Jetty's Kindermj Wegpiraat is rijbewijs direct kwijt 6Hogere prijs leidt tot tabaksmaffia' Het extraatje van All. 14.99 HULST Inwoners Grozny massaal op de vlucht Hoop over An en Eefje vervliegt Provincie Zeeland doet onderzoek naar effecten WOV 1800 Vakantiehuizen in verkoop 18 keer naar Den Haag voor nog geen 9 piek DE STEM Helikopter stort neer in Ketelmeer Mogelijk link zedenzaak met Teterings lijk uit '90 AGBLAD VOOR Z U I D W E S T - N E 0 E R L A N D Homo-stel mag eikaars naam voeren Winst van NS 68 miljoen in eerste halfjaar Feyenoord en Roda JC spelen gelijk Zaamslagsveer wil aansluiting glasvezelkabel Bankrover overvallen door zenuwen Maastricht krijgt vijftiende Preuvenemint Plan Sorgdrager en Jorritsma: MKB wil hog ere aftrek voor arbeidskosten Gran Dorado: Enorm aanbod leidt tot uitstel nieuwe projecten Vrees sigarettenindustrie: Deze week alleen bij Albert Heijn. cd L. 3 weken voor 8,50 s f v. Waesberghestraat 50 jTel,0114-314096 fljte JAARGANG DE STEM 10311 000218' I I I I I 2 KATERNEN OeBinnenkrant Jinnenland (iiitenland Etonomie leurs Sport Zeeland Zomcrgids A2 A3 A4 A5 A6 B1/B2 C1 t/m C3 D1/D2 PAGINA ftfV-programma's D3 PAGINA WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG I 2.00 2ATI RDAG: f 2.50 PAGINA PAGINA PAGINA Door Carl Mureau toda/Den Haag - Automobilisten die te hard rijden of met te «1 drank op aan het verkeer deelnemen, lopen binnenkort «el sneller dan nu het geval is de kans dat zij voor enkele isanden hun rijbewijs moeten inleveren. IMis het gevolg van een voorstel lil wijziging van de Wegenver- iierswet 1994, dat de ministers rager (Justitie) en Jor- i (Verkeer) naar de Tweede IEamer hebben gestuurd. Wan- str de veranderde wet van kracht wordt, hangt af van de g in het parlement. lie binnen de bebouwde kom 80 uur rijdt .waar slechts 50 F 5 toegestaan en daarop betrapt luidt door de politie, is zijn rij- |bnrijs volgens het plan meteen vier maanden kwijt. 'trechter komt hier niet meer Iante pas. De politie moet bij een KÉouding direct het rijbewijs innemen. Vervolgens beslist de «ificier van justitie aan de hand nn een 'tarieflijst' over de duur van de inhouding van het rijbe- tijs. De bestuurder zal zijn rijbe- «ijs dus meteen moeten inleve- Rn. Hetzelfde gebeurt bij ver- ftersdeelnemers bij wie een te alcoholgebruik wordt ze wijziging heeft ingrij- I pende gevolgen voor alle ver- Mystad (anp) - In het Ketelmeer gistermiddag een helikopter Jeergestort. De drie inzittenden «ben het ongeval overleefd. De piloot raakte gewond aan zijn rod en bewusteloos. Hij is naar ziekenhuis in Zwolle ver werd. De twee passagiers, een Ran en een vrouw, kwamen er af ®et flinke schaafwonden. Zij zijn 'oor onderzoek naar een zieken- hiis in Emmeloord. "e helikopter maakte met de We medewerkers van Rijkswa- 'er-staat aan boord een rond- *ht boven het Milieu-eiland 5 deze dienst in het Ketelmeer, ooggetuigen maakte de k voor hij neerstortte een tabberende beweging met zijn «aart en kwam daarna in een Wucht in het water terecht, vervolgens zonk het toestel. 8 drie wisten zelf uit de onder Wer verdwenen helikopter te ""jen. Een schip van Rijkswa- staat haalde de drie kort aarna uit het water. Over de przaak van het ongeluk is nog ets bekend. De Raad voor de tvaart Za1 die onderzoeken. Het kabinet moet de astmgaftj-gk voor werkenden I k°®,en om zo koopkracht en 1 Die er^e'e§enhcid te vergroten. NeLi °fschaP §eeft MKB" aan kabinet, dat aagen de begroting voor keersdeelnemers," meent de Bre dase verkeersjurist J. Simmelink, docent aan de Katholieke Uni versiteit Brabant, die kritiek op het voorstel heeft. De gewijzigde wet werkt rechts ongelijkheid in de hand, stelt hij. „Slechts in een beperkt aantal gevallen zal de politie iemand