Week end tart <v ■yT Struisvogel zet de aanval in Als op Cyprus de vlam in de pan slaat, kan dat uitgroeien tot een wereldbrand E2 RDINATOR m/v De angstdroom van elke lakantievierder gSTEM ommerciële functies Productiefuncties Horecafuncties Strikt genomen zou de kwestie Cyprus opgevat kunnen worden als een wat uit de hand gelopen burenruzie. Met z'n 700.000 inwoners, van wie er 600.000 op het Griekse deel wonen, ver- spreid over een grondgebied van ruim de helft van Nederland, is Cyprus op de atlas van de wereld niet meer dan een onrustig dorp. Maar als in dit dorp de spannin gen hoog oplopen, zoals vorige week toen twee Grieks-Cyprio ten op brute wijze door Turken en Turks-Cyprioten doodge knuppeld respectievelijk neerge schoten werden, houdt de hele politieke wereldorde z'n adem in. Want als in Europa's laatste gedeelde staat de vlam in de pan slaat, kan dat maar al te gemak kelijk uitgroeien tot een wereld brand. Oplaaien Welvarend 'Ondenkbaar' STUS 1996 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1996 BS26i6acs astburg is op zoek naar een gemo- verkoper voor een speelgoedwin- 'lijd 18-20 jaar. Het betreft een baan met uitzicht op vast dienst eer informatie: Start Oostburg, El- Bliek of Brigit de Witte, tel. 0117- ctiemedewerkers (m/v) terse relaties in de omgeving van rg, zoeken wij productiemedewer- - op afroep beschikbaar zijn. Flexi- fctelling is een pre. eer informatie: Start Oostburg, El- 3liek of Brigit de Witte, tel. 0117- In productiemedewerkers (m/v) Verse relaties in Breda en omstre- i wij regelmatig op zoek naar erva- ductiemedewerkers. Voor dag-, |n drieploegendienst. eer informatie: Start Breda, Jurrie laar of Sahizer Fakus, tel. 076- 10. verkers bediening (m/v) rschillende horecazaken aan de in Sluis zoeken wij medewerkers ediening en achter de bar. eer informatie: Start Oostburg, El- Bliek of Brigit de Witte, tel. 0117- 'MIZENDBUnEAU STICHTING NMENWERKINGSVERBAND PRAKTIJKOPLEIDING BOUWNIJVERHEID REGIO BREDA E.O. een samenwerkingsverband van het georgani- en uit de regio, die jonge mensen opleidt voor imeren of metselen. wege het uitbreiden van ons takenpakket, op fulltime /an leerlingen bij bouwbedrijven; /an leerlingen op de bouwlocaties; nwerking met de leermeester op de werkplaats; overleg met de directeur. TS-bouwkunde of gelijkwaardig; ide capaciteiten/ ten in teamverband; de bouwopleiding; »aan met de computer; 45 jaar; van een geldig rijbewijs B/E. dige functie; kelijk salaris 4.000.-// 4.600.- bruto per 4 we- elijk van leeftijd en ervaring, volgens de U.T.A.- le bouw; ;rgoeding of een auto kan deel uitmaken van de arbeidsvoorwaarden. voor deze functie geschikt acht en er belangstel- kunt u een uitgebreide schriftelijke sollicitatie n richten aan de directeur van de SSPB regio ing. C.G.A. Vermeulen, Tuinzigtlaan 9,4813 XH de maat en willemen b.v. PEVO In ons jong en enthousiast team hebben wij plaats voor een: all round goud technicus aankomend prothese technicus aankomend porselein technicus De belangrijkste eisen aan de kandidaten zijn: ambitie accuratesse teamgeest humor Uw sollicitaties kunt u richten aan onderstaand adres. U mag ook telefonisch reageren. Wij zullen uw sollicitaties met grote zorgvuldigheid behandelen. Lage kant 196 4817 GL Breda Tel. 076- Een dorpsrel van wereldformaat Door Dirk Vellenga -5r*rtTjf Fax 076 -521 99 51* - 521 52 30 Ach, wat gebeurt er nou helemaal in de per in Nederland?" de