ixel wil nog minder afval Kuitaartse komt even op adem Oostburg wil gaan samenwerken met grote verhuurders DESTEM \\el moet half miljoen gulden uit gemeentelijke reserves halen Proef met zeilweekend voor gehandicapten ZAKEN NIEUWS DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DESTEM ZEELAND C2 Afvalstoffenheffing iets omhoog: Wandeling Verpleegkundige is net terug van Artsen zonder Grenzen-missie in Monrovia Demonstratie parket Inbraak Zakkenroller Geen macht over stuur Slok te veel Jongen (14) krijgt klappen Inbraken Snelheidscontrole Prosperpolder Kieldrecht DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 jjnonze verslaggever hei-De gemeente Axel moet bijna jjhalf miljoen gulden uit de alge- ,ene reserve putten om de begroting j)}6 sluitend te krijgen. pat blijkt uit de najaarsnota die burge- seester en wethouders presenteren aan gleden van de gemeenteraad. Ten opzichte van de voorjaarsnota heeft de gemeente om het begrotingstekort te dekken nog eens 128.000 gulden extra nodig uit de algemene reserve. Daramee komt de actuele stand op exact 492.000 gulden te staan. Het dagelijks gemeentebestuur wil ver der bijna veertig mille uittrekken aan voorzieningen voor het eigen personeel. Het betreft vervanging van de bureau stoelen voor de ambtenaren en de aan schaf van garderobekasten voor het per soneel van Openbare Werken en de bo des. Het college vraagt de gemeenteraad in diezelfde najaarsnota om akkoord te gaan met de aanschaf. Met de nota infor meert het dagelijks gemeentebestuur de raad tussentijds over de financiële stand van zaken. Uit de nota blijkt onder meer dat het potje voor onvoorziene uitgaven (100.000 gulden) dit jaar nog ongeveer veertigdui zend gulden bevat. Zaken die op het lijstje staan om dit jaar nog te worden gerealiseerd, zijn onder meer de aanschaf van nieuwe uitgaans- uniformen voor de brandweer, het plan Benelux (reconstructie kruispunt en aanleg rotonde), de aanleg van voorzie ningen op Vroegtij en het landinrich tingsplan Axelse Sassing. Deze worden, aldus B en W, gelijktijdig met de na jaarsnota ter beslissing aan de raad voorgelegd. De commissie Gemeentefinanciën brengt donderdag 22 augustus advies uit over de najaarsnota. De vergadering is vanaf 20.00 uur in het stadhuis. (ju onze verslaggever lsel-De gemeente Axel streeft ernaar de stijging van de afval- itoffenheffing voor haar inwoners te beperken tot rond de der- igulden. dagelijks gemeentebestuur st bovendien nieuwe wegen de toekomstige toename van belasting zoveel mogelijk innen de perken te houden. ollege van burgemeester en uithouders wil daarom dertig- lend gulden uittrekken voor «onderzoek naar de mogelijk- i om de afvalberg in de ge nade zo klein mogelijk te hou- tot. Preventie college is er namelijk rots- ost van overtuigd dat op het ge lild van de afvalpreventie nog de je winst te halen is. Voor- uamste aanleiding voor de stu die, aldus verantwoordelijk wet- tader A. van Waes, is de verho ging van de stortkosten van afval at acht tientjes per ton. Daar naast begint begin volgend jaar de verbranding van Zeeuws- ims afval in Moerdijk, waar prijskaartje van 238 gulden per ton aan hangt. Die ontwikkelingen zijn voor tol reden voor actie. De ge- neente krijgt weliswaar zo'n drie tanterug van de gemeenschappe- Sjke regeling Afval Verwijdering Zeeuws-Vlaanderen, maar dat kan de toename van de afvalbe- lasting maar gedeeltelijk tegen houden. Te gortig „Als we niets doen, hebben wij te maken met een stijging van de af valstoffenheffing met dertig pro cent. Dat komt neer op ongeveer honderd gulden extra en dat vin den we al te gortig", aldus