Clinton en Dole nu nek aan nek 'Jeugd verkec gaan v Schotelb Honderden neo-nazi's aangehouden op herdenking sterfdag Hess Zoektocht An en Eefje is nu in volle gang Handtekeningen Hoessein en Rabin garanderen geen vrede Jeltsin verwerpt het ontslag van Koelikov Negenjarig tijdens aut< Autogebruik sturen öelta start m extra gasaans DE STEM BUITENLAND Perot toch weer kandidaat 'Dood aan moordenaars Julie en Melissa' Waarschuwing voor Soeharto DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Veel Zeeuwse ve MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 A4 Stuttgart (dpa/rtr/anp) - De Duitse politie heeft zaterdag honderden neonazi's, skin heads en andere rechtse extre misten opgepakt die, ondanks een algeheel verbod, wilden demonstreren op de sterfdag van Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess. In Worms verzamelden de rechts- radicalen zich in kleine groepjes voor de kathedraal waar zij ver volgens met nazi-vlaggen begon nen te zwaaien. De politie, die was getipt en versterking had la ten aanrukken uit andere steden, greep er honderdzestig in de kraag. Ook vier linkse jongeren, die deel uitmaakten van een tweehonderd man sterke groep tegendemonstranten, werden in de Zuid-Duitse stad opgepakt. Zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan vernielingen. Bij de Frans-Duitse grens hield de politie een groep van circa dertig Nederlandse rechts-extre- misten tegen die op weg waren naar Worms. Het ging om leden van de extreem-rechtse splinter groepering FAP-arbeiderspartij en het Aktiefront Nationale So cialisten. Na vier uur te zijn vast gehouden door de Duitse Bun- desgrenzschutz werden ze ver volgens onder begeleiding van de Franse politie over de grens met Luxemburg gezet. Eerder was een verzoek van de Arnhemse neonazi Kusters voor een Hess-herdenking in zijn woonplaats geweigerd. Volgens Kusters wilde de organisatie van de Hess-mars dit jaar naar Ne derland uitwijken omdat Duitse autoriteiten hard optreden tegen demonstraties door neonazi's. Leden van de antifascistische be weging Antifa warefi zaterdag 'waakzaam' in de omgeving van Arnhem. In Zweden troffen linkse demon stranten de neonazi's. Dat leidde tot veel geweld. Zo'n zeshonderd politiemensen grepen in om de twee groepen te scheiden. Hess pleegde op 17 augustus 1987 zelfmoord in zijn cel in Spandau, bij Berlijn, waar hij een levens lange gevangenisstraf uitzat. Zijn sterfdag is reden voor neonazi's zich te manifesteren. Niet overal in Duitsland kon de politie dit voorkomen. Zo lieten in het Oost- Duitse Merseburg de autoriteiten een demonstratie doorgaan. De dertig politie-ambtenaren voel den zich niet geroepen de ruim 120 rechts-radicalen het betogen te beletten. Door Bert Ummelen Washington - Volgens een opinie-onderzoek in opdracht van het Amerikaanse weekblad Newsweek heeft Republikeins uit dager Bob Dole zijn grote achterstand op president Clinton vrijwel ingelopen. De poll, die een foutenmarge van 4 procent heeft, geeft Clinton 44 procent van de stemmen tegen 42 procent voor Dole. De Texaanse zakenman Ross Perot, die vier jaar geleden als onafhankelijk kandidaat een gooi naar het Wit te Huis deed en nu namens zijn Hervormingspartij in de race is gestapt, scoort slechts 3 procent. Perot werd gisteravond, tijdens de tweede ronde van de 'conven tie' van zijn partij in Valley For ge (Pennsylvania), op het schild verheven. De 66-jarige miljar dair kreeg ruim 65 procent van de per post, telefoon en computer uitgebrachte stemmen. Zijn ri vaal, voormalig Democratisch gouverneur Dick Lamm van Co lorado, bijna 35 procent. Ruim een miljoen Amerikanen, die dit jaar petities van de Hervor mingspartij hebben ondertekend, waren