vakantievierder zet zijn caravan naast ld huis, wast de kleren en laat de foto's jnlwikkelen. Dan kijkt hij naar de kranten ie de buren keurig op week-stapeltjes hebben gelegd. Ach, ver weg in Grieken-, land heeft hij wel eens een Telegraaf ge tocht en gelezen dat een oude Deen de Tourwon, dat Diana is uitgekocht door het Engelse koningshuis en dat.de midden- stand aan de kust klaagt over slechte za len Willem-Alexanders verkering raakte lil en om de tijd te doden ging hij naar sportwedstrijden in Atlanta. Ajax verloor al- ioefenwedstrijden en met het weer wilde liet ook niet lukken. Jé, als ik mijn rokertje maar heb, en m'n autootje en m'n tv-avondjes." De vakantievierder pakt een willekeurige tont. In Tsjetsjenië worden huizen kapot geschoten en Jeltsin kan niet langer van de feafblijven. Niks nieuws dus. Een vakantie op Cyprus zit er voorlopig niet in. Goed, er blijven nog wel een paar andere bestem mingen over. Hij steekt een sigaret op en liet de kinderen weer naar school gaan. Ja, Jan is hët defintief. De vakantie zit erop. (iet-gewone leven is weer begonnen Zo gaat het elk jaar. De zonnige beelden van heerlijke terrasjes aan helderblauwe baaien lakken weg. Nederland is in de -zomer maanden een luchtbed dat heel zachtjes oopt en pas in september weer opge pompt wordt. En ondertussen gebeurt er «iets, helemaal niets. Wanneer valt dit jaar 'de herfstvakantie? .Nou, met het roken .zul je straks ook wel sloppen," zegt de.buurman die nooit met vakantie gaat De vakantievierder haait zijn schouders op. „Aan mijn longen mankeert nog niks," zegt hij. „Ik-heb in Griekenland elke dag drie kilometer gelopen naar het strand. Deed me niks, hoor." De buurman legt hem somber uit dat de regering de prijs vaneen pakje sigaretten zodanig wil verho gen dat je er een maandje voor moet spa- ien.0f je zou de helft van je huursubsidie erin moeten steken. Daar schrikt de vakantievierder toch wel even van. „Ik zou een beetje kunnen min deren," zegt hij en kucht een paar keer. Als ik in de auto nou 's niet meer rook. As- iakje eruit. Blijft het lekker fris. En ik ben van plan in de weekenden ieuke tochtjes te maken. Om dat lekkere vakantiegevoel een beetje vast te houden." kun jij dat betalen?," vraagt de buurman. „Ikdoe de wagen de deur uit. De benzine is straks duurder dan de jenever. En als ik moet kiezen..." De vakantievierder beseft dat hij iets gemist heeft. De auto wordt een dure klant. Daar gaat de andere helft .van de huursubsidie. „Zijn ze helemaal gek ge worden?" roept de vakantievierder. Voor bet eerst in acht weken is hij weer eens taad. „Waarom leggen ze hier in Neder land niet een net aan met van die hangen- de treinen. Zo los je de files op. En dan kan Ik tenminste gewoon in mijn autootje blij ven rijden." Mismoedig gaat de vakantievierder -naar binnen. De ice tea smaakt allang niet meer to als in de vakantie. Sparen voor de vol gende trip kan hij nu wel vergeten, Wat blijft-er verder over voor de kleine man? Met de afstandbediening op de bank zitten en kijken naar de vakantieprogramma's van Frits Bom en Ursul. de Geer. Elke dag een paar voetbalwedstrijden op Sport7, Zo'n sdaf is dat nou ook weer niet. te berichten hoort de vakantievierder. tea hij gewend is geraakt aan de gras- "®en van Sport7 moet hij ervoor gaan betalen. Haal maar vast een decoder in buis, want zonder zo'n apparaat ben je bin- oenkort nergens. Een decoder is veel nutti- 9er dan