aBe werkte ach keihard het rood ZiZo! Voor 49,95 de hele familie mee. Opvolgers Flippo strijden om consument se rebellen tsin tarten 'Bedrijven luisteren niet naar actiegroepen' AKZO spint garen bij groei in autobranche Nederland koploper ebruik 'plastic geld' Cd-verkoop via Internet loopt gevaar door wet STEM ECONOMIE A5 COMMENTAAR TENLAND KORT Jterreurwet VS ingensmars' Derry btiaan lerceg-Bosna mislukt pdrijf was bodemloze put Z'Z°! 'n Compleet mobiel GSM Pakket voor f 49,95(ind. BTW) per maand. LIBERTEL ECONOMIE KORT Scheepswerf van Gdansk failliet Nieuwe directeur Van Besouw Tapijt Directeur Ubbink vertrekt Winststijging bij Sara Lee Philips Roermond verlaagt productie ZiZo! 'n Compleet mobiel GSM pakket voor f 49,95(ind. BTW) per maand. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 oek is het Openbaar Minister!» verstrekken. Het is een zin d Uet OM bijna standaard in H bruikt. UB Onderzoekers van misdriiven i alle rust aan een zaak kunnen ten worden gelopen door nrn igen. Redenerend dat vroeatii ksresultaten negatief kunnen Ministerie en politie liever J aarheid te treden. i het Openbaar Ministerie han is wordt door het OM zo verbe naai ingenomen standpunt dat e of wat ermee gediend is n een voorbeeld. Er hangt noo heimzinnigheid rond de beqin 3r. Er zijn verdachten, maar jus- er te beschikken dan een aantal gen. Een geloofwaardige be de, ondanks drie maanden zeer statie hebben justitie en politie erder dan nietszeggende pers en. De berichtgeving in de me- peurzin van de journalisten U» verslaggever Ljonksveer - De Flip- rjebben opvolgers gekre- jj de chips van Smith volwassenen zitten nu !xlrkaartjes', bij de Sulta- Verkade komen 'be- popclips'. Dat alles tl'strijd om de gunst van de het hoogtepunt ^Chipsfabrikant Smiths Lier eind juli nog een nieuwe itegenaan gegooid, de Spiek- 's met allerlei wetenswaar- en die kinderen op school gebruiken. Van de grote j van de wereld tot en met de jjjvvet van Newton. Maar of i weer een reeks komt, is jafwachten. heeft de chipsbakker wel al maatregelen genomen om het succes van de flippo's om te buigen naar volwassenen: de scoorkaart]es, een nieuw spelletje dat een beroep doet op de spor tieve kennis van snackliefheb bers. De concurrentie zit ook niet stil: de pop-clips komen eraan. Blinderen die zijn uitgekeken op flippo's met getekende plaatjes, kunnen zich vanaf 12 augustus storten op het verzamelen van schijfjes met bewegende beelden. Koekjesfabrikant Verkade en het muziekstation The Music Factory (TMF) willen een nieuwe rage ontketenen met een vierkant schijfje waarop een fragment uit een videoclip te zien is. De scoorkaart van Smiths bor duurt verder op het succes van de flippo en het kraslot. Op de bin nenkant van zo'n kaartje staan twee foto's van een spelmoment uit een sportwedstrijd waarbij een bal gebruikt wordt. Alleen: de bal staat er niet op. De plek waar de bal zich zou kunnen be vinden, is verdeeld in twintig vakjes. Uit het onderschrift moet de krasser opmaken in welk vak je die bal zit. Dat vakje krast hij of zij open en als die bal er inderdaad zit, heeft de krasser al vijftig procent kans op de prijs: een tientje. Want ook de tweede foto moet gekrast wor den op de juiste plek. Heeft men beide foto's goed bekrast zodat op beide plaatjes de bal in één vakje tevoorschijn is gekomen, dan is het een kwestie van naam invullen en opsturen, en er wordt tien gulden op de rekening bijge schreven. Volgens Smiths' woordvoerder mevr. M. Meinen zijn er miljoenen kaartjes ge drukt. Dat zou dus wel eens een hele dure business kunnen wor den. Meinen: „Dat zou kunnen. Maar wij met z'n allen dénken