*We kunnen alleen maar groeien Flushing Meadows buitenbeentje van Grand-Slams DE STEM Ex-NAC'er Kees van Wonderen over het 6 vreemdelingenlegioen' van Feyenoord: "digitale TV" schotelantennesets nu leverbaar! B1 Iben er nog niet geweest, dus ik tan er nog niet over meepraten, maar als ik zo links en rechts mijn oor eens te luisteren leg en de af gelopen dagen heb ik ook alle tranten goed gelezen, schijnt alles niet écht op rolletjes te lopen in de Amsterdam ArenA. Die hoofdlet- ter A aan het end is overigens geen tikfout mijnerzijds, het schijnt zo te moeten, maar vraag me niet waarom. 5e plaggenhut van oom jan noemen ze hem al, jat vanwege die rafelige grasmat. De plaggenhut is door degenen die hem je afgelopen week be- zocht hebben, hetzij bij je wedstrijd tegen NAC, hetzij tijdens de dagelijk se rondleidingen, ervaren als een megatempel van je arrogantie. Zelfs Louis Gaal heeft zijn buik tol van de manier waarop hij en zijn Ajax behandeld worden door de directeur en zijn personeel. ben daar allemaal niet 20 verrast over, maar het is me een beetje te ge makkelijk om meteen te zeggen dat dat typisch Amsterdams is, dat bla bla van hoog uit die op geblazen bollen. En het heeft ook niks met voet bal te maken, zeg ik er maar gauw bij, voordat ie me er weer ten on rechte van beschuldigen jat ik daar een hekel aan heb. Ik begin er zo lang zaamaan van overtuigd te raken dat arrogantie en onbeschoftheid typisch Nederlands zijn. Goed, ik mag ook wel eens opspringen als een bos vlooien als ik me te kort gedaan voel, maar meestal ge draag ik mezelf zoals ik dat ge leerd heb. Opstaan voor oude da mes, netjes in de rij bij de bakker en altijd met twee woorden spre ken. Dat soort werk, kent u dat nog? het komt me hier, in Breda, in gans het land, te vaak voor dat je je wisselgeld zwijgend toegescho ten krijgt, zoals dat kennelijk in de tenA gaat, zonder dat er een be dankje of een glimlach af kan. Of zo'n trut in zo'n boetiek die, ook al zwijgend en kauwgum kau wend, met zichtbaar leedvermaak een tientje aanpakt voor een afge prijsd T-shirt, dat blijkbaar vloekt met haar eigen uitdossing, model vogelverschrikker. Al was het maar omdat dat shirt haar trots, een nog niet helemaal genezen navel-piercing, zou bedekken. Nederlanders beginnen aan dat gebrek aan manieren met zijn allen zo gewend te raken, dat ze, als ze eens een keer in Amerika komen, de serveerster meteen een grote smoel geven als die naar hun mening een keer te vaak komt vragen of alles kits is. Dat doet dat mens alleen maar om de fooi, hebben ze gehoord, en daar houden ze niet zo van. Ik kijk honderd maal liever tegen dat plastic masker van beleefdheid aan dat die Amerikanen opheb ben, dan tegen die blaaskaken die sommige uitbaters hier achter kas sa, toonbank of bar durven te zet ten, of het nou in de ArenA of in een kroeg op de Bredase markt is. Waar je bijvoorbeeld een Hoe- gaarden bestelt en ze zonder blik ken of blozen een glas beginnen 'e tappen uit een kraan waar Steendonk op staat. Moetje eens durven te zeggen dat je dat niet besteld hebt. Ze zeggen nog net net dat je niet zo moet zeiken, maar dat is precies wat ze bedoe- 'en als ze je uit de hoogte laten weten dat je blijkbaar geen ken ner bent, want dat je anders wel zou weten dat er geen verschil is' tussen die twee witbieren. zuig dit niet uit mijn duim, dit soort dingen gebeurt echt in een stad die zich Bourgondisch en gastvrij durft te noemen. Ik ken zat van dergelijke staaltjes. Maakt u zich dus niet al te druk over die zogenaamde Amsterdamse arro gantie. Ik denk dat ik vanavond voor de eerste keer eens bij NAC ga kijken. Daar zou het gezellig en gastvrij moeten zijn en is de klant wrang, ik ben benieuwd of ze ®arwel met twee woorden spre- Léori Krijnen Door Jacques Hendriks Rotterdam - Omdat Kees van Wonderen deze zomer zijn werkgever NAC verruilde voor Feyenoord, was het niet zo vreemd dat hij zijn appar tement in de Bredase Cathari- nastraat verliet. Maar om nou als kersverse Feyenoorder naar Amsterdam te verhui zen...?? De liefde blijkt