Bezwaar tegen bouw van loods de Ste: Kop1 Antwerp» 'Uniek stuitje natuur bij Retranchement' 'Verdachte offerte' voor bedrijfswagen Hoop voor speeltuin Ons Nootje in Othene Poppen maken in Sluiskil POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS ZAKEN NiEUwsSHHHHii Womngbouwveremging Terneuzen krijgt exploitatie-garantie Erasmusbrug Buren protesteren tegen uitbreiding van beroepsvisser in Othene Actie tegen drugrunners DE STEM ZEELAND C3 Stichting Het Zeeuws Landschap wil plan rond 2003 gerealiseerd hebben Bewoners 'Noten' boeken eerste succesje Spelcomputers gestolen Blikschade Banden lek Dronken bestuurder Afspraak met buro Halt Clinge Kieldrecht Kloosterzande WEEKENDDIENSTEN Nieuwe actie voor basiliek Utrechts Festival e Een Van onze verslaggever Retranchement - De Stichting Het Zeeuws Landschap werkt aan een natuurplan voor Ret ranchement. Als alles meezit zijn de werkzaamheden rond het jaar 2003 afgerond. „Maar dan zou Retranchement weieens een uniek stukje natuur kunnen zijn waarin allerlei be langen op een optimale wijze met elkaar in overeenstemming ge bracht zijn en de wallen een geïn tegreerd onderdeel vormen van dat karakteristieke West- Zeeuws-Vlaamse polderland schap," maakt regiobeheerder R. Beyersbergen duidelijk in de laatste uitgave van De Sincfalbo- de. Een van de belangrijkste ele menten van het natuurplan is het zogenaamde 'vernattten' van het gebied in samenwerking met wa terschap Het Vrije van Sluis. Ver- natten is het op een hoger peil brengen van het grondwater door te stuwen en het op diverse plaat sen aanleggen van drinkputten. Op diverse plaatsen worden drinkputten gegraven zoals afge lopen winter in de weide achter de Noordstraat. Maar ook het water moet volgens Beyersbergen een grondige schoonmaak ondergaan. Zo is on langs door Het Zeeuws Land schap een deel van de Veste leeg gepompt om een overpopulatie van karpers tegen te gaan. „Deze vissen zijn echte rovers en mod- derwroeters. Daardoor kregen andere levensvormen te weinig kansen. Nu reeds werpt die maat regel zijn vruchten af en ook is het water weer helder geworden. Het is echter wel nodig deze in greep om de tien jaar te herha len. "Het vernatten leidt volgens Beyersbergen op den duur tot kwaliteitsnatuur en dat geldt met name voor gebieden zo dicht bij de kust. „Voor het zover is krij gen we te maken met overgangs vormen." Beyersbergen doelt hiermee op de kritiek uit het dorp over de grote hoeveelheid wild groei en brandnetels op die plaat sen waar Het Zeeuws Landschap al met de werkzaamheden was begonnen. „De aanwezigheid van wildgroei en brandnetels is nu zo'n overgangsnorm. Het zijn ty pisch planten die gebruik maken van veranderingen. Door de over vloedige bladval van de nu ge kapte populieren is er een gunsti ge voedingsbodem onstaan voor brandnetels. Deze maken echter binnen afzienbare tijd plaats voor een andere, veel veelzijdiger vegetatie." Bewoners van Retranchement hadden ook veel kritiek op Het Zeeuws Landschap vanwege het massaal kappen van populieren op de wallen. „Dat was echt bit tere noodzaak. Veel bomen waren er zo slecht aan toe dat ze zelfs bij matige wind een gevaar vormden voor de wandelaars. Mede door ons beperkte budget moesten we toen wel overgaan tot rigoureuze maatregelen." Daarnaast pasten die hoge bomen volgens Beyers bergen niet in het open land schapstype. „Daarin passen laag- blijvende beplanting en knotbo- men veel beter. Dat is ook beter voor de fauna in dit gebied. We streven naar een hoge natuur waarde die streekeigen is." Beyersbergen beaamt wel dat het beheer van de wallen van Ret ranchement weieens tot proble men kan leiden. „We hebben hier in feite te maken met een uniek project. Retranchement is name lijk ook nog eens een woonge meenschap, een agrarische ge meenschap en een trekpleister voor toeristen. Als organisatie voor natuurbehoud komen we dan weieens in botsing door al die tegengestelde belangen. Een goede en juiste voorlichting kan echter al veel wrijvingen