Nederlander mijdt Frankrijk Voorsteden Parijs broedplaats wanhopige onderklasse Kernproeven en drugsruzie mogelijke oorzaken wegblijven toeristen veil ailjard op st oud Daf op Bloot verboden in Franse badplaatsen Zuidfrans Millau krijgt mega-viaduct Berouwvolle skinhead schond joodse graven BUITENLAND A7 OMIE kort it roulatie ederland ioenfonds kiezen X PATÉ INNERSET WORST AUGUSTUS 1996 A5 pëSTEM 11 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 leemt volgende maand het lulatie. Vanaf 16 december talmiddel. Het gaat om het je met de beeltenis van de cern Argos (consumenten ig, juwelen) wil Nederland lie. De onderneming ziet in tig filialen. De eerste win- volgen tot 2000 nog eens Ie ondernemers die nu nog jfspensioenfonds, wil meer nds te kiezen. De verwach- :e kosten. De ondernemers orstander van dat werkge- au vaststellen aan welke voldoen. an Financiën heeft op de we zesjarige staatslening tald. Gezien het negatieve >ligatiemarkten was het weden' over de opbrengst. iet Agentschap inmiddels is esloten bij het Nederlands raai Instituut voor Giraal ctenverkeer (Negicef). De in- jving vindt plaats volgens toonbanksysteem. Daarbij It de uitgiftekoers dagelijks jesteld en aangepast, ieuwe emissie is de vijfde die doeld voor de dekking van nancieringsbehoefte in 1996. wordt geraamd op 40,9 mil- gulden. Hiervan is inmid- 20,6 miljard gulden af ge- elke werkloze gelijk. „Als oor alle werklozen," zegt k. Toch is voor hem de ex- voor hen dus, poetst het en kansloos voorstel op. ■Kamerlid kreeg bovendien in eigen fractie veel kritiek voor ïezen. VanWalsum: „Daarhe en ze het niet helemaal. Ze len het ook voortdurend over net twee maten meten." Het terlid weet echter van geen luden. Blind voor alle kritiek J hij gisteren opnieuw toe, de radio. „Of ik namens de ;ie spreek? Dat weet ik niet, t de fractie is door de vakantie nge tijd niet bijeen geweest." wijzingen dat 'zijn' plan nu (rs beoordeeld wordt, heeft hij min. Voor de kritiek heeft hij der geval geen greintje begrip, s zo vol van 'zijn' idee dat alle la zoek lijkt. „Natuurlijk be- lel ik elke werkloze op dezelf- ïanier. Maar dit is net iets an- E) KADO -t u tiet hele jaar koda'i met wel 30 tot 50% ,r bil de Jumbo-Supmroorkt. EN >rten 410 grom. GRATIS: 06-0220161 00 en van 14.00-16.00 uur ■jdfWilko Voordouw ijiijs - Het toeristenpara- jjs Chambon sur Lac in iuvergne heeft, net als zo- Franse vakantiecen- :!i een trieste julimaand '^gemaakt. Veel toeris- j]! zijn thuis gebleven. En n die wel op vakan- ■e gingen, hebben minder neiging om in de beurs tasten. „De toeristen zijn sabeetje als het weer: niet sht stralend," aldus me- jouw Teissier van het VW jMurol. zijn vooral de Nederlanders j de fraaie streek rond het jervan Chambon dit jaar heb- ji overgeslagen. „Terwijl er xh het nodige te genieten viel. li Tour de France kwam hier ags. Het dichtbij gelegen Besse as etappeplaats. We dachten iit dit een goed argument was nor de wielergekke Nederlan ds om hier hun tent op te slaan de caravan neer te zetten." ilgens het VW zijn er nor maalgesproken in juli en augus- ijszo'n zevenduizend Nederlan- iirs in Chambon. Dit jaar 'is het jker 50 procent minder. Dat is is te opvallender, omdat de an ke nationaliteiten wel redelijk isitegenwoordigd zijn. Er zijn jider Fransen, Duitsers,. Bel la en Britten. Maar het lijkt lilsof de Nederlanders ons dit ;ar boycotten', aldus mevrouw leissier. :Iij schrijft dat toe aan de gevol- jen van de kernproeven, de de- aluaties van peseta en lire, raardoor Spanje en Italië als skantielanden goedkoper wer- :en, en aan 'de heersende crisis j Europa. Ik neem aan dat in