wet houder Van Waes. „Wij denken dat we de stijging tot ongeveer tien procent oftewel dertig gul den beperkt kunnen houden." Oud papier Bij de verdere ontwikkeling van het afvalpreventiebeleid denkt het dagelijks gemeentebestuur aan een doorlichting van de hui dige inzamelingsstructuur voor het marktafval. Ook de inzame lingsmethode van het oud papier wordt kritisch tegen het licht ge houden. Tenslotte dient het on derzoek zich te richten op de fa ciliteiten van het kringloopsta tion en uitbouw van de voorlich ting met betrekking tot de afval verwijdering. Het plan voor de studie komt donderdag 22 augustus aan de orde in de vergaderingen van de commissies Openbare Werken en Gemeentefinanciën. te onze verslaggever Oostburg - B en W van Oostburg willen via een gestructureerd overleg nauwer gaan samenwerken met de woningbouwvereni- gingen in Breskens en Axel. Dit overleg moet er voor zorgen dat or goede en betaalbare woningen blijven voor onder andere jongeren, ouderen, huishoudens met een laag inkomen, gehan dicapten en woonwagenbewoners. Door het ontbreken van een volkshuisvestingsplan is er toe nu ta nauwelijks overleg geweest. Sa het plan er is kan dit volgens dot college als basis voor het overleg dienen. Het college vindt noodzakelijk en vraagt daar om beide corporaties om deel te nemen. 2 en W maken dit kenbaar in het toncept-volkshuisvestingsplan van de gemeente Oostburg. Het college meent immers dat het be- M alleen kan worden uitge voerd in samenwerking en over sold de corporaties. Daarnaast het college meer inzicht krij sen in de beleidstandpunten van corporaties, meer afstemming "isen in het beleid en de uitvoe- ®8 tussen beide corporaties en een vroeg stadium mogelijke Kedactii EDITIE ZEELAND fcdstraat 32,4532 CG "115-645769, fax 0115-545742. «Meuren: Peter Oggel (editiechef), frin[Vr?n.c!en 4ssern. Frank van Cooten, Hnlm y61' P'v' ec1, "e'n van der Goes'- de Pufsse'e'ir' •Matraat 1,4461 JK ldi,3"273700'fax0113-273701- verslagen eSMaaS(P.r°VinCie" •olst: te?ndie,n„markt 14a' 4561 CW yl 372770^* 0114-372771. Euapnow6'1'Gerlach Hochstenbach, 9ene Verstraeten. ToPnTedaCtieZeeland: J women mat/mvrij.0115-645751 '"■zondag 0115-645753 »est«entie"e*ploitatie eStemenZVK teeuie,,: tel'niTed?raat 32-4532 CG teem °'fax 0115-645741 "e9enwoordigers: ie, privé 0115-563976, Han rvUCMl0Ven' Hommers, privé 0115-562354 fe456'™ Eddv9enWOOrd'9ers: ^rianave4tnrfr?nde' privé Q114-3146™, i "Verstraetenprivé0114-316755. ma.Vm «ngstijden: vr. 8.30- 17.00 uur problemen waarbij de gemeente en de corporatie zijn betrokken. Een beter overleg en een nauwere samenwerking kan gebeuren in de vorm van een samenwerkings overeenkomst. In zo'n overeen komst kunnen afspraken over on derhoud, nieuwbouwprogram- ma's voor huurwoningen, door stroming vanuit goedkopere naar duurdere huurwoningen en con trole en toetsing staan. Ook wordt overleg gevoerd om de betaalbaarheid van de HAT-wo- ningen voor jongeren onder de 23 jaar niet in gevaar te brengen. Daarnaast wil de gemeente sa men met de woningbouwvereni ging bekijken in hoeverre en hoe veel bestaande woningen ge schikt zijn of verbouwd kunnen worden voor ouderen. Het college wil ook afspraken maken over het behoud van de bestaande goedkope voorraad. „Om huishoudens met een laag inkomen te kunnen huisvesten zullen bestaande goedkope huur woningen (met name eensgezins woningen en ouderenwoningen) bereikbaar en beschikbaar moe ten blijven." Ook gaat het college de voorlich ting over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (VWG) verbete ren. Gehandicapten zijn momen teel onvoldoende bekend met de ze