Massaal protest tegen sluiting DE STEM Grondwater wordt schoner 'Hulst kan plannen voor nieuwe wijken niet stil houden' Grondbank wil 80 procent licht-verontreinigde grond hergebruiken Teleurstelling in raad van Sluis/Aardenburg Twee jaar cel voor overval op Playland 'Toeristische raad voor Zeeland nodig' Man uit Kloosterzande dreigde met nepgranaat Honderden mensen in actie tegen mogelijke verdwijning Antonius-ziekenhuis Politie haalt kemphanen uit elkaar in Sas van Gent r )EKOMST. wikkelt de Postbank itelligente chipkaart elektronische porte- ndere mogelijkheden, junten sparen, penbaar vervoer, g product dat via de kaart uitgebreid of the art technology nale normen en stan- EEN BETAALGEMAK. ieren gebruikt worden, t die kunnen Chipper speciale acties en aan- tegoedbonnen voor jen natuurlijk, pinautomaat hebben, of een geheel nieuwe ernemers die ïdragen te maken ïdkope chipapparaten, hebben voor u als ke aanbiedingen, s chipbetalingen kunt )EN CHIPPERS. kaarten worden voor- ook MKB Nederland, A., Edah, de oliemaat- dere bedrijven en aruiken. tien miljoen kaarten irden. Al met al een vaar iedereen mee te Want Chipper maakt mak het leven voor FICTIONELE CHIP OMST. i 'Provincie weet niet wat hiér speelt' Man moet 45 jaar lang uitkering terugbetalen Milieuproject van boeren in de grensstrook werpt vruchten af H Jaar cel voor Terneuzenaar Negen maanden celstraf geëist Rij-ontzeggingen Bent u de service monteur die v. Geel zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures 0<t TTCznco- <ui*t 7^<seije 3. 4567 Reelat. *7U. 0774-320574 Zeeland onze verslaggever [,rneuzen - Licht-verontreinigde wnd opnieuw gebruiken in plaats instorten. Milieuvriendelijk, ruim- ;e. en kostenbesparend en derhalve jjn stimulans om vervuilde grond ,(Ch maar te saneren. Het lijkt te jooi om waar te zijn. Toch is dat de jjelstelling van de Grondbank Zee- 'jnd, een nieuw samenwerkingsver band dat gisteren officieel van start t samenwerkingsverband wordt ge vormd door Milieutechniek De Vries Van de Wiel (MTV&W) en Koninklijke Wegenbouw Stevin (KWS) namens het bedrijfsleven. Aan de andere kant zijn Afvalstoffenverwijdering Zeeuws- Vlaanderen (AVZV) en het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Midden- en Noord Zeeland (OLAZ) ver tegenwoordigd. Volgens K. Poortman, directeur van MTV&W, kan de hoeveel heid verontreinigde grond op stort plaatsen door hergebruik met tachtig procent verminderd worden. De Grondbank Zeeland heeft twee tij delijke depots. Op de Koegorspolder in Terneuzen is anderhalve hectare gere serveerd. Het andere terrein ligt in Borssele. Er wordt nog gezocht naar de finitieve locaties. Het principe van de Grondbank is een voudig. Een bedrijf kan er verontreinig de grond aanbieden, die vervolgens ge analyseerd wordt. Uit die analyse moet blijken of de grond voor hergebruik ge schikt is. Is dat het geval, dan scheelt dat de aanbieder veel geld. Immers, het wordt niet meer tot in lengte van dagen opgeslagen (wat veel geld kost), maar opnieuw toegepast. Inmiddels is in andere delen van het land al licht-verontreinigde grond ge bruikt voor de installatie van geluids wallen en ophogingen. Aan de andere kant kunnen bedrijven die grond nodig hebben voor werkzaamheden ook bij de Grondbank terecht, afhankelijk van het aanbod. De grond in de depots is, op basis van normen uit het Bouwstoffenbesluit, in gedeeld in twee categorieën. Categorie 1 betreft grond die zonder isolerend ma teriaal toegepast kan worden. Voor grond uit categorie 2 gelden wel be schermende