Dit weekeinde opnieuw noodweer in Pyreneeën aBe ich k< het in 'TFe komen hier nooit meer terug Israël 18 augustus weg uit Hebron Tsjetsjeense rebellen blijven Jeltsin tarten De zaak Robin Nederland 1 gebruik 'pb DE STEM BUITENLAND rëSTEM I Hoosbuien in Spanje waren voorspeld I 'Autoriteiten hebben niet gewaarschuwd' PTp yf y - DE STEM COMMENTAAR edrijf was bot BUITENLAND KORT Protest EU tegen anti-terreurwet VS Toename mensensmokkel naar Duitsland Spanning rond 'leerjongensmars' Derry Meer steun voor Venetiaan Gesprek ontbinding Herceg-Bosna mislukt ZiZol'nCor» Pakket voor f 49,9 VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 Van onze verslaggeefster Den Bosch - Het noodweer dat de ramp in de Spaanse Py reneeën heeft veroorzaakt is door het KNMI al vanaf dins dag voorspeld. Het komend weekeinde verwacht het me- tereologisch instituut in De Bilt opnieuwe dergelijke hoosbuien in deze regio. Vol gens het weerinstituut is nooit te voorspellen waar dergelijke buien precies vallen. De Spaanse krant El Pais meldde gisteren dat de autoriteiten geen enkele waarschuwing hadden doen uitgaan in dit deel van de provincie Huesca omdat de de hoosbui 'totaal onvoorspelbaar' was. De meterologische diensten hadden wel gewaarschuwd voor zware buien, maar dan zuidelij ker. „In de Spaanse Pyreneeën is zeer warme vochtige lucht uit het zui den in botsing gekomen met min der warme lucht uit Frankrijk. Die warme lucht wordt tegen de berghellingen omhooggestuwd. Daar ontstaan geweldige buien wolken uit. Het rampgebied is uren achter el kaar door een hele serie buien ge troffen," aldus H. Geurts, woord voerder van het KNMI in de Bilt. De stortbuien begonnen tegen 19.00 uur en gingen een groot deel van de nacht door. Als in een bergebied de grond verzadigd is, gaat de bovenste laag schuiven, waardoor een mengsel van stenen, water, grond door het dal in een aanzwellende stroom naar beneden glijdt. Dat is met de rivier de Aras, waar de camping Virgen de las Nieves aanligt, gebeurd. Tot voor giste ren stond deze rivier nagenoeg droog. Volgens Geurts is het voor het eerst dit jaar dat de Spaanse Py reneeën door dergelijk noodweer worden getroffen. Hoeveel milli meter er in het rampgebied viel, is volgens Geurts pas over enkele weken bekend omdat er weinig weerstations in die regio staan. „Maar het moeten honderden millimeters geweest zijn." In hoeverre houtkap de ramp heeft verergerd, waardoor de grond minder vastgehouden wordt, kan Geurts niet zeggen. „Klimatologisch gezien kunnen dit soort buien in deze regio plaatsvinden. Bijna ieder jaar valt wel ergens in de Pyreneeën of Alpen iri Frafikrfjk, Spanje en Italië meer dan 200 millimeter," zegt de woordvoerder van de KN MI. De catastrofe in Biescas is de ern stigste overstromingsramp die de laatste jaren op een camping in Europa heeft plaatsgevonden. Het lijkt een verhevigde herha ling van de ramp in Le Grand Bornand in de Franse Alpen, 40 kilometer ten oosten van Annecy. Daar kwamen in 1987 in soortge lijke omstandigheden 23 mensen om. Onweer en stortregens leidden er op 14 juli 1987 toe dat de rivier de Borne uit zijn oevers trad. Hier door ontstond een modderlawine die de camping Le Grand Bor- nard, gelegen aan een zijbeekje van de Borne, wegspoelde. Bomen, auto's, caravans en me- tersgrote rotsblokken werden meegesleept. Sommige lijken van de 23 doden werden in het meer van Genève teruggevonden, waar de Borne in uitstroomt. Drie Nederlandse gezinnen ver loren al hun hebben en houden bij de ramp. Hulpverleners waren gisteren op de volledig verwoeste camping Las Nieves de hele dag bezig met het zoeken naar slachtoffers en het bergen van lijken. FOTO EPA VERVOLG VAN VOORPAGINA De in terrasvorm opgebouwde camping werd meegesleurd, evenals enkele bruggen en een deel van de weg. De zon schijnt donderdagmid dag. De Pyreneeëntoppen liggen er blakend bij. Het is nauwelijks voor te stellen dat een halve dag eerder zich hier een apocalyp tisch schouwspel heeft voorge daan. Die fraaie camping