Praktijken psychiaters in de kneP rn oen mensen naar Batavia Raadselachtige bij Nieuwe spelling kost uitgevers van puzzelbladen enkele tonnen Helft van taximeters wordt niet gekeurd 17 imkers gl(B hekelt plan Borst BINNENLAND BINNENLAND KORT longen Vfl.ll 1 3 voor hijvoorbeeld gehandicapten- bekent verkrachting Cel en tbs geëist wegens inoord op meisje Arnhem verbiedt Hess-herdenking Record aantal nieuwe hypotheken Eis 12 jaar tegen verdachte bomaanslag Sport7 niet in Amsterdam en Rotterdam Eerste evangelisch afkickdorp Verzekeringsagenten boos Zaïrezen mogen in Nederland blijven AG 9 AUGUSTUS 1996 J\ gr k- nt Groot-Brittannië en Ierin„, Veel bewolking en van S tijd regen, misschien met o! weer. In Ierland en SchotC soms een stevige zuidenwhj In het oosten van Engelanrt i en toe zon en overwegen droog MiddagtemperaU rond 19 graden; bij zonneschil m zuidoost-Engeland rond 23 België en Luxemburg: Vriiris veel zon en droog. Zaterda van het zuiden uit toenemend» bewolking en later kans op 0n weer. Middagtemperatuur on lopend tot ongeveer 26 graden Noord- en Midden-Frankrijk Vrijdag nog geregeld zon en on de meeste plaatsen droog z» terdag van het zuidwesten ui, meer bewolking en een toene mende kans op regen- of on. weersbuien. Middagtempera tuur rond 25 graden; langs dè kusten van Het Kanaal iets frisser en in de oostelijke de partementen zaterdag wat warmer. Zuid-Frankrijk: Zonnige pe. rioden maar ook een enkele regen- en onweersbui. Grootste kans op buien in de heuvel- en berggebieden. Maxima tussen 25 en 30 graden. Portugal: Flink wat zon, maar zaterdag in het noorden grotere kans op regen- of onweers buien. Temperatuur uiteenlo pend van 22 in het noorden tol 28 in de Algarve. Spanje: Vrij zonnig en warm Met name in het midden ei noorden kans op een onweers bui. Middagtemperatuur tus sen 30 en 35 graden. Langs de kust van Biskaje temperaturen rond 22 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden geregeld zon, droog en middagtemperatuur rond 28 graden. Elders wolken velden, kleine kans op wat re gen en minder warm. Mallorca en Ibiza: Rustig en warm zomerweer. Tempera tuur rond of iets boven de 30 graden. Italië: Veel zon, maar lokaal ook een enkele onweersbui Maxima tussen 28 en 34 gra den. Griekenland en Kreta: In noorden enkele regen- en on weersbuien. In het zuiden droog en veel zon. Maxima tus sen 27 en 32 graden. Duitsland: Veel zon en op de meeste plaatsen nog dr._o. Stijging van temperatuur; za terdag uiteenlopend van 26 in het noorden tot rond 30 in het zuiden. Zwitserland: Flinke zonnige perioden maar ook een toene mende kans op regen- en on weersbuien, vooral zaterdag. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 28 graden. Oostenrijk: Vrijdag flinke zon nige perioden en bijna overal droog. Zaterdag van het wes ten uit meer bewolking en later een toenemende kans op on weersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden. TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haaf naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 4-6-2-2 6-2-7-4-6-2 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Bijkans;4. puree,?' trio; 7. koers; 8. pot; 9. retour; 10- nieuws. Vertikaal: 1. Barbertje; 2. klets;?' nasi; 4. pokeren; 6. oot; 8. prijs- Visitekaartje: R. Kretch uit Dieren 'kinderrechter'. Bnj 'jijdssef 'uauiaoiq jaqjoo sjqoaJ 1!"^ Het nagebouwde VOC-schip De Batavia verwelkomde gisteren in de werf in Lelystad de twee miljoenste bezoeker. Op de voor grond ligt De Zeven Provinciën in aanbouw. foto anp VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1996 A3 jgSTEM Pd Haag (anp) - Het voortbestaan van de praktijken van vrij- «estigde psychiaters en psychotherapeuten wordt bedreigd joor de plannen van minister Borst (Volksgezondheid) met de jpbulante psychotherapie. jat schrijft MKB-Nederland, de oiaanisatie voor het midden- en jlrinbedrijf, in een brief aan de Tweede Kamer. jlKB-Nederland reageert op die Borst in mei naar jj Tweede kamer stuurde. Ze t onder meer aan dat vrij- «evestigde psychiaters en psy chotherapeuten alleen niet-ern- stige gevallen mogen behandelen, get aantal behandelingen moet beperkt blijven tot vijftien. Die bovendien niet langer via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AW BZ), maar via het ziekenfonds of particuliere verzekering. 