Alternatief systeem transfers lieren Ajax legt schuld slechte grasmat bij de Heidemij Geen oplossing in conflict scheidsrechters Monsterzege Club Brugge op St. Truiden Michel van Oostrum kwelgeest Groningen Regeling snel van kracht sport KORT sportnieuws KORT sport PRIJSVRAGEN SPORT B2 .076-5022399. outsestraat 194, EUZEN, Wisse, us! f7 jr. vanaf 13 jr. nden n 65+ vanaf 13 jr. ■612199 Voetbal Decheiver scoort tweemaal voor Freiburg in duel met Werder Bremen bëEgïë duitsland schotland engeland Sacchi blijft voorlopig bondscoach Derksen: 'Karelse kon er niks aan doen' Emmen zorgt voor bekersurprise frankrijk f] pE STEM MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 taling tot 1 juni 1997. iptijd 36 maanden), icieringsaanbod geldt f 19.990,-). Kom dus overtuigende proefrit DER CITROËN 7. DE GEMIDDELDE EFFECTIEVE RT TOTAL. jjisterdam (anp) - Het sectie- jestuur Betaald Voetbal vindt je financiële eisen van de scheidsrechters nog altijd vol- strekt onaanvaardbaar. Het jat tussen het door de arbiters 'erlangde bedrag en het aan bod van de KNVB is voor de komende drie seizoenen 1,25 miljoen gulden. Volgens penningmeester Gerard Bouwer van het sectiebestuur ««gen de verhoudingen behoor- a zwart-wit. Dat bleek tijdens je buitengewone algemene ver gadering van zondag in Amster- dam. Oud-scheidsrechter Frans Derks, tegenwoordig voorzitter van Dordrecht '90, benadrukte dat de scheidsrechters maar snel akkoord moeten gaan met de voorstellen. „Anders ben ik voorstander van geforceerde doorstroming uit de amateurs. Wegwezen dus, degenen die niet willen fluiten." Topscheidsrechters in het be taalde voetbal kregen afgelopen seizoen een vergoeding van dui zend gulden per wedstrijd. De KNVB is bereid dat honorarium te verhogen. Trapsgewijs, gedu rende drie jaar. Voor de arbiters in de elitegroep: eerst naar 1750, dan naar 1850, dan naar 2000 gulden. Voor A-scheidsrechters is de progressie als volgt: 1250, 1350, 1500. De Belangenvereniging Scheids rechters Betaald Voetbal (BSBV) eist echter in het aanstaande sei zoen al 2000 per duel. Al met al is het verschil 1.250.000 in drie jaar. Bovendien wil de BSBV ook nog eens onderhandelen over portretrecht, pensioenfond sen, een bonussysteem en kle- dingcontracten. Het is wat veel van het goede, vindt het bestuur. De BSBV beraadt zich over ac ties. Frans Derks herinnert zich dat hij 75 Zwitserse francs per dag ontving voor de halve finale van de Europa Cup tussen Benfica en Liverpool. Volgens Derks is de scheidsrechterij een hobby en dient dat zo te blijven. „Als een scheidsrechter 2000 gulden per wedstrijd krijgt, komt dat mis schien wel neer op 10.000 bruto per maand. Voor de meesten wordt het maatschappelijk be lang dan te groot. Dat is meer dan ze met hun echte baan ver dienen. Ik voorzie dan kramp achtig gefluit." Derks noemt het voorbeeld van Piet van Gastel uit Breda. Een scheidsrechter die aan de hand van zijn vergoeding ging leven en een sociale klap kreeg na de gradatie. „Ik heb hem toen ge zegd: je krijgt nog een kans, maar dan moet je wel normaal doen." Het streven van scheidsrechters om professional te worden, is volgens Derks een misvatting. „Profscheidsrechters bestaan niet. Denk je dat ze beter fluiten als ze uitslapen? Zitten ze de he le week op hun wedstrijdje te wachten. Daar word je toch strontziek van! Een redelijke vergoeding is okay, maar ze gaan te ver. Het is toch al prachtig dat ze tussen de topvoetballers mo gen vertoeven." Admin.advies BOEKHOUDER voor adm. en