!66 Oostburg wil duizend piek betalen J De Vlaamse peterselie gered Lot Handelmaatschappij bv in Sluiskil failliet POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN Slotdag jeugd vakantie week in Terneuzen groot succes r DE STEM ZEELAND C3 plan voor opzet van grensoverschrijdende drugshulpverlening I frankrijk' I «et betreft in eerste instantie een onder licht de omvang van de drugsproble 6 5 3 1 2 5 5 0 'Sterretocht' Ijs toe aan derde lustrum tan onze verslaggever terneuzen - Zo'n 118 bewoners ranDe Sterre, een instelling voor nensen met een verstandelijke handicap, en zestig begeleider maken zich op voor de vijftiende ■jitie van de jaarlijkse Sterre st. Om half twee vandaag Stokt het startschot voor de boottocht, die via het kanaal >Terneuzen naar Zand straat leidt. Koewacht sluit succesvolle Vakantieweek af 8 Auto terug Onder invloed Wildkampeerder Diefstal Computer gestolen Snelheidscontroles Axel Zuiddorpe Terneuzen Zaamslag Kaartingen Koersbal SAAM start met cursus Papiamentu X 75 ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1996 tgste je je zelfs verkt dag etsen. regel- llaper? et niet nooit 'iel dan ■M onze verslaggever IOostburg - Burgemeester en wethou- I's van Oostburg hebben duizend 1 milden over voor een aanzet tot I jeusoverschrij dende drugshulpver- llening tussen Zeeuws"vlaanderen. IJjjst- en West-Vlaanderen en Noord- matiek in kaart brengt. Begin dit jaar zag een gezamenlijke notitie van D66 Terneuzen en het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) het licht. Uitganspunten waren drugspre ventie, terugdringen van het gebruik van verdovende middelen en beheersbaar maken van de overlast. Maar ook hulp verlening aan verslaafden vormde on derdeel van het Euregio-project. Het rapport moet eerst in beeld brengen hoe in genoemde gebieden wordt omge gaan met de opvang van verslaafden, dak- en thuislozen, hoe de dienstverle ning eruit ziet en de medische zorg. Aan bevelingen moeten zich richten op ver betering van de hulpverlening op me- disch-sociaal en maatschappelijk ge bied. Zo is een intensieve preventieve aanpak van het drugsprobleem nodig. Dat kan door middel van voorlichting op scholen, de instelling van een drugstele foon en de opleiding van verslaafden tot straathoekwerkers. Verder verdient het aanbeveling te kijken naar de realisatie van een medisch inloopcentrum waar harddrugsverslaafden gratis een beroep kunnen doen op medische voorzieningen en begeleiding. Het dagelijks bestuur van de gemeente Oostburg staat positief tegenover het Euregionaal project ver slavingszorg. B en W van deze gemeente stellen dat het zeer wel denkbaar is dat Oostburg in de toekomst meer te maken zal krijgen met de drugsproblematiek. De commissie Financiën van Oostburg brengt vrijdag 30 augustus advies uit. Bedoeling is dat het plan ook nog aan de orde komt in het overleg van de Zeeuws- Vlaamse dagelijkse gemeentebesturen en uiteindelijk voorgedragen wordt bij de Europese Unie, zodat vanuit die hoek geld beschikbaar komt om het projet op poten te zetten. De organisatie van de tocht is in landen van watersportvereni- itogNeusen uit Terneuzen. Vol- mede-organisator A. Ver- is het aantal deelne mers de afgelopen jaren sterk ge- d. „We zijn destijds begon- nenmet vijftien bootjes, dat zijn er inmiddels vijftig geworden, is ieder jaar een hele gezelli- lag. We zien ook dat er steeds meer familie meegaat. Het maxi- mum is nu wel bereikt. Zeker voor De Sterre, want die moet iwrde begeleiders zorgen." Veel deelnemers varen al jaren mee met hun 'eigen' bemanning, fan tevoren worden al verzoeken ingediend om met een bepaalde boot mee te gaan. In vijftien jaar tijd is er tussen diverse schippers deelnemers zoiets als een land ontstaan, wat zich uit in de jaarlijkse uitwisseling van pre ntjes. Het derde lustrum mag niet ge- ieel