Herland de werkloosheid ook '«neemt'. Op camping La Ribeyre in Ehambon is de stemming in mi- neur. „Het is een rampjaar," al ias eigenaar Jean-Claude Pom- lier. „Twee jaar geleden nog us de camping rond deze tijd stampvol. Nu knijpen we in onze linden met een bezetting van 60 procent." Prima gasten Volgens Pommier zijn het niet alleen de Nederlanders die weg- Ijven, 'hoewel ze meer zijn wggebleven dan de andere na tionaliteiten. Normaal gespro- tal is meer dan 40 procent Ne- Hands. Nu is dat hooguit een hart van het aantal gasten'. Pommier: „Natuurlijk tikken de polgen van de kernproeven door. Ik word er nog vrijwel da- (ilijks op aangesproken. Vooral door Nederlanders, die vertellen lat hun vrienden dit jaar niet komen, uit protest tegen de kernproeven. Ik heb geen recht streekse afzeggingen gehad. Ik denk dat degenen die niet wilden komen gewoon niet hebben gere serveerd. Maar laten we ook de drugsruzie tussen Nederland en Frankrijk niet uitvlakken. Ook die polemiek heeft wel degelijk meegeteld in het besluit van een grote groep Nederlanders, om Frankrijk links te laten liggen." De campinghouder betreurt het, 'want Nederlanders zijn echte kampeerders. Het zijn prima gasten. Ik trek graag met ze op. Er werken hier twee Nederlan ders, juist om hen ter wille te zijn. We spelen in op de Neder landse behoeften. Zo hebben we hier een snack-bar, waar we niet alleen croq-monsieurs (tosti's) verkopen, maar ook... hoe heet dat ook al weer... oh ja, frikadel len. Ik zal komend jaar persoon lijk weer alle Nederlandse toe- risme-beurzen afgaan. Om onze streek aan te prijzen. Met zijn wandelroutes en mountainbike- parcoursen en de meren in de Auvergne'. Het lijkt overigens wel alsof heel Frankrijk in een vakantiede pressie verkeert. Het ministerie van Toerisme heeft al laten we ten dat de jaarlijkse score van 60 miljoen buitenlandse bezoekers ditmaal niet wordt gehaald. Ook de veelbezongen Cöte d'Azur, de kuststreek aan de Middellandse Zee, heeft te maken met een groot tekort aan vakantiegan gers. De meeste hotels en cam pings zijn al tevreden wanneer men daar een bezettingsgraad' kent van 60 procent. „Het is om hopeloos van te wor den," aldus een woordvoerder van de VVV in Nice. De rampza lige cijfers worden niet alleen naar voren gebracht door de be trokken vakantie-ondernemers, maar ook door de gemeenten zelf. In vergelijking tot vorig jaar juli is door de vuilnisdien sten 30 procent minder huisvuil afgehaald - een teken aan de wand. Aan de Cöte d'Azur zijn het niet zozeer de Nederlanders die wor den gemist: de hyperluxe stran den van Saint Tropez of Villef- ranche sur Mer zijn niet de favo riete vakantiedoelen van toeris ten uit de Lage Landen. Het zijn vooral de rijkere Fransen, de Duitsers, Italianen en Engelsen die ontbreken. Cocktail „Overal is sprake van een econo mische teruggang. Wanneer je dat voegt bij de stelselmatig ho ge prijzen, een vaak beroerde be diening, de drukte, het lawaai en de vervuiling, dan heb je een cocktail van redenen, waardoor mensen ooit wegblijven," stelt een journalist van het dagblad Nice-Matin. Om het imago van de Cöte d'A zur te verbeteren is het Franse ministerie van Toerisme een ac tie begonnen. Ondernemers wordt steeds meer aangemoe digd om met een glimlach te be dienen en redelijke prijzen te hanteren. „Het voorbeeld van een blikje fris, dat in de super markt voor 2 franc is gekocht en bij een 'buvette' voor 15 francs wordt doorverkocht is algemeen bekend. Wij vragen de midden standers om een acceptabele prijs te rekenen, en om het de mensen naar de zin te maken. Dat lijkt ons een eenvoudige dienst, die in het verleden