Het weiland van de verdronken kalveren 'Historisch' akkoord op de Balkan feitsin heeft geen tijd voor veiligheidsadviseur Lebed Slowaaks onderzoek justitie België Week van drama BUITENLAND KORT Sporen bom gevonden in TWA-vliegtuig Doden bij aanslag op Algerijnse markt Veel doden door malaria in Jemen Honderden Britse gevangenen eerder vrij Jordanië wijst diplomaat Irak uit Samenwerking maffia-kopstuk met justitie Voedselhulp VS gearriveerd in N-Korea DE STEM BUITENLAND DE STEM 'ÊmJLM COMMENTAAR lussen Kroatië en Joegoslavië Politie haalt Afrikanen uit Parijse kerk Gezondheid van loeder Teresa gaat achteruit Washington - Scheikundigen van het FBI-laboratorium in Was hington hebben voor het eerst bewijs gevonden dat er in de cabine van het vorige maand bij Long Island neergestorte TWA-vliegtuig een explosief is ontploft. Volgens de New York Times zijn sporen gevonden van een chemische stof die zowel in plastic bommen als in luchtdoelraketten wordt gebruikt. De FBI wilde gisteren geen commentaar geven. Maar volgens CNN zouden de federale politie-autoriteiten van oordeel zijn dat aanvullend bewijs nodig is om definitief vast te stellen dat er sprake is van een aanslag. Ook de leider van het onderzoeksteam van de Nationale Raad voor de Veiligheid van het Vervoer, Robert Francis, herhaalde dat het aan toereikend bewijsmateriaal ont breekt om te spreken van misdadig handelen. Algiers - Een bomexplosie op een markt in Bou Haroun in het westen van Algerije heeft gisteren aan twee vrouwen en drie kin deren het leven gekost. Vijf andere personen raakten gewond. Onmiddellijk na de explosie maakten de veiligheidsdiensten vier andere bommen onschadelijk. Een man die een bom wilde leggen, kwam om toen het explosief voortijdig ontplofte. Saba - De afgelopen vier maanden zijn in Jemen 250 mensen overleden aan malaria en ongeveer 5000 mensen lijden aan de ziekte, die in mei de kop opstak. De regering heeft 700.000 gulden uitgetrokken om de epidemie te bestrijden. Volgens overheids functionarissen zijn plassen vervuild water, die over zijn van zware regens en overstromingen, mede verantwoordelijk voor de verspreiding van de malaria, die door muggen wordt overge bracht. Den Haag - Groot-Brittannië zet sinds donderdag honderden gevangenen pardoes op straat, nadat is ontdekt dat ze eigenlijk al vrijgelaten hadden moeten zijn. Dit meldt het dagblad The Guar dian. Het gaat om in totaal 400 tot 500 meervoudig gestraften, bij wie de duur van de celstraf verkeerd was berekend. Men had ver zuimd de tijd van het voorarrest af te trekken van elke opgelegde straf. Mensen die door de fout te lang hebben gezeten, kunnen schadevergoeding en smartegeld van de staat eisen. Amman - Jordanië heeft gisteren besloten een Iraakse diplomaat uit te wijzen. De man, persattaché Abdel Ibrahim, zou zich schul dig hebben gemaakt aan activiteiten 'die onverenigbaar zijn met de diplomatieke normen'. Deze bewoording gebruiken landen vaak om spionage-activiteiten aan te duiden. Eerder gisteren sprak een Jordaanse functionaris van 'officiële Iraakse betrokkenheid' bij de rellen in Jordanië in het afgelopen weekeinde. De autoriteiten in Amman beschuldigden Irak en een pro-Iraakse partij in Jordanië ervan de onrust in de stad Karak over de stijging van de broodprijs te hebben aangewakkerd. Palermo - Eén van de belangrijkste gevangen zittende maffia kopstukken, Giovanni Brusca, wil samenwerken met de Itali aanse autoriteiten. Brusca, die in mei werd opgepakt, wordt ver antwoordelijk gehouden voor de moord op anti-maffiarechter Giovanni Falcone en voor de bomaanslagen op het Uffizi- museum in Florence, twee kerken in Rome en een galerie in Mil aan. Ook wordt hij ervan verdacht het elfjarig zoontje van een maffia-spijtoptant