voorko- Van onze verslaggever Terneuzen - De familie Levien uit de buurtschap Othene heeft bij de gemeente Terneuzen een bezwaarschrift inge diend tegen de bouw van een bedrijfsloods van beroeps visser R. de Vos. De bouw, pal achter hun huis, is al ver gevorderd, maar volgens de familie Levien heeft De Vos de bouwvergunning niet eens binnen. De ruimte tussen de loods en de achtertuin van huize Levien aan de Dijkzicht bedraagt zo'n dertig centimeter. En dat vinden ze toch wel te gortig. „Jaren geleden heb ben wij bij de gemeente een ver zoek ingediend om een brand gang achter ons huis te realise ren," zegt mevrouw Levien. „Sa men met de buren wilden we een strook grond van ongeveer een meter breed kopen. Als er aan de voorkant wat gebeurt kunnen we geen kant op. Dat verzoek is af gewezen. En nu staat daar plotse ling die loods. Dat kan allemaal wel." Ten einde raad De familie is naar eigen zeggen 'ten einde raad'. Ze vrezen voor mogelijke stankoverlast, zien het uitzicht vanaf hun dakterras snel verminderen en de schaduw over hun woning toenemen. Boven dien zijn ze bang dat de waarde van het huis rap in waarde zal dalen. „Ons huis was een oud kotje dat we met bloed, zweet en tranen helemaal opgeknapt heb ben. En nu raken we het waar schijnlijk nooit meer kwijt. Wie wil er nu tegen zo'n loods aankij ken De gemeente heeft het bezwaar schrift nog in behandeling en wil derhalve niet op de zaken vooruit lopen. Een woordvoerster beves tigt wel dat de bouwvergunning inderdaad nog niet is afgegeven. „Dat kan pas als het bezwaar schrift is afgehandeld." Hoewel de loods al bijna af is, is de ge meente -eveneens vanwege de nog lopende bezwaarschriftpro cedure- niet van plan daar nu iets aan te doen. Volgens de fami lie Levien wijken de locatie en de afmetingen van de loods af van het originele bouwplan. Maar ook op die aanmerking wil de ge meente nog niet reageren. Trieste zaak De Vos verwijst voor wat betreft de bouwvergunning naar de ar chitect van de loods en zakenge- machtigde M. van Harn, maar die was gisteravond niet voor com mentaar bereikbaar. Wel wil De Vos een aantal kanttekeningen plaatsen bij de bezwaren. „Wij zitten nu al 150 jaar op Othene en er is nog nooit een klacht van stankoverlast binnen gekomen. Ik gebruik die ruimte ook alleen maar om de netten uit te hangen. Verder niks. Het zijn maar een paar mensen die bezwaar maken. De rest hoor je niet. 't Is een tries te zaak. Ik denk dat een aantal bewoners toch gefrustreerd is vanwege het feit dat wij daar nu aan het bouwen zijn. Maar ver geet niet dat ik móet verhuizen. De gemeente heeft een kavel aan gewezen en daar ben ik gaan bouwen. Als mensen daar bei zwaar tegen hebben, moeten ze niet bij mij komen," aldus De Vos, wiens huidige woon- en be drijfsruimte aan de kreek ge sloopt zal worden in verband met de aanleg van de nieuwbouwwijk Othene. Helemaal zonder begrip voor haar nieuwe buurman is me vrouw Levien derhalve niet. „Ik denk dat wij in zo'n geval ook het onderste uit de kan zouden willen hebben. Daar heb ik best begrip voor. Maar ditte..." Van onze verslaggever Terneuzen - Er is hoop voor het voortbestaan van speeltuin Ons Nootje in de buurtschap Othene. De leden van de commissie Ruimtelijke Ordening drongen er gisteren bij wethouder J. van Rooijen op aan te bekijken in hoeverre er met de plannen 'ge schoven' kon worden. Het speeltuintje zou in het huidi ge ontwerp-bestemmingsplan voor de nieuwbouwwijk Othene plaats moeten maken voor een waterpartij. W. Gosselaar (WD) gaf aan geen enkele mogelijkheid te zien om het bestemmingsplan als zodanig te veranderen. „Maar de speeltuin mag daar wat ons betreft best blijven. Wanneer er creatief wordt omgegaan met de waterpartij en de bouw van de drie woningen dan denk ik dat daar best mogelijkheden voor zijn. Een speeltuin past prima in het bestemmingsplan." Gosselaar stipte aansluitend aan er niets voor te voelen de geplande loka- tie van het woonwagencentrum te veranderen. De andere com missieleden