staande kunnen houden," aldus Simmelink, die erop wijst dat de politie kampt met een beperkte capaciteit. De ministers schatten dat de wetswijziging de politie 4000 gevallen per jaar oplevert, waar bij het rijbewijs direct wordt ingetrokken. „Word je alleen geflitst, dan kom je er vanaf met een boete. Houdt de politie je staande, ben je meteen je rijbe wijs kwijt." Tweede bezwaar: nu is het nog zo dat een rechter beoordeelt of iemand zijn rijbewijs kwijtraakt of niet. Die rechter houdt reke ning met persoonlijke omstan digheden. Heeft iemand het rij bewijs nodig voor zijn werk, dan wordt daarmee bij de strafopleg ging rekening gehouden. In de nieuwe situatie is dat niet meer het geval. Volgens een strikt schema ligt vast hoe lang men bij welke overtreding zijn rijbewijs kwijt is. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 De bevolking van de Tsje tsjeense hoofdstad Grozny is massaal op de vlucht geslagen nadat de Russische bevelhebber Poelikovski aankondigde de rebellen met grof geweld uit de stad te zullen verdrijven. De rebellen hebben Russische troe pen er van beschuldigd een brug bij Grozny te hebben opge blazen waardoor rond honderd vluchtelingen zouden zijn gedood. foto reuter ZIE VERDER BUITENLAND - A4 Van onze redactie buitenland Brussel - De Belgische justitie heeft gisteravond gewaar schuwd voor ongegrond optimisme omtrent het lot van de ver dwenen Hasseltse meisjes An Marchal (17) en Eefje Lambrechs (19). Volgens het gerecht zijn er geen concrete aanwijzingen dat de meisjes nog in leven zijn. Breda/Brussel - De Bredase politie sluit niet uit dat er verband bestaat tussen het Belgische zedenschandaal en een altijd onbekend gebleven vrouw van 20 a 25 jaar, wier lijk in december 1990 werd aan getroffen in de bossen bij Teteringen. „Wij zullen de zaak aanmelden bij de Belgische justitie," aldus de politie. Uit sectie bleek destijds dat de vrouw lange tijd geen eten en drinken had gehad en dat ze maan denlang ergens vastgebonden had gezeten. De Belgische hoofdver dachte Dutroux zat zelf in december 1990 evenwel in de cel. De Cen trale Recherche Informatiedienst gaat nog een aantal onopgeloste Nederlandse zaken aan de Belgische justitie voorleggen om te bekij ken of er een verband is. De Belgische Rijkswacht sluit niet uit dat Dutroux ook in Nederland actief is geweest. Eefje Lambrechs jagend jaar bespreekt, BINNENLAND - A3 !>zie Ik hou het bij m'n tentje Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland laat een onderzoek uit voeren naar de economische gevolgen van het verdwijnen van de veren voor een aantal gemeenten. Gedeputeerde Staten hebben die gemeenten gevraagd mee te praten in een speciaal daarvoor te formeren stuurgroep. Het gaat om Hontenisse, Hulst, Oostburg, Reimerswaal, Sluis- Aardenburg en Vlissingen. In die gemeenten hebben de hui dige veren hun vertrekpunt of er lopen belangrijke routes van en naar de veren doorheen. Minder gunstig Volgens Gedeputeerde Staten zal de aanleg van de Wester- scheldetunnel straks een posi tieve uitstraling hebben op de economie en werkgelegenheid van de provincie Zeeland. Zowel op korte termijn, tijdens de aanleg, als op langere'ter mijn. „Dit is het beeld voor de pro vincie als geheel," schrijven GS aan de betrokken gemeenten. „Wij sluiten niet uit dat voor bepaalde regio's de aanleg van de tunnel en derhalve het ver dwijnen van de veren, minder gunstige economische effecten zal hebben." Opdracht Het dagelijks bestuur van de provincie wil er graag achter komen of dit inderdaad zo is. De op te richten stuurgroep, waarin dus gemeentelijke ver tegenwoordigers zullen plaats nemen, gaat een onderzoeksop dracht formuleren, een geschikt extern onderzoeksbu reau uitzoeken en het onder zoek dan