Week nd Volgens sommige deskundigen spelen zich op de rode planeet vreemde zaken af executive m/v nager m/v Psychologen hebben wijsheid niet meer in pacht !leid(st)er Het nieuws dat er in een van Mars afkomstig verdwaald stuk puin sporen van leven zijn aangetroffen heeft onze rode buurplaneet meteen weer in de belangstelling gezet. President Bill Clinton greep de bekendmaking dankbaar aan om bij zijn Amerikaanse onderda nen brede steun te verwerven voor het afschieten dit najaar van twee peperdure ombemande ruimtetuigen naar Mars. Maar of dat nou zo'n verstandig plan is? Naar verluidt is het namelijk helemaal niet pluis op de rode planeet- Gezicht Nieuwe expeditie De vakgroep psychologie van de Katholieke Universiteit Brabant bestaat 25 jaar. Halverwege de jaren tachtig zag het er somber uit toen minister Deetman (Onderwijs) de opleiding wilde wegbezuinigen. De aanval kon worden afgeslagen, maar de psy chologen hebben toen flink wat veren moeten laten. En vandaag de dag balanceren de weten schappers op het slappe koord van zuivere wetenschap en toe gepaste wetenschap omdat de budgetten sterk zijn teruggelo pen. B526168cs peStem zaterdag 24 augustus 1996 liek Lservatie en behandeling van epilepsie met bedden, verdeeld over 4 afdelingen, naai begaafde volwassenen, één voor iocialisatie en één voor verstandelijk (ïostiek van de afdeling Volwassenen van ontstaat op korte termijn een tijdelijke tie van 10% Binnen de twee groepen diagnostiek nomen met epilepsie of met op epilepsie een multi-disciplinaire onderzoeksperiode esteld. De nadruk binnen groep 1 ligt op de t, terwijl de nadruk binnen groep 2 op de ligt. De opnameduur varieert van een dag tot ervatie en begeleiding tijdens de |jn dan ook van essentieel belang, in het wordt op een systematische, nier gewerkt, volgens het SVH kundig Handelen) in het Verpleegkundig YS). tie-informatie kan contact worden er E. van Gerven, afdelingshoofd. udaten dienen te beschikken over een 'iding.- HBO-V (met psychiatrische ervaring) Wij verwachten een stressbestendige, ele collega. Flexibiliteit wordt zeer op prijs conform het FWG-systeem ingedeeld in irbij het maximum bruto maandsalaris, bij jèrband, 4.069,- bedraagt. en. De arbeidsvoorwaarden zijn conform de enhuiswezen. Wij zijn aangesloten bij het -.M. en er bestaat een collectieve eringviahetl.Z.Z. [re. Geïnteresseerden wordt verzocht binnen latiebrief met recent c.v. te richten aan de heer ersoneelsconsulent, onder vermelding van ..062. esbureau in Bergen op Zoom. op korte termijn een (extra) na en stressbestendige instelling zijn iet worden gemistTaalvaardigheid in het teresse voor marketing en kommunikatie. aal de middagen en de hele vrijdag, i als Brugman Keukens en Badkamers, eneesmiddelen, Lactona tandenborstels, nse mosselen, Pot Woninginrichting, instellingen in de gezondheidszorg, akt dat deze uitdaging jou op het lijf chten aan Ria Wolff. tbus 155,4600 AD Bergen op Zoom. ;kracht nedewerker met overtuigingsl iden tie is vereist is gewenst enthousiast team n waaronder een bonusregeling uit van de procedure, vacature heeft, dan kunt u uw innen 14 dagen richten aan: Nov ïatenburglaan 74, 4837 BR Bred t Cöté Jardin, bar en 6 multifunc- de realisatie van de bedrijfsdoel- n sie naar Mars liep uit op J een mislukking. Eind 1992 vertrok de Mars Observer oir, de planeet uitgebreid te fotograferen en in kaart te brengen. Het tuig zou er half au gustus 1993 moeten arriveren en in een baan 'over de pol en gaan draaien. Half november zou Observer dan aan zijn twee jaar durende taak beginnen. Plotseling echter liet ruimte vaartorganisatie NASA weten dat men het [contact met de ruimtesonde had verloren. ■Amerika rouwde om het verlies van het knappe staaltje technologie. De belastingbe talers vroegen zich af of hun geld niet beter kon worden besteed dan aan peperdure raimtetuigen die niet werken. Het was zeker niet het eerste akkefietje in de llartiaanse ruimtevaarthistorie. Want in 1989 ging de Russische ruimtesonde Phobos 3 bij Mars op mysterieuze wijze de mist in, nadat eerder onderweg al het radiocontact verloren ging met zijn broertje Phobos I. Het lijkt er sterk op dat het verlies van Phobos II gesn ongeluk