Twijfel over ikkoord met Tsjetsjenië Zomer-Opraiming Mogelijk meer slachtoffers zedenzaak België Arafat ontvangt Peres ondanks crisissituatie 0eng Xiaoping is schattig en 'n uitstekend diplomaat ^Meubelfabriek Oisterwijk meer Taal is gans het volk BUITENLAND A4 orse kritiek Jeltsin op Lebed 6 Jullie groten, bezorg ons een betere wereld' 'IJ.- Leraar hakt 3 leerlingen met bijl dood Problemen rond registratie kiezers Bosnië DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Oostenrijk vervolgt Jorg Haider Moeder Teresa in ziekenhuis 'Khamenei geeft opdracht tot moorden' Sigaret in VS officieel verslavend middel 'Mosterdgas Golfoorlog al snel ontdekt' Vier jaar cel voor neo-nazi Lauck 23 AUGUSTUS 1996 ud,aldus een van de broers Li #f|; .„-t .'S j op een door Duitse lij- Ijionden aangewezen plek 'het huis van Dutroux in s-la-Buissière nog driftig Slaven. In de tuin van dat werden vorige week de vermiste Luikse meisjes ud gevonden. ,|eten werden ook twee Jiwe verdachten, de 25-jarige ,tk Michael Diakostravianos IÊSTEM VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1996 Henk Langenberg ihateau - Justitie in Bel leest dat veel meer kinde st slachtoffer zijngewor- van de bende van Mare jroux. Gisteravond laat en een zekere Thiraut uit Charle roi aangehouden. De politie hield de Griek aan nadat in zijn woning kinderkleding, een geweer en videobanden gevonden werden. Thiraut is een zaken vriend van Dutroux. De Belgische porno-zaak lijkt enorme afmetingen te krijgen. Op videobanden, die de politie giste ren in beslag heeft genomen, heeft Dutroux seks met onbe kende kinderen. De video's heb ben namen van filmklassiekers als Laurel Hardy. De eerste minuten zijn ook fragmenten uit deze films te zien. Vervolgens verschijnen beelden met kinder porno. De politie nam ook kar tonnen kaarten in beslag, waarop telkens een foto van een meisje staat met informatie over haar en een afdruk van de lippen. In afwachting van extra gevoe lige Engelse apparatuur, geschikt om lijken in vloeren en muren te vinden, doorzochten gisteren rechercheurs met honden tot diep in de nacht de huizen van de bende in de buurt van Charleroi. In een buitenwijk van die plaats werd bovendien een nieuwe, leegstaande woning van Dutroux gevonden. De Belgen hebben, omdat Dutroux tijdens de verho ren ijskoud blijft, de hulp inge roepen van Amerikaanse gedragskundigen van de FBI- academie in Quantico. Die zijn gespecialiseerd in het ondervra gen van Amerikaanse serie moordenaars en -verkrachters. Justitie in Luik komt ondertus sen steeds zwaarder onder vuur te liggen nu ook Belgische politici forse kritiek uiten op de lakse houding van het parket in de zedenzaak die het land al een week in zijn greep heeft. Zowel verantwoordelijk minister De Clerck (justitie) als de rege ringspartijen en de oppositie zei den gisteren (de dag waarop de vermoorde meisjes Julie Lejeune en Mélissa Russo begraven wer den) dat er 'grove fouten' zijn gemaakt. Woensdag werd via diverse Bel gische media bekend dat Rijks wachters uit Charleroi in 1993 al waarschuwden voor Dutroux. Zo zou zijn doorgegeven dat hij kel ders aan het bouwen was, waar hij mogelijk kinderen gevangen wilde houden. Eind vorig jaar kreeg justitie in Luik bovendien een lijst met alle woningen en auto's die op naam van de hoofd verdachte in de Belgische zeden zaak stonden. Verder blijkt er geen coördinatie te zijn geweest tussen de diverse politiediensten en het gerecht. Diverse politici spraken gisteren van een 'blun derend en onmachtig gerecht'. Met de arrestatie van de Griek en de man uit Charleroi komt het aantal gearresteerde verdachten in de Belgische zedenzaak op zes. oorWierd Duk tskou - Enkele uren nadat de veiligheidsadviseur van de issische president Jeltsin, Aleksandr Lebed, een militair jkoord had bereikt met Tjetsjeense rebellen, ontstond twijfel sr de waarde van de overeenkomst. ilgens persbureau Interfax bra- gisteravond in de wijk inoetka in de Tjetsjeense id Grozny opnieuw «echten uit. Daarbij zouden Russische soldaten zijn