DE STEM Eén landelijke organisatie voor landbouw lansen bv, 1 sweaters Protest tegen sluiting Oostburgs ziekenhuis krijgt nieuwe impuls Buurtactie wekt ongenoegen Mededeling voor BBA-reizigers Graanoogst gaat na regendag onverbiddelijk door Onterprice Relasport sportkleding 0e T-shirts DESTEM Onderzoeker wil geld voor Zeeuws erfgoed Staten worstelen nog met duurzaamhe9 Motorrijder rijdt 100 km te hard Gewonden na aanrijding Voorzitter ZLO bij viering 100-jarige NCB: Geen vergunning voor hek tegen drugsgebruikers nu is ver weg dichtbij.. 0p zoek naar werk heeft vandaag ruim 330 vacatures. Maak er werk van Motorrijder met hersenschudding Vier inbraken 'Bijpraten' kost geld Ylissinger in Zuid-Amerikaans Guyana Geld voor woonzorgcentrum voor Molukse bevolking JmfZ inlays steunzolen ^IpOrthopedisch schoentechnikus Mr. F.J. Haarmanweg 2A, Terneuzen, 0115-630912 Zeeland ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1996 yan onze verslaggever Oostburg - De werkgroep 'Antonius ziekenhuis moet blijven' is fors uit gebreid van vier naar 24 personen. |a de donderdag gehouden actie avond voor behoud van het Oost- burgse ziekenhuis hebben zich twin tig nieuwe leden voor deze werk groep aangemeld. Secretaris M. Henderiks van patiënten vereniging Samen Beter maakte dat gis teren bekend. De werkgroep komt medio september bij eikaar om vervolg-acties te bespre ken. De patiëntenvereniging had samen met de werkgroep de actie-avond opgezet om te protesteren tegen de dreigende sluiting of afbraak tot een polikliniek van het Antonius-ziekenhuis. Meer dan zeshonderd West-Zeeuws-Vlamingen waren donderdagavond aanwezig om het protest te steunen. In totaal warén driehonderd protest brieven onder de aanwezigen verspreid met de vraag deze te ondertekenen. Vol gens Henderiks zijn alle driehonderd met een handtekening ingeleverd. „We hadden nooit op een zo'n grote opkomst gerekend. We gaan daarom de mensen benaderen die wel aanwezig waren maar de brief niet konden ondertekenen omdat ze gewoonweg op waren. Maar daar gaan we zeker wat aan doen. Ge zien de grote opkomst is wel duidelijk dat de West-Zeeuws-Vlaamse bevol king alles in het werk wil stellen om het Oostburgse ziekenhuis in de huidige vorm open te houden." Huisarts H. van der-Pas en L. Brusse- laers van de patiëntenvereniging heb ben al een aantal oplossingen in de maak om het Oostburgse ziekenhuis van de dreigende ondergang te redden. „De financiële krapte en de bedden norm moeten voor deze sterk vergrij zende regio bespreekbaar zijn. Zeker tegen het licht van de 1,6 miljard gulden voor de Westerscheldetunnel," aldus Van der Pas. „De oplossing zou zijn een vierde gyna- coloog erbij een een derde orthopeed, die beiden in Oostburg wonen en de kli nische gynacologie en orthopedie beoe fenen. We moeten vooral positief den ken en niet afwachten en met zijn allen proberen de klinische zorg in Zeeuws- Vlaanderen op de beide locaties in stand te houden." Brusselaers meent dat de specialisten in vaste loondienst moeten komen zodat de zeggenschap in het management wordt verminderd. „We hebben nu sterk het vermoeden dat de specialisten heel veel voor het zeggen hebben. Als ze in vaste loon dienst komen kan dat een stuk minder worden." Oostburg - Een motorrijder passeerde afgelopen donder dagmiddag de radarcontrole post van de politie op de Lan ge Heerenstraat tussen Schoondijke en Oostburg met een snelheid van 180 kilome ter per uur. Tachtig kilome ter per uur is hier de maxi mumsnelheid. Tussen 13.30 uur en 15.00 uur passeerden totaal 359 voertuigen de snel heidscontrole. Het aantal overtreders was 59. Groede - Een 35-jarige automo bilist uit Breskens en een 20-jari- ge autobestuurster