Anky treurt in stilte om gemist goud DE STEM Volleyballers krijgen na tien jaar keihard werken hun gouden beloning Lichte tik tegen balk kost Jan Tops goud B1 STANDPLAATS ATLANTA 'Jongens, ik heb zilver gewonnen, dat is toch ook mooi' ATLANTA'96 TV RADIO Ook Samaranch komt nu met kritiek I 1 ie 88 QQ 1 07 i 89 90 94 92 88 87 93 89 93 ■87 93 94 88 93 95 95 95 94 92 91 94 94 90 92 94 95 88 91 93 87 92 92 93 91 88 93 92 93 -86 87 92 91 92 J I. a I. f P. I, itie. Sport MAANDAG 5 AUGUSTUS 1996 Oranje sterkste in thriller Al drie weken hebben we ruzie met deze stad. Maar je mag nooit met ruzie weggaan, zo hebben we van onze vaders en moeders geleerd. Dus voor we dinsdag avond van het vliegveld Harts- field opstijgen, moeten we het met iedereen goed gemaakt hebben. In Verner Street hoe ven we de deuren niet langs, want we leefden er met nie mand in onmin. Onze hospita zal haar Nederlandse huurders zeker allerhartelijkst uit zwaaien. Die heeft enige tien duizenden dollars van ons in haar handtas zitten. Ze is een van de Atlantans die ruim ver diend heeft aan de Spelen. Het is haar gegund. Atlanta was een organisatori sche 'ramp', maar op haar vriendelijke bewoners kan geen lid van de olympische fa milie kwaad zijn. Het is meer de plaatselijke organisatie ACOG, die een schop na ver dient. De club van oplichter Billy Paine, de man die mede namens Coca Cola de Spelen onder valse voorwendselen naar Atlanta heeft gelokt. Slechts op het punt van het kli maat bleek de leugenaar geen leugenaar. Gelukkig stonden we de afge lopen weken niet alleen in ons chagrijn. Nooit eerder is er zo afgegeven op de organisatie van de Spelen als nu in Ameri ka. In de 'bull-pen', zo heette de grote cirkel in het hoofd perscentrum,waar duizenden journalisten dagelijks hun stukjes zaten te tikken, trof je de meest exotische buren aan als je er eenmaal een plaats had weten te veroveren. En of ze nu uit Honduras of Zuid- Korea kwamen, Atlanta hing iedereen de keel uit. Soms laaide er een discussie op over Door Chris van Nijnatten de vraag of de Olympische Spelen in deze vorm niet opge heven moeten worden. Keith Waterhouse van de Engelse Daily Mail bemoeide zich er op een dag nadrukkelijk mee en riep: „Natuurlijk moeten de Spelen wel doorgaan; het is al leen Atlanta dat opgeheven moet worden." Weg na drie weken ruzie Zoiets gaat een beetje ver. Maar van ons mag de luxaflex rond deze stad voor de duur van een paar maanden stijf dichtgetrokken worden. Dan kunnen ze zonder dat er ie mand toekijkt, elkaar eens goed uitkafferen, want hier weet men best dat er een zoot je van de Spelen gemaakt is. Ze moeten alleen, als ze er on derling uit zijn, eens laten we ten wie er nu de schuld krijgt van die onbeschijflijke chaos waarin de atleten hun medail les hebben moeten veroveren. Sydney, alleen al vanwege die locatie kunnen de komende vier jaar niet snel genoeg om zijn. Greenpeace zal er een van de ondersteunende organisaties zijn. Dat klinkt toch een stuk geruststellender dan Coca Co la en McDonalds. Conyers (anp) - De tik was nauwelijks hoorbaar. Top Gun raak te zondag in de individuele Olympische springwedstrijd de balk heel licht aan. Het kostte Jan Tops (35) wel de gouden medaille. Het goud ging naar Ulrich Kir- chhoff. De Duitse ruiter bleef in twee omlopen foutloos en liep met Jus de Pommes alleen tegen een tijdstraf op. Tops eindigde in de barrage voor de zilveren me daille op de zevende plaats. Top Gun was te moe om goed te kun nen lopen. Jos Lansink finishte in de finale op de gedeelde elfde plaats. Emile Hendrix plaatste zich met Finesse niet voor de tweede ronde. Hij had in de ope ningsmanche twaalf strafpunten. Lansink kreeg met Carthago Z acht strafpunten; in