Sekte' is actief in katholieke kerk Politiechef Van der Putten stapt zelf op Medicijnen contant betalen mag niet Langdurig werkloze wordt steeds minder kansloos Overspelige dominee moet schuld belijden BINNENLAND KORT de stem BINNENLAND 'Maatregelen hard nodig' ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1996 A3 Hilversum (anp) - De Hilversumse recherchechef F. van der Putten heeft zelf ontslag genomen. Dat is hij gisteren overeenge komen met zijn korpsbeheer der, de Hilversumse burge meester Kraaijèveld. Daarmee is een einde gekomen aan de bemoeienis van minister Dijk stal van Binnenlandse Zaken met het ontslag. Hij en een aan tal Tweede-Kamerleden waren verontwaardigd over het wachtgeld van 1,1 miljoen gul den, dat bij de oorspronkelijke regeling hoorde. Van der Putten krijgt nu behal ve het normale wachtgeld, 70.000 gulden bruto ter com pensatie van pensioenbreuk- verlies, 50.000 bruto ter com pensatie van inkomstenverlies, 15.000 netto als gedeeltelijke vergoeding van de juridische kosten die hij heeft gemaakt en nog eens 15.000 netto als smartegeld. Deze regeling betekent dat Dijkstal geen partij meer is, al dus zijn woordvoerder, omdat de regeling buiten de politie wet valt. Van der Putten raakte in opspraak door de parlemen taire enquête opsporingsme thoden. Bij de oorsponkelijke afspra ken met de recherchechef wa ren de burgemeester en de Hil versumse politietop letterlijk buiten hun boekje gegaan. Als een hoofdcommissaris van een regionaal korps met een onder geschikte politiefunctionaris overeenkomt het dienstver band te beëindigen omdat de arbeidsverhouding wederzijds is verstoord, is er maar één die tot een financiële regeling kan besluiten: de minister van Bin nenlandse Zaken. Volgens de woordvoerder van Dijkstal gaat Van der Putten 'voor zichzelf beginnen'. Dijkstra burgemeester Oss Oss - De 50-jarige W. Dijkstra wordt per 16 september de nieuwe burgemeester van Oss. Dijkstra, lid van de PvdA, is nu nog burge meester van Udenhout. Die gemeente verliest per 1 januari 1997 haar zelfstandigheid, omdat ze wordt samengevoegd met buurge meente Tilburg. Judoleraar verdacht van ontucht Enschede - De in het oostelijke judowereldje bekende en twee voudige oostelijk judokampioen, de 31-jarige A.W. uit Hengelo, heeft bekend ontuchtige handelingen te hebben gepleegd met twee jongens van 13 en 18 jaar. De judoleraar van Budo Schut tersveld uit Enschede pleegde zijn daden in zijn eigen woning. De man is door de politie aangehouden. Bij de judoclub is geschokt gereageerd. Jaar cel geëist tegen flamenco-leraar Haarlem - Officier van justitie mr. E. van Keken heeft gisteren voor de rechtbank in Haarlem twaalf maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk, geëist tegen een 42-jarige inwoner van Purmerend. De man is samen met zijn vrouw eigenaar van een flamencoschool en wordt verdacht van ontucht met twee van zijn leerlingen. Ook zou hij ontucht hebben gepleegd met een vrouwelijke kennis. De man zou zijn cursistes onzedelijk hebben betast onder het mom dat hij de ademhaling wilde controleren. Een van de minderjarige slachtoffers heeft verklaard dat ze erotische teksten moest voorle zen en ook kreeg ze een pornofilm te zien. Deel vikingschip gevonden in Tiel Tiel - Tijdens oudheidkundig bodemonderzoek in de Tielse bin nenstad is een deel van een wrang van een vikingschip gevonden. Het materiaal lag vlak bij een houten rivierkade uit de tiende eeuw. Volgens H. Sarfatij leider van het project Urbanisatie van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek is dit de tweede keer dat er in Nederland een, zij het klein, restant van een Scandinavisch schip uit de vikingtijd is gevonden. Eerder werd er bij Dorestad, bij het latere Wijk bij Duurstede, scheepshout van een ouder vikingvaartuig aangetroffen. Onderzoek naar aanbesteding Valkenburg Valkenburg - Het openbaar ministerie in Maastricht stelt een strafrechtelijk onderzoek in naar de aanbesteding van een ge meentelijke opdracht voor wegenonderhoud in Valkenburg aan de Geul. Het onderzoek volgt