internet. Je krijgt straks allerlei tv- ®ders alleen maar in je huiskamer als je betaalt. Pas als je gedokt hebt, kun je men sen dikke prijzen zien winnen in domme wissen. er alleen maar slechts nieuws in die sta pel kranten? Nee, gelukkig is er oo'k nog 'ets moois te melden. De Kennemerland Ex- P'K. Er is een treintje-gekomen van Am sterdam naar IJmuiden. De vakantievierder wopt een kaartje en laat zich naar het strand van Noord-Holland rijden. Hij loopt J de richting van de zee en kijkt strak naar u r'zon' golven zullen hem wekken uit zijn akelige droom. Hij zal weer J zijn positieven komen en merken dat het «maal niet echt was. Het was niks anders a.n "e nachtmerrie van de man die na zor- TOze zomerweken 's morgens om half egen weer op-zijn werk moet zijn. Door Paul Baeten D e 180 kilometer lange Groe ne Lijn die Cyprus op hate lijke wijze in twee stukken verdeelt,, is nauwelijks een lijn te noemen en al helemaal niet groen. Overal op het eiland neemt deze scheidslijn tussen Turks- en Grieks-Cyprus andere vor men aan: soms is er niet meer van te zien dan een slordige strook omgeploegd land, met hier een daar een verlaten boerderij, wat betonnen optrekjes voor de militairen, een enkele blau we uitkijkpost van de Verenigde Naties en een rol prikkeldraad gedrapeerd over een voorma lige doorgangsweg. Op andere plaatsen, zoals bij Deryneia waar vorige week twee doden vielen bij demonstra ties tegen de tweedeling, van het eiland, hebben de Grieks-Cyprioten, er een fraai stukje werk van gemaakt en wordt iedere bezoeker met grote letters en in dramatische teksten duide lijk gemaakt dat hier zowat de vrije, westerse wereld ophoudt, dat aan gene zijde niets ont ziende martelaars en moordenaars bivakkeren die niets op het eiland te zoeken hebben. Op menig plaats wordt de herinnering levend ge houden aan de 1619 Cyprioten die officieel vermist en zeer waarschijnlijk omgekomen zijn na de Turkse invasie op het eiland op 20 juli 1974. Vlak bij de hoofdstad Nicosia is een bos met evenzoveel bomen aangeplant om dit aantal eeuwigheidswaarde te geven. Bij Ledra Palace Hotel in Nicosia, de enige doorlaatpost tussen noord en zuid, krijgt eenieder die op het onzalige idee komt naar de andere kant te gaan de boodschap mee, dat hij daar een we reld betreedt van 'succesvolle rassenscheiding en oprechte apartheid'. Het enige deel van de Groene Lijn (of Atilla- lijn, verwijzend naar Operatie Atilla, de code naam van de Turkse invasie) dat gefotogra feerd mag worden, is de wegblokkade halver wege Nicosia's belangrijkste winkelstraat Le dra Street, waar kunstwerken zijn opgericht, een trieste foto-expositie bekeken kan worden en waar toeristen op een trapje kunnen klim- men om een blik te werpen op die vermaledij de Turken. „In Nicosia is de bewaking van de Groene Lijn het sterkst, maar dat is helemaal niet nodig," smaalt een voormalig dienstplichtige van de circa tienduizend man stekre Grieks Cyprioti sche Nationale Garde die liever anoniem wil VN-militairen houden Grieks-Cypriotische betogers tegen bij de demarcatielijn. blijven. „Als de Turken komen, dan beginnen ze in het oosten, bijvoorbeeld bij Deryneia, en mogelijk in het westen, bij het Troodos-ge- bergte. Ze komen bij nacht, want ze hebben nachltzicht-apparatuur, en walsen dan binnen een paar uur over het hele eiland heen. Dan sluiten ze Nicosia in een tang en nemen haar als laatste in. We zullen er een stel van