Uitsmijter moet op cursus Eerste ruzie om Eurotop 1997 in Amsterdam bezworen Borst: Uitdroging bejaarden gevolg van veroudering Zware gasexplosie in Musselkanaal Drie pubers proberen kleuter te verkrachten Onderdelen Boeing gevonden in Bijlmer Strijd binnen AOV tussen 'wijsheid en waarheid deStem binnenland KORT BINNENLAND A3 ma voor ordebewakers Enorme partij marihuana onderschept in Amsterdam Politie Arnhem stopt onderzoek bomaanslagen Actieleider Verkampen uit bestuur NCB Kort haar beroeps bij internationale acties Zwaargewonde scout terug in Nederland Nu'91 blijft twijfelen over cao Molukkers en Somaliërs slaags in Eist Weer boomstam op treinrails Dertig tips over moord op meisje 22 AUGUSTUS 1996 A2 Groot-Brittannië en Ierland- Donderdag vrij rustig, nage' noeg droog en geregeld zon In Ierland buiig. Vrijdag half'tot zwaar bewolkt en enkele buien Maxima van 16 in Schotland tot 21 bij Londen. België en Luxemburg: Donder dag van tijd tot tijd zon en bijna overal droog. Vrijdag bewolkt en perioden met regen Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Wolkenvelden en hier en daar regen. Aantrekkende wind Donderdag in het midden en oosten flink wat zon en droog Maxima op vrijdag rond 21 graden. Zuid-Frankrijk: Donderdag in het oosten eerst nog kans op een bui. Verder geregeld zon. In het westen in de loop van de dag toenemende bewolking en later gevolgd door regen. Vrij dag breidt de bewolking en de regen zich naar het oosten uit. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 22 graden langs de Golf van Biskaje tot 28 graden in de Provence. Portugal: Donderdag overal zonnig en droog. Vrijdag in het noorden meer bewolking en kans op een bui. Maxima van 22 graden aan de Costa Verde tot 29 in de Algarve. Spanje: Overwegend zonnig. Vrijdag in het noorden enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur tussen 27 en 32 graden. Langs de Golf van Biskaje circa 22 graden. Canarische Eilanden: Overwe gend zonnig. Maxima tegen de 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zon nige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 30 gra den. Italië: Zonnige perioden en beide dagen kans op een ver spreid voorkomende regen- of onweersbui. Donderdag vooral in het noorden, vrijdag juist in het zuiden. Middagtempera tuur meest tussen 25 en 30 gra den. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het binnenland ook stapel wolken en met name vrijdag een enkele regen- of onweers bui. Iets warmer met een mid dagtemperatuur van ongeveer 30 graden. Duitsland: Wolkenvelden en donderdag enkele fikse regen- of onweersbuien. Vrijdag eerst opklaringen, later gevolgd door wolken en regen. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden, donderdag in het oosten nog 27^ graden. Zwitserland: Geregeld zon, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur van 21 in het noorden tot 25 in de buurt van Locarno. Oostenrijk: In het westen bewolkt en buiig, ook onweer. Naar het oosten toe droger, warmer en meer zon. Middag temperatuur van 21 bij Bre- genz tot 26 in Wenen. VISITEKAARTJE Cora Boog TieI in naam en woonplaats van deze i in een andere volgorde de naam van haar beroep, t doet zij voor de kost? jisteren stem; 2. aleer, atol, pelote; 3. ril, popu- ebe, idee, Seine; 5. vod, redder, nop, oos, Eva; 7. neetoor, rek, noren; 8. no; 9. veelal, Nederland; 10. Engeland, vaart, geaard; 12. selva, tree, Ems, oma, ar, ar; 14. Eos, soepel, oor, dat; 15. letter, lel; 2. Olim, openen, oeloe; 3. melodie, >r, stilet, vest; 5. Ur, Oberon, Alva, toe; t>- ir; 7. etui, deren, nar, opa; 8. rol, derrie, ide, teelt; 10. opeen, oksel, geros; li jp; 12. sloep, soelaas, are; 