wet en de mogelijkheden om subsidie te krijgen voor woning aanpassingen. De gemeente wil afspreken dat aangepaste wonin gen zoveel mogelijk bestemd blij ven voor mensen met een handi cap. Verder wil het college door middel van het overleg de huis vesting voor woonwagenbewo ners verbeteren en voorkomen dat moeilijk plaatsbare huishou dens zonder woonruimte blijven. Koewacht - Zaterdag 28 septem ber om 10.00 uur is er een wande ling door de buitengebieden van Koewacht. De tocht begint op de hoek van de Fortdijk en de Klap- straat en wordt geleid door E. Matthijs en M. Buise van De Steltkluut. Tijdens deze tocht zijn diverse roofvogels zoals de kiekendief en de buizerd te bewonderen. Maria van Jole heeft voorlopig haar portie wereldellende wel ge had. De in Kuitaart ge boren verpleegkundige stopt binnenkort, na vijf tropenjaren, met haar werk voor Artsen zon der Grenzen. Even weg van de cholera-epide- mieën, de honger, de vluchtelingenkampen, de plunderaars in de straten van Monrovia. Door Gerlach Hochstenbach In de tuin van haar ouders in Kuitaart komt ze op adem, na dat ze vorige week terugkwam van een verblijf van zes weken in Monrovia, de hoofdstad van het door een hevige burgeroor log geteisterde Liberia. En hoewel de strijdende partijen een wapenstilstand hebben af gekondigd, moet Van Jole nog zien wat daar van terecht komt. Ze typeert de situatie in het West-Afrikaanse land als 'uit zichtloos'. „De economie is vol ledig ingestort, de corruptie tiert er welig, de mensen hebben weinig normen en waarden." „Het grootste probleem is dat de huidige regering bestaat uit ver tegenwoordigers van alle strij dende partijen. En dat is na tuurlijk een vreemde situatie: in de regering moeten ze samen werken, terwijl ze elkaar in het land afmaken." Op de vlucht Het is niet verwonderlijk dat Van Jole sceptisch tegenover het akkoord staat. Meer dan tien maal eerder sloten de verschil lende groeperingen in Liberia vredesakkoorden, die evenzo vaak werden verbroken. Bij de burgeroorlog, die het Nationaal Patriottisch Front van Charles Taylor in 1989 begon, zijn 150.000 Liberianen omgekomen. Bijna de helft van de 2,6 miljoen inwoners is op de vlucht. Een paar weken geleden werd Van Jole nog geconfronteerd met de ellende van de vluchte lingen. „In een legerkamp in Suehn werden vijfhonderd vluchtelingen vastgehouden door de strijdgroep Ulimoh-K. Dat was puur een chantagemid del om voedsel te krijgen. We hebben er alles aan gedaan om in ieder geval de kinderen uit dat kamp te krijgen. Met veel moeite is dat deels gelukt." Mazelenepidemie Van Jole (42) was hoofdver pleegkundige in het ziekenhuis van Goes toen ze zich in decem ber 1991 bij Artsen zonder Gren zen aanmeldde. In eerste instan tie als vrijwilligster, daarna kwam ze in vaste dienst. Meteen vertrok ze voor ander half jaar naar Liberia, waar vooral in september 1992 de hel losbarstte, toen Monrovia van alle kanten gebombardeerd werd. „We werkten tussen de be schietingen door in een door een mazelenepidemie geteisterde stad met 200.000 vluchtelingen." Sinds 1993 is Van Jole lid van het emergency-team van Artsen zonder Grenzen. „Dat team wordt uitgezonden naar acute probleemgebieden. Wij doen verkennende missies, kijken of de hulpvraag gerechtvaardigd is en stellen hulpprojecten op." Dat werk bracht haar achtereen volgens in Angola, Ruanda, Sierra Leone, Djibouti, Ruanda, Bosnië, Nigeria en onlangs dus weer Liberia. In Angola was ze als medisch coördinator verant woordelijk voor het opzetten van voedingscentra. „We hebben daar in 1993 een project opgezet Maria van Jole van Artsen zonder Grenzen, net