maatregelen. Aanbieders van grond uit de eerste categorie beta- (ju onze verslaggever Oostburg - In West-Zeeuws-Vlaanderen komt een mas saal protest op gang tegen de dreigende sluiting of uitkle- Ing tot een polikliniek van het Antonius ziekenhuis in Oostburg. Meer dan zeshonderd mensen voerden gistera- vond actie voor behoud van het Oostburgse ziekenhuis. De actie-avond in cultureel cen trum Den Hoekzak was opgezet patiëntenvereniging Sa- men Beter samen met de werk- jroep 'Antonius-ziekenhuis moet blijven'. Ondanks de vrees bi de vereniging dat het be sluit al is gevallen werd duide lijk dat alles in het werk wordt gesteld het ziekenhuis voor -Zeeuws-Vlaanderen te be tonden. Onder de aanwezigen werd een protestbrief verspreid met het verzoek het protest van de werkgroep te ondersteunen. .Door de massale opkomst is voor ons al duidelijk wat West- Zeeuws-Vlaanderen wil met het ziekenhuis," maakte L. Brusse- iaers van Samen Beter duidelijk. Het momenteel gaande onder- roek van een commissie van 'wijze mannen' naar de meeste optimale gezondheidszorg in Zeeuws-Vlaanderen wordt door de vereniging en de werkgroep niet als geloofwaardig be schouwd. „De afbraak moet on middellijk worden gestopt, zon der excuus van een of ander on derzoek. Wij kunnen niet aanne men dat een onderzoek enige waarde heeft, wanneer niet de mening van de West-Zeeuws- Vlaamse bevolking en van deze avond is meegenomen. De ge meente-politiek heeft zich door deze gang van zaken buiten spel laten zettten. Als het onderzoek is afgerond is de meeste zorg en specialistische hulp in Terneu zen geconcentreerd. Wij be schouwen deze werkwijze als slinks en stiekem." Afstand Waar het de West-Zeeuws-Vla mingen vooral om gaat is de enorme afstand die straks naar streekziekenhuis De Honte af gelegd moet worden als het ein de verhaal is voor het Antonius ziekenhuis. Of zoals een van de aanwezigen het uitlegde. „Toen ik in De Honte lag heb ik mijn vrouw twee maanden niet ge zien. Zij wordt verpleegd in De Stelle in Oostburg en kon dus niet naar Terneuzen komen. En dat wordt allemaal veel erger als we straks alleen nog maar op de Honte zijn aangewezen." „Toen ik in De Honte lag heb ik mijn vrouw twee maanden niet gezien. Een lange rij mensen voor het cultureel centrum. Samen Beter: „Door de massale opkomst is voor ons al duidelijk wat West-Zeeuws- Vlaanderen wil met het ziekenhuis.foto's camile schelstraete Huisarts H. van der Pas uit IJ- zendijke maakte duidelijk dat in de ogen van minister Borst van Volksgezondheid een klein en zelfstandig ziekenhuis alleen kan bestaan bij een dynamische bedrijfsvoering, een goed over leg tussen management en spe cialisten en het in dezelfde rich ting staan van de directie- en specialisten-neuzen. Volgens Van der Pas voldoen de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen hier niet aan. „De ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen toont alle kenmerken van onderlinge loca- tietwisten en een falende medi sche directie. De directie laat samen met provincie en zorgver zekeraars voor honderdduizend gulden drie wijze mannen ko men om het gedeeltelijke boe- delfalliet over de klinische zorg in Oostburg uit te spreken." Oeververbinding Van der Pas, Brusselaers en A. Heijboer spraken gisteravond nog een ander gevaar uit. „Als de oeververbinding er eenmaal ligt is de kans groot dat ook De Honte wordt uitgeroepen tot een poli. Volgens de richtlijnen van het ministerie moet een zieken huis minimaal driehonderd bed den hebben. En daar voldoet De Honte