DE STEM rotest tegen verbod cd-import De Stem en BN schuiven ineen Schippers negeren edwongen rusttijd Winst Unilever daalt in tweede kwartaal voorkomt met hiv Krantenfusie nodig oor betere kwaliteit' Van twee één betere maken Campagne moet hoop geven aan spruittelers COMMENTAAR jroei verkoop ic's Europa ingezakt Beide kranten ondergaan verj ongingskuur A5 Fijnmazig editiestelsel moet regionale nieuwsvoorziening garanderen ECONOMIE KORT Grote winst voor Procter Gamble 10 AUGUSTUS 1996 ische Zaken is een erkend voor g. Bij zijn aantreden heeft hij dui- oet hebben van kartelvorming en in zijn streven om in Nederland een echte vrije markt te komen den gelaten. Zijn Mededingings! or de Tweede Kamer. Inmiddels diend waaruit blijkt dat de door etgeving in de praktijk (nog) niet n. kenwet die per 1 januari 1996 in uders blijven op basis van deze over hun producten. Vanaf het laten tot het ogenblik dat de cliënt h betekent dat fabrikanten de epalen. ie best in staat zijn de goederen klant af te leveren. In een aantal g en cd-handel) is dat reeds het echtbank in Utrecht heeft aan die halt toegeroepen, xwet heeft hij bepaald dat een verkoop moet staken van goed- geïmporteerde cd's. Een bekend nu ook aangekondigd dat hij van llelmarkt van merkkleding aan te idee hebben dat ze de prijstouw- ebben, dan zou dat wel eens een lijken te zijn. Allereerst is er het htlijnen waarop de Beneluxwet is 'x juridische interpretatie, e wetenschap dat detaillisten zich loren door fabrikanten van merk- e prijsvorming wordt steeds gro en nog tegen, maar zij zullen uit- het aandachttrekkende gevecht, moment voor een aantal merkar- Het is een goede zaak wanneer aan ehouden praktijk een eind wordt n de genen zorgt er bij sommige 1 zijn tegen besmetting met aids, "kers vastgesteld. wat eveneens bescherming zou bieden. Na een eventuele besmet ting zouden die blanken langer leven dan mensen die helemaal geen genafwijking hebben. Nathan Landau, een van de onderzoekers van het Diamond, zei dat zijn team verrast was geweest door de frequentie waar mee de genafwijking voorkomt. „We dachten dat dit bij een op de miljoen mensen voor zou komen. Het blijkt eerder een op de hon derd te zijn." De wetenschappers zullen nu verder zoeken naar een manier om het schild van het afwijkende gen na te bootsen, wat uiteinde lijk zou kunnen leiden tot een pil die tegen de ziekte beschermt. De farmaceutische industrie werkt al aan zo'n pil, aldus Landau. In de editie van 22 augustus van het wetenschappelijke tijdschrift Nature wordt het onderzoek beschreven dat Robert Doms van de medische faculteit van de uni versiteit van Pennsylvania deed naar CCR5 in mensen van Euro pese, Afrikaanse en Aziatische afkomst. ITENLAND KORT protestantse buurt de Noordierse stad Londonderry arsroute zo om te leggen dat zij de dscentrum mijden. De katholieken st tegen de protestantse mars door g is gepland. De spanning in Lon- toegenomen door de aangekondigde e katholieken en pro-Britse prote- iging aan Jewell' td Jewell geldt nog steeds als ver- de bomaanslag van Atlanta, heeft de ïerche spreekt daarmee een bericht ;egen. CBS had gemeld dat de FBI cuus aan te bieden aan Jewell, het Centennial Olympic Park, waar Aanvankelijk gold Jewell als een sten was die slachtoffers hielp, later om zelf te hebben geplaatst. Jewell iervraagd en in zijn huis in Atlanta inden, maar dat zouden 'souvenirs' ers hem hadden gegeven. )r weer vrij nte veiligheidsmaatregelen heeft de sische oppositieleidster Megawati .r lang verhoord over de ongeregeld- ken nadat de politie en het leger het ocratische Partij Indonesië (PDI) in in. Na het verhoor mocht Megawati ndonesies eerste