verantwoordelijk voor deze opmerkelijke movede vriendin van Kees van Wonderen woonde namelijk al in de hoofd stad en bij haar is de voetballer ingetrokken. „Tijdelijk hoor," lacht Van Wonderen wat verle gen, „we zijn iets aan het zoeken in Utrecht." Hij zegt in de Kuip (nog) niet veel gedold te zijn met deze opmerke lijke keuze van woonplaats. Al die nieuwelingen in de^. selectie, uit zoveel verschillende landen, beseffen misschien ook nog niet eens dat de verhoudingen tussen 'Amsterdam' en 'Rotterdam' wat gevoelig liggen. Bijna twee maanden is Kees van Wonderen nu aan het werk bij Feyenoord. Eerder was de 27-ja- rige speler actief voor Bennekom, NEC en NAC. „Het is altijd even wennen, ik ben een type dat in eerste instantie een beetje vanaf de achtergrond toekijkt. Maar ik moet zeggen dat ik me hier meer op mijn gemak voel dan bij NAC in het begin. Dat was gewoon een rotgroep om in te komen, twee jaar geleden. NAC was in het eer ste jaar eredivisie hoog geëin digd, de spelers waren met z'n allen op vakantie gegaan, de groep was bijna helemaal bij el kaar gebleven, kortom de binding was heel sterk. Daar kom je als nieuweling, ook nog eens afkom stig van een eerste-divisionist, moeilijk tussen." Niet thuis „Ik heb me een half jaar helemaal niet thuis gevoeld bij NAC, ook al omdat ik begon met een voetbles sure. Speel je meteen goed en blijk"je van waarde voor het elf tal, dan word je veel eerder geac cepteerd. Ik reed toen samen met Jan Gaasbeek op en neer - hij woonde in Veenendaal, ik nog in Bennekom - en hij voelde precies hetzelfde. Ik moet er wel bij zeg gen dat ik het de laatste ander half jaar bij NAC perfect naar mijn zin heb gehad, spijt heb ik nooit gehad van mijn overgang naar Breda, ook niet in die begin periode." „Ik denk dat het ook logisch was, die begintijd bij NAC. Stel nou dat Feyenoord afgelopen jaar kampioen was geworden en dat de selectie bijeen gebleven was, dan was hier precies hetzelfde met me gebeurd." De situatie is 'iets' anders dan Van Wonderen hierboven schetst, Feyenoord kende (weer eens) een turbulent seizoen met veel ruzies maar zonder prijzen. En dus ging de bezem opnieuw door de Kuip en trokken voorzitter Van den Herik en de zijnen een tiental nieuwe spelers aan. „Ja, als er al een raamwerk zou staan waarin slechts twee of drie man ingepast hoefden te worden, dan was het voor mij'als nieuweling een stuk beter geweest. Maar ik wist toen ik tekende, dat Feyenoord veel nieuwe mensen wilde halen. Was ik nu naar Ajax of PSV gegaan, dan was ik bij wijze van spreken in een gespreid bedje beland. Al leen, Ajax is nooit ter sprake ge weest en waarom ik niet voor PSV gekozen heb, is bekend." (In een gesprek met trainer Dick Ad vocaat kreeg Van Wonderen het gevoel dat deze hem slechts wilde hebben voor een plaats op de bank, J.H.). Moeilijke periode „Mijn ambitie was om naar een topclub te gaan, dat is Feye noord, ook al staat er nu nog geen elftal dat Europese top is. Toch is hier veel mogelijk. Stel dat je op een gegeven moment tussen de vijfde en achtste plaats zou han gen. Dat is dus iets wat Feye noord zich niet kan veroorloven. Dan gebeurt er onherroepelijk wat, reken maar. Ik had ook voor ze\?en jaar bij NAC bij kunnen te kenen, ze hebben nu een goed elf tal dat hoog kan eindigen. Maar ik wilde per se mijn kans bij een topclub pakken, ook al beland ik hier in een moeilijke periode. Wil je je ambities waarmaken, dan moet je dat soort dingen niet uit de weg gaan. We moeten hier een nieuw elftal opbouwen, terwijl daar eigenlijk geen tijd voor is. Er worden ook meteen prestaties geëist. Ik ben benieuwd hoe dat samen gaat. Dat nieuwe elftal moet Arie Haan gaan kneden uit een selectie be staande uit spelers met liefst acht verschillende nationaliteiten. Hoe gaat zoiets op het trainings veld, in het spelershome? Van Wonderen: „Omdat je verschil lende talen spreekt, is het niet mogelijk om snel een echte per soonlijke band met elkaar te krij gen. Maar de voetbalzaken, daar kom je wel uit. Korte termen, zo als 'in je rug', 'zakken', enzo