Turkije sluit gas-deal met Iran Conventie geeft Republikeinen weer hoop Weg Lebed mengt zich in Tsjetsjeens conflict Regering België vertraagt tegenstand HSL Patstellii en Rosei Nieuwe arrestatiegolf dissidenten Indonesië 'Concurrei Klap in gezicht Verenigde Staten in strijd tegen internationaal terrorisme OORZAAK KATTENZIEKTE BEKEND. HET KAN NU NIET MEER GEBEUREN DE STEM BUITENLAND Opnieuw Belgisch meisje (14) zoek DESTEM COMMENTAAR Kleurloos BUITENLAND KORT Israël: 300 nieuwe kolonisten-huizen Hongerdood dreigt voor Tamil-burgers 'Ruim 100 officieren Irak geëxecuteerd' Vluchtelingen Burundi wanhopig Doden door noodweer in Italië DESTEM Zwarte Madornu Czestochowa nu 'wettig handelsmerk' 11111 DINSDAG 13 AUGUSTUS 1996 A4 Van onze redactie buitenland Grozny/Moskou - De Russi sche veiligheidsadviseur Aleksandr Lebed heeft zich gisteren nadrukkelijk be moeid met het Tsjetsjeense conflict. Tijdens de zevende dag van de gevechten in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny sprak Lebed over een gevechtspauze tussen de Russische troepen en de Tsjetsjeense opstandelingen. Hij gaf deze mogelijkheid aan na een onderhoud met de comman dant van de Russische troepen, Constantin Poelikovski, en de bevelhebber van de Tsjetsjeense rebellen, Asian Maschadov. Zij drongen bij Lebed aan op een staakt-het-vuren om de strijden de partijen uit elkaar te halen en de rebellen uit Grozny te laten vertrekken. Volgens Lebed on derhandelen Poelikovski en Maschadov nog over een bestand dat mogelijk al dinsdag ingaat. Lebed bracht als speciale gezant van president Jeltsin voor Tsjetsjenië gisteren een bliksem bezoek aan het gebied. Hij had in de nacht van zondag op maandag in Dagestan met Maschadov al een voorgesprek gevoerd over voorstellen voor een nieuw staakt-het-vuren. „Ik wist dat de zaken er niet al te best voor stonden," zei Lebed gisteren na terugkeer in Moskou. Maar ik had niet gedacht dat het zó erg zou zijn. De Russische troepen moeten zo snel mogelijk worden teruggetrokken, al was het alleen maar om humanitaire redenen, we kunnen die jochies daar niet laten als kanonnen- voer." Lebed zei dat president Jeltsin zeer binnenkort met een pakket maatregelen voor het Tsjetsjeense conflict komt. In de strijd rond Grozny was gis teren weinig te merken van een mogelijk bestand. Het Russische leger maakte 's ochtends bekend de bombardementen op Grozny te staken. Desondanks voerden helikopters in de loop van de dag raketaanvallen uit op de rebel len, die nog steeds het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad in handen hebben. Poelikovski zei dat zijn troepen Grozny langzaam maar zeker weer onder controle krijgen. Volgens rebellenwoordvoerder Movladi Oedoegov houden de opstandelingen echter stand. „Het gevechtspatroon blijft on gewijzigd. De Russen rukken el ke ochtend op en trekken zich 's middags terug op hun stellin gen." Volgens eigen zeggen bekroon den de Tsjetsjenen gisteren een aanval op het hoofdgebouw van de Russische veiligheidsdienst FSB in het centrum van Grozny met de gedeeltelijke inname van het gebouw. Een zegsman van de FSB sprak dit echter tegen. Tsjetsjeense strijders zetten ook een verrassingsaanval in tegen de grootste Russische legerbasis, even buiten Grozny. Ze openden het vuur met automatische ge weren en granaatlanceerders op wachtposten ten noorden en oos ten van de basis Chankala. Rus sische troepen hebben de aanval naar eigen zeggen gisteravond afgeslagen. De Tsjetsjenen begonnen de aan val op Grozny en de steden Ar- goen en Goedermes vorige week dinsdag. In het jongste Tsjetsj eense offensief sneuvelden