hen do den en zij nog veel meer van ons. En dan maar hopen dat Griekenland, of de Navo of Amerika ons te hulp schiet." De angst voor een volledige Turkse overrom peling van het zo strategisch gelegen eiland is in de internationale politiek moeilijk voor te stellen; Turkije zou 'er een totale oorlog met Navo-partner Griekenland mee riskeren en zich in de politieke wereldorde mogelijk in een totaal isolement manoeuvreren. Een nieuwe (burgeroorlog op Cyprus zou de verhoudingen tussen de Navo-landen en het islamitische achterland opnieuw op scherp kunnen zetten; zou over kunnen slaan op de Balkan en wel licht het Midden-Oosten; de Navo zou haar be langrijkste militaire uitkijkpost (de enorme Britse basis van Akrotiri speelde een sleutelrol in de Golfoorlog) verliezen. Europa zou z'n ei gen Koeweit krijgen en een herhaling van de ellende in het voormalige Joegoslavië. Een nachtmerrie voor politici van Washington tot Athene. Maar voor de Grieks-Cyprioten net zo'n reële dreiging als hun permanent tekort aan water, de moeizame afzet van hun te klei ne sultana-druiven of het overschot aan hun exportproduct aardappelen. Luca Loueas, voormalig vakbondsman en te genwoordig regeringsambtenaar, woont al van voor de invasie op driehonderd meter van de huidige grens in Nicosia. Gastvrij als de Grieks-Cyprioten zijn, biedt hij me binnen, tij dens de felste hitte van de dag, een glas vruch tensap aan, maar hij raakt het zijne niet aan wanneer hij vertelt over de angsten die hij ie dere nacht weer uitstaat, al 22 jaar en een maand lang. „Of ze zullen komen? Of de Turken een verde re invasie aandurven? Ik weet het niet. Ik ben geen politicus. Maar ik hoor 's nachts de gelui den. Soms schreeuwen ze naar elkaar, soms hoor ik schoten. Misschien zijn het oefeningen, maar in april is er nog een van onze jongens bij de grens doodgeschoten. Hij had in een Turks woordenboek het woord kameraad opgezocht en riep dat naar de grenswacht die hij iedere dag weer zag staan aan de andere kant. Ze hadden een afspraak gemaakt in de VN-buf- ferzone om iets uit te wisselen of zo. Maar toen hij kwam, wachtten andere Turken hem op en schoten hem als een hónd neer. Er mocht geen dokter bijkomen; hij heeft daar gewoon dood liggen bloeden." Politieke realiteit of niet; de Grieks-Cyprioten houden ernstig iedere dag rekening met het oplaaien van de strijd die op 22 juli 1974 beslo- ten werd met een door de Verenigde Naties af gedwongen wapenstilstand. Daaraan vooraf ging een lange periode van etnische onlusten waarbij, zoals ook Luca Loucas ruiterlijk er kent, zowel de Grieks- als de Turks-Cyprioten zich schuldig maakten aan bomaanslagen op en het vermoorden van hun mede-eilandbewo ners. De Britten, laatste in een lange rij van overheersers die volgens de geschiedschrijving in 1500 voor Christus begon met de Egyptena- ren, bleken niet in staat na hun vertrek in 1947 om het meest oostelijke Mediterrane eiland in rust achter te laten. Vanaf de jaren vijftig wer den vergeefse pogingen in het werk gesteld om de Griekse (orthodoxe) en Turkse (islamiti sche) bevolkingsgroepen op vreedzame wijze de macht te laten delen. In 1959 werd de be faamde Grieks-Orthodoxe aartsbisschop Ma- karios president, met aan zijn zijde de Turkse vice-premier Kügük; een pact dat slechts enke le jaren stand hield. Nadat de Turks-Cyprioten om uiteenlopende redenen in 1963 de hun toegewezen plaatsen in de parlement weigerden (tot op de dag van vandaag worden die nog demonstratief vrijge houden), brak er een bloedige burgeroorlog uit die de Verenigde Naties ertoe noopten een van hun eerste vredesmissies op te zetten. De blauwhelmen van UNFICYP (United Nations Forces in Cyprus) zouden vanaf 4 maart 1963 drie maanden lang voor politieman spelen; ze zitten er nog steeds, nu als grenswachter, en niemand gelooft dat het eiland de komende de cennia zonder hen kan. De Turkse gemeenschap, toen ongeveer 120.000 zielen, voelde zich steeds meer in het nauw gedreven door het deel van de Grieks- Cyprioten dat streefde naar een volledige een wording met Griekenland in een soort groot- Hellenistisch rijk (Énosis), overigens zeer te gen de zien van de Cypriotisch-natio'nalist Ma- karios. Toen op 15 juli de Nationale Garde een coupe tegen Makarios pleegde (hij ontsnapte op wonderbaarlijke wijze uit zijn brandende paleis), op overduidelijke wijze gesteund door het rechtse generaalsbewind dat destijds de macht in Griekenland had, voelde Turkije zich geroepen om via een invasie en een bezetting van grofweg eenderde deel van het eiland de belangen van hun Turks-Cypriotische broe ders veilig te stellen. Al 22 jaar lang is dit de status quo op het eiland, met op de vloedlijn van het geweld van '74 een ontelbare reeks van afzettingen, prikkeldraad, tankversperringen, muren, zandzakken en met beton gevulde olie drums, controleposten van Grieks- en Turks .Cyprioten, VN-soldaten (1.200), uitkijkposten en mitrailleurnesten. Vrijwel ieder jaar zijn er op de Griekse helft van het eiland demonstraties waarbij soms ge vloekt en een enkele keer met stenen gegooid wordt. In de twee decennia van de tweedeling zijn er in totaal acht doden gevallen in scher mutselingen tussen grenswachten. Maar voor het overige, zo gebiedt de waarheid te zeggen en wordt ook door wat meer vrijmoedige Cy prioten erkend, is het tamelijk rustig en vreed zaam op het eiland. Ook na de dood van Tassos Isaac (24) en Solomos Spyrou Solomou vorige week, nam het dagelijkse leven snel weer zijn gang en bleef de emotie beperkt tot verhitte discussie in de koffiebars. „De incidenten van vorige week waren toch een uitzondering," gelooft de internationale zakenman Pavlos Iacovides. „Natuurlijk erge ren we ons allemaal aan de situatie op het ei land, 'maar we zijn langzamerhand zo welva rend geworden dat ons hoofd wel naar andere dingen staat. Met een volle buik en levend in een democratie ga je niet zo gemakkelijk strij den voor de eenwording van je land." Het Griekse deel van Cyprus is inderdaad, ze ker naar regionale begrippen, een bijzonder welvarend land geworden. Trots toont econo misch directeur Sofronis Eteocleous van het ministerie van financiën de macro-economi sche kerngegevens van zijn land. Na de Turkse invasie kreeg de Cypriotische economie een flinke opdoffer toen er meer dan 230.000 vluchtelingen uit het noorden gehuisvest en gevoed moesten worden. Bovendien raakte de natie zijn belangrijkste toeristische trekpleis ters (de Morfou baai, Famagusta, Keryneia) kwijt, de handelshavens, het vliegveld en de vruchtbaarste landbouwgronden kwijt. Met ongekende energie werd in het zuiden de hele boel weer opgebouwd; nieuwe toeristen oorden als Pafos, Larnaka en Limmasol wer den uit de grond gestampt, de dorre gronden in het zuiden werden met succes ontgonnen; bui tenlandse investeringen werden aangemoe digd door een meer dan