president Sukamo, oord te worden maandag geweigerd ■nt dat de dagvaarding niet deugde, digde handtekening van president itie met een verbeterde versie van de j erin toe verhoord te worden. irland Burundi randa heeft gisteren met het verbre- indingen met buurland Burundi, een tegen het nieuwe militaire bewind en van Ruanda kwamen als een ver oor Tutsi's gedomineerde regering, [si's gedomineerde leger onlangs de Kagame verklaarde woensdag nog nsluiten bij de Afrikaanse landen die :ties tegen Burundi, bedoeld om de lor Pierre Buyoya omver te werpen, Ie Organisatie voor Afrikaanse Een- Arusha, Tanzania, van Burundi dat nog geen economi- VERVOLG VAN VOORPAGINA snel raakten de redactieraden ran Overtuigd dat enige vorm samenwerking onontkoom- ijrwas. Naarmate de bespre ken vorderden, kwam fusie seds meer als enige oplossing tafel. ilgens W. van Leest, lid van de dactieraad van De Stem, waren reële alternatieven. „Het (heeft nog wel voorgesteld dat Stem zich uit de regio Roosen- ial/Bergen op Zoom zou terug- iken. Maar dat was voor ons et bespreekbaar." ndere samenwerkingsvormen, jvoorbeeld een uitwisseling van ij maar met behoud van twee anten, zijn volgens Van Leest et haalbaar. „Daarmee zouden de rendementseisen niet Bovendien zouden we dan in de lengte der tijd met een rsoneelsbezetting blijven die te is om de krant te kunnen aken die we eigenlijk zouden iUen maken voor onze lezers." it verzet tegen de fusie was rig jaar het hevigst bij het BN. Heere van de BN-redactieraad ïgrijpt dat het vreemd kan over men dat men nu alsnog instemt et de vorming van één krant. we hebben afgesproken aet de VNU-directie dat de Economie „onze verslaggevers te/Den Haag - Het regent protesten tegen verbod om goedkope cd's en merkkleding onder andere Amerika te importeren. Er inplannen voor een vereniging die pleit vóór toestaan van zogenoemde parallelimport, loet pvdA-kamerlid Van der Ploeg wil dat lister Wijers van Economische Zaken het dit van burgers via verschillende kanalen jedkopere goederen te verkrijgen garandeert. zogenoemde parallelimport van cd's is deze iek zelfs aan banden gelegd door de Utrechtse nhtbank. jonge onderneemster Joyce Kwist (20) uit Putte sinds enige maanden Amerikaanse merkkleding jjkoop op de' Nederlandse markt brengt, heeft j,® kwaad gemaakt dat ze met gedupeerde col lega's een heuse vereniging wil oprichten. Daarbij hoopt ze steun te krijgen van een Haags advocaten kantoor om voor tegengas te zorgen als een boze fabrikant van dure merken weer eens naar de rech ter stapt. „Ze pakken vooral de kleintjes aan die geen geld hebben om zich in procedures te verweren. Daar baal ik stevig van omdat het volgens mij heel legaal is wat we doen. Zo betaal ik netjes invoerrechten en voor licensies om kleren en schoenen hier te kunnen verkopen." Joyce Kwist is eigenaar van het bedrijf 'Hot Buys' dat via diverse kanalen in de VS Amerikaanse merkkleding importeert. De kleding wordt vervol gens voor een aantrekkelijk prijsje op de markt gebracht. Die import mag niet meer. Begin dit jaar werd in Nederland de nieuwe wet op het merkenrecht van kracht. Die wet zegt dat iemand die het recht heeft een bepaald merk te importeren, het recht heeft alle andere import van dat merk te verbieden. Zo is Levi Strauss in Nederland begonnen alle han delaren die het merk Levi goedkoop op de markt brengen, schriftelijk te waarschuwen. Als ze daar mee doorgaan, kunnen ze een rechtszaak aan de spijkerbroek krijgen. In Duitsland heeft een con current van Levi, Wrangler, al de nodige rechtsza ken hierover gewonnen. Voor Joyce Kwist was de maat vol toen deze week de Utrechtse rechtbank een Amersfoortse hande laar verbood