'm met ernstige klachten zich voor behandeling l tot de instellingen voor geestelijke gezond heidszorg, zoals de Riagg's. Die behandelingen blijven voor ver- j via de AWBZ in aanmer- t plan betekent een bezuini ging van jaarlijks 40 miljoen gul- Jen. De minister wil dat psychia- s meer gaan samenwerken in groepsverband of zich verbinden aan een instelling. Volgens haar komt dit de kwaliteit van het tefk ten goede. De voorgestelde 'knip' in de ver goeding van de ambulante psy chotherapie zal volgens MKB- Nederland leiden tot een toene mende stroom patiënten naar de Riagg's. Die behandelingen wor den wel via de AWBZ vergoed, terwijl mensen zich voor behan deling door een vrijgevestigde behandelaar moeten bijverzeke ren. Veel mensen zullen dat laat ste niet doen, zo verwacht MKB- Nederland. Ook de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie vreest dat er een tweedeling zal ontstaan in de geestelijke gezondheidszorg. Veel mensen die behandeling nodig hebben, dreigen daarvan versto ken te blijven, aldus de organisa tie van psychiaters. Het onder scheid tussen ernstig en niet-ern- stig is bovendien lang niet altijd goed te maken. De wachtlijsten bij de Riagg's zullen nog verder oplopen, hetgeen weer tot een toename van het ziekteverzuim zal leiden. In Nederland werken ongeveer 1.600 psychiaters. Tweehonderd van hen werken geheel zelfstan dig. Zo'n 525 combineren een ei gen praktijk met werk in een instelling. Van onze verslaggever Hilvarenbeek/Etten- Leur/Kerkrade - De Ambro- siushoeve in Hilvarenbeek, een landelijk onderzoekscen trum voor de bijenteelt, wijt de massale bijensterfte op verschillende plaatsen in het land aan de langdurige droog te. Daardoor wordt onder an dere de akkerbouw getroffen door een grote luizenplaag die door de boeren te lijf wordt gegaan met extra bestrij dingsmiddelen. Onderzoeker C. Smeekers noemt de, situatie in de bijenhouderij speciaal dit jaar 'heel verontrus tend'. Bijna elk jaar komen er gens in Nederland wel enkele ge vallen van bijensterfte voor. Twee jaar geleden stierven op de grens van Rijsbergen en Zundert nog een honderdtal bijenvolken met enkele miljoenen bijen door het onjuist gebruik van het be strijdingsmiddel 'Condor'. Het middel werd in strijd met de ge bruiksvoorschriften toegepast door een 'boomkweker in Rijs bergen. Waar de definitieve oorzaak van de massale bijensterfte nu ligt is nog niet bekend. De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het Ministerie van Landbouw in Kerkrade verwacht pas in de loop van volgende week meer te weten over de oorzaak van de sterfte in Brabant, Zeeland en Limburg. In Woensdrecht werd begin deze week nog gedacht aan een middel dat wordt ge bruikt in de bestrijding van de aspergekever. Behalve uit Oost-Nederland en de Betuwe zijn in de drie zuide lijke provincies in totaal zeven tien imkers getroffen door een massale bijensterfte. Het gaat om imkers uit Woensdrecht, Gil- ze en Rijen, Werkendam en Deurne. Foutief werd gisteren gemeld dat ook in Etten-Leur bijen sterfte werd geconstateerd. In Limburg is bijensterfte vast gesteld in Milsbeek, Heijen, Is dat nou niet erg van die Haagse Kees om van de twee miljoen die hij van Justitie heeft gekregen, gigantisch de bloemetjes buiten te zetten? En als hij ze dan nog in het buitenland buiten zet dan is dat tot daaraan toe, maar nee, hij doet het potverdikkie in eigen land. Dat is nou typisch die collectieve Januskop van Neder land die met de ene mond belijdt dat twee miljoen tipgeld te verdedigen is en met de andere muil verongelijkt roept dat dat geld niet verbrast mag worden. Twee miljoen, wat is dat nou helemaal? In de berichtge ving heet het dat Kees een villa van vijf ton buiten Den Haag heeft gekocht. Vijf ton, daar heb je hier amper nog een simpele vrijstaande woning voor. Kees geeft ook grote