niet aan. De afstand naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes bedraagt na de aanleg van de WOV nog maar enkele, kilo meters en hierdoor komt de kli nische zorg ook in Terneuzen onder grote druk te staan. En dat betekent ook verlies aan werkgelegenheid. VMC-onderzoeker D. van der Wouw wees op zijn onlangs ge houden onderzoek onder Zeeuwen waaruit bleek dat het Antonius als het beste zieken huis wordt bestempeld en dat De Honte onderaan de lijst staat. „Voor mij blijft wel de vraag centraal of deze waarde ring is ingegeven door het slui tingsgevaar." Van onze correspondent Sluis/Aardenburg - De gemeenteraad van Sluis/Aardenburg was gisteren in het stadhuis te Sluis zeker niet te spreken over afwijzing van de provincie om deze gemeente als dragende Jem in West Zeeuws Vlaanderen aan te wijzen. De raad krijgt W gevoel dat Gedeputeerde Staten al vooruit loopt op een eventuele herindeling. Geluiden van deze strekking vie- te beluisteren bij de behande- ®Svan de ingekomen stukken en Wl bij het voorontwerp Streek plan Zeeland 1997. fractievoorzitter F. van Dongen (WD/Gemeentebelangen) gooide Je knuppel in het hoenderhok, ™or te stellen dat hij toch hoogst 'erbaasd was dat, dat Sluis/Aar- «nburg geen dragende kern werd. 'Als we niet oppassen worden we een ondergeschoven i boogaard (PvdA) kon zich bij eze woorden aansluiten. Volgens em weet GS helemaal niet wat er Peelt in de kernen en wat de func- e is in de streek. „Het lijkt dan wel of Oostburg kerngemeente moet worden, maar heeft de provincie niet in de gaten dat Goes de kern- en groeigemeen- te wordt?" Burgemeester C. van Liere was een teleurgesteld man. „Ik heb me bij- hoorlijk hard gemaakt om van Sluis/Aardenburg een dragende kern te maken. Desnoods een soort 'status aparte'." Tenslotte moest Van Liere zijn hart nog luchten over het feit dat GS de plannen van een multifunc tioneel recreatieproject in Aarden burg van tafel had geveegd." Als ik dat uit de regionale dagbladen moet halen, is dat op zijn zachtst gezegd niet charmant. Van onze correspondent Middelburg - Vijfenveertig jaar lang wordt R. K. uit Veghel herinnerd aan zijn misstap. De oud-Middelbur ger genoot vijf jaar lang ten onrechte een ww-uitkering en streek 54.000 gulden op. Die moet hij nu terugbetalen in maandelijkse termijnen van honderd gulden. Daar naast veroordeelde de recht bank in Middelburg hem gisteren tot 180 uur dienst verlening. In de periode februari 1990 tot en met januari 1995 kreeg K. een ww-uitkering. Daarnaast runde hij zowel een rijschool als een koe riersdienst. De inkomsten gaf hij niet op en alles bij el kaar incasseerde hij 54.000 gulden te veel. Middelburg - De 25-jarige R. E. uit Amsterdam die twee weken gele- ziin h61? Sevangenisstraf van vier jaar tegen zich hoorde eisen wegens A betrokkenheid bij de overval op de amusementenhal Playland in geva'1S g-steren ^oor rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een "genisstraf van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. van?,ar Vonnis hield de rechtbank rekening met het blanco strafblad De a™ede het geringe aandeel dat hij in de overval had gehad. ge_l veryal von<i plaats op oudejaarsdag van het vorige jaar en werd tinm ^°°r <^r'e mannen- Twee van hen ffineen de automatenhal E-de teel zoek' drie mannen. Twee van hen gingen de automatenhal E Hph Pen van t-wee bedreigde de kassier met een pistool, terwijl todrtjfsleider tegen de grond werkte. De maat van E., die momen is, vertrok met een dikke 6.000 gulden. Van onze correspondent