aang.biljet, Slagboom, Marijke Meustr, 100, Breda, Tel. 5214282, Timmerwerken Ramen, deuren, kozijnen, dakkapellen en trappen. Alle timmerwerken. Fa. Hoefman 076-5613370. Klusbedrijf De Steigerspeciatist Verhuur van rolsteigers stalen steigers en Stuca- doors-vloeren kompleet geleverd! van Schootensstr 10 (Ginneken) Breda. Tel. 076 - 5656466. Metselwerken Nieuw -verbouw Onderhoud en metselwer ken: 076-5972902 n fruitmanden te maken in 18.00 tot ±22.00 uur) dan voor een afspraak naar en 22.00 uur. Tel: 076 - 5425930 Door Henk Mees Amsterdam - De Europese voetbalunie (UEFA) werkt aan een alternatief transfersysteem. Daarbij worden normen ontworpen, die gelden voor de bepaling van afkoopsom men bij ontbinding van doorlopende contracten. Gerard Bouwer, penningmeester tan de KNVB-sectie betaald voetbal, maakte de plannen gis teren bekend aan de vergadering betaald voetbal. Volgens Bouwer, die zitting heeft in de betreffende UEFA-werkgroep, is het de be doeling dat de Europese regeling op korte termijn van kracht wordt. Over de inhoud van het nieuwe systeem wordt overleg gepleegd met de Europese Unie. Zoals ge meld, werd in december het transfersysteem verboden ver klaard binnen de Europese Unie als uitvloeisel van het zogeheten Bosman-arrest. Het alternatieve transfersysteem moet de nationale voetbalbonden een handvat geven, ook interna tionaal, bij de overgang van spe lers die elders nog onder contract staan. Zo is bijvoorbeeld bij Wil lem II al geruime tijd de Tsjech Galasek actief, maar kan de Til- burgse club hem niet opstellen. Galasek is nog niet speelgerech tigd, omdat Willem II en de Tsje chische club Banik Ostrava geen overeenstemming kunnen berei ken over de afkoopsom. Naar verluidt eist Banik Ostrava een bedrag van drie miljoen Duitse mark. Buitenlanders Tijdens de vergadering betaald voetbal werd gisteren besloten dat in de competitie betaald voet bal alle beperkingen voor het op stellen van buitenlanders worden opgeheven. Mede als gevolg van de uitspraak in de zaak Kanu/Ajax is volgens de KNVB elk reglement wettelijk nietig dat een limiet stelt aan het aantal buitenlanders in een elf tal. De centrale spelersraad (CSR) kantte zich bij monde van Feye- noord-speler Peter Bosz fel tegen de opheffing van de buitenlan ders-beperking. „De opheffing heeft ongunstige gevolgen voor alle voetballers die nu in Neder land actief zijn, ook de buiten landers, en voor de jeugdoplei ding," reageerde Bosz. Hij kon digde verder verzet van de CSR aan. Via het instemmingsrecht bezitten de spelers in het betaald voetbal de wettelijke mogelijkhe den wijzigingen in reglementen te torpederen. Feyenoord „We zijn gewaarschuwd door de heer Bosz," reageerde profsectie- voorzitter Jos Staatsen op de woordvoerder van de CSR. Ook zonder de afwezige voorzitter Jo- rien van den Herik lagen de afge vaardigden van Bosz' club (Feye noord) dwars op andere punten. De Rotterdamse club stemde te gen de overeenkomst inzake ra diorechten en verwierp ook wij zigingen in de zogeheten wanor- delijkhedenregeling. Ingevolge die regeling ontving de KNVB af gelopen seizoen een bedrag van 595.000 gulden aan boetes. Dat bedrag kan door clubs worden besteed aan supportersbeleid, maar geen enkele club heeft zich al gemeld met voorstellen daar voor. Feyenoord kreeg in de vergade ring verwijtende blikken op zich gericht, toen voorzitter Staatsen opsomde in welke rechtszaken de KNVB betrokken is met de Rot terdamse club. Daarbij draait het om drie zaken die alie vandoen hebben met het