voorts, die begrijpen ze wel. Dus op het veld hoeft het geen proble men op te leveren." Koeman Een belangrijke rol als 'tolk' heeft natuurlijk Ronald Koeman. Hij spreekt vloeiend Spaans en kan dus de Argentijnen wegwijs maken. Dat zal voor Graff en Sanchez dus schrikken geweest zijn, toen Koeman plots boos wegliep uit de Kuip. Van Wonde ren lacht wat, wil duidelijk niet te veel kwijt over de eerste rel van het seizoen. „Bij Feyenoord gebeurt altijd wel wat. We had den het er in het begin van het seizoen in het spelershomg een keer over: het is altijd onrustig bij Feyenoord. En prompt kwam die affaire. Tja, je ondergaat het gewoon als individu. Ik kan er niet zoveel mee. .We speelden ver volgens inderdaad niet best tegen Gremio, maar ik weet niet of dat alleen aan die affaire lag. We hadden gewoon nog geen inge speeld elftal. Nu zijn we iets ver der. Ik ben wel blij dat Ronald gebleven is; het zou doodzonde geweest zijn als hij was gestopt. Hij weet natuurlijk van de hoed en de rand, hij is een toegevoegde waarde voor het elftal. Ik ben een nog vrij onervaren speler. Wat heb ik nou meegemaakt in het be taalde voetbal? Twee jaar met NEC in de eerste divisie en an derhalf jaar met NAC in de eredi- »Kees van Wonderen stijlvol in actie namens Feyenoord: „Bij Feyenoord gebeurt altijd wel wat." visie, want het eerste half jaar in Breda was ik geblesseerd. Van spelers als Koeman, maar ook Peter Bosz kun je heel veel leren, als je maar goed luistert. Juist bij bepaalde kleine dingen kunnen ze je goed sturen." Wat Feyenoord van dit seizoen gaat maken, valt met geen moge lijkheid te voorspellen. Ook Kees van Wonderen durft dat niet. „Zoveel wedstrijden heb ik die nieuwelingen natuurlijk ook nog niet zien spelen. Maar ik denk dat Graff, Sanchez en Claeys in ieder geval jongens voor de basis zijn. Saganowski moet nog groeien, die is ook pas 17." Matchwinnaar Het enige wat duidelijk lijkt, is de samenstelling van het midden veld: Van Wonderen, Van Gastel en Van Bronckhorst zijn vrij ze ker van hun plaats, Sanchez komt daar waarschijnlijk als meest vooruitgeschoven man achter de spitsen bij. De eerste drie deden het tegen Roda JC in ieder geval naar behoren, Van Wonderen - veel frequenter diep gaand dan hij bij NAC gewend was - was zelfs de beste Feye noorder. Plus de man die tot een minuut voor tijd de matchwinnaar leek te worden. „Dat was flink balen, die late strafschop tegen. En niet alleen omdat ik nu geen matchwinnaar was. Als je vrij kort voor tijd op 1-0 komt, dan moet je die wed strijd uit kunnen spelen. Boven dien, zo goed was Roda niet. We hadden ze moeten pdkken. Op papier is Roda uit Wel altijd zwaar. Begin je het seizoen met winst in zo'n wedstrijd, dan is dat een enorme steun4 in de rug, je krijgt vertrouwen en het is goed voor de sfeer. Over mezelf was ik redelijk tevreden, helemaal con tent ben ik nooit. Ik was best ner veus, moet ik bekennen, en die spanning raakte ik de hele wed strijd niet meer kwijt." Op dinsdag 10 september speelt Feyenoord zijn eerste wedstrijd in het Europa-Cup-III-toernooi. Voor Kees van Wonderen zijn Europese vuurdoop, een van de redenen ook waarom hij voor Feyenoord koos. „Internationaal heb ik nog geen ervaring, dat geldt trouwens voor een groot deel van onze selectie. Voordeel is dat we daardoor al leen maar kunnen groeien. Wed strijden in het buitenland zijn toch weer een stapje hoger, dat merkte ik al bij de toernooien in Kazachstan en Spanje. Dat zijn hele nuttige wedstrijden, waarin je echt op de toppen van je tenen moet lopen. Heel zwaar, maar je leert er veel van. Het zijn ook nauwelijks meer vriendschappe lijke wedstrijden te noemen, kijk maar naar Valencia-Feyenoord in Benidorm. Toen gebeurde ook van alles en liepen wij zelfs tegen twee rode kaarten op (voor Graff en Boateng, J.H.). Dat soort wed strijden moet je gebruiken om in vorm te komen, om fit aan de start te verschijnen. Doe je dan niet je uiterste best, dan neem je alleen jezelf in de maling." Door Tim Overdiek New York - Maandag gaat de 116e editie van de US Open