4 Dit vergeven ze Hunt nooit' Marko Koers droomt nu van medailles Bijro Unicum Jaklofsky in olympische finale Agassi seniors droom komt eindelijk uit Canadese sprinters voorkomen 'zekere zege' Amerikanen zonder Lewis Donovan Bailey legt vinger op zere plek Onbekende DB STEM SPORT BJ pESTEM ATLANTA 100 96 Zevende plaats op 1500 meter smaakt naar meer voor Nederlands recordhouder Slechts twee wereldrecords in atletiek Jij sliil» iiji MAANDAG 5 AUGUSTUS 1996 Sharon Jaklofsky. foto epa Atlanta (anp) - Nog nooit hoefde Sharon Jaklofsky een verspringwedstrijd te verla ten na drie ongeldige spron gen. Het gebeurde haar voor het eerst in de grootste wed strijd die er is: de olympische finale. Jaklofsky was in vorm en de sprongen waren ver, maar telkens kwam ze bij de afzet te ver op de afzetbalk terecht en ging de rode vlag omhoog. Zelfs als ze, na over leg met trainer Van Commenée op de tribune, de aanloop een voetje meer terug begon, kwam ze ver keerd uit. „Normaliter gebeurt me dat nooit. Ik ben diep teleurge steld. Ik was niet nerveus, wilde echt ver springen. De omstandig heden waren perfect." De 27-jarige Jaklofsky, op 12 juli de laatste sporter die zich in naam van Nederland voor de Olympi sche Spelen plaatste na het nodige gebakkelei, haalde donderdag overtuigend de finale met een Ne derlands record van 6,75 meter. Van Commenée zei dat de geboren Australische met risico moest springen in de eindstrijd, omdat ze anders geen kans zou hebben in het sterke veld. Alleen de beste acht atletes na drie pogingen mochten door voor nog eens drie sprongen om de me dailles. Daartoe was tenminste 6,74 nodig, bleek achteraf. De Au stralische Nicole Boegman stond na drie sprongen op de achtste plaats met 6,73. Jaklofsky was dus verplicht haar top te bereiken. Volgens Van Commenée was ze, ondanks een wankele voorbereiding door een enkelblessure, in staat tussen de 6,85 en 6,90 te halen. Met name de 099 eerste sprong was ver, maar dus ongeldig. „Als ik zonder risico spring, haal ik 6,50. Daar heb ik niets aan, daarmee zit ik niet bij de laatste acht. Maar het is wel een vervelend gezicht. Drie ongel dige pogingen in de olympische fi nale. Sorry, ik heb geen leuk ver haal voor jullie. Ik hoop dat ik la ter het goede van deze Olympische Spelen zal onthouden. Mijn Ne derlands record dus." Zonder Carl Lewis slaag den de Amerikaanse sprinters er zaterdaga vond niet in de 4x100 meter te winnen. Canada bleek te sterk. Volgens de Amerikaanse media lag de schuld bij sprintcoach Erv Hunt, die Lewis uit het team hield. Dat Ca nada met Olympisch kampioen Donovan Bai ley simpelweg een maatje te groot was, kwam bij niemand op. Atlanta - Ze konden niet verliezen. De Amerikaanse sprinters werden al voor de 4x100 meter-finale op een voetstuk gezet. Carl Lewis moest volgens Amerikaan se tv-, radio- en kranten verslaggevers in de ploeg worden opgenomen om 'even' zijn tiende gouden Olympische medaille op te halen. Want er kon toch niets misgaan. Sprintcoach Erv Hunt werd zelfs voor gek versleten, toen hij waarschuwde voor Cana da. Want Amerikaanse sprinters zijn toch de bes ten ter wereld? Hunt was al dagen de meest ge plaagde man van de Verenigde Staten, want hij durfde het aan om Carl Lewis buiten zijn esta fetteploeg te houden. „Carl heeft te weinig meegetraind. In een es tafette komt het vooral op ritme, coördinatie en concentratie