al lemaal dat we het zo goed we ten Om het goede vakje te vin den moet je toch wel enige kennis van de sport hebben, het is niet gemakkelijk." De sportieve momenten op de scoorkaartjes komen uit voetbal-, tennis-, hockey-, volleybal- en basketbalwedstrijden. Het idee komt oorspronkelijk uit Enge land, maar is aan Nederlandse si tuaties aangepast. De sluitingsdatum van deze actie is 1 januari 1997. Maar Smiths behoudt zich wel het recht voor die sluitingsdatum te vervroegen. De kaartjes worden tot en met medio september verspreid bij de produkten van Smiths (chips, Hamka's, Bugles en Dorito's), maar zo'n actie suddert altijd nog even door, vandaar dat de kaart jes geldig blijven tot volgend jaar. De komende maanden stopt de koekjesfabrikant Verkade meer dan zeven miljoen pop-clips in vijfentwintig verschillende uitvoeringen in pakken Sultana en Sultana mini's. Zeven pop groepen zijn geselecteerd: Boyzo ne, East 17, Eternal, Worlds Apart, Charly Lownoise Men tal Theo, Captain Jack en Me My. Op de clipschijfjes zijn veer tien tweedimensionale video-op names zo gemonteerd dat je ze achter elkaar ziet wanneer de schijfjes heen en weer bewogen worden. Op de pop-clip van Me My veranderen zo de twee Deense zusjes van die groep in twee zwarte katten. Op de clip van Captain Jack springen de danser essen van links naar rechts. De pop-clips kunnen worden verza meld in een speciale poster met foto's van alle bands, waarvan er 200.000 worden verspreid. verzoek van hét Openbaar Mi-, j loten i j j ÜJ YHc|iudar ivn- de verdachten achter gesloten i en in deze krant hun verbazinq ijze van het OM. Zij huldigen te terughoudend met een derge- gegaan. Rechtszittingen zijn in I r. Slechts wanneer er zwaarwe- Slag liggen, kan van dit beginsel Breda tijdens de behandeling ase rechtbank een konijn uit de ijk, maar de onderzoeksresulta- geworden, geven geen aanlei- Voor zover nu valt te overzien aid te prevaleren. nwoordigers van de Europese heel protest aangetekend bij de Amato-wet. De wet biedt de VS i tegen bedrijven die meer dan bië en Iran. De Unie is sterk ge- gtregel, omdat ook Europese be- van sancties. Geen enkel land politiek van andere landen te be tel naar Duitsland uitsland wordt binnengesmok- ben zes maanden werden 914 ge- .istreerd. Dat is ruim 19 procent 1995. Aan de Duitse grenzen, ubliek - langs Autobahnen en op aurants - werden het afgelopen ^isde personen opgepakt; 13 pro- anden van het vorige jaar. d-Ierse stad Londonderry berei- kan ongeregeldheden en een mo- Idadige confrontatie bij Porta lterdag door de protestantse Ap- rde mars is uiteindelijk gedeelte- se politie. Maar duizenden sym- nu in de overwegend katholieke chten te claimen. nald Venetiaan ziet de toekomst Iter uit. De huidige president van ronde van de presidentsverkie- emmen dan zijn concurrent Jules woensdag, waren de rollen nog t erop dat de Javaanse coalitiege- (ran de combinatie Nieuw Front. de ontbinding van de eenzijdig pen republiek Herceg-Bosna zijn raat Kornblum toonde zich na af- iaal naar Sarajevo gekomen om -Bosna moet volgens het Dayton- "roatische federatie, die in maart Itie werd gevormd om een eind te llims en Kroaten in Bosnië en te- osnische Serviërs. De Bosnische de federatie te vallen, omdat die oor de moslims. loke Knoop tag-Het is eigenlijk een wonder dat Tilburgse wollenstof- ïiabriek AaBe haar bestaan nog zo lang heeft weten te rek- iKlburgs laatste textielfabriek, vorige week failliet ver- jard, werkte zich al jarenlang in de verliezen. Je werkte tegen elke prijs,. Bods tegen de kostprijs of ier om klanten aan zich te in. De machines en het per moesten koste wat kost a