uit Scherpen- zeel zijn donderdagavond ge wond geraakt na een aanrijding op de Voorstraat in Groede. De man uit Breskens zag te laat dat de voor hem rijdende vrouw afremde en knalde achterop haar auto. De Bressiaander verloor even het bewustzijn en de vrouw liep nek- klachten op. Beiden werden ter plaatse behandeld door het ambulancepersoneel. Van onze verslaggever Hulst - Er moet in Nederland zq snel mogelijk één centrale landelijke landbouworganisa tie komen die de belangen van boeren en tuinders gaat be hartigen.. Dat betekent dat de nu auto nome gewestelijke organisa ties en organisatieblokken hun zelfstandigheid moeten opgeven. ZLO-voorzitter H. van der Maas betoogde dat gisteren in Hulst tijdensde Zeeuwse viering van liet 100-jarig bestaan van de NCB. Van der Maas waagde zich daarmee in het hol van de leeuw, want juist binnen de NCB zijn er nogal wat bedenkingen tegen het idee van één landelijke organisa tie, Voorzitter J. IJsebaert van de NCB Kring Zeeland zette echter in zijn toespraak de deur op een kier door toekomstige fusies niet uit te sluiten. Volgens Van der Maas is het 'kwart over twaalf. Hij schetste de ontwikkeling van een steeds kleiner worden groep boeren en tuinders. „Bij een dergelijk getal passen geen drie, vier, vijf of zes zelfstandige regionale organisa ties meer," betoogde hij. Boven dien zijn er volgens Van der Maas heel wat overlappingen. „In drie circuits wordt voor een groot deel hetzelfde werk gedaan en over gedaan. Dubbel en zelfs .driedub bel. De drang tot eigen profile ring in ieder circuit apart leidt tot geldverspilling en onderlinge concurrentie. Het middel land bouworganisatie wordt teveel doel op zich. Dat kost onnodig veel contributiegeld van de boe ren." Daarom is er in de visie van Van der Maas maar één goede weg, de komst van één landelijke organi satie met sterke provinciale steunpunten. Wat hem betreft is zo'n organisatie nog voor het jaar 2000 een feit. Terugkijkend op de veranderin gen in 100 jaar boerenleven con stateerde IJsebaert dat op het platteland de agrarische bevol king een minderheid is geworden dat steeds meer mensen zich met het platteland gaan bemoeien. „U kunt zich voorstellen dat wij dat met gemengde gevoelens op ons af zien komen", betoogde hij. Maar het zal toch niet anders kunnen, meende commissaris der koningin in Zeeland W. van Gel der. Hij wees er op dat het platte land niet alleen uit landbouw be staat, maar uit veel meer func ties. Daarom moét de landbouw ook integreren in het beleid voor na tuur, milieu en toerisme. Dat al les moet in de visie van Van Gel der leiden tot een brede gebied- gerichte benadering. „De toe komst van de Zeeuwse platte landsgebieden is naar mijn over tuiging afhankelijk van de inte grale kwaliteit van die gebie den", aldus Van Gelder. „Deze kan alleen gedragen worden door een 'groen' bondgenootschap van landbouw, natuur en openlucht recreatie." Dan ontstaan er vol gens hem breed geschakeerde economische kansen voor dege nen die op het platteland hun bo terham moeten verdienen. ZIE OOK ZELAND - C3 Van onze verslaggever Terneuzen - De voormalige fractievoorzitter van Groen links in Terneuzen, A. van Himme, heeft in een brief aan iet college van burgemeester en wethouders en de gemeen teraad geprotesteerd tegen een hekwerk in de brandgang aan de Lange Kerkstraat. Het hek is door de bewoners zelf geplaatst, om overlast van drugsdealers en -gebruikers tegen te gaan. Van Himme wijst erop dat er voor het bouwwerk nooit een bouw vergunning is aangevraagd, laat staan afgegeven, terwijl het op een openbaar stuk grond is neer gezet. Van Himme heeft daarop een gesprek gehad met C. Verlin de van de dienst Stadsontwikke ling