was, maar een heus Star Wars- incident. Het neerschieten door buitenaard- sa van een aards ruimtetuig dat zich te dicht bij hun Marsbasis waagde. Een gewaagde veronderstelling? We zullen zien. Verbeelding Als onze buurplaneet heeft Mars altijd al tot Ie verbeelding gesproken. In het gunstigste geval zijn de aarde en Mars zowat 56 miljoen kilometer van elkaar verwijderd. Het is ook h .planeet die het meest op onze eigen we reldbol lijkt, al zijn de huidige omstandighe den vermoedelijk totaal ongeschikt om ook maar enige vorm van leven te herbergen. De recente ontdekking van micro-organismen in op de Zuidpool gevallen meteoriet toont echter aan dat er in een ver verleden mogelijk wel leven is geweest. En als dat op Mars kan, Het is niet luis op Mar Door Eugène Verstraeten 'Gezicht' op het Marsoppervlak. Viking-foto 35-A-72. De zwarte puntjes op de foto heb- kn te maken met de data-transmissie. dan kan het overal in het heelal. Het wordt trouwens voor religieuze leiders nog een hele kluif om dat in hun geloofskaders in te pas sen. Maar dat terzijde. Onze kennis van Mars hebben we vooral op gedaan in de jaren zestig en zeventig, toen er verschillende onbemande sondes naar de pla neet werden gestuurd. De belangrijkste ex peditie was de Amerikaanse Viking-missie uit 1976, waarbij twee identieke ruimtetui gen op pad gingen. Aangekomen bij Mars bleven de 'orbiters' rond de planeet cirkelen om foto's te maken, terwijl de afgekoppelde Marslanders een zachte landing maakten. In 1971 had de Mariner 9 al opmerkelijke fo to's naar de aarde gestuurd, waarop pirami devormige 'bergen' te zien waren. „Als er pi ramiden op Mars zijn," schertste J. Hurtak van de Academy for Future Science, „wie weet vinden we dan ook wel een Sphinx." Hij verwees daarmee naar de Egyptisch locatie in Gizeh, waar behalve pyramiden ook een enorm rotsblok ligt, uitgehouwen in de vorm van een leeuw met een mensenhoofd. De Sp hinx dus. En toen begonnen de Vikings hun fotomate riaal te verzenden. Wie schetst de verbazing toen bleek dat een van de opnamen overdui delijk een enorm gezicht liet zien, dat zich blijkbaar op het Marsoppervlak bevindt. Ge tooid zelfs met een typisch Egyptisch kapsel. Een beeld van zowat twee bij twee kilometer en tussen de 500 en 800 meter hoog. De fi guur heeft onmiskenbaar ogen, zo hebben onderzoekers aangetoond, terwijl er inmid dels ook al tanden zijn ontdekt. Koren op de molen van degenen die denken dat er sprake is van een kunstmatig object en niet van een grillige speling van rotsen en schaduw. R. Hoagland van de Mars Investigation Group ziet er zelfs een treffende gelijkenis in met de Egyptische god Horus. Volgens onderzoeker Zecharia Sitchin lijkt het bouwplan van de Egyptische pyramiden met Sphinx zelfs sprekend op de Mars-tegenhanger, Als dat zo is, dan moet er dus ooit iemand de ze enorme bouwwerken op Mars hebben op getrokken. Buitenaardsen die op Mars wel licht een basis inrichtten om van daaruit ons zonnestelsel verder te verkennen. Een aardi ge gedachte, maar dan zouden er op de pla neet toch overblijfselen van zo'n basis te vin den moeten zijn. Laat er nu inderdaad een constructie gevonden zijn die grote gelijkenis vertoont met een moderne luchthaven. Een centraal gebouw, van waaruit verschillende 'pieren' lopen. NASA-wetenschappers hou den het er echter op dat deze kunstmatig aandoende installatie op natuurlijke wijze is ontstaan. Dat brengt ons bij het abrupte einde van de Een 'ruimtebasis' op Mars. Marmer 9-foto 4209-75. Russische Phobos Il-missie in maart 1989. Voordat plots alle contact met de ruimteson de werd verbroken zond Phobos II nog enke le spraakmakende foto's naar de aarde. Een van die foto's laat een schaduw op het Mars oppervlak zien van een blijkbaar sigaarvor- mig voorwerp dat boven de planeet vliegt. Van een optische illusie kan geen sprake zijn, omdat het fenomeen door zowel de gewone als infraroodcamera's van het ruimtetuig werd vastgelegd. Volgens berekeningen zou het voorwerp dat de schaduw veroorzaakte ongeveer 20 kilometer lang zijn geweest. Een van de laatste foto's van Phobos II. vlak vliegend sigaarvormig voorwerp. De schaduw van een boven het Marsopper- foto's adventures