agekomen. Resident Boris Jeltsin toonde der op de dag 'niet hele- al tevreden' met het werk van ebed. Jeltsin, die er stijfjes maar delijk gezond uitzag, uitte zijn ritiek bij terugkeer in het Krem- i na een tweedaagse trip in de ssische provincie. Met zijn tv- ilreden drukte de president leculaties de kop in dat hij egens zijn slechte gezondheids fond niet langer de touwtjes tanden heeft. iksandr Lebed zei na bespre- I e- - Peking (Belga) - Uit wraak beft een Chinese leraar drie ïfcolieren doodgehakt. Hij tad hen, samen met twaalf andere leerlingen, eerst pro- bren te vergiftigen omdat rem de post van schooldirec- teurwas geweigerd. 3e docent vond het niet eer- 4'dat hij als gewoon ieraar wrkzaam was, terwijl hij '■oorheen directeur was van een andere school. Hij was echter overgeplaatst omdat b; zijn baan niet naar beho- 'er. uitoefende, aldus de offi- wle Chinese krant Legal digest News. o een van zijn klassen telde hij aan alle vijftien leerlingen vijf slaappillen Die zouden bedoeld zijn ziektes te voorkomen en 'et geheugen te verbeteren, zei hij hen. Een uur later tegen de leerlingen adem- Mngsmoeilijkheden en jonnen te braken. Daarop Mn de leraar een bijl en takte drie kinderen dood. kingen in Novije Atagi, een dorpje in de buurt van Grozny dat in handen is van de rebellen, dat de Russische troepen uit Grozny en Tjetsjenië zullen wor den teruggetrokken. „De consti tutionele orde kan niet met de hulp van luchtbombardementen en artillerieaanvallen worden hersteld", aldus Lebed. Dreigement De veiligheidschef verwees met zijn opmerking naar een dreige ment van Russische generaals om een massale aanval uit te voeren op de stad die onlangs groten deels in handen viel van de rebel len. Lebed wist het bombarde ment op het laatste moment te voorkomen en bracht de partijen terug aan de onderhandelingsta fel. De stad Grozny zal, volgens Lebed, onder gezamenlijk mili tair bestuur komen. Verrassend was Lebeds aankondiging 'bin nen twee dagen' ook met een politiek akkoord te komen. Daarin zal volgens hem onder meer de toekomstige status van Tsjetsjenië worden geformuleerd. De statuskwestie is in onderhan delingen telkens een gevoelig onderwerp gebleken. De rebellen wensen onafhankelijkheid van Moskou, maar de Russen bieden niet meer aan dan vergaande autonomie. Resultaten Ondanks de relatieve doorbraak in Tsjetsjenië, toonde Boris Jelt sin zich niet erg ingenomen met het resultaat van Lebeds inspan ningen. „Men moet niet vergeten dat hij (Lebed) voortdurend beloofde het Tsjetsjeense pro bleem op te lossen als hij macht had", zei Jeltsin. „Nu heeft hij macht. Helaas zijn er nog geen resultaten wat Tsjetsjenië betreft." Jeltsins uitspraken lijken erop te duiden dat hij, evenals een aantal van zijn generaals, een voorkeur heeft voor de harde lijn. Eerder had de president Aleksandr Lebed opdracht gegeven om Grozny opnieuw onder Russische controle te brengen. Jeruzalem (rtr/dpa/afp) - De Palestijnse president Arafat en de Israëlische oppositieleider Peres hebben gisteren besprekingen gevoerd te midden van een crisis in de betrekkingen tussen Israël en de PLO. De Israëlische regering verbood Arafat aan vankelijk om per helikopter naar de Westoever te vliegen. De ouders van de kinderen die bij het Belgische zedenschandaal zijn betrokken vallen elkaar tijdens de begrafenis van Julie en Mélissa snikkend in de armen. foto peter schols Arafat ontving Peres, leider van de Arbeidspartij, in Beit Hanoun in de Gazastrook. Het was de eer ste ontmoeting van beide leiders sinds Peres eind mei nipt de ver kiezingen verloor van de rechtse nationalist Netanyahu. De Palestijnse president zou aan vankelijk gistermiddag in Ramallah, op de westelijke Jor- daanoever, een ontmoeting met de Israëlische oud-premier Peres hebben. Israël gaf echter geen toestemming om daar per heli kopter heen te vliegen. Uiteinde lijk kreeg president Arafat alsnog toestemming over Israëlisch grondgebied te vliegen naar de westelijke Jordaanoever. Maar Arafat besloot in de Gaza strook te blijven en ontving daar Peres. Palestijnse functionarissen beschuldigden de Israëlische regering Netanyahu, die de uit voering van de vredesakkoorden met de PLO op een laag pitje heeft gezet, ervan de ontmoeting met Peres te saboteren en de inte rim-akkoorden uit 1993 te onder mijnen. De verkiezing van Netanyahu's rechtse regering wekte grote bezorgdheid bij de Palestijnen. Met Peres' voormalige regering kwamen zij beperkt zelfbestuur in de Gazastrook en Westoever overeen. Maar dat staat nu op losse schroeven. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Julie en Mélissa zijn na veertien maanden van medeleven en onge rustheid de kinderen van alle Belgen geworden," zegt de pries ter. Als het ijle stemmetje van een 12-jarig jongetje vervolgens door de speakers klinkt, hebben man nen en vrouwen moeite om hun emoties de baas te blijven. Het ventje zingt een lied 'voor alle kinderen op de wereld'. Een stoere bink uit Spa luistert zwij gend, gehurkt in het gras. Zijn lichaam trilt. Zijn ogen zijn rood- doorlopen. Een echtpaar uit Grace-Hollogne, waar ook Julie en Mélissa vandaan komen, kijkt gearmd toe. Op de wang van de vrouw laat een traan een dun lijntje blauwe mascara achter. Leeftijdgenootjes van Julie en Mélissa delen foto's uit van de twee meisjes. „We waren pas acht jaar en hadden vele dromen. We geloofden dat het leven mooi zou worden... Jullie groten, bezorg ons een betere wereld", staat er in twee talen onder gedrukt. De kerkdienst duurt dik ander- oor Diederik Kramers (anp) (n Haag/Peking - China ïe-t gisteren de 92ste ver draag van Deng Xiaoping !"erd. De oude patriarch, Met een slechte gezond- "d tobt, is al sinds 1994 niet 'eer 'n het openbaar versche- «n, 'juin eerbetoon prezen de offi- e media Dengs rol op het «nationale vlak. „Deng Xiao- 15?een uitstekende diplomaat atee?"' aldus een commen- 'n veel kranten werd »«'e!10men' In .de jaren na j 'oen hij het beleid ging 1 n, is China een internatio- grootmacht geworden waar I ereld niet meer omheen kan. "adruk op Dengs diploma te verdiensten is opmerkelijk, «jt.e?en he jarige in binnen- en tor/ vooral herinnerd zal als de architect van de &he v«anderingen in w 'Het startsein hiervoor gaf |in 1978, toen het centraal Olhifi "cl C' tsrif Principe van de we liberalisering aannam. In w testament' maakte hij zich »lHo°0r.een ongeremde econo mies' on^vikke]ing in de 'vrije te zi ?an he kust, in de hoop dat 1st va» w,een inktvlek over de C n land zou verspreiden, telen vrije-markt-credo is 'sclie neersende communis me nu F'artl^ n'e' onomstreden. econo- Deng Xiaoping in 1994 met zijn vrouw Ghoulin. de economische koers, die de ver schillen tussen rijk en arm ver groot. De zoon van de patriarch, Deng Pufang, waarschuwde begin juli nog tegen de krachten die 'de politieke lijn van mijn vader willen terugdraaien'. Het privé-kabinet van Deng, dat in zijn naam commentaar geeft op de ontwikkelingen in het land, zou inmiddels zijn gesloten op last van de autoriteiten, die zo een potentiële haard van kritiek willen smoren. Toch kunnen de huidige machthebbers in Peking het zich niet veroorloven zich openlijk tegen Deng en zijn erfe nis te keren. Ze wachten liever voorzichtig af tot hij is overleden. Over de gezondheidstoestand bestaat nog altijd onduidelijk heid. Toen hij tweeëneenhalf jaar FOTO REUTER geleden voor het laatst op de tele visie te zien was, zag hij er zwak uit en kon hij niet zonder steun lopen. Hij zou aan de ziekte van Parkinson en andere kwalen lij den.' Volgens andere bronnen zou hij slechts enkele uren per dag bij bewustzijn zijn, of zelfs kunst matig in leven worden gehouden. Volgens de officiële verklaringen is hij 'zo gezond als maar moge lijk is voor iemand van zijn leef tijd'. Waarnemers menen dat zijn gezondheidstoestand stabiel is. Zij leiden dit af uit het feit dat Deng Pufang, die gehandicapt is, deze maand naar Atlanta zou gaan in verband met de Paralym pics. Dengs kinderen gaan nooit het land uit als hun vader het slecht maakt, heet het. Onder de bevolking is Deng nog steeds