Oude tv's terug naar fabrikant aalt uit singen 'Spoor An en Eefje leidt naar Tsjechië' sterkste in >ktoernooi m De Aftrap '96 Met een traan naar school Kabinet wil sigaret veel duurder maken 'Mag ik nog even nin kunstgebit ophalen?5 18 keer d'r helemaal uit voor nog geen 9 piek DE STEM Extremisten n Algerije 63 mensen Mensen met huursubsidie krijgen extraatje voor Alliance r r- AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Onderzoekers nollen 'nieuwe' mammoet fokken 'Koopkracht blijft toch overeind' Nieuwe apparaten duurder telen Sociale Recherche op onderzoek VOOR ZO'N PRIJS DOEN WE ER OOK NOC EEN STRIKJE ON... BLIJVEND LAAG IN PBIJS! 3 weken voor 8,50 I 19 AUGUSTUS 1996 happelijk treffen verpletterde gen. Breskens was duidelijk te ruim verschil: 5-1. GROEDE-TERNEUZEN 3 6-5 - Een open wedstrijd met twee aan vallende ploegen. Bij rust was het 3-2. Voor Groede was Jan van Be- lois bijzonder op schot. Hij scoor de maar liefst vier keer. Zijn teamgenoten Eric Sijnesael en Gert-Jan van de Broeke maakten het half dozijn vol. Voor Temeu- zen 3 scoorden Peter Vermast (2x), Rudo Pastor, William Harte en Groede in eigen doel. HONTENISSE-TERNEUZEN 1- 6 - Temeuzen was duidelijk de sterkste ploeg en drukte dat in de eerste helft uit in 0-3 door doel punten van Mare de Kunder (2x) en Tom Nieuwelink. Na rust lie pen de bezoekers zelfs uit naar 0-6 via Mare de Kunder, Dominique Verlinde en Tom Nieuwelink, voordat Edward Tieleman tegen kon scoren. OOSTKAPELLE-BRESKENS 2- 3 - Oostkapelle was meer in bal bezit en stond geheel in de lijn van het spelbeeld bij de pauze ver diend met 2-0 voor door doelpun ten van Jean-Paul Mulder en Ri chard Schipper. Na rust was de thuisploeg eveneens meer in bal bezit, maar in die fase counterde Breskens haarscherp. Achtereen volgens Marcel Hendrikse, Mare Boeckhout en Serge de Ruysscher bogen de achterstand om in een 2- 3 zege. STEEN-HULSTERLOO 6-2 - STEEN legde de basis voor de mi me eindzege in de eerste helft. In die fase was de thuisploeg heer en meester en liep uit naar 4-0 door doelpunten van Werner Bisschop, Jeroen Navarro (2x) en Mark Strijdonk. Uit een strafschop van John Charles Ilegbodi kwam Hul- sterloo terug tot 4-1. Daarna liep STEEN uit naar 6-1 door treffers van Marco Ottjes en Lieven de Boey. Luc Vermeersen legde de 6- 2-eindcijfers vast. CORN BOYS-ZAAMSLAG 1-3 - Qua veldspel waren de teams aan elkaar gewaagd. Zaamslag kwam in de 60e minuut op voorsprong door een strafschop van Alex Me ijer. Nog in dezelfde minuut kwam de thuisploeg op gelijke hoogte door Manuel Dhont. In de slotfase greep Zaamslag alsnog de winst door treffers van Alex Me ijer en Peter Jansen. SLUISKEL-TERNEUZENSE BOYS 2-4 - Al na 30 seconden kwamen de bezoekers aan de lei ding door Aubrey Curran. Toen die speler niet lang daarna ook 0- 2 scoorde liep Sluiskil duidelijk achter de feiten aan. Voor de pau ze werd het zelfs nog 0-3 door Roy Scheele en kort na rust 0-4 via Peter Landa. Daarna kwam Sluis kil beter in de wedstrijd en ver kleinde de achterstand tot 2-4 door doelpunten van Martin van de Bossche. AZW 2-GRAAUW 2-6 - In de eerste helft ging de strijd gelijk op en de 2-2-ruststand was een juiste indicatie van het vertoonde. Na rust was Graauw veel sterker en liep uit naar een riante zege. Voor Graauw scoorden Ronald Vael (4x), Dennis Buijs en Joost Mang- nus. Voor AZVV 2 nam Patrick Kint beide treffers voor zijn reke ning. tft r- ig ri de ua d. :e ï- op de de or en iet >e- 2 ti en 1- in *er net an. ld. To- ïlis de fd- dat :on overvleugelen. Door doelpunten van Frank Steijaert (2x), Claude Comelis (2x) en Norbert Willem- se werd de eindstand op 7-2 8e" PLAATSINGSWEDSTRIJDEN SCHOONDIJKE-AARDEN- BURG 3-3 (Aardenburg wint