aantrekkelijk belas tingklimaat (zogenaamde off-shore companies die uitsluitend buiten Cyprus zaken doen beta len op het eiland niet meer dan vier procent vennootschapsbelasting) en de handelscontac ten met zowel Europa als het voormalige Oost blok en de Arabische landen werden aange haald. Eteocleous wijst met nadruk op de vrij wel volledige werkgelegenheid (97,3 procent van de beroepsbevolking), het voor toeristen soms lastige, maar internationaal gewaardeer de sterke Cypriotische pond, de staatsschuld en de rentetarieven die Cyprus al bijna tot een voorbeeldig aspirant-lid van de Europese Unie maken. Het noordelijke, Turkse deel (zeg dat nooit te gen een Grieks-Cyprioot, want hij bestraft je met een venijnige blik en een politiek-histori- sche preek) daarentegen zit al jaren in een neerwaartse spiraal. De Turks-Cypriotische Republiek wordt behalve door Ankara door geen enkel land erkend en krijgt de ene veroor deling na de andere van de Verenigde Naties. Daardoor is er nauwelijks export en blijven buitenlandse investeringen achterwege. Een kwart van de bevolking leeft van de landbouw, maar hun gemiddeld inkomen is minder dan een derde van dat van hun zuiderburen. Het noorden van Cyprus hangt volledig aan het infuus van moederland Turkije, maar daar de lira ook bepaald geen sterke munt is, lijdt de kolonie mee met de misère van de tegen woordig door een islamitisch kabinet gere geerde beschermheer. Toch maakt die nog geen aanstalten om zijn deel van de felbegeer de parel van de middellandse zee op te geven. Integendeel. Sinds 1974 zijn er volgens opgave van Turkse kranten meer dan tachtigduizend arme Anatolische boeren uit het oosten van Turkije op Cyprus neergestreken. Ze hebben daar langzamerhand de authentieke Turks- Cyprioten van de eerste plaats verdrongen. Die zijn de afgelopen jaren massaal geëmigreerd naar onder andere Engeland. Tezamen met naar schatting 35.000 militairen zijn de Tur ken nu in de meerderheid. „Die zullen dan ook weg moeten als het ooit tot een vredesregeling komt, met uitzondering van een paar humanitaire gevallen," zegt de hoog ste regeringswoordvoerder van Grieks Cyprus Yiannakis Cassoulides zonder omhaal van woorden. Hij schetst daarmee nog maar één van de honderden problemen die gepaard zul len gaan met een eventuele hereniging van Turks en Grieks-Cyprus. Maar zijn regering, aangevoerd door de vroe gere hard-liner Glafcos Clerides, die na de rel len van vorige week ineens een heel wat gema tigder toon aanslaat, blijft er volledig van overtuigd dat er ooit zo'n oplossing zal komen. „Een gedeeld land, een bezet gebied, een Ber- lijnse muur dwars door Nicosia; dat is toch on denkbaar in de beschaafde wereld aan het eind van de 20e eeuw? Oost- en West-Duitsland zijn herenigd; zwart en blank delen de regering in Zuid-Afrika, zelfs de Israëliërs en de Pales- tijnen bewandelen het vredespad, voor Bosnië is een oplossing gevonden; dan moet het toch ook mogelijk zijn om de kwestie Cyprus uit de wereld te helpen?" Op de terrassen en de cafés praten jonge en oude Grieks-Cyprioten langdurig en vol over gave na over de gebeurtenissen van vorige week. Is de oplossing van de kwestie nu verder weg dan ooit? Zijn, zoals een woordvoerder van de Turkse ambassade in Nederland zegt, alle moeizame pogingen van de afgelopen ja ren om tot een basis voor wederzijds vertrou wen te komen, vergeefs geweest? Of zal de tra gische dood van Tassos