goedkope cd's uit Amerika te importe ren en te verkopen. De Nederlandse vereniging van cd-importeurs NGIV, zegt echter nog lang niet uit gezongen te zijn en gooit er ook een rechtszaak tegenaan om het vonnis van de Utrechtse rechter weer te vernietigen. De jonge Putse onderneemster volgt het allemaal op de voet en sluit niet uit ooit zelf bij de rechter te moeten langs komen. De regels van de octrooi- en merkenwet leiden tot ongewenste monopolievorming en moeten daarom ter discussie worden gesteld. Minister Wijers (Eco nomische Zaken) moet daarover met zijn Europese collega's gaan praten, vindt het PvdA-Kamerlid Van der Ploeg. Van de Ploeg meent dat de merkenwet tot onge wenste effecten leidt. Hij verwacht dat na de cd's talloze andere producten - parfums, merkkleding - duurder zullen worden. Hij vindt dat de Neder landse burger in principe alle recht heeft om via allerlei verschillende kanalen - bijvoorbeeld Inter net of eigen import - te beschikken over goedkope artikelen en wil dat de minister dat recht garan deert. onden - De verkoop van per computers (pc's) in Europa in het tweede kwartaal van dit ar ten opzichte van dezelfde node van 1995 met slechts 6,8 tocent toegenomen tot 3,55 mil- 'ffl stuks, Hetslechtste resultaat nis het derde kwartaal van '93, os# de verkoop met 2,5 procent 'Blunderde. In de eerste drie Mnden van dit jaar was de roei nog 12,8 procent, it cijfers van onderzoeksbureau ataquest blijkt dat vooral de nitse markt debet was aan het ökken van de verkoopgroei. «taquest verwacht in het nde trimester weinig verbe- g. Pas in het vierde kwartaal de verkoopgroei mogelijk aantrekken, mits de prog- s uitkomen dat de Duitse onomie zich gaat herstellen. ®ipaq blijft de grootste leve- Bcier van pc's in Europa. lezersmarkt in West-Brabant optimaal bediend moet worden. Dan blijkt een fusie onontkoom baar. Zowel bij De Stem als het BN leven wensen voor kwaliteits verbetering die zonder fusie niet te realiseren zijn." Heere wijst er op dat een fusie pas daadwerkelijk tot stand komt als ook de VNU-directie zich aan de afspraken houdt. „Kwaliteits verbetering kan alleen als aan een aantal voorwaarden- wordt voldaan. Bijvoorbeeld aan perso neelsomvang." Bij de redactie van De Stem wer ken circa negentig journalisten, bij het BN zijn zestig redacteuren in dienst. Hoe groot de .redactie na de fusie zal zijn, is nog onbe kend. „Daar valt niets over te zeggen zolang je niet weet hoe de organisatie er uit gaat zien," zegt Stem-hoofdredacteur Ver plancke. I. Brakman, secretaris van de journalistenvereniging NVJ, vindt dat bij de vorming van een nieuwe krant in principe geen banen verloren mogen gaan. „Er moet natuurlijk bekeken worden hoeveel mensen er nodig zijn om een krant te maken die aan de gestelde eisen voldoet. Maar je ziet bij andere VNU-kranten, zoals in Limburg, dat een bezet ting van honderdveertig redac teuren te gering is." Brakman heeft dubbele gevoe lens over de fusie-plannen van De Stem en het BN. Ze begrijpt wel dat de redactieraden de mogelijkheid aangrijpen om de gewenste kwaliteitsverbetering door te voeren. Maar ze vindt het jammer dat er weer een titel in het Nederlandse krantenland dreigt te verdwijnen. „Concur rentie werkt heilzaam en er gaat een democratische werking van uit." De krantenredacties zijn de enige afdelingen, van beide onderne mingen die nog niet in elkaar zijn geschoven of aan het integreren zijn. De bedrijven zelf zijn dit jaar al gefuseerd tot Uitgevers maatschappij Zuidwest-Neder land. Er werken momenteel bijna zeshonderd mensen. Directeur D. Ahles toonde zich gisteren tevreden over de stand punten van de redactieraden. „Ik ben blij dat