tv-contraet en de oprichting van Sport7. Aan juri dische kosten is de KNVB inmid dels 240.000 gulden kwijt. Vol gens FC Zwolle-voorzitter Gas ton Sporre moet de bovengrens bij 300.000 gulden liggen. IUM REN Van onze verslaggever Amsterdam - Ajax neemt het de Heidemij kwalijk dat niet eerder eind juli de grasmat in de HOY KEANE wordt morgen geo pereerd aan de knie. De Ierse Middenvelder van de Engelse kampioen Manchester United is ™gens manager Alex Ferguson minste drie weken uitge- Khakeld. Hij mist in elk geval de "K-kwalificatiewedstrijd Ier- 'aid - Liechtenstein op 31 augustus. Wielrennen DE VIJFTIGSTE internationale redeskoers, van oudsher de he nrijkste etappekoers voor mateurs in het voormalige "ostb ok (DDR, Polen, Tsjecho- owakije), gaat definitief op 10 e| van start in Potsdam. 1» *s zaterdag gete- M. De organisatie heeft in een werbrouwer en een bekende Producent van Duitse schuim- nieuwe, financieel daad- «achUge sponsors gevonden. De w J voor de jubileumkoers at enigszins aangepast aan 'ensen van die geldschieters. Int/ ve.rwachting is er in het pe- gei)n P«ats voor twintig ploe- »Jordi Cruijff glipt langs Wimbledons Chris Perry. FOTO REUTER Amsterdam Arena is vervangen door zoden. „De beslissing had een maand eerder genomen kunnen worden. Toen was al duidelijk dat het no dig was. Dat hebben we de Hei demij ook laten weten," aldus Ajax-bestuurslid Uri Coronel, die tevens commissaris is na mens Ajax in het bestuur van de ArenA. Ajax hoopt dat het vrijdag bij de loting voor de Champions Lea gue een speelschema treft dat ruimte laat voor nieuwe aanpas singen aan de grasmat. „De mat zou er opnieuw uit moeten en tijd moeten krijgen om zich te ontwikkelen, maar de ruimte daarvoor ontbreekt. Mis schien dat er straks een gat valt waarvan gebruik kan worden gemaakt," aldus Coronel. Indien Ajax op 16 oktober een uitwedstrijd loot, zal de Arena gedurende tenminste drie weken niet worden bespeeld. Met een verdere aanpassing van het com petitieprogramma ontstaat dan ruimte voor aanpassing van de grasmat. Sinds de opening, vorige week woensdag, is de ArenA vrijwel dagelijks in gebruik. Na Ajax- AC Milan volgde donderdag het bekerduel van Ajax-2 en zater dag was het stadion gevuld voor een kinderdag. Gisteravond stond het duel om de Johan Cruijff-schaal tussen Ajax en PSV op het programma. Breda - Via een monsterzege op het nietige St. Truiden heeft Club Brugge de top in de Belgische eerste klasse weer bereikt. De landskampioen won zaterdagavond onder meer door vier treffers van Stanic met 6-1 van het nog puntloze St. Truiden. Daar mee kwam de ploeg van Hugo Broos op zeven punten uit drie duels. Club deelt de koppositie met de verrassende debutant Moeskroen (vrijdag 1-1 tegen Anderlecht) en AA Gent (1-1 tegen KV Meche- len). Stanley Menzo (Lierse) kreeg rood. Na drie speelronden is er in de Belgische eerste klasse geen club meer die het maximale punten- aantal heeft. Club achterhaalde Moeskroen, dat vrijdag tegen An derlecht de eerste punten kwijt raakte. De titelverdediger moest het tegen St. Truiden doen zonder de geblesseerde Staelens. Daar door kwam de weer van een bles sure herstelde Stanic terug in de punt van de aanval. Daar komt hij ook het beste tot zijn recht, ge zien de vier treffers op zaterdag. Stanic verdeelde ze keurig over beide helften en kreeg in de slot fase een applauswissel. AA Gent moest de eerste punten afstaan in Mechelen. De plaatse lijke KV hield de verrassende top per op 1-1. Herreman zorgde na een half uur