Hiep, hiep, homepage! Week srid 3C Wie naar België wil uitwijken, vindt Vermeend op zijn weg Grensgemeenten willen geld zien De voordelen van België INTERFACE DESTEM Niets Ze zijn al jaren groot wild. De rijke Nederlanders in België. Op de vlucht voor de Nederlandse fiscus die het bij de grens knar setandend voor gezien moet liouden. Al jaren probeert Nederland het kapitaal te ver zilveren. Maar ook België loert op al die guldens en denkt aan let invoeren van vermogensbe lasting. De zoveelste gezamenlij ke aanval op het grenzeloze Vergenoeg lijkertijd openen. Overigens niet al te veel, zo heb ik de afgelopen week herhaardelijk mo gen ondervinden, want dan wil het program ma nog al eens erashen. Overigens heb je een HTML-editor niet spe ciaal nodig voor het aanmaken van de Hyper Text Markup Language, want dan kan je met iedere willekeurige tekstvervaardiger. Het is volgens mij zelfs beter om daarmee, een goed HTML-handboek bij de hand, te beginnen, omdat je op die manier sneller inzicht krijgt in de codering. Met Hot Dog selecteer je een blok tekst en click je vervolgens een icoontje aan, waarna er links en rechts van dat blok gemarkeerde tekst een string code verschijnt. Dat is reuze gemakkelijk, maar je leert er niet zoveel mee. Aan de andere kant hoef je jezelf daar misschien niet druk om te maken, omdat de volgende generatie HTML - editor helemaal What You See Is What You Get (WYSIWYG) is. Daarmee, Front Page van Microsoft schijnt het zo te doen, maar die heb ik nog niet gezien, maak je voor het World Wide Web kant-en-klare pagina zon der dat je nog een karakter code tegen hoeft te komen. Willen we dat uiteindelijk? Mis schien wel, ik kan dat nu ook nog niet over zien. Door Léon Krijnen Reacties: E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl kUGUSTUS 1996 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1996 Van onze verslaggever Al jaren proberen Belgische gemeenten uit de grensstreek de Nederlanders die in hun gemeenten wonen, belasting te laten betalen. Voor alle duidelijkheid, gemeentebelas tingen. Die heet in België aanvullende personenbelasting en is zeven procent van de hoofdbelasting die betaald moet wor den. „Maar daar zit hem nou net de kneep," zegt Herman Suykerbuyk, oud-burge meester van de grensgemeente Essen en nog altijd lid van het Vlaams parlement. „De Nederlanders die hier wonen maar in Nederland werken, betalen daar belas ting." „Die aanvullende personenbelasting wordt berekend aan de hand van de hoofdbelasting. Die wordt door de Neder landers niet in België betaald, dus kan er ook niets berekend worden. Al vaker is daar door ons tegen geprotesteerd, maar in Brussel zit er een mannetje die zegt, volgens de wet kan het niet." De grensgemeenten waar veel Nederlan ders wonen, lopen daardoor ongeveer 57 miloen Belgische franken (ruim drie mil joen gulden) aan inkomsten mis. Suyker buyk: „Essen verliest zes miljoen Bel gische franken. Op een begroting van 500 miljoen franken is dat toch 2, 3 procent." Suykerbuyk begrijpt de halsstarrige hou ding in Brussel niet. „Want ik hoor vaker van Nederlanders die hier wonen dat ze best bereid zijn die belasting te betalen. Klopt, dat kan behoorlijk oplopen als je veel verdient. Maar zij vinden het toch ook wat merkwaardig dat hun buurman die toevallig Belg is, wel moet betalen en zij niet." Desondanks houdt de senator een slag om de arm. „Want laat ons eerlijk zijn, wie wil er graag belasting betalen. En natuur lijk maken ze gebruik van deze construc tie. Wij, de grensgemeenten en het Vlaams parlement, blijven vinden dat er iets aan gedaan moet worden. Daarom hebben we weer een voorstel ingediend. Iedereen die binnen de gemeentegrenzen woont, moet betalen. Daar is best een goede construc tie voor te