kiesgerechtigd. Maar vijf procent bracht daadwerkelijk een stem uit. Het onderzoek van Newsweek is gehouden op de slotdag (afgelo pen donderdag) van de Republi keinse conventie in San Diego, toen Dole met de 'rede van zijn leven' zijn nominatie aanvaard de, en de dag erop. Een week voor de conventie had Clinton volgens dezelfde onderzoekers nog een voorsprong van 20 pro cent op Dole. Manila/Jakarta (rtr/efe) - De of ficiële Indonesische Commissie voor de Mensenrechten wil dat de regering niet met geweld, maar met wettelijke middelen een ein de maakt aan de huidige politie ke onrust in het land. De commis sie wijst op het verlangen naar veranderingen bij de bevolking. De Indonesische president Soe harto dient acht te slaan op de roep om wijzigingen in de politie ke leiding, aldus de voorzitter van de commissie, Marzuki Da- rusman gisteren in de Filipijnse krant Manila Times, een dag na de ingetogen viering van de 51e verjaardag van de Indonesische onafhankelijkheid. Hoewel het normaal is dat presi dentskandidaten profiteren van de enorme mediabelangstelling die nationale partij conventies trekken, noemen politieke ana listen de opmars van Dole 'spec taculair'. Zijn plan voor een radi cale lastenverlichting, in combi natie met de keuze van de popu laire Jack Kemp als 'running ma te', het beeld van harmonie en optimisme dat de conventie dankzij een feilloze regie uit straalde en Dole's indringende toespraak hebben voor een krachtige rugwind gezorgd, me nen zij. In een poging om vooruitlopend op hun conventie, volgende week in Chicago, vast wat aandacht te rug te winnen, bereidden de De mocraten Clinton gisteravond een luisterrijk verjaardagsfeest. De president werd vijftig. Dat volgens de uitkomst van het laatste Newsweek-onderzoek Ross Perot aanzienlijk minder populair is dan vier jaar geleden om dezelfde tijd, is volgens pleit bezorgers van de Hervorming spartij niet verwonderlijk. Druk met de opbouw van zijn partij is hij weinig zichtbaar geweest, zeggen ze. Dat veranderde giste ren al meteen, toen Perot, die als een meester van de 'gratis zend tijd' geldt, in zijn favoriete CNN- talkshow 'Larry King Live' ver scheen. Niet blij Bij de presidentsverkiezingen van 1992 wist Perot 19 procent van de stemmen in de wacht te slepen. In het Republikeinse kamp werd hij verantwoordelijk gehouden voor het verlies van toen zittend president George Bush. Dit keer zou de Texaan volgens analisten weieens in de eerste plaats stemmen bij Clinton kunnen weghalen. Maar ook de Republikeinen zijn allerminst blij met zijn entree in de race. Vier jaar geleden stak de zaken man zestig miljoen dollar eigen geld in zijn campagne. Op grond van zijn resultaten heeft hij nu recht op bijna 30 miljoen dollar federale subsidie. Maar het is lang niet zeker of hij die aan neemt. Doet hij dat wel, dan mag hij maar maximaal vijftigdui zend dollar eigen geld investeren. Door Pascale Thewissen Luik - De tuin van de familie Russo is veranderd in een bloemenzee. Voor hun woning staan honderden mensen. Som migen hysterisch, anderen intriest. Een vrouw laat haar tranen de vrije loop. Ze schreeuwt: „Ik heb zelf geen kinderen, maar Melissa was voor mijn gevoel als mijn eigen". Er worden handtekeningen ingezameld voor herinvoering van de doodstraf. 'Dood aan de moordenaars van Julie en Melissa', scandeert iemand. De kreet wordt overgenomen door de ontgoochelde menigte. 