feesten, naar verluidt. Nou en? Zo komt zijn smeergeld de Nederlandse economie tenminste nog ten goede. Ik durf te wedden dat-ie nog braaf vermo gensbelasting betaalt ook. Kees heeft ook nog een dure auto gekocht, maar verder schijnt hij zich vooral bezig te houden met zijn geliefde hobby: de duivensport. Veel doffer kan het menselijk bestaan toch niet zijn? Zijn er al media op het idee gekomen om te gaan kijken hoe Van Randwijck tegenwoordig woont? MERIJN Dat meldt het Nederlands Meet instituut (NMi), het vroegere IJk wezen. Het NMi is belast met de Delft (anp) - De helft van de zogenaamde taxameters in taxi's, de toestelletjes die aangeven hoeveel een klant voor de rit moet betalen, is niet gekeurd. keuringen. Van de 18.000 taxi's in Nederland moeten 12.000 zijn uitgerust met de taxameter. De overige voertuigen zijn bestemd "J O vervoer en hoeven geen meter te Udenhout - Een 13-jarige jongen uit Udenhout heeft bekend een 12-jarig meisje uit dezelfde plaatste hebben verkracht. Het misdrijf moet volgens verkla- ringen van het meisje eind juni, begin juli hebben plaatsgevonden in een bos. Het meisje heeft pas algelopen zaterdag aangifte ge daan. Dinsdag hield de politie de longen aan. Gisteren is hij voor geleid aan de officier van justitie en vervolgens aan de kinderrech ter. Hij is nog ingesloten. hebben. De verplichting tot de jaarlijkse keuring van de meter is vorig jaar september ingevoerd. Sindsdien zijn slechts 6.000 taxameters ge keurd. De eigenaar van een taxi zonder gekeurde meter kan een boete krijgen van de Rijksver keersinspectie. Volgens de brancheorganisatie KNV Taxi vormen de capaciteits problemen bij de NMi de oorzaak van het lage aantal keuringen. KNV Taxi, die dus de NMi de schuld geeft van het lage aantal keuringen, heeft een brandbrief gestuurd naar het ministerie van Economische Zaken. Weert, Roggel en Sevenum. In Zeeland zijn drie imkers in Noordgouwe, twee in Schudde- beurs en één in Middelburg ge troffen. Bij gevallen van bijensterfte in Oost-Nederland, de Betuwe en in Oost-Brabant wordt dit keer de bestrijding met luizengif in de aardappelteelt als oorzaak van de massale bijensterfte ge noemd. Volgens Smeekens schei den luizen in aardappelen, bie ten en ook granen honingdauw af dat mogelijk door de bijen mee naar de bijenkorf is geno men. In bloeiende gewassen waar bijen hun nectar halen mo gen geen bestrijdingsmiddelen worden toegepast. jtoor Hélène Schenk Oosterhout - De uitgevers van puzzel bladen en -boeken zijn niet gelukkig [bot de invoering van de nieuwe spel- in de Nederlandse taal. Het kost ®n gezamenlijk enkele tonnen. Geen van de uitgevers weet nog met zeker- beid wanneer en of de nieuwe spelling jn puzzels wordt ingevoerd. De he nrijkste vragen voor de uitgevers: wat wil de consument en wat doet de concurrent? Marktleider Keesing in Amsterdam, uitgever ver v ^enksPort-puzzels, zal volgens uitge- l Shnonis een consumentenonderzoek aden en een enquête onder de abonnees. s de overgrote meerderheid nee zegt tegen Mertwe spelling en ons product in dat geval b ®eer koopt, dan zullen wij ons moeten ![)nen °f we de puzzels wel in de nieuwe Sim markt moeten brengen." ïen»(mVerwac'lt echter niet dat er veel te- nat Za' ziin on(der de puzzelaars. „Wij tt ei\onze puzzelaars vanaf september ver een a T* n*euwe spelling- We nemen antal van die nieuwe puzzels op in onze geven daarbij duidelijk aan dat Vol? 1SjVan. nieuwe spelling. voor a18 ®uh-Sever is het een geweldige klus Duw 7 re(^actie °m de bestanden in de com- 2e hè ftWljzigen' voorer ze^s een aantal nieuwe mensen feu u a» moeten trekken. „Die nieuwe spel- ""g kost ons zeker een ton. „Het is een levensgroot probleem, die nieuwe spelling," vindt R. Geensen, uitgever van Puzzelsport (Spaarnestad). We hebben beslo ten er ons op dit moment nog niet aan te hou den en dat zal zeker tot begin volgend jaar zo blijven. Er komt wel een moment dat je je aan de meerderheid moet conformeren. Ik hoop dat de Dikke van Dale en het Groene Boekje het tegen die tijd eens zullen zijn over de nieuwe schrijfwijze." Geensen heeft