Breskens kan flink gaan uitbreiden Zeeuwse journalisten houden de echte persprijs vast ■EES BUURT GRATIS* mNR.1IN llJ VOETBAL EER DEKKER UIT DE rTïïïïïïl 'Kerkpad Sint-Jansteen is licht genoeg' UW FAVORIETE MERK VOETBALSCHOENEN Cottage dealer 'BAKKER JAN' 1.98 10 gulden Waarschijnlijk uitbreiding van Sluis project voor hulp aan toeristen OOSTBURG 10 - 75% KORTING BAKKER JAN SPECIAALZAAK IN NIEUW/ANTIEK GELOOGD GRENEN jcporthuis J. de Cocq 4 bolussen 5 broden naar keuze DE STEM ZEELAND Oostburg wil meer koopwoningen Brand legt vakantiehuisje in de as Cursus voor hartpatiënten 4Prix de Citron' voor gebrekkige voorlichting gaat er dit jaar zeker uit Drie genomineerden Reconstructie Sint Annastraat in centrum Sluis voorwaarden bij kassa Uhle t/m 1/9 '96 model len Brouwerijstraat 32 - Oostburg 0117-455221 Wij openen het voetbalseizoen met fantastische PRIJSVERLAGINGEN voetbalschoenen en trainingspakken vele bekende merken voetballen, keuze uit 40 modellen DE HOOGSTE KORTINGEN Iedere koper een nylon rugzak GRATIS De mooiste garagedeur vindt u nu bij uw Novofermdealer ELKE WOENSDAG BIJ Noordstraatpromenade Terneuzen. Tel. 0115-619817 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 (ADVERTENTIES) Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Het project 'Sluis Help Service' in de Belfortstad wordt voortgezet op de zaterdagen en zondagen, tot en met 31 december. Om de vijf 'vraagbaken' voor bezoe kers op die dagen hun werk te laten doen is 10.000 gulden nodig. Om een goed alternatief te bieden voor het gestopte project 'Werk in Bewa king', wat zich vooral richtte op preven tie tegen kleine criminaliteit, is per 1 juli begonnen met de Sluis Help Servi ce. Vijf jongeren in de leeftijd van 18 tot 23 jaar zijn aangesteld om de bezoekers enerzijds te wijzen op de gevaren van zakkenrollerij en vandalisme en toeris ten anderzijds te voorzien van informa tie. Ze zijn als het ware een vraagbaak voor de bezoeker. In de praktijk blijkt dat zakkenrollerij is afgenomen en dat de informatieve taak van de vijf door toeristen zeer op prijs wordt gesteld. De vijf medewer kers dragen opvallende kleding en zijn 'gewapend' met mountain-bike en por tofoon. Het gemeentebestuur van Sluis-Aar- denburg wil vijfduizend gulden be schikbaar stellen om hen ook na augus tus, de oorspronkelijke einddatum van Sluis Help Service, hun werk te laten doen. De middenstandsvereniging Sluis is in principe bereid de andere helft voor haar rekening te nemen. Het college vraagt de gemeenteraad om instemming met de uitgave, vooral om dat het project in juli en het eerste deel van augustus succesvol is geweest. Het project was in eerste instantie alleen bedoeld voor deze zomermaanden. „Evaluaties hebben nu reeds uitgewe zen dat het Sluis HelpService-instituut bijzonder goed werkt en een groot suc ces mag worden genoemd. Dit ook gelet op de vele positieve reacties vanuit de middenstand, bezoekers, VW en de Stichting Hier is Sluis. Voortzetting van dit project vinden wij van groot belang voor de koopstad Sluis," aldus het col lege. G. van Daele sprak onlangs namens de VVV en de ondernemers de wens uit dat de gemeente mee zou betalen aan voort zetting van Sluis Help Service. Aan de ze wens wordt door het gemeentebe stuur nu dus gehoor gegeven. Omdat Sluis buiten het hoogseizoen ook druk wordt bezocht op de zaterdagen en zondagen wil het gemeentebestuur het project dus op beide dagen tot en met 31 december voortzetten. Het voorstel komt donderdag 22 augus tus aan de orde tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De vergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort in Sluis. Van onze verslaggever Oostburg - Om aan de lokale woningbehoefte te kunnen vol doen moeten de komende vijf jaar in de gemeente Oostburg 165 huizen worden gebouwd waarvan 25 huur- en honderdveertig koopwoningen. Een verantwoorde uitbreiding wordt ingeschat op 35 woningen per jaar. Het gemeentebestuur legt de nadruk op nieuwbouw in de koopsector omdat daar de meeste behoefte aan is. Momen teel is er een tekort aan koopwo ningen in de gemeente Oostburg. Visserplaats Dit blijkt uit het concept-volks huisvestingsplan van de gemeen te. De nieuwbouw wordt de ko mende jaren vooral ingezet om de tekorten