerika wordt op dit moment proefgedraaid met het zoge naamde 80/9-rooster, waarbij tachtig uur werken verdeeld wordt over 9 dagen. Het perso neel heeft dan iedere twee weken een lang weekend. Ook in Terneuzen bestaat er vol gens de ondernemingsraad belangstelling voor dat rooster. De top in Terneuzen heeft inmid dels echter-laten weten het perso neel daar nog niet over te willen polsen voordat de proef in Ame rika (wellicht eind dit jaar) is afgerond. De ondernemingsraad had de belangstelling voor het 80/9- rooster willen peilen in het vier jaarlijkse arbeidsvoorwaarden Van onze verslaggever Terneuzen - Het Bewoners platform Binnenstad heeft gisteren met de gemeente overleg gevoerd over de plan nen rond de dag- èn nachtop- vang in Terneuzen. Vooral de ontsluiting van deze voorzie ning voor drugsverslaafden is voor het platform een heet hangijzer. Het Bewonersplatform dreigde vorige week met een kort geding als de ontsluiting van het pand aan de kant van de binnenstad gerealiseerd zou worden. Omdat de gemeente gisteren op dat punt nog geen duidelijkheid kon geven, is volgens platform woordvoerder Bert Kaiser een kort geding nog niet van de baan. „De gemeente heeft toegezegd dat de zaak nog bekeken wordt. Maar aanstaande vrijdag is de ter inzage ten einde. Dus wij zullen sowieso een bezwaarschrift tegen het plan indienen, omdat er nog te weinig duidelijkheid is. Aan staande maandag hebben wij weer een gesprek met de gemeente," aldus Kaiser. Behalve het Bewonersplatform zaten gisteren de politie, Agogi sche Zorgcentra Zeeland, Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs en het actiecomité Leef baarheid Terneuzen bij de gemeente aan tafel.- onderzoek, dat eind dit jaar onder het Dow-personeel wordt gehouden. Het 80/9-rooster geldt alleen voor het personeel dat in de dag dienst werkt, bij Dow Terneuzen zo'n 1200 werknemers. Het idee rooster kwam volgens een woord voerder van Dow Terneuzen voort uit het werkbelevingson- derzoek dat Dow regelmatig houdt. „Een van de dingen die daar uitkwamen was de stres sfactor. Bij Dow verandert er momenteel veel, mensen werken onder druk. In Amerika ontstond daardoor het idéé om het werk van tien dagen over negen dagen te verdelen." Een ander, voordeel voor het per soneel is volgens OR-lid R. Hamelijnck dat mensen zo meer tijd hebben voor persoonlijke bezigheden, zoals een bezoek aan de tandarts of het stadhuis. Nu moeten ze daarvoor hun dage lijkse werkzaamheden onderbre ken en ontregelen ze daarmee de bedrijfsvoering. „Dat soort din getjes kan dan allemaal op zo'n vrije vrijdag." Hoe een en ander in de praktijk te verwezenlijken is, is ook voor Hamelijnck nog niet duidelijk. Bij Dow werken bijvoorbeeld veel mensen in dagdienst al lan ger dan acht uur per dag. Dat overwerk is echter al verrekend in hun salaris. Uitgangspunt blijft een veertigurige werkweek. Van onze verslaggever IJzendijke - Een inwoner van Steenbergen is gistermiddag met zijn auto in een sloot bij IJzen dijke gereden. Dat gebeurde bij de kruising rijksweg N 61/Zevenhofstede- straat/Oranjedijk. De politie ver moedt dat de man te hard heeft gereden. De man belandde in eer ste instantie in de linkerberm, probeerde tevergeefs bij te sturen en kwam vervolgens via de rech- terberm in de sloot terecht. De .brandweer van Oostburg en IJzendijke moest er aan te pas komen om de man uit zijn benarde positie te bevrijden. De Steenbergenaar is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Zijn verwondingen lijken mee te vallen.

de Stem | 1996 | | pagina 13