'Dood, dood, dood', galmt het door Grace-Hollogne. Het dorpje bij Luik is zondagmiddag in diepe rouw gedompeld. Zaterdagavond werd be kend dat op een terrein in het Waalse gehucht Sars-la-Buissière (bij Charleroi) de levenloze lichamen zijn opgegraven van Melissa Russo en Julie Lejeune, de twee achtjarige meisjes die op 24 juni 1995 voor het laatst gezien wer den in hun woonplaats Grace-Hollogne, op een viaduct over de snelweg Namen-Luik waar ze zoals wel vaker deden naar automo bilisten stonden te zwaaien. Datzelfde viaduct staat nu volgeparkeerd met auto's met zwarte strik om de antenne ge knoopt. Grace-Hollogne zelf is onbereikbaar voor gemotoriseerd verkeer. De straat waar de ouders van Melissa wonen, is door de poli tie met dranghekken afgesloten. Leeftijdge nootjes van de twee Luikse meisjes banen zich, met een bos bloemen in de hand, een weg door de aanzwellende menigte. Aangekomen bij het huis van Melissa's ouders, leggen ze stilzwijgend hun boeket op de enorme stapel. De ouders van Melissa hebben plaatsgenomen achter een houten tafel in de tuin, door een rood politielint afgeschermd van de horde be langstellenden en meelevende landgenoten. Vader en moeder, alsmede de advocaat van de familie, zijn gestoken in een wit t-shirt met opschrift: 'Julie et Melissa, n'oubliez pas' (vergeet hen niet). Hun gezichten staan som ber. Het monotone stemgeluid van Melissa's vader dreunt in de tientallen microfoons van Belgische televisieploegen en radioreporters. Melissa's vader is kwaad. Kwaad op het par ket in Luik dat zijn inziens gefaald heeft. Niet alleen hoofdverdachte Mare Dutroux houdt hij verantwoordelijk voor de dood van zijn dochter en haar vriendinnetje, ook de politie treft blaam. „In november vorig jaar kregen we van de procureur van de koning in Luik te horen dat we maar moesten accepteren dat onze dochters dood waren. We werden gecon doleerd met ons verlies. Terwijl onze kinde ren nog in leven waren! Ze waren tot maart van dit jaar in leven. Zijn toen op een afschu welijke manier gestoren. Een hongerdood." 'Dood', klinkt het weer op straat. De woede van de menigte richt zich behalve op het echt paar Dutroux ook op de voormalige minister van Justitie in België, M. Wathelet. Hij onder tekende het bevel voor de vervroegde vrijla ting van het stel. Dutroux werd in 1987 samen met zijn echtge note veroordeeld tot dertien jaar gevangenis straf voor het ontvoeren en seksueel misbrui ken van vijf jonge meisjes. Drie jaar later stond het tweetal wegens goed gedrag alweer op straat. „Heeft oud minister Wathelet een gerust geweten?", staat in blokletters te lezen op een spandoek dat door Melissa's vader op de voordeur is geplakt. Het rumoer op straat wordt luider. Mensen vallen elkaar huilend in de armen. Er wordt geschreeuwd en gescholden. Op de politie, en op Dutroux en zijn vrouw. Een handvol agen ten kijkt stilzwijgend toe hoe de emoties hoog oplopen. Niet alleen in Grace-Hollogne heerst een bedrukte sfeer. Op autosnelwegen in de regio Luik, op balustrades en viaducten zijn de opsporingsposters voor de twee achtjarige meisjes bedekt met bloemen. En ook de leus 'dood aan de moordenaars van Julie en Melis- sa' schreeuwt de voorbijrazende automoblis- ten vanaf spandoeken op viaducten toe. De sympathisanten van de ouders van Julie en Melissa willen wraak. Een vrouw van middelbare leeftijd keert het samengedromde publiek op het platgetrapte gras van de familie Russo abrupt de rug toe. „Houd toch op over de dood", bijt ze de om standers toe. „Zijn er dan nog niet genoeg do den gevallen?" VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook het lichaam van Weinstein is opgegraven in Sars-la-Buis- sière. Hij werd na een ruzie over geld door Dutroux gedrogeerd en levend begraven. De zoektocht naar de Hasseltse An en Eefje is intussen in volle gang. Voor justitie staat vast dat An en Eefje zijn vastgehouden in de kelder van de woning in Marci- nelle en later zijn overgebracht naar Sars-la-Buissière. De twee Limburgse meisjes verdwenen