de gang blijven. Een nobel Mn dat ook door allerlei an- it oorzaken tot een funeste af- opleidde. Imeerwaarde van ons product liet vertaald in de prijs," zeg- ;i mkele leden van de onderne- ingsraad (OR). Ze noemen als :ld de prijs van de stof «rvliegtuigstoelen. Die is ma- !ie-wasbaar, iets wat de vier ncurrenten in de wereld niet «elkaar konden krijgen. De iegmaatschappijen bespaarden sdenvol geld omdat chemisch einigen niet meer nodig was. De dvoor een betere prijs ge- kunnen worden. Een ge stekans. aBe kon door de kleine of ont- ikende winstmarge onvoldoen- verdienen om de financiële istende rente daarop af te los- Daarvoor was weer nieuw il nodig. Met als gevolg at schuld op schuld stapelde. Er :as niet tegenop te werken. Vol- een lid van de onderne- igsraad staat AaBe voor 16 liljoen gulden in het krijt, i Mart kreeg de OR te horen Met bergafwaarts ging en dat iiwste offensief van de rebellen in ie van Boris Jeltsin als president te overschaduwen. De pro-Russische regering, die gevlucht is naar een Russische basis buiten Grozny, noemde de situatie 'ernstig'. De Russische premier Tsjernomyrdin sprak zich uit voor 'de hardste maatre gelen tegen terroristen en misda digers'. Hij wees echter een grootscheepse hervatting van de oorlog in Tsjetsjenië af. De pre mier wil een tweede 'Afghanis tan' voorkomen. Tussen 1979 en 1989 probeerde de Sovjetunie te vergeefs Afghanistan onder con trole te krijgen. Tsjernomyrdin zei ook dat Russische troepenversterkinge 36 uur te laat in Grozny ware aangekomen. Hij gelastte een o derzoek naar het slechte ^un neren van het Russische leger de Kaukasus, terwijl toch beke was dat de rebellen een gr° operatie wilden starten. Jeltsin hield zich gisteren n s steeds op de vlakte over de opg laaide strijd in Tsjetsjenië. J inauguratie als nieuwe presl dreigt volledig overschaduw worden door het falen van Russische leger. Jeltsin beloo in zijn verkiezingscampagne snel einde aan de al meer dan derhalf jaar durende oorlog- gedacht werd aan ontslagen. De 135 werknemers besloten tien procent salaris in te leveren en ie dereen bleef aan de slag. Totdat afgelopen dinsdag iedereen ont slag aangezegd kreeg. Bakens verzetten AaBe heeft jaren van inkrimpin gen gekend, zoals de hele textiel industrie in West-Europa. Pogin gen om de bakens te verzetten, slaagden (vliegtuigstoelen, han delsactiviteiten) en faalden. Zo is in de Verenigde Staten drie jaar geleden een miljoenenstrop gele den. AaBe leverde stof voor lam ellen aan de productie-eenheid in Meadowland in North Bergen in Carolina. De lamellenmarkt in de VS zakte in en de zaak werd ge sloten. Ook investeringen in een mode- stoffenbedrijf in Canada liepen uit op een fiasco. De overname van de collectie van Mommers (herenmodestoffen) vorig jaar, was evenmin een gelukkige greep. OR-leden klagen dat zij te weinig of te laat inzicht kregen over de investeringen. Een recent voor beeld: „De directie wilde de Mommers-collectie erbij hebben om het pakket te verbreden. Dat is in beginsel een goed streven. Volgens de directie was het een Werknemers van AaBe haalden na de informatiebijeenkomst dinsdag meteen hun privé-spullen uit kantoor. FOTO MARIE CLAIRE VAN EIJNDHOVEN product met winstpotentie. Onze vraag waarom Mommers dan failliet is gegaan, is nimmer be antwoord." Telkens ontbrak het aan een tij dige en goede risicoanalyse. „On dernemen is risico nemen, maar het management bakende nooit het risico af. Zo van twee miljoen stoppen we erin en niet meer. Er was geen limiet." Dat is niet al leen de directie te verwijten, ook de raad van commissarisen heeft dat volgens velen niet in de gaten