en Solomos de ogen van de wereldgemeenschap juist openen en zorgen voor een doorbraak? Vriend en vijand is het erover eens dat er snel een oplossing moet komen, want een dorpsrel in Cyprus kan, wanneer eenmaal de vlam in de pan slaat, snel uitlopen op een brand van we reldformaat. Op een oppervlakte van net iets meer dan de helft van Nederland staan (aan Turkse zijde) bijna evenveel moderne tanks opgesteld als het hele Britse leger in bezit heeft. De Grieks-Cyprioten werken aan plan nen voor militaire havens en vliegvelden om, anders dan in 1974 toen ze het af lieten weten, snel Griekse versterkingen te kunnen ontvan gen. Het geboorteland van Aphrodites is vol gens een rapport van de VN uit 1995 een van de meest gemilitairiseerde gebieden van de he le wereld. „En in het geval van Cyprus heelt de tijd niet alle wonden. Hoe langer deze situatie aan houdt, des te meer krijgt het kankergezwel van de Cypriotische verdeeldheid de kans om zich uit te zaaien en wordt het een ongeneeslijke ziekte," zegt de hoogste baas van de VN-missie Gustave Feissel. „De politieke sleutel ligt in Ankara - natuurlijk, maar ook hier op het ei land zullen ze moeten leren om een beetje nor maal met elkaar om te leren gaan." VERVOLG VAN VORIGE PAGINA Nog altijd een braak liggend terrein; Zeker Nederland. Weliswaar zijn er in heel Neder land al redelijk wat restaurants waar men niet meer opkijkt als je. een struisvogelbief stukje bestelt, maar echt ingeburgerd is het nog niet. Volgens de kenners is dat een kwes tie van tijd. „Want het is verrukkelijk vlees," promoten Addy en Kees Vos. „Serieus, de struisvogel is de enige vogel met rood.vlees. Cholestorol-,en vetarm. Diverse chef-koks zijn zeer tevreden over de kwaliteit en de smaak van het vlees. We hebben het dan over Nederlands struisvo gelvlees! Daar moet je wel goed mee om kun nen gaan, kruidt Fred van der Horst die lof zang. „Ik bedoel dit:: we moeten wel laten zien hoe het vlees het best klaar gemaakt kan worden. Als je het niet goed doet en je eet voor je gevoel vervolgens een stuk leer, ja, dan kun je het verder wel vergeten. Ben je zo een klant kwijt." Dat moet uiteraard voorkomen worden. „Dus moet je een goed uitgebalanceerde campagne voeren. We willen een bureau in het leven roe pen dat zich bezig houdt met de promotie van het vlees. Achter de schermen zijn we daar druk mee bezig, want de verwachting is dat binnen niet al te lange tijd de eerste Neder- landse kuikens voor de slacht in eigen land uit het ei kruipen." Je praat dan wel over grote aantallen, rekent Fred van der Horst voor. „Als je één procent van de gehele vleesmarkt wil veroveren, moeten er in Nederland jaar lijks toch zo een 100.000 dieren geslacht wor den. En die zijn er nu nog lang niet." Wereldwijd legden vorig jaar ongeveer 1-90.000 gefokte struisvogels het loodje. Dat berekende de econoom Pieter van Zyl uit Zuid-Afrika waar in 1938 de eerste struisvo gelfarm van de wereld geopend werd. Zuid- Afrika bleef lang het enige land in de wereld waar dergelijke 'farms' te vinden waren. Pas vanaf 1986 werden elders struisvogelfarms gebouwd. De farms zijn nu vrijwel overal ter wereld te vinden. Zelfs in China dat 'tussen 1994 en begin (lit jaar 8000 vogels en 50.000 eieren importeerde. Van Zyl bracht het alle maal keurig in' kaart, zette de prijzen op een rij en concludeerde dat goed en verstandig be leid een struisvogelhouder nog altijd, geen windeieren