DE STEM Staten vrezen sluiting Antonius ®a! •soneel naar school Picknicken op de eerste schooldag Wij gaan wmm Uitkeringsfraude gaat niet om paar tientjes Staten hebben geen behoefte aan extra debat rusthuizenzaak ■SS2ÏÏS3&» I Slagb oom sneuvelt Hulst tast niet meer in beurs voor Heikantenaar Evenwichtsbalk verdringt voetballertjes 1098,- 1098,- iNDAAG Gil 0 40 deen garanties voor het op peil houden van de ziekenhuiszorg in West-Zeeuws-Vlaanderen en echt!!!! Nieuw in Breda ■huur ng BV ierij W. Braat rekkelijke 'ersoneel weg. 135 I i IF fl. 255,- nwoner van loek bekent waalf inbraken Horecabazen en elkaar in de haren C1 Publiek bij Oostburgs forum bepalend voor nieuwe acties et majestueuze Zwitserse -t Zwarte Woud voor de en ontbijt veren we we aan het eind wisselpunt in Asten waar etafel. U wordt terugge- IEIS HZ 807- -28 195,- 35,- iPEN- ingcar ïisleiding met bad of douche en isse hotels in 9 x halfpension en 2 x ogramma SREPEN- entrees, toeristenbelas- dsen en reis- en annule- 35. ing bij onvoldoende deel- niet gerookt worden. VR-Reisvoorwaarden van ven: Stationsplein 28 - Iwijk: Stationsstraat 118. Zeeland m onze verslaggever Middelburg - Een fors deel van de Zeeuwse Staten vreest sluiting van lil Antoniusziekenhuis in Oostburg in het gunstigste geval, inkrim- een polikliniek. t; loopt momenteel nog een onderzoek jar, maar eerder al sprak de patiënten- Heiliging Samen Beter dezelfde vrees tijdens de eerste zitting na de jkantie van de Statencommissie Wel- ïjn, speelde het ziekenhuis een hoofdrol 3 het Middelburgse debat. Het Bres- Statenlid Heijboer (ZVP), ook ac- jsoerder voor het behoud van het An ti», begon de discussie met een be snel door GroenLinks en D66 'het doemscenario van Heijboer' werd betiteld. Heijboer is als West- Zeeuws-Vlaamse actievoerder in de Zeeuwse Staten demagogisch bezig met deze ziekenhuiskwestie, vinden de Sta tenleden Van Kollem en De Zeeuw. Ook PvdA-gedeputeerde De Kok is van mening dat Heijboer spreekt vanonder verschillende petten. Sluiting of inkrim ping van het ziekenhuis zou wel eens van een groter belang kunnen zijn dan het West-Zeeuws-Vlaamse, stelde De Kok. De concurrentie van de ziekenhuizen over de grens wordt steeds scherper. Er zouden snellere aansluitingen kunnen komen met het Terneuzense ziekenhuis of met de Belgische hospitaals, dat zou de West-Zeeuws-Vlamingen nog ten goede kunnen komen, meende deze ge deputeerde. „U moet Zeeuws denken, niet West-Zeeuws-Vlaams en niet Zeeuws-Vlaams. Als de Staten niet meer zijn dan een optelling van regionalisme, dan zou dat een slechte zaak zijn," aldus De Kok richting Heijboer. Maar Heijboer acht het zijn taak te lob byen voor het ziekenhuis, zei hij. Zijn kritiek op de gang van zaken, en het lo pende onderzoek, was fel: „Ik ben bang dat het advies sterk negatief zal zijn. In feite is de pap al gestort. Het cadeau voor West-Zeeuws-Vlaanderen is al in gepakt, er moet aleen nog een strikje om. En de ziekenhuisdirectie kan mooi zijn handen in de onschuld wassen met het advies. Zelf heeft die directie de bevol king al tijdenlang een rad voor ogen ge draaid. Alles was en is er op gericht om zoveel mogelijk patiënten naar Terneu- zen te halen, alleen de terminale patiën ten daar, die mogen naar Oostburg ko men om ruimte te maken. Maar het An tonius zal verdwijnen vrees ik, en dat is een ware ramp voor West-Zeeuws- Vlaanderen." Na deze zware woorden kwam Groen Links met een reactie. Statenlid Van Kollem vond dat juist Heijboer de be volking een rad voor ogen draaide. „De oplossing voor de problemen is een snel lere aansluiting voor de patiënten naar Terneuzen." Waarop Statenlid De Zeeuw (D66): „Ik steun Van Kollem die het doemscenario van Heijboer nuan ceert. Weinig mensen worden beter van het opkloppen van emoties waar Heij boer nu mee bezig is." Maar Heijboer had ook medestanders op onderdelen van zijn kritiek. Statenlid Roose (GPV/RPF): „Het is een feit dat in West-Zeeuws-Vlaanderen uitholling van de zorg plaatsvindt, en moeten wij dat tolereren is de vraag." discretie. Tevens escort 3147510 Ma-za va 11.00 elgische Sandra. Nu met leuke vriendin Nicky. 