unlimited press De laatste foto van Phobos II voor de ruimtesonde op onverklaarbare wijze de geest gaf. Een sigaarvormig voorwerp met op de achtergrond de Marsmaan Phobos. Maar er was nog een foto, waarover nogal ge heimzinnig werd gedaan. De Russen wilden het allerlaatste beeld dat Phobos II naar het thuisfront stuurde niet vrijgeven. Dat ver oorzaakte heel wat speculaties, te meer om dat wel bekend raakte dat er op die foto 'iets te zien was dat er eigenlijk niet thuis hoorde', wist John Becklake van het English Science Museum. In 1991 speelde de Russische astronaute ko lonel Marina Popovich de geheime foto in handen van Westerse onderzoekers. „Het al lereerste contact met een buitenaards moe derschip in ons zonnestel," vond ze zelf. De laatste transmissie van Phobos II was een fo to van een enorm sigaarvormig ruimteschip met een lengte van zowat 20 kilometer en een diameter van anderhalve kilometer. Het 'moederschip' bevond zich in buurt van de Marsmaan Phobos, Meteen na aankomst van de laatste foto verloor de vluchtleiding alle contact met de ruimtesonde. Volgens de Rus sen was Phobos II uit zijn baan geschoten en vernietigd... Zijn er in vroeger tijden buitenaardse bezoe kers op Mars geland? Zijn die ook verant woordelijk voor de daar aanwezige pyrami den, de Mars-versie van de Sphinx en andere kunstmatig aandoende constructies? Zijn die buitenaardse bezoekers inmiddels weer terug gekomen? Is het wel pluis op Mars? Misschien weten we na de komende Amerikaanse Mars expeditie heel wat meer. De eerste ruimte sonde, Pathfinder gedoopt, vertrekt in no vember vanaf Cape Canaveral en moet begin juli volgend jaar bij Mars aankomen. Een maand later wordt een tweede ruimtetuig ge lanceerd. Pathfinder moet landen in een oude rivierbedding en daar een robot uitzetten die de bodem moet onderzoeken. Ook de tweede sonde heeft een robot aan boord. Bronnen: Extraterrestrial Archeology, David Hatcher Childress, 1995; Genesis Revisited, Zecharia Sitchin, 1990. jfflugblikkend in zijn werkkamer op de beginperiode van de vakgroep psychologie en prof. dr. Guus van Heck op een bepaald Jjwment een gevoel van nostalgie niet onder- takken. „Toen we hier in 1971 met de oplei- "jng psychologie begonnen, kon werkelijk des, geld speelde nauwelijks een rol. Tilburg ïas de nieuwe medische faculteit misgelopen, Maastricht kreeg die toegewezen. Als een Mor'; goedmakertje mocht de toenmalige ™geschool een nieuwe subfaculteit starten. ™uwpastoor' Harrie Peeters had in een recordtijd een nieuw gebouw geregeld. Semi permanent, en daarom staat dat er nu nog. Acu, dat was een mooie tijd in ieders leven," verzucht Van Heek. datzelfde jaar protesteerde de hele onder wijswereld tegen de bezuinigingen van toen malig minister van Onderwijs C. van Veen, maar in Tilburg kon voor de opleiding psy chologen een heel blik docenten en hooglera- te® "orden opengetrokken. »"at was heel aantrekkelijk, ook voor men- s® vatl elders. Alles was nieuw, het hele ouderwijs- en onderzoeksprogramma moest ^an onderaf worden opgebouwd. We zaten oen echt in een pioniersfase. Er was hier een uorme dadendrang, dat moest ook wel, er s as niet veel tijd om een blauwdruk te schet en want in september, een paar maanden na goedkeuring, stonden de eerste studenten mop de stoep." °e anders gaat het er tegenwoordig aan toe. Tidf01 ®eve' van Katholieke Hogeschool uug hadden weliswaar al in 1969 protes- Se studenten 'Karl Marx Universiteit' 8 alkt, maar (je herziening van de bestuurs- i „?ctuur: waardoor studenten en personeel lat ezeS§enschap kregen, stond een paar jaar ei noS de kinderschoenen. „Als we nu wijziging op het onderwijsplan willen Door Emmanuel Naaijkens aanbrengen, dan kost dat veel tijd, want dat moet over tal van schijven." Overeenkomstig de tijdgeest lag het accent in het begin van de opleiding vooral op de klini sche psychologie, ontwikkelingspsychologie en de sociale psychologie. Of zoals prof. Van Heek het formuleert, die met zijn lange haar- dracht de erfenis van de jaren zestig met zich meedraagt: „Studenten en misschien ook wel een deel van de jongere staf waren toentertijd behoorlijk links." Rechts en behoudzuchtig waren de traditionele pijlers van de