bedenken." Nederlanders die in Belgische gemeenten wonen betalen wel belasting om bijvoor beeld het huisvuil op te laten halen en ook onroerend goed belasting. In vergelijking met de aanvullende personenbelasting is dat echter niet zoveel. huizen naar België onmiddellijk in de kraag gevat worden en die 25 procent mogen afdra gen. Fout. Want het wetsvoorstel moet nog be handeld worden, tot 1 januari volgend jaar is er niets aan de hand." Natuurlijk lijkt het op een schaakspel, geven Van Merriënboer en Kuijpers grif toe. „Nou ja, spel. In die zin dat er over en weer zetten ge daan worden. Vermeend heeft nu een zet ge daan en daar moet dan door ons weer op gerea geerd worden. Met onze twaalf erevaren fis caal juristen en fiscaal economen denken we steeds een paar zetten vooruit. De doelstelling van Vermeend is in ieder geval heel duidelijk, hou de rijken, het vermogen dus, in eigen land, dan profiteert Nederland er van." Maar dit gaat te ver, vinden de belastingadvi seurs. „Hoe kun je nou iemand laten betalen als er nog geen opbrengst is? Hou die vier mil joen maar aan. Je verhuist en je moet een mil joen aan de fiscus betalen. Ook al verkoop je niets. Kan dan ook nog eens gebeuren dat je bedrijf in waarde vermindert. Maar aan dat miljoen valt dan niet meer te tornen." Ze hebben het al meer gezegd, staatssecretaris Willem Vermeend speelt het spel op meerdere fronten. „Zo praten de ministeries van België en Nederland over het belastingverdrag. Om te kijken wat er gedaan kan worden de emigratie tegen te gaan. Maar dat overleg gaat niet zo snel, die onzekerheid wordt heel bewust ge schapen. Wij volgen dat uiteraard van dag tot dag en spelen direct in op de ontwikkelingen." Nog een aandachtspuntje is het voornemen van Vermeend om mensen met geld eerder het etiket grootaandeelhouder op te plakken. „Nu moet je tenminste een derde van de aandelen in je bezit hebben. Dan sta je te boek als groot aandeelhouder. Het is de bedoeling om dat te verlagen naar vijf procent! „Dus worden een heleboel kleinere aandeel houders ook mensen met een aanmerkelijk be lang zoals dat zo mooi heet, en krijgen ze ook te maken met die 25 procent. Snel naar België zit er dan niet meer in, want de fiscus staat met zijn handje omhoog bij de grens te wachten. Eerst afrekenen graag." ze stuk voor stuk wel minstens dertig dagen gratis evalueren voordat sommigen ervan vervelende dingen uit beginnen te halen. An deren, zoals Paint Shop Pro, kun je blijkbaar straffeloos jarenlang blijven gebruiken. Dat programma, een kleiner maar perfect broertje van Photo Shop, waarschuwt alleen tijdens het opstarten even dat ik er nog steeds niet voor betaald heb, waarna hij me weer veel succes wenst en vervolgens, sans rancunes, alle functies van zichzelf beschik baar stelt. Ik beloof hierbij dat ik PSP3 nu ook zal laten registreren omdat het me de af gelopen anderhalf jaar zoveel diensten heeft bewezen. Eerlijk duurt het langst, zullen de makers van PSP terecht denken. De Pro versie van Hot Dog, een HTML -edi tor, had ik al een paar maanden geleden ge registreerd. Of dat een goed programma voor het vervaardigen van HTML -codes is? Ik vind blijkbaar van wel, anders zou ik het iet meer gebruiken, maar ik zeg er meteen bij dat het nog steeds de enige is waar ik mee gespeeld heb, dus ik heb geen vergelijkings materiaal. Zo ken ik een paar mensen die zweren bij Hot Metal of andere programma's waarvan de naam me nu even ontschoten is. Je hoeft naturlijk niet per se de iets duurdere Pro-versie te nemen. Daar heb ik maar voor gekozen omdat ik dagelijks even de berich ten van De Stem op HTML-fouten naloop en met de Pro-versie kun je nogal wat files tege- Over tekst-editor gesproken. Vorig jaar fe bruari of maart heb ik al eens een Interface