Europese naturisten verenigen zich in Ossendrecht Nieuwe gedragscode krijgsmacht Generaal Brinkman korpschef Rotterdam Onbewogen afscheid laatste dienstplichtigen 'Nog nooit heb ik zoiets gehoord' TuinïwJV» PESTEM BINNENLAND A3 Defensie-minister Voorhoeve: 4Het leger past extra zorgvuldigheid' Kleikorr eitjes toch gedumpt door wespen Flinke daling van aantal heenzendingen AO W-bijdrage bejaarden nog niet nodig BINNENLAND KORT Fanfarekorps landmacht blijft bestaan Jongen (17) aangehouden wegens ontucht Weer gewonde scout terug naar Nederland Vissers mogen iets meer schol vangen Nederlanders worden minder goklustig Ontucht school Heerenveen omvangrijker Hoofddader zwijgt over AH-overval Oud-minister Irene Vorrink overleden Gouden handdruk voor oud-CID'er Het grootste en meest gelezen tuin-ideeënblad van Nederland Het septembernummer figt nu inde winkel TELEFOONTJE ij dit spelletje bellen we een lekend persoon. Zijn of haar laam is in het telefoonnummer erstopt. Een 2 in het nummer itaat voor de letter A, B of C etc. Afie bellen we? 1-8-8-7 4-4-3-3-4-6-5 Oplossingen van gisteren: -ryptogram: Horizontaal: 1. Waarde; 4. baker; 5. iuel; 7. reuze; 8. vijf; 9. totaal; l®- wring. /ertikaal: 1. Wijkzuster; 2. aarde, We; 4. bergtop; 6. lof; 8. vlag. Visitekaartje: Cora Boog uit Tiel is 'bacterioloog'. UGUSTUS1996 A2 t-Bnttanmë en Ierland' afgewisseld door buien' ook onweer. Middagtem' mijt van 17 graden in tland tot 22 graden in ost-Engeland. en Luxemburg: Bewolkt nge regen, ook kans op er. Zaterdag ook weer nu an zon. Middagtempera- ongeveer 20 graden, d- en Midden-Frankrijk: ag in het oosten eerst nog zon. Vanuit het westen bewolking, gevolgd door n dan regen of motregen rdag zon, afgewisseld met ge buien. Ook onweer 'agtemperatuur rond 2i en, vrijdag in het oosten enkele graden warmer. -Frankrijk: Vrijdag vrij ig en warm. Temperatuur -n 24 en 29 graden. In het en in de loop van de dag bewolking en een enkele Zaterdag zonnige perioden wisseld met een enkele "- en onweersbui. Middag- eratuur in het westen "d tot 21 graden, ugal: Flinke zonnige perio- maar met name vrijdag in noorden ook enkele wol- elden en mogelijk wat Maxima van 22 graden de Costa Verde tot 29 in de ;arve. nje: Overwegend zonnig. In noorden ook enkele regen- nweersbuien. Middagtem- atuur tussen 28 en 32 gra- In Andalusie circa 36 gra- langs de Golf van Biskaje t warmer dan 23 graden, arische Eilanden: Geregeld en droog. Een geleidelijk trekkende noordelijke d. Maxima tegen de 30 gra- ië: Perioden met zon maar kans op enkele regen- of eersbuien, vrijdag vooral het zuiden en zaterdag juist het noorden. Middagtempe- ur meest tussen 25 en 30 den. 'ekenland en Kreta: Flinke nige perioden maar vrijdag ral in het westen meer olking en enkele regen- of eersbuien. Middagtempe- uur uiteenlopend van onge- r 27 graden op de meeste anden tot iets boven 30 land- aarts. itsland: Vrijdag nu en dan maar ook enkele regen- of -eersbuien. Later op de dag nuit het westen meer bewol- g gevolgd door regen, terdag bewolkt en enige tijd en. Middagtemperatuur 'jdag nog circa 25 graden, terdag dalend tot 22 graden, itserland: Vrijdag zonnige rioden en waarschijnlijk oog. Zaterdag bewolkt en 'ge tijd regen. Middagtempe- tuur rond 23 graden, vrijdag enkele plaatsen 25 graden, ostenrijk: Afwisselend zon en lken. Vrijdag enkele buien, "s met onweer. Zaterdag "uit het westen geleidelijk vwolkt en enige tijd regen, iddagtemperatuur tussen 24 27 graden. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1996 „„onze verslaggever Ossendrecht - De Europese Naturis- 'H Unie (ENU) ziet vandaag offici al het levenslicht. Op de vooravond het 25e internationale naturis- wongres - dit weekeinde in Ossen- - slaan de nationale organisa- jfS van de Europese lidstaten de ineen, zodat zij in een vere- Europa een vuist kunnen Mals de Europese eenwording uitdijt richting het voormalige Oostblok, wil ook de ENU later haar grenzen verder verleggen. „In het belang van de toe komst van het naturisme moeten wij bij tijds Europees gaan denken. In verband met de regelgeving rondom naaktrecrea- tie, subsidies en het opzetten van grote (sport)evenementen," meent P. Lam- brechts. Als praeses van de Antwerpse naturis tenvereniging Athena is hij, op verzoek van de Federatie Belgische Naturisten, gastheer van het tweejaarlijkse wereld congres van de Internationale Naturis ten Federatie (INF). Het voorzitterschap is zijn job, waar naast hij vrijwillig vice-president is van het INF. Net onder Ossendrecht bestiert Athena sinds 1958 een eigen (kam peerterrein. Hier vond op de kop af der tig jaar geleden ook al eens de interna tionale algemene vergadering plaats. Toen stond Athena onder leiding van Lambrechts' vader. Tijdens een wandelingetje door het na tuurschoon doet Lambrechts uit de doe ken dat het recreatie-oord een beetje uit zijn jasje groeit. „Op topdagen zijn hier duizend bezoekers." Ruimte voor uit breiding is er niet en het bos helemaal volproppen, ligt niet in de aard van de naturistenvereniging, liefst 14.000 leden rijk. „Naast respect voor zichzelf en zijn medemens, staat de natuur in zeer hoog aanzien bij de naturist," licht Lam brechts de levenshouding, waarvoor nog altijd een stijgende belangstelling be staat, bondig toe, „Wereldwijd is het aantal georganiseerde naturisten in drie, vier jaar tijd gegroeid van 250.000 naar 300.000." Hun vertegenwoordigers, 113 in getal, bespreken dit weekeinde de actuele stand van zaken en ontboezemen hun toekomstvisies. Het gebrek aan voldoen de geschikte terreinen voor naaktrecrea- tie komt dan beslist aan de orde. De Italianen zijn reeds gearriveerd, evenals de Britten, Amerikanen, Austra liërs, Indiërs, Fransen, Brazilianen enzo voorts zullen snel volgen. De Russen en hun 'collega's' uit de Oekraïne hebben afgebeld. Geen visa. Het reisdoel was pertinent niet het hangijzer, weet Lam brechts. „Integendeel. Naaktlopen is in die landen nauwelijks een taboe." In België en Nederland ook haast niet meer, ondervindt de Athena-voorzitter voortdurend. „En toch zeker hier in Os sendrecht zijn wij volledig geaccep teerd." •uaAoq^U uo afsoop 's^uji S|eg 'ueui ue" (juonze redactie binnenland - Er komt een nieuwe gedragscode voor de hele krijgs- nacht. Die zal er onder meer toe leiden dat Defensie het drugs gebruik onder militairen hard gaat aanpakken. Ook zal de 'de- ïocratische burgerschapszin' van jonge beroeps worden ver sterkt. Dat kondigde minister Voorhoe- ve (Defensie) gisteren aan in zijn ude bij het afscheid van de laat je dienstplichtigen in de Trip «Zoudtlandtkazerne in Breda. Be discussie over de normen en laarden binnen de krijgsmacht moet niet worden verengd tot de laardracht van militairen, meent ïoorhoeve. Militairen moeten m bijzondere eisen voldoen en lat kan ertoe leiden dat de nor ia en waarden waar zij zich aanmoeten houden, strakker zijn Jan die in de rest van de samenle- ving. Be discussie over de haardracht, lie in de jaren zeventig uitgere nd door de dienstplichtigen- bond WDM werd gestart, laaide opnieuw op, toen de luchtmacht twee militairen van Je Italiaanse basis Villafranca huis stuurde wegens hun haar. Militairen die in in ternationaal verband opereren, iienen kort haar te hebben en mogen