'Alles wat kar is komt naar hier' de stem 6Ik ben best voorzichtig' Sport 7 begint met 1,3 miljoen kijkers Inline- ologie Bezoek Karrenmuseum in Essen viert zondag 25-jarig bestaan Het Parradijs Zomer-Gids jarDebby Vermeulen :n - Oud-conservator Alf- Tireliren van het Karren- Eiseum in Essen (B.) zag hem het eilandje van Antwer- i staan. Een ouderwetse jtarensliepkar. Alle kroegen pg hij af, net zolang tot hij Je eigenaar had gevonden, far vijfhonderd Belgische tank en een rondje voor het isle café kocht Tireliren het -achtexemplaar van de oude liarenslijper. !o kan het gaan. Eén handkar jamt bijvoorbeeld uit de gevan gnis. Veel is verkregen door stenkingen uit de streek. Hon- Wtwintig exemplaren heeft het Èrrenmuseum in Essen (België) :jbijna. Daaronder zijn honden- crrcn, boerenwagens, een kiosk op wielen, lijkwagens, een post- sets en bokkenwagentjes voor ■deren. .Alles wat kar is komt naar iter," vertelt Tirelirens opvolger Lede Jordaens. „We moeten no- cguitbreiden." Restaurant Sein is het terrein toch niet. De fenkundige Kring van Essen regon het museum vijfentwintig jaar geleden op het voormalige coiein Hemelrijk. De oude Kie- kenhoeve (voorheen bezit van de abdij van Tongerlo) doet tegen- toardig dienst als restaurant. In sa koetshuis en in open loodsen slaan de rijtuigen. 'laar buiten 'van alles op wielen' a er veel meer. „We hebben een aidse. een wagenmakerij en idbouwschuur met het gereed sta? van de ambachtslui en boe Een deel van de verzameling karren in het jubilerende museum in Essen. ren uit deze streek. In het turfkot zie je hoe het afsteken hier vijf eeuwen in zijn werk is gegaan," vertelt Jordaens. „Het is onze bedoeling te laten zien hoe het volk hier vroeger leefde. De jeugd weet bijvoor beeld wel hoe piramides ge bouwd zijn, maar als je vraagt 'Wat deed je opa vroeger?' dan halen ze de schouders op." En zo heeft Jordaens, die sinds zes jaar met pensioen is, een dagtaak aan het opsporen, selecteren en con serveren van voorwerpen. „Het museum moet leven en het voorwerp klappen. Aan alles zit een verhaal vast. Neem deze 'Ad Uterus'." Jordaens heeft het voorwerp van de gasthuiszusters uit Antwerpen gekregen. „De mensen waren vroeger als de dood dat het zieltje van een dood geboren en dus ongedoopt kindje gedoemd was eeuwig te zweven boven de hei. Voor alle zekerheid werd met dit apparaat wijwater foto de stem/dick de boer gespoten op de baarmoeder van een zwangere vrouw." Overal weet Jordaens een prach tig verhaal bij te vertellen. Een bezoek met hem aan de boeren schuur waar zaaiviolen, duivelja- gers en ander landbouwwerktuig staan opgesteld, verklaart de her komst van vele (spreek)woorden. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 „Zo was de notaris vaak gewoon de enige uit het dorp die schrij ven kon, die noteerde. Notaris dus," vertelt Jordaens. „Hij maakte de inboedels op. Die vor men voor ons nu een belangrijke bron van informatie." Dit jaar bestaat het museum vijfentwintig jaar. Alle reden voor een ouderwets feest op zon dag 25 augustus. „We halen onze karren, koetsen en wagens uit de loods. Daar spannen we trek paarden voor. Zelfs een koe, zoals vroeger de keuterboeren dat de den," vertelt Jordaens. „Die wagens gaan Essen in en ha len paardentuig voor de leer looier, kapotte kachels voor de smit, de zagerij wordt bevoor raad met bomen en de bakker krijgt meel. Met die spullen gaan de ambachtslui op het terrein van het karrenmuseum aan de slag." Dit allemaal onder het motto 'Een dorp leeft, werkt en feest'. Brouwer Van het kasteel komen dames en