S 1996 Jeugd via gevaarlijke route naar school toe POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Reeuwse Volksuniversiteit geeft cursus in lezen oude handschriften Tropische sfeer in Driewegen Gildefeesten Sluiskil sluiten vakantie af Werkbezoek van CDA SKI Sluiskil van start met nieuw seizoen Bloemententoonstelling in Retranchement voor de vijftigste maal aan Sluis-Aardenburg Dixieland op 'Rondje Markt' in Terneuzen DB STEM ZEELAND rH IOEIM-BON Winkeldiefstal Snelheidscontrole Door hond gebeten Alcoholcontrole Tas gestolen Hond aangereden Ruiten ingegooid 58 maal te snel Sas van Gent Zeeuws-Vlaamse sterrittencompetitie EXAMENS NATIONALE g OSTCODE Het name tussen Westdorpe en Sas van Gent Tasjesrovers slaan toe DINSDAG 27 AUGUSTUS 1996 C3 iUTOBEDRIJF BLUEKENS B.V., iedere deelnemer in dezelfde outen voorbehouden. 25, 10, 10, 50, 10, 10, 50, 10, 10, 25, 25, 25, 10, 10, 25, 10, 10, 10, 10, 25, 100, 10, 10, 10, 25, 25, 10,- 9044 NL 4B 50,- 9101 50,- 9174 10,- 9203 DJ 10,- 9219 25,- 9250 10,- 9251 CR 10,- 9254 10,- 9264 10,- 9281 PS 10,- 9312 PK MN 25,- 9351 CJ RD 50,- 9359 AE 25,- 50,- 9458 CL 9483 PE BC 100,- 25,- 10,- 10,- 9514 9523 9529 9531 10,- 9531 HX AC 100,- 9561 ED 10,- 9563 TE 10,- 9574 XD 25,- 9615 ZS 25,- 9625 AZ 50,- 9628 CM BG 50,- 9641 HX BK 25,- 9642 JK 10,- 9712 EJ BJ 50,- 10,- 9841 9921 DM 25,- 9934 EB 50,- 9944 CB 10,- 9981 PA 10,- DA 50,- 10,- EP 25,- ale Postcode Loterij Jckpot. eenmaal per maand het rekening af te schrijven, ïvullen in blokletters. t reglement, op aanvraag 20,- (twee lotnummers) 10,- (één lotnummer) dhr. mevr. I Hulst - Een 59-jarige man uit Sint Niklaas is zondagmiddag betrapt toen hij in een winkel aan de Industrieweg in Hulst probeerde een lamp te stelen. Hij kreeg een bekeuring van 4000 franc (220 gulden). Kuitaart - De politie hield zon dagmiddag een snelheidscon trole op de N60 in Kuitaart. Tussen 12.10 en 15.50 uur pas seerden 1640 voertuigen. Bijna tweehonderd bestuurders reden harder dan de maximum toegestane snelheid van tachtig kilometer per uur. Een voertuig passeerde het meetpunt met een snelheid van ruim 120 km/uur. Biervliet - Een loslopende her dershond heeft zondagmiddag op de Braakmanlaan in Bier vliet een 58-jarige fietsster uit Hoek aangevallen. De vrouw liep een verwonding aan haar onderbeen op. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de (nog) onbekende eigenaar van de hond. Groede - Een 35-jarige man uit Groede heeft een dagvaarding gekregen, nadat hij met een slok(je) te veel op achter het stuur van zijn auto was gaan zitten. Op de Noordweg in zijn woonplaats werd de man onderworpen aan een blaas- test. Die wees 0,8 promille uit. Sluis - Een 49-jarige vrouw uit Knokke mist sinds zondag avond haar tas, die ze onbe heerd had achtergelaten op een terras aan de Nieuwstraat in Sluis. In de tas zat een bedrag van enkele honderden guldens aan contant geld. Terneuzen - Een 43-jarige automobilist heeft zondag avond een hond aangereden, die plotseling de Haarmanweg in Terneuzen overstak. Het dier is door zijn baas zwaargewond naar een dierenarts gebracht. De auto liep blikschade op. Axel - Vandalen hebben zon dagavond drie ruiten ingegooid van een woning aan de Bem- hardstraat in Axel. IJzendijke - De politie heeft gisteren 58 automobilisten bekeurd bij een snelheidscon trole op de rijksweg. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 121 kilometer per uur, terwijl maximaal tachtig is toegestaan. KERMISPROGRAMMA - De cafés De Rijnvaart en De Reseda hebben van zaterdag 31 augustus tot en met dinsdag 3 september een aantal kermis- activiteiten op de rol staan. Zaterdagmorgen gaat in De Rijnvaart om 10.00 uur een kermisgaaibolling van start. Om 20.00 uur treedt Franky's Combo op, in verband met een dansavond in De Reseda. In De Rijnvaart speelt twee uur later de Belgische rockband Fire brick. In datzelfde café staat voor zondagavond (20.30 uur) een optreden van het dixie- orkest The Beet City Jazz Band gepland. Liefhebbers van gaai- bollen kunnen maandag 2 sep tember om 13.30 uur in De Rijnvaart terecht voor een ker- misbolling. In De Reseda staat voor dinsdagmiddag, om 14.00 uur, een kermisschieting op het programma. Schoondijke - TC Axel pakte in de voorlaatste sterrit van de Zeeuws-Vlaamse competitie de titel. Iets wat er al weken zat aan te komen. Dat betekent dat de Axelaars voor de vierde opeenvolgende keer en voor de zesde keer in totaliteit Zeeuws- Vlaams kampioen zijn gewor den. In Schoondijke, waar Free wheel '79 de voorlaatste sterrit organiseerde, ging de dagwinst naar RTC Delta. De Temeuze- naren bleven de Axelaars een tiental punten voor. Wielertoe rist, dat derde werd, wordt voor de vierde opeenvolgende keer vice-kampioen terwijl de strijd om de derde podium plaats gaat tussen TC West- dorpe, TC HAS en RTC Delta. Een strijd die op de laatste dag beslist zal worden. In het Schoondijkse café Bon Ami kwamen 156 deelnemers afstempelen waardoor men nog steeds op weg is naar een nieuw seizoensrecord. Morgen wordt in Westdorpe het seizoen '95/'96 afgesloten. Men kan tussen 18.00 en 20.30 uur afstempelen in cafe 't Oude Raedthuys aan de Graaf jans- dijk. Uitslag sterrit Freewheel '79: 1. RTC Delta (Terneuzen) 81.40 pt, 2. TC Axel 71.74, 3. Wielertoerist (Eede) 69.94, 4. TC Westdorpe 66.25, 5. Freewheel '79 (Schoon dijke) 53.29, 6. TIO (Oostburg) 50.86, 7. TC HAS (Sluiskil) 50.69, 8. TC Zwinhoeve (Retranchement) 47.00, 9. TC Breskens 44.65, 10. WTC Graauw 43.35. Stand na 16 sterritten: 1. TC Axel 1203.70 pt, 2. Wielertoerist 1076.41, 3. TC Westdorpe 941.25, 4. TC HAS 911.20, 5. RTC Delta 902.56, 6. Freewheel '79 751.23, 7. TC Breskens 668.20, 8. WTC Graauw 583.57, 9. TIO 495.96, 10. TC Zwinhoeve 487.80, 11. TC Sas van Gent 377.27, 12. TC Aarden burg 330.45, 13. Eendracht Melle 318.37, 14. WTC Bentille (beiden Belgie) 285.14, 15. TC Hulst 274.26. Kloosterzande - Aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen: Patty van Kerkchoven uit Kloosterzande, drs. bedrijfseconomie. Aan de Technische Universiteit Eindhoven: Werner van Kerkcho ven uit Kloosterzande, ir. werktuigbouwkunde. I iknummer: i i i i rrn i I I I 1 i -i-i—J f31.96.09 J I I LOTERIJ'®! M onze verslaggever Oostburg - Elke stamboomonderzoe- ker krijgt er mee te maken. Hoe ver der terug in de tijd van de voorou ders, hoe moeilijker de handschrif ten zijn te lezen, Vtet iedere scribent had in vroeger tijden schoonschrift en de oude boeken, aarjj) geboorte, trouw en overlijden werden aangetekend, hebben soms veel te verduren gekregen. Als handreiking voor mensen die 'worstelen' met oude hand schriften geeft de Zeeuwse Volksuniversi teit een speciale cursus paleografie (handschriftkunde) De cursus wordt gedurende tien avonden vanaf 29 oktober gegeven in Den Hoek zak in Oostburg. Cursusleider is de Hul ster stadsarchivaris A. Prinsen. Reeds eerder gaf hij op eigen initiatief een aan tal van dergelijke cursussen in Axel en Hulst. De cursus is met name bedoeld voor mensen