peau Glasbak 'Benane' In een rijtuigie Dialect De stad Milieubewust in St.-Jansteen Zes is wel wa veel deenk'k! HE JA, DAT KEN IK! Zeeuwse babbels uitgekiende vakanties satie" Jeugdzeilvakanties! ZEELAND C4 tives (m/v) 25-40jaar |S (m/v) PC-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN Mijn eerste (Het meisje van de zangvereniging) "US 1996 la g b I X 6Q rschool por fijne zwerf- en ver- fanoën- orboot- pgen en 632887 De vakantierubriek Reizen en Recreatie» voor Elke zaterdag in deze krant! (jachten /IOEDT [116947. ët 30% |r. WSC 481969 Bt, onze Bs is uit. 9S tel. fcNVR. onder j miljoen ers. Wij over de peden! 5225 83. LeJ Isc hooi™ Akkmm-Fr. 8 0566-6313(2 WINTERTENEN?! Over 2 weken is 0rw nieuwe Wintergids er weei met o.a. bus/eigen OOSTENRIJK ei ITALIË en met unieke snot goedkope wintersport ANDORRA/SPAANSE PYRENEEEN! (Voorjboeka ook al mogelijk. Bestel qra tis gids vandaag nogi de Vriendelijke en Voord» lige reisorganisatie: REKRfl REIZEN 010- 4142233 22.00 uur/lid SGR) «STEM ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1996 iet Amerikaanse AON-concern ulden. Sinds 1963 zijn wij in in Duitsland. In 1993 zijn wij ook erkopen van ons marktgerichte 1: wij zijn een prestatiegerichte I werksfeer. Ons nadeel: wij s om onze huidige groei te kunnen Iimburg, Brabant en Gelderland i bij ons worden opgeleid, nche is niet noodzakelijk. an gemiddelde Verdiensten, j en goede carrièremogelijkheden. I sollicitatiebrief binnen 10 dagen en pasfoto zenden aan: atschappij van Amerika kelink LUCITATIE schriftelijk, onder vermel- in alle relevante infor- tot uiterlijk 30 augustus Dden aan de heer beek, Personeel isatie Brabant Pers laden, Postbus 235, JB 's-Hertogenbosch. adere informatie kunt u ct opnemen met de Bombeck, telefoon il5 72 98, of mevrouw senbergen, Hoofd leel Organisatie, on (073) 615 72 86. sychologisch onderzoek ort tot de selectieproce nt Pers b.v. Bfster van het Brabants ad en het Eindhovens ad. Twee toonaangeven- ionale dagbladen in n- en Oost-Brabant die i goed zijn voor een oplage rca 300.000 exemplaren, iaast rollen nog zo'n één n weekbladen van de per- i bereiken de Brabant Pers kranten ruim 400.000 huis- ns. Brabant Pers vormt een deel van de dagbladen- i van VNU, de Verenigde rlandse Uitgeversbedrijven. Wat is nou een waterschap zonder water? Zwemwater: Zeeland wil geen blauwtje meer lopen. Nuchtere automobilisten: daar nemen we ons petje voor af. Die jongeren waren wel erg verhit. In Othene moet nog een flink nootje gekraakt worden. Boeren niet creatief? En die cirkels dan? Nieuw gezegde: zo plat als een cirkel. De minister kan de Borst nat maken. Oplichting: scharenslijpers zijn er geknipt voor. Als er één schaap in de dienstauto springt... Het blijft voorlopig een Graauwe kreek. Uitkeringstrekker: een mooi appeltje voor de dorst. BK Nederlander staat wereldwijd bekend als iemand die al zijn zaakjes op orde heeft. Keurig, net, fris en milieuvriendelijk. Het huishoudelijk vuil wordt niet meer zo maar op een hoop ge tooid... nee, in Nederland wordt er gescheiden, gesorteerd en aan recycling gedaan. Eén middenstander is hier minder over te spre ken, zoals blijkt uit de volgende ervaring. Het kopen van een aardigheidje voor vrouwen levert meestal geen problemen op. Als je niets origineels kunt verzinnen, zijn er altijd 'nog de doos bonbons en het bloemetje. Voor de heer des huizes kan het moeilijker zijn. De rokertjes worden massaal verdoemd en met alcohol moet je ook al voorzichtig zijn. Daarom besloot ik deze keer eens uit te pakken met een wijnring. U kent ze wel, zo'n zilve ren ring met vilt, die om de hals van de wijnfles gaat en die de druppels opvangt. De juwelier in kwestie deponeerde meteen een vijftal verschillen demodellen voor mijn neus. Mijn verbazing over de grote keuze in ringen werd door hem beantwoord met de zwaar van ongenoegen druipende zin: „Tja, ik verkoop ze veel minder dan vroeger." In mijn onnozelheid vroeg ik of er dan minder wijn gedronken werd. „Dat niet," retourneerde hij. „Maar sinds de glasbakken worden er heel wat minder, samen met de fles, weggegooid.