bij de besprekingen consequent gekeken is naar de kwaliteit. Als dat ook gebeurt in de vervolgbesprekingen tussen de redacties en de directie, verwacht ik dat we tot een goed eindresul taat zullen komen." overladen van zeeschepen op onMI1Scl?epen duurt u™1 en eiLl vertraging op door de en n aan^omst van zeesche- De schipper mag zijn rust- ta ar»en binnen een etmaal, env„V? dat al gebeurd bij Smeert 1,311 gepland, ietvlVa« het geval> dan biedt va" de rusttijd geen 7al<lus De Vries. L®af stoPpen met laden of hst natuurlijk niet. Een »orci(J1kmi0et 20 snel mogelijk «venebandeld- Daar is een T weria terdam de grootste „"wereld mee geworden. Boven- zou de schipper die stopt letdn,ei\ j en ziin contract 5tüe verlader breken." vorige reis. „Als een zeeschip l0"erdam (anp) - Binnenvaartschippers overtreden geregeld a verplichte rusttijden. Met name in zeehavens kunnen zij mogelijk acht uur per etmaal rust houden, zoals de Vaartij- ,wet voorschrijft. De wet moet daarom een uitzondering en voor zeehavens. Dat zegt bestuurder J. de Vries van Bin- vaart Nederland, een overkoepelende vereniging van bin- '«vaartorganisaties. Voor zover bekend bij Binnen vaart Nederland heeft nog nooit een schipper sinds de invoering van de Vaartijdenwet begin vorig jaar contractbreuk gepleegd, wat tot een schadeclaim van de verla der zou leiden. Wel heeft de rivierpolitie in Rotterdam al enkele honderden processen-ver- baal uitgeschreven wegens over schrijding van de rusttijd. „Maar bij de schippers die echt klem zit ten en ons bellen, wil de politie nog wel een oogje dichtknijpen," zegt De Vries. Ambtenaren van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Sociale Zaken bestuderen de praktijk momenteel. In het najaar is de evaluatie van de vaartijdenwet afgerond. Door Arnold Verplancke DE KRANT vernieuwen en verbeteren, zonder dat de vaste lezer de band met 'zijn' vertrouwde krant verliest. Twee kranten ineenschuiven tot een beter product, dat door de lezers van zowel De Stem als het Brabants Nieuwsblad wordt herkend als een waar dige opvolger van hun eigen dagblad. Voor die ambitieuze taak hebben de redactieraden en de hoofdre dacties van De Stem en het Bra bants Nieuwsblad gekozen. Als de plenaire redactievergaderin gen na de zomervakantie dit beleid steunen, zullen de journa listen van de twee kranten het komende jaar niet alleen hard werken om het niéuws van dicht bij en verweg elke dag in woord en beeld te vangen, maar ook aan het gezamenlijk ontwerpen van een vernieuwde krant. De for mule van het nieuwe dagblad moet op papier komen, de inde ling, de vormgeving. Nieuws Als dat allemaal klaar is, zal de lezer in Breda nog steeds uitge breid zijn Bredase nieuws vin den, op een plaats waar via wis selpagina's de Roosendaalse lezer het nieuws uit Roosendaal aan treft en de Zeeuwse het nieuws uit Zeeland. Maar als de Roosen daalse lezer van het Brabants Nieuwsblad zijn krant legt naast die van de Stem-lezer in Breda, zal waarschijnlijk blijken dat de pagina's met binnenlands en bui tenlands nieuws precies gelijk zijn, dat ook de pagina's over gezondheid, mode en radio/tele visie als twee druppels water op elkaar lijken en dat beide kran ten dezelfde verfrissende verjon gingskuur hebben ondergaan. Deze hele voorgenomen operatie is een gevolg van de aankoop, nu net een jaar geleden, van het Bra bants Nieuwsblad (oplage 54.000) door de VNU, het bedrijf dat ook De Stem (oplage 110.000) uitgeeft. De intentie van de uitge ver is van het begin af aan geweest de twee bedrijven te fuseren en ook de kranten te inte greren. Die laatste mededeling sloeg vorig jaar in als een bom bij de twee kranten en dan met name