gewijd aan Text-Pad, een tekstverwerker waarmee je van alles kan wat andere tekst verwerkers niet kunnen. Donderdag wou ik aan die home-page verder werken, toen ik een lelijk probleem op de Stem-server ont dekte: alle veertig berichten die ik er 's mor gens op geplaatst had waren nog op woens dag 7 augustus gedateerd. Wat nou? Met Hot Dog of voor mijn part No- te Pad die veertig berichten stuk voor stuk ophalen, aanpassen en weer terug FTP'en? Daar had ik niet zoveel zin in, maar er moest wel wat gebeuren. Maar had ik destijd zelf niet geschreven dat Text Pad in staat zou zijn om desnoods een harde schijf vol files te gelijkertijd aan te pakken? Waar had ik dat programma? Het bleek, met dank aan Stief- been en Zoon, waarvan ik geleerd heb om nooit iets weg te gooien, nog op een flop tus sen de honderden andere floppen te staan. Gauw-gauw even geïnstalleerd, kruisje ge slagen en geprobeerd om alle veertig files in de directory /stem tegelijkertijd te openen. No problem, sir. Verroest, zou-die nou ook? In de search woensdag 7 augustus ingetikt en of hij maar zo vriendelijk wilde zijn om dat even te vervangen door donderdag 8 augus tus. Click, klaar. Of de veranderingen die hij in de veertig geopende files aangebracht had, permanent moesten worden, wilde Text Pad nog wel even weten. Yes? Ja, dus, en klaar was Kees. Probeer dat maar eens met een an dere tekstverwerker, ben je wel een half uur tje bezig met openen, zoeken, verplaatsen en sluiten. Uit dankbaarheid heb ik Text Pad meteen maar geregistreerd. Kostte dertig dollar. Daarvoor krijg ik een sleutel, een handlei ding, officiële floppen em zullen ze me in de toekomst de volgende releases gratis op blij ven sturen. Dat Text Pad, weet ik nu al, gaat me in het vervolg op veel meer manieren van dienst wezen. Waar ik hier op papier niet meer ga doen is URL's vermelden. Waarom zou ik dat doen? De adressen van de pagina's waar ik over schrijf staan óf op mijn home - page, óf in de elektronische versie van deze Interface die, rampen en crashes daargelaten, iedere vrij dagmiddag al op de site van De Stem te lezen is. Wie dat adres niet vinden kan, heeft aan de rest immers ook niets. Het adres van De Stem, dat overigens waarschijnlijk al in sep tember vereenvoudigd zal worden tot http://www.stem.nl, is nu nog: http://www.dse.nl/stem. Op de Interface, zoals die op het web staat, vindt u ook een link naar twee uitstekende sites met waardevolle tips over het hoe, wat en waarom van HTML: die van Michiel Ber ger (met dank aan lezer en naamgenoot PJK uit Etten-Leur) en die van Peter Kentie. een luchthaven soms zo uitkomst biedt. foto de STEM/johan van g zijn er zelfs al mooie luchthaven op een kuns^a J ndse kust. Maar voorlopig niphol. Gisteren waren het t end jaar vast en zeker weer Donderdagavond heb ik hem naar de server van Digitale Stad Eindhoven gestuurd, de vlag uitgestoken, en daarna ben ik een wel verdiend pannenbiertje gaan drinken: mijn homepage is af. Al is 'af' waarschijnlijk niet e' juiste woord, want af is zo'n opscheppe- visitekaart in cyberspace natuurlijk Het afgelopen weekeinde heb ik mezelf eerst «ten verwensen dat ik alle trouwe lezers van ^eze rubriek, van wie er al zovelen met ®'ge trots een http://enzovoort onder hun b f verrneUen, in een overmoedige bui t»kS om vandaag ook iets op het web nebben hangen. Het moet echter gezegd a: a! na de eerste alinea van de tekst van ni? na He eerste HTML -codes, en het eerste zichtbare resultaat via de brow- jATneensheel veel 1°1 in begon te krijgen, nod 6r uateraar(l het een en nnder voor ^'maar alle programma's die ik ervoor LAf Azijn ergens vanaf Internet bin- te halen; een HTML-editor, een pro- t-.mma voor het maken en bewerken van fo- hen tekeningen, uiteraard een browser