onopgemerkt voorbij gaan. Daarom wacht showband Irene om 16.00 uur in de jachthaven van Terneuzen de deelnemers, begeleiders en bemanning op voor een muzikaal onthaal. Tot dusver is de tocht een keer afge blazen vanwege het slechte weer. Ook vanmorgen is er tussen ne en tien uur nog beraad. Maar io het er nu naar uitziet zal het iter zeker geen spelbreker zijn. De bemanning van de boten ver- amelt zich om 12.00 uur bij de Binnenjachthaven van Neusen. Een uur later arriveren de bussen net de bewoners van De Sterre. aantal scouts is bereid ge vonden om te helpen bij het af meren en inschepen. Onder de deelnemers zijn zo'n vijftien mensen die gebruik maken van een rolstoel. Die zullen worden op de platbo dems. Ce karavaan wordt aangevoerd de 'Shamrock', die met de in top vaart. Ter ;e van Zandstraat maakt het rechtsomkeert, richting Kneuzen. Bemensen van Neusen sluiten de met een barbecue. De be- wners van De Sterre, familiele- en begeleiders keren terug •sar het hoofdgebouw in Clinge, War nog een feestavond op het F'ogramma staat. fel onze correspondente Koewacht - Het bouwen van hut- met behulp van kartonnen °P het parkeerterrein bij roffel sloot de speelweek in l;°jVacht af, In totaal namen 550 n deel aan de jeugdva- i. aeweek en dat is veel meer vorig jaar. o gens de organisatie speelweek taf k°m' da1: door het be- j sPee]weer. „Vorig jaar was maand augustus zo warm dat v '"deren liever in het zwem- hingen," aldus Marco «n» voorzitter van de 'Samsatie. ,Krs van de week waren het Men van de goochelaar in gemeen- wDe Vlaschaard en de "t met de zelfgemaakte op donderdagavond, as» ag" en woensdagpro- «mawerd aangepast aan het k-l zw«nbadspelen maak- iattV voor de film De Aristo- khm!ofn de optocht werd ver- lelie r faar donderdagavond, du on'e Won de viswedstrijd, oensdagavond in de Bos- litnm -?uden werd. In totaal !ie wedstrijd kinderen deel aan staPten donder- friiddnr- m dus °P weg naar 'en ,,„Pe'.Waar de clown Basera C^llin§. gaf' VolSens "eek m J1 ®Upt is de speel de e e door de inzet van de 'iwilligers zo'n succes Vrijwilligers van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland maaien de dijken met een zeis om zo plantjes als Vlaamse peterselie een kans te geven, foto's wim kooijman Door Lucien Calle HEBBEN WE in Zeeuws-Vlaan deren eigenlijk een dier of plan tensoort die uniek is voor dit deel van Nederland De Vlaam se peterselie doet een heel aardi ge poging in die richting. Zowel de naamgeving als de actuele verspreiding van deze plant in Nederland geeft aan dat deze plant een typisch Zeeuws- Vlaams natuurelement is. Behalve op een tweetal dijken in West-Zeeuws-Vlaanderen komt deze plant nauwelijks voor in de rest van Nederland. Jammer ge noeg heeft men enkele jaren ge leden de naam van deze plant veranderd: de Vlaamse peterse lie heet nu officieel wilde peter selie. Iets waar wij als chauvi nisten het natuurlijk helemaal niet mee eens zijn. Overigens gaat het hier niet om de wilde voorouders van onze gecultiveerde tuinpeterselie, die als smaakvol en gezond keuken kruid in gebruik is. Dat is wel een nauwe verwant, maar toch een andere soort. Overal in zijn verspreidingsge bied, wat West- en Zuid-Europa omvat, is de wilde peterselie een bedreigde soort. Ze groeit vooral op zuidhellingen van kleiige dij ken. Dat iets wat zeldzaam, be dreigd of uniek is niet altijd di rect ook indrukkend mooi hoeft te zijn, bewijst de wilde peterse lie. Eigenlijk is het maar een plantje van niks. Klein een on opvallend, in vergelijking met zijn uitbundig bloeiende fami lieleden van de stam van de schermbloemigen. Het moet dan ook wel een héél uitgeslapen plantenfanaat geweest zijn die dit zeldzaam en onooglijk plant je heeft ondekt op deze dijken. De beste groeiplaats bevindt zich aan de zuidkant van de dijk rond de waterzuivering bij Nummer Een. Een andere groei plaats bevindt zich op de St.