gewurgd te hebben. Rome - Een eerste lading van 13.000 ton rijst en graan uit de Ver enigde Staten is in de Noord-Koreaanse haven Nampo gearri veerd. Dat heeft het Wereld Voedsel Programma (WFP) in Rome, het VN-bureau voor de verdeling van voedselhulp, gisteren mee gedeeld. Een door het WFP gehuurd Amerikaans schip heeft zijn lading inmiddels gelost. Het is het eerste Amerikaanse schip dat sinds december 1951 in een Noord-Koreaanse haven heeft afge meerd. Door Johan Anthierens Ik vraag u de doodstraf voor tee man, en doe dat met een onbezwaard hart. Nooit heb ik zoals vandaag het gevoel gehad int deze pijnlijke plicht verlicht werd door de afschuw die ik gevoel voor het gezicht van een mens waarop ik niets dan mon sterlijkheid lees. Uit 'De vreemdeling', vertaling door Adriaan Morriën van 'l'Et- ranger' van Albert Camus. De brave man die momenteel over een Belgische straat gaat net zijn achtjarige dochter aan de hand, loopt het gevaar gecas treerd te worden. Ook de tuin omspitten is dezer dagen in mijn vaderland een euvele daad, want hij de derde spadesteek infor meert minstens één buurman het nationaal kliknummer 0800- 97779. Talloze Belgische mene ren tussen twintig en vijftig jaar hebben, veronderstel ik, na vorige zaterdag in de badkamer hun Marc-Dutrouxsnorretje afgeschoren. En wie zuivel hehoeft, moet behalve zijn por temonnee ook zijn pen bij zich hebben; bij elke kruidenier ligt "aast de kassa een lijst, die extreme straffen voor Mare Dut roux en consorten eist, ter onderschrijving. Het augustusverdriet slaat weer toe. Zoals drie jaar geleden, toen honing Boudewijn onverhoeds en buitenlands het leven liet en miljoenen onderdanen weken- 'ang tricolore tranen schreiden, 'n hun extroverte smart aange pord door publicaties die aan de voorziene voze zomertijd onver hoopt een gouden komkommer overhielden. Deze grootschalige demonstratie van mooie en andere emoties herbeleven wij, sinds eind vorige week het drama van de vier Waalse mar- relaresjes uitkwam. De grove criminaliteit gedijt in een land waar een surplus aan e®oties een apert tekort aan etficiëntie moet compenseren. Er i" de vuile nasmaak aan de Waanzinnige 'Bende van Nijvel', le in de jaren tachtig super markten beschouwde als saloons aar je plotseling opduikt en in wilde weg aanwezigen neer- aait. Balans van die absurde ireur: een veertigtal lukrake j en en een onderzoek dat, aar is iedereen het over eens, gevangenen in viriele bewoor dingen hun weerzin voor Dut roux eri alle pedofielen, die wer den gewaarschuwd vooral niet in hun handen te vallen. Het beeld leek weggelopen uit de film van Fritz Lang, Eine Stadt sucht einen Mörder, waarin kin dermoordenaar Peter Lorre door de penoze wordt opgejaagd om te voorkomen dat de politie hun biotoop zou penetreren. Het spreekt vanzelf dat de op een breed publiek azende infor matiekanalen het hardst van stapel lopen. Maandag signal eerde het avondjournaal van de volksgeliefde VTM (Vlaamse Televisie Maatschappij) dat ook het buitenland vol is van de Bel gische tragedie. Er werd een kop getoond, verschenen in de Franse krant Libération, spel lende: Le 'monstre' qui révolte la Belgique. De nieuwslezer ver taalde: Het monster waar België van walgt. Hij zag de essentiële aanhalingstekens niet en maakte geen onderscheid tussen een gevoel van revolte en van wal ging. Het Laatste Nieuws, volkse krant bij uitstek, presenteerde woensdag in alfabetische volg orde de lijst van de eenentwintig redacteurs die aan het horror front waren ingezet. Imposante aftiteling. Overigens gaat die krant, na vele bladzijden morele verontwaardiging, vrolijk door met advertenties van het slag: INGRIDJE: lief, knap blondje, goed met mondje tweede meisje gratis. Grote Steenweg 249 (bel