Premier Kok waarschuwt de boeren GOED KOOP Politie Den Bosch zoekt ontvoerders Debuut van Sport 7 is bepaald niet overtuigend Politie houdt 24 Enschedeërs aan Met knallend feest naar 'betere toekomst5 Stampvolle Prinsengracht Sportieve werknemer is minder vaak ziek Meer hulp slachtoffers van seksueel geweld PESTEM BINNENLAND A3 Samenwerking belangrijk' KRENTEN BOLLEN zak 10 stuks Winkelketen tweedehands spullen Processie tegen de processierups BINNENLAND KORT i AUGUSTUS 1996 A2 oot-Brittannië en Ierland- ilf tot zwaar bewolkt en nu dan regen, soms ook on_ -er. In het oosten van Enge rd nog zonnige perioden en t dinsdagavond droog. Mid- gtemperatuur uiteenlopend n 18 graden in het westen t rond 25 in het zuidoosten, ïlgië en Luxemburg: Vrij mnig en warm. Dinsdag later de dag meer bewolking en de avond een kleine kans op :n onweersbui. Maxima om- reeks 26 graden, oord- en Midden-Frankrijk: aandag nog vrij zonnig eri jna overal droog. Dinsdag eer bewolking en van het idwesten uit een toenemen- e kans op een regen- of on- eersbui. Middagtemperatuur eest rond 27 graden maar nsdag in het uiterste westen inder warm. ,uid-Frankrijk: Eerst nog zon aar van het zuidwesten uit en toenemende kans op uien, vaak met onweer en laatselijk veel neerslag. Mid- agtemperatuur rond 28 gra- en; tijdens buien koeler, •ortugal: Geregeld zon, met ame in het zuiden. Vooral in iet noorden kans op enkele ■uien, ook met onweer. Mid- .agtemperatuur uiteenlopend an 20 graden aan de Costa 'erde tot dicht bij 30 in het innenland. Ipanje: Flinke zonnige perio- en maar van tijd tot tijd ook ewolking en met name in het oorden kans op enkele, soms ikse, regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 30 p-aden maar langs de kusten n het noorden en westen een iental graden frisser, kanarische Eilanden: Wolken- elden en kans op wat regen. Dp de zuidstranden droog en ;eregeld zon. Middagtempera- uur rond 26 graden. Wallorca en Ibiza: Zonnige pe rioden en een kleine kans op een (onweers)bui. Aanhou dend warm met middagtempe ratuur rond 30 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en kans op enkele lokale mien, ook met onweer. Mid dagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden maar op het Griekse vasteland enkele re- gen- of onweersbuien. Minder warm met middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Duitsland: Rustig en vrij zon nig zomerweer; in de nacht en ochtend kans op mist. In het zuiden is op het einde van de dag een lokale onweersbui niet helemaal uitgesloten. Middag temperatuur rond 27 graden. Zwitserland: Geregeld zon maar ook kans op een enkele regen- of onweerbui. Tempe ratuur in de middag rond 26 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige pe rioden en vooral in Tirol mo gelijk een (onweers)bui. Mid dagtemperatuur circa 25 gra den. MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 4. Koud buffet; 6. schattebout, S. armslag; 11. laan; 13. store; kunststof; 15. krielhanen; 17. duD, 18. unie; 19. bezetten; 21. val; zwaard; 23. tropenjaren. Vertikaal: 1. Totaalbeeld; 2. dubbelen; 3. De- standsschending; 5. dot; 7. composi tieverf; 8. haastklus; 10. gokpaleizen, 12. lotus; 16. netkaart; 20. clips. JFS yan onze Haagse redactie pen Haag/Den Bosch - Premier Kok waarschuwt de land bouworganisaties de goede samenwerking met de overheid 'niet op het spel te zetten'. Een te defensieve houding, een al te koppig verzet tegen bijvoorbeeld het mestbeleid, schaadt het imago van de sector. „Nodig is een offensieve houding. De nek durven uitsteken, initiatieven nemen. Daar gaat het om". zei Kok afgelopen zaterdag tijdens een feestelijke bijeen komst ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB). De bond ver enigt 25.000 agrariërs uit Bra bant, Zeeland en een deel van Gelderland. De premier noemde het 'onverantwoord de milieu problemen op het platteland te bagatelliseren'. „Wij mogen de kop niet in het zand steken voor de harde werkelijkheid." Ingrepen, bijvoorbeeld om de mestproblemen aan te pakken, rijn volgens hem