Weekend De Willebrordse parochie is een parochie zonder zorgen Wit De drukste dag van Circus Schiphol Rare patronen in de Aardbodem tra-produktief. Gebouwen wor den een te zware last voor begrotingen. Ze raken in verval, krijgen andere bestemmingen of vallen onder de slopershamer. Nu al is bekend dat heel wat kerken het einde van de eeuw niet zullen halen. In de algeme ne misère wordt echter vergeten, dat de toekomst ook zonnig kan zijn. Voor de St. Willibrorduspa- rochie in St. Willebrord is de toekomst zonnig. Daar hebben ze een goed onderhouden kerk en het kerkbestuur beschikt over voldoende middelen om alle rekeningen te betalen. Actie Tweede kerk Voetbal Nooddocumenten Grens bereikt Ze zijn al jaren groot wil rijke Nederlanders in Be de vlucht voor de Nederl fiscus die het bij de gren: setandend voor gezien m houden. Al jaren probeer Nederland het kapitaal t zilveren. Maar ook Belgii op al die guldens en dent het invoeren van vermog lasting. De zoveelste gez; ke aanval op het grenzeh kapitaal. Kerken lopen leeg. De macht van het getal werkt ineens con- DE STEM Door Dirk Vellenga „Kijk, daar ligt een prachtig graanveld." Het toestel buitelt uitgelaten door het maanlicht en komt steeds dichter bij de Aarde. Volkomen geluidloos scheert de machine over de miljarden halmen. De Marsmannen stoten elkaar opge wonden aan. Dit gaat weer leuk worden. Ze vlie gen in een perfecte cirkel, de halmen leggen zich tegen de grond. Precies in het midden wordt het toestel neergezet. Het feest kan beginnen. De Marsmannen duiken achter elkaar naar bui ten. Ze betasten het zachte, platte graan en knarsen zachtjes van genot. Een van hen wentelt zich behaaglijk over de sprieten en niest uitbun dig. Even later maken ze metz'n allen koprollen, eerst linksom langs de rand van de cirkel, maar later ook dwars over de zalige vlakte. Er is bijna geen geluid te horen, wie scherpt luistert vangt mogelijk het veren van de tarwehalmen op en een soort tevreden gebrom dat uit de mannetjes komt. De boeren slapen, de Aarde is in diepe rust. Na een uurtje dollen stappen de Marsmannen weer in hun toestel. Heerlijk dat rollebollen in de velden van de Aarde. Dat hebben ze thuis niet. Mars is hard, keihard. Bergen, stenen, scherpe randen, nergens een zachte plek waar je je kunt schurken. Gelukkig hebben zij de kans af en toe uit te wijken naar een gespreid bedje op de Aar de, waar het aangenaam, nacht en zomer is. Nu moeten ze wegwezen, de zon komt op. Van uit de atmosfeer kijken de Marsmannen nog een keer naar beneden. Er gaat een deurtje open en daar nog één. Hier en daar komen Aardbewo ners uit hun schuilplaatsen. Ze nemen koffers mee en tassen. Twee fietsen, een surfplank. „Ze breken zo maar hun slaap af. Wat zou er aan de hand zijn?," vraagt een der Marsmannen. De Aardbewoners nemen met z'n allen plaats in een toestel en vertrekken nog voor de dag goed en wel begonnen is. Korte tijd laten zwermen ze bij tienduizenden over de Aardkorst. „Misschien zoeken ze ook een zacht veldje," zegt een Marsmannetje en de anderen piepen van het lachen. Ze versnellen de tijd een beetje, het is nu het ein de van de dag op Aarde. Kijk, de toestellen ko men een voor een tot stilstand. Sommige Aard- lingen nemen hun intrek in de schuilplaats van een ander, die bovendien veel kleiner is dan hun eigen. Merkwaardig. Anderen trekken de lande rijen in. Ze stoppen bij een veld. Ja, het is echt waar. Op een platgemaakte akker bouwen ze een soort onderkomen en zetten er hun spullen in. Zelf kunnen ze er nog maar net bij en ze moe ten steeds