aan. Het risico dat het met Carl in de ploeg zou misgaan, was veel en veel te groot," was de logische verklaring van Hunt. Maar daar wil vermoedelijk niemand iets van weten in de VS. Zaterdag, na de door Canada op overtuigende wijze gewonnen ra- Atlanta (anp) - Andre Agassi vervulde zaterdag de olympi sche droom van zijn vader Mi ke. De zoon won olympisch goud waar de vader twee keer faalde. Agassi (26) versloeg op het centre court van Stone Mountain Park de Spanjaard Sergi Bruguera in 78 minuten, 6-2 6-3 6-1. Zijn prestatie was nauwelijks aan sprekend. Zeven spelers uit de top-tien meden Atlanta. Bru guera, afgezakt naar de 69e plaats op de wereldranglijst, was op het hardcourt meer aangever dan afmaker. Wel opvallend was de aanwezig heid van Mike Agassi, 65, de va der van André. Hij zat voor de eerste keer in zijn leven in de hoek van zijn zoon. De aanloop naar de finale bekeek hij op de kabel vanuit zijn woning in Las Vegas. Pas na de zege in de halve eindstrijd vloog hij naar Atlanta. Emanoul Aghassi bokste in 1948 in Londen als bantamgewicht in het olympisch toernooi. Op de dag van zijn eerste gevecht werd hij ziek. Vier jaar later verscheen hij als vedergewicht in de olym pische ring van Helsinki. Hij ging in de eerste ronde knock-out. Het waren de grootste teleurstel lingen uit de sportieve loopbaan van Aghassi, toen een Iraniër. In 1952 vluchtte hij met zijn gezin naar de Verenigde Staten uit vrees voor de bloedige gevechten tussen Turken en Armeniërs. En gels sprak hij niet. Hij won wel drie Golden Glove-titels in Chi cago tussen 1953 en '55. Uitsmijter Tennis ontdekte Mike Agassi in Las Vegas, waar hij een baantje vond als kelner en uitsmijter in een casino. Het was het spel voor de geslaagden, de rijken in het le ven. Vanaf dat moment ging zoontje André tennissen. Hij bleekte zijn zwarte haar om zijn Iranese nationaliteit te verber gen. Mike drilde de jongste Agas si dag in dag uit. Twaalf jaar jong bracht zijn va- der hem onder op de Bollettier I Academy in Florida. André deel de daar een kamer met Jim Cour- ier, verging van heimwee, sloeg dozijnen rackets kapot op de ce- menten banen en maar werd beste tennisser die Bollettieri ooit I bezat omdat hij zich wilde bewij. zen tegenover de wereld. Omdat hij zich waar wilde maken in de ogen van zijn vader. Mike Agassi was een hardvochtig man. Voor zichzelf en zijn kinde ren. Nadat André in 1992 Wim bledon had gewonnen in vijf sets, zei hij alleen dat het ook in vier sets had gekund. Een compliment kwam er niet over zijn lippen Pas vorig jaar, na een bypass- I operatie, verzoenden vader en zoon zich. Hoogste „Dit goud betekent meer voor mijn vader dan voor mij", sprak Agassi zaterdag na zijn zege. Hij vergeleek het olympisch goud met de Grand Slams, waarvan hij er drie van de vier (Roland Gar ros niet) won, „Een Grand Slam is het hoogste in het tennis. Olympisch goud het hoogste in de sport." Hij vertelde niet dat zijn sponsor Nike, die hem een contract van 100 miljoen dollar in tien jaar, buitengewoon gebrand was op olympisch tennisgoud. Dat Nike voor het gedevalueerde olympisch goud zelfs de bonus van een Grand-Slamzege over had: een miljoen dollar. Het e traatje dat Richard Krajicekna 1 na zijn Wimbledon-zege even eens van Nike kreeg. Agassi kende een moeizaam olympisch toernooi. Hij bleek nog steeds niet fit en kwam tegen 'tennisvliegen' in gevaar. Pas in de eindstrijd bewoog hij lichtvoe tiger over de baan. „Hij bewaar de zijn beste spel voor de finale," zei coach Tom Gullikson. Vader Mike zat er zwijgzaam bij. Hij keek zonder emoties toe. Al zal hij zonder enige twijfel terugge dacht hebben aan zijn Olympi sche Spelen in '48 en '52. Vreugde bij de Canadezen. ce, kreeg Hunt inderdaad meteen de schuld. 