in de koopsector te ver minderen, de doorstroming van uit goedkope huurwoningen te bevorderen en om ervoor te zor gen dat mensen niet naar een an dere gemeente verhuizen. Breskens krijgt de hoogste priori teit. In de vissersplaats is mo menteel nog ruimte voor twaalf woningen terwijl er vijftig nieu we woningen nodig zijn. Vandaar dat wordt gezocht naar uitbrei dingsmogelijkheden. Ook in Zuidzande is er behoefte aan uit breiding. Gezien het woningte kort per dorp is er geen behoefte aan nieuwbouwwoningen in Hoofdplaat, Nieuwvliet en Schoondijke. Uit het volkshuisvestingsplan blijkt dat de gemeente Oostburg zich de komende jaren in hoofd zaak wil richten op koopwonin gen in diverse prijsklassen en in beperkte mate op ouderenwonin gen in de huursector. Hiermee wordt volgens B en W tegemoet gekomen aan het vrijmaken van Van onze verslaggever Terneuzen - In ziekenhuis De Honte in Terneuzen wordt vanaf 10 september een cursus 'Hart voor Gezondheid' gegeven. De cursus is bedoeld voor men sen die in het verleden een hart infarct hebben gehad, gedotterd zijn of een hartoperatie hebben ondergaan of hun partners. Algemeen wordt aangenomen dat de kans op herhaling van een infarct of hartoperatie te verkleinen is door het indam men van de risicofactoren. Tij dens de cursus wordt daarop in gegaan. Deskundigen van het ziekenhuis verzorgen de lessen en presenta ties. Er zijn acht wekelijkse bij eenkomsten, van 10 september tot 12 november. Deelname kost 27,50 per per soon, inclusief cursusboek. In schrijven is mogelijk tot 2 sep tember. goedkopere eensgezinshuurwo- ningen, aan de woonwensen van veel regionale zoekers en aan het opheffen van de grootste tekorten op de woningmarkt. Tekorten Uit het woningmarktonderzoek, de bakermat van het volkshuis vestingsplan, komt naar voren dat ongeveer 281 huishoudens de komende vijf jaar op zoek zijn naar een woning. Deze zoekers zijn sterk geörienteerd op de koopsector. Vandaar dat de na druk wordt gelegd op koopwo ningen. Het college ziet wel een gevaar. „Wanneer de tekorten in de koopsector worden vermin derd, zullen er wellicht over schotten onstaan binnen de huur sector. Immers, veel huurders van met name duurdere huurwonin gen willen doorstromen naar de koopsector." Vandaar dat het college niet al teveel nieuwe koopwoningen wil bouwen. „Om te voorkomen dat er leegstand op de woningmarkt ontstaat is een tekort aan woningen noodzake lijk." De nieuw te bouwen koopwonin gen schommelen in prijs tussen de 175.000 gulden en 250.000 gul den. Het college wil geen uitbrei dingen in de buurtschappen toe staan om het buitengebied geen geweld aan te doen. De gemeente hecht wel veel waarde aan het behoud en verbeteren van de leefbaarheid van de kleine dor pen. De gemeente streeft ernaar ouderen zolang mogelijk in de ei gen woonplaats te laten wonen. Er wordt een inventarisatie ge maakt van potentiële bouwloca ties voor ouderenwoningen. Geen reclame Bij de planning van de nieuw bouw gaat de gemeente in princi pe uit van de feitelijke woningbe hoefte. Er hoeft de komende ja ren niet gebouwd te worden voor een uitbreiding van het aantal huishoudens. Het college verwacht immers dat het inwonertal de komende jaren niet toeneemt. Dat is ook een van de redenen dat het college geen voorstander is van een actief promotiebeleid, noch op het gebied van het pro moten van de gemeente als ideale woonomgeving, noch op het ge bied van het aantrekken van nieuwe bedrijven. B en W ont kennen overigens niet de nood zaak van een goede voorlichting. Maar in de ogen van het college zijn tevreden inwoners en be drijfseigenaren de beste promo ters. „Investeren in kwaliteit ver dient de voorkeur boven investe ren in promotiebeleid." Een felle uitslaande brand in IJzendijke heeft een Duits gezin gisteravond van zijn vakantie huisje beroofd. Buren van het gezin kwamen gis teren terug van het strand en roken bij het naast gelegen pand een brandlucht. Toen ze een kijkje gingen nemen en verse lucht de brandhaard kon bereiken, sloegen de vlammen direct naar buiten. In de vakantiewoning aan de Oranjedijk was op dat moment niemand thuis. De brandweer van IJzendijke is in de vroege avond een paar uur be zig geweest met blussen. Een schadebedrag is niet bekend. De technische recherche onderzoekt waar de brand is ontstaan. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Het pad langs de kerk in Sint-Jansteen is helemaal niet eng en er hoe ven dus geen extra lichtmas ten bij te komen. Burgemeester en wethouders van Hulst concluderen dat op grond van het feit dat er al twee jaar geen aangiftes bij de politie zijn binnen gekomen. Het Hulster college denkt er dui delijk anders over dan de Dorps raad Sint-Jansteen. Die heeft al herhaaldelijk bij de gemeente ge klaagd over de situatie. Volgens de dorpsraad zou de slechte verlichting aanleiding ge ven tot 'ongewenste verrassingen' in de donkere uren. In een brief vraagt de dorpsraad de gemeente dan ook de verlich ting zodanig aan te passen dat het 'verrassingselement zo goed als mogelijk wordt weggeno- In hun reactie wijzen B en W er op dat er destijds in het pad drie lichtmasten zijn neergezet, die ook 's nachts blijven branden. Uit informatie van de politie is verder gebleken dat er vanaf 1994 geen aangiftes meer zijn ge daan. „Het plaatsen van extra lichtmasten achten wij dan ook niet noodzakelijk," aldus het col lege. Ook het 50-kilometerbord aan de kruising Verrekijker/Geslechten- dijk wordt voorlopig niet verzet. Van onze verslaggever Goes - Het kan veel beter met de openbaarheid in Zeeland. Dat vindt althans een aantal de Zeeuwse journalisten van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). Wegens gebrek aan kandida ten voor de Prix d'Orange, de jaarlijkse persprijs voor per sonen of instanties die meer dan gebruikelijk aan open baarheid hebben bijgedragen, wordt die prijs dit jaar niet uitgereikt. Voor de andere persprijs, de zure Prix de Citron, waren genoeg kandidaten, zodat die uitreiking doorgaat. De citroenenprijs gaat naar personen of instanties die de pers het liefst buiten de deur houden en openbaarheid schu wen. Elk jaar worden door een com missie van de afdeling Zeeland van de NVJ de persprijzen vast gesteld. Daartoe krijgen alle Zeeuwse NVJ-leden een nomina tieformulier toegestuurd dat ze ingevuld moeten retourneren. Aan de hand daarvan stelt de commissie Persprijzen de nomi naties vast. Dit jaar bestaat de commissie uit journalisten van Omroep Zeeland en de PZC. Nominaties Er zijn drie genomineerden dit jaar. Tijdens de uitreiking van de prijs, op zaterdag 7 september, vanaf 20.00 uur in strandpavil joen Piet Hein in Koudekerke, wordt bepaald wie de prijs krijgt. De politie in Zeeuws-Vlaanderen is genomineerd. Omdat, aldus de commissie, persberichten te laat of helemaal niet komen. Vaak zijn ze onvolledig. Vervolgens is bij het nabellen niemand te be reiken of weet men van niets. Da gelijkse ellende, vinden de jour nalisten. Hoofd voorlichting Goudswaard van de Zeeuwse politie ziet de nominatie als 'een signaal'. „Ik zeg altijd maar dat wij een dienstverlenend bedrijf zijn en dat onze klanten de kwaliteit be palen. Daarom accepteren wij dit als een gegeven, als een advies om te beter proberen te gaan doen. Sommige zaken kunnen ook be ter. Als er zaterdag een aanrij ding is en de pers krijgt dat maandag pas door dan zeg ik: dat is puur slecht, dat kan veel be ter." Nominatie nummer twee is het Middelburgse gemeentebestuur, vanwege de manier waarop de af deling voorlichting opereert. Vol gens de journalisten gaat de voorlichter steeds vaker en na drukkelijker op de plaats van de bestuurder zitten. Van een be middelende rol is nauwelijks sprake, voorlichting beslist of be stuurders aanspreekbaar zijn. Tegenwoordig, zo stellen de jour nalisten, worden telefoontjes voor bestuurders direct doorver bonden met voorlichting, waar de boot nogal eens wordt afgehou den. „Volstrekt ten onrechte," zo rea geerde de Middelburgse burge meester Burgers gisteren op de nominatie. Hij begrijpt niet hoe de, voorlichting van zijn gemeente er in de ogen van de journalisten zo bekaaid afkomt. Burgers: „Het is gewoon onzin. Wanneer je naar de feitelijkheden kijkt zie je dat wij als stad een groot aantal pers berichten hebben uitgegeven en persconferenties over van alles hebben gehouden. Vorig jaar 125 persberichten, dat is toch niet slecht voor een stad als Middel burg? Over alle andere belangrij ke dingen waar de pers en de bur ger over