uit een strafschop voor 0-1. De Oostenrijkse aan winst Hasenhüttl bracht KV Me chelen kort na de rust langszij. Goossens bezorgde Standard Luik drie punten door tegen Lok eren te scoren. Op de derde speeldag vielen acht rode kaarten. Bij Ekeren - Lierse SK werden twee spelers wegge stuurd. Doelman Menzo was er een van. Hij haalde in de 65e mi nuut Czerniatynski onderuit. Zijn collega Van de Walle benutte de strafschop vervolgens. Lierse kwam met een man minder toch terug, via Zevilho, Even later kon Verstraten van Ekeren met rood vertrekken. Uitslagen: Moeskroen - Anderlecht, Charleroi - Harelbeke 0-1, Brugge - St.Truiden 6-1, Ekeren - Lierse 1-1, Lokeren - Standard 0-1, Lommei - Cercie 1-1, Mechelen - Gent 1-1, HWDM - RC Genk 2-2, Aalst - Ant werp 1-2. Stand: Brugge 3-7, Gent 3-7, Moes kroen 3-7, Standard 3-6, Antwerp 3- 6, Anderlecht 3-5, RWDM 3-5, RC Genk 3-4, Ekeren 3-4, Aalst 3-4, Charleroi 3-3, Lierse 3-3, Harelbeke 3-3, Lokeren 3-3, Mechelen 3-2, Cer cie 3-2, Lommei 3-1, St-Truiden 3-0, Harry Decheiver heeft in zijn eer ste optreden voor SC Freiburg in het nieuwe seizoen van de Bunde- sliga indruk gemaakt. Hij was in het met 3-2 gewonnen duel met Werder Bremen de man van de wedstrijd met twee treffers in de eerste helft. Met Winkler (Mün- chen 1860), Herzog (Werder) en Akpoborie (Hansa Rostock) nes telde Decheiver zich meteen aan de kop van de topscorerslijst. Youri Mulder en Johan de Koek verging het met Schalke'04 aan zienlijk minder. Bij VfB Stutt gart, de club van verdediger Frank Verlaat, werd kansloos verloren (4-0), Landskampioen Borussia Dortmund kende een valse start met een nederlaag van 4-2 bij Bayer Leverkusen, Decheiver zorgde er voor dat Freiburg met een comfortabele voorsprong van 2-0 kon rusten. In de 24e minuut passeerde hij Reek, nadat de doelman van Werder eerst een inzet van Jurcevic had gekeerd. De tweede treffer van de Nederlander was bijzonder fraai. Hij volleerde een voorzet van de Zwitser Sutter met rechts par does in de bovenhoek. In de 58e minuut werd Decheiver vervangen door Wassmer. Vervol gens dreigde het toch nog mis te lopen voor Freiburg. Door twee treffers van Herzog, uit een vrije trap en een omstreden strafschop, kwam Werder Bremen een kwar tier voor het einde op gelijke hoogte (2-2). Vier minuten voor tijd zorgde Sutter voor het win nende doelpunt, eveneens van elf meter. Het stadion, met 22.500 mensen uitverkocht, stond op zijn kop. In de slotfase kregen Wolter (Werder) en Wassmann hun twee de gele kaart. Schalke'04, dit jaar deelnemer in het UEFA-cuptoernooi, begon met drie spitsen: Mulder, de Belg Wilmots en Max. De dadendrang bleef echter buitengewoon be perkt. Ausputzer De Koek, over gekomen van Roda JC, zag de ene na de andere aanval op zich afko men. Stuttgart stond bij rust voor met 2-0 door Eiber en Hagner. Na de pauze hadden Balakow en Bo- bic succes voor de thuisclub, die 36.000 toeschouwers mocht be groeten. Borussia Dortmund was vooral in verdedigend opzicht verzwakt. Bij de titelhouder ontbraken de geblesseerde internationals Sam- mer, Freund en Riedle. Bovendien waren de nieuwelingen Sousa en Schneider niet beschikbaar. Le verkusen profiteerde van het on samenhangende spel van de be zoekers en stond na zeven minu ten al met 2-0 voor door Sergio en Kirsten. Erik Meijer leek in de 18e minuut 3-0 aan te laten teke nen, maar zijn doeltreffende kop bal werd afgekeurd. Dat was het sein voor Borussia iets aan de achterstand te doen. Het offensief leverde nog voor de rust twee