om smi ,'aa' bekijken voor je het op de eJj Plaatst. Dat laatste, het verzenden jtp i server van je provider, doe je met een somt Ut' in tientallen maten en «sar en°^ ^et welt te vinden zijn. Ik gebruik, m» t 1]n volle tevredenheid, Cute FTP. De s en ervan zijn niet gratis, maar je kunt de Bok „Over geld hoev( htten. Als we iets willen al ene staan." foto con v,VEj Een paar ton op de bank is leuk, maar lang niet genoeg om te profiteren van een verhui zing naar een riante villa in België. foto cor viveen De rijke Nederlandse zakenman die in Nederland blijft werken, maar verhuist naar België kan tot nu aardig wat extra's in zijn zak steken. De voornaamste voordelen: bij verkoop van aandelen in Nederland wil de fiscus 20 procent van de opbrengst. Stel dat er voor 5 miljoen gulden verkocht wordt, dan incasseert de belasting 1 miljoen gul den, - de Nederlandse grootaandeelhouder die minimaal vijf jaar in België woont, hoeft bij verkoop van die aandelen niets te betalen en steekt derhalve 1 miljoen gulden in zijn zak, de vermogensbelasting in Nederland kan oplopen tot 68 procent van het belastbaar in komen. Dat is dan inkomstenbelasting en vermogensbelasting samen, in België is het rekensommetje simpel, daar hoéft geen vermogensbelasting betaald te worden, rente-inkomsten wordt in Nederland hoog belast. Stel dat het uitstaande kapitaal 1 mil joen gulden oplevert. Dan kan in Nederland de aanslag oplopen tot 600.000 gulden, - in België moet er van dat 1 miljoen maximaal 150,000 gulden betaald worden. Tot slot moeten de Nederlanders geen gemeentelijke belasting betalen, in België heet dat aanvullende personenbelasting. Dat is zeven procent van de totale belasting die betaald moet worden. Van 1 miljoen gulden is dat 70.000 gulden. Nederlanders die in België wo nen, maar in Nederland werken, moeten dat niet, omdat ze in België geen belasting afdra gen. „Nou, dat blijkt dus mee te vallen," hebben Van Merriënboer en Kuijpers gelezen in een rapport dat de Katholieke Universiteit Bra bant uit Tilburg een paar jaar geleden uit bracht. „Toen werd bekeken hoeveel rijke Ne derlanders de grens gepasseerd waren." Het ministerie van Financiën had dat onder zoek aangevraagd. De verbazing was er groot, want om nou te zeggen dat het bij de grens dringen is, nou nee. „Maar in feite zijn de aan tallen niet zo belangrijk," zegt Van Merriën boer. „Veel belangrijker is het vermogen dat de grens passeert." En dat zijn via de kantoren Ebben. Slaats.De Jonge alleen al aanzienlijke vermogens, weten Van Merriënboer en Kuijpers heel zeker. „Kijk, dan wordt het pas interessant," klinkt het droog in de werkkamer van Charles Kuij pers. Een paar ton op de bank is leuk, maar lang niet genoeg om te profiteren van een ver huizing naar de andere kant van de grens. Dan moeten er toch miljoenen geteld worden. Pas dan is het aantrekkelijk om gebruik te ma ken van het het belastingverdrag dat Neder land en België beginjaren zeventig onderte kenden. „Dat verdrag is bedoeld om te voorkomen dat mensen dubbele belasting moeten betalen. En over dezelfde inkomsten zowel in Nederland als België belasting zouden moeten betalen." Voor de rijke man wordt het heel aantrekkelijk als hij vijf jaar in België woont en vervolgens zijn kapitaal in klinkende munt omzet. „Als hij dan zijn aandelen verkoopt, moet er geen be lasting betaald worden." In Nederland hapt de fiscus bij een dergelijke verkoop meteen toe. Twintig procent van de opbrengst graag. „Dus, het gaat als volgt, emi greren naar België, vijf jaar wachten en ver volgens verkopen zonder een cent belasting te betalen," zetten Van Merriënboer en Kuijpers het nog eens op een rijtje. Dat is voordeel een. Voordeel twee zit hem in de vermogensbelas ting. In Nederland kan dat oplopen