terug uit Liberia, komt op adem bij haar ouders in Kuitaart. foto camile schelstraete in een door de regering met mij nen afgesloten stad waar 300.000 mensen verbleven. Je kon die plaats in het rebellenge- bied alleen per vliegtuig berei ken." Ruanda In april 1994 brak de pleuris uit in Ruanda en Van Jole zat al snel in het vliegtuig naar het land waar de Hutu's en Tutsi's elkaar het licht niet in de ogen gunden. In Zuid-Ruanda en in het noor den van Burundi werkte ze in vluchtelingenkampen. Via Bosnië waar ze meehielp de vluchtelingenstromen in Srebe- nica en Zepa in goede banen te leiden en Ruanda, belandde ze in het voorjaar in Nigeria, waar een meningitis-epidemie heerste. Na ruim drie jaar terug in Libe ria moest ze onlangs constateren dat het land ernstig was afgegle den. „Het is een chaos, een grote ellende. Plunderaars trekken door de straten. Vorige week za terdag nog, de dag voordat ik vertrok, werd er in de stad ge schoten. En meteen begint ie dereen te plunderen. Pakken wat je pakken kunt." Ook Artsen zonder Grenzen ont kwam dit jaar, toen in april de strijd in alle hevigheid weer los barstte, aan de grijpgrage han den van de plunderaars. „Onze huizen zijn geplunderd, medicij nen en voedsel zijn meegeno men. De rebellengroeperingen hebben maar liefst 54 auto's van Artsen zonder Grenzen inge pikt. Sta je met een generaal te onderhandelen over de vrijla ting van vluchtelingen, zit hij in een van onze overgeschilderde jeeps." Vandaar dat Artsen zonder Grenzen zich in Liberia voorlo pig alleen nog maar bezighoudt met acute hulp. „Eerst moeten we proberen het respect terug te krijgen. Artsen zonder Grenzen laat niet meer met zich sollen." Voldaan gevoel Ondanks alle ellende die ze on der ogen heeft gehad, heeft Ma ria van Jole een voldaan gevoel overgehouden aan haar werk voor Artsen zonder Grenzen. „Je wordt er niet vrolijker van, maar zinvol werk is het zeker geweest." Het ging haar niet al leen om het bieden van medi sche hulp. „Een andere, ook be langrijke taak van Artsen zon der Grenzen is het wereldkun dig maken van de problemen in dergelijke landen. De wereld confronteren met humanitaire misstanden." Nu is ze zes weken vrij, daarna vertrekt ze wellicht naar een voor haar voorlopig laatste brandhaard op de wereldkaart. „Maar misschien werk ik de laatste maanden wel op het hoofdkantoor van Artsen zonder Grenzen. Dat weet ik nu nog niet." In het voorjaar begint ze aan een studie van een jaar aan de uni versiteit van Liverpool. Daar wil ze een mastergraad in de community health halen. Want hoewel ze zegt veel in de prak tijk te hebben geleerd, wil ze nu aandacht besteden aan de theo retische onderbouwing van de medische zorg in de Derde We reld. En daarna? Terug naar de ellen de? „Misschien. Maar ik kijk nooit lang vooruit. In ieder geval wil ik nu wat meer tijd voor me zelf hebben, de balans in mijn leven terugvinden." Middelburg - De Zeeuwse Sport raad houdt in samenwerking met de watersportvereniging Wolp- haartsdijk op zaterdag 31 augus tus en zondag 1 september een zeilweekend voor mensen met een lichamelijke handicap. De activiteiten zijn in de jachthaven van de watersportvereniging. Het zeilen, waarvoor alle licha melijk gehandicapten van Zee land worden uitgenodigd, ge beurt met zogenaamde B.M.