Middelburg - De 24-jarige D. A. uit Terneuzen is gisteren door de rechtbank in Middelburg we gens drugshandel veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. De officier had het dubbele geëist. De drugshandel vond plaats van juni 1995 tot en met de eerste week van mei van dit jaar. Bij een inval in de woning waarin A. op 22 maart van dit jaar vertoef de werd bovendien 44 gram heroïne en 10,6 gram cocaïne aangetroffen. A. ontkende op de zitting te hebben gedeald. Wel erkende hij als 'runner' te heb ben gefungeerd voor enkele no toire drugsdealers. Van onze verslaggever Middelburg - Na jaren van toenemende vervuiling begint het grondwater en het opper vlaktewater in een groot ge bied in het zuid-oosten van Zeeuws-Vlaanderen schoner en schoner te worden. Dat komt omdat de boeren er mi lieuvriendelijk werken zodat er minder bestrijdingsmidde len, fosfaat en kali in de bo dem terecht komen. Het project begon jaren geleden in het waterleidinggebied bij St. Jansteen met een aantal boeren die op aandringen van het provin ciebestuur milieuvriendelijker gingen werken door bijvoorbeeld de gifspuit te vervangen door mi lieuvriendelijker middelen of me chanische onkruidverwij dering. En door op het gebruik van mest te letten. Al een jaar na de start was het duidelijk dat de bodem met be duidend minder mineralen en be strijdingsmiddelen werd ver vuild, maar het duurde jaren voor de provincie harde conclusies durfde te trekken. In de jongste milieucijfers van de provincie wordt dat wel gedaan. Voor stik stof is de trend nog onduidelijk, tonen de metingen aan, maar het gebruik van bestrijdingsmidde len, fosfaat en kali is sterk afge nomen en dat heeft positieve ge volgen voor de kwaliteit van het oppervlaktewater en het grond water. Voordat het project begon werd er in het grondwaterbescher mingsgebied in St.Jansteen 7,5 kilo actieve chemische stof per hectare gestort. Vorig jaar was die hoeveelheid bijna met de helft verminderd. In Zuiddorpe, dat er later bij kwam, zijn de resultaten nog be ter. Daar daalde het gebruik van chemische stof van 8,8 kilo per hectare naar 4 kilo vorig jaar. Thans wordt geprobeerd nog meer milieuwinst te halen door bestrijdingsmiddelen te gebrui ken met een nog lagere hoeveel heid actieve stof. Het waterwingebied aan de Ne derlandse zijde van de grens om vat 124 hectare akkerbouwgrond. Zeventien boeren, met in totaal tachtig hectare grond, begonnen in 1993 met het project. Het werd opgezet om in St.Jansteen het doel al te bereiken dat volgens het meerjarenplan gewasbe scherming van het rijk in het jaar 2000 voor heel Nederland moet gelden. Het project wordt voor een groot deel gesubsidieerd door de direc tie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland. Al snel na de aanvang werd de conclusie getrokken dat het de akkerbouwer niet meer geld kost, dat het milieu wordt gespaard, en dat de opbrengst per hectare niet minder is dan bij het gebruik van VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1996 C1 len voor een partij van vijftig ton of minder ongeveer dertig gulden per ton. Daarboven geldt een indicatieprijs van twintig gulden. Voor grond uit de twee de categorie gelden prijzen van respec tievelijk vijftig en veertig gulden. Dat is relatief laag, omdat voor grond die domweg gestort wordt ongeveer hon derd gulden per ton betaald moet wor den. De handel in licht-verontreinigde grond is een van de gevolgen van de huidige milieuwetgeving. Die staat niet meer toe dat herbruikbare grond als afval ge stort wordt. Van