Van Dijck) Berchem. In een tweetalig land is het goed om naar twee klokken te luiste ren. De Vlaamse radio meldde dat het vorstenpaar niet aanwe zig zou zijn op de uitvaart van Julie en Mélissa. Ook een vleuge ladjudant kon er niet af, want die moest in de basiliek tussen het gewone volk plaatsnemen en dat verbiedt het protocol. (Hoe beschadigd door het volk zou die hoge militair naar het paleis terugkeren?) De Franstalige radio van zijn kant berichtte dat de ouders van de twee meisjes een vertegenwoordiging van het hof niet op prijs stelden. Zoals gezegd: een ziek land, met gespleten geweten. Johan Anthierens is Vlaams publicist Uoskou (afp/rtr) - De Russische president jjtis Jeltsin heeft gisteren zijn veiligheidsad- jseur Aleksander Lebed niet ontvangen. 'ebed wilde Jeltsin persoonlijk op de hoogte teugen van de bestandsakkoorden die hij oensdag en donderdag met de Tsjetsjeense ipstandelingen heeft gesloten. j,( is daardoor relatief kalm in de Tsjetsjeense joofdstad Grozny. Gevluchte inwoners zouden anaf maandag kunnen terugkeren naar de stad. De plaatselijke bevelhebbers van de Russische strijdkrachten en de rebellen hebben gistermiddag in het dorp Novi Atagi, ten zuiden van Grozny, de toepassing van de akkoorden met elkaar besproken. Lebed wil zelf vandaag al terug naar Tsjetsjenië om de wapenstilstandsakkoorden uit te breiden met een politiek akkoord over de status van de rebelle rende Kaukasische deelrepubliek. Jeltsin leek niet onder de indruk van zijn gezant in Tsjetsjenië. Hij had gisteren geen tijd om naar het relaas van de successen van Lebed in Tsjetsjenië te luisteren. De president wilde van Lebed een schrif telijk rapport over de wijze waarop die zijn vol machten gebruikt en de inhoud van de gesloten akkoorden. Een persoonlijke ontmoeting was nog niet aan de orde, aldus een woordvoerder. Lebed heeft uitgebreide volmachten om de oorlog in Tsjetsjenië te beëindigen. Ondanks tegenstand van een aantal bewindslieden en hoge officieren en de weigering van Jeltsin hem te ontvangen, herinnerde Lebed er gisteren aan dat hij het bevel voert. „Ik heb legitieme volmachten om mijn verplichtin gen na te komen," aldus de veiligheidsadviseur. Hij ziet de beëindiging van het conflict in Tsjetsjenië als een erezaak, die hem definitief aan de top in het Kremlin plaatst. Politieke tegenstanders zien in Lebeds vredesinitiatief een laatste mogelijkheid om zijn politieke bliksemcarrière te stuiten. De partijen in Tsjetsjenië zijn gisteren ook al begonnen het vredesakkoord uit te voeren. Er zijn voorbereidingen getroffen voor de terugtrekking van troepen uit Grozny en voor de vorming van gezamenlijke patrouilles. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1996 A4 WOEDE, afschuw, verdriet en rouw hebben een week nieuws overheerst. België groeide emotioneel weer aaneen naar aan leiding van de moord op de meisjes Julie en Mélissa. Of de rouw delging was van een schuldgevoel of de ruime aandacht van de media exploitatie, moet te zijner tijd maar van een afstand bekeken worden. De gevoelens van de medelijders waren oprecht. Elke ouder kan zich immers verplaatsen in het leed van de overblijvenden, elke ouder gruwt bij de gedachte aan de wrede uithongerings- dood van de slachtoffers en elke ouder heeft begrip voor de zenuwachtige spanning van vaders en moeders die nog wach ten op uitsluitsel over het lot van hun vermiste kinderen. Voor veel misdaden kan het publiek nog enig begrip opbren gen. Een crime passionel is niet goed te praten, maar ieder die weet heeft van verlating en jaloezie herkent iets in de motieven van de dader. Een bankroof valt evenmin te excuseren, maar wie nimmer gehoopt heeft opeen makkelijk te verwerven kapi taal, jokt. De perverse uithongeringsdood