die zich in het stamboomon derzoek hebben gestort. Zolang de sinds de Napoleontische tijd ingevoerde gemeentelijke registers geraadpleegd kunnen worden, gaat het nog wel. Maar dan komen de problemen. Voor 1796 wer den de gegevens zoals nu in de burgerlijke stand worden vastgelegd, op schrift gesteld in de parochies of christelijke gemeenten. En zoals gezegd, niet iedere pastoor of dominee was gezegend met een duidelijk handschrift. „Globaal bestrijken wij in de cursus de periode tot 1600," zegt Prinsen. „Niet alleen gaat het om het kunnen lezen maar ook om het taalgebruik en het kunnen begrijpen van gebruikte afkortingen. Voor iemand die zijn stamboom wat wil aankleden, en verder wil dan puur alleen de afstamming, zijn naast de gebruike lijke registers ook die van rechtbanken en notarissen van belang. En dan is zo'n cur sus best handig." Prinsen heeft ook plannen voor een even tuele vervolgcursus, waarbij dan de te bestuderen handschriften kunnen terug gaan tot 11e en 12e eeuw. Om een cursus handschriftkunde te volgen is geen bij zondere vooropleiding nodig. „Als men kan lezen en belangstelling voor oude handschriften heeft is dat al ruim vol doende," meent hij. Een tropisch wit strand, wuivende palmen en een beach-volleybaltoernooi. Vrijdag en zaterdag bood buurtschap Driewegen de aanblik van de Carribean. De stichting die de bewoners van Drie wegen hebben opgericht om de Beach Party te organiseren, is een groot succes gebleken. J. Klau wers: „Het was erg gezellig. Er hing een fantastische sfeer. Vrijdag was er een diner voor zo'n 120 deelnemers. Op het menu stond speenvarken aan het spit, bereid op Griekse wijze. Overgoten met muziek van een Griekse live-band. Zaterdag werd begonnen met een beach-volleybaltoernooi, waaraan twintig teams deelnamen. In de finale won Foaks met 17-8 van de Zandhappers. De grote tent bood tijdens de regenbuien uit komst. 's Avonds was er een disco-avond. Met het geld dat men over heeft, wordt de komende Sint Nicolaasviering voor de kinderen van Driewegen gesponsord. foto wim kooijman Van onze correspondent Sluiskil - Sluiskil gaat met de zestiende editie van de Gilde- feesten een warm en vooral vrolijke afsluiting van de vakantie periode tegemoet. Vanaf 29 augustus staat het kanaaldorp vier dagen in het teken van het jaarlijkse dorpsfeest dat dit jaar 'tropical' als thema heeft. Het gildebestuur wil met dit thema de zomer in huis halen en dit samen met de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen vieren. De feesten trekken jaarlijks duizen den bezoekers naar Sluiskil. De formule om het feest gratis aan de bevolking aan te bieden, is ook dit jaar weer overeind geble ven. Alleen voor de zaterdag avond, met een optreden van Gerard Joling, is er een tientje entree verschuldigd. Donderdag vindt de opening plaats met het oplaten van bal lonnen door de Sluiskilse school jeugd. Aansluitend is er een grote mobiliteitsbeurs. Het is de eerste keer dat het gildebestuur afge stapt is van de beurs met plaatse lijke ondernemers en verenigin gen. Dit keer showen tot en met zaterdag vijf autodealers hun bolides, van groot tot klein en van sportief tot stationwagens. De plaatselijke muziekvereniging presenteert zich en de eerste avond wordt afgesloten met een modeshow door 'Souplesse'. Vrijdag is de bekende ouderen- middag met bingo en een optre den van Frans de Schepper. Ver der staan op het programma de kinderspelen voor de basisscho len, de cofa-trimloop en een swingende tropische