legt. „Een hennetje kan om de dag een ei leggen," zeggen Addy en Kees Vos met. een zekere bewondering in de stem. „Want het is wel een ei waar je u tegen zegt. Af en toe zit er een rustperiode tussen van een week. Wellicht om weer wat aan te sterken. Het kost veel energie, geloof dat maar." Ze wijzen naar 'Fladdertje'. Zo genoemd om dat ze regelmatig met de vleugels fladdert. Niet om op te stijgen, want dat doen struisvo- gels nooit. Ze rennen. Behoorlijk hard, want een topsnelheid van tachtig kilometer is geen uitzondering. 'Fladdertje' kan die snelheid momenteel wel vergeten. „Ze blijft eieren leggen, dat is ook wel te zien. Ze ziet er niet meer uit. Voor de produktie is het een fantastisch beest, onge looflijk eigenlijk. Het legseizoen loopt van fe bruari, maart tot en met september." 'Fladdertje' moet het dus nog even volhouden. Evenals 'Langpoot' en 'Kleintje' en die overi gens even heeft afgehaakt. Ze ontrekt zich aan de groep en ligt achterin de wei een beet- jè te niksen. „Nee, die mankeert verder niets. Straks doet ze weer vrolijk mee." Die namen, ach, dat is een aardigheidje. „Nee, dat hoeft niet. De dieren in Nederland worden allemaal geregistreerd. Ze hebben onder een van de vleugels een chip met een nummer. Daar valt niet mee te rommelen. Zo hoort het ook, want als de struisvogelfokkerij en de slacht serieus genomen wil worden, moet het wel allemaal honderd procent in orde zijn." Daarom ook wordt er hard gewerkt aan Euro pese richtlijnen voor het houden van struisvo gels. Dat doet onder andere het 'Comité voor het Welzijn van Landbouwhuisdieren op de Boerderij' in de Raad van Europa. Eind dit jaar wordt het overleg definitief afgerond en ter beoordeling aan de ministerraden van de Europese lidstaten gestuurd. „Zo hoort het ook," vinden Addy en Kees Vos. „Je moet deze vogels niet houden, als je niet voldoende ruimte hebt. Die vogels moeten wel kunnen rennen. Vanaf het begin. Je moet ze zelfs stimuleren om te lopen, daar krijgen ze sterke poten van." Ze hebben zelf gezien dat op grote fokkerijen iemand bij de kuikens ligt om ze tot lopen aan te zetten. „Het is best intensief, je bent er veel mee bezig. Regelmatig hokken schoonmaken, want hygiëne is uitermate belangrijk." „Het is een kwestie van ervaring. Wij hande len ook in voer voor struisvogels. Je moet dat toch een beetje op gevoel doen. Ze eten naast het voer met veel vitamines ook rauwkost, ap peltjes, sla, winterpeen en ik ga regelmatig oesterschelpen rapen. Die slaan we dan kapot en voeren we aan de vogels. Goed voor de kalk." Nog eens vijf vogels willen Addy en Kees Vos er binnenkort bij nemen. En ze wil len ook regelmatig eieren laten uitbroeden. Niet op de eigen farm, want een broedmachi ne kost toch al gauw 12.000 gulden. „We we ten nog niet precies wat we met de kuikens doen. Wellicht voor de export of voor Neder landse farms. In ieder geval voor de produk tie, niet voor de slacht. Maar eerst eens kijken hoe het loopt met deze eerste lichting." Baasje vindt het allemaal best. Als iedereen maar uit zijn buurt blijft. Zelfs tegen de om heining leunen is niet toegestaan. „Hij trapt meteen," waarschuwen Kees en Addy Vos die inmiddels heel zeker weten dat struisvogels hun kop niet in het zand steken. „Absoluut niet. Ze gaan wel op de grond lig gen als het onweert. De nekken en kop uitge strekt op de grond." Zelfs Baasje voelt zich dan heel klein.

de Stem | 1996 | | pagina 33