heren in negentiende eeuwse kle dij. „De apotheose is de brouwer. Die brengt met paard en wagen 180 liter Palm. De bakker komt met brood, kaas, harde eieren en kop (zult, DV). Dat zijn de snacks die je vroeger op de toog van het café vond," zegt de conservator. „En een 'bellenman' kondigt alle etappes op de jubileumdag aan." Het feest duurt van 11.00 tot 18.00 uur. Een dag eerder, op zaterdag 24 augustus start een overzichtsten toonstelling met het mooiste uit de exposities van de afgelopen 25 jaar. Deze is tot en met 8 septem ber dagelijks (buiten maandag) geopend van 13.00 tot 17.00 uur. BETSYEN GIJS IN „Als we onze Harrie nou eens bellen," zei Betsy, „die rijdt op een heftruck, dus dan kost het niet zoveel ook." Ik dacht dat ik door de grond ging, want als ik iemand niet mag, dan is het wel Betsy's jongere broer Harrie. Maar ja, zo'n heftruck huren kon inderdaad wel eens duur zijn en dus stemde ik met te genzin in. Zondagochtend in alle vroegte werden we gewekt door een ronkend geluid. Voor de caravan bleek een dieplader te staan met daarop in derdaad een heftruck. Uit de cabine van de vrachtwagen stapten achtereenvolgens Harrie, zijn vrouw Wil en de kinderen Hans (9), Robbie (7) en Mijntje,(6). Harrie nam de situatie in ogenschouw en oordeelde dat het een 'pies of keek' was. „Als jij nou eens wat stut-hout gaat halen Gijs, dan kunnen Betsy en Wil en de kinderen gewoon naar het strand en dan zet ik zovast dat ding overeind." Een van de redenen waarom ik het niet zo op Harrie had, was om dat hij altijd de leiding nam en mij daarbij als knechtje behandel de. Toen ik met wat balken terugkeerde bij de caravan, hing de bodem er onderuit. „Probleempje Gijs. Die bodem is zo verrot dat-ie nodig vervangen moet worden. Maar wij waren toch al van plan om een weekje te blijven, dus als jij nou aan die campingbaas vraagt of het goed is dat de rest van de week die heftruck onder jouw caravan blijft staan, dan zet ik die dieplader even weg en dan kunnen wij daarna ook naar het strand." De campingbaas vond het best en weer terug bij de caravan bleek dat Harrie al een tweepersoonstentje had opgezet. „Gijs, als jij en Betsy daar nou met onze kinderen in slapen deze week, dan pakken Wil én ik jullie bed. Wil heeft het namelijk nogal aan haar rug." Wordt vervolgd Van onze rtv-redactie Hoewel het aantal kijkers naar Ajax-PSV het lang niet haalt bij eerdere Supercup-finales, is de stemming bij Sport7 na de eerste uitzenddag 'optimistisch maar heel terughoudend'. „Eén zwaluw maakt nog geen zomer," meldt tij delijk directeur Ruud Hendriks. „We hebben een goed gevoel over de eerste dag, los van wat techni sche problemen." Ajax-PSV was goed voor 1,3 mil joen kijkers. Eerdere Supercup- wedstrijden trokken bij de publie ke omroep 2 a 3 miljoen mensen. Naar de samenvatting bij Studio Sport keken om 21.15 uur nog 930.000 mensen. Normaal kijken twee tot drie miljoen mensen naar het aloude NOS-sportprogramma. Presentatrice Marleen Houter, die RTL de rug toekeerde en koos voor Sport7, is alweer opgestapt zonder maar een seconde in beeld te zijn geweest. Ze kon het niet eens worden met het nieuwe sta tion over haar rol in de program mering. „De afspraken die we met haar maakten, moesten we veran deren door de komst van Barend en Van Dorp. Daarop heeft zij haar conclusies getrokken," meldt de woordvoerder. tar Ron van der sterren Hardcoreskater S ander Knook «as je vroeger toch een beetje een ïatje als je van die geel-blauwe rol schaatsen uit de speelgoedwinkel aan ja enkels had hangen, nu hoor je er echt niet meer bij