dansavond. Het zwaartepunt van de Gilde- feesten ligt op de zaterdag. Er is een wandeltocht, gaaibollen en petanque en een optreden van jeugdcircus Reinardi. Er staan oude legervoertuigen van de General Armygreen Foundation opgesteld en de 'palm-beach spe len' worden afgewerkt. Zo zijn er een levend tafelvoetbalspel en een grote sjoelbak, 's Avonds ver wacht het gildebestuur een volle tent bij het optreden van Gerard Joling. Zondag wordt eerst een oecu menische dienst gehouden, gevolgd door het super-ontbijt, rommelmarkt en braderie.'s Mid dags wordt er bingo gespeeld. De feesten worden afgesloten met een swingende dansavond met de New Four. \lan onze verslaggever Westdorpe - De route die de middelbare schooljeugd tus sen Westdorpe en Sas van Gent volgt, is gevaarlijk. De werkgroep IGVT (Integraal Gericht Verkeers Toezicht) Zeeuws-Vlaanderen brengt deze verkeersonveilige situatie onder Je aandacht van de provincie en Je gemeenten Axel en Sas van Gent. IGVT beveelt daarom bij de pro vincie een nieuwe route aan. De directeur van de Westdorpe basisschool De Kreeke, G. Lan- geraert, vroeg enkele maanden geleden aandacht voor de situatie bij de werkgroep. IGVT onder schrijft het verkeersonveilig- heidsprobleem van de school gaande jeugd. „Een gepaste maatregel lijkt ons dan ook op zijn plaats." Momenteel maakt de jeugd gebruik van de Sasdijk. Op deze weg neemt vooral het zware ver keer toe in verband met de ont sluiting van het industriegebied Axelse Vlakte. De nieuwe route moet in de ogen van IGVT gaan via de oostelijke parallelweg van de Tractaatweg (N253). Daar is onlangs op de kruising Langeweg/Tractaat- weg/Eversdam een verkeersre gelinstallatie neergezet. De werkgroep stelt voor de school jeugd vanuit Westdorpe langs de oostelijke parallelweg van de Tractaatweg te sturen. Daar is wel een maatregel voor nodig. Automobilisten rijden namelijk met hoge snelheden over de parallelweg. Ze gebrui ken deze route als sluipweg om lang wachten bij de oprit aan het viaduct Axelse Sassing/Tractaat- weg te voorkomen. De hoge snelheden waarmee het autoverkeer over de parallelweg rijdt veroorzaken volgens IGVT een gevoel van onveiligheid bij de zwakkere verkeersdeelnemers. En zeker bij een toename van het aantal fietsers zullen daar ern stige verkeersongelukken (kun nen) gebeuren. De werkgroep stelt daarom voor van de paral lelweg een autoluwe, verkeers veilige route voor fietsers te maken. Dat kan door middel van de aanleg van een landbouwsluis Van onze verslaggever Sluiskil - Het Sociaal Kultureel Initiatief (SKI) Sluiskil heeft het programma rond voor het komend seizoen. De activiteiten gaan vanaf maandag 2 september van start. De organisatie, die zonder subsi die werkt, heeft de activiteiten bij een aantal hoofdgroepen ondergebracht. De groep 'disco' heeft voor iedere tweede vrijdag van de maand een dansavond op het programma staan in de grote zaal van het Meulengat. De avonden zijn bedoeld voor de jeugd van twaalf tot negentien Daarnaast zijn er de 'Rak- '-avonden op vrijdag. Niet in de grote zaal, maar in de soos- ruimte. Een keer per maand, op zondagmiddag, kunnen kinderen van drie tot twaalf terecht in het Meulengat voor een kinderdisco. Ook dit jaar heeft het SKI een aantal cursussen georganiseerd, zoals yoga, aerobics en bloem schikken. De groep 'cursussen' bekijkt nog of het mogelijk is om lessen op te straten voor kle- dingmaken, technica 10 en EHBO. Verder is er een groep die de gro tere evenementen organiseert. Behalve