geen sieraden dragen, be- Voorhoeve eerder deze De haardracht is echter niet het belangrijkste. De nieuwe ge dragscode gaat uit van innerlijke normen als discipline, dienst baarheid aan democratie en rechtsstaat, tolerantie, flexibili teit en verantwoordelijkheid, verklaarde Voorhoeve in Breda. Hij waarschuwde dat niet alle ontwikkelingen in de maatschap pij direct vertaald moet worden naar de krijgsmacht. „Het leger past extra zorgvuldigheid." De bewindsman gaat ervan uit dat ook na het vertrek van de dienstplichtigen, de wisselwer king tussen maatschappij en krijgsmacht zal blijven bestaan, onder meer door de grote aantal len 'Beroeps Bepaalde Tijd' die jaarlijks door Defensie worden aangenomen. Het CDA wil in de Tweede Ka mer met minister Voorhoeve de nieuwe gedragscode voor militai ren bespreken. In die code moet de vrijheid van het individu se rieus worden genomen, aldus CDA-defensiewoordvoerder Hil- len. Rotterdam (anp) - Burgemeester Peper heeft zijn zin gekregen. Rotterdam krijgt een korpschef die niet van binnen de politie zelf afkomstig is. Korpsbeheerder Peper presenteerde gisteren ie 48-jarige generaal-majoor J.W. Brinkman als opvolger van hoofdcommissaris Hessing. Met de benoeming van Brinkman legde Peper het unaniem negatie ve advies van de ondernemings raad naast zich neer. „Er is een te foot cultuurverschil tussen de politie en het apparaat waaruit Brinkman voortkomt," zegt voor zitter K. Notenboom van de raad. «Onze voorkeur ging uit naar een korpschef met een politie- of jus- titie-achtergrond." De Algemeen Christelijke Poli tiebond (ACP) deelt die opvat- 'iiig. Voorzitter P. Kruizinga ver wijt burgemeester Peper en de politieministers Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie) 'regentesk en eigen machtig optreden'. De politiebonden noemen de in spraak een 'wassen neus'. Zij zul- iffl Dijkstal flink aanpakken tij- een gesprek dat zij op 4 sep- Rotterdam (anp) - De Mi lieudienst Rijnmond (DCMR) heeft het raadsel van de uit de lucht vallen de kleikorrels opgelost. Niet de Duitse industrie, ®aar wespen blijken ver antwoordelijk voor het bijzondere fenomeen. he milieudienst werd dins dagavond na een nieuwsuit zending van RTL4 platge- beld door Nederlanders die ririkorreltjes op hun auto's hadden aangetroffen. In eer ste instantie dacht de milieu dienst dat de korreltjes af komstig waren van wespen !e nolletjes in de grond ïen- Deskundigen van landbouwuniversiteit Meningen achtten dat Waarschijnlijk. Daarna werd e mdustrie ergens diep in uuitsland ervan verdacht de veroorzaker te zijn van het fenomeen. De milieudienst zat er toch wet ver naast met het eerste vermoeden, zo blijkt nu. Gis- eren ontdekte een bewoner van Hoogvliet het geheim. e korrels worden door wes- P® uit wespennesten mee naar buiten genomen en daar gedumpt. 1 gra de Wa- on- 'Een klein deel van de afzwaaiers maakte een vreugdedansje op de Bredase Trip van Zoudtlandtkazerne. foto cor viveen tember hebben met de minister. Daarbij zullen de bonden eisen dat hij zich voortaan aan zijn be lofte houdt, dat de bonden vol doende inspraak krijgen bij de functie-roulatie binnen de top van de politie. Brinkman is generaal-majoor bij de landmacht en momenteel be last met het commando van een multinationale Navo-divisie in het Duitse Mönchengladbach. Hij stond op de nominatie in septem ber commandant te worden van de Eerste Divisie van het Duits- Nederlands Legerkorps. De benoeming van Brinkman is een streep door de rekening van korpschef Van Hulst van Hol lands Midden. Die moet bij dat korps plaats maken voor de om streden Haarlemse korpschef Straver. Een aanbod Wiarda op te volgen in Utrecht, wees Van Hulst van de hand. Hij liet Dijk stal weten alleen bij Hollands Midden te vertrekken als hij be noemd zou worden in Rotterdam of als korpschef van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD). Rotterdam is inmiddels bezet en bij de KLPD is geen vacature. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal ver dachten dat wegens het cel lentekort naar huis is ge stuurd, is in het tweede kwar taal van dit jaar sterk ge daald. In totaal werden in de maanden april, mei en juni 451 mensen naar huis gestuurd. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er 758. Dat heeft minister Sorgdra ger (Justitie) gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. In het eerste kwartaal van dit jaar werden er nog ruim 1043 verdachten naar huis gestuurd wegens plaatsgebrek. De flinke daling van het aantal heenzen dingen houdt direct verband met de uitbreiding van het aantal cel len in de gevangenissen, aldus de minister. Ze wijst er in haar brief op dat het aantal heenzendingen in het tweede kwartaal van dit jaar steeds verder is afgenomen. In april waren er nog 316 heen zendingen, in juni 39. Van onze verslaggever Breda - 'Jan Soldaat' en zijn maten be staan niet meer. Minister Voorhoeve (De fensie) stuurde gistermiddag op de Bre dase Trip van Zoudtlandtkazerne de laat- sten persoonlijk naar huis en maakte daarmee een einde aan een 180-jarige va derlandse traditie van opkomstplicht. Ere-roffels, een ceremoniële inspectie van de soldaten, het afmelden van de aangetreden eenheden door de paradecommandant en een korte muzikale afscheidsshow door de Johan Willem Friso Kapel vormden de hoogtepun ten van een verder vrij onbewogen gebeuren. Afgezien dan van het vreugdedansje van een klein deel van de afzwaaiers. Maar tranen werden niet geplengd. De enige die wel blijk gaf van weemoed, was de minis ter zelf. „Nee, het genoegen van de dienstplicht heb ik zelf helaas niet aan den lijve ondervonden," zo liet hij weten. Voorhoeve schetste nog even de achtergrond van de opschorting van de opkomstplicht. „Het schrikbeeld van een massaal strategisch offensief is steeds verder vervaagd. Voorbij zijn de tijden dat we ons in de eerste plaats of uitsluitend zorgen maakten over een aanval op West-Europa vanuit het oosten. Het Euro pa van een hoge dreiging, maar met grote sta biliteit, is veranderd in een Europa van een lage dreiging, maar met tamelijk wat instabi liteit, vooral in het zuidoosten. Het 'wij tegen hen' is 'optreden in crisis-beheersingsopera- ties' geworden, ten behoeve van vrede, stabi liteit en mensenrechten in andere landen, vooral buiten het bondgenootschap. Daarmee is de veiligheidsproblematiek veel ingewik kelder geworden. Dat vraagt om een ander soortige krijgsmacht." De volledig verwoeste vleugel van de Flevoschool in Emmeloord waar de cv-ketel stond, foto anp vervolg van voorpagina Buurtbewoners vingen de gewonde en bloedende leerlingen gisteren na de explosie op. Rennende en huilende kinderen was het eerste wat S. Bandstra zag. „We zaten achter in de tuin toen we de klap hoorden. Een ontzettende dreun, nog nooit heb ik zoiets gehoord." De 'vutter' woont tegenover de Flevoschool in Em meloord. Slechts een straatbreedte scheidt hem van de christelijke basisschool voor moeilijk lerende kinderen. Ook bij hem zijn de ruiten uit de sponnin gen geslagen, ligt de voortuin bezaaid met glas en zijn de gordijnen vernield. Van de schoolvleugel waar de ontplofte cv-ketel stond, resteert nog veel minder. Hier lijkt een bom te zijn ingeslagen. De auto van de 38-jarige