wanneer je geen in- be-skates hebt. De rollerskates, waar de wieletjes nog twee ai twee zaten, zijn massaal vervangen door «liners, de schaatsen met vier wieltjes achter fcar. Bleef het tijdens het rollerskatetijd- perk een marginale bezigheid voor de flitsende Wdstedeling, de inline-skates zijn nu lang ham maar zeker een gemeengoed aan het wden. Voor de 23-jarige Sander Knook, een Dredase hardcore-skater, is het zelfs een dage- A'kse bezigheid, die langzaam maar zeker de «nmerken krijgt van een verslaving. Verslaving ;Len lifestyle wil ik het niet noemen," zegt pander, „Dat is wanneer iets je hele leven be- wst en dat is bij mij niet zo. Ik heb een vrien- ji», studeer rechten in Tilburg en werk in een ^°eg Daarnaast ben ik inderdaad veel bezig ;et skaten, maar het is niet de baas over mijn sen." ■c:e geen echte verslaving dus. Maar het mag cin leven dan niet beheersen, het overheerst jP vriendin na qua tijdsbesteding wel de Jnere dingen in zijn leven. Bijna elke dag «at hij een paar uur op zijn wielen. Sander -er.oort tot de harde kern van de Bredase ska- foene. Die groep doet niet aan gewoon ska- -j maar aan 'streetskaten', het stunten op de "jmers. ■■■oordat ik aan street begon, skate ik ook al sjwoon, net als de mensen in park Valkenberg. at ls op zich heel tof, maar toen ik een dik geleden zag wat Ralph Anema allemaal W, wilde ik dat ook. Ralph is nog steeds de 'eS e Hij maakt echt de meest waanzinnige sprongen." Duur tarfer '10e^e n'et lanS na te denken en scha ttig i °°k °Ver °P streetskaten. Omdat dat M u at Ver®*; van skates, zijn er speciale tri' r V00r Bemaakt, die ook een speciale <Jj kben: tussen de vier- en zeshonderd per paar. sPort- V'nClt 'let streetskaten geen dure tesmeteen een paar goede streetska- °°Pt, dan kan je daar wel een jaar of twee jaoJ°0ruit' behalve af en toe een nieuwe as of om de paar maanden een set nieuwe n heb je eigenlijk niks nodig. Ja, beschcr- iériotlatuurlijk, die zijn wel noodzakelijk als 2eü e week in het ziekenhuis wil liggen." tES', v?s mf "iet zo slim om meteen goede ska- naar ,°Pen 'n een jaar heeft hij er al twee 'tt ooi u iWaar met het derde paar dat hij 'ooniit i doopt hij toch wel even Het is bunnen. „Dit is het nieuwste model, skstp van een merk dat nog niet eerder een it me Pr°fessionele markt maakte. Met Proberen ze een plaatsje op de markt te veroveren. Om er zeker van te zijn dat het lukt, hebben ze de skate als een bouwpakket opgebouwd. Je kan werkelijk alles zelf aan passen op je eigen wensen. Zo kan ik voor slechts honderd piek nieuwe onderstellen krij gen wanneer die door het springen en grinden zijn versleten. Bij andere modellen zit er dan niks anders op dan nieuwe te kopen. Ook heb ben ze goed rekening gehouden met de trucs die er mee worden gedaan. Zo heb je voor het grinden op de zijkant van je skate platte kan ten nodig en moeten de schroeven verzonken zijn, anders slijten ze te snel af en valt je on derstel eronder uit. Ook moeten de grindplates breed genoeg zijn. Daar hebben ze bij deze skate dus allemaal rekening mee gehouden." Inmiddels behoort hij tot de beste drie van de harde kern. Het is dan ook meer dan een hob by: „Street heeft alles in zich wat ik zoek in een sport. Het is snel, het is acrobatisch, er zit een showelement in, je moet lef hebben, creatief zijn en conditie hebben. Om er goed in te wor den moet je dan ook wel even oefenen. Ik ben nu ruim een jaar bezig en vind mezelf nog steeds niet echt super. De scene van Breda is maar klein, dus dat ik hier tot de betere skaters behoor, stelt eigenlijk niet