'Hunt, where was Carl' ('Hunt, waar was Carl'), had een supporter op een levensgroot kartonnen bord geschreven. Op de televisie werd de coach de ge hele avond stevig aangepakt. „Met Lewis in plaats van Tim Harden was het wel gelukt," werd bijvoorbeeld door een ver slaggever op NBC geconstateerd. Maar dat de Canadezen met 37,69 seconden de tweede tijd in de ge schiedenis liepen en Harden bij de Amerikaanse trials ruim schoots voor Lewis eindigde en dus een betere sprinter is, werd bij al die analyses overgeslagen. Chauvinisme Het gedrag van de Amerikaanse media voor en na de estafette-fi nale was typerend voor het Ame rikaanse chauvinisme in Atlanta. Vrijwel niemand hield er reke ning met een nederlaag op de 4x100 meter. Want wat van bui- foto de stem/ben steffen ten de Verenigde Staten komt, stelt toch niets voor, is de wat simpele overtuiging van veel Amerikanen. Alleen de sprinters zelf en coach Hunt bleken zaterdag te kunnen relativeren. „We waren volstrekt kansloos. Ook met Carl Lewis hadden we dit verloren," stelde team-captain Dennis Mitchell. Sterker nog, ook Mitchell was vooraf bang voor een afgang met Lewis in de ploeg. „Met Carl erbij hadden we misschien niet eens zilver gehad. De verschillen wa ren klein. Met Carl was er altijd extra verlies geweest bij een wis sel. Ja, ik weet ook wel dat het publiek dat niet ziet en niet eens wil horen. Maar zo ligt het nu eenmaal." Teambelang Hunt had geen spijt van zijn be slissing, zei hij. „Ik moest aan het teambelang denken. Was het maar zo simpel dat het anders lag. Natuurlijk gun ik Carl Lewis zijn tiende gouden medaille. Maar die lag hier niet zomaar voor het oprapen, maar dat wil niemand hier inzien," foeterde de coach. „Je doet het toch niet goed. Als we toch goud hadden gewonnen, hadden ze allemaal geroepen 'zie je wel, Carl had tienmaal goud moeten hebben'. Nu we zilver hebben, roepen ze allemaal dat dat komt omdat Carl er niet bij was. Onzin." Donovan Bailey, de tweevoudige Olympische kampioen uit Cana da, kon wel lachen om de ruzie in het Amerikaanse kamp. „We wis ten al die tijd dat we ze zouden pakken. Met of zonder Lewis. Er gens hoopte ik erop dat ze Lewis zouden opstellen, want dan was het nog gemakkelijker gegaan. Hunt had gelijk, maar probeer ze dat hier met die goudkoorts maar eens duidelijk te maken. Al wordt Erv Hunt tachtig jaar, dit verge ven ze hem nooit meer." Atlanta - Voor Donovan Bailey, de Canadese slotloper op de 4x100 meter en eerder winnaar van de individuele sprint in het wereldrecord van 9,84 seconden, was de zege van zijn ploeg in de estafette een aardige gelegen heid de vinger op de zere plek te leggen bij de Verenigde Staten. Nadat de Amerikaan Dennis Mitchell had gesuggereerd dat zijn landgenoten nog altijd de beste sprinters zijn, zei Bailey: „Ik dacht dat Bruny (zijn land genoot Surin) en ik vorig jaar tweede en eerste waren op de WK. Dat we ook toen de estafet te wonnen. Ik dacht ook dat ik afgelopen week het wereldre cord op de 