in augustus vorig jaar nadat ze een show van hypnotiseur Rasta Rostelli hadden bijgewoond in de Belgische badplaats Oosten de. Procureur Bourlet wilde gis teren niet de geruchten bevesti gen dat het tweetal in het bui tenland in de prostitutie is ge dwongen. De arrestatie van Dutroux heeft een ware schok teweeg gebracht in België. Een woedende menigte wilde de hoofdverdachte in de pedofilie zaak vrijdag lynchen toen de man het gerechtsgebouw van Neufchateu verliet. In de Bel gische media wordt intussen de vergelijking gemaakt met het Britse 'house of horror' van Fred en Rosemary West in Gloucester waar twaalf misbruikte meisjes werden opgegraven. Door Willy Werkman DE SCHERPE maatregelen, die het Jordaanse leger het afgelo pen weekeinde heeft genomen te gen de broodonlusten in de Zui delijke steden, geven aan dat er veel meer aan de hand is dan on tevredenheid over de scherpe prijsstijgingen. Het Hasjemiti- sche Koninkrijk heeft ernstige economische en politieke proble men. En de allang bestaande on tevredenheid onder de Jordaanse burgers is de laatste maanden al leen nog maar aangescherpt door talrijke arrestaties en andere on derdrukkende maatregelen, die aan het jonge democratiserings proces in Jordanië een halt heb ben toegeroepen. Koning Hoes sein heeft niet voor niets zijn vrees geuit over instabiliteit in eigen land. Afgelopen zaterdag, toen duizen den demonstranten in het Zuiden van het land twee dagen lang flinke schade hadden aangericht aan regeringsinstituten, stuurde koning Hoessein zijn leger naar het Zuiden en legde hij in de stad Karak een uitgaansverbod op. Zelf (gekleed in het militaire uni form van commandant van de strijdkrachten) richtte hij zich via de staatstelevisie tot het volk met de dreiging 'een ijzeren vuist' te zullen maken tegen de onruststokers. De woorden van de koning deden denken aan de Jordaanse politie-agenten houden een van de hoofdstraten van Karak in de gaten. Zaterdag bra ken daar ernstige rellen uit naar aanleiding van de verdubbeling van de broodprijs. foto reuter 'Zwarte September'-dagen van 1970, toen Jordanië een staats greep van de PLO met geweld onderdrukte. Geruchten in Jordanië tijdens het weekeinde spraken van een ophitsende rol van de Iraakse president Saddam Hoessein in de broodonlusten. Officieel is dat in de hoofdstad Amman niet toege geven, maar een regeringswoord voerder sprak wel van 'invloeden van buitenaf'. Achter deze be schuldiging kan op zijn minst een vraagteken gezet worden. Het is in de Arabische wereld normaal om factoren van buitenaf de schuld te geven voor interne pro blemen. En in Jordanië hebben die interne problemen niet alleen te maken met de al jaren durende economische crisis, maar ook met de vrede die de koning in 1994 met Israël sloot en met de anti-Irak standpunten, die hij - gedwongen door Amerika en Is raël - sindsdien heeft ingenomen. De overgrote Palestijnse meer derheid van de Jordaanse bevol king is vanaf het eerste moment ongelukkig geweest met de 'war me vrede', die de koning met Is raël sloot. Vluchtelingen uit voorbije Israëlisch-Arabische oorlogen en ook vaak gediscrimi neerd in het Jordaanse Konink rijk raakten de Palestijnen des te meer verbitterd, toen de koning vorig jaar huilend bij het graf stond van de vermoorde premier Yitsak Rabin, die door vele Pa lestijnen beschouwd werd als een 'moordenaar'. Het uitblijven van Jordaans toe risme naar Israël is maar een van de tekenen, die erop wijzen dat de vrede met Israël niet de mas sale steun van het Jordaanse volk heeft. Daar kwam nog bij, dat de eco nomische vredesvruchten, die de Jordaniërs in het vooruitzicht waren gesteld, tot nu toe zijn uit gebleven. En op die teleurstelling