onvermijdelijk. Want: „Ik zou niet graag willen dat er over 25 jaar van onze gene ratie gezegd moet worden: het waren zachte heelmeesters die stinkende wonden achterlieten. Ze hebben zich er met een Jantje van Leiden vanaf gemaakt," al- dup de minister-president. Mestbeleid De landbouworganisaties lopen al maanden te hoop tegen het mestbeleid van het kabinet. Met name de vakbond van varkens houders heeft wilde acties ge voerd tegen de mestplannen van de ministers Van Aartsen (Land bouw) en De Boer (Milieu). Maar Kok waarschuwde de actievoe rende boeren. „Eén ding moet helder zijn. Belangenorganisaties staan per definitie altijd voor een deelbelang en nooit voor het al gemeen belang. Ze mogen daar om wel - indien gewenst - het hoogste woord hebben, maar niet het laatste woord. Dat geldt voor de vakbeweging, voor de milieu beweging, maar ook voor de landbouworganisaties". Kok verzekerde de boeren dat het kabinet niet doof is voor 'werk bare en geloofwaardige alterna tieven'. Maar over het doel van het kabinet - het milieu proberen te ontlasten - mag 'geen enkel misverstand bestaan'. Hij erken de dat een aantal beslissingen voor boeren hard is. „Maar vaak zijn dat wel beslissingen die aan toonbare winst opleveren voor de lange termijn en die door een for se financiële bijdrage onder steund worden", aldus de pre mier. Pbo's Dit najaar, zo kondigde Kok za terdag aan, komt het kabinet met een standpunt over de toekomst van publiekrechtelijke bedrijfs organisaties (pbo's). De land- en tuinbouw telt 24 bedrijf- en pro ductschappen, variërend van het Produktschap voor Bier en Pro- duktschap voor Vlees en Vis tot dat voor Granen en Peulvruch ten. Zij treden op als belangenbe hartiger, maar kunnen ook dwin gend besluiten opleggen en ver ordeningen voor de branche vast stellen. De premier maakte duidelijk dat het kabinet enerzijds het mes wil zetten in het aantal pbo's, en an derzijds een scheiding wil aan brengen tussen belangenbeharti ging en het uitvoeren van pu bliekrechtelijke taken. Ook de democratische controle op deze organen speelt een rol bij de ver dere gedachtenvorming, aldus Kok. Den Bosch - De politie in Den Bosch is op zoek naar leden van een internationaal opererende criminele bende, die negen da gen geleden op klaarlichte dag een 15-jarige Bosschenaar uit zijn woning in de Maaspoort hebben ontvoerd en gegijzeld. uiunanaojs 'jgdsse! had 'jnnUJ )"n De jongen, die vorige week dins dag weer werd vrijgelaten, werd net de dood bedreigd omdat de kende door twee van zijn broers zou zijn beroofd van vijf kilo co caïne met een straatwaarde van enkele honderdduizenden gul dens. Deze broers zijn na de 'cocaïne- toof op onbekende plaatsen on dergedoken. Vanaf een onder duikadres heeft een van de broers vorige week aan drie handlangers de opdracht gegeven een deel van degeroofde cocaïne op te halen. Dij het ophalen van de cocaïne, die was verstopt in een woning van weer een ander familielid van de ontvoerde jongen, heeft de politie zaterdagmiddag drie personen aangehouden. Het gaat om een 30- lahge in Duitsland woonachtige jnan uit Angola en twee vrouwen in de leeftijd van 22 en 39 jaar uit de Dominicaanse Republiek. Een van de vrouwen is bevriend met ®_van de ondergedoken broers (ADVERTENTIE) van de ontvoerde jongen. De poli tie heeft tot dusver geen rucht baarheid aan de ontvoeringszaak willen geven. De politie geeft daarvoor als reden dat het leven van de ontvoerde jongen in gevaar was, ook nadat hij was vrijgela ten. Ook andere leden van de fa milie werden met gijzeling bedreigd. Amsterdam (anp) - De honderden kringloopwinkels die Nederland rijk is, krijgen binnenkort een concurrent. Het Australische Cash Converters heeft plannen voor een winkelketen voor twee dehands spullen. Binnen vijf tot zes jaar wil de on derneming tachtig tot honderd fi lialen openen in alle grote en mid delgrote steden. De eerste twee vestigingen zijn inmiddels al geo pend, in Amsterdam en Gronin gen. Volgens directeur/oprichter R. Verhulst vormen de winkels een duidelijk herkenbare eenheid. „Ze