verder begeleiden. Ara Marchal. foto'S reuter Dat heeft de procureur des konings van Neufchateau, Michel Bourlet, gisteravond gezegd op een persconferentie. De vader van An heeft echter nog steeds goede hoop dat zijn dochter en haar vriendin worden terugge vonden. An en Eefje verdwenen vorig jaar augustus nabij Oostende. De 39- jarige Mare Dutroux, hoofdver dachte in het zedenschandaal, heeft bekend de twee te hebben ontvoerd. Naar verluidt zouden de meisjes in het buitenland in de prostitutie zijn terechtgekomen. Zo zou er een spoor naar Tsjechië leiden. Interpol in Praag bevestigt dat er begin dit jaar een opsporingsbe richt is uitgegaan naar alle poli tiekorpsen in dat land. Van een actieve zoektocht naar An en Eefje in Tsjechië lijkt echter geen sprake te zijn. Bourlet weigert nadere mededelingen te doen om het onderzoek niet in gevaar te brengen. Procureur Bourlet zei dat er meer Door Willem Reijn Breda - De verhuurorganisa- tie Gran Dorado gaat de komende weken in Nederland 1800 vakantiehuizen op haar parken Port Zélande, Zand- voort en het Limburgse Loohorst verkopen. Ook 450 woningen op het park Hoch Sauerland in de Eifel gaan van de hand. De omvang van de verkoop is zo groot dat financieel directeur drs. D. Ochtman niet uitsluit dat in Nederland nieuwe projecten op dit gebied moeten worden uitge steld omdat de markt dit extra aanbod eerst moet verwerken. De markt van vergelijkbare wonin gen is naar schatting ruim tien duizend stuks. Gemiddeld verwisselden de afge lopen jaren 1500 vakantiewonin gen van eigenaar. De markt raakt steeds meer overvoerd. Vorig jaar ging de bouw van vierduizend nieuwe woningen van start, maar door een stagnerende markt kwa men verschillende projecten in de problemen. Gran Dorado Leisure, voor twee derde deel eigendom van vijf pensioenfondsen en voor één derde van Vendex International, trekt zich geheel terug op de kernactiviteit: het verhuren en aanbieden van bungalowvakan ties. De totaal 2250 woningen zullen met een gemiddelde prijs van 140.000 gulden circa 315 mil joen gulden moeten opbrengen, waarmee vreemd vermogen wordt afgelost. De grote institutionele beleggers mijden deze markt vanwege een verondersteld structureel over aanbod. „We richten ons bij de verkoop allereerst op particuliere beleg gers," zegt .financieel directeur Ochtman van Gran Dorado dan ook. „Wij kunnen hen tot 1999 lil ';:j4 m I MIN./M. 15/2 ïwm Onstabiel De komende da^en krijgen we te maken met vrij onstabiel weer. Er zijn opklaringen met tussendoor buien, plaatselijk met onweer. De temperaturen blijven daarbij zowel overdag als 's nachts aangenaam. Van onze Haagse redactie Den Haag - Als de accijns op tabak fors stijgt, stort de georga niseerde misdaad zich op de illegale sigarettenhandel. Dat vreest de Stichting Sigarettenindustrie (SSI). Het kabinet overweegt de accijns op sigaretten te verhogen met 50 tot 70 cent per pakje. De prijsver hoging is bedoeld om jongeren van roken af te houden. De SSI vindt dit plan niet acceptabel. Uit een onderzoek van het NIPO bleek gisteren dat het roken onder jongeren tussen 10 en 19 jaar sterk toeneemt. In de loop van dit jaar is het aantal rokende jongeren in die leeftijdsgroep met twee procent gestegen tot 31 pro cent. De sterkste stijging doet zich voor bij jongens ouder dan 15 jaar. Vorig jaar rookte 46 pro cent van hen, dit jaar is dat 52 procent. In de groep van 10 tot 14 jaar stak in 1991 7 procent wel eens een rokertje op, nu is dat 13 procent. Jongeren tussen 15 en 20 jaar roken nu aanzienlijk meer dan volwassenen. Toch is 78 procent van de jongeren zich bewust van de gevaren van het roken. De SSI is desondanks gekant tegen de voorgenomen prijsver hoging: een hogere prijs zou de illegale handel