tot maar liefst 68 procent van het belastbaar inkomen. „We hebben het dan over inkomstenbelasting en vermogensbelasting samen. Die belastin gafdracht is altijd behoorlijk hoog." In België is dat nul franken. Zo simpel is dat, want België kent geen vermogensbelasting. Tenminste, nu nog niet. Sinds jaren gaan er bij onze zuiderburen stemmen op om ook vermo gensbelasting in te voeren. Premier Jean-Luc Dehaene wil zijn oor wel laten hangen naar een voorstel van de socialisten. Volgens de socialisten is dat geld hard nodig om België straks als volwaardig lid de Econo mische en Monetaire Unie binnen te loodsen. Frank van Merriënboer en Charles Kuijpers. „Vermeend speelt het slim, omdat hij nu ook met België praat over aanpassing van het belastingverdrag dat beginjaren zeventig met Nederland gesloten is.foto de stem/ben steffen Tot nu toe zijn de Belgische regeringen altijd huiverig geweest om vermogensbelasting in te voeren. Zij vrezen een kapitaalvlucht als er meer belasting betaald moet worden. Zover is het echter nog niet. Bovendien is het dan maar de vraag of het invoeren van die ver mogensbelasting de Belgische staat meer geld oplevert. Dat klinkt wel heel erg gek, maar een onlangs verhoogde belasting op vermogensin komen (onder andere spaarrente) leverde niets extra's op. Kuijpers en Van Merriënboer: „In België is het tarief voor de rente-inkomsten verhoogd van 13,39 procent naar 15 procent. Dan is het toch niet zo raar om te denken dat de Belgische schatkist beter gevuld raakt. Nee dus, geen frank meer." „Dat is toch wel opmerkelijk te noemen," zegt het duo fijntjes. „Maar het grote verschil in het heffingspercentage is wel een heel belangrijk punt. Voor de Nederlanders dan. In Nederland kan dat percentage oplopen tot 60 procent. In België 15 procent, dus tel uit je winst." Dat doet staatssecretaris Willem Vermeend ook. Vandaar zijn voorstel aan de Kamer om de grootaandeelhouders bij de grens even op de schouder te tikken: 25 procent van de waarde van de aandelen is voor de Nederlandse schat kist. Ook al verkoopt u niets. Toch betalen. DankU. Van Merriënboer en Kuijpers hebben een sterk vermoeden dat een en ander in strijd is met het Europees recht. „Daarover zullen wij voor on ze cliënten procedures bij de belastingrechter voeren. Er is immers sprake van vrij personen verkeer binnen de Europese Unie? Maar in middels staat er dan wel een fiscaal hek rond Nederland." Misschien kan ook de Nederlandse Orde van Belastingadviseurs eens een Europees ballon netje oplaten. Kuijpers zelf zat jarenlang in de commissie wetsvoorstellen van die Orde. Maar de fiscale rechtszekerheid in Nederland is niet meer wat het geweest is, verzekeren Van Mer- rienboer en Kuijpers. Pardon? „Nou, het komt wel eens vaker voor door dat dit land per persbericht geregeerd wordt. Denk maar aan de afschaffing van de WIR destijds. Het lekte uit.... Hoe daar op ge reageerd werd. Overuren voor de ambtenaren, adviseurs en dringen bij de balies om nog een subsidiegraantje mee te pikken." Nu waren er volgens de belastingadviseurs al weer geruchten dat die 25 procent betalen per heden inging. „Dus dat de mensen die nu ver- leenschappelijke drang om ri. i houden. het voor jou of voor de kerk?* ituurlijk, want de pastoor heel -elf nodig. Dingen van zichzei Is hij er iemand een plezier ma ir de kerk? Neem maar mee ier voor muren en dak van di tn de schaduwkant groen uitge er voor niets. Nieuwe verlich, Tk moest worden betaald, maai leurde gratis. hllibrorduskerk komt veel 0, wijze binnen. „Bij familie» mijg ik veel", aldus De Bok. 