maar al te vaak werd vergeten," aldus de woordvoerster van het Franse ministerie van Toerisme. Er zijn twee plekken in Frank rijk, waar de toeristische sector wel buitengewoon tevreden is. Ten eerste is dat in en rond het thema-pretpark Futuroscope, niet ver van Poitiers. Daar koerst men dit jaar aan op de 3 miljoen bezoekers. Het thema park rond het beeld, presenteert dit jaar voor het eerst een spec taculaire drie-dimensionale speelfilm 'Wings of Courage', naast tientallen andere beeld-at tracties. De andere streek waar het wel goed gaat heet de Gers, gelegen tussen Toulouse en de Baskische kust. Een andere naam voor de streek is Gascogne, 'thuisland' van de Drie Musketiers. „Het le ven is goed in de Gers," aldus een bijna juichende Anita Fran- ceschin van het provinciale VVV in Auch. Modeverschijnsel De Gers, een van de minst be kende provincies in Frankrijk, is Door Mort Rosenblum (ap) ftanteloup-les-Vignes - In de troos teloze betonnen woonwijken rond wijs, waar de sfeer zo gespannen is Jat de politie er niet durft te pa- touilleren, is een wanhopige onder klasse van jonge Arabieren, Afrika nen en arme Fransen aan het ont staan. De 17-jarige Portugees Tonio Is er een van. „Ja, ik steel en handel j11 drugs," zegt hij schouderopha al; „Je hebt hier maar een keus en ®t is de trein naar Parijs nemen en e® paar Fransen in elkaar slaan om 'ai geld te komen om te kunnen le ven." V°nio hangt rond in wat zijn thuisbasis een betonnen getto dat is neergezet naast het liefelijke, oude dorpje "anteloup-les-Vignes in een landelijk Spied iets ten noordwesten van Parijs. 'P ®auritaanse vriend Mamadou Sis- so spuugt met verachting in de rich- 8 van de straten die genoemd zijn J|r dkhters en schrijvers waar hij nog „van gehoord heeft. „Er is hier zegt Mamadou. „Niks, Niks. Be- ^JP je? Niks, ik bedoel niks." Wat^°nen z?'n v'er mhj°en mensen in b„jt reSer'ng 'gevoelige wijken' aan de n ,etFand van de grote steden noemt, j. van de bewoners is onder de 25 tast 6u Vee' van hen zijn kinderen van kS^ders die in de economische wet open armen werden ont waar nu werkloze paria's zijn Regelmatig komt het tot uitbarstingen van geweld in de voorsteden van Parijs. Zoals hier in Sartrouville, waar bij rel len een auto in vlammen opging nadat de bewakingsdienst van een warenhuis een 18-jarige man had gedood. foto epa dip o6eSte ^arijzenaars weten, buiten bant16 ®00rdzaak of de rellen die de pta ,en halen, niets van dit andere bons en weinigen durven voet in de ™heue te zetten. ie zien u'tUn 'e het dichtstbijzijnde getto ''bntmartr ®acre C°eur in Dtnhu?.over Parijs uitkijkt. Andere ï5ti j wijken liggen aan de bochten 2am„lae waar schilders ooit vreed- ken is frr vastlegden. In enkele wij- seharw e,van een soort van gemeen- Wordt jln el\ heerst rust, maar in andere e orde gehandhaafd door drugs criminelen en jeugdbendes. Vaak heerst er, zoals Tonio zegt, 'de wet van de jungle'. Zelfmoord In de 'gevoelige wijken' gaan meer men sen dood aan een overdosis dan aan ko- gelwonden, maar de autoriteiten vrezen het ergste. „Wij zijn op weg naar een neerwaartse spiraal naar Amerikaans voorbeeld," zegt commissaris Patrice Bonhomme van de regio Chanteloup. Op een vqn de politiebureaus in de ban- lieue delen vijftien agenten vier kogel vrije vesten. Ondermeer vanwege de be roerde werkomstandigheden in de get to's hebben in de afgelopen anderhalf jaar maar liefst drieëntachtig agenten zelfmoord gepleegd. In het getto Noe in Chanteloup wonen achtduizend mensen. Het is lang niet de slechtste wijk, maar voor de mensen die er wonen is het erg genoeg. Noe werd in de jaren '70 neergezet