werd in een half uur herschapen tot een ware ravage. „Het was hier als de helHzegt een vrouw met tranen in haar ogen. Ze draagt twee pjgstie tas sen. Ze heeft het racketspelletje van haar twee kinderen bijeenge gaard en een paar t-shirts opge raapt. Ik heb ze niet mee durven nemen. Ze waren vandaag aardig rustig. Dus wilde ik ze dit bespa ren. Haar echtgenoot, Felix, valt haar bij. De man uit Barcelona was net drie dagen geleden aangekomen om een prettige vakantie te te vieren. Het had veel en hard gere gend, dat wel, maar om nu te zeg gen dat hij bezorgd was, nee. „Het regent in de bergen wel va ker hard. Geen reden om je zor gen te maken." Totdat hij ineens zijn familie door een meter hoog water in vei ligheid moest brengen. Die boom," wijst hij. Die boom ben ik voor eeuwig dank verschuldigd." Het had hard geregend, al twee dagen lang. En plotseling, om streeks half 7, begon het te stort regenen. Zo hard, dat Wim en Mardien Hartkamp uit Veenendaal de vaat maar even in de voortent lie- Een overlevende van de ramp staat met een bundeltje bezittingen voor zijn verwoeste tent. FOTO REUTER ten staan. Ze hadden net het avondeten op. De vijf kinderen speelden in de caravan. Ze ston den op het achtste terras, aan het water. „Ik was in de voortent. Ik zag in eens water de tent binnenkomen. We hoorden plotsklaps een enorm gerommel, ene soort conti nue donder. Ik keek buiten en zag het beekje buiten zijn oevers tre den. Toen riep ik naar de kinde ren dat we weg moesten. Snel ging iedereen in de auto, We re den als eerste van de camping af. Op dat moment stond het water al centimeters hoog op het as falt." Wim en Mardien Hartkamp zijn naar de camping teruggekomen. Ze zoeken hun caravan. Op het moment dat koning Juan Carlos over de plaats van de ramp wordt rondgeleid, zegt Hartkamp plot seling: „Daar ligt ie." De caravan is vijf terrassen naar beneden ge gleden. De waanzinnige glijpartij kwam teneinde tegen een boom. Het verwrongen wrak lig tussen drie andere caravans: een uit Gran Canaria, een uit Zaragoza. Het kenteken van de laatste is weggescheurd. De paspoorten en andere papieren - 'we hebben niets meer' - zijn door de Guardia Civil weggehaald. Ze liggen bij de andere kostbaarheden op het lokale politiebureau. „We nemen maar wat speelgoed mee voor de kinderen. Die zijn ;zich Wezenloos geschrokken. Vooral de jongste. Die begrijpt niet wat er is gebeurd." Volgens de ANWB waren op de camping maar vier Nederlandse families aanwezig en volgens een woord voerder gaat het met allen goed. Ook de familie Ward uit Yorkshi re raapt wat spulletjes bij elkaar. Zij zaten in hun caravan op het moment dat ze weggleden. „Nie mand heeft ons gewaarschuwd. Maar misschien wist ook nie mand dat dit mogelijk was." Ze waren pas drie dagen in Biescas. „Ik sta nog te trillen op mijn be nen," zegt Ward, terwijl hij wat kinderboeken uit het wrak van de auto haalt. We hebben ons in red ding gebracht in een boom. Vijf minuten, misschien een halfuur hebben we zo gehangen. We ko men hier nooit meer terug." Onderweg naar het vlakbij lig gende stadje Jaca blijkt hoe klein het rampgebied was. Twee kilo meter van de camping wroet een vrouw in alle rust in haar groen- tentuintje. Alsof er nooit een overstroming was geweest. Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Een speciale commissie van de Israëlische regering heeft besloten Israëlische troepen uit Hebron op de westelijke Jordaanoever terug te trekken. (ADVERTENTIE) Stop nu voor eersteklas De beslissing moet nog ter goed keuring worden voorgelegd aan de parlementaire commissies van Buitenlandse Zaken en Defensie. Na een ontmoeting tussen de Is raëlische minister van Defensie Yitzhak Mordechaï en de Pales tijnse president Yasser Arafat, zullen de Israëlische soldaten op 18 augustus het grootste deel van Hebron verlaten, aldus de Israëli sche televisie. Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisterochtend doelen van de pro-Iraanse Hezbollah (partij van God) in de Bekaa-vallei in het oosten van Libanon met ra ketten bestookt. Er raakten zeker twee mensen gewond, onder wie een Syriër. Syrië beheerst de val lei sinds 1976. Het Israëlische leger houdt de controle over het centrum van Hebron waar 400 joodse kolonis ten wonen, temidden van 120.000 Palestijnen. Volgens de Israëlische radio blijft Jeruzalem een vijfde deel van het grondgebied van Hebron contro leren, inclusief het graf van de patriarchen en de weg die de ne derzetting Kiryat Arba met het noordoosten van Hebron ver bindt. Hebron is de laatste grote stad op de westelijke Jordaanoever die Israël volgens de autonomie-ak- koorden aan het Palestijns be stuur overdraagt. De Israëlische minister van Justi tie, Yaacov Neeman, heeft zijn intussen ontslag ingediend. Zijn terugtreden komt op het moment dat de Israëlische justitie een on derzoek instelt naar de mogelijk heid dat Neeman in het verleden een getuige heeft beïnvloed om strafvervolging te voorkomen. Neeman was destijds advocaat van de voorzitter van de ultra-or thodoxe partij Shas, Arie Deri, tegen wie een zaak loopt in ver band met beschuldigingen van fraude. In zijn ontslagbrief aan premier Netanyahu ontkent Neeman de beschuldigingen aan zijn adres. Netanyahu's woordvoerder sprak de hoop uit dat de kwestie snel is opgehelderd en dat Neeman spoedig zijn werk als minister van Justitie kan hervatten. De premier zal in de tussentijd een vervanger aanstellen. Deze week extra: Dé succesvolle Auto\Neek occasionspecial occasionmeu Als wij onze lezers méér te vertellen hebben, doen wij niet moeilijk. Dan maken we AutoWeek gewoon extra dik. Daarom telt AutoWeek deze week maar liefst 72 pagina's. Met allereerst de meer dan 20 pagina's dikke AufoWeek occasionspecial. Die zit barstensvol eersteklas nieuws over tweedehands auto's. Uiteraard compleet met prijzen, verkooptips en aanschaftips. Natuurlijk hebben we nog meer autonieuws. Zoals de test tussen de de gloednieuwe Peugeot 106 GTI en de Peugeot 205 GTI (1991). En één tussen de Mercedes E230 combi en de Volvo 960 2.5 Estate. Verder ook sportnieuws, technisch nieuws, een poster van de Ford Mustang Cobra. Voor zo'n eersteklas autoblad stop je toch meteen bij de eerste winkel die je ziet! Of beter nog: stop met lezen en bel voor een jaarabonnement. Dan heb je voortaan elke week het laatste autonieuws als eerste in de bus. En ontvang je als welkomstgeschenk ook nog eens een schaalmodel van de Ferrari F355! plusi IN HET BELANG van het onderzoek is het Openbaar Minister! niet bereid nadere informatie te verstrekken. Het is een zin die] door de vertegenwoordigers van het OM bijna standaard i richting van de media wordt gebruikt. Niet geheel en al onbegrijpelijk. Onderzoekers van misdrijven hebben er soms baat bij dat ze in alle rust aan een zaak kunned werken, dat ze niet voor de voeten worden gelopen door pro. fessionele of andere nieuwsgierigen. Redenerend dat vroegtii, dige publicaties de onderzoeksresultaten negatief kunnen beïnvloeden, kiezen Openbaar Ministerie en politie liever zelf het moment uit om in de openbaarheid te treden. Het begrip voor de belangen die het Openbaar Ministerie has teert, kent echter grenzen. Soms wordt door het OM zo verbe ten vastgehouden aan een eenmaal ingenomen standpuntdatl de vraag gerechtvaardigd is wie of wat ermee gediend is. De zaak Robin Bogers is hiervan een voorbeeld. Er hangt nog steeds een grote mist van geheimzinnigheid rond de begin april verdwenen Bredase kleuter. Er zijn verdachten, maar jus titie lijkt tot nu toe over niet meer te beschikken dan een aantal moeizaam vergaarde verklaringen. Een geloofwaardige kentenis is nog niet aan de orde, ondanks drie maanden z intensief verhoor. Vanaf het moment van de arrestatie hebben justitie en polM absolute radiostilte betracht. Verder dan nietszeggende pers verklaringen zijn ze niet gekomen. De berichtgeving in de me-1 dia is te danken aan de eigen speurzin van de journalisten. Als klap op de vuurpijl komt het verzoek van het Openbaar Mi-| nisterie om