deelden die mening. De bewoners van de buurtschap Othene (ze hebben de naam in middels zelf weer veranderd in Noten - 'Eén die moeilijk te kra ken is') hadden tijdens het pu blieke spreekrecht aangedrongen op verschuiving van het nog aan te leggen woonwagencentrum Noordhof. „Elke Notenaar kan er vrede mee hebben als men het woonwagen centrum tussen onze speeltuin en de Laan van Othene plaatst. Het komt dan dichter bij ons dorp zo dat het meer geïntegreerd wordt." Voor dat idee kregen de bewoners de handen niet op el kaar. Het integratie-aspect ech ter werd door verschillende com missieleden beaamd. Wethouder Van Rooijen bevestig de nogmaals dat een aantal amb tenaren momenteel bekijkt of de speeltuin gehandhaafd kan blij ven of naar elders verplaatst kan worden. „Ik heb begrip voor de huidige discussie. Maar ik hoop ook dat er begrip is voor het feit dat ik op dit moment nog geen enkele toezegging kan doen. Als alles intern onderzocht is zal er opnieuw een gesprek met de be woners plaatsvinden." Van Rooijen drukte de commissie gisteravond op het hart niet te lichtzinnig te denken over het ontwerp-bestemmingsplan. „Het is een globaal plan, waarin een aantal randvoorwaarden is vast gelegd. Daar kunnen nog bezwa ren tegen ingediend worden en de raad kan wijzigingen aanbren gen. Maar bedenkt u wel dat hier een aantal dekundigen mee bezig is geweest en dat het plan meer is dan een aantal aardige schetsen. Wijzigingen kosten extra tijd en geld." Breda - Bij een controle op drug runners en -toeristen op de Al 6 tussen de Belgische grens en Moerdijk zijn gisternacht ruim dertig processen-verbaal opge maakt. Drie automobilisten zijn bekeurd omdat ze harddrugs in hun bezit hadden. In vijf voertui gen trof de politie gebruikershoe- veelheden softdrugs aan. Een persoon, door de politie bestem peld als 'ongewenste vreemde ling', is meegenomen en achter slot en grendel gezet. De overige processen-verbaal werden opgemaakt in verband met het niet hebben van de juiste papieren of voor verkeersovertre dingen. De bedrijfsloods van beroepsvisser R. de Vos in de buurtschap Othene zou zonder vergunning gebouwd worden. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Oostburg - De fracties van Dorpsbelan gen en Toerisme (D&T) en PvdA in Oost burg plaatsen vraagtekens bij een in hun ogen 'verdachte offerte' van autobedrijf Van de Ree in Breskens voor een nieuwe bedrijfswagen bij de afdeling Gemeente werken. Beide fracties maakten dit gis teravond kenbaar tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Autobedrijf Van de Ree en Auto Dekker in Oostburg zijn in de race om de nieuwe be drijfswagen te leveren. Beide bedrijven brachten een offerte uit waarvan die van Van de Ree met 36.543 gulden 1.457 gulden lager is dan die van Auto Dekker. Op zich weinig bijzonder maar H. Groosman (D&T) vermoedt dat Van de Ree met voorken nis heeft gehandeld. „De korting van Van de Ree op de prijs van de nieuwe bedrijfswagen is precies het verschil tussen beide offertes. Daarnaast is die van het bedrijf in Breskens later binnengekomen en is er volgens mij geen sprake van een offerte maar van een factuur. Deze gang van zaken is op zijn minst toch verdacht te noemen." L. Wille (PvdA) kon dit laatste beamen. „Bo venaan de zogenaamde offerte staat immers 'aan u geleverd'. Een dergelijke gang van za ken moet door de gemeente nauwkeurig wor den uitgezocht." Wethouder C. Bolijn beloofde dat gistera vond. „Ik zie de bewuste offerte pas voor het eerst maar ik beloof dat we hiermee kritisch zullen omgaan." De gemeenteraad ging gisteravond verder ak koord met de uitbreiding van het bedrijven terrein Stampershoek in Oostburg ten behoe ve van een aantal bedrijven die zich op dit terrein wil vestigen. Een van de mogelijke kandidaten is Horeon Techniek uit Zwanen burg. Dit bedrijf verhuist mogelijkerwijs van Zwa nenburg naar Oostburg. Als de verhuizing doorgaat heeft Oostburg een nieuw bedrijf binnen de gemeentegrenzen. In het oorspronkelijke raadsvoorstel