zijn netter dan kringloopwin kels. Daar is toch een rommeltje." foto felix janssens De NCB vierde zijn eeuwfeest met een moderne show en zo weinig mogelijk speeches. Door Servaas Smulders Den Bosch - Met een letterlijk knallend eeuwfeest hebben ruim duizend leden van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond afgelopen zaterdag in Den Bosch de weg ingeslagen naar 'een bete re toekomst'. Niet met folkloristische dansgroepen van plattelandsvrouwen of ander traditioneel vertoon maar met een moderne en futuristische show aan eengeschakeld met slechts de hoogst noodzakelijke toespraken. Bij al die Brabantse boeren, vooral kaderle den met echtgenoten van de NCB, viel het in een modern jasje gestoken feest snel in de smaak. Nauwelijks bekomen van het virtuo ze pianospel van Wibi Soerjadi deden ze al lemaal mee met de community-singing van The Resurrectionsingers. Bisschop J. ter Schure, minister-president Kok, en alle an dere genodigden klapten bij het 'Happy Day' volop mee. „Het thema was 'een betere toekomst'. Nou dat is toch prachtig gestalte gegeven", ver telt een van de leden na afloop van het feest programma in het Theater aan de Parade in Den Bosch. De futuristische lasershow waarin de oprichter van de NCB, pater Ger- lachus van den Eisen, 'terugkeerde', oogstte bijzonder veel lof. Reorganisatie if Naast de korte blik naar het verleden, richt te het eeuwfeest zich vooral op de toekomst. Voorzitter Ad Latijnhouwers gaf daarbij aan dat de NCB niet ontkomt aan een verde re reorganisatie. Die is nodig om het hoofd te kunnen bieden aan nieuwe ontwikkelin gen. Daarin blijft volgens Latijnhouwers de mens centraal staan want 'voor een maat schappelijke organisatie als de NCB zijn mensen altijd belangrijker dan structuren. Ze vormen de motor en het draagvlak tege lijk'. Latijnhouwers deed ook een oproep aan de politiek als het in de komende periode gaat over verdergaande maatregelen op het ter rein van land- en tuinbouw. „De overheid en politiek zullen moeten beseffen dat er bij de boeren grenzen zijn aan de mogelijkhe den om binnen korte tijd de koers te verleg gen. Meer tact en praktisch inzicht in pro blemen en oplossingen van die kant zou de goede zaak alleen maar dienen. Waar dat op dit moment ontbreekt, leidt dit tot onnodige tegenstellingen en dwingt ons tot een strijd bare opstelling, die we eigenlijk zelf als con tra-productief ervaren." Invloed De voorzitter van de jubilerende NCB on derstreepte nog eens dat de stelling van op richter pater Van den Eisen, 'mensen, houdt uw organisatie in stand en zorg dat je in vloed hebt, dan zal het u welgaan', nog steeds geldt. Lof was er voor de NCB van H. Wijffels, voorzitter van de hoofddirectie van Rabo bank Nederland: „De NCB was de kraam kamer voor grote ondernemingen in de ag- ro-industrie en de financiële dienstverle ning." Tevens wees Wijffels op een ingrij pende maatschappelijke herpositionering van de land- en tuinbouw. Het gaat in de toekomst meer om kwaliteit dan kwantiteit. Bij de kwaliteit noemde Wijffels met de voe dingsmiddelen in een adem ook landschap met flora en fauna en grond en grondwater. „Zo bezien moet de agrarische sector zich ontwikkelen tot een belangrijke leverancier van levenskwaliteit", aldus Wijffels daar mee onder meer de mestproblematiek van de boeren handig omzeilend. Identiteit G. Doornbos, voorzitter van LTO-Neder- land, vatte de mestproblematiek wel met naam bij de horens: „Durft de boer vanuit zijn eigen identiteit zijn bedrijfs- en sector- belang bij het mestbeleid (en dat is groot, geen misverstand daarover) ook te plaatsen in het totaal van de samenleving?" Volgens Doornbos moeten de boeren de betrekke lijkheid van hun eigen standpunten gaan accepteren. Tijdens de eucharistieviering bij de opening van het eeuwfeest in de St. Jan riep abt A. Baeten de leden van de NCB op tot eensge zindheid en solidariteit, ook met bevol kingsgroepen in ontwikkelingslanden en het Oostblok: Daar waren ook bij aanwezig de bisschoppen mgr. J. ter Schure van Den Bosch en