gewassen Uit de kluiten Een dubbeltje erbij? Zeeuwse Babbels Door een ringetje Smakelijk kijken Overgangsgebied Monument HE JA, DAT KEN I Clublied vv Terneuzen DE STEM ZEELAND C4 vavt de Da kan zo 's voorkommen eeh! PC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1996 Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Camile Schelstraete, Ronald Verstraten, Frank Deij. Harold de Puysseleijr, Eugene Vers- traeten, Cees Maas. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonie me inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. De Boeknijdfeesten Het was een linke onderneming De campingbazen moeten straks misschien de tent wel sluiten Kan die wasserij in Axel zelf de boel niet schoonmaken? Halt: Oostburg wil zich aansluiten Kerntakendiscussie: Oostburg wel of niet opdoeken Dat wordt dan zeker waterfietsen over de Westerschelde Wat een hoop genekker daar in Heikant - DE JONGE Golden Retriever lag zo braaf op de tegelvloer van de Breskense cafetaria, dat hij in eerste instantie niet op viel. Pas toen hij met zijn bazin de bestelling afhaalde, zag een dierenliefhebber het beest. Aai, krauw, braaf, mooie hond. Zijn oog viel op de slipketting om de hals van de hond. Op de groei gekocht en natuurlijk verkeerd om. Twijfel, inbreuk? En dan toch maar: 'Mag ik eens wat zeggen?' Uit de catacomben van haar geest borrelden kolken van te genzin tot aan het strotten hoofd. Haar stem verried dat bij het verwijderen van de neusamandelen het mes over dwars was blijven zitten. Het 'nja' klonk niet overtuigend, maar de man zag kans zijn dienstbaarheid te tonen: 'zijn slipketting zit verkeerd'. 'Links', was haar antwoord, terwijl haar tenen gigantische afmetingen kregen, de cafetaria uitstulpten en de hoek om, richting Hoofdplaat over de Langeweg uit het zicht verdwe nen. Maar wat bedoelde ze nu? Dat de ketting links sloot? Dat zag hij ook wel. Toch even pro beren: 'U laat de hond toch links lopen?' 'Nja!' 'Dan moet die ring net aan de andere kant, anders werkt het niet.' 'Hij luistert toch goed.' 'Tja, u hóeft uw ongelijk na tuurlijk niet te bekennen', raakte de man nu toch ook een beetje gepikeerd. 'Nee, dat hoef ik niet, want het is mijn hond.' Ze beende de zaak uit, haar te nen met zich meeslepend. Tot opluchting van de man nam ze niet zelf plaats achter het stuur van de gereedstaande auto. Stel je immers voor: „Ik rij gewoon links, want het is toch zeker mijn auto?" Naschrift: een slipketting is een eenvoudig hulpmiddel bij de opvoeding van de hond. Door hem strak te trekken als de hond iets doet wat hij niet mag, 'imiteert' de ketting als het wa re de moederhond, die immers in de nek van de pup bijt als die gecorrigeerd moet worden. Voorwaarde is dat de ketting vóór zo'n correctie los moet hangen. Anders wordt de pup voortdurend in de nek 'gebeten' en is het effect binnen de kort ste keren weg. Nog afgezien daarvan is het natuurlijk niet prettig als de hond constant het gevoel heeft dat hij gewurgd wordt. (RV) SOMS VRAAG vraag je je af om ze het er om doen. Want toeval bestaat immers niet. En dan zie je dus een Benno Bak steen op de televisie als woord voerder voor alles wat er goed en mis kan gaan in het vliegver keer. Of woordvoerder Onder water van de Belangenvereni ging voor Duikondernemers. Echt waar, ze bestaan. Wat te denken van mijnheer Geurt, die toevallig wei eens flink uit zijn mond stonk toen we met hem aan de praat raak ten. Ach, zolang er geen ram pen gebeuren werkt zo'n asso ciatie nog wel op de lachspie ren. Maar het wordt toch wel even anders als er zich serieuze dingen voordoen. Deze week was het Belgische zedenschandaal, met de 39-ja- rige Mare Dutroux als hoofd rolspeler, overal nieuws. RTL4 had rond dat item een reporta ge over kinderporno en liet de kijker bladerend door seks boekjes 'meegenieten' van wat er op dat gebied allemaal te koop is. De berichtgeving be landde daarmee toch enigszins in sensatiesferen. De