13. top, inert, 1, oven, normaal; 15. menen, anode, JFS •uaogos 'uew^ I jee)|6 'Buujnd 'auiep ueA poog 11111 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1996 jgor Rinze Brandsma 'justerdam - De Eurotop in Amster dam, volgend jaar juni, wordt in het (ebouw van de Nederlandsche Bank lehouden en niet in de RAI. In tenten Jp het Frederiksplein, rondom de jjuk, zal het internationale perscen- jum worden ondergebracht. Een joot deel van de binnenstad zal jaardoor gedurende enkele dagen uboe zijn voor het verkeer. pjarmee is de eerste ruzie bezworen, die ia jaar voor de topconferentie van Eu- jjpese regeringsleiders was opgelaaid. Vanaf 1 januari volgend jaar is Neder land voorzitter van de Europese Unie (EU). De Eurotop sluit op 16 en 17 juni het voorzitterschap van een half jaar af. De conferentie is extra belangrijk, om dat een herziening van het Verdrag van Maastricht op stapel staat. Wellicht wordt dat, als de Eurotop slaagt, vervan gen door een nieuw Verdrag van Amster dam. Na hevige protesten van ambtenaren en de buitenlandse persvereniging in Brus sel is, op last van minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken, de locatie van de Eurotop opnieuw bekeken. Aanvan kelijk zou de hele top in de RAI worden gehouden. Na een 'twee-eentje' van pre mier Kok en partijgenoot directeur Dui- senberg van de Nederlandsche Bank werd besloten de Eurotop in het - zwaar beveiligde - bankgebouw te houden. Het internationale perscentrum zou, op fikse afstand, in de RAI moeten komen. De verslaggevers moesten zich daar redden .met videoschermen. Van Mierlo wist daar aanvankelijk niets van. Tegen het besluit van de dubbele locatie kwam snel een vloed van protesten. Zo wel betrokken ambtenaren als journalis ten voelden zich behandeld als lastige 'pottenkijkers'. De verslaggeving van de Eurotop, op kilometers afstand, werd zwaar gefrustreerd. De openheid van de Europese Unie en de informatieverstrek king zouden gevaar lopen, zo was het verweer. Ook de gemeente Amsterdam was ongelukkig met het uit elkaar trek ken van de top. Van Mierlo liet merken niet blij te zijn met de afspraak tussen Kok en Duisenberg. Bij recent overleg tussen het Rijk en de gemeente viel het besluit om alles van de top in en om het hoofdkantoor van de Nederlandsche Bank te concentreren. De gemeente voorziet, ondanks de betrekke lijke rust vlak voor het zomerseizoen, verkeersproblemen. Grote delen van de binnenstad zullen hermetisch afgesloten en streng bewaakt worden. Dat geldt ook voor routes waarlangs gedurende de da gen van de Eurotop de vijftien regerings leiders en hun delegaties vervoerd wor den. Amsterdam geldt als 'must' voor de top, omdat de hoofdstad - als enige van de Europese hoofdsteden - nooit als lo catie voor een topconferentie werd geko zen.. De overheid is bevreesd voor rellen. Waar de regeringsleiders zullen verblij ven, wordt geheim gehouden, voorzover dat in Amsterdam met een beperkt aan tal tophotels kan. Toch viel de keus op Amsterdam, boven de andere kandida ten voor de Eurotop (Apeldoorn, Utrecht, Den Haag en Rotterdam). Van onze verslaggever Den Haag - Portiers en uitsmijters moeten vanaf volgend jaar inhet bezit zijn van een diploma voor zij hun vak mogen uitoe fenen. Ook worden de ordebewaarders in de horeca onder wet telijk toezicht van de politie geplaatst. Het ministerie van Justitie voert op dit moment gesprekken met de politie en het Bedrfjfsschap Ho- reca om het plan handen en voe ten te geven. Keurmerk .Er komt in ieder geval een di ploma. Ook zullen alle portiers eerst gescreend worden alvorens ze aan de slag kunnen. Maar pas 8 najaar komen we met een