beide omlo pen gooide de hengst een balk er af. „Meer zat er niet in. Natuur lijk had ik hoger willen eindigen, maar ik heb Carthago pas sinds 16 april. Het mooiste is dat hij in de zwaarste omloop, de tweede, het beste sprong. Hij kan het ni veau dus aan; alleen moet de combinatie nog groeien." Met de overwinning van Kir- chhoff (28) waren minimaal twee Nederlanders heel gelukkig: Adrie Jespers uit Prinsenbeek en Wiepke van de Lageweg uit het Friese Beers, de eigenaren van Jus de Pommes. Zij glommen van trots. Hun hengst was in een klap miljoenen waard. „Maar we ver kopen hem niet. We willen nog nakomelingen van hem zien," al dus Van de Lageweg. VERVOLG OP SPORT - 86 Werth Van runsven (links) feliciteert haar grote rivale Isabell h met het behaalde goud. cr\Tr\ r\c cTcitAtocM ctccccm FOTO DE STEM/BEN STEFFEN NEDERLAND I 6.59-9.00 uur De hoogtepunten van de afgelopen nacht met daarbij de Olympi sche slotceremonie. En Jack van Gelder presenteert voor de laatste keer Studio Atlanta. Atlanta (anp) - Na tien jaar keihard werken eindelijk mud en een einde aan de vele sneren aan het adres van de Nederlandse volley- balploeg. Het is zo Neder lands om te zeggen 'weer tweede!' of te vragen 'mag het iets meer zijn?' De verrichting om voor de tweede achtereenvolgende heer zilver te veroveren bij Olympische Spelen in een grote teamsport was al on Nederlands. En om dan dat zilver in een fabuleuze thriller om te smeden tot goud: onvergetelijk. Be volleyballers leverden die pres tatie, in een ener verende finale, waarin de lach en een traan voort durend dicht bij elkaar lagen. Het gelukkige ge zicht was oranje: 3-2 (15-12 9-15 16-14 9-1517-15) en niet tegen de eerste de beste. Italië is tenslotte al sinds Barcelona absoluut het toonaangevende volleyballand met de indrukwekkendste, hard ste competitie. Nederland mocht (vinnen, Italië moest. Als je tien keer tegen die Italia nen speelt, verlies je acht keer. Twee keer kun je winnen, als je een goede dag hebt," zeggen de routiniers Ron Zwerver en Peter Blangé bijna in koor als in de eindstrijd voor de zoveelste keer Italië de tegenstander blijkt. On langs, bij de World-Leaguefinale in Ahoy' zegevierde Oranje voor het eerst in een belangrijk toer nooi. Waarom zou dat zondag in het niet eens volle maar aardig oran je Omni Coliseum (capaciteit 17.000 toeschouwers) dan niet opnieuw kunnen? Nederland liep 'sindsRotterdam 1 op 10, dat kon in Atlanta toch 2 op 10 worden? Ja, maar daar was wel een super dag voor nodig, zo een waarop niets fout gaat met passen en ser veren; waarop de middenaanval (Bas van de Goor of Henk-Jan Held) toeslaat voordat een Itali aan met de ogen kan knipperen en Olof van der Meulen clean en effectief de rommel opruimt, ter wijl Zwerver en Guido Görtzen neebezemen. Zo'n dag als tegen Rusland, toen Zwerver weinig meer hoefde te doen dan de opslag van de tegen stander in de handen van Blangé te leggen? Nee. De halve finale te gen de Russen viel te programme- i ten, uit te rekenen. Dat lukt tegen Italië niet. «Tegen Rusland speel je tegen een structuur. Als er een ander inkomt, verandert het spel daar van niet. Bij Italië ligt dat anders. Als er een nieuwe Italiaan komt, neb je een nieuw probleem. Ze Henk-Jan Held slaat een smash tussen de armen van Gravina door, die samen met Cantagalli het Itliaanse blok vormt. brengen allemaal iets onvoor spelbaars mee," zei coach Joop Alberda. In de halve finale tegen Joegosla vië (3-1) had zijn vakbroeder Julio Velasco dat met zijn Itali aanse selectie nog weer eens ge- demonsteerd. Halverwege de der de set had de Argentijn alle twaalf spelers al even binnen de lijnen gebracht. Nooit zijn dat noodgrepen, bijna altijd oplos singen. Het bleek zondag