100 meter heb gebro ken. En vandaag maakte het ons niet uit wie de Amerikanen of welk team dan ook hadden op gesteld. Al waren het wezens van de maan geweest. Wij waren de besten." Bailey wilde ook nog wel reage ren op een ander misverstand in de dop. Na de zege van Michael Johnson op de 200 meter, in een verpletterend wereldrecord, was de vraag gesteld wie nou de snel ste man op aarde was, Bailey of Johnson. De eerste: „De snelste van de wereld is altijd degene die de 100 meter wint. Ik vraag me af waarom dat nou opeens per 1996 veranderd zou zijn." Andre Agassi, beste spel in finale. FOTO EPA Door Frank van Geloven Atlanta - Vier jaar na de Olympische Spelen van Barcelona lijkt Marko Koers op weg aansluiting te krijgen met de wereldtop. In Spanje haalde hij als 19-jarige debutant de halve finales op de 800 meter. Een grote belofte leek in aantocht, maar drie magere jaren volgden. In Atlanta was Koers er in eens weer. Zaterdag werd hij knap ze vende in de finale van de door de Alge rijn Nourredine Morceli gewonnen 1500 meter. „Natuurlijk wil ik nu meer. Ik heb het ge voel dat er in de toekomst medaillekansen zijn," verklaarde de 23-jarige atleet na zijn race. Zo'n gevoel na een zevende plaats? Het lijkt niet indrukwekkend, maar in het ijzersterke veld in Atlanta was het zaterdag wel degelijk een ereplaats met een bronzen randje voor Koers. De 1500 meter is immers een afstand die hij niet vaak loopt. Zijn hart ligt op de 800 meter, maar op die verlengde sprint zag hij in Atlanta door de zware kwalificatie-ei sen in de drie halve finales minder kansen op de eindstrijd dan op de anderhalve ki lometer. „Maar toen ik op de 800 meter die jongens bezig zag, kriebelden mijn vingers. Ik heb toch het gevoel dat dat mijn race is. Ik wil de komende jaren de strijd met die gasten aangaan, want ik moet toch ook een tijd van 1.42 of 1.43 kunnen lopen," klonk het strijdbaar uit de mond van de Nederlandse recordhouder (3.33,05) op de 1500 meter. Allure Met zijn moeder op de tribunes van het op nieuw uitverkochte Olympisch Stadion liep Marko Koers zaterdag al met de allure van een wereldtopper. Een ronde voor het einde liet hij zich bijvoorbeeld niet van de wijs brengen door een val van de Marok kaanse favoriet Hicham El Guerrouj, vlak voor hem. Alleen zijn eindschot was - op nieuw - niet goed genoeg om in de strijd om Marko Koers blaast uit na de finale. de medailles mee te doen. Koers: „Als ik in de toekomst wat wil, zal ik daarin toch moeten verbeteren. Hoe? Door harder en anders te trainen. Theo (Joosten, Koers trainer - F.v.G.) zal nog inventiever moeten worden, maar samen komen we er wel uit. Hij liep wel iets anders in de finale dan in de voorgaande twee wedstrijden. Voor- foto de stem/ben steffen zichtiger en 'gluiperiger' ook. In de halve finale had de atleet uit Molenhoek van meet af aan mede het gebeuren bepaald. Het gevolg was een inzinking op het laat ste rechte stuk en bijna uitschakeling voor de finale. „En dat wilde ik dit keer koste wat het kost voorkomen. In de halve finale had ik door mijn aanvallende stijl van lopen geen energie meer over voor de eindsprint. Ik wilde dit keer zuiniger lopen. In baan één bijvoorbeeld. En niet in baan twee, zoals in de halve finale. Het heeft allemaal goed uitgepakt, want op de laatste meters had ik nog kracht over, daarom kon ik net ze vende worden," constateerde