-bo- ten. Deze vaartuigen zijn ruim en open en vooral stabiel. Voor de gehandicapten hoeven de boten nauwelijks aangepast te worden. Rolstoelgebruikers met een rede lijke zitbalans kunnen eveneens aan de activiteiten deelnemen. Bedoeling is zowel wedstrijden als zeiltochten te houden. Hierbij kunnen vooral de in Zeeland wo nende gehandicapten bekijken of de zëilsport voor hen te doen is. „Er lis voldoende begeleiding om op een goede en prettige manier met de zëilsport kennis te ma ken", zegt Marieke van der Kroft, medewerkster gehandi captensport van de Sportraad Zeeland. Het zeilweekeinde voor gehandi capten is min of meer een proef. Van der Kroft: „Indien het slaagt heeft de Nederlandse Bond voor Hulst - 'Meeuwse wanden, vloeren en plafonds in de Van Waesberghestraat in Hulst' geeft zaterdag 24 augustus een demonstratie parketonderhoud en schuur- en leginstructie. Meeuwse heeft een zeer uitge breid assortiment planken vloe ren. Tegelijk met de demonstra tie doet Meeuwse ook quick step laminaat in de aanbieding. TOCHTEN WEST-ZEEUWS-VIAANDEREN Kustrit - Puzzelrit voor auto's en fietsers - dagelijks - routeboeken bij Hotel De Zwaan, Dorpsplein Zuid- zande, VW Cadzand - (tot 30 sept) DIVERSEN AXEL Koersbal - De Halle -14.00 uur Expositie - Cisterciënzer kloosters rondom Axel in de Middeleeuwen - streekmuseum - 13.30-17.00 uur (dins t/m zat t/m 30 aug) CLINGE Kaarting - Café de Gouden Kroon - 14.00 uur HULST Dansen - KBO - De Lieve - 20.00 uur Bieden voor competitie - KBO - De Lieve -13.30 uur KIELDRECHT Avondfietstocht - Bond Grote een Jonge Gezinnen -19.00 uur NIEUW-NAMEN Vieeskaarting - Café St. Cecilia - 20.00 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - café Zondagsvermaak - 14.00 uur WALSOORDEN Schieting voor bejaarden - Café Rue du Nord -13.30 uur WESTDORPE Koersbal - Concordia -13.30 uur ZUIDDORPE Schieting voor bejaarden - 't Schutterslokaal -13.30 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Mission Impossible HULST De Koning van Engeland 19.00 uur Flipper 19.00 en 21.30 uur Mission Impossi ble 19.00 en 21.30 uur Kingpin 19.00 en 21.30 uur The Rock 19.00 en 21.30 uur Eraser 19.00 en 21.30 uur Nick of Time VLISSINGEN Alhambra 1 - 19.00 en 21.45 uur Eraser Alhambra 2 - 19.00 en 21.45 uur Mission Impossible Alhambra 3 - 19.00 en 21.45 uur The Rock Alhambra 4 - 19.00 en 21.30 uur Kingpin BRUGGE Kennedy Complex 14.30 en 20.00 uur Stolen Hearts 14.30 en 20.00 uur Eraser 20.00 uur From Dusk till Dawn 14.30 uur Spy Hard 20.00 uur The Craft 14.30 uur Flipper GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Sto len Hearts 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Ri chard III 14.30 en 17.00 uur It takes Two 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur White Squall 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Flipper 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Er aser 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur From Dusk till Dawn 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Rock 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Craft 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Spy Hard 14.30 en 17.00 uur Dunston Checks In 14.30 uur A Goofy Movie 20.00 en 22.30 uur Up close and personal 17.00 uur Clueless 20.00 en 22.30 uur Primal Fear 20.00 en 22.30 uur Le Huitième Jour KNOKKE Beverly Screens 22.30 uur Twister 15.00,17.30, 20.00 en 22.30 uur Er aser 15.00,17.30,20.00 en 22.30 uur The Rock 15.00,17.30 en 20.00 uur Flipper 15.00 en 20.00 uur White Squall 17.30 en 22.30 uur From Dusk till Dawn Bij mooi weer geen vertoningen om 15.00 en 17.30 uur (enkel op week dagen) Terneuzen - Uit een bedrijfs pand aan de Stationsweg zijn het afgelopen weekeinde twee witte Mercedes-Benz 308D vrachtauto's ontvreemd. De kentekens van deze voertuigen luiden VK-86-VX en VK-87- VX. Ook namen de dieven een stereo-installatie en enkele portofoons mee. Sluis/Hulst - Een 43-jarige vrouw uit