cv-monteur staat achter de die morgen gepoetste caravan van Bandstra gepar keerd. Die ochtend is hij begonnen de nieuwe ketel 'winterklaar' te maken. Wat er precies fout gaat te gen het middaguur, is niet bekend, maar de hele zaak ontploft. Met een gigantische knal slaan twee zijgevels uit de meest linkse vleugel. Heel even is er paniek. Een buurvrouw: „Ze zeiden dat er nog vier mensen vermist werden en er zou ook nog een kind in de kelder zitten." Het blijkt al lemaal onzin. Zeventien gewonde kinderen kruipen na de klap bijeen op de stoeprand tegenover de school. Emmeloord heeft de hulpverlening daarna snel op orde. Een nabijgelegen bejaardencentrum is crisis centrum. Daar worden de 'koppen' geteld. Geen vermisten, alle 99 kinderen zijn terecht. Na een kort bezoek aan het ziekenhuis kunnen ook de zeventien gewonden naar huis. De Consumentenbond laat weten dat u inderdaad niet de enige bent die er niet in slaagt alles uit zijn nieuwer wetse tandpasta-tube te persen. Onderzoek toont aan dat in standaard-tubes 5 tot 10 procent blijft zitten, maar er zijn ook modellen waarin tot 30 procent achter blijft. Persoonlijk kén ik dat probleem niet, omdat ik erg prak tisch ben ingesteld. Met behulp van een oud scheermesje (wie wat bewaart, die heeft wat) snij ik bij naderende leegte de tube zorgvuldig voor 95 procent open, terwijl de dop erop blijft zitten! Omdat die tubes zo lekker breed zijn, kan ik er makke lijk met de borstel in en er aldus nog voor zeker vier tot vijf poetsbeurten pasta uit halen. De aldus geleegde tube gebruik ik daarna om haren te verzamelen die de afvoerputjes van wasbak en badkuip dreigen te verstoppen. Omdat ik de laatste tijd nogal in de rui ben, heb ik zo 'n lege tube in twee weken weer vol. Een volle tube wordt met een plakbandje dichtgemaakt en vervolgens in het pedaalemmertje in de badkamer gedeponeerd. Deze handelwijze voorkomt dat er losse haren aan het plastic emmertje kleven, waardoor je ge noodzaakt zou zijn om kostbare schoonmaakmiddelen aan te wenden. Ik doe dit al een aantal maanden en ik heb pas één keer een harige klodder op mijn tandenborstel gedaan. MERIJN Den Haag (anp) - Het kabinet gaat er vooralsnog vanuit dat 65-plussers in de toekomst niet hoeven bij te dragen aan de AOW. Het verwacht dat de stijgende kosten van de oude dagsvoorziening kunnen wor den opgevangen uit de econo mische groei. Het laat echter de mogelijkheid open dat toe komstige kabinetten toch een AOW-bijdrage zullen vragen aan ouderen. Dat blijkt uit een notitie van mi nister Melkert en staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken over de toekomst van de sociale zeker heid op lange termijn. Over het stuk, dat op Prinsjesdag wordt gepresenteerd, is het kabinet het deze week op hoofdlijnen eens geworden. Eerder werd al bekend dat Mel kert en De Grave het niet nodig vinden 65-plussers in de toe komst ook AOW-premie te laten betalen. Zij denken dat de tekorten in het AOW-fonds, die begin volgende eeuw zullen ontstaan door de vergrijzing, uit de schatkist be taald kunnen worden. PvdA-kamerlid Van Zijl deelt die mening niet. Hij verwacht dat de AOW-kosten zoveel zullen stij gen, dat een bijdrage van ouderen met een goed aanvullend pen sioen onontkoombaar wordt. Ook D66 verwacht dat dat nodig is. De VVD is voorstander van het verhogen van de pensioenleeftijd tot 67 jaar. Den Haag - Het fanfarekorps van de landmacht blijft bestaan. Defensie gaat nieuwe musici werven voor het korps, waarvan vo rige maand 29 leden omkwamen bij het vliegtuigongeval op de vliegbasis Eindhoven. Het korps zal dezelfde sterkte en samen stelling