076-5227773. osendaal rijpere dame oboek, dames gevraagd, 'ROHAI I O 0165-556410 PRIVÉ 99 Breda Iw charm dames ontv U in im.nrivé-sf.076-5221051 kendtarief, ns, vrijdag- idagavond in van Belgie sndaal. (51. Ook uw islelbusjes. ïgen 35, Breda, 076-51AI51L. DE EISEN. jfsfmondelinge opleiding®0 (anonze verslaggever limeuzen - De Zeeuws- famse politie heeft met de aanhouding afgelopen zon- (agochtend van een 24-jarige inbreker uit Hoek twaalf in- n in winkels aan de Axelsestraat, Brouwerijstraat ia Noordstraat in Terneuzen De politie hield de man aan op ït sluizencomplex van Terneu- I® nadat hij kort daarvoor had in een winkel aan de i2 BN Eindhoven. ,an Onderwijs. Cultuur en Wl Ie erkende onderwijs'"* kneuzen - Een 53-jarige automobilist uit Rems- alden heeft afgelopen ondagavond op een ver assende en uiterst on- Prettige manier kennisge- ,aakt met het ingenieuze wzensysteem in Terneu zen, 20.05 uur reed hij de p 8 van de Oostsluis op. dat a°e? kwam hij er achter ®iw uSwachter de brug openen voor d! imeepvaart. 1 mai? stopte, reed achter- s.„e,n botste vervolgens te- do u sja8b°om aan. Zowel tuit j°m als de achter- veu anbestuurder' sneu- tier bil ïlerbii- De bestuur- "leef ongedeerd. ujoais ae verhoren heeft hij op- jibiecht verantwoordelijk te zijn voor de hele serie inbraken gedu nde het afgelopen jaar. Bij zijn inbraken maakte hij boeken, zon- seWlen en sportvisartikelen buit, waarvan niets meer te ach- was. De man pleegde de taken naar eigen zeggen om in lijn natje en droogje te voorzien. De inbreker is inmiddels door de itie in verzekering gesteld. jin onze verslaggever it - Het botert niet tussen Eetsalon Marina en buurman De Harlekijn aan de 'Gravenhofstraat in Hulst. "e eerste uitbater heeft de ge- ■Wite gevraagd op te treden te- Sfflhet illegaal verkopen van war- maaltijden tegen afbraakprij- en het inpikken van te veel ter- ®ruimte door de buurman. ■Concurrentievervalsing", schrijft «ma. „Daar de bareigenaar van 'rijn handelt zonder ver- hopen wij op passende maatregelen van uwerzijde." «ar daar is geen enkele reden lor, reageren burgemeester en "'houders. Met ingang van dit is namelijk de Drank- en Ho- JWawet gewijzigd. Daarbij wordt onderscheid meer gemaakt i cafébedrijven en restau rantbedrijven. „Derhalve is het exploitant toegestaan maal- Jwt te verstrekken." Ie terrasklachten betreft be- *nB en W de parkeerwachters oogje in het zeil te laten hou- Daarnaast zal de gemeente de wekijn-uitbater er nog eens aan jhnneren dat hij voor zijn terras meer dan 70 vierkante meter 0eP mag inpalmen. *De St. Jozefschool in Hengstdijk luidde de eerste schooldag gisteren in met een picknick tussen de mid dag, onder leiding van een overblijf moeder. Ook in de rest van Zeeland verruilden de basisschool kinderen strand, zwembad en speeltuin voor de schoolbanken. En dat uitgerekend op een van de warmste dagen van het jaar. De kinderen van de bovenbouw van de St. Jozefschool hadden 's middags mazzel; schoolzwemmen in het buitenbad van Kloosterzande klinkt natuurlijk heel wat aangenamer dan bij deze warmte zwoegen op re kensommetjes. „En dan heeft onze school het geluk dat we in een ouder gebouw zitten. De lokalen zijn ho ger en ruimer en dus is het iets minder warm,zegt di recteur C. Gelens. Toch merkt ook hij dat het vooral voor de kinderen van groep drie niet meevalt de draad weer op te pik ken. Voor hen is het even wennen en ze raken wat sneller vermoeid. Veilig Verkeer Nederland (VVN) maakt automobilis ten overigens attent op het feit dat de scholen weer zijn begonnen. Her en der heeft VVN spandoeken ver spreid met de tekst 'Wij gaan weer naar school'. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Heikant - De gemeente Hulst laat zich geen geld meer uit de zak klop pen door Heikantenaar A. de Nekker. Die kreeg vorig jaar al 15.000 gulden toegestopt omdat zijn woongenot er op achteruit ging, maar nu wil de Heikantenaar dat de gemeente opnieuw in de beurs tast. De bewoner zegt veel overlast te hebben van het af- en aanrijden van vrachtauto's bij het garagebedrijf Kant in de Julianastraat. De ellende begon toen het bedrijf een oprit aanlegde pal tegenover de woning van De Nekker. Naar aanleiding van de klachten werd het gehele terrein van het bedrijf verhard, om stofoverlast tot een minimum te beperken. Dat bleek niet tot tevredenheid van De Nekker, die bij de gemeente een schadeclaim van 350.000 gulden deponeerde. Nogal gortig, zo vond men bij de gemeente, die de zaak vervolgens liet uitzoeken door de Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken. Die kwam tot de slotsom dat een schadevergoeding van 15.000 gulden op zijn plaats zou zijn. Maar nog steeds is de Heikantenaar niet tevreden. Om de problemen op te lossen is hij, na overleg met zijn juridisch adviseur, tot het inzicht ge komen dat hij zijn woning moet verbouwen. „Bij die verbouwing hoop en verwacht ik alle medewerking van de gemeente Hulst," schrijft hij. „Ook kwam uit dat overleg naar voren dat een redelijke schadevergoe ding en een aandeel in de bouwkosten niet teveel gevraagd is." B en W vinden chter dat het mooi genoeg is geweest. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Het is ge daan met de voetbalpret op grasveld aan de Van der Heydenstraat in Sint-Jan- steen. De gemeente heeft er name lijk een aantal speelwerktui- gen op gezet. De Hulster gemeenteraad moet nog wel instemmen met de uit gave van de daarmee gemoeide 9.300 gulden, maar omdat de spullen er al staan is dat mos terd na de maaltijd. Op het grasveldje was het er vaak drukker dan op het ter rein van de plaatselijke voet balclub. In het vuur van het spel sneu velde er echter nogal eens wat gemeentelijk groen en ook de omliggende tuinen en wonin gen hadden te lijden onder af zwaaiende ballen. De omwo nenden hebben de gemeente dan ook al herhaaldelijk ge vraagd de meute jeugdige bal kunstenaars een halt toe te roepen. Dat kan, zo hebben burge meester en wethouders van Hulst bedacht, door speel- werktuigen op het gras te zet ten. Hulst heeft echter, om de on derhoudskosten niet verder te laten oplopen, besloten om het aantal speeltuinen in de ge meente niet uit te breiden. Dus kwam het idee om het speelterrein tussen de Clinge- dijk en de Elzenstraat te ver kassen naar de Van der Hey denstraat. Op dat speelterrein stonden een evenwichtsbalk, een schommel en een zandbak. Die laatste twee waren echter zeer onveilig, zodat het alleen verantwoord was om de even wichtsbalk te verhuizen. „Dit zou een erg sobere inrichting betekenen," schrijven B en W aan de gemeenteraad. Dus moesten er nog wat spul len bij komen, namelijk een nieuwe schommel, een klim- bol, een wippaard en een wip- hond. Een uitgave van 9.300 gulden Dat geld haalt de gemeente er straks weer uit als ze stukken van het veld tussen de Elzen straat en Clingedijk aan om wonenden gaan verkopen. En de voetballertjes dan? Die zullen gewoon lid moeten worden van de plaatselijke voetbalvereniging. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1996 Of Statenlid Van Doorn van het AOV, die vertelde dat er al lang naar toe wordt gewerkt om het Antonius te sluiten. „Met woorden alleen houd je dat zieken huis niet overeind, wat doen GS om in overleg met de ziekenhuisdirecties, de kwaliteit van de zorg te optimaliseren," vroeg Statenlid Wiersma (Delta Anders) nog. Gedeputeerde De Kok had er weinig aan toe te voegen. Alleen met Heijboer was hij het on eens. „Waar haalt u dat vandaan me neer Heijboer, dat vernietigende ad vies? Ik ben er vast van overtuigd dat Oostburg een belangrijke rol zal blij ven spelen, maar of er 24-uurs-zorg zal blijven, daar kan ook ik geen garantie voor geven. En de opvatting dat 'alles bij het oude zal blijven, dat is de reali teit ontkennen." Van onze verslaggever Hulst/Oostburg - Ondanks de vrees dat het pleit al beslecht is, vindt komende donderdag in Oostburg een actie-avond plaats voor behoud van het Antonius-ziekenhuis. Het aan tal aanwezigen op die bijeenkomst in Den Hoekzak, is be palend voor verdere acties. Dat zeggen vertegenwoordigers van de Zeeuwse patiëntenvereni ging Samen Beter, die samen met de werkgroep 'Antonius-zie kenhuis moet blijven', de actie-avond organiseerde. Samen Beter vreest dat het besluit over het ziekenhuis van Oost burg al vastligt. „Ik denk dat ze met die 'commissie van wijzen' een rookgordijn oplaten," zegt L. Brusselaers. Ondanks die vrees probeert de patiëntenvereniging het tij te keren. „Daarom moet de bevolking donderdag laten zien dat ze achter ons staat," stelt Brusselaers. „Want als we geen tegengas geven, wordt het zieken huis zonder meer afgebouwd." De bijeenkomst, met een forumdiscussie, begint om 19.30 uur in sociaal-cultureel centrum Den Hoekzak en is vooral bedoeld de West-Zeeuws-Vlaamse bevolking warm te maken voor eventuele verdere acties van de werkgroep. De groep bestaat momenteel uit vier leden. „Maar we hopen dat flink wat mensen zich bij ons aan sluiten," aldus woordvoerster L. Durenkamp. Hoe nieUwe acties eruit zullen zien, is nog niet bekend. Brusselae rs hierover: „Handtekeningen ophalen is leuk. Maar voor mijn part houden honderd mensen een voettocht van Oostburg naar Terneuzen en terug. Dan laat je de politiek duidelijk zien waar je staat." Minister Borst van Volksgezondheid - wel uitgenodigd - neemt geen deel aan de forumdiscussie. Ook de 'commissie van wijzen', die momenteel de meest optimale, toekomstige ziekenhuisstruc tuur in Zeeuws-Vlaanderen onderzoekt, stuurt geen vertegen woordiger. „Dat zegt iets over hun interesse om te horen wat de bevolking vindt van een eventuele sluiting van het ziekenhuis," stelt Brusselaers. Voorts hebben ook de zorgverzekeraars, de specialisten, de zie kenhuisdirectie, Gedeputeerde Staten en de gemeentebesturen van Sluis-Aardenburg en Oostburg de uitnodiging naast hun neergelegd. Wèl zullen VMC-onderzoeker D. van der Wouw, huis arts H. van der Pas uit IJzendijke en het Breskense Statenlid en ziekenhuis-pleitbezorger B. Heijboer aan de forumdiscussie deel nemen. Die wordt geleid door industriepastor W. Nabbe. VERVOLG VAN VOORPAGINA Dubbele pech voor een man en een vrouw uit Breskens. De vrouw kreeg een uitkering, maar bleef Siberisch over haar inwo nende partner. De Sociale Re cherche kreeg een tip en ging op onderzoek uit. De man werd 's morgens opge wacht toen hij vanuit de woning naar zijn werk ging. Op he{ Oost- burgse politiebureau mochten man en vrouw van de hoed en de rand vertellen. Dat deden ze, wat een terugbetaling van ruim 55.000 gulden tot gevolg had. En passant liet de Sociale Re cherche haar blik vallen op de administratie van 's mans be drijfje. De gegevens weken aan zienlijk af van de door hem aan de