doelpunten op, van Lambert en Tanko. In de tweede helft sloeg Leverkusen toch toe. Fach (58e minuut) en Rydlewicz (81e) bepaalden de eindstand op 4-2. Coach Kraus van Borussia Mön- chengladbach zorgde vrijdag avond in het treffen met Arminia Bielefeld (0-0) voor een primeur door na het inzetten van Huiberts een kwartier voor tijd meer bui tenlanders (zes) dan Duitsers in de ploeg te hebben. Uitslagen eerste competitieronde: M'gladbach - Bielefeld 0-0, St. Pauli - Bayern M. 1-2, Leverkusen - Dort mund 4-2, Bochum - Duisburg 1-0, Freiburg - Bremen 3-2, Rostock - Karlsruhe 2-2, Stuttgart - Schalke'04 4-0, 1860 Münch - HSV 2-1, Düssel- dorf - Köln 0-3. De Schotse kampioen Glasgow Rangers heeft ook de tweede competitiewedstrijd gewonnen. De vuurkracht van de titelverde diger was veel te groot voor het gepromoveerde Dunfermline: 5-2. Ally McCoist scoorde driemaal, Peter van Vossen twee keer. De Nederlandse spits verdubbelde zijn seizoentotaal (vier doelpun ten). Celtic, de traditionele rivaal van de Rangers, versloeg Raith met 4- 1. De Duitser Andreas Thorn maakte twee doelpunten, nadat Pierre van Hooijdonk voor 1-0 had gezorgd. Invaller Simon Donnelly tekende voor de laatste treffer van de 'tweede' club uit Glasgow. Dundee United raakte David Bowman zaterdag in de wedstrijd tegen Hibernian al na drie minu ten kwijt door een rode kaart. De aanvoerder gaf het slecht voor beeld door Keith Wright met een elleboogstoot te vellen. Uitslagen: Celtic - Raith Rovers 4-1, Dundee U. - Hibernian 0-1, Dun- ferml. - Rangers 2-5, Hearts -Kilmar nock 3-2, Motherwell-Aberdeen 2-2. Stand: Rangers 2-6, Celtic 2-4, Hearts 1-3, Kilmarnock 2-3, Hiber nian 2-3, Aberdeen 2-2, Motherwell 2-2, Dundee U. 2-1, Dunferml. 1-0, Raith R. 2-0. De belangrijkste concurrenten in de strijd om de Engelse titel mo gen dan miljoenen meer hebben uitgegeven, Manchester United hoeft er zich voorlopig niet druk om te maken. De landskampioen begon zeer overtuigend aan de nieuwe competitie in de Premier League, met een overwinning van 3-0 op Wimbledon, in Londen. Eric Cantona wees United, dat zich versterkte met onder ande ren Jordi Cruijff, reserve-doel man Raymond van der Gouw 'en de Tsjechische pingelaar Karei Poborsky, opnieuw de weg. Sommige dure aankopen betaal den zich zaterdag direct uit. De Rome - In elk geval tot het einde van het jaar blijft Arrigo Sacchi actief als bondscoach van het Italiaanse elftal. De Italiaanse me dia meldden zaterdag dat het tijdelijke hoofd van de Italiaanse voetbalbond, Raffaele Pagnozzi, dit de trainer heeft toegezegd. Sacchi heeft een lucratief contract tot 1998, maar kwam onder grote druk te staan na de vroege uitschakeling van zijn team tij dens de Europese titelstrijd in Engeland. Dordrecht - „Het was zo'n Martijn Reuser-actie. Een duel met de keeper. Ik was te laat, misschien ook wel te gretig. Toen kwam ik onder zijn voet. Ik hoorde het meteen, het was gelijk kapot." In het Merwede-ziekenhuis in Dordrecht staat Dirk-Jan Derksen alweer helder voor de geest hoe het vrijdagavond fout ging; hoe de aanvaller van Dordrecht '90 scheenbeen en kuitbeen brak halver wege de tweede helft van het bekerduel met NAC (4-2). „John Karelse (keeper van NAC) kon er echt niks aan doen. Ik wilde zelf te veel, denk ik. Het ging ook net zo lekker. Ik had al twee goals in het mandje liggen, net 3-2 gemaakt en ik had echt het idee dat er nog meer in zat." In plaats van een derde treffer volgde zaterdag een operatie van drie uur. „Gepland was een operatie van anderhalf