geïnformeerd moesten worden, hebben we persconfe renties gegeven, ik herinner me er zo twaalf Dat is toch ook niet slecht. En ja, we hebben met voorlichting afspraken gemaakt over regels onderling. Als be stuurders is het niet altijd goed om rijp en groen te reageren, daar ligt dan juist weer een taak voor de voorlichting." Debat Nominatie nummer drie, en gis teren onbereikbaar voor com mentaar, is de Arbeidsvoorzie ning Zeeland. Voor de eigen ac ties tegen bezuinigingen zoekt men graag de publiciteit, maar bij het opheffen van de Janneke Dierxschool ontbrak elke bereid heid tot het geven van een reac tie, aldus de motivatie. Niet genomineerd, maar ook ta melijk wat stemmen voor de ci troenenprijs, kreeg het gemeente Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De Sint Annastraat in Sluis gaat op de schop. In het kader van het verkeersveiligheidsproject Duurzaam Veilig wordt een aantal maatregelen uitge voerd om deze drukke toe gangsweg tot het centrum vei liger te maken. De gemeente is in mei begonnen met de voorbereidingen van het duurzaam veilig inrichten van de Sint Annastraat. De bewo ners en ondernemers langs deze straat hebben tijdens twee in spraakavonden de mogelijkheid gehad eventuele knelpunten aan te geven. Oplossingen voor de aangegeven knelpunten zijn volgens B en W zoveel mogelijk verwerkt in het reconstructieplan. Doelen van de reconstructie zijn verbetering van de verkeersvei ligheid, verbetering van de door stroming van het openbaar ver voer, verbetering van het com fort voor (brom)fietsers en ver mindering van de geluidhinder. Om deze gestelde doelen te be reiken wordt een rijbaanbreedte van 5.75 meter aangehouden. Twee bussen kunnen elkaar met aangepaste snelheid (35-40 kilo meter per uur) passeren. Aan sluitend aan de rijbaan is aan één zijde een parkeerstrook op genomen van 1.90 meter. De aanliggende fietspaden naast rijbaan of parkeerstrook worden uitgevoerd met een breedte van 1.50 meter. Tussen de parkeerstroken en het fietspad is een ruimte opgeno men van 0.75 meter om ervoor te zorgen dat openslaande portie ren niet te ver over het fietspad komen. Aan beide zijden van de weg worden, daar waar mogelijk, trottoirs aangelegd met een va riabele breedte. De trottoirs worden door middel van een band gescheiden van de fietspa den. Om geluidshinder te beperken wordt als verhardingsmateriaal asfalt gebruikt. De trottoirs worden voor het grootste uitge voerd in tegels. Het gemeentebestuur verwacht dat de aannemingssom van de reconstructie van de Sint An nastraat net onder de een mil joen gulden blijft. De reconstructie komt donder dag aan de orde tijdens de verga dering van de gemeenteraad. De vergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort in Sluis. De dorpsraad ziet dat bord liever net na de kruising, vóór de afslag naar de Heerlijkheid. Dat kan, zo oppert de dorpsraad, voorkomen dat 'wild optrekkende, kruising overstekende auto's bruusk voor afslaand verkeer moeten remmen of uitwijken dan wel erger'. Vol gens B en W kan pas na grondig overleg met andere instanties de grens van de bebouwde kom wor den verlegd. Zodra het overleg klaar is hoort de dorpsraad er weer van, zo beloven B en W. bestuur van Sas van Gent. Zaterdag 7 september wordt dus bepaald wie de twijfelachtige eer krijgt de prijs te winnen. Tijdens die avond vindt ook een debat plaats tussen Zeeuwse journalis ten en voorlichters. Aan de orde komt de vraag of voorlichters doorgaans hun best doen de pers optimaal te informeren of dat ze juist personen en informatie pro beren af te schermen. Het team van journalisten wordt gevormd door verslaggever Joost van Leeuwen van Omroep Zeeland, verslaggever Cees Maas van De Stem, en adjunct-hoofdredactri ce Mirjam van Zuilen van de PZC. De tegenpartij wordt gevormd door Sjaak van de Linde, hoofd voorlichting van de provincie, Cock van de Wijngaard, voorlich ter van de gemeente Goes en Rien Mondeel, hoofd voorlichting van Hoechst. SCHOENEN MODE SPORT Adidas Puma Lotto Quick Umbro Patrick Oiadora Bettotti Cruyff Nike Reebok Hummel Absdaalseweg 12 Hulst Vrijdag koopavond Zondags geopend enz. Marktstraat 11, Aardenburg Tel. 0117-491314 Ö8P Noordstraat 62 - Axel Telefoon 0115-563565

de Stem | 1996 | | pagina 14