gehad. In die raad van commissarissen zit aandeelhouder en geldschieter ABN/AMRO. Dat de bank zolang geld in AaBe heeft gepompt, is te begrijpen omdat ze tegelijk aan deelhouder was. ABN/AMRO zette 2,5 jaar geleden F. de Jong als mede-directeur in het bedrijf. T. van der Linden, sinds 1982 di recteur van AaBe, werd op een zijspoor gezet en moest zich be perken tot verkoopactiviteiten. Over De Jong, inmiddels terugge treden, valt geen kwaad woord. Over Van der Linden des te meer. Zijn commerciële kwaliteiten staan buiten kijf, maar een be drijf leiden was niet voor hem weggelegd, luidt de mening van een deel van de OR. Het bedrijf was in twee kampen verdeeld als het om Van der Lin den ging. Kwalificaties als 'een regent uit de jaren vijftig, eigenzinnig, drammerig, altijd voorrang ne men voor de eigen klanten, zijn wil was wet', zijn de vriendelijk ste die het anti-kamp ten gehore brengt. Het was een publiek ge heim dat beide directeuren forse aanvaringen hadden. Twijfels Van der Linden is wellicht in de markt voor een mogelijke 'door start' van AaBe: een tot veertig personeelsleden afgeslankt nieuw bedrijf voor de gezonde vliegtuigtak. Curator mr G. Man- naerts onderzoekt die mogelijk heid, maar het is onbekend met wie hij in gesprek is. Mocht het om Van der Linden gaan, dan zijn er vraagtekens te zetten bij de haalbaarheid van het plan. De kans dat andere geldschieters dan ABN/AMRO over de brug komen, wordt gering geacht. Heeft de bank voldoende ver trouwen in de man die ze 2,5 jaar geleden met de aanstelling van De Jong op een zijspoor zette? Oud-directeur De Jong wil van uit zijn huidige standplaats Vegaplast in Etten-Leur niet rea geren. Ook Van der Linden wil geen commentaar geven. Curator Mannaerts was gisteren niet bereikbaar. «terdam (anp) - Van de Euro- W landen maken consumenten 'Nederland verreweg het mees- egebruik van de nieuwe moge- jpeden om betalingen te vol- «i met betaalpassen en credit- ads. ;iteen onderzoek van Visa blijkt at 91 procent van de Nederlan ds een plastic betaalmiddel bit. ja ons land volgen Duitsland en «stenrijk, waar 57 procent van «ters de beschikking heeft over de modernste betaalmidde len. De koppositie van Neder land komt vooral door de enorme opkomst de afgelopen jaren van de pinpassen. Italië is voorlopig de grote achterblijver in Europa, omdat daar niet meer dan 7 pro cent van de consumenten over een betaalpas of creditcard be schikt. Overal in Europa bestaat overigens de trend dat het con tante geld op de terugtocht is ten gunste van elektronische betaal middelen. (ADVERTENTIE) la I Z'^ei* a^emaa' 'n ZiZo! pakket: «Geavanceerd digi- graf- L^"t0eStel: ^ilips FIZZ «Libertel abonnement *10 minuten gebr ^e"en ^er maan<^ *Handige ZiZo! helplijn «Speciale ZiZo! ve L-Ul erS^s" voor rneer informatie over het ZiZo! pakket en r '0opadressen 06 05 60 (gratis). ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iede Door Thieu Vaessen (anp) Utrecht - Nederlandse ondernemers denken te veel op korte termijn en zijn te veel gericht op het behalen van winst. Daardoor zijn grote bedrijven zich niet bewust van ethische vragen die aan hun beslissingen vastzitten. Ze worden overvallen door kritiek van actiegroe pen, omdat ze eerdere signalen niet, hebben opgepikt. Voor godsdienstsocioloog en bedrijfseco noom Henk Tieleman is het duidelijk: „Be drijven zijn vaak te laks." Veel ondernemers negeren kritiek. In veel gevallen is dat han dig, want het gros van de acties sterft een stille dood. Maar steeds vaker slaat de vlam in de pan. Zoals Shell merkte met zijn plannen voor het afzinken van de Brent Spar, Heineken met de voorgenomen