werd nog gesproken over de verhuizing van het be drijf in motoronderdelen Horeon Japarts van de Walstraat in Oostburg naar Stampershoek. Het college deelde gisteravond echter mee dat deze informatie onjuist is. Horeon Japarts is en blijft gehuisvest aan de Walstraat. Voor de uitbreiding van Stampershoek moe ten eerst stedebouwkundige werkzaamheden worden verricht voor het opmaken van een bestemmingsplan. Hiervoor wordt een bedrag van 37.500 gulden uitgetrokken. In Sluiskil maakten de kinderen zelf de poppen voor het poppenkastspel. Van onze correspondent Sluiskil - Het Sociaal Kultu- reel Initiatief (SKI) in Sluiskil had voor de jeugdvakantie- week gekozen voor het thema poppenkast. En dus was er gisteren een speciale poppen- kastdag. 's Morgens begonnen de kinderen met het maken en schilderen van een grote poppenkast. Onder lei ding van enkele vakmensen wer den er ook decors gemaakt. Tus sen de middag werd er gezamen lijk gegeten. 's Middags werd begonnen met het maken van de poppenkast- poppen. Van fruit, sokken en pa pier werden prachtige koppen gemaakt. Hierna werd in kleine groepjes een poppenkastverhaal bedacht, uitgewerkt en ingestu deerd. Vanaf 19.00 uur was er een grote voorstelling voor en door alle deelnemers. In Bierliet werden bij peuter speelzaal Dikkie Dik vliegers, frisbee's en badges gemaakt. Tus sen de middag gingen de ham burgers, tosti's en frikadellen er goed in. Waterdragen, kegelen en een compleet speicircuit vormden het programma van de speelweek in Zaamslag. Stokbrood bakken FOTO WIM KOOYMAN maakte hier het programma tot een feest. Visclub O.N.I. tekende weer voor de organisatie van de viswed strijd op de overstortvijvers van Neckermann. Ook dit jaar was de belangstelling weer groot. Alle gevangen vis werd teruggezet. Vandaag, tijdens de grote geza menlijke slotdag in Oudelandse Hoeve, worden de prijswinnaars bekend gemaakt. Sluis - Uit een winkel aan de Oude Kerkstraat zijn afgelopen woensdagmiddag twee spel computers en enkele compu terspelletjes gestolen. De waar de is geschat op ruim duizend gulden. Sluis - Een 43-jarige automo biliste uit Middelburg verleen de afgelopen woensdagmiddag op de kruising van de Terhof- stededijk en de provinciale weg geen voorrang aan een 37-jari- ge bestuurster uit Steijl. Beide voertuigen liepen blikschade op. De twee vrouwen bleven ongedeerd. Cadzand-Bad - Van de auto van een 36-jarige inwoner van Cadzand-Bad zijn afgelopen woensdagavond twee banden lek gestoken. De schade be draagt zo'n driehonderd gul den. Kapellebrug - Een 56-jarige automobilist uit het Belgische Zoersel is afgelopen woensdag nacht bekeurd voor rijden on der invloed. De blaastest wees 0,6 promille uit. De man be taalde onmiddellijk een boete van 350 gulden. Cadzand-Bad - De politie heeft voor een zeventienjarige jonge man uit Veldhoven een af spraak gemaakt met het Halt- buro. De knaap gooide afgelo pen woensdagnacht de fiets van een onbekende eigenaar het struikgewas van de Boule vard de Wielingen in. VISWEDSTRIJD - De Clingse Hengelaarsvereniging houdt morgen een koppel/marathon wedstrijd. Deze wordt gehouden aan de Zestigvoet en duurt van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur. RUILDAG - De Kieldrechtse Verzamelaarsvrienden houden hun maandelijkse ruildag zon dag 18 augustus van 08.30 uur tot 12.00 uur in feestzaal Sint- Michiel. AVONDJE INTERNATIO NAAL - De verenigingen en de middenstand van Kieldrecht houden vandaag 'n avondje 'in ternationaal' in de verkeers vrije Dorpsstraat. Op het pro gramma staat een straatteken wedstrijd voor de jeugd, optre den van de groep Borderline, rondgang van de koninklijke fanfare Leopold- en Albertis- ten, optreden van de coverband Las Tres Cervezas en er is een inline- en skateboarddemon stratie. Verder is er folklore- muziek met de Oekraïnse groep Samotis en er is een optreden van de Mexicaanse groep Mariachi. OUD PAPIER - Voetbalvereni ging Hontenisse haalt morgen vanaf 09.00 uur weer oud pa pier op. HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuidzande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter H. Bruggeman, Nieuwstr. 