zoveel voor." „Ik ben nog lang niet toe aan een Nederlands kampioenschap of zo. Ik kan wel een aantal sprongen en met de grabs en het grinden gaat het ook steeds beter. Maar tijdens een grind wisselen van bijvoorbeeld een front side naar een back side kan ik nog niet zo goed. Mis schien dat ik volgend jaar wel aan wedstrijden ga meedoen, maar nu nog niet." grab: een sprong waarbij je een lichaams deel (meestal een voet) vasthoudt in de lucht. Er zijn talloze variaties op mogelijk, grinden: wanneer je met de skates op een buis springt en er vervolgens overheen glijdt. Ook hier zijn talloze variaties moge lijk, zoals: back-side: een grind waarbij je, wanneer je de buis aan de rechterkant nadert, voor je erop springt negentig graden tegen de klok in draait. front-side: dezelfde grind als de back-side maar dan met een draai van negentig gra den tegen de klok in. grindplate: een beschermplaatje, bevestigd op het onderstel van de skates. Het zorgt ervoor dat je een betere grip hebt op de buis tijdens het grinden en het spaart je inliners, Dat Sander nog niet goed genoeg is voor de Nederlandse kampioenschappen ligt ook een beetje aan de gemeente Breda, die al een hele tijd belooft een park voor de skateboarders en de inlineskatêrs te maken, maar tot nu toe nog nergens is begonnen met de bouw. „Het raarste gehucht heeft al een ramp of een half-pipe, maar in Breda is er helemaal niks. Bepaalde dingen kan ik gewoon niet omdat ik ze niet kan oefenen. De enige plek waar je een beetje be hoorlijk kan grinden is bij het stadskantoor. Maar daar is de ondergrond niet goed en ook de richels zelf staan net verkeerd. Doordat ze vlak naast elkaar zitten kan je er niet goed vanaf springen." Onlangs viel hij bij het grinden over een van die buizen bij het stadskantoor. „Normaal ge sproken was ik er zo vanaf gesprongen op het moment dat ik mijn evenwicht verloor. Maar nu kon dat niet. Aan de ene kant liepen net een paar mensen en de andere kant was te hoog. Daar viel ik dus ook naar onder." Een flinke kneuzing was het gevolg. Dat is overigens het ergste wat hem tot nu toe overkomen is. Sander is relatief zuinig op zijn lichaam. Hij waagt zich ook niet aan moeilijke sprongen als hij niet zijn goede beschermers om heeft: „Als je een klein jochie bent, dan denk je niet zo na over de dingen die fout kunnen gaan. Dan kan je ook meer hebben. Maar als ik met mijn 83 kilo op een arm terecht kom, dan is hij wel voor een tijdje uitgeschakeld. En dat kan ik echt niet gebruiken, met skaten niet, maar ook met mijn werk niet. En daarom ben ik dus best voorzichtig." omdat niet de skate, maar de grindplate slijt. hardcore-skater: term die gebruikt wordt voor skater die heel fanatiek bezig is met stuntwerk en niet bang is om iets uit te pro beren. half-pipe: stuntbaan in de vorm van een halve cirkel, inliners: inline-skaters ramp: algemene naam voor cirkelvormige stuntbaan. Het kan een 'half-pipe' zijn, maar ook een quarter-ramp (kwart-cirkel vormig) streetskaten: stuntskatén street: afkorting van 'streetskaten' threesixty: sprong waarbij je in de lucht een draai om de lengte-as maakt. Vreemde woorden uit een jongen die meteen daarna een lastige grind maakt over de schui ne trapleuning van het stadskantoor. En dan ook nog zonder zijn goede beschermers, die in de vernieling liggen. In veel andere steden is de combinatie skate- boarden/inlineskaten vergelijkbaar met het in één vak plaatsen van Feyneoord- en Ajax-sup- porters. De skateboarders vinden de inlineska- ters maar jatters en de sport zelf heeft volgens hen geen stijl. En