bouw van een brouwe rij in Birma, en Nutricia met de genetische manipulatie van stier Herman. Willen bedrijven gezichtsverlies voorko men, dan moet het roer volgens Tieleman radicaal om. Ondernemers moeten actie groepen serieus nemen, is het advies van de hoogleraar van de Universiteit van Utrecht. In opdracht van de Stichting Maatschappij en Onderneming werkt Tieleman met drie collega's aan een studie over 'de confronta ties tussen bedrijfsleven en nieuwe sociale bewegingen'. Actiegroepen zijn volgens de hoogleraar 'heel belangrijk' voor het bedrijfsleven. Een open dialoog met bijvoorbeeld de milieube weging kan voorkomen dat een bedrijf in een later stadium te maken krijgt met een consumentenboycot. Op de betere momen ten erkennen ondernemers dat ook, meestal nadat ze eerst hun hoofd flink hebben gesto ten. „Shell dacht destijds dat het niet zo'n vaart zou lopen met de kritiek op zijn aanwezig heid in Zuid-Afrika. Ze stuurde de Raad van Kerken met een kluitje in het riet. Bis schoppen en ministers voelden zich bela zerd. Toen kwam RaRa, benzinestations vlogen in brand, slangen werden doorgesne den. Dat had Shell aan zijn eigen arrogantie te danken." 'Softies' Om herhaling te voorkomen investeerde Shell stevig in zijn public a//airs-afdeling, die de ogen en oren van de oliemaatschappij moesten vormen. Tot een nieuwe top aan trad. Die begreep niet waarom zo'n grote af deling voor contacten met de buitenwereld nodig was en hanteerde de snoeischaar. De 'softies' die kind aan huis waren bij de milieubeweging, vertrokken als eersten. De snelle doorstroom van topmanagers onder mijnt bij veel bedrijven het collectief geheu gen. Shell verviel vervolgens met de discussie over Nigeria en de Brent Spar in een oude fout. Tieleman: „Shell heeft toen een heel slecht pr-beleid gevoerd. Het motto was: wij hebben gewikt en gewogen en daarmee uit. Actiegroepen concludeerden dat ze het be leid alleen konden bijstellen door het con flict aan te gaan. Zelfs als Shell gelijk had, hier of daar, had ze meer gevoel moeten to nen. Nu zijn ze weer even bekeerd, maar ik vrees dat het proces zich over een paar jaar weer herhaalt." Bedrijven krijgen volgens de studie steeds vaker te maken met ethische vraagstukken. De bemoeienissen van actiegroepen zijn geen overblijfsel van de jaren zestig, maar juist een teken van de moderne samenle ving. Mensen laten zich niet zo maar afbluf fen. En door de terugtredende overheid moeten bedrijven hun eigen verantwoorde lijkheid nemen. De maatschappij confron teert ondernemers rechtstreeks met vragen over het milieu, de veiligheid, de eigen werknemers, de Derde Wereld, mensenrech ten, kinderarbeid, discriminatie van vrou wen, allochtonen en homoseksuelen. Als bedrijven al overleggen met actiegroe pen doen ze dat bij voorkeur achter gesloten deuren. Het effect daarvan is volgens Tiele man beperkt: „Je kunt de onvrede niet in stilte wegmasseren. Shell wil natuurlijk graag dat Greenpeace instemt met beslissin gen. Maar als actiegroepen te veel op flu weel gaan zitten, verliezen ze hun achterban en zijn ze ook voor het bedrijfsleven als ge sprekspartner oninteressant." Het enige al ternatief is een open dialoog. Goed en kwaad Geen enkele oplossing is gemakkelijk, om de simpele reden dat de meningen over goed en kwaad steeds weer veranderen. Neem nu Nutricia, dat heeft gekozen voor overleg. Het voedingsmiddelenconcern legt het on derzoek naar genetisch gemanipuleerde melkproducten een jaar stil, op voorwaarde dat een publiek debat in die tijd duidelijk heid geeft over de ethische grenzen aan bio- technologische experimenten. Maar hoe or ganiseer