mgr. dr. M. Muskens van Breda en abt Baeten, als vertegenwoordiger van de orde waartoe pater Van den Eisen destijds hoorde. Gerwen - „Als het uit de hand loopt, als de menselijke middelen zijn uitgeput, dan is het tijd om je tot God te richten." Zo motiveert pater E. Jacqmin uit Gerwen van de priesterbroederschap Pius X de processie die hij gister middag na de zondagse ge zongen hoogmis hield tegen de processierups. De proces sie voerde naar de tuin ach ter de kerk. Er liepen maar zo'n 25 gelo vigen mee, de helft van wat er normaal in de zondagse hoogmis aanwezig is, aldus pater Jacqmin. Maar de in tentie was er niet minder om: uit voile borst zongen de ge lovigen steeds maar weer Ora pro nobis (bid voor ons). Pater Jacqmin weet zeker dat het helpt: „De processie is sacramentaal en verleent altijd genade. De plaag kan er door verdwijnen, maar ze ker is dat die vermindert. Als de mensen God om hulp vra gen, helpt God hen." Boomstammetjes 198 5stuk van £95" I». rw?MtT elephant a CHINESE BONEN OffA llk 425 gram van 129" »0 7 "SAap's'8V*"19aug Umwo i' 035-54833S3 -jlKE DAG GOED NIEUWS Sport7 beleefde gistera vond de vuurdoop met de live-uitzending van Ajax-PSV. De verwach tingen waren hoogge spannen. Er zou immers een nieuwe tijdperk aan breken als het ging om het in beeld brengen van sport. Door Johan van de Beek Hilversum - Is het fair om te wijzen op de vele beeldsto ringen in de tweede helft van de finale om de supercup? En is het fair om te wijzen op de lange stiltes die vielen door geluidsstoringen? Getuigt het van leedvermaak als je moet schaterlachen als kort na het begin van de. tweede helft zo'n pijnlijke stilte wordt onder broken door NOS-anchorman Eddy Poelman die per ongeluk in het Sport7-verslag wordt gescha keld? Nee, fair is het waarschijnlijk niet. En leedvermaak is inder daad een van de goedkoopste emoties. Maar toch. Het debuut van Sport7 in media-land was gisteren, om maar eens een un derstatement te gebruiken, be paald niet overtuigend. Nog af gezien van de onvermijdelijke kinderziektes waarmee elk tech nisch experiment kennelijk ge paard moet gaan, viel gistera vond op hoe weinig eigenlijk werd waargemaakt van de pre tenties waarmee de nieuwe na tionale sportzender zich vooraf had gepresenteerd. Immers, de klassieke manier waarop de NOS jarenlang sport in beeld had gebracht, was niet meer van deze tijd. Daar was we ken, nee maandenlang op geha merd door de kopstukken van Sport7. De door Mart Smeets af gelopen weekeinde in een inter view met NRC Handelsblad nog uitgesproken liefdesverklaring aan het simplisme ('vier came ra's, een enkele slow-motion en gewoon laten zien wat er ge beurt') was niet meer van deze tijd. Vier camera's? Nee, minstens vijftien zou Sport7 er inzetten voor premium-wedstrijden in de competitie. En voor Ajax-PSV zouden er zelfs twintig op het veld worden gericht. Met specia le teams voor de slow-motions en teams die de 'conflictgevoelige' momenten in de wedstrijd zou den volgen. De Nederlandse voetballiefheb ber zou sport zien op een manier zoals hij/zij het nog nooit had ge zien. En hij/zij zou ook sport ho ren. Want naast het veld zouden tal van microfoons worden opge steld zodat de Nederlandse huis kamer 'live' kon meegenieten van de conversaties tussen de spelers onderling. Dit werd zelfs zo ver nieuwend en belangrijk geacht dat de commentatoren hun mond dienden te houden tijdens hecti sche momenten in de wedstrijd. En dan waren er natuurlijk de graphics. Die onvermijdelijke kleurplaatjes die in medialand al enige jaren geleden golden als het definitieve bewijs van vooruit strevendheid. Tijdens de wed strijd waren het vooral leuke kleurtjes en minimale informatie, zoals de naam en het rugnummer van de speler. Was het dan helemaal niks gis teravond? Nee, natuurlijk niet. Maar het was zeker geen revolu tie op tv-gebied. Er zaten enkele fraaie slow motions in de uitzen ding. En de camera's achter het doel met kikvors-perspectief zorgden voor leuke beelden. Maar waren hier nu stages bij Sky Sport in Engeland