op een aangifte van burgemeester C. Nuytens. Hij vermoedt dat Vijf wegenbouwers zich schuldig ge maakt hebben aan een strafbaar feit door vooraf verboden prijs afspraken te maken. Het stond vooraf vast dat wegenbouwer Baars uit Landgraaf de laagste prijs zou aanbieden. De informatie is bevestigd door een van de deelnemers aan het vooroverleg, de directeur van het be drijf Rapid uit Nieuwegein. De vier andere, Limburgse wegen bouwers ontkennen alles. Het strafrechtelijk onderzoek zal worden gedaan door de econo mische controledienst (ECD). Die onderzoekt economische delic ten, zoals deze overtreding van het Besluit mededingingsregelin gen aanbestedingen. Dat bepaalt dat bij aanbestedingen bedrij ven hun in te dienen of ingediende inschrijf cijfers niet mogen uit wisselen. Avebe haalt zetmeel terug Veendam - Aardappelzetmeelconcern Avebe uit Veendam moet enkele honderden tonnen zetmeel terughalen na een grove fout bij de fabriek in Ter Apelkanaal. Het gewraakte zetmeel bevat meta len deeltjes en is in diverse landen bij industriële afnemers terecht gekomen. De grondstof is nog niet verwerkt tot consumentenpro- dukten. Dat heeft woordvoerder W. Veendorp gisteren bekend ge maakt. Hoe groot de schade is, kan hij nog niet zeggen. „Maar je praat al gauw over enkele tonnen of misschien wel een miljoen gulden." Croes trekt beschuldigingen in Den Haag - De Arubaanse gevolmachtigd minister A. Croes heeft gisteren zijn beschuldigingen ingetrokken dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst en de marine betrokken zouden zijn geweest bij de doorlevering van 1000 kilo softdrugs. Hij deed dat gisterochtend in een gesprek met minister Voorhoe ve (Antilliaanse en Arubaanse zaken) die opheldering wilde over Croes' uitspraken in een artikel in de Telegraaf. Croes doelde daarbij op de Cargo-zaak uit 1993, waarbij een groet partij mari huana via Aruba naar Nederland is gesmokkeld met medeweten van de Nederlandse autoriteiten. Voorhoeve noemde de uitspra ken van Croes eerder in een reactie onverstandig. 400 miljoen extra voor thuiszorg Rijswijk - Er komt 400 miljoen gulden extra beschikbaar voor de thuiszorg en voor de vergoeding van nieuwe medicijnen. Het geld is volgens het ministerie van VWS niet alleen afkomstig van de te verhogen tabaksaccijns, maar ook van andere extra inkomsten voor het kabinet. Minister Borst heeft het geld nodig om te kunnen voldoen aan de eis van de Tweede Kamer om het budget voor de thuiszorg fors te verruimen. Ook is er een Kamerbreed gedragen wens meer nieu we medicijnen voor vergoeding in aanmerking te laten komen. 'PvdA dreigde stuurloos te worden' Den Haag - De PvdA dreigde in de vorige kabinetsperiode in een keer haar complete partijtop kwijt te raken. In een gesprek gaven partijleider Kok (toen minister van Financiën), de toenmalige fractievoorzitter Wöltgens en partijvoorzitter Rottenberg alle drie te kennen de pijp aan Maarten te willen geven. Dat zei Thijs Wöltgens, die tegenwoordig burgemeester van Kerkrade en Pv- dA-senator is, gisteren voor de VPRO-radio. Directe aanleiding voor het gesprek waren uitlatingen van Rot tenberg, dat Wöltgens zijn functie zou moeten opgeven na de ver kiezingen in 1994. Wöltgens gaf verder te kennen dat hij het WAO-besluit van het kabinet (zomer 199.1) steunde om Kok niet te laten vallen. Als de fractie niet akkoord was gegaan, dan was volgens hem niet alleen het kabinet gevallen, maar 'dan was ook Kok onthoofd'. „Dan hadden we in feite onze eigen partijleider naar huis gestuurd." Van onze verslaggever Capelle aan den IJssel - De wegens overspel geschorste Capelse dominee zal binnen kort tegenover zijn gemeente in het openbaar zijn schuld moeten belijden. Pas daarna wil de 'streng-orthodoxe klei ne geloofsgemeenschap en haar kerkeraad bekijken of de voorganger terug mag ke ren in zijn ambt. Voorlopig blijft de 69-jarige do minee, die zijn acht maanden durend overspel met een 38-ja- rige vrouw die hij al negen jaar kende, aan zijn gemeenteleden heeft toegegeven, geschorst. De affaire rondom de voorgan ger