- Jansdijk, tussen Cadzand en Nieuwvliet. De dijken zijn in be zit bij het waterschap Het Vrije van Sluis. Het waterschap was zich enkele jaren geleden niet bewust van het voorkomen van dit zeldzame plantje op deze dijk. Men dacht er goed aan te doen om juist hier een beplan ting van bomen als landschap pelijke aankleding aan te bren- De zeldzame Vlaamse peterselie. gen. Daardoor ging het met de ze zeldzame plantensoort bijna helemaal mis. Toen de bomen geplant waren hingen er na tuurlijk direct boze natuurbe- schermsers van Het Duumpje aan de telefoon. Waar zijn we hier nu mee bezig Toen de kruitdampen wat wa ren opgetrokken bleek het wa terschap bereid om de situatie weer in oorspronkelijke staat te herstellen. Gelukkig keerde de peterselie weer terug. De popu latie heeft zich goed hersteld. Er staan nu weer enkele duizende exemplaren te bloeien. De dijken waar de plant groeit, worden begraasd door koeien. Die koeien maken allerlei loop paadjes evenwijdig aan de dijk. Op de open plekjes van deze paadjes kiemt de peterselie graag. Zo hebben deze koeien een positieve rol bij het behoud van de peterselie. Langs de an dere kant zal er ook weieens wat van de plant in de bek van de koeien verdwijnen. Het plantje is immers heel fragiel en groeit tussen al die smakelijke grassen. De gifspuit hoeft ze imiddels niet meer te vrezen, want vrij willigers houden deze dijken nu vrij van bloeiende distels. Die distels worden met de zeis afge maaid of daar waar veel peterse lie staat zelfs voorzichtig met de hand uitgetrokken. Omdat er nog maar twee groei plaatsen zijn is er een risico van uitsterven in Nederland. Zolang het beheer blijft zoals het nu is is de kans groot dat deze plant voor Zeeuws-Vlaanderen en dus ook voor Nederland behouden blijft. In ieder geval voor de na bije toekomst. Daar mogen we best wel een beetje trots op zijn. De actie voor het behoud van de peterselie is een voorbeeld van een alerte reactie op een land schappelijke ingreep die voor een soort bijna fataal bleek te zijn. Doordat er daarna een goed overleg en samenwerking wer den opgestart kan het uitsterven worden voorkomen. Voor wie deze nationale zeldzaamheid eens van dichtbij wil zien, de plant staat de komende weken te bloeien. Je zult er toch nog even goed naar moeten zoeken Van onze verslaggever Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft Lot Handel maatschappij Nederland bv (verkoop van milieuvriende lijke meststoffen) in Sluiskil failliet verklaard. Het faillissement is aangevraagd door de Nederlandse Particuliere Kunstmesthandel in Dordrecht, een van de schuldeisers, omdat de handelmaatschappij niet aan zijn financiële verplichtingen vol deed. NPK, groothandel in kunstmest, leverde grondstoffen aan Land bouw en Ontwikkeling Terneu zen bv, kortweg LOT en gelieerd aan Lot Handelmaatschappij Ne derland bv. Bij LOT, gevestigd op het kanaaleiland in Sluiskil wor den de producten gemaakt die door de verkooporganisatie Lot Handelmaatschappij bv aan de handel worden geleverd. Daarmee is volgens curator mr. R. W. van Voorst-Vader meteen ook de verwarring verklaard die rond de uitspraak van het faillis sement is ontstaan. Bij de curator hebben zich meerdere schuld- eisers gemeld. Maar vrijwel alle vorderingen hebben betrekking op LOT. „LOT is een andere rechtspersoon dan Lot handel maatschappij," zegt Van Voorst- Vader. Het faillissement van Lot raakt de productiemaatschappij LOT bv op het kanaaleiland in Sluis kil, ;waar acht mensen in dienst zijn, vooralsnog niet. Beide bv's hebben wel met elkaar te maken, ze doen tenslotte zaken met el kaar, maar staan volgens direc teur A. Scheele van Landbouw en Ontwikkeling Terneuzen tegelij kertijd los van elkaar. De handelmaatschappij is een verkooporganisatie die de con tacten