voor no dig geweest? De wedstrijd werd nog steeds op de normale manier gevolgd door camera's aan één zijde van het veld. Het verrassende effect van een tweede camera aan de andere zijde werd niet benut. De beloof de conversaties op het veld waren niet te horen. En de commentato ren hielden zelden of nooit hun mond en putten zich uit in de door NOS-baas Jansma al vooraf gevreesde 'positieve berichtge ving'. Over Babangida werd niet ge zegd dat hij faalde. „Ik moet he laas zeggen dat hij niet goed is," zei Beenhakker. Papendal (anp) - Sportende werknemers zijn minder vaak en korter ziek en voelen zich gezonder dan niet-sportende werk nemers. Dit blijkt volgens NOCNSF uit een onderzoek, dat de sportkoe pel in samenwerking met de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) heeft laten ver richten onder voetballers in de leeftijd van 18 tot 65 jaar. Het onderzoek is uitgevoerd onder leiding van S. Schmikli van de vakgroep medische fysiologie en sportgeneeskunde aan de Uni versiteit van Utrecht. Het onderzoek rekent volgens de onderzoekers af met de vooroor delen over de grote economische en maatschappelijke kosten van sportblessures. Het vooroordeel dat sportende werknemers vaker ziek zouden zijn als gevolg van in vrije tijd opgelopen sportblessu res is nog altijd hardnekkig, me nen NOCNSF en KNVB. „Omdat de sportende werknemer minder vaak en minder lang arbeid ver zuimt, profiteren maatschappij en bedrijfsleven 'gratis' van de inspanningen van de sportieve werknemers", concluderen de onderzoekers echter. „Uit dit onderzoek blijkt dat tén onrechte wordt gedacht dat een hoog ziekteverzuim en de daar mee gepaard gaande kosten op de sportblessures kunnen wor den afgewenteld", vindt direfc- teur Ben Verkerke van NOCNSF. „Werkgeversorganisaties kun nen hun leden rustig adviseren sportende werknemers in dienst te nemen." Verkerke meent ook dat de overheid een actievere, stimulerende rol zou moeten spe len. F. Kessel, bondsarts bij de KN VB, toont zich tevreden met de uitkomsten van het onderzoek. „We zeggen dat sport gezond is, maar weten dat bij contactspor ten, zoals voetbal, blessures kun nen ontstaan." Student overlijdt na mishandeling Amsterdam - In een ziekenhuis in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag een 26-jarige student overleden die eerder op de dag in elkaar was geschopt. De politie heeft vier arrestaties verricht.De student schoot anderen te hulp, maar werd toen zelf hardhandig in elkaar geschopt. Hij raakte daarbij in coma. Zijn vrienden die hem op hun beurt wilden helpen liepen even eens verwondingen op. Zij werden in ziekenhuis behandeld en konden daarna naar huis. De persoon die het eerst in elkaar werd geslagen, is ook door artsen geholpen. Sindsdien is hij spoorloos. De reden van de vechtpartij is nog niet bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Verdachte aanslag koffiehuis aangehouden Utrecht/Istanbul - In Turkije is een 23-jarige man aangehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij een aanslag op een Turks koffiehuis in Utrecht. Afgelopen vrijdag werd daar een handgranaat naar binnen gegooid. Het projectiel ontplofte en richtte aanzienlijke schade aan. De arrestatie van de Utrechter vond plaats op het vliegveld van de stad Istanbul. Kort na de aanslag wees de recherche de Utrechter als verdachte aan. Nadat een arrestatiebevel tegen hem was uitgevaardigd bleek hij op het vliegtuig naar Istanbul te zijn gestapt. Justitie Rotterdam vraagt om uitbreiding Rotterdam - De hoofdofficier van justitie in Rotterdam, mr. L. de Wit, heeft er bij het parket-generaal in Den Haag op aangedron- gen dat justitie, de rechterlijke macht en hun administratieve diensten in de Maasstad aanzienlijk worden versterkt. De Wit denkt een goede kans te maken op honorering van de claim, nadat de voorzitter van het college van procureurs-generaal, Doctersi van Leeuwen, onlangs aankondigde het aantal officieren van jus titie in Nederland flink uit te breiden. Een woordvoerder van het ministerie van justitie bevestigde