hij met ple zier. Fascinerend De winst van Atlanta zat volgens Koers vooral in het feit dat hij nu eens van dichtbij kon meemaken hoe een race om de hoofdprijzen in tactisch opzicht ver loopt. Het was volgens hem een wereld van verschil met de Grand- Prix-wed- strijden, waarin de tijden altijd voorop staan. „Het gedrang, het afwachten en naar el kaar kijken. Ik vond het fascinerend. Zo'n race had ik nog nooit van zijn leven mee gemaakt en ik heb van deze ene wedstrijd meer geleerd dan van vijf Grand-Prix-ra- ces. Zo'n ervaring moet je hebben voor de toekomst, want het gaat er hier toch totaal anders aan toe dan bij een wedstrijd met hazen." Voor het zelfvertrouwen is 'Atlanta' ook goed geweest voor Koers. De afgelopen ja ren voelde Koers steeds dat hij te kort kwam voor de top. Dit seizoen was dat al minder, op de Olympische Spelen kwam de bevestiging. „Er zit nog steeds groei in. Meer dan ooit zelfs," vertelde de atleet. „De afgelopen jaren was ik gewoon niet goed genoeg voor de finales. Nu wel. Mijn lichaam wordt sterker, maar is nog niet uitgegroeid. Het kan allemaal nog beter. Dat voel ik ook." Koers zal zich de komende jaren ook als full-professional verder willen ontwikke len. Zijn studie aan de University of Champaign in Urbana Illinois zit er nu op. „Ik kan me volledig op atletiek richten. Wil er wel bij werken, maar atletiek wordt de komende jaren toch mijn hoofddoel. Ik heb nu aan succes kunnen ruiken; dan moet het ook maar eens komen." Atlanta (anp) - De atletiekwed strijden tijdens de Olympische Spelen hebben twee wereldre cords opgeleverd. Dat is eentje minder dan vier jaar geleden in Barcelona. De beste prestaties vielen wel op aansprekende nummers: de sprints bij de mannen. Zo was het ook bedoeld. De baan was keihard en zou vooral de sprin ters bekoren. Donovan Bailey liep 9,84 op de 100 meter, 0,01 sneller dan Leroy Burrell twee jaar geleden in Lausanne. Mi chael Johnson zorgde voor het hoogtepunt van de atletiek door de supertijd van 19,32 op de 200 meter te verwezenlijken. Dat is 0,34 beter dan hij eerder was tij dens de Amerikaanse trials. De wereldrecords van Barcelona vielen op de 400 meter horden (Young) en de estafettes voor mannen. De Verenigde Staten pakten de meeste gouden medailles: dertien stuks. Dat is overigens minder dan tijdens de Spelen van Los Angeles in 1984. Toen waren hei er zestien. Overigens: in 1984 de den de communistische landen niet mee. Veelzeggend voor de spreiding van de atletiek over de wereld was een ander record: 22 landen behaalden ten minste een gouden medaille. In totaal vielen 43 lan den in de prijzen. (ADVERTENTIE) Ga nu naar Primaffoon en win een dag met Je favoriete voetbalploeg. Op 21 augustus start de PTT Telecompetitie weer. En met een beetje geluk volg je je club voor één keer van wel heel dichtbij. Als je nu iets koopt bij Primafoon, kun je meedoen aan een unieke wedstrijd. De hoofdprijs? Een hele dag eregast bij je favoriete club uit de PTT Telecompetitie. Of je maakt kans opvoor een wedstrijd uit de PTT Telecompetitie. De actie loopt tot en met 24 augustus. Koop dus nu iets bij Primafoon en scoor het wedstijdformulier. Deze actie geldt ook bij een aankoop via het gratis nummer 06-0402. DE WINKEL VAN PTT TELECOM Atlanta (anp) - Anton Gees- L,k heeft het olympisch gouc aterdag om de nek gehangei de Cubaanse volleybal- Lrs Cuba is bij de vrouwei og steeds nummer één. Maai China is in anderhalf jaar tijc aardig dicht in de buurt geko men. Het verschil in de finale (14-1( 15-12 l?