gebukt lopen. Gaan ze rollen en spelen? Nee, moet je daar eens kijken. Ze kruipen met z'n allen in het zand en blijven dan stil liggen. Op de uiterste rand van het land! De zee is gevaarlijk vlakbij! De Mars mannen kijken elkaar vragend aan. Een graan- veldje Is toch veel veiliger en veel zachter! De raadsels van de Aarde zullen ze wel nooit op kunnen lossen. Op hetzelfde tijdstip krijgen ze kennelijk allemaal een onweerstaanbare drang om weg te gaan. In een verre streek maken woe len ze de Aardbodem om, trekken ze onbegrij pelijke patronen in de grond en dan verdwijnen ze plotseling, terug naar waar ze horen. Op Aarde leven rare ideeën over Mars. Een slim me Marsman leerde alle tekens van de Aardbe woners te ontcijferen, maar werd er niet veel wijzer van. Hij las dat er problemen waren met een Protestantse Mars in een deel van de aarde dat Noord-lerland wordt genoemd. Hij speurde verder naar de ideeën over Mars en ontdekte vreemde zaken. Mars wordt beschouwd als de God van de oorlog (Oorlog is dat Aardbewoners hun wapens gebruiken tegen andere Aardbewo ners). Mars heeft ook te maken met consumptie, met eten zonder dat je honger hebt. Tja, dat zegt wel iets over het denkbereik van de bewo ners van de Aarde. Er is waarschijnlijk inderdaad leven op Aarde, maar dan in een zeer primitieve vorm, zo melden de mannen aan hun superieuren op Mars. Ze waarschuwen daar geen al te vergaande weten schappelijke conclusies aan te verbinden. Thuis wordt het bericht door de media opgepikt. Maar niemand neemt het serieus. Het is immers ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1996 De kerk staat hier bovenaan' PESTEM Door Jan van de Ven nze parochie is niet rijk, maar als de geluidsinstallatie het begeeft kan het kerkbestuur een nieuwe bestellen en beta- Ad de Bok is blij priester te zijn in de St. Wil- librorduskerk aan de Dorpsstraat in St. Wille brord. De kerk staat midden in het dorp en zij is tot in een verre omgeving te zien. De aparte toren steekt overal boven uit. Net wat de le gendarische bouwpastoor P. Bastiaansen aan het begin van deze eeuw wilde. Het maakt de huidige priester niet uit hoe ze hem noemen: kapelaan, pastor, pastoor. „Ik heb de bevoegdheden van een pastoor, maar niemand noemt me zo. Iedereen zegt Ad of Bokske. We leven in een gemoedelijke ge meenschap." De Madenaar is na 28 jaar Willebrord hele maal ingeburgerd. De Bok staat naar Wille brordse aard voor iedereen klaar en iedereen voor hem. De pastorie is net een duiventil. „Het loopt maar in en uit," zegt hij met Een grijns. Zijn moeder van 84, die enkele dagen per week het huishouden doet, weet te melden, dat zij al weer enkele kannen koffie heeft moeten zet ten. „Je kunt hier koffie blijven zetten". Een opmerking, geen klacht, want de vrouw is een en al dienstbaarheid. „Met de kerk is het wel eens anders geweest." De Bok gaat er goed voor zitten in de kamer die hij als werkkamer gebruikt. „In 1977 heb ben een brief van het bisdom gekregen na de jaarlijkse inspectie van de kerk. We moesten snel gaan restaureren, anders zou de kerk een bouwval worden." Onder de slogan 'onze klokken zullen luiden' werd toen een actie op touw gezet." „Op de zolder van de kerk lag een vracht takken van nestelende kraaien en een dikke laag duivenstront. Het dak was rot, ramen lagen eruit, de verwarming deed het niet meer. Wat je ook verder noemt, het was kapot. En door de vele takken konden de klokken niet luiden." In die malaise trad Piet Koevoets naar voren. Hij begon karrevrachten takken naar beneden te sjouwen en houtwerk te