(JV) GROTE INDRUK maakte dat destijds: Ga je mee naar de stad. Geen uurtje vrij, of de lokroep van het slenteren langs de win kels, amper honderd meter ver derop, trok onweerstaanbaar aan spijkergoed en ribfluweel van mijn nieuwe klasgenoten. Dit was dus 'de stad'. Eén lange straat, van muziekschool naar friteskraam en dan had je het gehad. Daar moest mee gespot worden, dat spreekt vanzelf. 'Stappen' was ook een nieuw be grip, Allitteratie en humor gin gen voortaan hand in hand: slappen in de stad. Zelf begon ik daar niet aan, ik bleef 'uitgaan'. En een nieuwe plaat kocht ik in de Noordstraat, nooit in de stad. Niet omdat je altijd alles bij zijn TOEGEGEVEN, gemakkelijk is het wel, die moderne super markten met een groente-eiland. Verduiveld handig om zelf snel een pondje sperziebonen of een kilo appels af te wegen en na een druk op de knop van een sticker met de prijs te voorzien. Soms hoor je daar bovendien de mooiste opmerkingen. Zo ston den we laatst in zo'n supermarkt in Hulst geduldig te wachten achter een mevrouw die duide lijk de indruk wekte dat ze heel goed wist hoe het allemaal hoort. Haar zoontje van een paar tur ven hoog wees op een kist met kromme, langwerpige gele vruchten. 'Nemen we ook nena- ne?', vroeg de kleine spruit ver wachtingsvol aan zijn mama. Moeder wierp haar kind onmid dellijk een strenge blik van ver standhouding toe en corrigeerde op vermanende toon: 'Foei kind. Dat zijn toch geen nenane. Bena- oe moet je zeggen.' Beiden zijn er niet meer. Maar dat moet het uitzicht zijn geweest van Leen Jongewaard en Wim Sonneveld toen zij samen 'In een rijtuigie' zongen. „En maar kijken... naar de kont... van een paard.foto wim kooyman naam moet noemen, maar som mige dingen hebben hun nu een maal hun maat. De muziek school is niet meer en aan de kop van de straat hebben drie grote winkels hun nering uitgestald. Een 'complex', maar dan een waar je geen last van hebt. Dat kon je van dat andere, het nieu we winkelcentrum, niet zeggen. Twee jaar getimmer, gehei, ge- dril en gehoor. Vrachtwagens die af en aan reden, maar nog vaker stil- en in de weg stonden. Omleidingen, parkeerproble men, zand in je schoen.Dit is nu de stad. De maat is een tikkeltje groter geworden. De platenzaak van toen is al lang niet de enige meer. Recht er tegenover con curreert een landelijke keten, waarvan ik altijd denk dat het er gratis is. Free food, free love, free record. Een soort Wein, Weib' und Gesang, maar dan behoorlijk digitaal. Niets is na tuurlijk minder waar, al kun je er binnen wel voor niks een kijkje nemen. Bij de 'sales', de cd-i's, het populair en het klas siek. Geluidsdragers naast koopbeelden. De laatste, netjes op alfabet gerangschikt, naar gelang het genre. Dus staan Freek, Finkers en Fawlty To wers bij de H van Humor. Pas. echt leuk wordt het als ik er 'Omgaan met de dood' tussen zie staan, maar dat is een vergis sing. De video staat in een piep klein vakje met de volgende let ter, de I van Instructiefilms. Be nieuwd wat daar nog meer bij staat. Slechts één andere film maakt het vakje vol: hoe je kunt bevallen. Het leven in een note- dop, geboren worden en sterven. En tussenin: de bakker, het uit zendbureau, de kledingzaak, de rechtbank, de drogist en niet te vergeten, de schoenwinkel. Handig als je gaat stappen in de stad. (BV) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dag blad De Stem. Bijdragen deze week van Camile Schelstraete, Wim Kooijman, Ronald Verstraten, Harold de Puysseleijr, Eugene Verstra- eten, Frank Deij en Jeanette Vergouwen. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetens waardigheden, op- of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145,4530 AC Terneuzen. EEN DAGJE uit naar Limburg is voor ons Zeeuws-Vlamingen een heerlijke afwisseling. Maastricht is een stad met vele mogelijkheden en voor dagtoe risten blijkbaar aantrekkelijk. Dat hier op een gewone vakan tiedag meer Hollands dan Lim burgs geproduceerd wordt, is een feit. Er ligt een groot winkelcen trum tussen het Vrijthof en de Markt. Alles wat een doorde weekse toerist verlangt, kan er gekocht worden. Het centrum draagt de toepasselijke naam Entre Deux. Een duidelijk van het zomerweer genietende fa milie keek er de ogen uit. Echte Hollanders van kop tot teen... dat zag je van ver. Toen het zoontje aan zijn vader vroeg: „Pa, wat betekent èntere deeuuks?" Kwam er een onver wacht super intelligente ant woord: „Ik sou ut nie