Hoge school, de faculteiten Economie en Rechtsge leerdheid. Wat argwanend werd er bijvoor beeld ook gekeken naar studenten die zich verdiepten in personeelswerk. „Dat waren handlangers van het bedrijfsleven," zegt Van Heek nu lachend. Psychologen geloofden in die dagen, zo zet hij uiteen, nog in de maakbaarheid van de samenleving. „Zij boden oplossingen voor de grote problemen." Ze wekten de indruk de wijsheid in pacht te hebben. Dat sprak studenten aan en ze togen in groten getale naar Tilburg. Het welzijns werk en de gezondheidszorg, daar lagen de grote uitdagingen, daar waren ook veel banen te vergeven. Maar de praktijk was weerbar stiger dan de theorie. „In de zorgsector is heel wat tot stand gebracht, maar later is er veel wildgroei ontstaan," aldus Van Heek. De rekening volgde al spoedig, de overheid zette het mes in de zachte sector. In de opleiding zijn als gevolg van andere maatschappelijke behoeftes de bakens in de jaren tachtig verzet, de vakgroep profileert zich nu met organisatie- en arbeidspsycholo gie, maar dat betekent niet dat een richting als gezondsheidspsychologie naar het tweede plan is verschoven. De opleiding psychologie biedt studenten een goede kans op de arbeidsmarkt, al zal het vol gens Van Heek nooit meer zo vlot gaan als in de jaren zeventig. De verstandhouding met het bedrijfsleven is in de loop der jaren verbe- Prof. dr. Guus van Heek: 'Studenten en misschien ook wel een deel van de jongere staf waren toentertijd behoorlijk links.' foto vnu terd, „aanvankelijk volgden ze ons met argus ogen." Prof. Van Heek vertelt niet zonder trots dat in Tilburg als eerste in Nederland de opleiding economische psychologie van de grond werd getild. Tilburg heeft in de Nederlandse universiteits wereld met zijn opleiding psychologie lange tijd voorop gelopen en innovatie heeft nog altijd de volle aandacht onder het motto 'stil stand is achteruitgang'. Zo is men nu bezig om de disciplines jeugd- en kinderpsycholo gie en onderwijs- en cultuurpsychologie bij elkaar te brengen. „Dat is nodig om bijvoor beeld te kunnen onderzoeken wat de effecten zijn van de multiculturele samenleving op de opvoeding van kinderen." In de psychologie van de gezondheid wordt niet alleen de geestelijke, maar ook de licha melijke bestudeerd. „Dit komt voort uit een maatschappelijke behoefte. Er is een groeien de vraag naar mensen die all round inzetbaar zijn. De tijd dat studenten al tijdens hun stu die zich verregaand specialiseerden, is voor bij." Geconfronteerd met forse overheidsbezuini gingen heeft men van de nood een deugd gemaakt en is de studie teruggebracht naar vier jaar; gelijklopend met de studiefinancie ring. Ooit was dat meer dan zes jaar, wat in de praktijk vaak uitliep tot ruim zeven jaar. „Nu krijgen de studenten in vier jaar een basisopleiding, specialisatie vindt postdocto raal plaats als ze al in de praktijk werkzaam zijn. Dat vergroot hun kansen op de arbeids markt, met een vroege specialisatie liepen ze in een fuik," licht Van Heek toe. Wat bezuinigen betreft, hebben de psycholo gen van de KUB het afgelopen decennium leren incasseren. In 1986 maakte de toenmali ge minister Deetman bekend dat de studie geschrapt moest worden. Na veel publicitair geweld en intensieve lobby op het hoogste niveau kon het gevaar afgewend worden, maar de opleiding kwam er niet zonder kleer scheuren vanaf. De ambtenaren hanteerden driftig het rode potlood en zo sneuvelde onder andere de gerenommeerde afdeling waar met echte proefdieren onderzoek werd gedaan. Prof. Van Heek reageert diplomatiek op de vraag of de budgetten nu toereikend zijn: „We moeten nou eenmaal roeien met de riemen die we hebben." De financiële situatie maakt de afweging moeilijker tussen enerzijds het zuivere weten schappelijk onderzoek dat in de regel alleen maar geld kost, en het toegepaste onderzoek in opdracht van bijvoorbeeld bedrijven. „Het gaat erom een goed evenwicht te vinden, het een kan niet zonder het ander. Dat geeft natuurlijk spanning, maar het is ook span nend. Het bedrijfsleven zal in het algemeen fundamenteel onderzoek, dat grensverleg gend is niet financieren want ze weten niet wat het oplevert."

de Stem | 1996 | | pagina 37