voor arbeiders van een nabijgelegen autofabriek. Door toe doen van een onroerend-goedschandaal werd het project nimmer voltooid. De betonnen woonblokken kwamen er wel, maar alle andere dingen die van een buurt een leefbare buurt maken werden niet gerealiseerd. Toen werd de fabriek gesloten. Tegenwoordig is het voor de meeste jon geren in de banlieue een gegeven dat werk vinden niet tot de mogelijkheden behoort. De werkloosheid bedraagt 25 procent, het dubbele van het landelijk gemiddelde. Dit jaar steeg de misdaad maar liefst inet 45 procent in vier maan- Door Wilko Voordouw Parijs - Toeristen die in het mondaine Deauville verblijven moeten fatsoenlijke kleding dragen. Blote bovenlijven wor den slechts alleen nog getolereerd op het strand. Wie over straat gaat in de Normandische badplaats, dient voortaan een 'stadstenue' te dragen. Burgemeester Anne d'Ornano meent dat het besluit om 'ver waarloosde kleding en bloot heid' te bannen is ingegeven door 'hygiënische overwegin gen'. Maar de wethouder-toe- risme is minder diplomatiek. Volgens Philippe Augier heeft Deauville nu eenmaal een ze kere standing. „Wij willen graag dat Deauville aan zijn imago voldoet." En daar passen buiten het strand geen blote buiken bij. Wie het strand verlaat moet het strandtenue afdoen. Voor het Normandische stadje geldt een verbod van blote bovenlijven en 'het dragen van een enkele zwembroek, bikini of badpak'. Wie niet aan het voorschrift voldoet wordt eenmaal ge vraagd zich correct te kleden. Weigert men, dan kan de loka le politie een bon uitschrijven van 75 francs, ongeveer 25 gul den. Deauville is niet de enige plaats in Frankrijk, waar het nieuwe puritanisme hoogtij viert. Ook aan de Middellandse Zee zijn plaatsen waar 'anti- blote buiken-arresten' zijn ge nomen. Het meest saillante voorbeeld is wel dat van Cannes. Burge meester Michel Mouillot, een snelle, liberale veertiger vond ook dat er een neergang was van de goede zeden. Alvorens de lokale Hermandad met het bonboek op stap te sturen, deelde hij op de roemruchte boulevard de la Croisette gratis gemeentelijke T-shirts uit, om het overdadige naakt te verber gen. Nu zit Mouillot zelf in de gevangenis van Draguignan, in afwachting van zijn proces. Hij wordt ervan verdacht - in ruil voor de toestemming aan een lokaal casino om fruitautoma ten te exploiteren - voor 1 mil joen gulden te hebben afge perst. Door Wilko Voordouw Parijs - De Zuidfranse stad Millau krijgt zijn mega-viaduct. Vanaf het jaar 2001 rijdt het verkeer over de A75, de snelweg tussen Clermont-Ferrand en Béziers, over het grootste viaduct van de wereld. Het strand bij Marseille. Het Franse ministerie van Toerisme heeft al laten weten dat de jaarlijkse score van 60 miljoen buitenlandse bezoekers ditmaal niet wordt gehaald. de afgelopen maanden volop in de belangstelling gekomen. De filmmaker Etienne Chatilliez si tueerde zijn geslaagde speelfilm 'Le Bonheur est dans le Pré' in de Gers. Daardoor maakten met name de Fransen (de film is nog niet in de Nederlandse bioscoop uitgebracht) kennis met het goe de leven in de Gers, bestaande uit onder meer ganzelever en ar magnac. „Maar men zag ineens dat de Gers groen is, dat we volop ruimte hebben, en dat het hier prettig toeven is," aldus France- schin. Het resultaat is een bezet tingsgraad van 90 tot 92 procent in de hotels en op de campings. De nazaten van Athos, Porthos, Aramis en d'Artagnan laten zich het hoofd niet op hol jagen door dit plotselinge succes. „We zijn ons er van bewust dat het om een modeverschijnsel gaat. Vandaar dat we nu ook geen wilde plannen hebben om als waanzinnigen nieuwe ac