is extra pijnlijk, omdat het de uiterst rechtzinnige Neder duits hervormde gemeente Her vormd Lokaal in Capelle aan den IJssel betreft: een van de strengste afsplitsingen binnen de reformatorische gemeen schap, een 'zwarte-kousen- kerk'. Dominee Van Roon van de Eben Haëzerkerk geldt als een 'ouderwets' boeteprediker. Met zijn felle strafpredikaties hield hij zijn tweeduizend zielen grote gemeente zondag aan zondag hun zondigheid voor, gebood hen zich verre te houden van seks buiten het huwelijk en te leven in kuisheid. Dat juist hun zieleherder overspel pleegde, en bovendien met nog enkele ande re vrouwen te innige contacten had, schokte de kerkgemeen schap. Begin deze maand werd de af faire bekend nadat de vrouw haar relatie met de voorganger had toegegeven. De kerkeraad kreeg echter het vermoeden dat het om meer buitenechtelijke re laties ging en schorste de domi nee daarom voorlopig voor een half jaar. Tegelijkertijd begon de raad een diepgaand onder zoek en riep de gemeenteleden op tot schriftelijke getuigenis sen. Volgens de kerkorde moet de dominee in de dienst een open bare schuldbelijdenis afleggen. Daarnaast zal hij een 'broeder lijke vermaning en bestraffing' krijgen, zo staat in de brief die de gemeenteleden deze week kregen. Voor zijn 'te innige con tacten' met twee andere vrou wen is het niet nodig, dat hij in het openbaar schuld belijdt en zijn gemeente om vergiffenis vraagt. Na zijn boetedoening moet de gemeente beslissen of hij terug mag op de kansel. Overgaan naar een andere ge meente is in dit geval nauwelijks mogelijk, omdat er maar enkele lokale gemeenschappen van de kleine afgescheiden kerk zijn. In orthodox-protestantse kerk gemeenschappen geldt de open bare schuldbelijdenis en het daarna de gemeente vragen om vergiffenis sinds vanouds als in terne rechtspleging. In Goes aanvaardde de even strenge Ge reformeerde Gemeente in fe bruari vorig jaar echter niet, dat hun dominee Schreuder op die manier terug in zijn ambt kon komen. De Goese predikant was uit zijn ambt gezet nadat hij in opspraak geraakt was bij de 'rusthuizenaffaire'. Na onthul lingen in deze krant toonde jus titie aan dat hij valsheid in ge schrifte had gepleegd, als voor zitter van de Stichting Rusthui zen der Gereformeerde Gemeen te in Zeeland. De provincie vor derde 3,6 ton aan subsidies te rug, omdat die misbruikt zou den zijn. Toen aangekondigd werd dat de dominee schuldbelijdenis zou doen en om vergiffenis wilde vragen liep een groot deel van de kerkgangers in Goes daarop in protest fluitend en joelend de kerk uit. De kerkgemeente in Sprang-Capelle, die al sinds 1941 zonder eigen predikant zit, had de ontslagen Goese dominee beroepen. Omdat zijn oude ge meente hem niet wilde vergeven moest hij dat beroep ook afwij zen. Hij werd vervolgens 'losge maakt van de gemeente'. 24 AUGUSTUS 1996 A2 Groot-Brittannië en Ierland- Zon afgewisseld door stapel wolken en buien, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur van 17 graden in Schotland tot 22 graden in zuidoost-Enge- land. België en Luxemburg: Wissel vallig met opklaringen en buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Licht wisselvallig met zon wolken en een enkele bui met kans op onweer. Aan de kusten waait het flink. Middagtempe ratuur ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon afgewisseld door wolken velden en een enkele regen- of onweersbui. In de Provence en aan de Middellandse Zee over wegend zonnig en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden, in het zuidoosten rond 25 graden. Portugal: Flink wat zon en droog. In het noorden eerst ook enkele wolkenvelden en moge lijk wat regen. Maxima van 20 graden aan de Costa Verde tot 29 in de Algarve. Spanje: Overwegend zonnig. In het noorden en noordoosten eerst ook een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur tussen 28 en 32 graden. In Andalusie circa 35 graden, langs de Golf van Biskaje niet warmer dan 23 graden. Canarische Eilanden: Overwe gend zonnig. In het noorden ook enkele wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Maxima tegen de 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zon nige perioden en zaterdag een kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur rond 30 graden. Italië: Van het noorden uit wol ken en een enkele regen- of onweersbui. In de zuidelijke helft flink wat zon en meest droog. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Meest zonnig en droog, maar in het binnenland eerst nog kans op een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur uit eenlopend van ongeveer 27 graden op de meeste eilanden tot iets boven de 30 landin waarts. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele pittige regen- of onweersbuien. In de oostelijke deelstaten meer zon en droger. Minder warm met maxima op zondag ongeveer 22 graden. Zwitserland: Aan de bewolkte kant en hier en daar -een fikse bui. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Oostenrijk: Wisselend met wol ken, ook wat zon en een enkele regen- of onweersbui. In de buurt van Wenen zaterdag nog droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Anagram: aard-waard-zwaard snor-frons-onfris Deen-reden-narede klei-klein-nikkel neer-deren-eender ober-sober-bokser vee1-euve1-1euven stok-koest-orkest Roel-vloer-eervol irn.nry ogen-groen-morgen ZONNEBLUt 'uaAoq ua>||OM 'dsaB 'jajaui uba altijjd 'uappiw Mn 4 ^an onze Haagse redactie "en Haag - Apothekers die contante betaling vragen aan zie- kenfondspatiënten, maken zich schuldig aan een overtreding 'an de Ziekenfondswet. 't antwoordt minister Borst Volksgezondheid) op vra- 3 van CDA-Kamerlid Wolters, gesteld naar aanleiding van het onflict tussen apothers en ziek- dtostenverzekeraar Zilveren Jhiis. Dit fonds, dat in heel Né- mand actief is, wil via een post- er-systeem zelf medicijnen 8®an verspreiden. Dit tegen de 1 van de apothekers, die in- "nistenverlies vrezen. ,aP°thekers hebben, terwijl de verhandelingen nog lopen, het veren Kruis onder druk gezet et het dreigement dat zij voor- an contante betaling zullen ei- din v5 de ziekenfondspatiënten e dit fonds zijn aangesloten. s de apothekers dit dreigement -®eren' dan handelen zij in 'Jd met de bepalingen van de Ziekenfondswet en het daarop gebaseerde Verstrekkingenbe- sluit ziekenfondsverzekering, stelt Borst. De Ziekenfondswet is immers een 'natura-verzekering' waarbij verrekeningen tussen fonds en zorgverleners nimmer via patiënten mogen lopen. Dit is zo geregeld om te voorkomen dat minder vermogende mensen om financiële redenen af zouden zien van noodzakelijke medische zorg. Ook regelingen waarbij een zie kenfondspatiënt eerst zelf betaalt en de nota vervolgens declareert bij de zorgverzekeraar, kunnen volgens de Ziekenfondswet niet, schrijft Borst. Het Zilveren Kruis heeft inmid dels twee kort gedingen aange spannen tegen organisaties van apothekers. VERVOLG VAN VOORPAGINA De passagier beval de zwaarge wonde chauffeur daarop, zich uit de voeten te maken. Toen de chauffeur zich een stukje verder omdraaide, zag hij dat zijn wagen verdwenen was. Het voertuig, een blauwe Mercedes 200 D, werd gistermiddag teruggevonden in Den Haag. Het lukte de chauffeur tussen Oosterhout en Rijen een bestel wagen aan te houden. De chauf feurvan die wagen alarmeerde de politie. Het slachtoffer werd naar iet ziekenhuis gebracht, waar hij direct is geopereerd. Directeur A. Romijn van het Haagse City Tax, werkgever van iet slachtoffer, vindt het 'onaan vaardbaar dat het Rijk al jaren weigert geld beschikbaar te stel len voor veiligheidsmaatregelen ten behoeve van taxichauffeurs'. nOnze branche-organisatie, het KNV Taxi (Koninklijk Neder lands Vervoer), vraagt daar al ja ren om." De bedrijven kunnen die uitgaven volgens Romijn zelf niet ten, omdat 'de marges op het taxivervoer onvoldoende zijn'. De directeur van City Tax zou het toejuichen als geld beschikbaar komt voor plaatsbepalingssyste men en systemen om geld op een «bereikbare plaats in de taxi op te bergen. 