stimuleren, ver nietigt 2600 banen bij fabrikan ten en detailhandel en levert de schatkist eerder minder geld op dan meer. Het doel van de operatie, jonge ren weghouden van tabak, wordt volgens de industrie niet bereikt. Immers: hoe duurder de "verbo den vrucht', hoe stoerder het staat om juist wél te roken. De SSI leidt dit af uit ervaringen met prijsverhogingen in het recente verleden. Omdat de consument de porte monnee belangrijker lijkt te vin den dan principes, vreest de SSI dat criminelen garen zullen spin nen bij een hogere tabaksprijs. In Duitsland is de illegale straatver koop in een paar jaar tijd tot bloei gekomen na een stevige accijnsverhoging, zegt de. SSI. „Daar zit de georganiseerde cri minaliteit achter. Hier in Neder land gaat het straks precies zo." Mocht de tabaksaccijns omhoog gaan, dan maakt de overheid zich schuldig aan woordbreuk, vindt de SSI. Dit voorjaar nog spraken de tabaksverwerkers met de D66- ministers Borst (Volksgezond heid) en Wijers (Economische Zaken) af dat industrie en over heid samen het tabaksgebruik onder jongeren terug zouden dringen, zonder dat dat met een accijnsverhoging gepaard zou gaan. Binnen het kabinet lijkt Wijers zich te verzetten tegen een al te drastische accijnsverhoging met het oog op de werkgelegen heid. OP BINNENLAND-A3: Rokers roken gewoon door mensen en middelen zullen wor den ingezet om het onderzoek te bespoedigen. De Britse inspec teur John Bennet heeft zijn medewerking toegezegd. Bennet heeft veel.ervaring opgedaan bij een soortgelijke zaak in Groot- Brittannië: het 'gruwelhuis' van Fred en Rosemary West, waar de lijken van twaalf meisjes gevon den werden. Gisteren werd ook bekend dat er meer verborgen kelders zijn gevonden in een huis van Du troux in Marchienne-au-Pont. De ontdekking geeft voedsel aan de veronderstelling dat Dutroux en de zijnen nog meer ontvoeringen hadden gepland. Dutroux bezit een reeks huizen in de omgeving van Charleroi. In Marcinelle wer den vorige week Sabine en Laeti- tia levend teruggevonden. In Sars-la-Buissière werden de lij ken opgegraven van Julie en Melissa. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 OOK OP BUITENLAND - A4: Dutroux 'psychopaat en sadist' (ADVERTENTIE) Het extraatje van All Robijn. Want als u nu een navulzak' All koopt krijgt u een navulpak Robijn wasverzorger van 500 ml gratis. Doe zelf een zak All en uw gratis pakje Robijn In de speciaal daarvoor bestemde plas tic actietas en de caissière zorgt dat u profiteert! All Double Action of - Color, navulzak 1!7 kilo Nu met Gratis Robijn Wasverzorger. (Navulpak 500 ml, Morgenfris, Lavendel, Veldboeket of Puur Zacht). een aanvangsrendement bieden van 7,5 procent." Dat rendement kan oplopen door een hogere bezettingsgraad en stijgende huurprijzen. „Een blij vend zonnig beleggings-succes," belooft Gran Dorado aan haar kopers. De huizen moeten door de parti culiere kóper als een puur beleg gingsobject worden gezien. In de kooptransactie zit een verplich ting tot een huurovereenkomst van twintig jaar met Gran Dorado. „Als een belegger in zijn eigen huis wil, moet hij het via ons tegen de normale prijs huren. Jn de rustige perioden kunnen we hem wellicht speciale aanbiedin gen doen." Gran Dorado kan het rendement namelijk alleen garanderen door een bezettingsgraad van tachtig procent, het huidige gemiddelde, te realiseren. Het rendement stijgt bij een hogere bezetting. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Aanbieding geldt t/m zaterdag 31 augustus a.s„ Bel voor actie-voorwaarden 06-0175. I I I I I Telefoon (voor controle bezorging): o Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 3 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND i-J

de Stem | 1996 | | pagina 1