uit- gewerkt plan," zegt een woord- voerder van Justitie. „De politie ml meer greep op de situatie. De laatste tijd zijn er steeds vaker ongeregeldheden en ook het aan tal meldingen van discriminatie neemt toe. Je kunt rustig zeggen lat het niet lekker loopt. Zie de nieuwe regeling als een soort keurmerk." tasterdam (anp) - De douane heeft op dinsdag 13 augustus in de Amsterdamse haven een container met 17.500 kilo ma rihuana onderschept. De par tij heeft een straatwaarde van 100 miljoen gulden. h het belang van het onderzoek heeft de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) de vangst pas gisteren bekend ge maakt. De container bevond zich op een schip dat afkomstig was uit het Midden-Amerikaanse Costa Ri ca. De Amsterdamse douane se lecteerde de container voor een controle op basis van een risico analyse. De monsterpartij wiet was verstopt achter een lading spijkerbroeken. Op vrijdag 16 augustus zijn vijf verdachten gearresteerd en heb ben zes huiszoekingen plaatsge had. Het onderzoek is nog in vol-. 'e Sang. De marihuana is inmid dels vernietigd. Man onze verslaggever Arnhem - De politie in Arn hem is gestopt met het onder- ®ek naar de drie bomaansla- 8® van vorig en dit jaar in de vdaerse hoofdstad. Het twin 's mensen tellende 'Bastion'- ea® dat de aanslagen onder- 20®t, is ontbonden. ®artoe is besloten, omdat de po- le geen materiaal meer heeft aarmee ze verder kan. Het hele ssier gaat nu in een la en zal ts ®ch nieuwe feiten en om- nargheden aandienen opnieuw Worden geopend'. e Politie onderzocht de misluk- aanslag op de bank Credit jonnais aan de Velperweg, de st Mue Paribas in de Bastion- b en het hoofdkantoor van D» ,edand in de Kadestraat, lenrl a£en zijn door verschil- Waa! groeperingen opgeëist, ri-: an de politie alleen de FVrm» Van ^et Earth Liberation Db ?erieus heeft genomen. n,m tie heeft de daders met Sen 6 ®ezocht 'n linkse actiekrin- Arnhem en Nijmegen, er zijn nooit verdachten De nieuwe regels zijn onderdeel van de nog in te voeren Wet op de Beveiligingsorganisaties en Re cherchebureaus. Het wetsont werp gaat dit najaar naar de Ka mer. Op dit moment zijn er nog geen voorwaarden waaraan por tiers en uitsmijters moeten vol doen voor ze aan het werk kun nen. Iedere discotheek kan naar eigen goeddunken iemand voor de deur zetten. De voorzitter van de sectie Disco theken en Zaalbeheer van Ko ninklijke Horeca Nederland, J. Feld, 'is verre van gelukkig' met de nieuwe plannen. „Aan de ene kant streeft de over heid deregulering na, maar in de praktijk komen er alleen maar meer regeltjes bij. Ik word er niet goed van." „De situatie is veel minder schrij nend dan justitie iedereen wil doen geloven," aldus Feld. „Ik durf te stellen dat 80 procent van de 800 discotheken in Nederland hun zaakjes prima voor elkaar heeft. Als er eentje stout is, hoeft de hele klas toch geen strafwerk te maken?" Uniform Bovendien gelooft Feld niet dat een gediplomeerde, geünifor meerde ordebewaker de veilig heid ten goede zal komen. „Voor al op het platteland kennen de uitsmijters in veel gevallen een groot deel van het publiek. Door die sociale controle kun je al een hoop ellende voorkomen. En een uniform maakt toch helemaal geen indruk, het wekt eerder agressie op." De Vereniging voor Particuliere Beveiligingsorganisatie ziet de nieuwe plannen wel zitten. „Uit smijters werken immers ook in de beveiliging. Als daar eisen aan gesteld worden in de toekomst, zal dat alleen maar positieve ge volgen voor ons imago hebben," zegt voorzitter J. Wegstapel. Bij een hevige gasexplosie in de nacht van dinsdag op woensdag in een woning in Musselkanaal (Groningen) is een 23-ja rige man uit