van de twee achtjarige meis jes is voor een doorsnee-burger echter even onvoorstelbaar als systematische volkerenmoord. Vandaar de volkswoede en massale verbijstering. Dat er in zulke omstandigheden in razernij geroepen wordt om doodstraf en dat er tegelijk met een beschuldigende vinger gewezen wordt naar iedere pedofiel, is eveneens begrijpelijk. Maar geenszins te billijken. Belgische politici en media, van welke populistische snit eventueel ook, hebben dat gelukkig ingezien en hebben zich niet tot tolk gemaakt van zulke onbe suisde gedachten. Wat ze even gelukkig wel gedaan hebben, is dat de vinger gelegd is op de zere plek in het Belgische justitiële en opspo ringsapparaat. Wederom is bewezen dat in België misdaad niet serieus bestreden wordt. Het onderzoek naar de Bende van Nijvel en dat naar de moord op André Cools, om slechts twee internationaal geruchtmakende zaken te noemen, heb ben na jaren nog niet het minste spoor opgeleverd. Het is geen exclusief Belgisch probleem. De moord op de Zweedse pre mier Olof Palme is evenmin ooit opgehelderd. Maar het Belgische politieke benoemingensysteem, dat leidt tot bevriende en niet noodzakelijkerwijze competente magi straten, de Belgische politie-organisatie, die tot gevolg gehad heeft dat er drie elkaar opsporingssucces misgunnende en daardoor elkaar bestrijdende diensten op hetzelfde vlak werk zaam zijn, en de Belgische taalproblematiek, waardoor com municatie tussen landsdelen en autoriteiten belemmerd wordt, maken serieuze misdaadbestrijding tot een aanfluiting. Tot nu toe is het nimmer gelukt daar iets aan te veranderen. Zelfs parlementair onderzoek was niet mogelijk. De magistra tuur beriep zich telkenmale met succes op haar onafhankelijk heid. De volkvertegenwoordiging kon, als ze dit al wenste, niets doen. Nu is er een kans dat het wel lukt. De publieke verontwaardi ging is te groot. Een beroep op de scheiding der machten stuit op een nationale roep tot ingrijpen. Ook voor Nederland zou dit gunstig kunnen zijn. Misdaad is, zeker in het grensgebied, geen tot de landsgrenzen beperkt probleem. Samenwerking met de Belgische politie en justitie is, ondanks EU, Benelux en Schengen, nauwelijks nog van de grond gekomen. Vanwege de traditionele grensoverschrij dende problematiek, maar zeker ook door de inefficiëncy van ]het Belgische apparaat. Zoals Nederland met Van Traa een eerste schrede gezet heeft op weg naar een verbetering van opsporing en berechting, zo moet België haar nog veel grotere problemen nu voortvarend ter hand nemen. Deze week van drama dient gevolgd te wor den door maanden van actie. deskundig geboycot werd. Wat rest is het onbehagen in een moreel ondermaats land te leven. Vijf jaar geleden, in juli 1991, werd André Cools, de Luikse peetvader van de troebele Parti Socialiste op een parkeerterrein als een hond doodgeschoten. Toen de bekwame onderzoeks rechter van Neufchateau, Jean- Marc Connerotte, die zich nu met de zaak van de vermoorde, verdwenen en bevrijde meisjes bezig houdt, in 1994 op het punt stond de dader(s) op te pakken, werd het dossier hem door het Luikse Hof van Cassatie uit de handen getrokken en doorge speeld aan zijn Luikse collega Véronique Ancia, die de waar heid in een afgesloten bureaula verjaren laat. Schietkramen Geldtransporten doen hier aan rijdende schietkramen denken. Om de zoveel weken wordt met professionele precisie - 's nachts of bij klaarlichte dag, kan niet schelen - een camionnette aan gevallen en beroofd, een raid die de oppassers van het verleide lijke transport doorgaans met hun leven bekopen. Vorige maandag werd de 37-jarige chauffeur Tony Zulian, getrouwd en vader van kinderen, in het plaatsje Lens door knarse tandende lotgenoten naar het graf gedragen. Na