53, Oostburg, tel. 0117-452121. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter E. Klop, Bas- tionstr. 36, Axel. tel. 0115-561777. Spreekuur spoedgevallen zonder af spraak; zat. 10.00-10.30 en 16.00- 16.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dok ter J. Slingerland, Noordstr. 27, Biervliet, tel. 0115-481345. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter Her- manides, Dorpsstr. 17, Breskens, tel. 0117-381566. Spreekuur zat. en zond. om 11-11.30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - zat. dokter M. de Meijer, Badhuisweg 42, Cadzand, tel. 0117- 391366 (autotel. 06-52746001). Zond. J. de Meijer, Lange Wolstr. 12, Sluis, tel. 0117-461366. Driewegen e.o. - Tot maand. 8 u. dokter W. Kronenberg, Molenstr. 15, Hoedekenskerke, tel. 311747. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Sla ger/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waargenomen door dokter v.d. Werff, v. Dusseldorpstr. 3, Goes, tel. 0113-227451. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Goes - De praktijk van dokter Kei zer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijssen wordt van vrijd. 17 u. tot zon. 19 u. waargeno men door dokter Oortman, J.G.C. Lenshoeklaan 10, Kloetinge, tel. 0113-231805. Spreekuur spoedgeval len zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter W. ter Burg, Cloosterstr. 29, Klooster zande, tel. 0114-681377. Spreekuur voor spoedgevallen op zaterdag om 11.30 u. in de praktijk Groenendijk 52. Heinkenszand, 's Heer Arendskerke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Harten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter v.d. Vlugt, Veerweg 6, Wolphaartsdijk, tel. 0113-581231. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.-Jan- steen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Roks en dokter Voorbrood, Grote Bagijnestr. 16, Hulst, tel. 0114-313131. Spreekuur spoedgeval len za en zo 11 en 17 u. op vermeld praktijkadres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter Haeck, Sraakstr. 130, Assenede, tel. 0115-452525. Visites aanvragen 9-10 u. Spreekuur uitsluitend voor spoed gevallen: zat. om 10.00 uur op Bol werk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dok ter Haelst, Spoorstr. 44, Sluiskil, tel. 0115-471955. Spreekuur spoedgeval len zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter Hammer, Oostelijk Bol werk 12c, tel. 0115-694000. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter Vercauteren, Beethovenhof 3b, tel, 0115-613768. Spreekuur spoedgeval len zat. en zona. 11.30 en 17 uur. Hulst - De Rabobank Hulst/Nieuw-Namen start een nieuwe actie voor de basiliek. De opbrengst van de actie, die tijdens de Reynae- rtfeesten begint, is bestemd voor het restauratiefonds 'Redt de ba siliek'. De actie bestaat uit een prijsvraag. Deelnemers kunnen voor een rijksdaalder meedoen. De inleg wordt door de bank ver dubbeld en de totale opbrengst is bestemd voor de restauratie. Van onze correspondent Terneuzen - De commissie Financiën van Terneuzen ging gis teravond schoorvoetend akkoord met de exploitatie-garan 1 van 110.000 aan de woningbouwvereniging Terneuzen vo de tegenvallende huuropbrengsten van de sociale woningen de Nieuwediepstraat, Lange Kerkstraat en Dijkstraat. Bij besluit van 30 januari 1992 heeft de gemeente Terneuzen zich verplicht garantie te verlenen in de minimale hoogte van de totale jaarlijkse huuropbrengst van de veertig sociale woningen en de bijgebouwen. „Politiek moest er destijds iets gebeuren in de stads vernieuwing. Omdat de woning bouwvereniging niet wilde bou wen hebben we toen besloten een garantie te verlenen, waaraan we nu dus gehouden worden," aldus K. van der Hoofd. J. van Mil van D66 vroeg zich af in hoeverre de leegstand te wijten is aan de problematiek van de binnenstad. „De lage rentestand is natuurlijk ook een factor die meespeelt. Ik vraag mij dan ook af of de woningen niet in de ver koop gedaan kunnen worden." Ook R. de Meyer (GroenLinks) was voorstander van verkoop oro daarmee constante bewoning bevorderen. W. Broekhuysen (WD) zag z 1 vrees bewaarheid worden. ranties afgeven waarop Je.