de rechtszaak tegen de verdachten achter gesloten deuren te behandelen. Diverse juristen van naam hebben in deze krant hun verbazing! uitgesproken over de handelwijze van het OM. Zij huldigente-j recht het standpunt dat uiterst terughoudend met een derge lijk verzoek moet worden omgegaan. Rechtszittingen zijn m Nederland in principe openbaar. Slechts wanneer er zwaarwe gende belangen aan ten grondslag liggen, kan van dit beginsel worden afgeweken. De mogelijkheid dat het OM in Breda tijdens de behandeling van het verzoek door de Bredase rechtbank een konijn uit de hoge hoed tovert blijft mogelijk, maar de onderzoeksresulta ten die tot nu toe bekend zijn geworden, geven geen aanlei ding voor die veronderstelling. Voor zover nu valt te overzien dient de wettelijke openbaarheid te prevaleren. onze verslaggever liainsdonksveer - De Flip 's hebben opvolgers gekre- bij de chips van Smith r volwassenen zitten nu lorkaartjes', bij de Sulta- s van Verkade komen 'be- gende popclips'. Dat alles I ie strijd om de gunst van de tonsument. de flipPorage het hoogtepunt joJbij? Chipsfabrikant Smiths ft er eind juli nog een nieuwe jerie tegenaan gegooid, de Spiek- o's met allerlei wetenswaar- „i die kinderen op school uen gebruiken. Van de grote van de wereld tot en met de jeede wet van Newton. Maar of jaarna weer een reeks komt, is afwachten, niddels heeft de chipsbakker| Brussel - Diplomatieke vertegenwoordigers van de Europese Unie zullen hebben gisteren formeel protest aangetekend bij de Amerikaanse regering tegen de D'Amato-wet. De wet biedt de VS de mogelijkheid sancties te nemen tegen bedrijven die meer dan 40 miljoen dollar investeren in Libië en Iran. De Unie is sterk ge kant tegen de Amerikaanse maatregel, omdat ook Europese be drijven de dupe kunnen worden van sancties. Geen enkel land heeft het recht de buitenlandse politiek van andere landen te be palen, stelt Brussel. Bonn - Het aantal illegalen dat Duitsland wordt binnengesmok keld stijgt dramatisch. De afgelopen zes maanden werden 914 ge vallen van mensensmokkel geregistreerd. Dat is ruim 19 procent méér dan het eerste half jaar van 1995. Aan de Duitse grenzen, maar ook midden in de Bondsrepubliek - langs Autobahnen en op de parkeerplaatsen van wegrestaurants - werden het afgelopen half jaar ruim 3500 illegaal ingereisde personen opgepakt; 13 pro cent meer dan in de eerste zes maanden van het vorige jaar. Londen - Inwoners'van de Ndörd-Ierse stad'Lon'döndefry berei den zich voor op een weekeinde van ongeregeldheden en een mo gelijke herhaling van de gewelddadige confrontatie bij Porta- down, vorige maand. Een voor zaterdag door de protestantse Ap prentice Boys Order georganiseerde mars is uiteindelijk gedeelte lijk verboden door de Noord-Ierse politie. Maar duizenden sym pathisanten van de Orde worden nu in de overwegend katholieke stad verwacht om 'historische' rechten te claimen. Paramaribo - Voor president Ronald Venetiaan ziet de toekomst er na gisteren weer iets florissanter uit. De huidige president van Suriname behaalde in de tweede ronde van de presidentsverkie zingen in het parlement meer stemmen dan zijn concurrent Jules Wijdenbosch. Bij de eerste ronde, woensdag, waren de rollen nog omgedraaid. Bovendien lijkt het erop dat de Javaanse coalitiege noot KTPI deel blijft uitmaken van de combinatie Nieuw Front. Sarajevo - De besprekingen over de ontbinding van de eenzijdig door Bosnische Kroaten uitgeroepen republiek Herceg-Bosna zijn mislukt. De Amerikaanse diplomaat Kornblum toonde zich na af loop teleurgesteld. Hij was speciaal naar Sarajevo gekomen om het beraad bij te wonen. Herceg-Bosna moet volgens het Dayton- akkoord opgaan in de moslim-Kroatische federatie, die in maart 1994 werd opgericht. De federatie werd gevormd om een eind te maken aan de strijd tussen moslims en Kroaten in Bosnië en te genwicht te bieden aan de Bosnische Serviërs. De Bosnische Kroaten weigeren echter onder de federatie te vallen, omdat die volgens hen wordt overheerst door de