op de redacties, die een zelfstandige verantwoordelijkheid hebben voor de journalistieke inhoud. De verontwaardiging was - begrij pelijk - het grootst bij de kleinste van de twee fusiepartners, die bovendien de opgekochte partij was en zich het meest bedreigd voelde in het voortbestaan. De redactie van het Bra bants Nieuwsblad ging zelfs in staking, waardoor precies een jaar geleden de krant een dag niet verscheen. Overleg tussen alle partijen leidde vervolgens tot een aantal verstandige afspraken. De VNU garandeerde dat er door de fusie geen gedwongen ontslagen zou den vallen en dat de twee redac ties in alle rust zouden kunnen overleggen over een journalistiek toekomstplan. Daarbij werden wel een aantal voorwaarden afgesproken. Redactionele samenwerking in welke vorm dan ook, moet leiden tot het optimaal bedienen van de lezersmarkt. De samenwerking zal ook tot efficiencyvoordelen moeten lei den, die deels zullen worden gebruikt om de kwaliteit te ver hogen. Daarnaast is de fusie ook bedoeld om de positie van het bedrijf te versterken, de concur rentie met andere media aan te kunnen en te investeren in nieuwe producten om de conti nuïteit op langere termijn te garanderen. De redactieraden, dat zijn de gekozen vertegenwoordigingen van de journalisten, hebben zich de afgelopen maanden in Ouden bosch beraden over de gezamen lijke toekomst. Hun conclusie, die ook wordt gedeeld door de hoofdredacties, laat niets aan duidelijkheid te wensen over. De enige vorm van samenwer king die tot een verbetering van de kranten kan leiden, is een redactionele fusie. Dat is geen gemakkelijke constatering voor journalisten, die natuurlijk het liefst zo zelfstandig mogelijk en volgens de eigen uit gangspunten de lezers blij ven bedienen. Zeker niet voor journa listen in het meest weste lijke deel van Brabant, waar alletwee de kran ten in dezelfde plaatsen verschij nen en jarenlang eikaars dage lijkse concurrenten zijn geweest. Toch hebben de gesprekken van de afgelopen maanden geleerd dat er inhoudelijk geen onover komelijke geschilpunten liggen. Huisvriend De twee redacties zijn het er over eens dat ze door een fijnmazig editiestelsel, met wisselende pagina's, de lezers op maat en waar mogelijk beter moeten voorzien van het plaatselijke en regionale nieuws. De krant moet behalve informatief en kritisch ook huisvriend zijn, waar lezers met vragen en opmerkingen terecht kunnen. Voor de lezers van het Brabants Nieuwsblad zal er onvermijdelijk meer veranderen dan voor de lezers van De Stem, omdat de nieuwe krant na de redactionele I I I I I ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1996 Van onze verslaggever Breda - Op de tuinbouwveiling in Breda heeft tuinder G. Meesters uit Den Hout gisteren de eerste Brabantse sprui ten van het seizoen aangeboden. Vorig jaar moest Meesters geld toeleggen op zijn product, omdat Nederland steeds minder spruiten eet. De tuinder en zijn collega's hebben hun hoop nu gevestigd op een landelijke promotiecam pagne, die eind september begint. De consumptie van spruiten is het afgelopen jaar opnieuw gedaald, een tendens die al tien jaar aanhoudt. Veel spruitjes telers zijn noodgedwongen gestopt of overgeschakeld op andere gewassen. Hun aantal liep alleen al tussen 1994 en 1995 terug van 1027 naar 872. Noord-Brabant telt nog onge veer 65 telers. De Verenigde Tuinbouwveiling Nederland (VTN) start in sep tember een vijf jaar durend reclame-offensief om de spruitjes vaker op het thuis- menu te krijgen. De campagne kost 8 a 9 miljoen gulden. De spruitteelt kampt met de zogeheten 'varkenscyclus': na een goed jaar gaan onmiddel lijk meer bedrijven spruitjes telen. Dan stijgt