uur, ze hebben geprobeerd het been met een pen te zetten. Nu zit er een plaat in. Tot woensdag moet ik nu hier blijven, ik zal met krukken moeten leren lopen. Met de revalidatie ben ik al begonnen. Ik kan mijn voet al redelijk van het scheenbeen brengen." Toto 33: 2-1-3-3-2-1-2-2-1-3-2-3. Lotto 33: 2 - 7 - 9 - 14 - 23 - 31. Reservegetai: 26. Cijferspel: 864106. Belgische lotto: 2 - 13 - 16 - 20 - 25 - 36. Reservegetal: 29. Joker: 2787473. Duitse lotto: 3 - 5 - 17 - 37 - 47 - 49. Reservegetal: 46. Supergetal: 5. Spiel 77: 3580855. Super 6: 917748. Den Haag (anp) - Emmen heeft de noodzaak van versterking bij FC Groningen op ondubbelzinnige wijze aangetoond. De eerste-divisieclub was tijdens de openingsronde van het toer nooi om de KNVB-beker met 4-2 te sterk voor de ambitieuze subtopper uit het Oosterpark. Italiaan Fabrizio Ravanelli scoor de drie keer. Dat was de gehele productie van Middlesbrough en genoeg om Liverpool een gelijk spel af te dwingen. Kevin Camp bell, ploeggenoot van Brian Roy bij Nottingham Forest, maakte in en tegen Coventry ook drie doel punten. De thuisclub stelde er niets tegenover. Newcastle, gezien de investerin gen - onder meer in Alan Shearer - uitgeroepen tot favoriet, verloor met 2-0 bij Everton. Dennis Berg kamp begon goed met Arsenal. De Londense club won met 2-0 van West Ham. De Nederlandse international zorgde vijf minuten voor rust voor de tweede treffer, vanaf de strafschopstip. Het 'leeg gekochte' Blackburn Rovers, dat onder meer Shearer kwijt raakte, verloor voor eigen publiek met 0- 2 van Tottenham. Chris Arm strong, ook vorig seizoen de af maker van de Spurs, velde het vonnis. Cantona was zaterdag terug op gedenkwaardige grond. Op de zelfde Londense plek ging hij an derhalf jaar geleden een suppor ter van Crystal Palace als kung- fu-artiest te lijf, wat hem op een stevige schorsing kwam te staan. Tegen Wimbledon beperkte hij zich tot sierlijk, hoogstaand voet bal. De 1-0 kwam van zijn voet, een schitterende halve volley op aangeven van Butt. Het klasse- verschil werd verder tot uitdruk king gebracht door Dennis Irwin en David Beckham. De laatste met een fantastische lob van heel ver. Shearer, de topschutter van het EK, had een ongelukkige start in het team van 'big spender' Kevin Keegan. De man van 37,5 miljoen zag een doelpunt afgekeurd en raakte met een andere kopbal de lat. Everton won door treffers van David Unsworth (strafschop) en Gary Speed voor rust. Beide ke ren stond de Schot Duncan Fer guson aan de basis. Newcastle kan zich troosten met de gedachte dat ook vorig seizoen de ope ningswedstrijd werd verloren. Maar om voor het eerst sinds 1927 kampioen te worden, moet het huis toch eerst op orde worden gebracht. Uitslagen eerste competitieronde: Arsenal - West Ham 2-0, Blackburn - Tottenham 0-2, Coventry - Notting ham 0-3, Derby C. - Leeds 3-3, Ever ton - Newcastle 2-0, Middlesbr. - Li verpool 3-3, Sheff.Wed. - Aston Vil. 2-1, Sunderland - Leicester 0-0, Wimbledon - Man. United 0-3, Sout hampton - Chelsea 0-0. Uitslagen: Auxerre - Lille 2-0, Bastia - Guingamp 1-0, Cannes - Nantes 1- 1, Le Havre - Marseille 1-1, Lens - Nancy 3-1, Metz - Bordeaux 1-1, Lyon - Strasbourg 2-0, Paris SG - Caen 2-0, Rennes - Nice 3-1. Stand: Lens 2-6, Bastia 2-6, Auxerre 2-6, Paris SG 2-6, Monaco 2-4, Mar seille 2-4, Cannes 2-4, Bordeaux 2-4, Lyon 2-3, Rennes 2-3, Lille 2-3, Montpellier 2-2, Metz 2-1, Le Havre 2-1, Guingamp 2-1, Nantes 2-1, Nan cy 2-0, Nice 2-0, Strasbourg 2-0, Caen 2-0. Michel van Oostrum