commodaties aan te leggen. De Gers is een rustige provincie. We zijn geen Disney-park. En dat moet vooral zo blijven." den tijd. Veel daders zijn slechts tussen de 10 en 13 jaar oud. Gezinnen komen 's avonds niet meer buiten. Vergeleken met 'Les 4000', een verzame ling van rijen betonnen flatgebouwen in Courneuve ten noorden van Parijs waar de misdaad welig tiert, is Chanteloup echter een paradijs. In Courneuve verko pen dealers openlijk heroïne en waar schuwen uitkijkposten als er vreemden naderen. Patrouillewagens worden vaak met ste nenregens uit de wijk verdreven. Als er al arrestaties worden verricht, gebeurt dat 's ochtends voor zonsopgang, wan neer de buurt nog slaapt. De bewoners doen zelden of nooit aangifte, uit vrees voor represailles. Banen De nationale politici zeggen ondertussen dat zij de problemen aanpakken en dat deze aanpak helpt. „Het is hier lang niet zo ernstig als in Chicago," meent minis ter van stedelijke zaken Eric Raoult. „Frankrijk zal niet toestaan dat bepaal de mensen aan hun lot worden overgela ten." Maar de burgemeester van Chanteloup, Pierre Cardo, is pessimistisch, Hij zegt dat de overheid nu pas doet wat ze twin tig jaar geleden had moeten doen. Met het renoveren van de verpauperde flat gebouwen alleen kom je er niet, stelt Cardo. De overheid moet jonge mensen in dienst nemen om in de eigen gemeen schap te werken aan het herstel van de orde. Ook moeten nieuwe bedrijven wor den aangemoedigd. „Als wij geen banen scheppen en de mensen niet enige waardigheid en hoop bieden, zullen wij steeds meer geweld te zien krijgen, een machtsovername door maffiabendes, explosies van geweld en een revolte van de middenklasse," voor spelt Cardo. De afgelopen jaren zijn steeds meer Ma rokkanen, Algerijen en Afrikanen in de banlieue beland, terwijl de oorspronke lijke Franse bewoners vertrokken. Het Front National, dat de buitenlanders van alle problemen de schuld geeft, heeft in sommige wijken al meer dan 30 procent aanhang. Niet iedereen is even blij met de 2460 meter lange en peperdure creatie (geschatte kosten: 500 miljoen gulden) van de Brit Nor man Foster. De Groenen zijn fa liekant tegen. Volgens hen is er sprake van pure grootheidswaan zin. Het viaduct van Millau wordt de laatste nog ontbrekende schakel in de A75. De weg voert gedeelte lijk over het tracé van de N9, de Route Nationale 9. De gratis snelweg van Clermont-Ferrand naar Béziers moet het Centraal Massief verder ontsluiten. In Béziers komt de weg uit op de A9, de snelweg richting Barcelona. Een bijkomend voordeel is dat de nieuwe as de steeds dikker wor dende verkeersstroom door het Rhönedal ietwat ontlast. De A75 is bovendien veel mooier dan de A7, van Lyon naar Orange: hij voert langs de vulkanen in Au vergne, door de ruige Lozère en de wondermooie Haut-Langue- doc. Anders dan in het Rhönedal zijn er door het Centraal Massief wel de nodige natuurlijke moei lijkheden. Zo moest de weg over een 1100 meter hoge bergpas worden geleid, en werden heel wat heuvels weggeblazen, om een zo recht mogelijke lijn mogelijk te maken. Nadat de zwanehals en urenlange file-ellende bij Mar- vejols in juni verdween, en de tunnel van de Pas de l'Escalette binnenkort aan beide kanten klaar is, bleef er nog een moei lijkheid over: het dal van de Tarn. Het stadje Millau, beroemd van wege zijn leerbewerking en de ri vier de Tarn, ligt in een diep dal, tussen de Causse Noir en het Pla teau du Larzac. De twee hoog vlakten liggen op ruim 600 meter. Millau ligt op omstreeks 300 me ter. Tot op de dag van vandaag werd via haarspeldbochten ge daald en gestegen op een van de laatste stukjes N9. Het