na strafschoppen) - In de 89e mi nuut kwam Aardenburg op 4- Via de strafschoppensene tros die ploeg met 3-2 de winst naa zich toe. Daarvoor had Schoon- dijke veel kansen onverzilver gelaten. Aardenburg kwam op voorsprong door Martin Die man, maar nog voor de pauze wa het 2-1 door treffers van P« Boogaard. Paul Hubregse bracht na rus Aardenburg op gelijke hoog Claude Comelis zorgde voor i- en op de valreep liet trainer-sp Ier Henk Ottens de gelijkmaKe HOOFDPLAAT-TERENUZEN2 1-4 - In de eerste helft overkla Temeuzen 2 Hoofdplaa kwam met 0-3 voor door punten van Barry van der H Kevin Jones en Freddy de Keg. Na rust bood Hoofdplaa meer tegenstand, verkleinde a terstand tot 1-3 door een punt van Robby Jonkman, zag Temeuzen de marge naar drie treffers brengen via nieuw Barry van der Hooit- DE STEM 710311 000218 I I I I DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 3 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Zomergids A2 A3 A4 A5 A6 B1/B2 Cl t/m C3 D1/D2 ÜV-prógramma's D3 je Aftrap 96 E1 t/m ET4 Iokyo (ap) - Twee Japanse onderzoekers willen probe ren met DNA van fossiele mammoeten en eicellen van hedendaagse olifanten een diersoort te fokken die de uitgestorven mammoet zeer dicht benadert. De geneticus/dierenarts Ka- aifumi Goto en zijn collega Shoji Okutsu zijn daarom naarde Siberische stad Ja- koetsk afgereisd om daar I met hulp van Russische col lega's mammoetfossielen uit de permafrost te zagen. De Japanners erkennen dat hun idee ongehoord is, be halve als fictie in de film Ju rassic Park. Ze laten zich echter niet uit het veld slaan. ,We zullen niet weten of het kan tot we het proberen," zei Goto. Als zijn plan lukt zou den op dezelfde manier, via langdurig fokken, allerlei uitgestorven dier- kunnen worden te- cht, zei hij. De wol- harige mammoet die Goto I'opnieuw wil fokken leefde tot 10,000 jaar geleden op de toendra's van het noordelijk halfrond. Mammoet dat nou? Schoorsteen Sluiting van vegers blij ziekenhuis met nieuwe Oostburg nabij Euro-regels PAGINA Geen nieuw debat over rusthuizen PAGINA PAGINA C1 Karrenmuseum Essen viert zilveren jubileum PAGINA Bijlage met alles over amateur- veldsporten I MIN./MA) 17/31 DEEL Van onze verslaggever Breda - Fabrikanten van huishoudelijke apparaten zoals tele visies, computers en wasmachines, moeten straks zelf voor her gebruik en verwerking van oude spullen zorgen. Het Centraal Planbu- reau (CPB) verwacht dat het vol- pd jaar toch mogelijk is om las- taverzwaring voor burgers en Wrijven te voorkomen en daar- de koopkracht te behouden, toige week voorspelde het CPB ugeen tekort van vijf miljard. In ie nieuwste ramingen zijn de te genvallers veel geringer, onder lieer doordat de werkgelegen- in 1997 waarschijnlijk snel ler toeneemt. ta onze redactie buitenland Hgiers - Een Algerijns com- Jando van islamitische fun damentalisten heeft in een •Jachtpartij 63 burgers de keel doorgesneden. Dit meldt het Londen verschijnende Ara- blad Al-Hayat. "E slachtoffers, onder wie vrou- Jsn, ouderen en kinderen, zou- ,B1 allen afkomstig zijn uit het fwdelijk gelegen Batna, de ge- "orteplaats van president Ze- ■Wal. De slachtpartij is het rotste bloedbad dat moslim- «temisten sinds 1992 onder Al- gose burgers hebben .aange wenden zeiden dat het ando uit zeker honderd Bonen bestond. De extremis- 0 dwongen de twee autobussen arm de slachtoffers zaten, tot PPen door een wegversperring 1 Jichten. Het commando Mn) inzittenden hun identi- rt te laten zien. Vervol- werden alle passagiers uit om het leven gebracht. Het richn8rSte ^eer een act'e z l„ Vegen inwoners van een ffi u streek- VolSens Alge- me bronnen kan het bloedbad Jlcori tussen verschillende !sken'nSe vo'kssi-ammen veroor- eAlgerijnse