en -Beheer. Afsluiting «Uit het contact kwam naar voor dat dat er met betrekking tot het afsluiten van de brandgang in derdaad overleg met hem was ge weest, evenals met het bewoners platform. Tevens kwam uit het gesprek naar voor dat van de zijde van de gemeente ook geen procedure was gestart om de ont trekking van de brandgang aan het openbaar mogelijk te maken," aldus Van Himme. Illegaal In zijn brief dringt hij erop aan om het hekwerk binnen twee we ken te verwijderen. „Immers mij zijn vele situaties bekend waarbij van de zijde van de gemeente wordt opgetreden tegen illegaal aangebrachte bouwwerken. Het kan niet zo zijn dat diezelfde ge meente hierin met twee maten meet." Van Himme vindt de plaatsing van het hekwerk eens te meer vreemd, omdat volgens hem de overlast van dealers en junks in de Temeuzense binnenstad het laatste half jaar flink is afgeno men. Daarnaast vreest de oud-voor man van GroenLinks voor een precedentwerking. „Dit kan weer leiden tot het opnieuw afsluiten van brandgangen en steegjes, en voor je het weet bepaalt de over lastveroorzaker je leefomge ving," En passant geeft Van Himme ook het Bewonersplatform Binnen stad nog een veeg(je) uit de pan. „Een bewonersplatform dat de pretentie heeft om de binnen stadbewoner te vertegenwoordi gen, kan zich mijns inziens zulke zaken die getuigen van onzorvul- digheid niet veroorloven." Ondertzoek Volgens woordvoerder van de ge meente, F. Neve, wordt de zaak onderzocht. „Het klopt inderdaad dat er geen bouwvergunning is aangevraagd of afgegeven. Het contact met Verlinde wijst er overigens nog niet op dat de gemeente officieel op de hoogte is." „Het hekwerk is een maatregel die de bewoners hebben getroffen om de overlast tegen te gaan. Nu er officieel bezwaar tegen is aan getekend zullen we de zaak op nieuw bekijken." (ADVERTENTIES) mei een SIEMENS S4 GSM-telefoon Mntwgrv In »rvic**nd«*Man>nlcavtn morgan.... 'errit e jonge axel bereikbaor in heel Europa Oranjsvtraat 5 - Telefoon 0115 562710 ««fswssasss i^ssaifsssssssssss ssssssss sss&s&sss sssssss sssa ?iSv ssss sssassssssssss sjssssssssssssss ssssasssJis smmmsmmmm De streekbussen van BBA rijden vanaf 25 augustus volgens een nieuwe dienstregeling. Alle wijzigingen zijn opgenomen in een folder die verkrijg- baar is in de BBA streekbussen. Het nieuwe busboekje is te koop bij de j i bbA-chauffeur en andere verkoopadressen. Voor telefonische informatie over dienstregelingen van bus en trein belt u 06 - 9292. Slechts even stokte deze week de aanvoer van graan bij het grote innamepunt van de CZAVin Axelse Sas sing. De regen van afgelopen woensdag was hier de bet aan. De reusachtige combines, waarmee de goudgele ak kers worden 'geschoren', moesten hierdoor een onge wenste rustpauze houden. Gisteren evenwel draaide het bedrijf weer op volle toeren. Volgens deskundigen is de graanoogst boven verwachting. Door het goede weer van afgelopen we ken is het vochtgehalte van een behoorlijk niveau. Even verrassend is misschien ook de kilo-opbrengst per hectare. Lag die vorig jaar op gemiddeld 11.000 kilo per hectafe, een hoeveelheid van 12.000 kilo lijkt dit jaar haalbaar. foto camile schelstraete Terneuzen - Een 46-jarige motor rijder uit Terneuzen is gisteroch tend met een hersenschudding afgevoerd naar het ziekenhuis in zijn woonplaats. De man had een aanrijding met een voor hem rij dende 46-jarige automobilist uit Vogelwaarde gekregen op de Westsluis. De voertuigen liepen deuk- en lakschade op. Ketranchement/Cadzand - Vier vakantievierende gezinnen zijn afgelopen donderdag gedupeerd door inbrekers. Uit een woning aan de Spaanse Galeienstraat in Retranchement verdwenen drie paspoorten. In de Christoffel- straat