Coevorden zwaar gewond ge raakt. Hij werd uit het huis geslingerd en liep tweede- en derdegraads brandwon den op. De woning werd compleet ver woest. Het dak werd van het huis gebla zen, de muren vielen om. Wat bleef staan, werd door een felle brand in de as gelegd. Een ernstig verkeersongeval kostte gister middag in Musselkanaal aan één persoon het leven. Een ander raakte zwaarge wond. Het ongeluk gebeurde toen een tankauto met slib door onbekende oor zaak in botsing kwam met een personen auto. De auto kwam klem te zitten onder de vrachtwagen. Direct erna brak een fel le brand uit. Eén van de inzittenden van de personen auto overleed ter plekke aan zijn verwon dingen. Een tweede persoon is met zware verwondingen naar een ziekenhuis ge bracht. FOTO ANP Doornenburg (anp) - Twee jongens en een meisje van onge veer vijftien jaar hebben maandagavond in Doornenburg geprobeerd een meisje van vijf jaar aan te randen en te ver krachten. Omdat de kleuter en twee meisjes die bij haar waren erg overstuur waren, kon de politie pas gisteren een samenhangend verhaal maken van hun verkla ringen. De twee meisjes van elf en twaalf jaar gingen 's avonds met de kleuter naar een speel plaats in het Gelderse dorpje. Het vijfjarige meisje rende na korte tijd uit de struiken rond om de speelplaats en vertelde dat drie tieners haar met een stok geslagen hadden. Daarop namen de meisjes het kind mee naar een ander speeltuintje aan de Scherpe Hoek. De meisjes zaten daar op een bankje te kletsen, toen zij het kleine meisje hoorden gillen. Ze zagen beweging in de strui ken achter het klimrek. Daar vonden zij het kind, dat met touwen vastgebonden was. Ze had een prop papier in haar mond en was gedeeltelijk ont kleed. Volgens de kleuter zou den de twee jongens en het meisje van vijftien jaar haar uitgekleed hebben en een tak tussen haar benen bewogen hebben. Dat deed zoveel pijn dat ze begon te huilen. De drie pubers, waarvan er één met een Achterhoeks accent sprak, be dreigden de twee meisjes als zij iets zouden vertellen. Amsterdam (anp) - De afgelopen dagen zijn bij graafwerk zaamheden voor de bouw van het monument ter nagedachtenis aan de Bijlmerramp onderdelen van de in 1992 verongelukte El-Al Boeing gevonden. De Arbeidsinspectie en het stadsdeel Zuidoost hebben dat bevestigd. De Stichting Laka, die zich be zighoudt met onderzoek naar kernenergie, kwam gisteren als eerste met het nieuws naar bui ten. De stichting vindt het nog steeds noodzakelijk de bodem te onderzoeken op verarmd ura nium dat in het vliegtuig zou hebben gezeten. Volgens J. Engwerda van de Ar beidsinspectie is er geen reden te veronderstellen dat er nog ver armd uranium ligt. De Arbeids inspectie ziet vooralsnog dan ook geen aanleiding de werkzaamhe den stil te leggen. De stichting Laka zegt dat er een onderdeel van het vliegtuig van ongeveer 80 centimeter lengte is gevonden. Het zou gaan om een stuk van de romp. Ook werd een stuk van een veiligheidsgordel aangetroffen. Een woordvoerder van stadsdeel Zuidoost ontkent dat er een stuk van 80 centimeter is gevonden. Hij bevestigde dat er wel stukjes aluminium van de huid van het toestel van 2 bij 2 centimeter en van 10 bij 15 centimeter naar bo ven zijn gekomen. Een jaar nadat de Boeing zich in oktober 1992 in de flat Kruitberg had geboord, maakte Laka be kend dat in het toestel radioactief materiaal was verwerkt. De stichting houdt er rekening mee dat dit materiaal nog in de bodem zit en bij werkzaamheden naar boven kan komen. aangehouden. Binnen het Algemeen Ouderenver- bond (AOV) is opnieuw tumult uit gebroken. De strijd gaat om het voornemen van de kersverse par tijvoorzitter