hebben de Islamitische funda mentalisten succesvol inge speeld. Tot nu toe heeft de ko ning het radicalisme in zijn land aardig in de hand weten te hou den. De koning, niet ten onrechte bang voor een nieuwe staats greep, nam al een poosje geleden niet alleen maatregelen, die de politieke invloed van het Islami tische Broederschap in zijn land moesten beperken, maar gaf vol gens oppositie-kringen ook op dracht tot tal van arrestaties en niet altijd terechte veroordelin gen. Geheime agenten in burger hielden de laatste tijd ook de moskeeën in de 'problematische' wijken in de gaten. Kortgeleden dwong het Interna tionale Monetaire Fonds de Jor daanse regering de subsidies voor de basis-voedselproducten op te heffen. Dit als voorwaarde voor nieuwe financiële steun aan de zwakke Jordaanse economie. Het was duidelijk, dat dit voor vooral de heel arme bevolking in het Zuiden van het land te veel zou zijn en uit angst voor onlus ten vooral daar werd de maatre gel tot dit weekeinde uitgesteld. Nu staan de tanks op de straat hoeken van Karak en is het leger in staat van paraatheid. Een waarschuwing, ook voor Israël, dat er voor de vrede meer nodig is dan alleen maar een handteke ning van de leiders. ALS HET zo tegen Prinsjesdag loopt - en dat loopt het de hele zomer - sijpelt er van alles uit ministeriële plannen die deel uit maken van de volgende rijksbegroting. Zo gaat het ook met het zogeheten Mobiliteitsplan van minister Jorritsma, de zo veelste bewindsvrouwe die probeert het vaderlandse autoqe- bruik te sturen. M" Een paar maanden geleden heette het dat zij de motorrijtui genbelasting op Ipg dastisch zou verlagen en die op diesel ver hogen, omdat Ipg zoveel aangenamer zou zijn voor het milieu dan diesel. Of zij dat echt heeft overwogen, blijft de vraag. Vo rige week kwam immers naar buiten dat het kabinet niet het autobezit wil aanpakken, maar het autogebruik. Daarom zou den Jorritsma en de haren niet de vaste lasten (zoals motorrij tuigenbelasting) maar de prijs per liter brandstof willen verho gen via de accijnzen. Zaterdag hebben we al geschreven dat dergelijke prijsverhogingen (een kwartje per liter benzine) nau welijks effect blijken te hebben op de kilometers die de Neder landers rijden. Pas als de benzineprijs echt fors omhoog gaat, bijvoorbeeld met een gulden per liter, zal de minder draagkrachtige Neder lander zijn karretje (moeten) laten staan. Tenzij België de hui dige prijzen handhaaft: dan zullen heel Brabant en Zeeuws-Vlaanderen daar gaan tanken. Waarom het kabinet overigens niet kiest voor terugdringen van het autobezit, wordt niet duidelijk gemaakt. Waarschijnlijk is de belangrijkste reden dat politici graag herkozen worden. Jorritsma blijkt wel van plan op meer trajecten een inhaalvér- bod voor vrachtwagens af te kondigen. Dat is goed nieuws, want sinds de Nederlandse vrachtwagens zijn uitgerust met' snelheidsbegrenzers, zorgen de elkaar met een slakkengange- tje inhalende kolossen voor veel oponthoud. De paniekmededeling van een ochtendblad dat in de hele Randstad de maximumsnelheid 100 kilometer per uur wordt, blijkt gelukkig onjuist. Dit soort ongedifferentieerde maatrege len past niet op het zeer wisselende verkeersbeeld. Wie 's avonds laat op de vrij lege weg rijdt, moet niet onnodig wor den geplaagd met snelheidsbeperkingen die niets met de wer kelijkheid van dat tijdstip te maken hebben. Flexibele snel heidslimieten, aangepast aan de verkeersdrukte, zijn een beter idee. Jorritsma zou ze volgens de laatste berichten in haar plan hebben opgenomen. Hoe het totale plan er uit ziet, blijkt pas volgende maand defi nitief. Wat het parlement er van over laat, nog vele maanden later. Russen ontsnapt uit Afghanistan