vernieuwen. „Ik ben in die tijd mee naar boven geklommen. Je kon een schroevedraaier door het hout steken. Het hout was zo rot dat ik met knikkende knieën naar beneden ben gegaan." Koevoets had al snel door dat voor hem alleen het karwei te veel zou zijn. Hij vormde een groep vrijwilligers die vanaf het begin elke dinsdagavond aan de kerk kwam werken. „De dinsdagavond is nog steeds voor de kerk." Ook al is de tijd van malaise allang voorbij. Onderhoud blijft tenslotte. „Ik mag graag hel pen. Is voor mij lekker ontspannend." Echt gevaarlijk werk doet De Bok niet. „Het dak op? Nee, hoor." Het idee alleen al. In 1978 werd samen met de Rabo een andere actie op touw gezet: 'Wijzelf redden de kerk' was toen het motto. „Een gouden motto, die een vonk naar de Willebrorders deed over slaan." Vanaf dat moment heeft de bevolking alles voor de kerk over. „Het geld stroomde binnen. In zeven weken haalden we anderhal ve ton op." De Bok - niet te beroerd - zette zijn schaapjes met een geintje aan. „Als je de Rabo een hak wilt zetten, geef je aan de kerk." De bank had immers beloofd de giften van de bevolking te verdubbelen. „De ergste gebreken aan de kerk konden door die actie worden opgeknapt." Maar de volgen de tegenvaller kwam al snel aan het licht. Het beton van de toren was aan het rotten. Weer kon De Bok met een schroevedraaier aan het werk. Met dat gereedschap stak hij in pilaren om de ernst te meten. „Een serieuze tegenslag, want de toren rust op de kerk." „In 1982 hielden we weer een actie. Ditmaal om de betonrot te bestrijden." Het idee dat de kerk van hun was deed Willebrorders weder om royaal in de portemonnee tasten. De laat ste ramp in de reeks deed zich in 1988 voor. „We wilden het orgel van boven naar beneden halen." Het ding viel van ellende uit elkaar. Er moest een nieuwe komen. 'Sparen voor een or gel,' luidde de laatste actie. „In een jaar hadden we 2,5 ton bij elkaar en kon een nieuw orgel worden besteld. Eigenlijk een luxe, zo'n orgel." De kerk was inmiddels helemaal opgeknapt, dus de aandacht voor het orgel was niet misplaatst. De vervallen staat van de Willebrorduskerk was al vaag bekend toen er in 1968 een bouw pastoor voor een tweede kerk in het dorp werd aangesteld. In 1969 stond die nieuwe er ook: de Emmaus. Gezet in een nieuwe wijk van het dorp op de groei van de gemeenschap. Dat groeien van het dorp ging niet zo snel nadien. Bovendien diende toen het verval in geloofs beleving zich aan. Al in 1969 besloten de Wil lebrorders van twee kerkbesturen één te ma ken. Begin van een ogenschijnlijke aftakeling. Priesters kregen andere standplaatsen. Ad de Bok bleef over, pastoor voor twee kerken: een rotte en een overbodige. De energie vretende toestand - in beide werden diensten gehouden - bleef bestaan tot 1991. Toen besloot het kerkbestuur de Emmaus af te stoten. De hypo theek ervan kwam op de Willibrordus te rus ten. „Bij het aantreden van een nieuw kerkbestuur in 1988 waren we al zover dat de Willibror- duskerk weer in goede staat was." Alle ach terstallig onderhoud was gedaan. De kerk mocht er weer zijn. „Het nieuwe bestuur hoeft de kerk alleen maar bij te houden. Elk jaar stelt zij een lijst prioriteiten op. Wat we zelf kunnen doen we zelf. Dat is het eerste ver diend." Grote klussen worden uitbesteed. „Over geld hoeven we niet in te zitten." De Bok heeft er voorbeelden van. „Als we iets willen, gaan we op de braderie staan." Hij stond er nadat de banken in de kerk waren verzet en er een onbetegelde stukken vloer te voorschijn kwamen. „We wilden een inzame ling houden voor