'Ze< gedachtenis aan vader. Hou d r schiet dan een flink bedra ■toor mag bij feestelijke gebeur !l meedelen. „Allemaal voor he want de pastoor heeft aan ziji toelage voldoende, lijdrage is in onze parochie niel bedrag dat iedereen kan beta procent van de gezinnen lever „Vele kleintjes maken ook een De Bok. De parochie telt 900i ■Ir weekend komen er 700 naar a kerkbezoek doet St. Willibror re parochies niet onder. „Kerke ikelijk, de kerk staat hier boven al niet duidelijk mocht zijn. ïsten zijn opbrengsten van bra "rkt, collectes. „We kunnen ruin ze verplichtingen aan het bis een groot bedrag van ons. Ali niet kunt leveren, zit je echt in De offerbereidheid van d( reft er inmiddels toe geleid dal lypotheek van de Emmaus is af- orp komt veel. Maar daarbuitei ok vrijgevig." Hij is een beetj flensen van buiten niet genoemi Heeft hij toch ook veel aan hei ndenheid van de Willebrorde liet ook aan de persoon De Bok I van niet. Maar uit de verhalei als jong kapelaan - recht van he nog groen achter de oren - me t laagste elftal van de plaatse Üub. „M'n maten van toen zijn a hun kleinkinderen dopen." en zeiden de voetbalmaten: „Wa [raar beroep gekozen, joh. Toei de kiem gelegd van vriendschap leven. „Als hij de bisschop on tandpplaats zou vragen, kan hi weet deken Kees Luijkx ui Luijkx en De Bok zijn samen no| Villebrord geweest. „Geen enke eert De Bok. Hij wil de res tussen Willebrorders wonen ei gezicht niet laten zien of er word en goedmoedige groet, een ken ik." Willeborders zullen al- neet over De Bok spreken. Kon Bokske, dan kom je aan ons. in Willebrord is in katholiek Ne uitzondering, geeft deken Luijki - meer uitzonderingen zijn," zegr g. Waar de andere uitzonderin hij niet kwijt. Door Romain van Damme In Nederland is het deze keer staatsse cretaris Willem Vermeend van Finan ciën die de aanval inzet. Zijn wets voorstel dat de vlucht van Nederlands kapitaal moet indammen, lijkt hij straks scha devrij door de Kamers te kunnen loodsen. ,,Daar ziet het inderdaad naar uit," zeggen Frank van Merriënboer en Charles Kuijpers. „Dit ligt politiek heel gevoelig en Vermeend speelt het slim, omdat hij nu ook met België praat over aanpassing van het belastingver drag dat beginjaren zeventig met Nederland Frank van Merriënboer en Charles Kuijpers zijn vennoten bij het in Roosendaal gevestigde kantoor Ebbën.Slaats.De Jonge Accountants en Belastingadviseurs. Als specialisten in het belastingrecht weten zij als geen ander de weg in het belastingdoolhof waar menig zakenman wanhopig de uitweg zoekt. De kortste ontsnappingsroute brengt de gefor tuneerde Nederlandse zakenman in België. Vlakbij, maar ver genoeg. Onbereikbaar voor de fiscus die zich de afgelopen jaren werkelijk in alle bochten wringt om de zakenman nog vóór de grensovergang bij de kladden te pak ken. Begin juni lanceerde staatssecretaris Willemd Vermeend daarom een nieuw wetsvoorstel dat Van Merriënboer en Kuijpers vrij vertalen met afrekenen aan de grens. „Het is namelijk de bedoeling dat grootaandeelhouders vanaf 1 ja nuari volgend jaar 25 procent over de waarde van de aandelen moeten betalen bij emigra tie." Dat levert prachtige cijfers op. Want wie zich op dit terrein begeeft, komt terecht in een mil joenendans. „Stel dat je onderneming vier mil joen gulden waard is, dan krijg je een aanslag van 25 procent, dus een miljoen gulden. Dat ban dan in tien jaar betaald worden, ongeacht je de aandelen verkoopt. Het kan wellicht de aanzet zijn tot een her nieuwd emigratiegolfje van Nederlandse on dernemers in goeden doen. Denken Kuijpers fn Van Merriënboer. „Als je nu gaat, hoef je n'ets te betalen. Mensen die al eerder overwo- jjsn naar België te vertrekken, kunnen dat daarom wel eens in een versneld tempo doen." «als in het verleden, toen een massa rijke Ne derlanders een paar kilometer verderop een aardig stulpje lieten neerzetten. Toch? Het zouden er meer dan 100.000 zijn, wordt er ge-

de Stem | 1996 | | pagina 33