'Geschokt' zijn ook de werknemers van de Haagse Taxi centrale door de aanslag op hun collega. Ook zij noemen de veilig heid van chauffeurs onvoldoende, ken medewerkster: „We zijn als chauffeurs al jaren bezig voor extra veiligheid, maar het helpt niks." Directeur Romijn: „Er moet iets gebeuren. Steeds blijkt ®t er mensen zijn, die er niet voor terugdeinzen voor een paar honderd gulden iemand neer te schieten. poor Paul Seelen Merkelbeek - Binnen de rk- l;erk is een priester- en zuster- «emeenschap actief, die veel kenmerken vertoont van een sekte. In Nederland heeft de beweging, Het Werk genaamd, een 'klooster' in Merkelbeek bij Brunssum. Een van de lei ders is de deken van Heerlen, Th. van Galen. Een en ander kan geconcludeerd worden uit gesprekken met Ne derlandse en Belgische ex-leden, •sympathisanten en critici van Het Werk. de getuigenissen blijkt dat le den vaak zonder medeweten van bun ouders worden gerecruteerd, soms zelfs als ze nog minderjarig ajn, Eenmaal binnen wordt zelf standig denken de kop ingedrukt. Bevelen moeten strikt worden opgevolgd. Contact met familie en vrienden is slechts in uitzon derlijke gevallen toegestaan. Post wordt gecensureerd of ach tergehouden. De leiding contro leert de leden voortdurend. Ze gaat daarin volgens een ex- lid/priester zo ver, dat dingen die onder biechtgeheim zijn gezegd, worden doorverteld. Niets wat binnen Het Werk gebeurt, mag de 'boze buitenwereld' weten. Om die reden telefoneert en faxt de leiding ook in geheimtaal. Als le den niet meer productief zijn of te kritisch, probeert Het Werk van hen af te komen. Leden die zelf weg willen, worden soms te gengehouden. Wie uittreedt of er uit gezet wordt, is alles kwijt. Veel ex-leden lopen jaren met trauma's rond. Bij kerkelijke overheden zijn vaak klachten over Het Werk binnengekomen. Het Belgische bisdom Gent heeft er als enige écht wat mee gedaan. Zijn vica ris, W. de Smet, is ervan over tuigd dat Het Werk kenmerken van een sekte heeft. Hij pleit voor een kerkelijk onderzoek, liefst De beweging Het Werk staat bekend om haar pontificale religieuze festiviteiten. Witte zusters met doornenkronen hielden in juni een plechtige verering van een heilige plaats nabij het Waalse dorpje Villers-Notre-Dame. foto harry heuts vanuit Rome. Velen, ook in het bisdom Roermond, steunen dit pleidooi. Deken Th. van Galen van Heer len, woordvoerder van Het Werk, vindt dat deze krant het 'volgen de slachtoffer is van een pressie- en actiegroep die, belust op sen satie, altijd weer mensen voor haar karretje weet te spannen'. Hij betitelt de beschuldigingen als 'uiterst gekleurd, eenzijdig en deels verzonnen'. Op de inhoud gaat hij verder niet in. Dat doet ook F. Wiertz, bisschop van Roer mond niet. „Een reactie", zegt hij, „zou het verhaal kunnen legi timeren." Hij verwijt deze krant beschuldigden op de valreep voor het blok te hebben gezet. Door Carla Joosten Den Haag - Zou premier Kok dan toch verlost worden van zijn grootste zorg: de omvangrijke langdurige werkloosheid? Het begint er op te lij ken. „Langdurige werkloosheid vind ik een ramp", zei de PvdA-leider vlak voor de verkiezingen in 1994. Terugdringing van het aantal werklozen dat langer dan één jaar zonder werk is, zou zijn belangrijkste ambitie worden in de nieuwe kabinetsperiode. Bij het aan treden van paars kwam dat voornemen ook weer naar voren: 'werk, werk, werk en nog eens werk' werd het motto van de coalitie van PvdA, VVD en D66. Die kreet blijkt niet loos. Zo groeit het aantal banen sneller dan verwacht. In 1994 ging het kabinet er nog van uit dat er in 1998 350.000 nieuwe banen bij zou den zijn gekomen. Dat aantal wordt ech ter volgend jaar al bereikt. Alleen al in 1997 komen er 101.000 nieuwe banen bij. Vermoedelijk profiteren ook mensen die langer dan een jaar zonder baan zijn van die banengroei. Dat vermoeden wordt gesterkt door cij fers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Daaruit valt af te leiden dat er een daling van de langdurige werkloosheid gaande is, al waarschuwen de rekenaars dat het gegevensbestand mogelijk niet helemaal op orde is, omdat het CBS voor alle informatie afhankelijk is van derden. Over de daling