hebben als het 'oude' korps. Het is de bedoeling dat het fanfarekorps, dat blijft gehuisvest in Vught, in mei 1997 weer kan optreden. Op de eerste dag van de Nationale Taptoe Breda werd gisteravond door de Koninklijke Militaire Kapel en de Johan Wil lem Friso Kapel een hommage gebracht aan de slachtoffers van de Hercules-ramp. Ochten - De politie in Ochten heeft een 17-jarige jongen uit dat dorp aangehouden, omdat hij jarenlang ontucht gepleegd zou hebben met vier jonge kinderen uit zijn woonomgeving. De jon gen wordt vandaag voorgeleid aan de kinderrechter in Arnhem. De politie heeft een team van acht rechercheurs samengesteld om de zaak te onderzoeken. Eindhoven - Eén van de vier scouts die twee weken geleden zwaargewond raakte bij een verkeersongeluk in Zweden, wordt vandaag naar Nederland gevlogen. Hij wordt opgenomen in het St. Catharina-ziekenhuis in Eindhoven. Daar ligt sinds woensdag al een andere gewonde scout. De andere twee gewonden blijven voorlopig nog in een ziekenhuis in Zweden. Den Haag - De Nederlandse vissers mogen dit jaar 425 tot 450 ton schol meer vangen dan aanvankelijk afgesproken. Daar bovenop krijgen ze van de Britten 950 ton in ruil voor een onbekend quo tum kabeljauw, tong en wijting. Dat heeft het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij bekend gemaakt. Ook met Ierland is geruild, maar het ministerie kon gisteren nog niet zeg gen hoeveel schol dat heeft opgeleverd. Den Haag - De Nederlanders lijken wat minder goklustig te wor den. De inleg voor Toto, Lotto en andere spelletjes van de Stich ting Nationale Sporttotalisator (SNS) bedroeg vorig jaar 261 mil joen gulden, bijna 2 miljoen minder dan in 1994. De SNS was uit gegaan van een inleg van 280 miljoen gulden. Heerenveen - De ontucht-affaire op het Bornego College in Hee renveen is omvangrijker dan in eerste instantie werd gedacht. In april, toen de zaak aan het licht kwam, ging men nog uit van vijf slachtoffers. Inmiddels heeft de politie een groter aantal aangif ten binnengekregen tegen de 50-jarige conrector van de school. Daarvan gaan er tien in het dossier tegen de man. Hij wordt van daag voorgeleid aan de officier van justitie. Arnhem - Hoofddader A.A. van de geruchtmakende overval op een AH-filiaal in Oosterbeek in 1990 heeft gisteren geweigerd nieuwe verklaringen af te leggen over de rol van zijn vermeende partner B.B. Tijdens de behandeling van het hoger beroep in de zaak tegen de 28-jarige B. voor het gerechtshof in Arnhem hield de tot levenslang veroordeelde A. zijn kaken op elkaar. Tegen B. werd in november 1993 vrijspraak geëist. Na belastende verklaringen van A. over B. in juni vorig jaar werd de zaak tegen B. heropend, maar de rechtbank in Arnhem sprak hem vrij we gens te mager bewijs. De officier van justitie ging hiertegen in ho ger beroep. Den Haag - Oud-minister Irene Vorrink is woensdagavond onver wacht overleden. Zij is 78 jaar geworden. Vorrink was van 1973 tot 1977 voor de PvdA minister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne in het kabinet-Den Uyl. Daarna was ze nog achttien maanden wethouder in Amsterdam. Hilversum - Het politiekorps Gooi en Vechtstreek heeft met zijn voormalig chef van de criminele inlichtingendienst (CID) F. van der Putten overeenstemming bereikt over diens ontslag. De oud- CID'er, in opspraak geraakt tijdens de parlementaire enquête op sporingsmethoden, staat per 1 september op straat. Hem is een wachtgeld van 1,1 miljoen gulden toegezegd en een onbekend be drag bij wijze van smartegeld en reparatie van zijn pensioen breuk. (ADVERTENTIE) I praktisch en

de Stem | 1996 | | pagina 3