minister van Gods- :en Merani heeft giste- 00 ,en freng overheidstoezicht lZlslam aangekondigd. Een ST? controle °P imams, Cl6®.811 godsdienstige lec- Hen a t6! volgens hem voorko- fcelpini 's'am voor politieke 'einden wordt misbruikt. Dat staat in het Besluit Verwij dering Wit- en Bruingoed, waar van het ministerie van Milieu een concept aan belanghebben den heeft gestuurd. Omdat de fa brikant zijn de recyclingkosten in nieuwe apparaten zal doorbe rekenen, zal de prijs .daarvan omhoog gaan. Over de hoogte van die kosten wordt momenteel stevig gebakkeleid tussen fabri kanten en de consumenten- en milieu-organisaties. Consumenten moeten in de toe komst hun oude apparaten inle veren bij winkeliers of gemeen ten. Die kunnen de apparaten op hun beurt weer gratis aan de producenten kwijt. Bij buiten landse fabrikanten draait'de im porteur voor hergebruik van de machines op. Het wordt verbo den huishoudelijke apparaten te storten op een vuilnisbelt of te verbranden in afvalovens. Zo'n verbod geldt al enige jaren voor koelkasten. De producenten en importeurs moeten inname en verwerking van de spullen zelf betalen. Hoe ze die kosten verre kenen - normaal gesproken in de prijs van nieuwe spullen - mo gen ze zelf weten. De wettelijke regeling voor het hergebruik van wit- en 'bruin goed is de jongste zet van minis ter De Boer van Milieu om de fa brikanten te bewegen zuiniger met grondstoffen en energie om te gaan. Een plan van aanpak dat de sector zelf voor verwer king van oude toestellen had ge maakt, vond de minister te ma ger. Volgens de fabrikanten pakken de kosten van inzameling en her gebruik van oude apparaten aanzienlijk hoger uit dan de en kele tientjes opslag per nieuw gekocht apparaat waarvan de consumentenorganisaties tot dusver uitgaan. Dit zou blijken uit een proefproject dat in Zuid- Oost-Brabant loopt. Projectlei der J. Ploos bevestigt dat beeld. „Alleen het uit elkaar halen van televisies, computers en wasma chines kost al enkele tientjes. Daar komen dan de verwer kingskosten nog bovenop." Nieuwe apparaten kunnen door het besluit van De Boer straks dus een stuk duurder worden. Het Hoofdbedrijfschap Detail- handel, een samenwerkingsver band van werkgevers- en werk nemersorganisaties, kan zich vinden in de maatregel. „Het is de meest praktische manier om de verantwoordelijkheid voor hergebruik bij de producent of leverancier neer te leggen." De middenstandsorganisatie MKB- Nederland vindt dat de (hoge) verwerkingskosten volledig in de prijs van nieuwe apparaten doorberekend moeten worden. „Dat prikkelt de consument en de producent tot milieuvriende lijk gedrag." Drukkend warm Een depressie komt langzaam onze kant uit. Dat betekent een verandering van bet weer met vanaf morgen kans op onweer. Vandaag eerst nog zonnig en zeer warm. Later van het zuidwesten uit toenemende bewolking. Van onze Haagse redactie Den Haag - Alle mensen met huursubsidie kunnen dit na jaar rekenen op een eenmalige uitkering van 50 gulden (voor alleenstaanden) of 100 gul den. De maatregel is bedoeld om het verlies aan koop kracht, als gevolg van de ho gere ziekenfondspremie,- te -compenseren. Dat heeft minister Melkert (So ciale Zaken) gisteren bekend ge maakt. Iedereen die op enig mo ment tussen 1 juli 1995 en 30 juni 1996 huursubsidie kreeg, komt in aanmerking voor de toeslag. Het gaat om zo'n 950.000 mensen. Dit najaar ontvangen zij een brief met antwoordkaart waarop zij hun bank- of gironummer moe ten invullen. Blijvend Met ingang van volgend jaar wordt de huursubsidie blijvend verhoogd met de toeslag van 50 of 100 gulden per jaar. De maatre gel kost de schatkist jaarlijks 67 miljoen gulden. De regeling geldt voor alle mensen die huursubsi die krijgen. Mensen