vol gens Russische opgaven meer dan 180 Russische soldaten en raakten er 618 gewond. Over het aantal omgekomen re bellen en burgers zijn geen cij fers bekend. FOTO REUTER De voorzitter van de Republikeinse partij Barbour opent de groots opgezette conventie in San Diego. San Diego (anp) - De Republikeinse conventie begon gisteravond in San Diego in een hoopvolle stemming. Het lijkt erop dat de kandidatuur van Jack Kemp voor de functie van vice- president de campagne de injectie heeft gegeven waar de Republikeinen op wachtten. Volgens een opiniepeiling van USA To day is de kloof tussen Bob Dole en de zit tende president Bill Clinton als gevolg van Kemp al dramatisch geslonken, van 23 tot 9 procent. De voorsprong van Clin ton is 12 procent als ook de stemmen van Ross Perot worden geteld als kandidaat van de Reform Party. Enige voorzichtigheid is geboden: de zon dag gehouden peiling is minder nauw keurig dan andere onderzoeken en de dramatische verschuiving wordt nog niet door andere peilingen bevestigd. De stemming in het Republikeinse kamp was tot enkele dagen geleden een van angst en vrees. Nu overheerst onder de conventiegangers en gedelegeerden een sfeer van hoop en verwachting dat een politiek wonder mogelijk is. Het is een conventie die buitengewoon strak geregisseerd wordt voor de media. De economische boodschap van Dole, be lastingverlaging, moet alle andere onder werpen overschaduwen. Het laatste wat Dole wil is ruzie op de tv tijdens de con ventie over de abortus-controverse. Dat lijkt aardig te lukken, want tot op luchting van de organisatoren heeft de aartsconservatieve Patrick Buchanan, het grootste probleemkind voor de Repu blikeinen, een wapenstilstand afgekon digd met Dole. Hij heeft voor het moment de strijdbijl begraven en steunt de Repu blikeinse kandidaat, die hij overigens niet bij name noemt. De media zijn minder gecharmeerd van de strakke regie van de conventie. Het moet één grote verkiezingsreclamebood schap worden. Er zijn 2000 gedelegeer den en 15.000 journalisten. Ten einde de boodschap zoveel mogelijk onder contro le te houden is de toegang van de pers tot de conventie beperkt. Bij de gebrek aan echte informatie zijn de grote omroepen daarom van plan 's avonds slechts een uur aan de conventie te wijden. De opening van de conventie begint maandagavond met politieke zwaarge wichten. Oud-generaal Colin Powell, die het aanbod de vice-president van Dole te worden afwees, zal een toespraak hou den. Zal de zeer populaire Powell temid den van dit zeer conservatieve gezelschap een afwijkend geluid van gematigdheid laten horen? Andere sprekers op de openingsavond zijn de oud-presidenten Bush en Ford. Ford zorgde zondagavond voor enige op schudding met zijn bezoek aan een een receptie van de pro-abortus vleugel van de Republikeinen. Maar hij heeft beloofd zich tijdens de conventie te zullen gedra gen en geen woord van onenigheid te la ten horen. De hoofdtoespraak komt van Susan Moli- nari, een gematigd lid van het Huis van Afgevaardigden, speciaal gekozen om vrouwen - de politieke Achillespees van Dole - enthousiast moet maken voor Do le's campagne. Brussel (anp) - In België wordt opnieuw een meisje vermist. Dit keer betreft het de 14-jarige Lae- titia Delhez. Het meisje, afkom stig uit Bertrix in de Ardennen, verdween vrijdagavond. Laetitia is na een bezoek aan het zwembad niet thuisgekomen. Groot opgezette zoektochten in de omgeving van Bertrix lever den het afgelopen weekend niets op. Gisteren werd het zoeken voortgezet, zonder resultaat. De Belgische justitie gaat er voor alsnog van uit dat het meisje is ontvoerd