aanvullende tegels. Komt er een aannemer langs die ons toeroept: die te gels krijg je van mij. Een ander zegt toe de te gels gratis te leggen als er wordt meegehol pen." Het geld van de inzameling kon in de kerkkas worden gestort. Zo wilde Ad de Bok voor in de toren een ka trol. Toch gemakkelijk om materiaal boven te krijgen. „De onderhoudsploeg heeft op de zolder van de toren een werkplaats ingericht." Komt hij bij een plaatselijke middenstander om een ka trol uit te zoeken. Zegt de man: „Veel te zwaar werk voor jou. Weet je wat, je krijgt van mij een elektrische." Hangt er een apparaat, waarmee na een druk op de knop de zwaarste dingen worden opgehesen. „Zo gaat het meestal." Bokske krijgt voor de kerk het meeste voor nop thuisbezorgd. „Komt allemaal na het overslaan van de vonk tijdens de actie 'Wijzelf redden onze kerk'." Twintig jaar na die actie voelt Willebrord nog steeds een gemeenschappelijke drang om kerk in stand te houden. „Zeg Bokske is het voor jou of voor de kerk Voor de kerk natuurlijk, want de pastoor niets voor zichzelf nodig. Dingen van zich» geeft hij weg als hij er iemand een plezier® kan doen. „Voor de kerk? Neem maar mee De stoomcleaner voor muren en dak van kerk, vooral aan de schaduwkant groen uiti slagen, kwam er voor niets. Nieuwe verb ting voor de kerk moest worden betaald het hangen gebeurde gratis. Geld voor de Willibrorduskerk komt veel ongebruikelijke wijze binnen. „Bij familie» beurtenissen krijg ik veel", aldus De Bok. Z missen ter nagedachtenis aan vader. Hou rest maar'. Er schiet dan een flink over. Of de pastoor mag bij feestelijke j,... tenissen royaal meedelen. „Allemaal voor] kerkbestuur," want de pastoor heeft aan zi maandelijkse toelage voldoende. „De parochiebijdrage is in onze parochie zo hoog. Een bedrag dat iedereen kan b.„ len." Negentig procent van de gezinnen levé een bijdrage. „Vele kleintjes maken ook grote", aldus De Bok. De parochie telt 9... gedoopten. Per weekend komen er 700 naati kerk, want qua kerkbezoek doet St. Willibra dus voor andere parochies niet onder. „Kerk lijk of niet kerkelijk, de kerk staat hier bova aan." Als dat al niet duidelijk mocht zijn. Andere inkomsten zijn opbrengsten van I derie, kerstmarkt, collectes. „We kunnen ruil voldoen aan onze verplichtingen aan het bi dom. Dat krijgt een groot bedrag van ons. 1 je die bijdrage niet kunt leveren, zit je echt de problemen." De offerbereidheid van dorpelingen heeft er inmiddels toe geleid d ook de zware hypotheek van de Emmaus is a gelost. „Ja, uit het dorp komt veel. Maar daarbuiti zijn mensen ook vrijgevig." Hij is een beet bang dat de mensen van buiten niet genoe® gaan worden. Heeft hij toch ook veel aanhi te danken. Ligt de gebondenheid van de Willebrordi aan de kerk niet ook aan de persoon DeBo Zelf denkt-ie van niet. Maar uit de verhak blijkt dat hij als jong kapelaan - recht h seminarie en nog groen achter de oren - mi voetbalde in het laagste elftal van de plaats! lijke voetbalclub. „M'n maten van toen zijn opa. Ik mag hun kleinkinderen dopen." 