die geen huursubsidie ontvangen, maar wel een woon kostentoeslag van de gemeente (bijvoorbeeld voor een eigen huis), kunnen ook in aanmerking komen voor de compensatierege ling. Toeslag De toeslag wordt dan via de bij zondere bijstand door de ge meente verstrekt. Voor deze groep is de peildatum juni 1996. Kregen zij in die maand woon kostentoeslag, dan komen zij ook in aanmerking voor de eenmalige uitkering. Den Haag (anp) - Èen pakje sigaretten en een doos sigaren wor den op 1 januari 50 tot 70 cent duurder. Het kabinet bespreekt dit plan de komende tijd. Op Prinsjesdag wordt de accijnsver hoging op tabak officieel bekend gemaakt. Met de maatregel wil het kabinet het roken verder ontmoedigen. Volgens recente cijfers groeit het aantal jeugdige rokers voor het eerst sinds jaren weer. De rege ring vindt dit zorgwekkend. De opbrengst van de accijnsverho ging zou benut kunnen worden om de stijgende kosten van de volksgezondheid deels op te van gen. Eind mei kondigde het kabinet al een aantal maatregelen aan om het roken door jongeren te ontmoedigen. Zo wil het kabinet de verkoop van sigaretten en shag aan jongeren onder de 18 jaar verbieden. Ook komen er scherpere regels voor tabaksre clame. Uit een onderzoek van de stich ting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) blijkt dat de Nederlan der relatief goedkoop rookt. Al leen de Luxemburger is goedko per uit. Een sigaret van een populair merkt kost in Nederland 22,3 cent, in Denemarken 41 cent. Verhoging van de tabaksaccijns veroorzaakt daarom geen scheve verhoudingen met de landen binnen de EU, vindt Stivoro. De Stichting Rokersbelangen is zeer teleurgesteld over de ac cijnsverhoging. De tabaksindus trie reageert verbaasd. „In ge sprekken over het ontmoedi gingsbeleid is ons steeds verze kerd dat het kabinet het middel van de accijnsverhoging niet zou hanteren," aldus een woordvoer der. De tabaksindustrie voorziet dat als gevolg van de accijnsver hoging zo'n 2500 arbeidsplaat sen verloren gaan. De leerlingen van de basis scholen in Zuid-Nederland zijn gisteren voor het eerst na de vakantie weer naar school ge gaan. Vaak met een lach - je ziet tenslotte al je schoolvriendjes en -vriendinnetjes weer terug. Maar bij de kleinsten vloeien soms flink wat tranen. Al die nieuwe gezichten in de klas, dat valt niet mee. De eerste schooldag betekende de start van een lang school jaar. Dit jaar sloten de basisscholen op 5 juli hun deuren, volgend jaar gaat de regio Zuid pas 18 juli op vakantie. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Door Peter van den Assem Terneuzen - De 29-jarige vrouw uit Terneuzen is verrast, als op een morgen de Sociale Recherche voor de deur staat. Üit onderzoek is gebleken dat de bij haar inwonende part ner een fictief adres heeft opgegeven. Het duo incasseert op die manier elk ten onrechte een uitkering. Twee rechercheurs gaan pools hoogte nemen. De bewoonster brandt los: „Nee, hij is hier niet, en ik laat jullie ook niet binnen." Nou ja, dat denkt ze, want een hulpofficier van justi tie heeft een machtiging uitge schreven. En dus arriveert het onderzoeksteam even later bo ven, waar ze de 28-jarige man op bed aantreffen. Toevallig op bezoek, luidt zijn verklaring. Of hij desondanks toch maar mee wil komen naar het politie bureau. „In dat geval mag ik vast nog even m'n gebitje uit de badkamer halen," is zijn ver zoek. Het duo kan uiteindelijk niet anders dan de fraude beken nen. De gemeente Terneuzen kan derhalve een terugbetaling van ruim 20.000 gulden tege moet zien. Voorgaande is slechts één van de waar gebeurde anekdotes uit het kwartaalverslag van de So ciale Recherche Zeeuws-Vlaan- deren, die nog dagelijks te ma ken heeft met gesjoemel