ëe invloed hebt is bijzonder risico vol. We moeten nu doorlopen j> de blaren. Daarom vraag ik nuj welke termijn afgesprokenis. Wethouder Van der Hoofd. moest destijds iets gebeuren om de verpaupering tegen te gaan- is geen termijn gesteld, hr letterlijk in de overeenkomst z lang de structuur van de birmei stad dit noodzakelijk maakt, woningbouw heeft nog geen 8 nalen afgeven dat het de g kant opgaat. Wel wil ik mlJ",jike lega wethouder van KuimtehF ordening vragen om andere gelijkheden te bekijken. Door Angelique Spaninks Als een baken steekt de spierwitte, geknikte punt van De Zwaan, zoals de Rotterdamse Erasmusbrug nu al in de volksmond heet, boven de stad uit. Op 4 sep tember wordt de tuibrug, ontworpen door de Am sterdamse architect Ben van Berkel, officieel geo pend. Het veelbesproken vernieuwingsplan Kop van Zuid, waar de Erasmus brug een cruciaal onder deel van is, kan daarmee nauwelijks meer stuk. Onder grote druk wordt de laat ste hand gelegd aan de brug der Rotterdamse bruggen. Niet alleen de tramrails moet klaar zijn voor de officiële opening door de ko ningin, maar ook de verlichting, de asfaltering, de basculebrug aan het eind die de scheepvaart moet doorlaten, de beveiliging en ga zo maar door. Wie zich tussen alle bedrijvigheid en bouwmate rialen doorwurmt en een stukje de brug op weet te lopen, heeft echter een magnifiek uitzicht. Aan de ene kant prikt de hoog bouw van de op de noordoever vande.Nieuwe Maas gelegen stad de wolken lek, aan de andere kant verrijst de Kop van Zuid, het veelbesproken stadsdeel dat van de oude door het water ge spleten binnenstad een nieuw aaneengesmeed centrum moet maken. Potenties De planontwikkeling voor dit voormalig stedelijk havengebied begon in 1986. Toen kreeg stede bouwer Teun Koolhaas de op dracht om de potenties van het sinds enkele decennia verkom merend terrein grondig te analy seren en met een plan te komen. De eerste heipalen, voor wdt al snel de Kop van Zuid gedoopt werd, gingen zo'n drie jaar gele den de grond in. En nu is bijna de helft van wat er op de Kop in to taal aan woningen (5300), kan toor- en bedrijfsruimten (435.000 n2) en andere voorzieningen (60.000 m2) moet komen, al klaar. Daarmee is Zuid, ooit het door uiige werklust en hard havenle- vea getekende stadsdeel, weer volop tot leven gewekt en bij de 'est van de stad getrokken. Er wordt weer 'op zuid' gewoond en gewerkt, gefeest en gewinkeld en dat alles in gebouwen van opval- knde architectonische kwaliteit, "ro hun hooggestemde plannen Door Jo Sporck Geen enkel Nederlands festi val heeft zich internationaal zo m het brandpunt van de mu- Zlf* geplaatst als het Utrecht se Festival Oude Muziek. Zo'n I'tien jaar geleden kreeg dit tenement zijn beslag dank zij e uizet van een groepje mu- fanaten met weinig "oui-hotu, maar des te meer ealen. Het bestuur van het J\ Festival, dat zich al met stiefmoederlijk in- Wjover rïit evenement ont- mide, stelde recent vast dat v .oude muziek vraagt om nueuwmg. Jan Nuchehnans, grammeur zonder status, het ^iert°e als beleidsmaker «veld ruimen voor de uit iWÏnd aangetrokken Si- al, Mundy. Maar Mundy is bui,® vertrokken. Weliswaar w ?ander maar uiteindelijk toch te weinig in huis. het inventarisatie van dat on ?,ent^e festivalprogramma verraad auSustus van start gaat, nadriitu r1? aheen Nuchelmans' hatonl Jk®, signatuur, maar tandiurf ZIen er van de aange- liekic e vernieuwing weinig of Zo is aar gemaakt daags „Sj®) vfrvolg op de heden- Van vnr nacht van de stem' CWt ^a1, maar wel een tetnbpr eno.r Marathon op 7 sep- D°wlanrimei alle lederen van E°sschp a s aanloop naar het ^atl lezin aksten Concours. ZorRd Hn Vorig iaar ver- W door Nederlanders uit het

de Stem | 1996 | | pagina 16