Amersfoort is zon dagmiddag het slachtoffer ge worden van zakkenrollerij toen zij winkelde op de Oude Kerk straat. Uit haar tas verdween een portemonnee met daarin een bedrag van enkele honder den guldens. Ook in Hulst waren zakkenrol lers afgelopen weekeinde ac tief. Een 75-jarige vrouw uit Hamme raakte tijdens een be zoek aan meubelbedrijf Morres haar portemonnee met daarin persoonlijke bescheiden kwijt. IJzendijke - Een 49-jarige bromfietser uit IJzendijke is zondagmiddag met de schrik vrijgekomen na een eenzijdig ongeval nabij het buurtschap Turkeye. Hij verloor de macht over het stuur van zijn brom fiets en kwam ten val. Zijn voertuig raakte aanzienlijk be schadigd, zelf kwam de man er zonder kleerscheuren vanaf. Hulst - Een 39-jarige automo bilist uit Temse is afgelopen zondagavond met het record promillage van 2,75 aan alco hol in zijn bloed aangehouden door de politie. De surveille rende agenten lieten de man blazen nadat ze hem aange houden hadden op de Kreek- zoom. Omdat hij bijna zes keer meer alcoholische drank in zijn lijf had dan de wet toestaat, namen de agenten zijn rijbe wijs in en kreeg de man een dagvaarding. Schoondijke - De Zeeuws- Vlaamse politie is op zoek naar een nog onbekende man, die af gelopen zondagavond een veer tienjarige jongen uit Schoon dijke zonder enige aanleiding mishandelde. De jongen speel de met zijn vriendjes op de Tra gel-West in zijn woonplaats en kreeg enkele vuistslagen in het gezicht. Hij liep daarbij een ge zwollen oog op. Terneuzen - Een 30-jarige Ter- neuzenaar deed aangifte van inbraak in zijn woning aan de Witte de Withstraat. Er is een bedrag van enkele honderden guldens meegenomen. Hulst - Bij een 85-jarige be woonster van een huis aan de Tivoliweg in Hulst werd gister morgen een bedrag van ruim duizend gulden gestolen. Schoondijke - De politie hield gistermorgen tussen 10.00 en 12.00 uur een snelheidscontrole op de Damstraat in Schoondij ke. Er reden 69 bestuurders harder dan de maximum toege stane vijftig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 89 kilometer per uur. Aangepast Sporten (NEBAS) aan de Zeeuwse Sportraad de organi satie toegezegd van het Open Ne derlands Kampioenschap 1997." 3 IE POLDERFEESTEN - Za terdag 31 augustus, zondag 1 en maandag 2 september wor den de 31e polderfeesten van Prosperpolder gehouden. Za terdag 31 augustus om 14.00 uur is er een kinder-playback- show. Om 19.30 uur is er een barbecue met muzikale mede werking van Patrick's Musics Clan. Zondag 1 september om 13.00 uur is er een jaarmarkt voor paarden en vetvee op de terrei nen van taverne De Schoof. Om 15.00 uur is er een muziekfes tijn met de Koninklijke Fanfa re Leopoldtisten en Albertisten uit Kieldrecht en De Schelde- zonen uit Nieuw-Namen. Maandag 2 september om 12.00 uur is er, aansluitend op een mis voor alle overledenen uit de parochie, een groot volksbal met muzikale medewerking van het orkest Frankie's Com bo. Zondag en maandag zijn er om 15.00 uur schietingen op de liggende wip in de feesttent. MOTORTREFFEN - MTC Bike Lovers houdt zondag 25 augus tus een rondrit van 180 km voor mindervaliden. Inschrij ving is mogelijk van 10.00 uur tot 12.00 uur in café Middel kamp. De MTC Bike Lovers houdt tijdens het treffen ook helicoptervluchten. Die zijn vanaf 16.30 uur aan het einde van de Dorpsstraat. KLASSIEKE MUZIEK - De plaatselijke culturele raad houdt donderdag 21 november een licht klassieke muziek avond. Er komt een concert avond met harp en fluit. Tevens zal de Kieldrechtse Jeugdaca- demie een tekententoonstelling rond het thema muziek inrich ten.

de Stem | 1996 | | pagina 13