met uitkeringen. Want gefraudeerd wordt er. Vaag Zoals in Sas van Gent, waar en kele ambtenaren een 28-jarige cliënte regelmatig met haar ex- partner voorbij zagen komen. Omdat de vrouw zelf vaag deed over de situatie, werd de Socia le Recherche ingeschakeld. Die stelde vast dat de twee weer samenwoonden, waarna de uitkering werd 'aangepast'. Het tweetal moet een bedrag van 27.000 gulden terug beta len. VERVOLG OP ZEELAND - C1 Van onze redactie buitenland Brussel - De Belgische minis ter van Justitie De Clerck er kent dat er forse fouten zijn gemaakt bij de vervroegde vrijlating van de 38-jarige Mare Dutroux, hoofdverdach te in de grootste zedenzaak in België ooit. Dutroux heeft de afgelopen dagen bekend zes meisjes te hebben ont voerd of vastgehouden. Twee meisjes zijn zaterdag dood terug gevonden; twee worden nog ver mist. Vorige week werden twee Waalse tieners levend aangetrof fen in een onderaardse kelder in een woning van Dutroux in de buurt van Charleroi. De twee vermisten, de Hasseltse vriendinnen Eefje Lambrechts (19) en An Marchal (17), zijn mo gelijk nog in leven. Nader verhoor van Dutroux zou nieuwe aanwij zingen hebben opgeleverd. Vol gens de BRTN leidt het spoor van An en Eefje naar Tsjechië, waar ze in de prostitutie zouden zitten. De Belgische justitie heeft daarover contact met haar Tsjechische col lega's, meldt de omroep. Dutroux had banden met Tsjechië. De hoofdverdachte werd in 1986 aangehouden voor ontvoering en verkrachting van vijf tienermeis jes. In 1989 veroordeelde de rech ter in Bergen hem tot 13,5 jaar ge vangenisstraf. In 1992 kwam hij vervroegd vrij wegens goed ge drag. Op dat moment had-hij ruim zes jaar cel achter de rug. Er wer den wel strenge eisen gesteld aan die voorwaardelijke vrijlating, zei minister De Clerck gisteren. Zo moest Dutroux zich intensief la ten begeleiden door de reclasse ring en zich onder behandeling stellen. De 38-jarige arbeidsongeschikte staalarbeider heeft nauwgezet aan die voorwaarden voldaan, al dus De Clerck. „Achteraf moeten we constateren dat het slechts een formele opstelling is geweest. Du troux heeft zijn begeleiders opzet telijk om de tuin geleid." Volgens De Clerck is er op diverse fronten gefaald. Zo is er nooit contact ge weest tussen reclassering en psy chiater over Dutroux. De minister benadrukte dat vorig jaar een wet is aangenomen die dergelijke fou ten voortaan voorkomt. Voor de vermoorde meisjes Julie Lejeune en Mélissa Russo kwam die wet helaas te laat, aldus De Clerck. De minister heeft gisteren een be zoek gebracht aan de ouders van de beide 8-jarige meisjes. Hun li chamen werden zaterdag gevon den in de tuin van Dutroux. Ze waren vorig jaar juni ontvoerd. Volgens verklaringen van de hoofdverdachte zijn ze om het le ven gekomen door verhongering tijdens een periode, begin dit jaar, waarin hijzelf in de cel zat voor diefstal. Twee anderen zouden hebben nagelaten de meisjes te eten te geven. Er zou volgens Du troux geen seksueel misbruik heb ben plaatsgevonden. De ene me deverdachte, Lelièvre, zit vast. De andere, de Fransman Weinstein, is door Dutroux vermoord. Zijn lijk werd aangetroffen naast de licha men van Julie en Mélissa. In België is de commotie over de zaak nog steeds groot. De 'nalati ge' autoriteiten krijgen deels de schuld van het drama. Op diverse plaatsen in Wallonië zijn rouwre gisters opengesteld. Duizenden mensen hebben hun handtekening al gezet. OP BUITENLAND - A4: De bende van Mare Dutroux (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Ik neem een proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: L_i Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda D dahri &n voor 7innwF<;T-NPnm Awn i-J

de Stem | 1996 | | pagina 1