of aangerand. De poli tie sluit echter niet uit dat de tie ner gewoon is weggelopen. De lijst van vermiste kinderen in België neemt langzamerhand schrikbarende vormen aan. Vo rig jaar zomer verdwenen de twee achtjarige meisjes Julie en Melissa uit de omgeving van Luik. Enkele maanden later raakten aan de Belgische kust twee meisjes van 17 en 19 jaar zoek na een bezoek aan een hyp noseshow. Verder verdween eerder dit jaar een 5-jarig jongetje in Mechelen. Eerder deze zomer werd een 16- jarig Duits meisje vermoord aan getroffen aan de Belgische kust. Jakarta (afp/rtr/anp) - De In donesische autoriteiten zijn gisteren doorgegaan met het vervolgen van tegenstanders van het regime van president Soeharto. De politie pakte de leider van de verboden oppositiepartij PRD, Budiman Sudjatmiko, op en eiste dat Pramoedya Ananata Toer, een van de belangrijkste nog levende Indonesische schrijvers, zich meldt op het bureau van de procu reur-generaal. De Indonesische autoriteiten hou den de Democratische Volkspartij PRD verantwoordelijk voor de onlusten die op 27 en 28 juli in de Indonesische hoofdstad uitbra ken. Volgens de machthebbers in Jakarta is de PRD een communis tische organisatie. Brigade-generaal Amir Syariffu- din zei dat behalve Sudjatmiko nog vier PRD-ers zijn gearres teerd en veel documentatie in be slag is genomen. Leden van de PRD waren ook betrokken bij de sit-in op de Nederlandse ambas sade, eind vorig jaar. Aanleiding tot de rellen van eind juli, waarbij ten minste twee men sen omkwamen, tientallen ge wond raakten en honderden wer den opgepakt, was de ontruiming van het partijkantoor van de PDI, de Indonesische Democratische Partij, door de politie. De afgezet te leider Megawati Sukarnoputri heeft ontkend banden met de PRD te onderhouden. Megawati is tegen haar afzetting bij de rechtbank in beroep gegaan. Zij en de meeste aanhangers van de PDI gaan ervan uit dat het gaat om een door de regering geleide coup, uit bezorgdheid over de toe nemende populariteit van de dochter van de vroegere Indonesi sche president Sukarno. Gisteren Van onze verslaggever Brasschaat - De Belgische regering heeft het besluit om de hogesnelheidslijn langs de E19/A16 te leggen nog steeds niet in de Staatscourant gepubliceerd. Dat is ook de reden dat de Vlaamse actievoer ders nog niet naar de Raad van State zijn gestapt. De talloze tegenstanders van de HSL door Vlaanderen zijn boos op het kabinet. Dat nam op 23 mei de beslissing om de HSL langs de rijksweg E19 aan te leggen. Half juli sloten Ne derland en België een akkoord over de finan ciering van de lijn tussen Antwerpen en Rot terdam: Nederland draagt 823 miljoen gulden bij aan de aanleg van het Belgische deel van de HSL-Zuid. Sindsdien heeft Vlaanderen niets meer van de Belgische regering vernomen. „Dat is toch uiterst merkwaardig," zegt J. Ko- nings, woordvoerder van al die plaatsen ten noorden van Antwerpen die tegen de komst van de HSL protesteren. „Ik had gedacht dat Teheran (ap) - Turkije heeft gisteren een akkoord met Iran getekend over de levering van Iraans aardgas ter waarde van 20 miljard dollar (33 miljard gulden). Turkije bruuskeert hiermee Na- vo-bondgenoot de Verenigde Sta ten, die Iran beschouwen als een land dat internationaal terroris me steunt en sancties tegen Iran hebben afgekondigd. Het akkoord werd in Teheran door ministers uit beide landen getekend in het bijzijn van de is lamitisch georiënteerde Turkse premier van Turkije, Necmettin Erbakan, en de Iraanse vice-pre sident Hassan Habibi. De over eenkomst kwam tot stand tijdens verschillende ontmoetingen tus sen Erbakan en de