Baron te komen tot een fusie met de twee andere ou derenpartijen, Unie 55+ en Senio ren 2000. Door Hans van den Broek ONDERLINGE haat en nijd dreigen het Algemeen Ouderenverbond (AOV) verder te verscheuren. Opnieuw zal naar het ul tieme wapen van het royement gegrepen worden om een weinig verheffende ruzie binnen de partij te beslechten. De vraag is vooralsnog wie ditmaal de slachtoffers zullen zijn: de oude machthebbers (de Ba tenburgers) of de 'jonge' garde (de 'Friese maffia'). De toch al zwaar gesehonden partij is tot op het bot verdeeld over het plan van de kersverse partijvoorzitter Baron om te komen tot een fusie met de andere twee ouderenpartijen, de Unie 55+ en Senioren 2000. Tegen een nauwe samenwerking met de Unie 55+ heeft niemand bezwaar. Maar een fusie met die dekselse Senioren 2000? Het AOV-Kamerlid Van Wingerden gruwt alleen al bij de gedachte dat hij weer in één partij zou komen te zitten met Jet Nijpels, de door hem gehate fractielei der van Senioren 2000. Nijpels en de ha ren werden vorig jaar na hoog opgelopen ruzies de partij uitgezet. Wat overbleef, was een in politiek Den Haag weinig se rieus genomen tweemansfractie onder leiding van het Kamerlid Verkerk. Van Wingerden. foto anp De nieuwe partijvoorzitter Baron, woon achtig in Friesland, streeft ondanks al dat 'oud zeer' naar een hereniging. „Het be stuur heeft op 8 juni de opdracht gekre gen om de mogelijkheden te onderzoeken tot samenwerking tussen de drie oude renpartijen," aldus Baron. Voor de lieve vrede heeft hij in de zomermaanden die gesprekken tijdelijk opgeschort, maar nu zijn achter de schermen de onderhande lingen weer in volle gang. „Ik heb gecon stateerd dat er voldoende draagvlak bin nen de partij is om op deze weg door te gaan," aldus de partijvoorzitter. Baron weet zich in het bijzonder ge steund door de afdeling Friesland, onder voorzitterschap van Pieter de Backer. „Wij streven naar één krachtige ouderen partij en naar de inzet van sterke volks vertegenwoordigers, want dat is wat de mensen willen. De bezonken wijsheid der ouderen moet iets voor dit land kunnen betekenen," aldus De Backer. De Friese afdelingsvoorzitter was vorig jaar één van de zeven AOV'ers die uit de partij werd gezet. De Backer zou behoren tot de 'Bende van Nijpels'. Hij uitte enke le keren in het openbaar forse kritiek op Martin Batenburg. En wie dat binnen het AOV waagt, is al snel een 'Nijpeliaan'. Maar mede dankzij de steun van een handjevol getrouwe AOV-leden werd zijn lidmaatschap 'herbevestigd'. Spijt als haren op z'n hoofd heeft het Ka merlid Van Wingerden nu over zoveel 'naïviteit'. Want voor hem is het klip en klaar dat De Backer 'de kwade genius achter het geheel is'. „We hadden einde lijk rust in de partij. Het lijkt wel alsof op ons 'de wet van de blijvende ellende' van toepassing is." Van Wingerden zucht eens diep en zegt dan: „Al dit gedoe kan bete kenen dat we weer een ledenvergadering moeten bijeenroepen om Baron, De Bac ker en hun aanhangers te royeren. Ik sluit dat niet uit." De 'ellende' begon volgens Van Winger den allemaal met de verkiezing van Ba ron tot opvolger van oud-partijvoorzitter Batenburg. „Hij kwam als een duveltje uit een doosje. We wisten eigenlijk geen van allen wie hij was. Maar ja, er was geen tegenkandidaat. Dus werd Baron maar gekozen." Eerste-Kamerlid Baten burg: „Er zijn lieden die allemaal hun ei gen weg willen gaan. Op die bewuste le denvergadering zijn ze met bussen vanuit Friesland gekomen om de zaak te over rompelen." Een heuse coup? „Nou nee, zo zwaar wil ik het nu ook weer niet aanzet ten," aldus de 77-jarige AOV-senator. Batenburg en Van Wingerden zijn er hei lig