belastingdienst verstrekte in formatie. Een poging om uit drie bronnen geld te geneferen kwam een in woner van Axel duur te staan. De man kreeg via sociale zaken een uitkering, maar verzuimde bij die dienst door te geven dat hij via een uitzendbureau werk had ge vonden. Na enkele weken meldde hij zich 'ziek'. In plaats van een bezoek aan de dokter te brengen', trok de man er met enkele buren op uit om ergens anders te gaan werken. Op die manier hoopte hij een uitkering, ziektegeld en loon- inkomsten binnen te krijgen. De sociale recherche stak er een stokje voor en wil in het persbe richt alleen kwijt dat 'de man heeft gekregen waar hij recht op had'. De buren zijn eveneens de klos. Ook zij hadden niet doorge geven dat ze aan het werk waren. Dat het in voorkomende gevallen niet altijd om een paar tientjes gaat blijkt wel uit het verhaal van die 52-jarige man uit Hulst. Hij had verzwegen regelmatig in komsten uit zijn vaderland te ontvangen. Dat kwam hem op een terugvordering van 72.000 gulden te staan. ■Een 40-jarige inwoner van Aar denburg bleek al drie jaar 'een zeer gewaardeerde kracht' te zijn bij een bouwbedrijf in het Bel gische Maldegem. De gemeente Sluis-Aardenburg, waarvan de man een uitkering genoot, wilde die kwalificatie niet direct over nemen, toen 's mans inkomsten patroon aan het licht kwam. De uitkering is stopgezet en de ge meente wil graag een bedrag van 75.000 gulden terugzien. Een 24- jarige plaatsgenoot ging voor 39.000 gulden het schip in, toen bleek dat hij zijn uitkering aan vulde met inkomsten uit verkoop van drugs. 'Zijn bijverdiensten waren zo aanzienlijk dat zijn uit kering erbij verbleekte'. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten hebben geen enkele behoefte aan. een tussentijds debat over de Rusthuizen-affaire zolang de zaak nog onder verschillende rechters is. accountants van de provincie, die Roza in rapporten beschuldi gen van ondeugdelijk werk. Die klacht wordt 16 september door de tuchtrechter behandeld. Dan heeft Roza nog het nieuwe bestuur van de Stichting Rust huizen der Gereformeerde Ge meenten in Zeeland voor de rechter gedaagd om oude reke ningen betaald te krijgen. Het gaat om 25.000 gulden die Roza tegoed heeft, zegt hij, voor gele verd werk. Het nieuwe bestuur, dat de naam van de stichting wil veranderen in Stichting Zorgverlening van de Gereformeerde Gemeenten in Zeeland, wil eerst de procedures afwachten alvorens tot betaling over te gaan. In het Reformatorisch Dagblad zegt het woordvoerder van het nieuwe bestuur hèt een slechte zaak te vinden dat 'broeders van hetzelfde huis' elkaar voor de rechter dagen. Maar Roza claimt dat het hier gewoon om een zakelijke incas so-procedure gaat die niets met religieus'broederschap van doen heeft. Eerst al die procedures maar eens afwachten, zo oordeelde gisteren de Statencommissie Welzijn op de vraag van Gede puteerde Staten of een extra in gelaste vergadering wenselijk was. Want zoals bekend in de nasleep van deze zaak - waarin het in middels afgetreden bestuur van een zwaar-orthodoxe stichting die bejaardenoorden en apparte menten beheert, heeft gesjoe meld met subsidiegeld - lopen er nog tal van procedures. De provincie heeft een zaak ver loren tegen de streng-gerefor- meerde accountant Roza, die volgens Middelburg ten onrechte jaarrekeningen goedkeurde. GS hebben hiertegen hoger beroep aangetekend. Het beroepsschrift is ingediend, het verweerschrift van Roza nog niet. Onbekend is wanneer de uitspraak valt. Roza op zijn beurt heeft een schadevergoeding van 2,4 mil joen gulden van de provincie geëist, en een zaak aangespan nen tegen de accountants VB en Moret, Ernst Young, de huis- üa

de Stem | 1996 | | pagina 11