Iraanse presi dent Hashemi Rafsanjani. Iran beschouwt de overeenkomst als een overwinning op de Ameri kanen die proberen het land te isoleren. De Amerikaanse presi dent Bill Clinton zette vorige week zijn handtekening onder wetgeving die voorziet in sancties tegen buitenlandse bedrijven die investeren in Libië of Iran. De overeenkomst strekt zich uit over 22 jaar en voorziet in de aan leg van pijpleidingen die 10 mil jard kubieke meter aardgas naar Turkije kunnen brengen. Iran, dat verlegen zit om harde buiten landse valuta, verdient vanaf het begin van het project, 1998 of 1999, jaarlijks zo'n 1 miljard dol lar met de overeenkomst. Turkije ontkende dat het akkoord met Iran in strijd is met de Ame rikaanse bepalingen. „De sanc ties verbieden investeringen in Iran,'.' zei regeringswoordvoerder Abdullah Gul. „We gaan niet in vesteren in Iran. Dit is slechts een handelsovereenkomst. De twee landen zullen hun eigen stuk van de pijpleidingen bouwen." De Amerikaanse sanctiewet, die tot protesten van Europese lan den leidde, veroorzaakt geen au tomatische bestraffing van lan den die de wet schenden. Het geeft president Clinton slechts de keuzemogelijkheid tussen diverse maatregelen, uiteenlopend van een strenge vermaning tot het blokkeren van internationale le ningen. In het geval van Turkije is ook de steun van het Internatio nale Monetaire Fonds in het ge ding. De Verenigde Staten hechten veel waarde aan de geopolitieke lig ging van Turkije, op het kruis punt van Europa, het Midden- Oosten en Azië. Bovendien koes teren de Amerikanen de seculiere opstelling van Turkije. Die wan kelt sinds het aantreden van Er- bakans regering, die gunstig staat tegenover islamitische landen. DE PAARSE coalitie doet het niet slecht. De staatshuishouding is op orde, de werkloosheid loopt terug en Nederland telt in economisch opzicht weer mee binnen de Europese Unie. Wan neer de situatie niet drastisch wijzigt, is Nederland een van de landen die straks probleemloos kunnen toetreden tot de nieu we Economische Unie. Het is geen wonder dat de coalitiegenoten ieder voor zich hun uiterste best doen de zegeningen van dit kabinet aan de eigen prestaties toe te schrijven. De VVD slaagt daar uitstekend in vooral dankzij de spraakmakende fractieleider Bolkestein. De PvdA heeft grote moeite de achterban ervan te overtuigen dat ze wel degelijk eigen inbreng heeft, maar daar staat tegenover dat de sociaal-democraten kunnen terugvallen op de alsmaar populairder wordende premier Kok. D66 komt er in dit spel bekaaid af. Ondanks het bezit van een paar vakbekwame en hooggeprezen ministers (Borst van Volksgezondheid en Wijers van Economische Zaken), slaagt D66 er niet in zich te ontdoen van het beeld van de partij met de minste inbreng in het kabinetsbeleid. Die geringe uitstraling heeft meer redenen, maar een belang rijke factor is de voortdurende discussie binnen D66 over het lijsttrekkerschap. De huidige politiek leider Van Mierlo veraf schuwt die interne oprispingen. Hij schuift de beslissing liefst zo ver mogelijk voor zich uit. Niet iedereen waardeert die radiostilte. Hoogleraar en voor malig senator Jan Vis heeft zich gevoegd in de rij van critici die vinden dat er keuzes gemaakt moeten worden. Minister Hans Wijers geniet de voorkeur van Vis. Fractievoorzitter Wolffens perger komt een stuk minder in aanmerking. Hij vindt hem niet stevig genoeg. Wolffensperger voelt zich gekwetst door de uitlatingen van Vis. Die houding is niet erg reëel. De fractie van D66 profileert zich nauwelijks in de Tweede Kamer en Wolffensperger heeft zich de afgelopen periode doen kennen als een