van overtuigd dat op die bewuste le denvergadering afgesproken is om alleen met de Unie 55+ verder te praten praten over een fusie. Maar Baron herinnert zich dat toch een tikkeltje anders. Hoezo Se nioren 2000 uitsluiten? Het partijbestuur is vastbesloten de gesprekken met beide andere ouderenpartijen voort te zetten. Volgens Van Wingerden zit 'de Friese maffia' achter deze snode plannen. De Friezen zouden een bom onder het AOV willen leggen. De Backer reageert verbol gen op deze aantijgingen. „Er is geen sprake van een Friese maffia. Wel hebben we hier bewust gekeken naar kwaliteit van bestuurders, niet naar kwantiteit. Daarmee zeg ik niet dat de AOV'ers in de Kamer geen kwaliteit hebben, maar van een krachtige vertegenwoordiging van de ouderen komt maar bar weinig terecht," aldus de Friese 'dissident'. Batenburg kan zich niet al te druk maken om de commotie binnen het AOV. „We zijn een jonge partij, waar veel mensen op af komen. Sommigen gebruiken het AOV als kruiwagen om hun eigen ideeën te ventileren. Ze doen maar, ik ben nogal wat gewend geraakt. Het kaf zal zich vanzelf van het koren scheiden. Ik ga ge woon verder met m'n werk. Uiteindelijk zal de waarheid zegevieren. Wordt hij weer de lijsttrekker van het AOV bij de Kamerverkiezingen in 1998? „Nou, liever niet. Maar als de partij op mij een beroep doet, zeg ik geen nee." Ieder gemeentehuis in ons land krijgt straks een afde ling 'niet-huwelijkse samenlevingsvormen'. Bij loket 1 van die nieuw in te richten afdelingen kunnen straks de niet-huwelijks samenwonenden terecht die hun vrijgevochtenheid willen onderstrepen met het overne men van eikaars achternaam. Bij loket 2 kunnen de niet-huwelijks samenwonenden terecht die niet eikaars achternaam willen dragen, maar in het bijzijn van getuigen wel een soort van 'ja-woord' aan elkaar willen geven. ■+T Loket 3 is voor de de niet-getrouwde stellen die wel el- kaars naam willen dragen en ook een 'ja-woord' willen geven. Bij grote gemeenten zal er ook een loket 4 zijn, waar sa menwonende stellen zich moeten melden als zij de ce remonie die bij één van de bij de loketten 1,2 of 3 aan gemelde rechten hoort, gratis op woensdagmiddag wil len laten voltrekken. Bij de diplomatieke vertegenwoordigingen in het buiten land wordt een functionaris aangesteld die aan de bevol king daar uitlegt dat trouwen iets heel anders is dan op het gemeentehuis in bijzijn van getuigen elkaar het 'ja woord' geven en vervolgens de naam van je partner aan nemen. MERIJN Tilburg - De voorzitter van het boeren-actiecomité 'Wij zijn 't zat', H. Verkampen, treedt terug uit het hoofdbestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB), één van de offi ciële boerenorganisaties. Verkampen heeft laten weten het te druk te hebben. Hij gaat op zoek naar een opvolger, die uiterlijk 1 januari zijn plaats moet innemen. Verkampen blijft voorzitter van het actiecomité. Den Haag - Militairen die optreden in internationaal verband, dienen kort haar te hebben. Het dragen van sieraden in combina tie met het uniform is niet toegestaan, met uitzondering van één of meer ringen om de vingers. Dat geschiedt dan op eigen risico van de militairen. Dat schrijft minister Voorhoeve van Defensie in antwoord op Kamervragen over de haardracht van beroepsmili tairen. Eindhoven - Eén van de vier scouts die op 8 augustus zwaarge wond raakte bij een auto-ongeval in Zweden, is gistermiddag in Nederland teruggekeerd. Hij is voor verder herstel opgenomen in een ziekenhuis in Eindhoven. Het is volgens de hulporganisatie SOS International nog niet duidelijk wanneer de andere drie zwaargewonden terug kunnen naar Nederland. Utrecht - De