Moskou - Een Russische vliegtuigbemanning die al meer dan een jaar in handen was van de Afghaanse Taliban-militie is ont snapt met haar eigen vrachtvliegtuig. De zeven Russen vlogen naar de Verenigde Arabische Emiraten, een staat aan de Arabi sche Golf. Dat tekende het persbureau Tass zaterdag op uit de mond van een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken in Moskou. De zeven werden op 3 augustus vorig jaar gevangen genomen nadat een Mig-19 gevechtsvliegtuig van de fundamentalistische Taliban hun toestel aan de grond dwong. Libanon naar stembus: een dode Beiroet - In Midden-Libanon zijn gisteren de stembussen geo pend voor de eerste van vijf rondes parlementaire verkiezingen. Een man kwam bij rellen bij een stembureau om het leven. Kan didaten beschuldigden elkaar over en weer van omkoping, frau de en intimidatie. Midden-Libanon is overwegend christelijk. Van de circa 655.000 kiezers zijn er 450.000 christen. Zij vaardi gen 35 vertegenwoordigers af naar het 128 zetels tellende Liba nese parlement. Inzet van de verkiezingen is onder meer de grote Syrische mili taire aanwezigheid in Libanon. Krant roept op tot arrestatie Suu Kyi Rangoon - Een Myanmarese (Birmaanse) staatskrant heeft de autoriteiten gisteren opgeroepen de leidster van de democratise ringsbeweging, Aung San Suu Kyi, te arresteren. In een column wordt het militaire regime opgeroepen Suu Kyi 'en haar collega's in het belang van het recht en de orde uit het openbare leven te verwijderen'. De scribent beschuldigt Suu Kyi, die van 1989 tot 1995 onder huisarrest was geplaatst en in 1991 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, ervan sinds 1988 de gelederen van wetsovertreders aan te voeren en anderen ertoe aan te zetten de wet te overtreden. De autoriteiten pakken de oppositieleidster volgens hem niet hard genoeg aan. 'EU-ministers niet welkom in Jeruzalem' Jeruzalem - De Israëlische regering heeft drie EU-ministers van Buitenlandse Zaken laten weten dat ze volgende maand niet welkom zijn in Israël, omdat ze Orient House, het niet-officiele hoofdkantoor van de PLO in Jeruzalem, gaan bezoeken. Dat meldde de Israëlische radio gisteren. Premier Benjamin Netanyahu heeft geëist dat de PLO Oriënt House sluit. Israel be schouwt de aanwezigheid van het kantoor als een aanval op zijn soevereiniteit over Jeruzalem. Na twee weken ruzie hebben de Israëlische premier Netanyahu en minister Levy van Buitenlandse Zaken inmiddels hun geschil bijgelegd. Een woordvoerder van de premier zei na een ontmoe ting tussen de twee bewindslieden dat zij het eens zijn geworden over de vraag wie het buitenlands beleid voert. Afgesproken is dat Netanyahu, Levy en minister van Defensie Mordechai gezamenlijk een comité leiden dat onderhandelingen met Syrië, Libanon en de Palestijnen moet leiden. Levy zei te vreden te zijn over de uitkomst. Groot banenverlies Duitse bouwsector Hamburg - In de Duitse bouwsector gaan dit jaar naar verwach ting meer dan 6000 bedrijven failliet en raken 100.000 mensen hun werk kwijt. Er moet meer in de sector worden geïnvesteerd, maar de faillissementen zijn ook noodzakelijk voor de sanering van de bedrijfstak. Dit heeft de voorzitter van de Duitse vereniging van bouwon dernemingen, topman Otmar Franz van het concern Strabag, gezegd in een vraaggesprek met de krant Welt am Sonntag. Om de bouw nieuw leven in te blazen moet er meer worden geïnves teerd in openbare werken. Grozny/Moskou (ap) - De Russische president Boris Jelts® heeft een ontslagaanvraag van zijn minister van Binnenlands8 Zaken Anatoly Koelikov verworpen, heeft het persbureau In terfax gemeld. Jeltsins veiligheidsadviseur Aleksandr Lebed, de man die de Tsjetsjeense crisis