van start, maar het tennis toernooi van volgend jaar werpt nu reeds omstandig zijn schaduw vooruit. Letterlijk zelfs. Het Louis Armstrong- stadion van Flushing Meadows in New York, waar sinds 1978 het belangrijkste tennisevenement van de Vere nigde Staten wordt gehouden, staat aan de voet van een im ponerende arena, die aangeeft dat de grenzen van de groei nog lang niet bereikt zijn. Welgeteld 505.666 toeschouwers passeerden afgelopen jaar de oude loketten, en gezien de tradi tioneel vaak vruchteloze gevech ten om toegangskaartjes in met name de tweede toernooiweek kan de investering in het nieuwe stadion met 23.500 zitplaatsen op voorhand geslaagd worden ge noemd. Pas volgend jaar is het gereed voor de eerste tenniswed strijden. Het huidige hoofdsta dion zal dan worden omgevormd tot Grandstand, de plek waar de op een na belangrijkste partijen worden afgewerkt. Cirkel Het US Open is het laatste van het kwartet Grand-Slam-toer- nooien, dat het kalenderjaar be gint in Sydney (Australisch Open), en via Parijs (Roland Gar ros) en Londen (Wimbledon) uit eindelijk in New York een puur symbolische seizoenafsluiting beleeft. Proftennis is per slot van rekening een nimmer eindigende cirkel, waarbinnen alleen ge noemd viertal zich door verwor ven traditie en afgedwongen er kenning mag verheugen in bui tengewone aandacht van spelers, publiek en sponsors. De toernooien in Sydney, Parijs, Londen en New York worden door de tenniswereld in één adem genoemd, maar elk van de evene menten is uniek, zegt toernooidi recteur Jay Snyder. Het Austra lisch Open is ongedwongen en vriendelijk, het Frans Open kent zijn elegantie en Wimbledon ligt verzonken in traditie. Het US Open is typisch New York. Het is onbeschaamd van karakter, bijna confronterend voor iedere speler die daar niet aan gewend is. Eerlijkst Het US Open wordt bovendien gespeeld op DecoTurf II, het zo geheten hardcourt van acryl-ce- ment, dat door tennissers als de eerlijkste ondergrond wordt .be schouwd. Verschillende speelstij len gedijen er. Het is niet zo snel als sommige andere hardcourts, waardoor niet alleen de strategie vanaf de baseline kan worden be paald, maar service- en vol- leyspel even goed succesvol kun nen zijn. Het voordeel van harde opslagen op het Engelse gras is afwezig, evenals van de slaapver wekkende lange halen op het Pa- rijse gravel. Omstandigheden zijn in New York voor iedereen gelijk. Gelijk wellicht, maar daarom niet minder'frustrerend, want het toernooi vertoont overeenkom sten met de onophoudelijke hec- tiek, die de charme en tegelijker tijd de onmogelijkheid van de miljoenenstad typeert. Het US Sampras, de grote favoriet op Flushing Meadows. foto reuter Open win je niet zomaar, wordt wel eens gezegd. Je overleeft twee weken New York. Darwinisme van de bovenste plank. De sterk- sten blijven over, waar anderen murw geslagen ten onder zijn ge gaan. Vaker dan bij de drie ande re Grand Slams triomferen op Flushing Meadows de favorieten, die in de aanloop naar het toer nooi aantoonden in topvorm te verkeren of simpelweg in Queens meer kans hebben. Genegeerd In die wetenschap is dit jaar ook de zo verrassende loting tot stand gekomen, waarbij de ATP-rang- lijst voor het eerst in tien jaar op enkele plekken danig is gene geerd. Muster en Kafelnikov kre gen een beschermde positie toe gewezen, die lager is dan ze op basis van hun algehele prestatie dit jaar hebben verdiend. Wel licht dat kijkcijfers ook een rol hebben gespeeld, want Agassi bijvoorbeeld vond zich op een ho gere plek terug. Wanneer hij overeenkomstig de ATP-compu- ter was ingeschaald, op de acht ste in plaats* van zesde plek, was Agassi naar alle waarschijnlijk heid al in de kwartfinales op ti telverdediger Sampras gestuit. Nu gebeurt dat pas in de halve fi nales, mits beiden niet eerder worden uitgeschakeld. Agassi slaagde er in 1994 nota bene als ongeplaatste speler in het toer nooi op zijn naam te schrijven. Het was het jaar waarin hij niet de voortijdig geëlimineerde Sam pras tegenkwam, maar waarin el ke andere tegenstander