onze verslaggever Kortgene - Er moet een toeristische raad voor Zeeland ko men om snel en adequaat in te kunnen spelen op sociaal- economische ontwikkelingen in de toeristisch-recreatieve sector. Deze raad moet bestaan uit ver tegenwoordigers van de over heid en van de recreatie- en ho- recasector. J. Bruurs, lid van de initiatief groep Professionalisering en Kwaüteitsverbetering, maakte dat gisteren in Kortgene duide lijk tijdens een thema-dag over kwaliteitsverbetering in de re creatie en horeca. „Begin jaren negentig was er nog een omzetgroei bij de lo- gies-verstrekkers. Maar deze omzet is vanaf '93 aanzienlijk teruggelopen. Daar staat overi gens wel tegenover dat onder nemers aangeven een rende ment van zeventig procent uit de gepleegde investeringen te halen. Het blijft in ieder geval zaak de ontwikkelingen op de voet te blijven volgen. Dat kan gebeuren door afstemming van beleid zoals in de toeristische raad," aldüs Bruurs. Ook recreatieconsulent R. Bak ker van NORT-Zeeland, een projectgroep voor verbetering van het toeristisch product, noemt communicatie tussen overheid en ondernemers heel belangrijk. „Dagelijks maken wij mee dat ondernemers en overheden verschillende talen spreken." C. de Boer, account-manager Toerisme en Recreatie van een bureau uit Amersfoort, maakte gisteren duidelijk dat er in ieder geval behoefte is aan goede, krachtige en betrouwbare be stuurders om gestalte te geven aan een goed toeristisch beleid. „De klant wordt immers steeds kritischer en wispelteuriger. Toeristen gaan vaker en korter op vakantie en de groep vaste gasten wordt steeds kleiner. Wat vooral belangrijk is te we ten of de toerist in Zeeland een leuke vakantie heeft gehad." Van onze verslaggever Hulst - De gemeente moet eens nadenken over mogelijkheden om plannen voor nieuwe woonwijken langer binnenskamers te houden. Dit om de voorkomen dat grondeigenaren gaan onder handelen met projectontwikkelaars en zo de koopprijs van de benodigde grond opdrijven. R. van Haperen (WD) opperde dat gisteren in de commissie stads- en dorpsontwikkeling, waar het nieuwe plan Grote Kreek aan de orde kwam. Omdat projectontwikkelaars de grondeigenaren forse bedragen boden heeft de grondverwerving de gemeente aanzienlijk meer ge kost dan gedacht. Inmiddels zijn ook de laatste twee hectaren van het 32 hectare grote gebiedje bin nen. De gemeente kan ze voor 16,50 gulden per meter kopen van projectontwikkelaar Nagron uit Tilburg. Normaal gesproken kost grond voor uitbreidingsplannen ruim een tientje, maar wethouder G. van de Voorde stelde gisteren dat de gemeente al bij al nog goed weggekomen is. „Had dit niet anders gekund," vroeg Van Haperen zich af. „Met veel bombarie aankondigen dat je zo'n plan wilt ontwikkelen leidt tot kostenverhogingen. Kan dit in de toekomst niet wat langer in de besloten sfeer blijven?" Dat leek Van de Voorde een moeilijke zaak. „De besluitvor ming rond zo'n nieuw plan moet openbaar gebeuren. Voordat je zover bent moeten er eerst aller lei onderzoeken worden verricht. Dit soort ruimtelijke verkennin gen lekken te allen tijde uit. Daar doe je niks aan." De prijs die de gemeente uitein delijk voor een deel van de nog ontbrekende grond heeft moeten betalen is volgens de wethouder uiteindelijk nog meegevallen. „Plus dat we zeker zijn dat er al minimaal 30 bouwkavels worden verkocht aan die projectontwik kelaar en we dus verzekerd zijn van inkomsten." De projectontwikkelaar heeft be dongen dat men voor 60 wonin gen grond in het nieuwe plan mag kopen. Volgend jaar