populair. Vooral voor degenen die het linkse fanatisme van de Culturele Revolutie onder Mao Zedong hebben meege maakt, kwam zijn pragmatisme als een frisse wind. Zelfs als filmheld weet Deng op zijn oude dag nog de concurrentie van rivalen uit Hollywood te ver slaan. Films over episodes uit zijn leven doen het onverminderd goed in de bioscopen. De laatste in de lange rij is 'Strijd om roem in de bergen van Taihang', over Dengs aandeel in de guerilla- strijd tegen de Japanners in de jaren '30 en '40. „Ik vind dat Deng Xiaoping schattig is", aldus regisseur Qin Yan. „Hij heeft een grote bijdrage aan de Chinese geschiedenis geleverd." Para doxaal genoeg hebben Dengs economische markthervormingen het de regisseur niet gemakkelijk gemaakt. Vroeger was er meer dan genoeg geld beschikbaar voor films over de communisti sche leiders. „Nu moest ik de deuren platlopen om investeer ders te vinden die geld in de film wilden steken", aldus Qin. half uur. De priester roept het publiek op de rouwstoet naar de begraafplaats Mons-lez-Liège niet te volgen. De kinderen wor den op verzoek van de ouders in familiekring begraven. Als de ouders van Julie en Mélissa de kerk uitlopen, klinkt opnieuw luid applaus. Op straat is het publiek getuige van een aangrij pend tafereel. De vader van An Marshal - doorgaans koel en ogenschijnlijk onbewogen- valt snikkend in de armen van Julie's vader. Ook de vader van Mélissa houdt een ogenblik stil. Hij heft zijn arm op, om te zwaaien naar de menigte. Een gebaar van dank, voor het medeleven dat beide families de voorbije dagen en maanden hebben mogen onder vinden. Sarajevo (rtr) - Internationaal bemiddelaar Bildt reageerde gisteren 'ernstig verontrust' op berichten over Servische mani pulaties met de registratie van kiezers in Bosnië. De belangrijk ste moslim-partij overweegt een boycot. Bij de verkiezingen drei gen de door de Serviërs uitge voerde etnische zuiveringen in steden als Brcko en Srebrenica te worden bekrachtigd. De OVSE zegt dat zich ernstige onregelmatigheden voordoen bij de registratie van Bosnisch-Ser- vische vluchtelingen. HET IS de toon die de muziek maakt. Een burgemeester van Kerkrade, wereldhoofdstad van de blaasmuziek, zou dat móe ten weten. Toch is het Thijs Wöltgens, eerste burger van de Nederlands-Duitse grensstad en huisfilosoof van de Partij van de Arbeid, blijkbaar ontgaan. Wöltgens vraagt aandacht voor een Europees probleem. Frankrijk en de Bondsrepubliek maken de dienst uit in de Euro pese Unie. Kiezers uit die landen hebben via hun nationale stem daardoor aanzienlijk meer invloed op wat de Europese regeringsleiders en Brussel besluiten dan inwoners der ove rige lidstaten. Een burger uit Kiel of Duinkerken kan met zijn stem op Kohl of Chirac richting geven aan de samenwerking in de EU, zijn simpele collega uit Vlissingen of Aarhus heeft met zijn gang naar de stembus die mogelijkheid vrijwel niet. Wöltgens signaleert een belangrijk probleem. De rest van de EU is niet veel meer dan een bijwagen aan de as Bonn-Parijs. Zijn uitdagend geformuleerde oplossing belemmert echter het zicht op de kwestie. Want wat stelt Wöltgens voor om het debat op gang te krij gen? Een aansluiting van Nederland bij Duitsland. Een prikke lende, maar volstrekt niet realistische gedachte. Nog afgezien van alle staatkundige en emotionele, historische gevoeligheden en bezwaren, miskent de suggestie van Wölt gens de niet voor discussie vatbare nationale identiteit van Nederland. Wellicht dat het hem, als geboren en getogen spre ker van een der drie Hoogduitse dialecten op het Nederlandse grondgebied, ontgaan is dat Nederland Nederlands spreekt en Duitsland Duits. En taal is gans het volk. Dat maakt aansluiting van Nederland bij de Bondsrepubliek, hoeveel politieke winst en Europese invloed ook gewonnen zouden kunnen worden, ondenkbaar. De reacties op Wöltgens verder waardevolle betoog hebben zich, als verwacht mocht worden, geconcentreerd op zijn met opzet provocerend geformuleerde 'oplossing'. Dat daarmee de aandacht afgeleid is van het