28 jaar geleden zeiden de voetbalmaten: heb jij een raar beroep gekozen, joh. Toi werd echter de kiem gelegd van vriendscha] pen voor het leven. „Als hij de bisschop een andere standpplaats zou vragen, kan die krijgen," weet deken Kees Luijta Roosendaal. Luijkx en De Bok zijn samen ni kapelaan in Willebrord geweest. „GeeneÉ le ambitie," reageert De Bok. Hij wil de re van zijn leven tussen Willebrorders woneni werken. Hij kan zijn gezicht niet laten zien of er won geroepen. Een goedmoedige groet, een gn „De meesten ken ik." Willeborders zullen al tijd met respect over De Bok spreken, niet aan het Bokske, dan kom je aan ons. De parochie in Willebrord is in katholiek Ne derland een uitzondering, geeft deken Luijk toe. „Zoals er meer uitzonderingen zijn," zeg de deken vaag. Waar de andere uitzonde» gen zijn wil hij niet kwijt. VERVOLG VAN VORIGE PAGINA „Die lui zijn razendsnel. Sommigen reizen gewoon een dagje de Europese luchthavens af op zoek naar buit. En ze zijn lastig te vangen. We hebben daarom sinds een aantal jaren een team dat permanent voor extra toezicht zorgt, het zogenaamde Veel Voorkomende Criminaliteit-team. Let wel, die zijn in burger, onopvallend. De zakkenrollers weten dat. En we boeken nu resultaat," vertelt G. Pielage van de KMAR Schiphol. De cijfers bewijzen het. Neemt het reizigersaantal jaar lijks toe, de aangiften van zakkenrollerij, bagagediefstal, diefstal van en uit geparkeerde autos dalen. De KMAR heeft hiervoor een nauwe samenwerking met ondermeer de luchthavenautoriteiten, Airport Security, de Spoor wegpolitie en het Openbaar Ministerie in Haarlem. Dat de passagier zelf ook een duit in het zakje kan doen, door zijn spullen beter in de gaten te houden, mag volgens Pielage duidelijk zijn. Toch scoren de zakkenrollers nog steeds. „We hadden hier pas nog een ouder stel. De tas van de arm gerukt door een paar jongens. En wat zat er in? De gebruikelijke paperassen en al het spaargeld van de twee senioren. Zon 60.000 gulden. Dat had deze 80-jarige vrouw van de bank gehaald, omdat ze die tijdens haar va kantie niet vertrouwde. Ik zag haar man gewoon wit weg trekken. Hij wist van niks, aldus een van de marechaus sees op de pier." Een drukke post voor de KMAR is ook het Bureau Nood- documenten. De twee medewerkers werken zich in deze tijd vaak het schompes. Reizigers die hun papieren verge ten, paspoorten die niet meer geldig zijn. En dan moet er snel een ander reisdocument worden geregeld. Tientallen worden er per dag afgegeven, 54 piek per stuk. Reizigers lijken steeds lakser te worden met het paspoort. Werden in 1993 zo'n 9.100 nooddocumenten afgegeven, in 1994 en 1995 was dat respectievelijk 10.000 en 13.300 en in de eerste helft van dit jaar waren dat er al bijna 7.200. Voor de reiziger is er, na de grenscontrole, eindelijk wat rust. Nou ja, rust. Wie van winkelen houdt kan natuurlijk altijd tax-free gaan shoppen op Schiphol. Het Tax-Free Shopping Centre lijkt de Kalverstraat op een zaterdag middag wel. Bomvol winkelend publiek. Reizen lijkt niet duur als je ziet wat sommige passagiers nog besteden in de winkels. Elektronica, cd's, drank, sigaretten. Wie een keertje gereisd heeft, weet welk een hemel er voor de ver stokte winkelliefhebber wacht tussen het inchecken en het aan boord gaan. Jaarlijks zetten de tax-freeshops een slordige 500 miljoen gulden om. Dat is meer dan een miljoen gulden per dag. En tot 1 juli 1999 kan dat nog. Vanaf die datum echter is het, als het aan de Europese Commissie ligt, gedaan met belastingvrij inkopen door passagiers die binnen de Euro pese Unie vliegen. Tot dan echter kan naar hartelust wor den geshopt. Schiphol doet er alles aan om het de passagiers nog meer naar de zin te maken. Betere winkels, een overvloed aan restaurants, coffeecorners, speciale informatiebalies, vol op parkeerruimte in en om Schiphol en niet te vergeten de Schiphol Plaza waar vertrek- een aankomsthal, NS-sta- tion en talloze winkels in elkaar vloeien en waar passa giers, ophalers en brengers, winkelend publiek en dagjes mensen door elkaar heen krioelen. Wie over