de derde Zeeuwse Soundmix- en Playbackshow (zaterdag 23 november), de intocht van Sinterklaas en een kerstworkshop, bereidt deze groep nog een aantal activiteiten voor: onder meer een politiek café voor jongeren, een zeskamp, een popconcert en diverse acties in verband met het vijfjarig jublileum, volgend jaar april. Van onze verslaggever Retranchement - De openbare basisschool Oranje-Nassau in Retranchement houdt zaterdag 7 september voor de vijftigste keer de jaarlijkse Bloemententoonstelling. Deze expositie vindt plaats in dorpshuis d'Ouwe Schoole op de Markt. De Bloemententoonstelling vond 'ijftig jaar geleden voor de eerste heer plaats en was toen een regio naal evenement in verschillende plaatsen in West-Zeeuws-Vlaan- faen. In alle dorpen verdween tee activiteit in de loop der jaren maar in Retranchement Weef ze bestaan. Was het eerst zuiver een tentoon stelling van bloemen en planten, tegenwoordig heeft het een karakter van een fancy-fair met diverse activiteiten. Bloemen en ™or kinderen thuis opgekweekte Planten nemen nog steeds een belangrijke plaats in, maar ook "oor de kinderen thuis gemaakte werkstukken vormen een belang rijk aspect van de tentoonstel ling. Het thema dit jaar is 'Bloe men en feest'. Ter gelegenheid van het vijftigja rig jubileum heeft de ouderraad van elke lichting schoolverlaters een oud-leerling gevraagd nog eens een werkstuk in te leveren. Deze oproep heeft succes gehad. Tijdens de tentoonstelling zijn vijftig extra werkstukken van oud-leerlingen te zien. De Bloemententoonstelling op zaterdag 7 september wordt gehouden van 14.30 tot 17.00 uur. Naast de expositie zijn er ook een rad van avontuur, een verloting en diverse spelletjes. De toegang is gratis. kan onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De leden van de CD A-fractie uit Provin ce Staten van Zeeland en de twee CD A-gedeputeerden bren- I® woensdag 28 augustus een werkbezoek aan de gemeente Cis-Aardenburg. De statenleden worden geïnformeerd over actuele ontwikkelingen in de gemeente. Tevens wordt een aantal zaken tergesproken dat raakvlakken telt met het provinciaal beleid. brengt het gemeentebestuur Meraard de gemeentelijke herin- eimg van Zeeuws-Vlaanderen an de orde en wordt gesproken ter de afwijzing van Gedepu- serde Staten om Sluis aan te wij- als belangrijke gemeente in est-Zeeuws-Vlaanderen (de genaamde dragende kem). burgemeester C. van Liere kon- Jafwijzende besluit n j*st hij alles in het werk stelt GS op andere gedachten te Jgen. Een van de mogeiijkhe- t.en,ls tet benaderen van de sta tenfracties. gemeentebestuur vraagt de ovmcie om Sluis aan te wijzen als dragende kem omdat hierdoor onder andere woningbouw moge lijk is voor nieuwkomers. Volgens de gemeente zijn er nogal wat Bel gen die in Sluis werken en graag in deze plaats willen wonen. De bijeenkomst begint met een ontvangst en een inleidend gesprek in de raadzaal van het Belfort in Sluis. Vervolgens wordt per bus een rondrit door de gemeente gehouden om de staten leden ter plaatse uitleg te geven over de plannen van de gemeente en de projecten die in uitvoering zijn. De drie partijgenoten uit de gemeenteraad van Sluis-Aarden burg voegen zich 's avonds bij het gezelschap in hotel/conferentie centrum De Elderschans. foto archief de stem Ook The Scat Cats treden op tijdens het tweede 'Rondje Markt' in Terneuzen. Van onze verslaggever Terneuzen - Twaalf Dixie- landbands maken er op 31 augustus en 1 september een gezellige boel