elke bloede rige crash belegt minister van Binnenlandse Zaken Johan van de Lannotte een crisisvergade ring die uitdraait op beloften en goede voornemens. Het beleid overweegt nu om op het dak van een geldwagen een teken aan te brengen, waardoor de helicop ters van de rijkswacht het mobiele lokaas beter kunnen volgen. Misschien verwacht men ook dat zo'n daksignaal op het cruciale moment Superman met een uitwaaiende cape of wraak engel Gabriël met brandend zwaard uit de wolken zal doen dalen. Er schort nogal wat aan het staatkundig half uitgegumde Midden-Europese land België. In deze hoogtechnologische tijd behelpt het politie-apparaat zich met voorhistorisch werkge- rief. Wie geplaagd wordt door nostalgie naar de jaren dertig, De emoties in België: 'Dhr. Wathelet (vroegere Justitie-minister, red.) en zijn vrienden, moorde naars'. foto reuter gelieve een Belgisch politiebu reau of rijkswachtkantoor bin nen te lopen. Daar rammen dien ders van twintig hun rapport op Underwoods met op het klavier nog de vingerafdrukken van Eliot Ness. Maar... in het dempen van put ten van weer een verdronken kalf, zijn wij meesters. Nadat een tragisch ballet van vermoorde meisjes, van mis bruikte maar weergevonden meisjes en van ontvoerde maar nog verdwenen meisjes, het hele weekeinde ons netvlies irri teerde, vielen maandag in de media - net als drie jaar geleden - alle remmen weg. De kwali teitskrant De Morgen beloofde op de voorpagina veertien blad zijden over de affaire en in zijn 'standpunt' noemde hoofdredac teur Yves Desmet dader Mare Dutroux een monster dat nooit meer vrij mag komen. Gelukkig stellen de lezers van De Morgen zich beschaafder op dan hun krant. Woensdag stond er in de lezersrubriek al een correctief afgedrukt dat de weinig koel bloedige hoofdredacteur keurig bijstuurde. Citaat uit de reactie van G. Uleners uit Mechelen: 'De hoofdtitel van maandag 19 augustus is De Morgen onwaar dig. Mare Dutroux is beslist geen monster. Hij heeft monsterlijke daden gepleegd vanuit eigen gevoelloze ellende'. Verder meent Uleners, een therapeut, dat ook psychopaten van het slag Dutroux wél voor genezing vatbaar kunnen zijn. Vijfenvijftig jaar geleden schreef Albert Camus het verhaal van Meursault, een man die aanhikt tegen zijn eigen gevoelens. Omdat hij zich bij de begrafenis van zijn moeder uiterlijk onbe wogen toont, wordt hij - nadat hij kort daarop een medemens heeft doodgeschoten - door de officier van justitie als een mon ster betiteld en naar de guillo tine gestuurd. Voor zijn beschrijving van de psyche van de gevoelskreupele Meursault ontying Camus de Nobelpijs voor literatuur. Misschien een aanrader voor op de leesplank van Desmet. In België, zoals zowat overal ter wereld, zijn veel kinderen het slachtoffer van een domme of harteloze of een gewelddadige opvoeding. Regelmatig duiken in de pers bloedstollende verhalen op van fysieke verminking en incest, maar dan is het kwaad gebeurd en het kind verknipt voor de rest van zijn bestaan. De samenleving moet een manier vinden om in zo'n tere materie preventiever op te treden. Onderwijskrachten en dokters hebben een heilige opdracht, dunkt mij, om dat teken aan de wand te schrijven. Maar als ik vandaag de Belgische massa zie marcheren en scanderen, denk ik - zoals een vriend opmerkte - dat niet weinig van die voorbeel- digen hun kwade geweten van zich afschreeuwen. Weerzin Dutroux heeft in het kwadraat uitgespookt - het woord is hier op zijn plaats - wat binnenska mers nog veelvuldig en onge straft kinderen wordt aange daan. Daarom maakt het lande lijk défilé van handenwringende sentimentelen, gewapend met tuilen en pluche beren, op mij een dubbelzinnige indruk. Maandagavond verwoordden in een Franstalig tv-journaal Belgrado (afp/rtr) - Kroatië en de Federale Republiek Joegosla- ;ie (Servië en Montenegro) hebben gisteren een akkoord onder kend over wederzijdse erkenning. Hiermee normaliseren Beide landen hun betrekkingen na vijf jaar van vijandelijkhe id! rond de Kroatische onafhankelijkheid. Je Kroatische minister van Bui- alandse Zaken Mate Granic en jjn Joegoslavische ambtgenoot fflan Milutinovic onderteken- jen het akkoord in Belgrado in jet Paleis van de Federatie, waar voor het uiteenvallen van ex- Joegoslavië het collectieve ilaatspresidium vergaderde. Diplomaten hopen dat de over eenkomst zal helpen de stabiliteit Calcutta (rtr) - De gezondheids toestand van Moeder Teresa gaat achteruit. De 85-jarige armen- nister lijdt aan malaria. Dit «akte één van haar artsen giste- ien bekend. Ze was woensdag net hartklachten in een zieken kas in haar woonplaats Calcutta opgenomen. Volgens een lid van let team van artsen dat Moeder leresa behandelt, is de toestand van haar hart instabiel en blijft zekoorts houden. Ze bevindt zich lp de intensive-care-afdeling en wordt kunstmatig beademd. Het aekenhuis had eerder ontkend 1st Moeder Teresa malaria heeft. Hoeder Teresa, die dinsdag 86 wordt, kampt al jaren met hart problemen. op de Balkan te vergroten. Milutinov noemde het document 'historisch voor beide landen' en een 'keerpunt' in de onderlinge betrekkingen. „Er wacht nog veel werk. Wij hebben nog niet alle kwesties geregeld, maar dit is een basis." Granic noemde het akkoord een 'basis voor vrede en veiligheid in de regio en in Europa'. Er moeten nog tal van problemen worden geregeld, zoals de boe delscheiding van ex-Joegoslavië en de overdracht van Oost-Slavo- nië, dat volgens de afspraken van Dayton weer in Kroatische han den moet komen. De Federale Republiek Joegosla vië en Kroatië waren de laatste twee uit ex-Joegoslavië voortge komen staten die elkaar nog niet wederzijds hadden erkend. Het principe-akkoord hierover was op 7 augustus bereikt in Grieken land, bij een ontmoeting tussen de Servische president Slobodan Milosevic en de Kroatische presi dent Franjo Tudjman. Belgrado en Zagreb lagen over hoop sinds de Kroatische onaf hankelijkheidsverklaring op 25 juni 1991. Het Joegoslavische Volksleger, gedomineerd door Serviërs, vocht mee aan de kant van de Kroatische Serviërs. Tij dens de acht maanden durende oorlog zijn ongeveer 20.000 men sen gedood of verdwenen. De politie heeft gistermorgen met een snelle, maar harde actie de circa driehonderd Afri kanen verwijderd die al 55 dagen in de Parijse Saint-Ber- nardkerk zaten om als groep een verblijfsvergunning af te dwingen. Van hen voldoen er ongeveer honderd aan de rege ringsnormen om een verblijfs vergunning te krijgen. De rest zal 'vroeg of laat het land moe- ten verlaten', heeft de Franse minister van Binnenlandse Zaken gezegd. foto epa Brussel (anp) - Een vertegenwoordiger van de Belgische justitie gaat maandag naar de Slo waakse hoofdstad Bratislava voor onderzoek naar de verdwijning van een aantal Belgische meisjes, onder wie de Hasseltse vriendinnen An en Eefje. Mare Dutroux en Michel Lelièvre, de hoofdver dachte en één van zijn companen in de geruchtma kende zedenzaak, hebben An en Eefje een jaar gele den ontvoerd. Het tweetal zou de meisjes levend hebben laten vertrekken. Over hun verdere lot bestaat onduidelijkheid. Volgens Interpol moet een Belgische politieman, die via de ambassade in Wenen is belast met de contac ten met Midden-Europa, nu nieuwe aanwijzingen vinden over An en Eefje. Mare Dutroux heeft volgens verschillende Belgi sche dagbladen in 1995 Slowakijke bezocht. Op het moment van zijn arrestatie in december 1995, in verband met autodiefstal, had Dutroux Slowaakse kronen in zijn portemonnee.

de Stem | 1996 | | pagina 5