dissidente 'vakbond' voor verpleegsters Nu'91 heeft jioh altijd geen beslissing genomen over het ondertekenen van de nieuwe cao-ziekenhuiswezen. Nu'91 hakt 10 september dé knoop door. De beroepsorganisatie hoopt de komende weken extra toe zeggingen de krijgen van de werkgevers, verenigd in de Neder landse Zorgfederatie (NZf). Het cao-akkoord, waar drie van de vier vakbonden vorige week hun handtekening onder hebben ge zet, voorziet in een kortere werkweek van 36 uur, een loonsverho ging van 2 procent in twee jaar en het snoeien in de toeslagen voor onregelmatig werk. Eist - Een groep Molukkers in het Gelderse Eist is gisteren slaags geraakt met een aantal Somaliërs. Een Molukse jongen en een Molukse man raakten ernstig gewond en zijn in het ziekenhuis in Arnhem opgenomen. De politie heeft twee mannen en een vrouw uit Somalië aangehouden. Esch - Onbekenden hebben iri de nacht van dinsdag op woensdag in het Brabantse Esch een boomstam op de treinrails gelegd. Een goederentrein die van Maastricht onderweg was naar Den Bosch, liep daardoor schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gezien de afmetingen van het obstakel was een ontsporing volgens de politie niet denkbeeldig geweest. Eerder deze maand vond de politie ook al een boomstam op de treinrails tussen Box tel en Vught. Een onderzoek naar de daders heeft tot nu toe niets opgeleverd. Kruiningen - Het recherchebijstandsteam dat de moord op het af gelopen zondag op de schorren bij Ouwerkerk (Schouwen-Duive- land) gevonden meisje onderzoekt, heeft gisteravond na de opspo ringsberichten op televisie ruim dertig tips ontvangen. Vijf tipge vers brachten de foto van het slachtoffer, een nog onbekend meis je van 15 of 16 jaar, in verband met de zedenzaak die momenteel in België voor ophef zorgt. De tips waren volgens een politie woordvoerder afkomstig uit het gehele land. Volgens hem valt nu nog niet te zeggen of de 'gouden' tip er bijzit. Van onze Haagse redactie Den Haag - Dat bejaarden bij warm weer kunnen overlijden aan uitdroging, valt eerder toe te schrijven aan het menselijk verouderingsproces dan aan gebrekkige klimaatbeheersing in bejaarden- en verzorgingstehuizen. Dat antwoordt minister Borst (Volksgezondheid) op vragen van het SP-Kamerlid Marijnissen. De verpleeghuis-arts drs. V. Borst onderzocht de relatie tus sen sterfte onder ouderen en tem peratuur en kwam met de aanbe veling goede klimaatbeheersing- sapparatuur te installeren in te huizen voor ouderen. De minister, zelf ook arts, gaat in haar antwoord uitgebreid in op de menselijke interne tempera- tuur-regulatie op hogere leeftijd. Hoe ouder mensen worden, hoe minder ze zweten, aldus Borst. Dat betekent dat voor hen een belangrijke dorstprikkel wegvalt. Daarom drinken ze te weinig en zo kunnen ze het slachtoffer wor den van uitdroging. Omdat de ouderen zelf vaak niet in de gaten hebben dat ze uitdrogen, vragen ze het verplegend personeel niet om extra vocht. Of een adequate klimaatbeheer sing dit proces kan voorkomen, is voor de minister nog onduidelijk. „Daarvoor is verdergaande stu die noodzakelijk." Voor patiëntenverblijven in zie kenhuizen of bejaarden- en ver pleeghuizen gelden op dit mo ment geen speciale voorschriften voor temperatuurbeheersing, meldt Borst. Wel wordt voor deze gebouwen 'een grenswaarde van 26 graden Celsius als maximum aangehouden, waarbij een korte periode van overschrijding ac ceptabel wordt geacht'. Borst zegt toe dat zij het onderzoek van haar naamgenoot zal betrekken bij haar verdere beleid in de ouderenzorg. Ook zal ze het on derzoek onder de aandacht bren gen van de verpleeghuissector.

de Stem | 1996 | | pagina 3