namen de dieven een gou den slavenarmband mee. Ten slotte werden twee inbraken ge meld in woningen aan de Henn- quinlaan in Cadzand. Daar ver dwenen een cd-speler en een videocamera. Van onze verslaggever Terneuzen - Na een hele tijd in het buitenland te hebben gewerkt, zocht L. de K. in juni van vorig jaar zijn vrienden wêer op. Vanuit zijn woonplaats Graauw was hij naar een Hulster café ge reden om wat bij te praten. Het was de avond van de voetbalwed strijd tussen Nederland en Zwit serland en het resultaat verhoog de de feestvreugde. Heel wat pilsjes later stuurde De K. op huis aan, maar stuitte daar bij op de politie. Surveillanten hadden gezien dat hij een bocht afsneed en op de linkerweghelft bleef rijden. Uit de ademanalyse bleek een al coholgehalte van 775 microgram. Dat had hem, zo vertelde officier van justitie Groen gisteren in Terneuzen, een rijverbod van zes maanden kunnen opleveren. Maar omdat De K.'s nieuwe baan van zijn rijbewijs afhing, streek Groen over het hart. Hij vroeg een voorwaardelijke rijontzeg ging van negen maanden op te leggen. Als compensatie eiste hij wel een forse boete van tweedui zend gulden. Politierechter Me- lens vonniste conform de eis. Van onze verslaggever Vlissingen - Doeke Roos uit Vlissingen, die dit jaar de res tanten van Zeeuwse nederzet tingen in Guyana in kaart bracht, vraagt drie Walcherse gemeenten en het Zeeuws pro vinciebestuur om een bijdrage in de restauratiekosten van een oud kerkje annex schoolge bouw in dit Zuid-Amerikaanse land. Het vervallen kerkje staat op het zogenaamde Forteiland in de monding van de rivier de Essequibo. Op loopafstand van de grote ruïne van het vroegere fort Zeelandia. In het kerkje, tot voor kort ook nog in ge bruik als school, bevindt zich een aantal grafzerken waaron der Zeeuwse kolonisten begra ven liggen. De reden dat Roos de gemeen ten Vlissingen, Middelburg, Veere en de provincie aan schreef is dat deze vier in de ja ren 1600-1795 nauw betrokken waren bij de exploitatie van Zeeuwse kolonies op de oevers van de rivieren Essequibo, De- marary en Berbice en wat nu Guyana is. Er Zelfs enkele tien tallen jaren eigenaar van zijn geweest. De Zeeuwen brachten er, onder de vlag van de Westindische Compagnie en later de Middel- burgsche Commercie Compag nie, vele duizenden slaven en verscheepten daarna produc ten van de plantages naar Zee land. Na het vertrek van de Zeeuwen werd het gebied rond 1800 bekend als Brits Guyana. Sinds 1966 vormt het een zelf standige staat, straatarm na een mislukt experiment om er een communistische heilstaat te stichten. „Om na zoveel eeuwen iets te rug te doen zouden de provincie en de drie gemeentes betrokken kunnen worden bij de restaura tie van het kerkje," zegt Roos. „Hulp voor dat wat de Zeeuw en er na bijna twee eeuwen ko loniaal bewind achterlieten. Een geringe teruggave van de vele profijten uit een ver verle den aan dit nu nog zo arme land. Noem het maar monu mentenzorg voor Zeeuws erf goed overzee," zo legt Roos uit. Volgens hem hoeft de restaura tie geen enorme bedragen te kosten. „Het 31 meter lange ge bouw, met muren van zestig centimeter dik, is stevig ge noeg. Het moet alleen water dicht gemaakt worden. Voorts zou er een vloertje gestort die nen te worden en moeten er nieuwe ramen en luiken aange bracht. „Dan kan het weer vele jaren dienst doen, als (Neder lands hervormde) kerk en als school," zegt Roos. Hij heeft in middels de National Trust in Guyana benaderd met de vraag een begroting te maken van de noodzakelijke reparaties. ZIE OOK ZEELAND - C5 Een vergeten Zeeuwse kolonie Van onze verslaggever Middelburg - Ze moeten het duidelijk weten straks, omdat het maken van het nieuwe Zeeuwse