tax-free winkelen praat, denkt daarbij natuur lijk meteen aan de douane. Wie kent ze niet, de rokers die hun tassen vol sloffen sigaretten laden. Om vervolgens bij terugkomst door de douane er achter te komen dat goede ren niet onbeperkt ingeslagen mogen worden. De zomer tijd is ook voor de douane hard werken. Volgens R Scheringa, teamleider van de douanepost in het stationsgebouw van Schiphol, redden de 300 douaniers in de passagiersterminal het wel. Er is net een vlucht uit Su riname binnen gekomen. En dat is een zogenaamde risico land, zoals ook geldt voor veel Zuidamerikaanse landen, Turkije en een paar landen in zuidoost Azië. Drugs, exoti sche dieren en planten, valse merkartikelen, elektronica, computeronderdelen, alles wordt geprobeerd de dou aniers voorbij te smokkelen. Het gaat al lang niet meer al leen om mensen die teveel sigaretten of drank bij zich heb ben. De passagiers van de Surinamevlucht staan bij de bagage banden. De doordringende lucht die de neusgaten prik kelt, komt volgens Scheringa van de groenten en fruit die meegenomen zijn. „Ze nemen veel produkten uit hun va derland mee. Soms ook vlees. We hebben zelfs een keer een koffer gehad waar de maden uit kropen." Scheringa verduidelijkt dat de douane niet alleen een fis cale taak heeft, zoals het heffen van invoerrechten, maar ook; niet-fiscaal. „De beschermde diersoorten, merkna men, drugs. Van de 1200 processen-verbaal die we in het eerste halfjaar opmaakten, was bijna tweederde voor overtredingen van de Wet Bedreigde Uitheemse Diersoor ten en Planten (BUDEP). Als je ziet wat mensen, soms on wetend, kopen in het buitenland. Tasjes van krokodillen, opgezette dieren, koraal, uitzonderlijk mooie schelpen, cactussen. Soms weten ze dat het niet mag, soms is het ge woon onwetendheid. We hebben een speciale folder waar het allemaal instaat," aldus Scheringa. Maar ook de merkkleding, goedkoop gekocht in bijvoor beeld Turkije, wordt in beslag genomen. „De nep straalt er vanaf. Dat hebben we zo door. Maar voor sommige pro dukten, zoals goede vervalsingen van dure horloges, heb ben we specialisten," zo vertelt Scheringa. De opslag ruimte voor inbeslaggenomen goederen laat een goede vangst zien. De douanier pakt een boekenstandaard met twee opgezette krokodillekoppen op. „Snap je nou dat ie mand zoiets op zijn kast willen hebben?" De controle op de Surinamevlucht gaat ondertussen ge woon door. Koffers, complete tafeltjes, schoenen. Het wordt allemaal door het röntgenapparaat gehaald. Op zoek naar drugs. Vandaag geen vangst. Regelmatig wor den, samen met de marechaussee, passagiers aangehouden die bolletjes cocaïne hebben doorgeslikt. „Ze worden steeds inventiever. Maar wij ook," stelt Scheringa. De douane gebruikt bijvoorbeeld ook speciaal getrainde drugshonden die zowel bagage als passagiers kunnen be snuffelen op verdovende middelen. De gemiddelde vakantieganger ontgaat dit waarschijnlijk allemaal. Die zit al lang en breed in zijn of haar stoel, aan boord van een charter naar bijvoorbeeld de Turkse Ri- vièra. Het enige wat nog tussen hem en het vertrek staat, is de luchtverkeersleider. Vanuit de toren moet de laatste toestemming komen, waarna het vliegtuig aan de reis in meestal zuidelijke richting kan beginnen. Het vliegtuig is over een uur of acht weer terug en spuugt dan een lading verbrande landgenoten uit, die de vakantie er dan op heb ben zitten. Maar dat ze volgend jaar weer komen staat vast En ieder jaar groeit hun aantal. Volgens Mariona van der Goot van Amsterdam Airport Schiphol is the sky toch the limit. In 