naam van de verslaggever die het smake loze geheel serveerde: Willem Lust. (FD) HET is weer de tijd van de zonnebloemen. Deze indrukwek kende planten bereiken nu hun top en dus was het wachten op de jaarlijkse stroom telefoontjes naar onze redactie. G. Picavet uit de Oude Polderstraat in Hulst was de eerste die een exemplaar kwam melden dat een lengte van vier meter oversteeg. Niet met één kop, zoals de meeste zonnebloemen, maar met wel drie kop pen. Een mooi voorbeeld van een letterlijk uit de kluiten gewassen plant. Waarmee we meteen het doek over de zonnebloemen laten vallen. We laten het bij deze ene keer. foto camile schelstraete Het is er stilletjes ingeslopen en iedereen vindt het ineens ge woon. Dat winkelpersoneel of andere verkooplui bij elke ver koop aan iedereen vragen of hij of zij een dubbeltje, een kwartje, een gulden met twee dubbeltjes - het maakt niet uit wat - erbij heeft. „Heeft u soms een gulden zestig erbij?" vraagt het kassameisje wanneer ik 51,60 moet betalen en een flap van honderd over handig. Nu ben ik niet te lui om nog even in de broekzak te graaien en ik snap best dat het heel makkelijk is, en makkelijk rekent, om vijf tientjes terug te geven in plaats van vier tientjes plus nog een hele hand aan kleingeld. Maar het kassameisje is de zesde al deze middag die naar de bin nenkant van mijn broekzak vraagt. De ijsverkoper deed het, de haringboer, de verkoopster bij de Hema, de vrouw in de boek winkel en de verkoper in de cd- shop. Allemaal moeten ze klein geld erbij hebben. Allemaal. Nu ben ik daar, nogmaals, niet te beroerd voor, maar het valt op. En het is van de verkoopkant af gezien, pure gemakzucht. Waar is het hoofdrekenen van de ver koper gebleven? En trouwens, dat doen die nieuwe kassa's toch allemaal zelf? Iedereen vraagt maar extra han delingen van een klant alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. En voor mezelf geldt dan vaak dat ik 'nee' moet zeggen omdat ik doorgaans geen munten op zak of in mijn portemonnee heb sinds de keiharde guldens mijn betaalpasjes keer op keer deden schelmen. Vaak zeg ik dus 'nee' en om me heen hoor ik mensen 'nee, sorry' tegen de verkooplui zeggen, maar dat doe ik al maanden niet meer. Ik ga me niet verontschul digen voor iets waar ik geen schuld aan heb en zeker geen zesmaal op één middagje winke len. Je gaat je op den duur zo schuldig voelen met al dat gesor- ry. Ik liep dus braaf 'nee' te bla ten in alle winkels, of tilde een dubbeltje uit mijn broekzak als ik dat toevallig had, maar tot voor kort was het me nooit opge vallen hoe diep ingebakken deze verwerpelijke trend eigenlijk is. Tot ik voor de receptiebalie van een camping in Zweden stond en enkele overnachtingen moest af rekenen. Het was geen rond be drag en ik betaalde met een groot biljet. Het receptiemeisje begon te vragen of ik er geen kleingeld bij had, maar ze werd ogenblik kelijk onderbroken door de eige naresse van de camping, die ook achter de balie stond. Er volgde een reprimande in onverstaan baar Zweeds, het meisje kleurde, verontschuldigde zich bij mij in het Engels en gaf me afgepast wisselgeld terug. „Ik dacht even verkeerd," legde ze nog uit, De campingmevrouw vertelde me vervolgens dat extra geld vragen aan de klant in Zweden als onbetamelijk wordt gezien. Als klantonvriendelijk. Verko pers en verkoopsters worden ge leerd dat niet te doen. De Zwe den zelf kijken er van op en zul len het niet waarderen, vertelde ze verder, en ik dacht aan Neder land. Let maar eens op hoe vaak men het hier op uw kleingeld heeft voorzien. En als u daar op let, gaat het meer en meer tegen staan. Een dubbeltje erbij? Een kwartje erbij? Een gulden erbij? Je wordt er niet goed van! (CM) HOE EEN persbericht in elkaar steekt is één ding, hoe het in de krant komt een ander. Kranten berichten zijn immers onderwor pen aan bepaalde regels. En daar houden wij ons aan, om met Oli vier B. Bommel te spreken. Aan hem