bewees voor eigen publiek opnieuw zijn spe ciale klasse. De bijna 30-jarige kwelgeest van Groningen maakte drie van de vier Emmense tref fers. Het andere doelpunt kwam op naam van Henri Meijerman. FC Groningen, dat in het komen de seizoen op een plaats bij de eerste acht van de eredivisie gokt, kon de zwakker geachte tegen stander geen moment bedreigen. Het team van trainer Hans Wes terhof keek vanaf de openings treffer van Van Oostrum (straf schop) in de zevende minuut te gen een achterstand aan. Ray mond Beerends was de enige Groninger die bij Emmen een beetje ontzag afdwong. Met twee doelpunten (2-1 en 3-2) gaf hij de nederlaag van zijn ploeg een iets draaglijker aanzien. Amateurclub AFC zette Excel sior, de nieuwe filiaalclub van Feyenoord, te kijk. De Amster damse hoofdklasser won op eigen veld met 1-0. Roy Tular maakte zeven minuten voor tijd uit een strafschop het doelpunt. De zege van AFC was in de eerste speel ronde van groepswedstrijden de enige overwinning van een ama- teurploeg op een profteam. Hoofdklasser SC Feijenoord ver sloeg weliswaar stadgenoot Sparta met 4-1, maar het ging in deze wedstrijd om het tweede team van de Kasteelclub. De eerste serie officiële wedstrij den in het amateur- en het prof voetbal leverde meteen al over werk voor de arbitrage op. In 28 wedstrijden vielen liefst 65 gele en tien rode kaarten. Arbiter Schaap deelde bij de beladen derby tussen ADO Den Haag en Scheveningen (1-1) de meeste prenten uit: elf keer geel, plus drie keer rood (2x geel voor de zelfde drie spelers). Schevenin gen kwam er met zeven boekin gen, waaronder twee rode kaar ten, het slechtst af. Het duel tussen NEC en WV (1- 0, doelpunt Maurice Graef) bood zeven keer geel en tweemaal rood. Arbiter Luyten stuurde Van der Meer (WV) en Sobiech (NEC) weg. Daarnaast bestrafte hij drie spelers van NEC en vier van VVV met geel. Ook arbiter Slot strooi de met kaarten. In het turbulente amateurduel tussen BW en Ben- nekom (4-4) trok hij negen keer geel, Zes boekingen waren voor de thuisploeg. KNVB-beker, eerste ronde. GROEP 1 EMMEN - FC GRONINGEN 4-2 (3-2). 7. Van Oostrum 1-0 (strafschop) 1-0, 12. Meijerman 2-0, 35. Beerends 2-1, 38. Van Oostrum 3-1, 41. Beerends 3-2, 90. Van Oostrum 4-2. Scheidsrechter: Van Derende. Toeschouwers: 4.000. Gele kaart: Wattimury (Emmen), Om- mel (FC Groningen). GROEP 2 HEERENVEEN - CAMBUUR 5-0 (1- 0). 32. Smak 1-0 (e.d.), 69. Tomasson 2- 0 (strafschop), 75. Wouden 3-0, 85. To masson 4-0 (strafschop), 88. Wouden 5-0. Scheidsrechter: Jol. Toeschou wers: 7000. Gele kaart: Peter van der Berg (Cambuur). URK - SNEEK 3-1 (2-0). 1. Wakker 1- 0, 4. Loosman 2-0, 82. Kramer 3-0, 85. Den Ouden 3-1. Scheidsrechter: Os kam. Toeschouwers: 1500. GROEP 3 HSC'21 - VEENDAM 1-4 (1-2). 2. Oos- ting 0-1, 23. Loons 1-1, 41. Stok- kingreef 1-2, 83. Meijer 1-3, 87. Meijer 1-4. Scheidsrechter: Inia. Toeschou wers: 750. Gele kaart: Hoogerman (HSC). GROEP 4 DOVO - GVVV 2-3 (2-2). 5. Van Ginkel 1-0, 26. Top 2-0, 32. Hartog 2-1, 40. De Man 2-2, 76. Beukers 2-3. Scheidsrech ter: Karremans. Toeschouwers: 1500. Gele kaart: Smit, De Man en Goes (DOVO), Leidekker en Titaly (GWV). GROEP 5 RIOS'31 - FORTUNA SITTARD 0-3 (0-0). 54. Hamming 0-1, 68. Hamming 0-2, 88. Paauwe 0-3. Scheidsrechter: Buiting. Toeschouwers: 1200. Rode kaart (2x geel): 52. Vercoulen (RIOS). Gele kaart: Meeuwsen (RIOS). HELMOND SPORT - MW 1-1 (0-0). 80. Vincent 1-0, 89. Joordens 1-1 (e.d.). Scheidsrechter: Helmstrijd. Toeschou wers: 750. Gele kaart: Braem, Schoo- nens en Vincent (Helmond Sport), Fa- lix, Joordens en Ahannach (MW). GROEP 6 GELDROP - DEN BOSCH 1-5 (0-1). 