neemt Nag ron grond voor minimaal 30 wo ningen af en de rest volgt dan in nader overleg. De commissieleden toonden zich gisteren tevreden dat het de ge meente gelukt is alle benodigde grond te verwerven. Volgens Van de Voorde wil de gemeente nu proberen op korte termijn de be stemmingsplanprocedure te doorlopen, zodat er snel kan wor den begonnen met bouwrijp ma ken van het gebied. de traditionele bestrijdingsmid delen. Het project werd groter en groter van omvang. In Koewacht zetten aanvankelijk 22 belangstellende boeren hun handtekening zetten onder een overeenkomst met de provincie. Gezamenlijk brachten zij ongeveer 475 hectare en tien verschillende gewassen in het project. De provincie wees in Zeeland 28 bodembeschermingsgebieden aan waar de grond, het oppervlakte water en het grondwater extra worden beschermd tegen vervui ling. Het provinciale beleid in de bo dembeschermingsgebieden is er op gericht de kwaliteit van met name kreken te verbeteren. Kre ken worden vervuild door het uit spoelen van mest en bestrijdings middelen en door het gebruik er van te verminderen gaat de kwa liteit van de kreken er op vooruit. Tot en met 1995 was er jaarlijks zo'n 420.000 gulden beschikbaar om deze zogenoemde 'toekomst gerichte akkerbouw-projecten' van de grond te tillen. Het subsi diegeld zal worden doorgezet. Van onze correspondent Middelburg - De officier van justitie in Middelburg heeft giste ren tegen de 31-jarige G. G. uit Kloosterzande een gevangenis straf van negen maanden geëist. Van onze verslaggever Sas van Gent - De surveillancedienst van de Zeeuws-Vlaamse politie moest er in de nacht van woensdag op donderdag aan te pas komen om twee vechtersbazen in Sas van Gent uit elkaar te halen. De 23-jarige Sassenaar en de 31-jarige man uit Biervliet raakten rond 2.30 uur slaags met elkaar op de Westkade, waarbij de bril van de Biervlietenaar sneuvelde. De man uit de Haringstad, die volgens de politie het nodige aan alco hol had genuttigd, wist echter ondanks tussenkomst van de politie aanvankelijk van geen ophouden. Daarom is hij meegenomen naar het politiebureau waar hij ter ontnuchtering is ingesloten. G. stapte begin juni van het vorige jaar een drugspand in Terneuzen binnen en dreigde 'de hele boven- etage op te blazen' als de eigenaar van dat pand nog één vinger naar een vrouwelijke kennis van G. zou uitsteken. Om een en ander kracht bij te zetten zwaaide hij met een handgranaat, wat later een aan steker bleek te zijn. Vervolgens liep G. zonder veel verdere woor den naar een slaapkamer en pikte daar de portemonnee van de hoofdbewoner mee. Een dag later bracht hij de inhoud - exclusief duizend gulden - weer terug. Het geld heeft G. inmiddels ook weer terugbetaald. Vorig jaar werd G. veroordeeld tot vier maanden cel en een jaar extra als ten uitvoer legging van een eerder vonnis we- Kloosterzande - Met een alcohol promillage van 2,8 is afgelopen woensdagmiddag een 45-jarige automobilist uit Utrecht door de politie van de weg gehaald. De Utrechter reed onder invloed op de rijksweg 60 nabij Klooster zande. Dit ondanks de rij-ontzeg- ging die hem eerder al door de rechter was opgelegd. Hij kreeg nu een rijverbod van zestien uur opgelegd. Uiteraard is tevens proces-verbaal opgemaakt. gens onder meer het bezit van de 'nep-granaat'. In verband met een ander onderzoek door de politie kwam de dreiging met de nepgra naat boven water en werd de eige naar van het drugspand alsnog geadviseerd aangifte te doen. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 13