essentiële probleem is betreu renswaardig - de zaak is immers te belangrijk - maar had door een denker van zijn kaliber niet over het hoofd gezien mogen worden. Wenen - De Oostenrijkse justitie bereidt gerechtelijke stappen voor tegen het extreem-rechtse parlementslid Jorg Haider wegens laster jegens minister van Binnenlandse Zaken Caspar Einem. Eerder dit jaar hief het parlement Haiders parlementaire onschendbaarheid op. Dat opende de weg tot vervolging van de oppositieleider en leider van de Vrijheidspartij. Hij is de eerste Oostenrijker van wie de parlementaire onschendbaarheid is opge heven. Calcutta - Moeder Teresa is met hartklachten opgenomen in een ziekenhuis in Calcutta, de Indiase stad waar zij een reeks missies voor de armen en zieken heeft opgericht. De Nobelprijswinnares ligt met hartklachten op de intensive care-afdeling. Dit hebben Indiase functionarissen gisteren bekend gemaakt. Teresa (86) heeft ai jaren ernstige gezondheidsproblemen. In 1989 kreeg zij een pacemaker. Berlijn - Ex-president Abolhassan Bani-Sadr van Iran heeft gisteren in een streng beveiligde Duitse rechtszaal verklaard dat de politieke moorden op Iraanse dissidenten allemaal plaatsvin den met de persoonlijke goedkeuring van de religieuze leider Ali Khamenei en van president Hashemi Rafsanjani. Zij hebben volgens Bani-Sadr ook hun goedkeuring gegeven aan de moord op de Iraans-Koerdisch oppositieleider Sadiq Sharafk- indi en drie van diens medewerkers in het Berlijnse restaurant Mykonos op 17 september 1992. Bani-Sadr getuigde in deze zaak tegen een Iraniër en vier Libanezen, die van deze moorden wor den beschuldigd. Washington - Tabak wordt in Amerika officieel een verslavend middel dat onder streng overheidstoezicht wordt geplaatst. De Food en Drug Administration (FDA), een overheidsinstantie die toezicht houdt op de gezondheidsaspecten van voedselproducten, medicijnen en genotmiddelen, krijgt voor het eerst in de geschie denis de bevoegdheid de verkoop en marketing van sigaretten aan banden te leggen. Jarenlang zijn er in Amerika onderzoeken gedaan waarin onom stotelijk is aangetoond dat roken schadelijk is voor de gezond heid. Tabaksproducten krijgen daarom nu dezelfde status als alcohol. Ze worden onderworpen aan strenge regels. Washington - Al in de eerste week van de Golfoorlog zijn in de buurt van Amerikaanse soldaten sporen van chemische wapens ontdekt. Dat staat in een rapport van het Amerikaanse ministerie van Defensie dat gisteren bekend werd gemaakt door de New York Times. De publicatie is een steuntje in de rug voor de meer dan 60.000 soldaten die vermoeden dat de mysterieuze ziekteverschijnselen waaraan zij lijden (het 'Golfoorlog-syndroom') het gevolg is van blootstelling aan Iraakse chemische wapens tijdens de Golfoor log. Er zijn sporen ontdekt van mosterdgas. Bonn - De Amerikaanse neo-nazi Gary ('Gerhard') Rex Lauck (43) is gisteren veroordeeld door het Hamburgse 'Landgericht' tot vier jaar cel. Zijn advocaat die vrijspraak had bepleit, gaat in beroep. De officier van justitie had vijf jaar geëist. Lauck werd veroordeeld wegens het verzenden van nazistisch propagandama teriaal, vooral richting Duitsland. Lauck werd schuldig bevonden aan ophitsing, het oproepen tot rassenhaat, het aanzetten tot het plegen van aanslagen en het liquideren van politici. Lauck staat zowel in Amerika als in Europa bekend als een 'zeer gevaarlijke' neo-nazi. Hij kleedt zich consequent in nazi-bruin en tooit zich graag met Hitler-snor. Lauck ontkent de vergassing van de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. (ADVERTENTIE) Een gezellig dagje uit naar de sfeervolle toonzaal van Meubelfabriek Oisterwijk verdient u heel snel terug dankzij ongelooflijk voordeel. Onder het genot van een gratis kopje koffie maakt u uw keus uit veel bankstellen, fauteuils, eethoeken, kasten, wandmeubels, kleinmeubelen enz Profiteer snel van dit unieke aanbod, want: op is écht op! OISTERWIJK, Hcusdensebaan 65, (Industrieterrein Kerkhoven), tel. 013-5219012

de Stem | 1996 | | pagina 5