onzekere voor zitter die niet één debat naar zich toe heeft kunnen trekken. Die ondergeschikte rol is medebepalend voor het kleurloze imago van D66. D66 heeft al eerder in haar bestaan een enorme terugval mee gemaakt. Het is niet ondenkbaar dat eenzelfde proces zich voordoet bij de komende verkiezingen. Het wordt tijd dat par tijleider Van Mierlo ingrijpt en duidelijkheid creëert. Jeruzalem - De Israëlische minister van Defensie Mordechai heeft gisteren toestemming verleend voor de plaatsing van 300 mobiele woningen in joodse nederzettingen in de Palestijnse gebieden. Het is de eerste maatregel sinds de opheffing van een uitbreidingsver bod voor joodse nederzettingen, ingesteld door de vorige regering. De mobiele behuizing dient voor scholieren en administratief per soneel. De Israëlische Vrede-Nu beweging veroordeelde de stap als een bedreiging voor het vredesproces. Colombo - Het nationale Rode Kruis van Sri Lanka en het inter nationale Rode Kruis hebben alarm geslagen over de voedselsi tuatie in het noorden van het land, waar Tamil-guerrillastrijders en het regeringsleger al verscheidene weken met elkaar slaags zijn. Volgens hulpverleners worden zo'n 200.000 Tamils door de hongerdood bedreigd. Extreme droogte heeft de situatie verer gerd. Een voedselkonvooi van 40 vrachtwagens wordt al twee we ken door het regeringsleger tegengehouden. Cairo - Iraakse dissidenten hebben gisteren gezegd dat in Irak de afgelopen weken 120 legerofficieren zijn geëxecuteerd na een mislukte staatsgreep tegen Saddam Hoessein. De in Jordanië ge vestigde dissidentenbeweging Al-Wifaq Al-Watani verklaarde dat de 120 officieren voor een vuurpeloton zijn gezet na een on derzoek van Saddams regering. Een andere organisatie, de Hoge Raad voor de Islamitische Revolutie in Irak, meldde gisteren dat er de afgelopen dagen tien hoge officieren zijn geëxecuteerd van Saddams elitetroepen, de Revolutionaire Garde. Brussel - Het kantoor van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena in de Burundese hoofdstad Bujumbura is gisteren over spoeld door wanhopige mensen die de 'laatste kans' op een vlucht wilden grijpen. Vandaag vertrekken twee Sabena-toestellen, de voorlopig laatste vluchten uit de vrijwel van de buitenwereld af gesloten voormalige Belgische kolonie. Met de twee laatste inter nationale vluchten uit het verscheurde Midden-Afrikaanse land kunnen ongeveer zeshonderd mensen mee. Onder de degenen die willen vertrekken bevinden zich Belgische en andere Europese hulpverleners, Ruandezen en Burundese ambtenaren en zakenlie den. Rome - Door onweer en overstromingen zijn zondag in het noor den en midden van Italië zeker drie mensen omgekomen. Een per soon wordt vermist, heeft de Italiaanse politie gisteren bekendge maakt. Stormen, hagelbuien en hevige regenval hebben vooral aan de Toscaanse en Ligurische kust enorme materiële schade aangericht. Net als in juni werd ook nu het gebied tussen Massa Carrara en Viareggio getroffen. In Rome stond na hevig onweer het water in sommige straten twee meter hoog. De spoorlijn naar de kust was vier uur lang gestremd. De Brennerpas bleef gisteren de hele dag gesloten. (ADVERTENTIE) kreeg Sukmawati Sukarnoputri, de zuster van de PDI-leidster, het bevel haar opwachting te maken bij de procureur-generaal, deelde haar advocaat mee. Een soortgelijke boodschap van de Indonesische justitie kreeg de schrijver Pramoedya Ananta Toer. De 74 jaar oude auteur ver bleef na de staatsgreep van Soe harto 15 jaar in de gevangenis vanwege zijn vermeende commu nistische voorkeur. Hij kwam in 1979 op vrije voeten. Zijn vorig jaar maart