tussen LOT Terneuzen en de handel verzorgde. Maar LOT heeft ook een eigen verkoop- dienst die volgens Scheele de contacten met de industriële af nemers onderhoudt. Bij de han delmaatschappij werkte een ver koper, die komt nu in dienst van LOT Terneuzen. Het bedrijf op het kanaaleiland in Sluiskil kwam begin dit jaar in het nieuws vanwege stankover last. De overlast werd veroor- Westdorpe - Een 34-jarige man uit Sas van Gent heeft afgelo pen donderdagmiddag zelf zijn een dag eerder in Zelzate ge stolen auto teruggevonden. Het voertuig stónd aan de Vissers verkorting bij Westdorpe. Uit de auto waren de persoonlijke bescheiden van de man gesto len. Terneuzen/Sas van Gent - Een 35-jarige automobilist uit Hoek is in de nacht van don derdag op vrijdag onder in vloed aangehouden op de Haarmanweg. De blaastest gaf ruim één promille aan. Enkele uren later liep een 52-jarige in woner van Sas van Gent voor hetzelfde vergrijp tegen de lamp op de Westdam in zijn woonplaats. Ook bij hem wees de test ruim één promille aan. Beide bestuurders kregen een dagvaarding. Sluis - Een 42-jarige man uit Colfontaine is in de nacht van donderdag op vrijdag bekeurd in verband met wildkamperen. Hij stond illegaal op het Gat van St. Donaes. Het kwam hem op een boete van 170 gulden te staan. Axel - Uit de woning aan de Bijlokestraat is in de nacht van donderdag op vrijdag het trai ningspak van een achttienjari ge Axelaar gestolen. Het kle dingstuk was zo'n 450 gulden waard. Sas van Gent - Bij een inbraak in een container op de Werven- weg is in de nacht van donder dag op vrijdag een computer en een printer van een bedrijf uit het Belgische Wilrijk gestolen. Nieuwvliet/Groede - Bij snel heidscontroles op de provincia le wegen in Nieuwvliet en Groede zijn gisteren 85 auto mobilisten bekeurd in verband met overtreding van de maxi mum snelheid. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 133 ki lometer per uur. WANDELEXCURSIE - De Steltkluut houdt vandaag een wandelexcursie in de Water huisstraat bij Axel. De aan vang is om 13.00 uur bij de Bonte Koe in de Waterhuis straat. De excursie wordt ge leid door de heer R. Remmerts. Voor de zweefvliegen en de vlinders is dit de optimale tijd. EXCURSIE - Morgen houdt de plantenwerkgroep van De Steltkluut een plantenexcur- sie bij de Rozehoek in Zuid dorpe. De aanvang is om 10.00 uur. De excursie wordt geleid door de heer P. Maas. Tijdens de excursie zullen de berm- randen en de slootranden van nabij bekeken worden. Verder zal ook de weel, het Keizers- putje, bekeken worden. STELTKLUUT - Op maan dagavond 26 augustus om 19.30 uur houdt De Steltkluut een bestuursvergadering in de Wereldwinkel te Terneuzen, Alle leden zijn van harte wel kom. EXCURSIE - Op zaterdag middag 31 augustus om 14.00 uur organiseert de Planten werkgroep van De Steltkluut een plantenexcursie naar het haventje van de Griete. De lei ding is in handen van de heer P. Maas. De aanvang is bij de dijkovergang bij de Griete. FIETSTOCHT - Op zaterdag 31 augustus start tussen 10.30 uur en 11.00 uur de stroopie- lekkerfietstocht in de omge ving van Zaamslag. De organi satie is in handen van De Steltkluut. De aanvang is bij de boerderij van de familie Dekker. De tocht is circa der tig kilometer lang en voert langs de dijken en de kreken rondom Zaamslag. Onderweg wordt koffie verstrekt en in een boomgaard wordt een picknick verzorgd. Verder zal er ook een bezoek worden ge bracht aan het Schelpenmu seum van de heer G. de Zeeuw te Zaamslag. Aanmelding voor deelname aan de tocht is nog mogelijk. Minimaal twee dagen van tevoren. FIETSTOCHT - Op zaterdag 7 september organiseert De Steltkluut een fietstocht tij dens de dorpsfeesten van Zaamslag. De aanvang is om 10.00 uur aan het voormalige Gemeente huis van Zaamslag. De tocht zal worden geleid door de heer A. Paauwe. De tocht gaat rich ting de Boskreek en het Groot Eiland. Nieuw-Namen - St.