dat klopt ook wel een beetje. De sprongen, maar ook de kleding en muziek- codes lijken veel op die van de skateboarders. En nu de inlineskaters er een mainstream van hebben gemaakt, voelen de skateboarders zich een beetje beroofd van 'hun' stijl. Sander kan het wel een beetje begrijpen: „Het is wel zo dat de stijl die de street-inlineskaters nu hebben wel een beetje gejat is van de skate boarders. Maar het is maar een klein groepje dat dat doet. De meeste mensen hebben ge woon bij de sportwinkel een paar skates ge kocht en weten niet eens dat streetskaters be staan. De skateboardscene is wel veel kleiner, maar de 'hardcoregroep' is veel groter. Het is ook veel meer een underground-gebeuren dan het inlineskaten. Dat is wel begrijpelijk. Om dat veel minder mensen het doen, vormt de groep die het wel doet meteen een hechte band. De kleding- en muziekcodes die bij zo'n groep horen zijn veel belangrijker. En als die dan worden overgenomen door een stel inliners, dan vinden ze dat niet leuk." Bonk In Breda valt de rivaliteit tussen de twee groe pen nog wel mee. Ze hebben allebei hun thuis- honk in Bonk Trendsports, de skateshop van Breda. Hier hangen de hardcorejongens van zowel de inliners als de skateboarders vaak rond om een skatevideootje te kijken of een tijdschrift door te bladeren. Martijn, die bij Bonk werkt, voelt zich af en toe net een sociaal werker. „De ouders mogen mij wel eens bedanken dat ik al die kids van de straat hou," zegt hij grinnikend. Van de strijd tussen de skateboarders en de inliners merkt ook hij weinig. „Ze komen hier allebei en dat geeft echt geen problemen. Af en toe een lomp grapje, maar daar houdt het meestal op." Als skateboarder Stijn binnenkomt wil hij, voordat hij een cola uit de automaat haalt en naar de achterruimte gaat (het domein van de skateboarders in de winkel), wel even uitleg gen hoe dat zit met die strijd: „Kijk, Sander is relaxed en Ralph ook. Zij hebben stijl, doen hun eigen ding en rijden ons niet in de weg. Maar er zijn ook van die gasten die vinden zichzelf erg stoer, maar hebben geen stijl, weet je. Die zijn gewoon nep. Inlineskaten is trou De Bredase hardcoreskater Sander Knook: 'Ralph Anema is nog steeds de beste. Hij maakt echt de meest waanzinnige sprongen." foto de stem/johan van gurp wens ook veel makkelijker. Iedereen kan wel een beetje schaatsen en dus ook inlineskaten." Moeilijker Dat klopt niet helemaal volgens Sander: „De basis van skateboarden is inderdaad veel moeilijker, terwijl je al heel snel op inliners vooruit komt. Daarom doen ook zoveel mensen het. Maar als je zo fanatiek bent als ik nu, dan is het echt niet makkelijker. En als je met je skateboard uit balans komt, dan kan je je plank onder je uitduwen en jezelf opvangen op je voeten. Met de skates ga je gewoon meteen op je bek. Daarom is het bij skateboards ook 'not done' om beschermers te dragen, terwijl je als inliner niet zonder kunt." Sander en Ralph worden gedoogd op de 'spot' van de skateboarders. Hij heeft daar geen pro blemen mee: „De skateboarders zijn er al lang, het is een hechte groep, je komt er ook niet zo maar bij. De inliners zijn er in deze vorm pas een jaar of vijf. En de sport is nog steeds in ont wikkeling. Ze begint nu pas een beetje een ei gen gezicht te krijgen. De figuren die wij springen zijn inderdaad vaak afgekeken van skateboarders. Dat moet je respecteren. Maar aan de andere kant is een threesixty (draai om de lengte-as) een threesixty, of hij nou uitge vonden is door skateboarders of door kunst schaatsers."

de Stem | 1996 | | pagina 15