eens te meer. Alleen Lorenzo Bernardi, alge meen beschouwd als de beste speler ter wereld, lijkt zeker van z'n plaats. De anderen wisselen elkaar voortdurend af, ook een een slo per als Andrea Giani, die komend seizoen met de broers Van de Goor bij Modena speelt. Tegen dat complete team was Ne derland geheel en al opgewassen. Het verschil vooraf was mis schien maar een paar procenten, vooral in de veldverdediging, het rally spel en op de bank. Richard Schuil en Brecht Rodenburg zijn uiterst bruikbare invallers maar geen vedettes als Van der Meulen, die het soms moeilijk had maar er zich steeds doorheen sloeg, en Zwerver. Italië heeft op Nederland voor dat er meer sterren aan het fir mament staan, te danken aan een sportcultuur die langer dan tien jaar bestaat. Maar in een rallypoint-set doet dat er niet meer toe. Dan telt al leen de bezieling, de roes. Die was van Nederland beter, de ze nuwen beter bestand tegen de in- mense druk. De Nederlandse voorbereiding was dus perfect. Volleyballers zeuren niet snel. Die hebben le ren leven met de omstandighe den. Na het duel met Bulgarije in de kwartfinale („een wedstrijd die eigenlijk al vier jaar op je af komt," aldus Alberda) was een praatsessie van een uurtje nodig om de gerezen irritatie weg te werken. Om het beste uit de ploeg boven te halen, bewaard tot het laatste moment. „We zitten al drie weken op ka mertjes van drie bij drie. Dat is voor kleine kinderen al moeilijk, Iaat staan voor lange mannen. We leven achter kippengaas. De Spe len gaan langs je heen. Een paar spelers hebben iets van het zwemmen gezien. Dat is alles. Verder zijn we er niet uit geweest. Olof van der Meulen voelt zich niet prettig in het dorp, maar hij speelt wel goed. Aan de cijfers te zien is het zelfs z'n bes te toernooi ooit." De Nederlandse volleyballers speelden hun beste toernooi ooit. In Barcelona bewees Arie Selin- ger dat het zin heeft een groep spelers apart te zetten en te laten trainen. In Atlanta, en eigenlijk de afgelopen drie jaar, bewees zijn opvolger Alberda dat het ook anders kan. Zelfs, dat het beter kan. Omdat Oranje nu niet meer afhankelijk is van één man, Zwerver, hoe goed die ook nog is. En omdat het mogelijk blijkt heel snel talent (zoals Bas van de Goor, Guido Görtzen) klaar te stomen voor de wereldtop. Nu nog een goede onderbouw en een sterke competitie. Dan is Ne derland met zijn lange allroun- ders zeker een blijvertje in vol leybal op het allerhoogste niveau. FOTO REUTER Atlanta (anP) - IOC-voorzitter Juan Samaranch heeft uiteinde lijk toch kritiek geleverd op de organisatie van de Olympische Spelen in Atlanta. De Spanjaard sprak over organisatorische blunders, lange wachttijden voor sporters, problemen met het transport en de slechte informa tievoorzieningen. „De Olympi sche Spelen moeten in de toe komst niet meer door privébe- drijven worden georganiseerd. Voortaan moeten we steden, re gio's, het hele land erbij betrek ken." Conyers - Ze beleefde de slechtste week in haar leven. Zo zei ze. En de meest misse lijk makende vrijdag en zwartste zaterdag uit haar loopbaan. Zo leek het. In het Georgia In ternational Horse Park probeerde 'zilveren' Anky van Grunsven goedlachs als al tijd te zijn, maar inwendig huilde de Brabantse. Met een klein verschil (235.09 om 233.02) had de Duitse Isabell Werth het goud voor Van Gruns ven en Bonfire weggekaapt. Sven Rothenberger zorgde voor een niet verwachte opleving in het Nederlandse kamp door met Weyden verrassend brons te grij pen. Het was bewonderenswaar dig om te zien hoe Anky van Grunsven probeerde haar teleur stelling te verbergen. „Jongens, wat kijken jullie sip. Ik heb zilver gewonnen hoor. Dat is toch ook mooi," riep ze de pers vertegenwoordigers toe. Het boegbeeld van de Nederlandse dressuursport zocht de oorzaak van het gemiste goud bij zichzelf. „Ik heb in de finale niet goed ge reden. Ik heb te veel fouten ge maakt. De jury heeft juist geoor deeld. Ik weet niet of al het gedoe van afgelopen week een rol heeft gespeeld. Ik zoek niet naar excu ses. Nogmaals, ik had gewoon be ter moeten rijden." Pas toen iedereen was uitgepraat, wendde de wereldkampioene en World- Cup-winnares zich af en licht schokschouderend liep ze naar de stallen. 