van de werkloosheid in zijn totaliteit bestaat geen twijfel. In de eerste helft van vorig jaar daalde de werkloosheid al, maar in de tweede helft bleef het aantal op en neergaan tussen de 450.000 en 460.000. In maart van dit jaar dook de werkloosheid voor het eerst on der de 450.000 om deze maand uit te ko men op 428.000. Het draait hier om werklozen en mensen die een baan van minder dan twaalf uur hebben en staan ingeschreven voor een volledige baan. Onder de werkzoeken zijn er ook die een deeltijdbaan zoeken. Dat betekent dat bij een stijging van het aan tal banen met 101.000 veel meer mensen dan die 101.000 aan de bak komen. Toch is het njet allemaal rozengeur en maneschijn aan het werkgelegenheids- front. De nu gesignaleerde'trend doet niets af aan-de nog immer grote inactivi teit van de bevolking: nergens zijn zoveel arbeidsongeschikten en mensen die in deeltijd werken. En al stijgt het aantal werkende vrouwen in Nederland explo sief, er zijn er ook nog genoeg die geen rol op arbeidsmarkt vervullen. Het kabinet wil de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden verbete ren. Daarvoor is het nodig de hoge belas ting- en premiedruk te verlichten, waar door arbeid goedkoper wordt. De ingrij pendste maatregel tot nog toe werd nog door het vorige kabinet genomen: de in greep in de WAO, waardoor veel arbeid songeschikten alsnog richting arbeids markt - maar nog vaker bijstand - wer den gestuurd. Voor die mensen moeten er banen komen. Lastenverlichting voor vooral bedrijven is het belangrijkste instrument van het kabinet om werk te, scheppen. Maar de,. Nederlandse ondernemers, zo klagen de paarse bewindslieden, hebben daar bar weinig aan gedaan. De aanwas van banen is vooral te danken aan de economische groei. De gegeven lastenverlichting wordt nauwelijks aangewend voor uitbreiding van de werkgelegenheid. Tenminste niet in eigen land. Wel blijken steeds meer be drijven de forse winsten - die mede ge voed zijn door lagere lasten - te investe ren in het buitenland. Het kabinet zal de werkgevers in het na jaarsoverleg opnieuw trachten aan te zet- 'Werk, Werk, Werk', de belangrijkste ambitie van de huidige ministersploeg. foto de stem/johan van gurp ten tot het scheppen van banen aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Waar het kabinet werkgevers maant nu eens eindelijk gebruik te maken van de moge lijkheden om goedkope werknemers aan te trekken, behoeft de vakbeweging geen aansporing in welke richting dan ook. De discipline als het gaat om loonmatiging is fenomenaal en leidt zelfs tot de meest ab surdistische berichten. Zo bleek deze week uit een analyse van het ministerie van Financiën dat de be perkte loonstijgingen (die voornamelijk de inflatie volgen) tot belastingtegenval lers ieiden. Met andere woorden: hogere looneisen van de vakbonden zouden het rijk helpen de begroting op orde te krij gen. Ook het Centraal Planbureau deed een duit in het zakje: de koopkracht van de bevolking kan slechts op peil blijven als de lonen met 2,5 procent stijgen. De tot nu toe afgesloten CAO's komen echter lager uit. Dat zou betekenen dat de nog af te sluiten CAO's minstens 2,65 procent loonsverhoging zouden moeten bevatten om op het door het CPB berekende ge middelde uit te komen. Het zijn typisch Haagse becijferingen, die net als het befaamde 'koopkrachtplaatje' met de werkelijkheid weinig van doen hebben. Zo heeft de politiek nauwelijks invloed op de koopkracht, al is het maar omdat de gemeentelijke belastingen enorm van elkaar verschillen. Deson danks constateerde het kabinet deze week tevreden dat de koopkracht van al le Nederlanders in 1997 op peil zal blij ven. CAO-coördinator Lodewijk de Waal van de FNV laat zich niet door Haagse reken kunsten van de wijs brengen. Het beleid van loonmatiging moet worden volgehou den, wordt hij niet moe te betogen. Dat immers draagt bij aan de groei van de werkgelegenheid. Wellicht dat zelfs lang durig werklozen minder kansloos wor den. Het zou voormalig vakbondsleider Wim Kok deugd doen.

de Stem | 1996 | | pagina 3