het aanbod van spruiten, waardoor de prijs omlaag gaat. Telers haken af, het aanbod daalt weer en de prijs stijgt opnieuw. De familie Meesters had vorig seizoen 16 hectaren spruiten staan, dit seizoen nog tien. „Om het risico te beperken," zegt mevrouw Meesters. „We kregen het laatste jaar op de veiling 63 cent per kilo, terwijl de kostprijs 93 cent was. Daar doe je het natuurlijk niet voor. De spruiten in Breda brachten 1,70 gulden per kilo op. «De hoofdredacteuren van het Brabants Nieuwsblad en De Stem, Gert Bielderman en Arnold Verplancke (l.) broederlijk bijeen bij de drukpers in Breda. Midden volgend jaar zal ook het Brabants Nieuwsblad in Breda worden gedrukt, ongeacht de fase waarin de redac tionele samenwerking zich dan bevindt. De pers wordt op het ogenblik gereviseerd en uitgebreid. foto de stem/johan van gurp fusie, evenals De Stem nu, gebruik zal blijven maken van de binnen- en buitenlandse nieuws dienst van de VNU Dagbladen groep en niet van de GPD, de persdienst waar het BN nu nog op is geabonneerd. Titels Over tal van andere zaken, zoals de indeling en vormgeving van de nieuwe krant, valt nu nog niet veel te zeggen. Voor de journalisten persoonlijk zal het ook een spannend jaar worden. Ondanks de afspraak dat er geen gedwongen ontslagen vallen, zal het nog enige tijd duren voordat de nieuwe redac tionele organisatie is vastgesteld en bekend is wie precies welke functie gaat vervullen. Voor het totale dagbladbedrijf, sinds kort Uitgeversmaatschap pij Zuidwest-Nederland geheten, is deze onzekerheid overigens al een bekend fenomeen. Tal van andere afdelingen, die zich bezig houden met bijvoorbeeld adver tenties, abonnementen en bezor ging zijn de redacties voorge gaan. Ze werken al samen en zijn bezig de nieuwe organisatie van hun afdelingen vorm te geven. Als de redacties zijn samenge voegd onder één hoofdredactio nele leiding en De Stem en het Brabants Nieuwsblad ook jour nalistiek worden geproduceerd als één krant met verschillende verschijningsvormen, verdwijnen dan de vertrouwde titels? Ook daar valt nog niet met zekerheid op te antwoorden. Als er plotse ling één gouden titel wordt bedacht, die zowel in West-Bra bant als in Zeeland aanslaat, dan misschien wel. Zolang de sugges ties het niveau van 'De Zuidwes ter' niet overstijgen, zullen beide titels voorlopig blijven voortbe staan, maar dan voor verschil lende edities van dezelfde krant. De schrijver van dit artikel is hoofdredacteur.van De Stem. Duitsers eten steeds minder vlees Bonn - De vleesconsumptie in Duitsland, een belangrijke afzet markt voor Nederlandse mesters, is vorig jaar verder afgenomen van 62,6 tot 61,7 kilo per hoofd van de bevolking. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde regeringscijfers. De neergaande lijn zet zich dit jaar vermoedelijk voort, zeker gezien de publiciteit rond de gekke-koeienziekte. De consumptie van rund- en kalfsvlees nam vorig jaar af van 12 tot 11,3 kilo per hoofd. Bij varkensvlees was de vermindering minder sterk: van 40 tot 39,6 kilo. De con sumptie van gevogelte groeide van 7,6 tot 7,9 kilo per hoofd. Industrieprijzen dalen half procent Voorburg - De Nederlandse producenten hebben in juni minder gekregen voor hun producten. Het prijsniveau van de industriële producten daalde tussen mei en juni met een half procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vergeleken met juni vorig jaar liggen de prijzen echter nog altijd 0,8 procent hoger. Op de binnenlandse markt kunnen de producenten hun prijzen nog wel verhogen. Het afgelopen jaar stegen de prijzen in eigen land met 1,5 procent. Internationaal stegen de prijzen in een jaar tijd met slechts 0,1 