'De klap' zal later ongetwijfeld harder aankomen, als ze weer in Nederland is. Het was een veelbewogen week voor Anky van Grunsven en haar trainer-vriend Sjef Janssen ge weest. Het duo voelde zich in de landenwedstrijd ondergewaar deerd door de jury en vermoedde een lobbycomplot van de in hun sport oppermachtige Duitsers. In hun hotel werd het tweetal opge schrikt door een bomalarm en tot overmaat van ramp overleed vo rige week in Nederland de lieve lingsoma van Anky van Gruns ven. Vrijdag werd Bonfire aanvanke lijk niet goedgekeurd, moest Van Grunsven viereneenhalf urn op het keuringsstation wachten en werden zelfs dopinggeruchten rond haar edele viervoeter ver spreid. Niet ongebruikelijk in de paardensport, maar toch. Zater dag ging het tijdens de Kür in de eerste minuut al mis. Een aantal technische fouten van de combi natie in 'Bonfire's Symphony' werd terecht opgemerkt door de jury en Anky van Grunsven kon het goud wel op haar buik schrij dend op het Duitse gezelschap in Conyers. „Het schijnt bij deze sport te horen." „En, laten we wel wezen, in an dere sporten wordt ook heel wat gemanipuleerd en uitgevreten. Ik kan nog wel een week over die dingen blijven zeiken, maar wat schieten we ermee op? Straks in Nederland gaan we weer aan de slag met Bonfire en de andere paarden. Er komen weer EK's en WK's. Voor Anky is er nog een hoop te winnen en Bonfire kan nog best tot en met Sydney 2000 mee. Morgen zeg ik nog een keer gvd en dan is het over. Al blijft het jammer dat Anky uitgere kend hier niet foutloos rijdt. Nor maal gesproken doet ze dat na melijk negen van de tien keer wel." En zo beleefde Anky van Gruns ven in het dicht bij Atlanta gele gen Conyers de slechtste week van haar leven. Toch had zaterdag de mooiste dag uit haar loopbaan kunnen zijn, maar juist Isabell Werth maakte 'So ein Tag, so wunder- schön wie heute' mee. Enkele Amerikaanse Nederlanders in oranje kledij staken Anky van Grunsven op hun eigen manier een hart onder de riem. 'We love you, Anky,' klonk het. De Brabantse probeerde vriende lijk te lachen en dat lukte de pro fessionele sportvrouw nog ook. Jan Tops in actie met Top Gun. De combinatie eindigde op de ze vende plaats. FOTO EPA ven. „Ze is een harde, maar al die gebeurtenissen van de afgelopen week zullen ongetwijfeld van in vloed zijn geweest op haar pres tatie," was de mening van Sjef Janssen, zichtbaar aangeslagen en tegelijkertijd uitermate kalm. „Normaal kan ze zich van alles afsluiten, nu kennelijk even niet. Ik had al na een minuut gezien dat het niet goed zat. Niks aan te doen. We gaan vanavond (zater dagavond, E.v.d.B.) in het Hol land House gewoon een pint pak ken. En de dag erop vliegen we naar huis." De speculaties over dope-gebruik en het niet gezond zijn van Bonfi re hadden kwaad bloed gezet bij Van Grunsven en Janssen. Een hele ochtend moest de 28-jarige wachten, voordat ze te horen kreeg dat Bonfire mocht starten. Een training ging daardoor finaal de mist in, de voorbereiding liep in de war. „Ach, je kunt niet bewijzen wie achter zo'n vervelend oponthoud zit, maar de concurrentie hier is tot alles in staat," lispelde Jans sen geheimzinnig en indirect dui-

de Stem | 1996 | | pagina 11