geen en kel mededogen werd gegund. Agassi was zo ongeloolijk gecon centreerd dat jaar, herinnert zijn coach Brad Gilbert zich, dat er van alles had kunnen gebeuren, zonder dat hij het in de gaten zou hebben gehad. Concentratie is een absolute voorwaarde om in New York niet kansloos het onderspit te delven. Zo koesterde Stefan Edberg lan ge tijd een diep gewortelde haat jegens het US Open, totdat de Zweed er eindelijk in slaagde zich niet langer door de gejaagd heid en chaos van de Amerikanen te laten afleiden. Hij betrok voor twee weken een appartement dat zich ver van Broadway bevond, en sloot vervolgens het toernooi in 1991 en '92 winnend af. Popcorn Het is een feit dat Europese ten nissers niet graag naar New York afreizen. Het al lang niet meer 'elitaire tennis wordt door sup porters op dezelfde manier bena derd als honkbal of football. Wie zich derhalve wil laten kronen tot kampioen van het US Open, moet zich luid orerende toeschouwers laten welgevallen, die opstaan en rondlopen wanneer het hen goed dunkt om popcorn te halen. Wie zeven partijen in New York op rij wil winnen, moet zich weten te verweren tegen de mentale uit putting, die wedstrijden rond het middernachtelijk uur en laag overvliegend verkeer van het na bij gelegen LaGuardia met zich meebrengen. Het US Open is als een overvolle metro tijdens het spitsuur. Je kunt geen kant uit en mag blij zijn als je op je bestem ming kunt uitstappen. Jimmy Connors was er een mees ter in dergelijk fysiek en psycho logisch ongemak in zijn eigen voordeel om te buigen. De vijf voudige US Open-winnaar begon in 1991 aan een mondiale af- scheidstoernee, die hem in New York zowaar tot de halve finales bracht. Behalve staande ovaties in alle uithoeken van de wereld vond Connors zich aan het eind van het jaar terug op de 48e plaats van de ATP-lijst. Hij had een sprong gemaakt van 888 po sities, en kon niet anders dan nog een seizoen aan zijn roemruchte carrière vastplakken. Zuurstof Het jaar erop manipuleerde de 39-jarige Connors de duizenden Newyorkers met als doel de te genstander uit zijn evenwicht te brengen. „Twintigduizend toe schouwers hebben elke wedstrijd het lawaai geproduceerd van zes tigduizend man," zei Connors, die met een wild card het toer nooi was begonnen. Hij maakte achtereenvolgens korte metten met Patrick McEnroe, Schapers, de als tiende geplaatste Novacek, Krickstein en Haarhuis. De opge wondenheid van de onbehouwen tennisfans bracht elke hulpeloze en verblufte opponent op de knieën. Connors liet zich na elke veldslag zuurstof toebrengen. In de halve eindstrijd werd hij door Courier van de baan geveegd. Dergelijke uitzonderlijke mo menten maken het US Open tot het toernooi wat het momenteel is. Klagen over hinderlijke bij komstigheden wordt onherroepe lijk afgestraft. Michael Stich, verliezend finalist in 1994, noem de het toernooi eens 'geen sport maar een regelrecht avontuur'. Het duurde vijf jaar voordat de Duitser gewend was aan het la waai, de hitte, de luchtvochtig heid en de misdragingen van pu bliek, om maar wat ongemakjes te noemen. Volgens tenniscoach Tom Gullikson wordt de uitein delijke winnaar beloond voor zijn concentratie gedurende twee loodzware weken. „Wie hier wint, is de terechte winnaar. De sterkste, in alle op zichten." Favorieten Om die reden zijn Pete Sampras en Steffi Graf de aangewezen fa vorieten om in het weekeinde van 7 en 8 september als winnaar voor de dag te komen. Graf won het toernooi viermaal eerder, en als geen ander heeft ze fysieke en persoonlijke problemen van zich af weten te schudden. De Duitse bezit een luxueus appartement in Manhattan, en toonde afgelopen jaar, haar grote veerkracht door zich niet noemenswaardig uit het veld te laten slaan door de deten tie van haar vader. Die werd een jaar geleden aangehouden op verdenkipg van belastingfraude met Steffi's prijzengeld, en staat begin komende maand terecht. [jesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 I Sport ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1996

de Stem | 1996 | | pagina 9