wéte, dat mot je an een Maastrichenaar vraage, das Limburgs!" (JV) ONS AFVAL moet meer en meer gescheiden ingezameld worden. We hebben tegenwoordig aparte containers voor groenafval, rest afval, grof vuil, schroot en chemisch afval zoals verfresten, om maar iets te noemen. De overheid probeert het milieubewustzijn van de burgers te stimuleren door zelfs premies te verstrekken aan mensen die een compostvat aanschaffen om zo hun eigen afval te ver werken. Uiteraard zijn er ook nog papiercontainers, die veelal gevuld worden door de noeste arbeid van verenigingsleden die zo pro beren de clubkas een beetje te spekken. En zo zamelen ze in St.-Jansteen papier in... foto wim kooyman Enen vant Kruisdurp most overlest in Terneuzen zijn, voor im de grote stad. Tot aont zieken'uis wastij wel al 's gewist, maor dan aoid't wijjer ook g'ad. Om te beginnen kostij zijn auto al nie kwijt, jao daor was volop plek, maor zeettij: „Zoveel geld geef'k daor daor'm nie aon, ik zijn nie gek," Tenden raod zettij ze maor bij de derde sluis en op zijn poten gingtij t'rug. 'n Rotende lopen, want ij most in de buurt zijn van de vroegere Axelse brug. Een dingen wistij toen al: Da zal nog lank duren eer ankier nog 's kom! Dan zulle ze mij toch moeten deizen mee n'n zak over mijne kop! Zijnk ier toch welkom? Zo bleeftij lopen grollen, maor mee veel zoeken kwamtij toch nog goed terecht. IJ dee zijn kommissies en, eerluk gezeed, die verliepen nogal nie al te slecht. Ik gaon mijn eigen 's trekteren dochtij, 'n ijkoudsjen of 's n'n lekkeren koek. Zoveel zijmen opt Kruisdurp nie gewend, in da d'opzicht is da wa n'n doojen oek. Emaol op zijn gemak lieptij evegoed nie; ij leesden zijn krant alt eel goed. Ge kost zo n'n lap op ouw bakkies krijgen wistij. IJ verzaomelden al zijne moed en ij trok de drukte in, zijn een and op zijn portefoelie, t'ander in zijn kontzak, want ouw portemennee waorde zo kwijt wistij en uitkijken att'r ou enen aonsprak. Nou is da d'overdreven vaneigen, maor jao.... enen vant Kruisdurp niewaor...? bankzaom schooftij wijjer en 'laotou nie verneuken' dochtij, daor staon z'ook mee klaor... Evegoed vontij diene mens in die zaok eel vriendeluk en echt begulpzaom. Agge nie beter wist...maor ij most zeggen wattij 'en wou, maor wa d'in hodsenaomen? Ve zak friet, die aoide thuis ook, 'n pieleken-koud, ij wouw's wa d'anders van de keer. 'n Kreket messchien of zo'n wost... da was ook niks, die atte wel 's meer.... N'n pizza zagtij enees al dierftij 't nie uitspreken, dus zeettij: Zo'n deenk daor. °ne koek mee ammel da grief d'rop. Is da lekker? „Zeker,zeettie man, „ik maok 't klaor. 't Tuurden wa, maor 't verliep rustug al ouwden ij alles wel goed in de gaoten. Da teenk was groter dantij gedocht aoi en ij wist zo gauw nie waortij 't most laoten. Diene man zagta: „Zank't in stikken snaien? Wa d'ij't liefst? In zes of in vier?" Doe't maor in vier zeettij, zesse kan'k'r vast nie op, da zienk nou al vaan ier! Zaterdag 10 augustus ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. ds. P. Sol. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. leesdienst. Vlissingen ('t Anker) 9 u. ds. A. Ding jan (HA). Zondag 11 augustus HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. ds. R. Waterval. Axel: 9 u. ds. M. Heijting. 17 u. ds. A. Blokland. Biervliet: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leent- faar-v.d. Brug. Cadzand: 9.30 u. ds. Meeuwse. Groede: 10 u. ds. A. v. Andel (comb, dienst). Hoek: 9 u. ds. A. v.d. Maas. Hontenisse: 10 u. (comb dienst in Hulst). Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 10 u. W. v.d. Griend (comb dienst). Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 10 u. kand. J. Riesebos. Sas van Gent: 10.30 u. ds. A. v.d. Maas. Schoondijke: 10 u. (comb, dienst in Groede). Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Meeuwse. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. J. v.d. Hoek. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. M. Heijting. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. A. Bosch. (Verpleeghuis 'Ter Schorre'): 10.30 u. dienst. ('Cam ping Braakman', Adorhal, bij Jacht haven): juli en aug. elke zondag 9.30 u. Oecum. dienst. Waterlandkerkje: 10 u: (comb, dienst in Groede). IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. ds. R. van Eldere, 17 u. ds. R. Blokland te Breskens. Terneuzen: (Goede Herderkerk) 19 u. ds. M. Heijting, (Opstandingskerk) 09 u. ds. H. Ketelaar. Zaamslag: 10 en 15 u. dhr. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. Dienst. Hoek: 9.30 u. en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9. 30 u. ds. P. Storm, 15 u. ds. L. Leeftink. Zaamslag: 9.30 u. ds. L. Leeftink, 15 u. ds. P. Storm. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. G. Capel- len. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. W. Koster. VRIJE EVANGELISCHE GEMEEN TE Breskens: 9. u. ds. G. van de Wete ring. (HA). Nieuwvliet: 10.30 u. ds. G. van de Wetering, (HA). Retranchement: 10 u. ds. Taal man/De Ruiter te Terneuzen (HA). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: (Doopsgezinde kerk) 10 u. dhr. A. Moussault. Vlissingen: 9. 30 u. ds. R. Workel. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. CHRISTEN GEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (Gebouw De Hoekzak) 10 u. dhr. J. Wulffraat. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. Verster, Kloosterzande, tel. 0114- 681775. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. H. de Vrieze, tel. 0117-491472 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117- 459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West- dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. A. de Nijs, tel. 0115-482062. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg -H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. LJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopneming, zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zond. 10.30 u. Lams waar de - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zond. 11 u. Verrezen Chris tus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Aflevering 472 VELEN VAN ons denken dat 'Het sopraantje' of 'Mijn eerste' een liedje is van na de oorlog. Helaas... wij troffen het reeds aan in het liedjesschrift dat de moeder van mevrouw De Mey-Casteels uit Zuiddorpe al in 1918 afsloot. Dat klopt, want het was Jean-Louis Pisuisse die het zong destijds en sinds 1914 berust het copyright bij G. Alsbach en Co. De tekst en de muziek zijn van Dirk Witte. Wij gebruiken een moderne versie, zoals die is opgenomen in 'Toen wij van Rotterdam ver trokken' door Vic van Reijt bijeengebracht in een uitgave van Bert Bakker. Tóen 'k een jongen was van amper achttien jaar WAS 'k natuurlijk altijd voor een pretje klaar En het spreekt vanzelf ik ging Ook naar de zangvereniging Want daar was je heel gezellig bij elkaar En ik zong daar met het meeste vuur tenor Of, laat ik liever zeggen: daarvoor ging het door. Maar de hoofdzaak was dat niet Want zelfs onder het schoonste lied Keek ik altijd naar een meisje uit het koor En ik kwam toen in haar gunst Als een broeder in de kunst. Maar toen mijn stem het niet meer dee Kreeg ik heel gauw mijn congé Toch denk ik altijd nog met liefde aan m'n eerste M'n eerste meisje van de zangvereniging. M'n allerliefste klein sopraantje Waar 'k mee wandelde in 't maantje Maar die niet meer aan me denkt nu 'k niet meer zing. Toen m'n stem versleten was en 'k niet meer zong En een and're zanger m' uit haar gunst verdrong Moest ik aan m'n smart gewennen 'k Leerde and're meisjes kennen Naar wier gunst ik met vernieuwde woede dong Maar hoe mooi, hoe lief ze soms ook zijn geweest Een herinn'ring zweefde altijd door m'n geest En ik hoorde in m'n oor Het sopraantje uit het koor Dat m'n eerste grote liefde is geweest. Als 'k een avontuurtje had En een meisje hield omvat Als ik blikte in haar oog En m'n ziel ten hemel vloog Dan dacht ik toch nog telkens'even aan m'n eerste Als ik strak nu toch nog met een ander trouw En dan deftig ondertrouwreceptie hou Met zwarte jassen, lang en kort Ooms en tantes, witte port Zie ik toch met lichte weemoed naar m'n vrouw Als ik in de kerk dan voor het altaar sta En gearmd de lange loper overga En de mensen kijken uit Naar de bruidegom en bruid En de vrienden en vriendinnen zien ons na En ze zingen ongezien 't Bruidskoor uit de Lohengrin En ik sta daar en ik hoor De sopranen van het koor Dan denk ik toch nog wel eens even aan m'n eerste... Pegam

de Stem | 1996 | | pagina 29