streekplan eraan komt. En dat is belangrijk, vinden ze. Want hoe richt je Zeeland in op een manier in dat de volgende generaties in een leefbare provincie kunnen wonen. Maar ze weten het na jaren van discussie en woordenboekenzoekerij nog niet. De Zeeuwse Staten blijven worstelen met het begrip 'duurzaamheid'. Ze glijden weg in een brij van vage abstracties. Vinden ze zelf ook. Middelburg - De gemeenten Middelburg, Vlissingen en Valkenisse willen gezamenlijk 350.000 gulden op tafel leggen om een Moluks woonzorgcentrum te realiseren. De provincie Zeeland heeft al een in vesteringsbijdrage van hetzelfde bedrag toegezegd. Het Rijk houdt de hand op de knip. Uit een enkele jaren geleden onderzoek bleek dat er een duidelijke be hoefte bestaat aan een dergelijk woonzorgcentrum. Oudere Molukkers kunnen op die manier in hun eigen gemeenschap blijven wonen. De vestiging van het woonzorgcentrum komt in de Molukse wijk in Middelburg, naast de nieuwe Molukse kerk. Bij de zorgverlening wordt - gelet op de taal- en cultuurproblemen van de eerste generatie uit de Molukse bevolkingsgroep - geprobeerd zoveel mogelijk perso neel van Molukse afkomst in te schakelen. Hoe verduurzaam je een hele provincie? De Zeeuwse Staten weten het echt nog niet en wach ten op antwoord. Jaren geleden, toen het Zeeuwse milieuplan Kerend Tij in beleid werd genomen, worstelden de politici al met het begrip, sinds dien is er weinig duidelijkheid gekomen. Men wil dolgraag verduurzamen want het klinkt zo goed, maar men weet niet exact wat het in houdt. Gisteren werd een nieuwe po ging ondernomen het licht te zien. De Statencommissie Milieu had de Provinciale Commissie Mi lieubeheer en Waterhuishouding (PCMW) uitgenodigd voor een gezamelijke discussie in een po ging de 'mogelijkheden voor duurzame ontwikkeling in Zee land', met oog op dat nieuwe streekplan. De verwachtingen waren nogal hoog gespannen, want de PCMW bestaat uit een club milieudes kundigen uit verschillende sec toren van de maatschappij en de voorzitter is het Eerste-Kamer- lid Ginjaar. De kennismaking verliep voor spoedig en de Statenleden ver heugden zich op de 'nuchtere no titie' die ze van de PCMW had den gekregen. Van Kollem van Groen Links zei nog zich wel in de PCMW-definitie van duur zaamheid te kunnen vinden en vertaalde dat in zijn eigen woor den: „voor onze kinderen is van belang dat we niet meer troep maken dan we zelf kunnen op ruimen." Maar grote tevredenheid was er toch niet. Ook nu bleef de bete kenis van het begrip in de lucht hadden, al bestond een kleine bijdrage van de PCMW eruit het begrip duurzaamheid te vervan gen door 'milieugebruiksruimte'. De Koster van de PvdA was daar wel blij mee zei ze, want: „ik heb een ontzettende hekel gekregen aan dat woord duurzaamheid." Duurzaamheid, verklaarde ook Ginjaar 'wordt te pas en te onpas overal opgeplakt.' Duurzaam heid, vertelde Hamelink (SGP), 'daar worden heel vaak hoog dravende gedachten aan gewijd en zelden nuchtere'. Duurzaam heid, meende Van Kollem 'is een verworden begrip', en duur zaamheid, stelde Wiersma (Delta Anders) 'heet dan misschien wel milieugebruiksruimte en dat is wellicht beter, maar die wordt dan weer getoets aan de Zeeuw se situatie en niet aan de mondi ale, wat een betere norm zou zijn." Van Ginkel (GPV/RPF) nam als één der laatsten het woord. „Ik zie in deze hele discussie nog niet wat nou precies duurzaam is." En daarmee vertolkte hij het gevoel van de andere leden. Maar de Staten gaan manmoe dig door, zo spraken ze aan het eind af, op zoek naar duurzaam heid. (ADVERTENTIE) bekroond in duitsland en amerika j Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax: 5200729

de Stem | 1996 | | pagina 17