meer dan een probleem. Het is volgens hem onduidelijk hoe de nieuwe spel ling er precies uitziet, de bestanden in de computer moeten handmatig gewijzigd wor den en dat kost bergen tijd en geld ('tiendui zenden guldens') en duizenden 'oude' puzzels zijn 'waardeloos' geworden. Om maar te zwij gen over 'onduidelijkheid en gezeur' bij de consument als de nieuwe spelling eenmaal in gevoerd zal zijn. De directeur van uitgeverij Marken BV in Venlo, uitgever van Topsport- en kinderpuz zels, zegt dat hij het verstandiger zou vinden een jaartje te wachten met de invoering van de nieuwe spelling in de puzzels. „Ik denk dat het goed is als de mensen eerst vertrouwd kunnen raken met de nieuwe spelling. Pro bleem is dat de concument de nieuwe spelling nog niet kent en dat in de puzzelwoordenboe ken de oude spelling nog gehanteerd „Het direct invoeren van de nieuwe spelling is gevaarlijk," meent de uitgever. „Gevolg kan zijn dat de mensen de puzzels niet kopen. En kopen ze wel, dan kunnen ze denken dat er fouten in de puzzels staan en zich daarover beklagen bij redactie of winkelier. Als de con- Breda - De officier van justitie bij de rechtbank in Breda heeft gisteren zes jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 22-jarige S.G. uit Drunen. Op 31 oktober vorig jaar sloeg de man bij hem thuis het 21-jarige meisje Chantal Bakker uit Den Bosch een aantal malen zo hard met een hamer, dat ze een week later in een Tilburgs ziekenhuis overleed. Er zat een gat ter grootte van ei in haar schedel. De man dacht dat er een complot tegen hem werd gesmeed en dat het meisje, dat re gelmatig bij hem over de vloer kwam, de hoofdschuldige was. Arnhem - Arnhem zal een Rudolf Hess-herdenking door neonazi's uit heel Europa gaan verbieden. Dat heeft loco-burgemeester J. van Doorne gisteren bekend gemaakt. Het officiële besluit wordt pas volgende week genomen, maar vol gens Van Doorne is het zeer onwaarschijnlijk dat de neonazi's door Arnhem mogen marcheren. Van Doorne vreest voor versto ring van de openbare orde. „Uit informatie van de politie blijkt dat eerdere demonstraties in het buitenland uit de hand zijn gelo pen. Bovendien circuleren er geruchten dat antifascistische groe peringen tegendemonstraties zullen organiseren." Voorburg - De lage rentestand doet veel mensen besluiten een nieuwe hypothecaire lening af te sluiten. In de eerst zes maanden van dit jaar werd de grens van een kwart miljoen genomen: 256.000 mensen sloten een woninghypotheek af, dertien procent meer dan in het tweede halfjaar van 1995. Dat betekent een nieuw record. Het grote aantal nieuwe hypotheekafsluitingen betekent niet dat Nederland zich diep in de schulden steekt. De totale hy pothecaire schuld steeg in het afgelopen halfjaar veel minder sterk dan het aantal afgesloten hypotheekcontracten: het Cen- voor de Statistiek (CBS) noteert eeri stijging met 6,5 procent tot 344 miljard gulden. Haarlem - Officier van justitie Prins heeft gisteren voor de recht bank in Haarlem twaalf jaar met aftrek van voorarrest geëist te gen de 42-jarige S.D. uit Zandvoort. Prins beschuldigt D. ervan opdracht te hebben gegeven zijn ex-vriendin met een bom te ver minken. De man, die in februari door de politie Kennemerland werd aangehouden, ontkende ook gisteren. Hij heeft eerder een gevangenisstraf uitgezeten, nadat hij dezelfde vrouw zes jaar ge leden in haar been schoot. Hij kon niet verkroppen dat zij er van door ging en was in zijn eer gekrenkt. De bomaanslag gebeurde op 3 oktober vorig jaar, voor de woning van de vrouw in Zandvoort. De 47-jarige Zandvoortse stapte met haar 21-jarige zoon in de wagen, waarna deze explodeerde. De verdachte deinsde er volgens haar ook niet voor terug om zijn ex vanuit de gevangenis veelvuldig telefonisch te bedreigen en met behulp van anderen en passant allerlei oplichtingen te organise ren. Den Haag - De kans is groot dat Sport7 voorlopig niet in de twee grootste steden van Nederland te zien zal zijn. Amsterdam en Rotterdam hebben geen ruimte op de kabel om de nieuwe zender al bij de start op 18 augustus door te geven. De programmaraad, die in Amsterdam bepaalt welke zenders worden doorgegeven, heeft laten weten dat het station te laat is. De termijn om in het basispakket te komen, zou zijn verstreken. In Rotterdam wordt pas in november uitbreiding van het aantal beschikbare kanalen verwacht. Probleem is dat de instanties die beslissen over doorgifte momenteel wegens vakantie dicht zijn. Dordrecht - Het evangelisch opvangcentrum voor verslaafden De Hoop is aan de rand van Dordrecht begonnen met de bouw van een afkickdorp, het eerste in z'n soort in Nederland. 