gevolg is ellenlange kilometers in de zo mermaanden, langzaam omhoog kruipende vrachtverkeer, alsme de duizenden Nederlandse en Belgische middenklassers met een eigenlijk veel te zware cara van er achter. En natuurlijk veel irritatie bij de lokale bevolking. Vandaar dat het Franse ministe rie van Verkeer en Waterstaat be sloot om Millau zijn viaduct te geven. Het grootste van de we reld. Vanaf het jaar 2001 rijden de auto's 260 meter boeven de stad van de Causse Noir naar de Larzac. De lengte van het viaduct bedraagt 2460 meter, de breedte is 26 meter. Zeven kolossen van betonnen pi laren moeten het wegdek onder steunen. Die pilaren krijgen een hoogte van 350 meter, hoger dus dan de Eiffeltoren. Vanaf het hoogste punt worden metalen ka bels gespannen die het zaakje op de plaats moeten houden. Het ontwerp is van de hand van de Britse architect Norman Foster. In totaal dongen vijf ontwerpen van toparchitecten mee. De jury, bestaande uit locale politici en het ministerie van Verkeer, koos uiteindelijk voor het meest in het oog lopende ontwerp, de brug die ongetwijfeld het landschap in grijpend zal wijzigen. Dat laatste is het probleem van de Groenen. Zij vinden dat de jury uit een soort grootheidswaanzin voor het project van Foster heeft gekozen. De Tarnvallei, zo vinden zij, zal onherroepelijke schade lijden. Sterker nog, de critici vinden dat het technologisch denken een grote overwinning heeft behaald op het culturele denken. In Millau is men blij dat een be sluit is genomen. Maar er heerst ook onzekerheid. Want die jaar lijkse volksverhuizing over de N9 zorgde ook voor inkomsten. Im mers, automobilisten die genoeg hadden van het file-rijden hiel den nog wel eens halt in Millau, om een hapje te eten. Van 2001 af rijdt het verkeer, hoog boven hun hoofden, met grote vaart door. Door Wilko Voordouw Parijs - De grafschending in het Zuidfranse Carpentras, die on langs werd opgelost nadat een extreem-rechtse skinhead zich zelf bij de politie aangaf, was lang tevoren voorbereid. De twee leiders van het groepje dat de schending uitvoerde, was tot tweemaal toe op het kerkhof geweest om te kijken hoe ze hun 'actie' moesten uitvoeren. „Het was een quasi-militaire operatie. Die avond hadden we niet gedronken. Niet ervoor, niet tijdens de grafschending," aldus een van de verdachten. De krant Le Monde publiceerde grote de len van het proces-verbaal van de verhoren van de vier verdachten, die sinds de aangifte van Yannick Gamier vastzitten. De 26-jarige Gamier besloot zichzelf aan te geven, toen zijn bewakingsbe drijfje failliet ging. „Ik hoop dat door nu berouw te tonen ik met een schone lei opnieuw kan be ginnen," zei hij. De grafschending op de joodse begraafplaats in Carpentras - waar in Frankrijk ruim zes jaar over is gespeculeerd - kwam tot een onverwacht einde. Garnier gaf zich aan en noemde verder de namen van de vier andere ex- treem-rechtse activisten, die aan de grafschending meededen. De leider was in '93 bij een mo torongeval om het leven geko men. De vijf waren aanhangers van de Parti Nationaliste Francais et Européen, die het Front National van Jean-Marie le Pen veel te slap vindt. De vijf wilden zich onderschei den en 'Hitier herdenken', do middel van 'een actie die r nooit was uitgevoerd': Het scl den van de joodse begraafplaats. Het lichaam van een pas tien d' gen overleden man werd uitge)" graf getild. Men probeerde Lei-I op een vlaggestok te stekenddel_ probeerden de schenners/. van kens de onthullingen vf>™er Monde, de testikels van de^^y te snijden en het stoffeliwemel- schot te onthoofden. n), 9. F. Harms

de Stem | 1996 | | pagina 7