-16 15_6' was vooral er varing en Mireya Luis, de best „Deelster ter wereld, ook al mee ,enog geen 1,75 meter. Alle hoo] Atlanta - Een heuvelachti parcours was gisteren d grootste dwarsligger voo Bert van Vlaanderen in d Olympische marathon. Ee 45e plaats in 2.20.46, o meer dan acht minuten va de Zuid-Afrikaanse win naar Josia Thugwane. Mee dan een bijrol zat er in Al lanta niet in voor de bes! Nederlandse marathonlc per van dit moment. Van Vlaanderen was als een va de talrijke belangrijke outside aan de ruim 42 kilometer lanj race begonnen. De derde plaa bij de wereldkampioenschappf in Stuttgart in 1993 en zijn pe soonlijke record van 2.10.36 wi ren veelbelovend voor een sta op de Olympische Spelen. Ra optimisten in het Nederland kamp droomden zelfs van m daillekansen. Zover kwam het niet en zove mochten ze eigenlijk ook ni verwachten van Van Vlaandere die in Atlanta zijn eerste mar thon liep sinds april 1995. E< scheenbeen- en rugblessure w ren bijna een jaar lang spelbr kers. Aan krachttraining kwa hij in die periode nauwelijks te Pas drie maanden geleden kon 31-jarige atleet weer voluit ga: op de training. Normaal gesproken komt e marathon in augustus dan vroeg. „Maar een olympische m rathon is natuurlijk wel iets b zonders. Dat wilde ik meem ken," was het excuus van V Vlaanderen, die door 1 NOC/NSF werd aangewezen basis van zijn wereldtijd in 19 in Rotterdam (2.10.36) en vormbehoud dat hij de afgelop maanden toonde. 'Verveling' De Olympische Spelen duurd maar drie dagen voor de atleet Maartensdijk. Vrijdag arriveer hij in Atlanta. Voor vanda staat het vertrek al op het pi gramma. Medici adviseerden Van Vlas deren of drie weken, of enk dagen voor de marathon naar J lanta af te reizen. Hij koos v< het laatste. „Want drie wek rondhangen, leek me niet 1 paald optimaal. De verveling k dan wel eens een hele nare fac worden," meldde Van Vlaam ren. Toch was hij blij met zijn kei „Aan de voorbereiding heeft niet gelegen. Ik was condition uitstekend. Ik voel me zelfs goed nu," constateerde hij enk minuten na zijn finish. Waar lagen dan de problemen Van Vlaanderen: „Het parco was veel zwaarder dan ik 1 verwacht. Veel te heuvelacl voor mij op dit moment in ie geval. Na tien kilometer voeld niijn bovenbenen al. Berg moest ik ontzettend op mijn t den bijten. Dit soort parcour ben ik niet meer gewend. Met andere voorbereiding en een j krachttraining was het allen anders geweest. Maar dat za bij mij nu eenmaal niet in." Na dertien kilometer al mi Van Vlaanderen afhaken bij kopgroep, die toen nog uit man bestond. Het gebeurde net eerste serieuze klimmf »Het ging minstens acht pro< omhoog. Dat was net te veel i me. Heuvel-op moest ik st( doorbijten en heuvel-af ontsp nen. Je weet dat je daar de race last van zult hebben. Eer zinking kun je te boven kor maar stijve bovenbenen, dat j niet meer over." uit^ z^n wedstriid i,Omdat ik toch een keer moest testen op de marat Mijn laatste was al meer dan jaar geleden. Ik ben boven niet naar Atlanta gekomen o: na dertig kilometer weer ii ous te stappen. Dat was wel eerloos geweest. Liever erger veerig en uitlopen dan een vroeg stadium naar huis. Verrassende winnaar °P het moment dat Van Vlaa

de Stem | 1996 | | pagina 14