moslims. jrJoke Knoop jiburg - Het is eigenlijk een [enfabriek AaBe haar bestaai Tilburgs laatste textielf Haard, werkte zich al jarenla werkte tegen elke prijs lesnoods tegen de kostprijs jinder om klanten aan zich (linden. De machines en het per- el moesten koste wat kos lan de gang blijven. Een nobe| treven dat ook door allerlei an| lere oorzaken tot een funeste af! oop leidde. ,De meerwaarde van ons produc niet vertaald in de prijs," zeg gen enkele leden van de onderne aad (OR). Ze noemen al (oorbeeld de prijs van de stc voor vliegtuigstoelen. Die is ma rhine-wasbaar, iets wat de vie concurrenten in de wereld nie (oor elkaar konden krijgen. D diegmaatschappijen bespaarde handenvol geld omdat chemiscl reinigen niet meer nodig was. D stof had voor een betere prijs ge leverd kunnen worden. Een ge miste kans. AaBe kon door de kleine of ont brekende winstmarge onvoldoer verdienen om de financiël Jast en de rente daarop af te los len. Daarvoor was weer nieu' kapitaal nodig. Met als gevoj flat schuld op schuld stapelde. I] was niet tegenop te werken. Vo gens een lid van de ondernfl mingsraad staat AaBe voor miljoen gulden in het krijt. In maart kreeg de OR te hor^ flat het bergafwaarts ging en d; Grozny (dpa/afp/rtr) - Het nieuwste offensief van de rebelleni» Tsjetsjenië dreigt de inauguratie van Boris Jeltsin als van Rusland vandaag volledig te overschaduwen. De Russische troepen zijn er gis teren nog steeds niet in geslaagd de opstandelingen uit de Tsjetsj eense hoofdstad Grozny te ver drijven. Twee dagen na het begin van het offensief bevinden zich nog onge veer 3500 opstandelingen in Gro zny. Zij kregen gisteren verster king van tweehonderd medestrij ders. Russische pantserwagens boekten weliswaar terreinwinst, maar slaagden er niet in het om singelde regeringsgebouw in het centrum van Grozny te ontzetten. De rebellen namen een vleugel van het gebouw in. Russische ge vechtshelikopters probeerden hen er met raketaanvallen uit te drijven. Oök in de steden Argoen en Goedermes gingen de gevech ten donderdag in alle hevigheid door. De rebellen hebben tientallen Russische pansterwagens en heli kopters uitgeschakeld. In de ge vechten zijn de afgelopen drie dagen minstens 70 Russische sol daten en 200 Tsjetsjeense rebel len omgekomen. Honderden mili tairen en burgers zijn gewond ge raakt. Het Internationale Rode Kruis riep op tot een staakt-het- vuren. De pro-Russische regering, fl>' gevlucht is naar een Russische basis buiten Grozny, noemde de situatie 'ernstig'. De Russische premier Tsjernomyrdin sprak zich uit voor 'de hardste maatre gelen tegen terroristen en misda digers'. Hij wees echter een grootscheepse hervatting van de oorlog in Tsjetsjenië af. De pre mier wil een tweede 'Afghanis tan' voorkomen. Tussen 1979 1989 probeerde de Sovjetunie te vergeefs Afghanistan onder con trole te krijgen. Tsjernomyrdin zei ook dat df Russische troepenversterkinge» 36 uur te laat in Grozny warec aangekomen. Hij gelastte een on derzoek naar het slechte functio neren van het Russische leger uj de Kaukasus, terwijl toch beken" was dat de rebellen een gr°te operatie wilden starten. Jeltsin hield zich gisteren nog steeds op de vlakte over de opge laaide strijd in Tsjetsjenië. W inauguratie als nieuwe presiden dreigt volledig overschaduwd worden door het falen van hf Russische leger. Jeltsin beloot in zijn verkiezingscampagne snel einde aan de al meer dan a derhalf jaar durende oorlog- Amsterdam (anp) - Van de Eur pese landen maken consument) in Nederland verreweg het mee te gebruik van de nieuwe mog lijkheden om betalingen te vc doen met betaalpassen en cred: cards. bit een onderzoek van Visa blij flat 91 procent van de Nederla te een plastic betaalmidc keft. Na ons land volgen Duitsland L Oostenrijk, waar 57 procent va de inwoners de beschikking heq (ADa Wat zit er allemaal in 'aal GSM-toestel: Philips FL grat,s bellen per maand «H. 8 bruikersgids. Bel voor mei verkoopadressen 06 05 60 (gr ■«dereen bereikba

de Stem | 1996 | | pagina 4