verschenen boek - Lied van een Stomme - werd door de autoriteiten verboden. Het werk, dat handelt over zijn tien jaar du rende gevangenschap op het Mo lukse eiland Buru, zou 'publieke onrust kunnen veroorzaken'. het kabinet meteen daarna de beslissing in de Staatscourant zou publiceren. Dat is niet ge beurd. Wij kunnen intussen niets doen, je kunt pas naar de Raad van State stappen als het be sluit op die wijze openbaar is gemaakt." Zodra de Belgische minister Daerden van Ver voer het besluit publiceert, Brussel verwacht dat dit in september gebeurt, stappen de Vlaamse actievoerders naar de Raad van State. Het zoeken naar geld en het maken van begro tingen zijn er volgens een woordvoerder de oorzaak van de vertraging. HE HE ^d0anieDetSatschaPI 1 houden zich wat op riskte maar de bezitters nide auto's krijgen een le Voordeeltje in de schoot j nevervanger van de loodh< V de benzine die per 1 si (ember op de markt komt, vermoedelijk circa zeven c< goedkoper worden dan oude brandstof. Dat sche vooreen gemiddelde oude to aan de tank honderd gulc per jaar. Van onze verslaggever Bruchem - De officiële w kenbaar aan het bord-r wachten in 1996 een drai Voor de totale branche wordt rekend op een omzetdaling circa vijftig miljoen gulden. I gesmeerd over de vijftig wegi taurants die ons land rijk is, kt dat neer op ongeveer een mUji gulden omzetverlies per rest rant. Bij een gemiddelde oir per restaurant van vier milj gulden per jaar betekent dat kwart minder omzet. De wegrestaurateurs, verenigc de Federatie Wegverzorgende 1 recabedrijven FWH, wijten omzetverlies aan de toenemei concurrentie van benzinestatic Die mogen dankzij de verruim van de winkeltijdenwet een ste groter assortiment producten v kopen, waaronder ook snacks consumpties en dat 24 uur dag. „Het is klein begonnen, met blikje cola en een magnetron een balletje gehakt of een sau zenbroodje op te warmen. D viel voor ons als wegrestaur: nog wel mee te leven, maar teg woordig kun je bij veel pomp: tions al een complete maal krijgen. Nog even en je kun' Amsterdam (anp) - Er is c ratoren van Fokker en zal sprek tussen de twee was v je geweest. Dat heeft tot n van Rosen Jacobson gisten Rosen Jacobson eiste in juli delijkheid over de plannen vai curatoren. Hij vroeg daarom gesprek aan. „Wat willen de ci toren nu eigenlijk met Fok zelf," was toen de vraag. R( Jacobson was kort daarvoor c de beheerders van de faill Fokker-boedel op een zijspoor zet in verband met de overn; van Fokker Aviation door Sto De zakenman, die enkele mi den geleden zijn interesse een doorstart van Fokker beke maakte, wacht nu 'rustig af' de curatoren willen. „We heb begrepen dat er nog andere tijen in de markt zijn," zei zegsman gisteren. Ondanks gebrek aan succes is Rosen Ja< son nog steeds geïnteresseeri Fokker 2. Rosen Jacobsonooit partner i investeringsmaatschappij Wol schaberg, was niet erg geel Warschau (afp/dpa) - H. zwarte Mariabeeld in ht. Poolse bedevaartsooi Czestochowa wordt ee Wettig gedeponeerd har delsmerk. Ook het wape van het klooster Jasn Cora, dat de Zwarte Ma oonna herbergt, wordt b het Poolse octrooibure geregistreerd. Dat meldde het Poolse liber. le dagblad Gazeta Wyborc; gisteren. Pe, Pates van het kloost de octrooi-aanvra; deiffantmgediend' Z° mddl In een speciale pelgrimsbijl, ,e.v gelegenheid van ki3 bedevaart na. ^f°nh°wa op 15 augusti overs Gazeta Wyborc vengens forse kritiek op p°,"^-Katholieke Kerk Polen. De krant drukte f JanWplh\V,e5aringE hptK,]V00r de beihgheid v. ne•bedevaartsoord en het tek^bolenvanhetkloc 'duist om baar eig' ere doelen' te dienen.

de Stem | 1996 | | pagina 4