van, tijdens het tweede 'Rondje Markt' in Ter neuzen. De binnenstad, met uiteraard de markt als centraal punt, wordt een weekend lang 'Bourbon Street', door dit muziekevene ment dat door de stichting Back to the Dixies op touw is gezet. De cirkel is bij deze tweede editie al weer een stuk groter geworden, want de streetparades gaan tot aan Grand Café de Graanbeurs en spelen bovendien in de Vloos- wijkstraat en De Steenen Beer. Het rondje word op zaterdag om 13.30 uur geooend i'^naf., moment tr«_J Dixies, Willy Aelvoets NO Swing Band en de South West Dixie Jazz Paraders door het Terneu- zense centrum. De eersten vieren, zoals onlangs gemeld, meteen ook hun tienjarig bestaan. Aelvoets Swingband staat precies twee keer zo lang op de planken en houdt nog steeds de aloude, zwarte New Orleans stijl in ere. De band is bekend van BRT-radio en -televisie. Beide bands treden 's avonds vanaf 21.00 uur op in respectievelijk 't Bierwinkeltje en De Graanbeurs. Drie podia, op de markt, bij Kolkzicht en bij De Vriendschap, geven 's middags vanaf 14.00 uur vaste voet aan de formaties Champagne Charlie, de welbe kend» Zeeuwsvlaamse Beet City hotel-restaurant. ï^or y°u- Cham- was ze op, lichameeSreer^ van muziekstijlen, waaronder blues, country, ragtime en rock in een bruisende cocktail van Ameri kaanse volksmuziek. Just For You, begonnen als gelegenheids kwartet, speelt jazz uit het hart van New Orleans. The Flying Dixies verzorgen ook op zondagmiddag een streetpa- rade, evenals de NO Longfield Jazz Crackers. Eveneens een band met Terneuzense oorsprong, al zestien jaar dixieland ten gehore brengend in het Zeeuwse en ver daarbuiten, tot het Inter nationale festival van Bratislava toe. Ze zijn ook 's middags op het marktpodium te vinden (16.00 uur) en de avond tevoren in café Du Commerce om 21.00 uur. Tegelijkertijd spelen op zaterdag avond, naast de reeds genoemde bands, de formaties Naguine in Brasserie Kolkzicht, The Seat Cats in De Vriendsschap, Cham pagne Charlie in Ter Nose, de Arnhemse Storyville Jassband in Porgy Bess en The Louisiana Rhythm Aces in The Hopper. De laatste is een van de weinige Nederlandse orkesten die de tra ditie van de New Orleans Revival in stand tracht te houden. Het zondagmiddagprogramma wordt gecompleteerd door The Scat Cats (14.00 uur) en The Flying Dixies (17.00 uur) op de Markt. Tijdens het Rondje Markt wordt extra aandacht besteed aan de kinderen. Er komt een speciale attractie, maar welke dat is blijft voorlopig geheim. Bezoe kers kunnen eventueel hun jonge kinderen gratis onderbrengen in kinderdagverblijf Het Hummel tje. tussen de Langeweg en de Lage- weg. Van onze verslaggever Vlissingen/Middelburg - Een 89- jarige vrouw uit Middelburg en een 38-jarige vrouw uit Vlissin- gen zijn het afgelopen weekend in hun woonplaats beroofd van hun tas. In Vlissingen ging de beroving gepaard met geweld en onder bedreiging van een mes. De vrouw liep op de Brouwe rijstraat, toen een man haar op een mountainbike tegemoet reed. Hij stopte en eiste geld. Toen het slachtoffer duidelijk maakte dat ze geen geld bij zich had, deelde de overvaller een paar rake klap pen uit. Tenslotte gaf de vrouw hem een gering geldbedrag. Ze raakte lichtgewond in haar gezicht. Een (nog) onbekende jongeman pakte bij de bejaarde vrouw in Middelburg haar tas af, op het moment dat hij haar met de fiets passeerde. In de tas zaten identi teitspapieren, bankpasjes en een portemonnee met enkele honder den guldens.

de Stem | 1996 | | pagina 17