1995 deden 25.335.007 passagiers Schiphol aan en waren er 314.812 starts en landingen. „Gemiddeld neemt dat met 5 a 6 pro cent per jaar toe. We mogen naar 44.000.000 passagiers en 3.3 miljoen ton vracht. Maar dan zijn de grenzen echt be reikt," zo stelt Van der Goot. Die grens lijkt, als het doorgaat zoals nu, begin volgende eeuw al bereikt te zijn. Daarom wordt druk nagedacht Wie pech heeft, moet op een luchthaven soins lanq wachten dat een dutje uitkomst biedt. foto destem/johanvang* over een tweede Schiphol, zijn er zelfs al mooie tekeningen van een nieuwe luchthaven op een kuns eiland tegen de Nederlandse kust. Maar voorlopig1 we het nog met het Schiphol. Gisteren waren e 100.000 passagiers, volgend jaar vast en zeker weer Door Romain van Damr In Nederland is het deze ke cretaris Willem Vermeend ciën die de aanval inzet, voorstel dat de vlucht van kapitaal moet indammen, lijkt hij s devrij door de Kamers te kunnen 1< „Daar ziet het inderdaad naar r Frank van Merriënboer en Charh „Dit ligt politiek heel gevoelig er speelt het slim, omdat hij nu ook praat over aanpassing van het bi drag dat beginjaren zeventig met gesloten is." Frank van Merriënboer en Charl zijn vennoten 'bij heit in Roosendaa kantoor Ebb'en.Sïaats.De Jonge en Belastingadviseurs. Als special belastingrecht weten zij als geen a: in het belastingdoolhof waar meni wanhopig de uitweg zoekt. Ver genoeg De kortste ontsnappingsroute bren tuneerde Nederlandse zakenman Vlakbij, maar ver genoeg. Onbere de fiscus die zich de afgelopen jare in alle bochten wringt om de zal vóór de grensovergang bij de klad ken. Begin juni lanceerde staatssecreta Vermeend daarom een nieuw wets Van Merriënboer en Kuijpers vrij1 afrekenen aan de grens. „Het is bedoeling dat grootaandeelhouder nuari volgend jaar 25 procent ove van de aandelen moeten betalen tie." Dat levert prachtige cijfers op. W; op dit terrein begeeft, komt terech joenendans. „Stel dat je ondernem:1 joen gulden waard is, dan krijg je van 25 procent, dus een miljoen kan dan in tien jaar betaald wordi of je de aandelen verkoopt." Het kan wellicht de aanzet zijn nieuwd emigratiegolfje van Nede dernemers in goeden doen. Denk en Van Merriënboer. „Als je nu niets te betalen. Mensen die al eer gen naar België te vertrekken, daarom wel eens in een versneld Zoals in het verleden, toen een ma; derlanders een paar kilometer v aardig stulpje lieten neerzetten, zouden er meer dan 100.000 zijn, zegd. J tt hem n en be gaan waar: E is zo' in cyberspac e heb ii alle er a http:llenzovoo i een ook ove ie Donderdagavond heb ik van Digitale Stad Eindhoven vlag uitgestoken, en daarna verdiend pannenbiertje homepage is af. Al is 'af' w het juiste woord, want af i "ge visitekaart nooit. Het afgelopen weekeinde zitten verwensen dat ik van deze rubriek, van wie enige trots een http:// jhailtjes vermelden, in ei eloofd had om vandaag o th®bben hangen. Het moet nat ik al na de eerste alinea hnjn spinsel, na de eerste na het eerste zichtbare resultaa er ineens heel veel lol e hebt er uiteraard het °dig, maar alle programma gebruikt heb zijn ergens nen te halen: een HT11 pamma voor het maken os en tekeningen, uiteraard resultaat te bekijken vc erver plaatst. Dat laatste, naar de server van je pro' 'tr-chent, die ook al in forten op het web te vinden naar mijn volle tevredenheid es n ervan zijn niet gratis, vai HTR in be; een e 's vanaf ,-edi enbev ee voor 1 tienta zi Pastoor Ad de Bok: „Over geld we niet in te zitten. Als we iets willei we op de braderie staan." fotocor\iJ T

de Stem | 1996 | | pagina 32