moet oplos sen, had vrijdag het ontslag van Koelikov geëist omdat deze ver antwoordelijk zou zijn geweest voor het voortduren van de oor log in de opstandige republiek. Beide mannen vroegen Jeltsin te bepalen wie van de twee kon aanblijven. Koelikov zou daarbij zijn ontslag hebben ingediend, maar Jeltsin verwierp dat ver zoek, meldde Interfax, dat zich baseerde op bronnen m Kremlin. Russen en Tsjetsjeense rebelle hebben gistermiddag geen taat geboekt bij nieuwe bespre* kingen waarin zij details ov« een bestand in het opstandig Tsjetsjenië wilden vastlegg® De delegaties gingen uit elkaa zonder het eens te worden ove bezetting en taken van een F meenschappelijke commissie» zou moeten toezien op naleving van het staakt-het-vuren. Van onze verslaggevers ^el/Terneuzen - Digitale deci ï00r de ontvangst RTL4 en 5, SBS6, gaan in Zeeuws-Vlaande van West-Brabant als zoete bi je toonbank. tyje geen kabeltelevisie heeft hikt aanschaf van een eigen schotel - n aantegen de aanschafkosten van tl en 2000 gulden. Maar, zo stellen jok als de eerste verkopen te paniek-aankopen van de consuir duur zal het gaan kriebelen om d( en films te missen. Toch loopt het niet overal storm. Van onze verslaggever lerneuzen - Jongeren zijn voc Noord-Zeeland vaker betrokkei Jen. Daarom zijn in deze streken verkeerseducatie nodig. Meer i| dacht zich richten op de rij-oplei| mobilisten. Dat concludeert de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in een analyse van de verkeersvei ligheid in Zeeland. Naar leeftijd is het aantal ver keersslachtoffers per duizend inwoners in Zeeland en in Neder land verreweg het grootst onder zestien- en zeventienjarigen, de leeftijd waarop jongeren voor het eerst bromfiets gaan rijden. Hier is sprake van veertien slacht offers per duizend inwoners. Daarna ligt het sterftecijfer het hoogst in de groep van achttien tot vijfentwintigjarigen, de leef tijd waarop mensen beginnend automobilist zijn. Verder stelt SWOV vast, dat het aantal ver keersslachtoffers onder dertien tot vijftienjarigen toeneemt. Ook dit is een risicogroep. Het gaat om kinderen die op een leeftijd zijn gekomen dat ze langere toch ten op de fiets maken zonder begeleiding van hun ouders. Voor Zeeland geldt hier een zogeheten verkeersmorbiditeit die is toege- van 3,0 in de periode Van onze correspondent Schoondijke - Een negenjarige! geraakt tijdens een autocross aar dtjke. Tijdens de voorrondes kwi ffoss in het publiek terecht. wedstrijdleiding heeft vervol gens langs de risicovolle delen 'an het parkoers het publiek ver wijderd. j-ht gemotoriseerde sporten altijd ,un ósico's hebben werd tijdens «autocross van de Stichting "tocross Zeeuws-Vlaanderen maar eens duidelijk. Tijdens voorrondes kwamen Peter alhout en Eric van Tiggelen met aar in aanraking, waardoor ze net publiek terecht kwamen. I ""Jarige Jeffry Allaart leek er instantie ernstig aan toe. k._ „HBO door de aanwezige S ï-er en het Rode Kruis j J met de ambulance naar 'geuzen vervoerd. Daar bleken J verwondingen mee te vallen. na onderzoek met zijn *rs mee naar huis. [iDh?§an^sa^oren hadden alle vei- gneidsvoorschriften in acht >r versla99ever aamwardenburS - Delta Nutsb denhi? Van 35 woningen in he Urg op het aardgasnet. feïenu' °,m Pandenn in zogeheten I fer niT een subsdidie van 40.00| 0ekennimr aans!uiting betaalt de gt baser Van subsidie is de vo< i 'Heen "«nimaal hetzelfde bed Je' aantak als er sPrake 's van p 'rifleenta v.11?® aan te sluiten wonirf het hst raagt ongeveer veertig uuis in eggen van een gasdistribl er Muiden Beytsweg in Eede el :SIM Stilzwijgend werden gisteren bij het huis van de ouders van Melissa Russo vele bossen bloemen gelegd. foto reuter

de Stem | 1996 | | pagina 4