4. Lucius 0-1, 55. Lucius 0-2, 63. Schu- man 0-3, 68. Lucius 0-4, 85. Heister 1- 4, 89. Van Helmond 1-5. Scheidsrech ter: Praamgaar. Toeschouwers: 1000. Rode kaart: 48. Van de Besselar (doel man Geldrop) wegens hands. GROEP 7 HERACLES - DE GRAAFSCHAP 1-1 (0-1). 33. Hendriks 0-1, 56. Klaver 1-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschou wers: 1083. Rode kaart (2 x geel): 85. Van der Mei je (Heracles), 87. Leferink (Heracles). Gele kaart: Hilgerink, Vink en Van der Heuvel (Heracles), Ibrahim en Hendriks (De Graafschap). GROEP 8 KOZAKKEN BOYS - BARONIE 1-1 (0-0). 77. Malherbe 1-0, 83. Van Galen 1-1. Scheidsrechter: Koopman. Toe schouwers: 1000. GROEP 9 HOEK - HALSTEREN 2-4 (1-1). 10. Harten 0-1 (e.d.), 43. Nyskens 1-1, 80. Lambert 2-1, 80. Bevelander 2-2, 85. Van Hees 2-3, 90. Van Hijstek 2-4. Scheidsrechter: Van der Pas. Toe schouwers: 850. RBC - RKC 1-2 (0-0). 70. Van Diemen 0-1, 74. Van Arum 0-2, 78. Van Oeve- ren 1-2. Scheidsrechter: Van Huiten. Toeschouwers: 1000. Gele kaart: Van Hellemond (RBC). GROEP 10 FC UTRECHT - TOP OSS 2-1 (1-0). 41. Visser 1-0, 50. De Gaary 1-1, 80. Van Loen 2-1 (strafschop). Scheidsrechter: De Graaf. Toeschouwers: 5500. Gele kaart: Van der Net (FC Utrecht). SPARTA 2 - SC FEYENOORD 1-4 (0- 2). 3. Spierings 0-1, 30. Zaanen 0-2, 49. Dubbeldeman 1-2, 50. Spierings 1-3, 81. Roden 1-4. Scheidsrechter: Vink. Toeschouwers: 425. Gele kaart: Stam (Feyenoord), Dubbeldeman en Andra- de (Sparta). Bijzonderheid: Dubbelde man miste in de vijfde minuut een strafschop. GROEP 11 AFC - EXCELSIOR 1-0 (0-0). 83. Tular 1-0 (strafschop). Scheidsrechter: Van Meerkerk. Toeschouwers: 500. GROEP 12 BW - BENNEKOM 4-4 (1-1). 18. Mouvelle 0-1, 32. Wieleman 1-1, 51. Marone 1-2, 53. Wieleman 2-2, 60. Mouvelle 2-3, 65. Coret 3-3, 70. Velzeft 3-4, 84. Wijnen 4-4. Scheidsrechter: Slot. Toeschouwers: 500. Gele kaarten: 6 voor BW, 3 voor Bennekom. NEC - WV 1-0 (1-0). 10. Graef 1-0. Scheidsrechter: Luiten. Toeschouwers: 500. Rode kaart: 8. Van der Meer (VW), 75. Sobiech (NEC). Gele kaart: Graef, Lok en Crüden (NEC), Schol, De Wolf, Witzenhauser en Volmer (VW). GROEP 13 TELSTAR - SPARTA 1-2 (0-0). 54. Dennis de Nooijer 0-1, 63. Koordes 1- 1, 80. Krijgsman 1-2. Scheidsrechter: Van Beek. Toeschouwers: 1013. Gele kaart: Cooman (Telstar). ADO DEN HAAG - SCHEVENINGEN 1-1 (0-0). 61. De Jager 0-1, 69. Heesen 1-1. Scheidsrechter: Schaap. Toe schouwers: 2000. Rode kaart (2x geel): Steyn (Den Haag), De Lier en Droppert (Scheveningen). Gele kaart: Langeveld en Smits (Den Haag), Spaans, De Jager en Krajenbrink (Scheveningen). Bij zonderheid: 57. Van Schijndel (Den Haag) mist strafschop. GROEP 14 QUICK BOYS - KATWIJK 2-2 (1-1). 2. Rbii 1-0,10. De Ridder 1-1, 70. Heems kerk 2-1, 88. De Ridder 2-2. Scheids rechter: Westerink. Toeschouwers: 2000. Rode kaart: 44. Kromhout (Quick Boys). Gele kaart: Slootweg (Quick Boys). Bijzonderheden: 40. Katwijk doelman Van Wijnen stopt strafschop van Van Duyn; 44. Quick Boys-doel man Peter Kromhout uit veld gestuurd wegens hands buiten strafschopge bied, reservekeeper Van der Niet ver vangt hem, maar valt in de slotfase ge blesseerd uit, veldspeler Pluimgraaf neemt zijn taak over. HAARLEM - VOLENDAM 0-2 (0-1). 30. Klein 0-1, 79. Samardzic 0-2 (straf schop). Scheidsrechter: Reygwart. Toeschouwers: 800. Gele kaart: Naciri en Strobbe (Haarlem), Leeflang, Valk en Klein (Volendam).

de Stem | 1996 | | pagina 11