moet ik altijd denken als ik weer eens een persbericht krijg van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Meestal gaat dat over een rondleiding die aanstaande is. Datum en thema mogen variëren, de locatie is meestal dezelfde. Dus begint elk persbericht ook met dezelfde fraaie omschrijving. Leest u even mee: 'In de prachtige 'Manteling', tus sen Domburg en Oostkapelle, ligt, beschermd tegen de wind het kasteel Westhove Ik weet niet hoe het u vergaat, maar bij mij slaat de fantasie meteen op hol. Ik zie Hocus Pas al met zijn zwarte cape om Bom- melstein zwerven, vanuit het Donkere Bomenbos zorgelijk ga degeslagen door Pee Pastinakel en Kwetal. Terpen Tijn legt het tafereel snel vast, voordat de vi bratie in de 'eh, dinges' is gesla gen. Bommel is zich van dit alles niet bewust en wacht tot Joost de warme pap opdient. Maar het vreemde figuurtje op de schouw, boven het behaaglijk knetterend haardvuur, zal hem straks weer in een bijzonder avontuur be trekken. Hallo, wakker worden! Daar gaat het persbericht hele maal niet over. Op woensdag 28 augustus, van 10.30 tot 12.00 uur, wordt in de Manteling een rondleiding gehouden met als thema 'Van zoet naar zout'. Er wordt verteld over het museum, het bos, de duinen en de zee: 'De nadruk ligt op de overgangsge bieden'. Overgangsgebieden? O jee, daar ga ik weer. (RV) DEZE WEEK adviseerden de le den van de commissie Volks huisvesting in Axel positief over de aanwijzing van zeven nieuwe jonge monumenten in de ge meente, bouwwerken die neer gezet zijn in de periode tussen 1850 en 1950. „Kunnen we meneer Apers niet aanwijzen als monument," kwinksloeg het raadslid Marnix van Oyen in de richting van zijn eerbiedwaardige liberale afge vaardigde-collega. „Die stamt immers ook uit die periode." (HdP) P. Apers:'ook uit die perio de'... foto camile schelstraete IJje gulder da nou ook wel 's, dagge amets om niks ambras krijg? An'n mens verstandug was zeettij: Gao stillekes deur en zwijg! Maor nee, net oft'r iets in ne mens zijn bloed zit da vraog om dwjès te zijn. D'agg' oe dan ook gelijk wil èn en ge loop n'n elen dag meej'n bakkies vol sjagrijn. En nie toegeven eeh! En om e kleinegeid, iets wa d'emaol niks om't lijf èt. Waor g'over loop te dommeneren en g'eel ouw kot voor overoop zet. Mee een van de kinders of meet te vrouw en dan keuj goed n'n dag volouwen? IJje gulder da d'ook wel 's, zo 's lekker ouw eigen zinneken deur willen douwen? Hoddank! Ik docht dan kik't allenug maor was; overlest aoi'k't mee mijn Marie. Jao en flauekul oor, geneuk om niks, maor jao: zij gaf eur eigen ook nie! Kik, wij emmen nogal veel last van vliegen, ik zeg datta van de kompostbak kom. Maor zij vin da ne mens die oor t'èn: „t'Mieljeu," zegse, „daor geefde gij niks om!" Da's nie waoren, maor vliegen kank nie uitstaon en ank de kans krijg slaon'k ze dood! Ik vint mottugen bucht: zo zitte z'op ne stront en eve laoter op ne mens zijn brood. Ik tikten d'r mee't mepperken 'n paor d'eeuwegeid in en ik raopten die bij makaor. Ik deej die in de grijzen kontainer en toen begost 't gesodemieter nog maor! „Die moen in de hroenen,zeese. Ohjaozeej'k, „ojao? En waor staota tan?" Op da papier van de gemeente,zeese, maor daor klopten vaneigen niks van. „Laot zien,zeej'k. Da kost ze nie! „Is dat groen- of tuinafval? Nee, dus int grijs vat. „t'Zijn beesten, die moen in de hroenen!" Afijn wemmen d'r n'n elen dag geneuk over g'ad. Tegen d'n aoved elderden 't wel wa d'uit, maor ze kroop vroeger as anders in eur bed. „Ik gaon slaopen,zeese, „maar ik zouw'r nie om geven agge d'n tv wa zachter zet. Toen kik kwam sliep z'al en d'n anderen menend aoi z'alle vliegen al doodgeslogen. In wafferen bak dasse ze gegooid èt ènk voor't goedzijn maor niemer gevrogen! Zaterdag 24 augustus ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. ds. R. de Raad, (HA). Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. ds. A. Engler. Vlissingen ('t Anker) 9 u. ds. A. Engler. Zondag 25 augustus HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. A. v.d. Maas. 17 u. pastor M. Rouw (geref kerk). Biervliet: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leent- faar-v.d. Brug. Cadzand: 9.30 u. dhr. Sette. Groede: 9.30 u. ds. Ch. v. Dam. Hoek: 10 u. ds. F. Blokland. Hontenisse: 9.30 u. ds. M. Taal man-de Ruiter. Hoofdplaat: 10 u. dhr. Kruide nier. Hulst: 11 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hooge- ndoorn. Oostburg: 10 u. ds. C. v. Duinen (HA). Sas van Gent: 10 u. ds. R. Wasterval. Schoondijke: 9.30 u. ds. R. Blokland. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Houwaart. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herders- kerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. (Op- standingskerk): 10.30 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Hon- te): 17.45 u. ds. L. Leeftink. (Verpleeghuis 'Ter Schorre'): 10.30 u., dienst. ('Camping Braakman', Adorhal, bij Jacht haven): juli en aug. elke zondag 9.30 u. Oecum. dienst. Waterlandkerkje: 11 u. ds. v. Andel. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. J. ven Veen te Dishoek, 17 u. dhr. M. Rouw. Terneuzen: (Goede Herderkerk) 19 u. ds. M. Taalma/De Ruiter, (Opstandingskerk) 09 u. dhr. A. Vercauteren te Voorburg. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. D. de Jong te Burlington (Canada). Hoek: 9.30 u. en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9. 30 u. Leesdienst, 15 u. ds. A. Kramer. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEEN TE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. C. Goudswaard. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9. u. ds. G. van de Wetering. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. G. van de Wetering. Retranchement: 10 u. dhr. G. Dolman te Scherpenzeel. DOOPSGEZINDE GEMEEN TE Goes: 10 u. Prof. dr. J. Sperna Weiland te Rotterdam. Vlissingen: 9.30 u. ds. T. Rijken. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. CHRISTEN GEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (Gebouw De Hoek zak) 10 u. dr. R. Peeman. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E. v. Acker, Hulst, tel. 0114-313167. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. F. Buijsse, tel. 0117-383572 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000), KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. Eggermont, tel. 0115- 451882 of 0115-688000. WEST-ZEEUWS-V LAANDEREN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apos tel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelop neming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 10.30 U; Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zond. 11 u. Ver rezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Aflevering 474 VORIG JAAR vierde de Terneuzense voetbalvereniging haar 75- jarig bestaan. In een bij die gelegenheid uitgegeven jubileumbun del troffen we het clublied aan. Of ze allemaal waarmaken wat ze beloven en werkelijk bereiken wat ze willen bereiken weten we niet, het 'spel met het bruine monster' fascineert ons niet dermate, maar we vonden het wel leuk het lied eens in deze rubriek op te nemen. Aan de oever van de Schelde In het Zeeuwse polderland, Spelen wij het bruine monster, Staan supporters aan de kant. „Hup Terneuzen, Hup rood-zwarten!" Deze kreet klinkt met geweld, Van de honderden getrouwen, Op en om het voetbalveld. Op en om de voetbalvelden, Staat ons clubje goed bekend. Steeds sportief bij elke uitslag, Is men van rood-zwart gewend. Nimmer zeuren, nimmer kniezen, Vechten voor ons ideaal! Ons clubje een trapje hoger, Is het doel van allemaal. Waar wij komen om te spelen, Iedereen kent onze kracht. Bij een wedstrijd van Terneuzen, Wordt een faire kamp verwacht. En het doel waarvoor wij strijden, Voor het volgende seizoen, Ja het moet, het zal gebeuren: Weer Terneuzen KAMPIOEN! Pegam

de Stem | 1996 | | pagina 23