'Het Dorp', dat op een terrein van achttien hectare komt, zal 60 tot 65 miljoen gulden kosten. Als het begin volgende eeuw klaar is, kunnen er 100 a 150 ver slaafden worden behandeld. „We wachten alleen nog op toestem ming van het ministerie van Volksgezondheid. Dat duurt nu al bijna twee jaar, maar ik ga er vanuit dat het goed komt", zegt al gemeen directeur Teun Stortebeker. De Hoop houdt zich sinds 1975 op evangelische basis bezig met de opvang van drugs-, alcohol-, gok- en medicijnverslaafden. De ini tiatiefnemers waren enkele Dordtse christenen die zich het lot van de verslaafden aantrokken. Met de steun van de plaatselijke protestantse kerken werd een oud fabriekspand in gebruik geno men als opvangcentrum. Den Haag - Uitwisseling van gegevens tussen de commerciële en de publieke poten van uitvoeringsinstanties in de sociale zeker heid leidt tot oneerlijke concurrentie. Assurantiebemiddelaars ondervinden daar financieel nadeel van. Dat is de strekking van een brief die de Nederlandse Bond van Assurantie-bemiddelaars (NBvA) heeft geschreven aan staatsse- cratris De Grave van Sociale Zaken en het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). De NBvA heeft zich verbaasd over uitlatingen van interim-be stuurder Geurtsen van het CTSV. Die liet enige tijd geleden weten dat het CTSV de uitwisseling van gegevens uit de databanken van de uitvoeringsorganisaties (GAK, Cadans, GUO en SFB) en die van hun commerciële afdelingen zou gedogen. Amsterdam - Drie Zaïrese asielzoekers mogen van de rechtbank in Amsterdam in Nederland hun herzieningsverzoek op een ver blijfsvergunning afwachten. De drie maken volgens het vonnis dat gisteren is gewezen, een redelijke kans om permanent in Ne derland te mogen blijven. De Zaïrezen zijn langer dan drie jaar in Nederland. Ze spanden een procedure tegen de staat aan omdat ze vinden dat die het recht heeft verspeeld om hen het land uit te zetten nu de zoge naamde driejarentermijn is overtchreden. (ADVERTENTIE) current overstag gaat, dan moet ik natuurlijk mee." Marken bereidt zich voor op het mo ment dat het bedrijf de nieuwe spelling moet invoeren. „Dat kost zeker veel tijd en geld," bevestigt de directeur. „Wij zitten eigenlijk een beetje met de handen in het haar," bekent R. Duinstee, productie leider van uitgeverij De Denker in Vaassen. Deze uitgeverij maakt puzzels, puzzelwoor denboeken en levert ook puzzels aan kranten. „Het is een hele ingreep om de nieuwe spel ling in te voeren in puzzels en -woordenboe ken. Wij werken met allerlei woordenbestan den in de computer. Duizenden woorden." Volgens Duinstee zijn de puzzels vooral po pulair bij oudere mensen en die zitten naar zijn mening niet in groten getale te wachten op een wijziging van de spelling. „We willen eerst wel een onderzoekje houden. De mensen vragen of ze de verandering willen. Ik denk wel dat we er op den duur niet omheen kun nen." De Denker levert ook aan kranten. Uit die hoek zijn volgens de productieleider nog geen verzoeken gekomen de puzzels in nieuwe spelling aan te leveren. In dat geval zou de uitgeverij ook 'nee moeten verkopen'. We kunnen pas op zijn vroegst tegen het eind van dit jaar in de nieuwe spelling leveren." Be sluiten zijn bij De Denker nog niet gevallen. Of de puzzelboeken in nieuwe spelling op de markt komen, is ook nog onduidelijk. Duin stee: „Dat hangt af van de vraag of we de puz zels in nieuwe spelling zullen maken. We wachten eigenlijk ook een beetje af wat de concurrent doet."

de Stem | 1996 | | pagina 3