za- i terdagochtend dat Rotterdam enkele weken geleden een verzoek, om uitbreiding heeft ingediend. De Wit heeft Docters van Leeu wen gevraagd om 17 officieren en 32 parket- en administratieve medewerkers. Ook zouden er acht rechters bij moeten komen. Grote drukte op crematie van Marcello Schiedam - Op crematorium Beukenhof in Schiedam hebben za terdagochtend naar schatting 350 belangstellenden afscheid ge nomen van de achtjarige Marcello Janssen. Familieleden, buren, kennissen, klasgenootjes en tientallen ande- re bezoekers woonden een herdenkingsdienst bij. Pedro Marcello maakte zondag 11 augustus een dodelijke val van de achtste ver-, dieping van een flat aan het Lisztplein in Schiedam. Kort nadat het drama zich zondag had voltrokken, hield de poli tie de 53-jarige flatbewoner D.V. aan. Hij wordt ervan verdacht Marcello over de reling te hebben gegooid. Enschede (anp) - De politie heeft zaterdagavond en zondag nacht in en om de wijk Velve-Lindenhof in Enschede in totaal 24 arrestaties verricht. De Amsterdamse Prinsengracht ivas zaterdagavond bomvol tijdens het vijftiende grachtenconcert. Tientallen pianisten, conservatoriumstudenten en enkele bekende Nederlanders hebben een record gevestigd door in het Amsterdamse hotel Pulitzer 25 uur onafgebroken piano te spelen. Zaterdagmid dag sloeg de Amerikaanse Barbara Nissman de laatste noten aan. Daarmee was de vermelding in het Guinness Book of Records een feit. De piano-marathon werd gehouden vanwege het vijftienjarige ju bileum van het Prinsengrachtfestival. foto anp Zestien Enschedeërs zijn opge pakt voor het overtreden van het samenscholingsverbod dat burge meester Mans heeft afgekondigd om rellen in de kiem te smoren. Op overtreding van het verbod staat een boete van 300 gulden. Vijf mensen zitten vast wegens open lijke geweldpleging zoals het mis handelen van een cameraman van RTL. Drie verdachten zouden via een illegale radiozender luiste raars hebben opgeroepen mee te doen aan de ongeregeldheden. In totaal heeft de politie sinds vo rig weekeinde 54 arrestaties ver richt wegens onder meer illegaal autocrossen, mishandeling, brandstichting en vernieling. De genen die zijn aangehouden we gens openlijke geweldpleging moeten dinsdag in een snelrecht procedure voor de politierechter in Almelo verschijnen. De ver dachten van zwaardere misdrij ven komen later voor de rechter. Het onderzoek van de politie naar hun wangedrag loopt nog. Ook zondag is de politie - com pleet met Mobiele Eenheid - pa raat om tegen relschoppers te kunnen optreden. Rotterdam (anp) - Justitie, politie, hulpverlening en de sociale advocatuur in Nederland werken aan een systeem om slachtof fers van zedenmisdrijven en seksueel geweld gespecialiseerde juridische hulp te bieden. Daarmee krijgen slachtoffers straks meer kans zich te verdedigen tegenover de dader, die automa tisch een advocaat krijgt toegevoegd. Op initiatief van de werkgroep Vrouw en Recht worden in alle negentien arrondissementen in Nederland besprekingen gevoerd tussen betrokken instanties. Het is de bedoeling dat slachtoffers na aangifte bij de politie straks worden doorverwezen naar een gespecialiseerde advocaat. Die kan op verzoek van het slachtof fer bijstand leveren. Deze vorm van rechtsbijstand is nieuw voor Nederland. Een van de initiatiefnemers van de be oogde regeling is de Rotterdamse advocaat mr. A. Hommes. In het arrondissement waar zij werkt, zullen politie en justitie naar verwachting voorjaar 1997 de eerste slachtoffers gaan doorver wijzen. „Rotterdam is daarmee het eer ste ressort waar het systeem wordt toegepast. In Alkmaar be staan eveneens vergevorderde plannen", zegt zij. In Rotterdam voeren justitie, po litie, het bureau slachtofferhulp en de sociale advocatuur de ko mende maanden afrondende be sprekingen over een regionale bereikbaarheidsregeling voor ze- denadvocaten. Vaste procedure zou moeten worden dat een slachtoffer na aangifte van hét delict de naam en het telefoon nummer krijgt van de advocaat die piket heeft.

de Stem | 1996 | | pagina 3