je zo'n debat? En wie garandeert dat die conclusies twee jaar later nog geldig zijn? Duidelijke antwoorden zijn ook al moeilijk omdat de meningen over goed en kwaad sterker uiteenlopen dan vroeger, toen de religie nog een bindende factor was. Volgens Tieleman zouden bedrijven al een veel beter beeld krijgen van morele proble men als ze hun eigen werknemers nauwer bij de ethische kanten van de bedrijfsvoe ring zouden betrekken. „Bedrijven organiseren zichzelf alsof het al leen om winst gaat, maar ze weten donders goed dat er meer aan de hand is. Als je ook morele kwesties serieus neemt, dan ga je je eigen mensen op een andere manier selecte ren en opleiden. Dan moeten ondernemers ook inzien dat kritische mensen wel zo waardevol zijn als de meelopers. Het zijn de kritische geesten binnenshuis die bedrijven voor erger kunnen behoeden." Rotterdam (anp) - De verkoop van cd's via het wereldwijde computernetwerk Internet wordt mogelijk verboden. De NVPI, de branche-organisatie van platen maatschappijen, onderzoekt of het mogelijk is de moderne ver koopmethode te verbieden op grond van de Merkenwet. Het kopen van een cd is bij een postorderbedrijf op Internet stukken goedkoper dan bij er kende platenzaak. Dat komt doordat deze cd's rechtstreeks uit de Verenigde Staten komen, waar de prijzen lager liggen. De NVPI voelt zich gesteund door de nieuwe Merkenwet, die sinds 1 januari van kracht is. De nieuwe wet bepaalt dat iemand die het recht heeft een artikel van een bepaald merk te distribueren, al le andere import kan laten ver bieden. De wet geldt voor allerlei zaken, van kleding tot cd's. De nieuwe wet betekent het einde van de zogenaamde parallelim port: kleine bedrijfjes die buiten de officiële kanalen om goederen Gdansk - De scheepswerf van Gdansk, geboorteplaats van de on afhankelijke Poolse vakbond Solidariteit, is gisteren failliet ver klaard. Daarmee is een einde gekomen aan maandenlange onzekerheid over de toekomst van de met zware schulden belaste werf. President-directeur Ryszard Glouch zei dat het bestuur zich niet tegen de rechterlijke beslissing zal verzetten omdat er meer schul den zijn dan vermogen. Hij zei dat de uitspraak Gdansk verlost van onrendabele scheepsbouwcontracten. In de jaren tachtig was de werf van Gdansk, toen nog Leninwerf geheten, het actiecen trum van Solidariteit onder het bezielende leiderschap van Lech Walesa. Hij keerde er na zijn presidentschap nog even terug als elektricien. Goirle - Ir. E van Rhijn treedt op 2 september aan als de nieuwe directeur van Van Besouw Tapijt. Van Rhijn werkt momenteel nog bij Hunter Douglas, fabrikant van onder andere Luxaflex, waar hij diverse verkoop- en marketingfuncties vervulde. De vertrekkende Van Besouw-directeur R. Neelissen zal na 2 sep tember als commissaris aan het bedrijf verbonden blijven. Doesburg - Algemeen directeur J. Vermeulen van Ubbink uit Doesburg staat sinds 31 juli op straat na een conflict met de raad van commissarissen. Partijen verschilden van mening over het te voeren beleid, zo heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Ook speelden de slechte resultaten een rol. „Die mindere gang van zaken is één van de elementen", bevestigt financieel-directeur A. Poelman. „Verder was er sprake van one nigheid over de toekomstige strategie." Waar de visies precies botsten, laat Poelman in het midden. „We hebben het hier over mensen. En dan moet je voorzichtig zijn." Ubbink, fabrikant van hoogwaardige producten voor de tuin-, tuinbouw- en bouwsector, verwacht dit jaar een 'aanzienlijk lage re' winst in vergelijking tot de vier miljoen over 1995. Utrecht - De nettowinst