procent. Travel Expres stapt in Cross-Country Hoofddorp - De failliete reisorganisatie Cross-Country Travels wordt deels overgenomen door Travel Expres. Deze laatste orga nisatie neemt de activiteiten en de handelsnaam over, zo heeft curator J. Langelaar laten weten. Hoeveel personeelsleden Travel Expres overneemt, is nog niet bekend. De vestiging van Cross- Country Travels in Hillegom wordt gesloten; de werkzaamheden worden verricht vanuit het kantoor van Travel Expres in het cen trum van Amsterdam. Cross-Country Travels liet enkele weken geleden weten in finan ciële moeilijkheden te verkeren. De Stichting Garantiefonds Reis gelden moest eraan te pas komen om te voorkomen dat toeristen zouden worden gedupeerd.De directeur van het garantiefonds verdenkt de leiding van Cross-Country van onregelmatigheden bij het faillissement. Duits topmanagers gearresteerd Berlijn - Topman Dieter Vogel van het Duitse staal- en machine bouwconcern Thyssen en enkele andere topfunctionarissen van het bedrijf zijn gearresteerd op verdenking van fraude bij de liquidatie van de Oostduitse onderneming Metallurgiehandel. Ze zijn gisteren weer vrijgelaten op borgtocht. Voor Vogel is een borgsom betaald van 2,5 miljoen mark. In totaal zijn tien managers in hechtenis genomen. Rotterdam (anp) - Het levensmiddelen- en zeepconcern Unile ver zag zijn kwartaalwinst met 9 procent fors omlaag gaan van 1028 miljoen naar 941 miljoen gulden (gemiddelde koersen). In het eerste halfjaar daalde het resultaat met 3 procent tot 1749 miljoen gulden. Dit heeft het con cern gisteren bekendgemaakt. De bedrijfskwartaalwinst daalde 5 procent tot 1722 miljoen. In de Verenigde Staten en Azië daal den de bedrijfwinsten. Unilever boekte daarentegen hogere win- New York (krf) - Het Ameri kaanse levensmiddelencon cern Procter Gamble, een van de concurrenten van Unilever, heeft het afgelopen jaar een belangrijke winst groei doorgemaakt. Het net toresultaat kwam uit op 3,05 miljard dollar, een stijging van 15 procent ten opzichte van het vorige verslagjaar. De omzet nam toe met 5 pro cent tot 35,3 miljard dollar. In het vierde kwartaal van het gebroken boekjaar hield Procter Gamble onder de streep een winst van 539 mil joen dollar over. De reven uen in deze periode kwamen uit op 8,58 miljard dollar vergeleken met 8,50 miljard dollar in dezelfde periode een jaar eerder. sten in Europa, Afrika en Latijns-Amerika. Door kostenverlagingen en het verkopen van laagrenderende activiteiten kon Unilever de mar ges in toiletartikelen en voe dingsmiddelen verbeteren, ondanks gelijkblijvende verko pen. Bij de verkoop van wasmid delen voor de textiel bleef de positie 'moeilijk' in een dalende markt. De concernomzet klom in het tweede kwartaal met negen procent tot 22,26 miljard. In het tweede kwartaal steeg de winst van de Europese Unilever- dochters van 1018 miljoen naar 1030 miljoen. Noord Amerika ging in die periode omlaag naar 238 miljoen, een verlies van 33 miljoen. Wel hebben de reorgani saties een positieve invloed. In Azië daalde de bedrijfswinst zeer sterk met 99 miljoen tot 171 mil joen gulden. Dat kwam door de reorganisatie van de Aziatische Helene Curtisactiviteiten en investeringen in nieuwe markten. Unilever tekent aan dat de half jaarresultaten negatief beïnvloed werden door herstructurerings lasten. In de eerste zes maanden bedroegen de bijzondere lasten netto 273 miljoen. Zo wordt onder meer de overgenomen firma Helene Curtis gereorgani seerd. Bestuursvoorzitter M. Tabaks- blatt denkt dat mede door lagere bijzondere lasten in de tweede helft de jaarwinst 'boven die van 1995 uit moet komen'. tÊM nan IU> i

de Stem | 1996 | | pagina 5