-Cecilia: 1. L. Timmermans-F. de Maayer, 2. G. Verhulst-A. van den Berghe, 3. R. Thilleman-J. Vermeerssen. Nieuw-Namen - Bij Nico: 1. J. van Campen, 2. E. de Kind, 3. J. de Witte. Hulst - De Lieve, 51 personen. Jo keren: 1. mevrouw Van Eerden- burgh, 2. mevrouw Dumez, 3. me vrouw Van Kerkhoven. Hulst - Bridgeclub Hulst, 30 pa ren. Groene lijn: 1. De Kock- Schillemans, 2. D'Hondt-Neve, 3. Andeweg-Van Anrooij. Blauwe lijn: 1. Soonieus-Tieleman, 2. De Maagt-De Nijs, 3. echtpaar Lam- mers. Gele lijn: 1. Baggen, 2. Van Dierendonck-Simpelaer, 3. echt paar Biesbroeck. Kloosterzande - Clubgebouw Ro zenhof, 27 personen: 1. H. de Gucht/A. de Waal, 2. A. Cort- vriendt/F. de Waal, 3. H. Baart/A. Weesepoel. Heikant - 26 Personen: Mat 1:1. J. de Boevré-Ferket/L. Herwegh, 2. P. Ringoot-Audenaerde/A. Ferket. Mat 2: E. de Betuwe-de Block/S. Govaert, 2. M. Jonckers-de Cock/L. de Witte-Boeykens. Van onze correspondent Terneuzen - Acht verenigingen tekenden gisteren voor de slot manifestatie van de jeugdvakantieweek in en rondom het buurthuis van Oudelandse hoeve. Met zo'n honderd kinderen werd het stoeptekenen, vossenjacht en spellencircuit een groot succes. zaakt door de tijdelijke opslag van organische meststoffen in de buitenlucht. Omwonenden klaagden over een penetrante geur. Bij het productieproces komt echter ook stof vrij. De Contactraad Sluiskil, belan genvereniging van de bewoners, heeft in het verleden meerdere malen aangedrongen op maatre gelen. Volgens directeur A. Scheele worden er momenteel af zuiginstallaties aangebracht die de overlast moeten beperken. Hij verwacht dat die werkzaamhe den in september zijn voltooid. Gezamenlijk overleg door het sei zoen heen van de diverse buurt verenigingen met als gevolg geza menlijke inspanningen op de slotdag zijn inmiddels een groot succes gebleken. Ook buurtvere niging Oudelandse Hoeve die de hoofdmoot van de organisatie voor haar rekening had genomen was gisteravond zeer tevreden. Diana Kruysse: „De belangstel ling van de kinderen viel ons reu ze mee. Alles liep op rolletjes dankzij de vele vrijwilligers die deze dag meewerkten." Om tien uur maakten veertig kin deren een mooie stoeptekening, terwijl de oudere jeugd op pad ging door de wijk voor een vos senjacht. De vossen waren dit keer directeuren van basisscho len uit Terneuzen. Verkleed als boef, kabouter of brandweerman moesten de kinderen de vossen zoeken. Om 13.00 uur begon een spellencircuit, waarbij het paal- hangen zeer geliefd was. Na af loop kregen alle deelnemers een ijsje als beloning. Met een disco voor de oudere jeugd werd deze dag afgesloten. Fransesco Bos won met 109 cm gevangen vis de wedstrijd die eergisteren werd gehouden door O.N.I.. De jongste deelneemster Anna Dooms (4) uit Terneuzen kreeg een prijsje even- als Nadia van der Eyk uit Sluis kil. Er waren zeventig deelne mers, er werden 57 vissen gevan gen door 33 deelnemers. Tweede werd Andy Wauters en op de der de plaats eindigde Pascal Ver- helst. Middelburg - Binnenkort start, bij voldoende deelname, in Middel burg en eventueel Goes een taal cursus Papiamentu. Dit is de taal die door iedereen overal op Aruba, Bonaire en Curagao gesproken wordt. Het is de enige nieuwe taal -ontstaan als mengvorm uit di verse Europese talen - op het hele Amerikaanse continent die een of ficiële status heeft gekregen. Hoe wel op de ABC-eilanden onder wijs ook nog in het Nederlands wordt gegeven en je met de eigen taal er goed terecht kunt, wordt het spreken van Papiamentu best op prijs gesteld, zo laat de Stich ting voor Surinamers, Antillianen, Arubanen en Molukkers (SAAM) weten. De cursus kost 125 gulden en omvat dertien lesavonden in even zoveel weken. Opgeven kan bij de stichting SAAM in Middel burg.

de Stem | 1996 | | pagina 37