van Sara Lee/DE (het vroegere Douwe Egberts) is over het boekjaar 1995/96 met 17 procent gestegen tot 820 miljoen gulden, vergeleken met 701 miljoen gulden in dezelf de periode vorig jaar. De toename is volgens de onderneming me de te danken aan reorganisaties. Sara Lee verhuisde afgelopen jaar onder meer de koffie- en thee activiteiten van Rotterdam naar andere Nederlandse steden. Ver der wijst de onderneming op de verkoop van de dessertsproductie aan CSM, de verplaatsing van de decafeïne-activiteiten naar Am sterdam en Kampen, en de concentratie van de producten voor schoenonderhoud in Frankrijk. Dit jaar verwacht de onderneming een verdere groei van het be drijfsresultaat, onverwachte omstandigheden daargelaten. Roermond - Philips Roermond zet de productie van actuatoren (een onderdeel voor de kop van een kleurenprinter) tot het eind van het jaar op een laag pitje. De reden is de drastisch ingekrom pen afname van de belangrijkste klant. Door de maatregel wor den tachtig werknemers tijdelijk binnen of buiten het bedrijf ge detacheerd. Dat heeft een woordvoerster van Philips gisteren be vestigd. Eind september komt Philips met een businessplan waarin moge lijk een nieuwe, vervangende activiteit wordt gepresenteerd. Van een reorganisatie is vooralsnog geen sprake. De maatregelen zijn genomen nadat het bedrijf door een Philipsdelegatie werd gezocht. Van onze verslaggever Steenbergen - Bij AKZO Nobel Fibers BV in Steenbergen, goed voor 170 werknemers, maken ze zich voorlopig geen zorgen over de toekomst. Weliswaar baren de vezelactivi teiten de concerndirectie in Arn hem grote zorgen, maar dat komt vooral door de verliezen op de textielmarkt. In Steenbergen worden echter industriële garens bewerkt voor verwerking in au tobanden. In die 'tak van sport' zoals lokatiedirecteur J. Mulder het noemt, is AKZO Nobel nog steeds marktleider. „In die branche zit groei, maar er komen met name in het Verre Oosten meer spelers op de markt. Dat legt extra druk op de mar ges." De Steenbergse vestiging richt zich met name op Europa. Daar ondervindt ze hevige concurren tie van het Duits-Amerikaanse Hoechst/Celanese en Allied Sig nals, een Amerikaans concern dat enige jaren geleden in het Franse Longwy neerstreek. „We proberen door modernise ring van onze equipment onze po sitie te verbeteren. Daarvoor wil len we meer dan 5 miljoen gulden uittrekken. Een voorstel daartoe wordt binnenkort verder uitge werkt." Mocht het groene licht Worden verkregen, dan zal dat voor de werkgelegenheid in de Steen bergse AKZO-vestiging amper gevolgen hebben. „Niet in aan tallen die de krant zullen halen." De werkgelegenheid bij AKZO Nobel Fibers in Steenbergen is de laatste jaren na een ingrijpende reorganisatie begin jaren negen tig weer stabiel. Eind jaren tach tig stond de Steenbergse fabriek er zo slecht voor dat sluiting dreigde. „Inmiddels zijn we ge lukkig royaal in staat onze broek op te houden," aldus directeur Mulder. (ADVERTENTIE) importeren. De bedrijfjes kopen hun waar vaak in de Verenigde Staten. De eersten die de gevolgen van de nieuwe wet merkten, waren de parallelimporteurs van cd's. On langs bepaalde de rechter op ver zoek van de NVPI dat deze paral lelimport onder de nieuwe wetge ving niet is toegestaan. Wat zit er allemaal in het ZiZo! pakket: «Geavanceerd digi taal GSM-toestel: Philips FIZZ «Libertel abonnement «10 minuten gratis bellen per maand «Handige ZiZo! helplijn «Speciale ZiZo! gebruikersgids. Bel voor meer informatie over het ZiZo! pakket en verkoopadressen 06 05 60 (gratis). ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen.

de Stem | 1996 | | pagina 5