Superrecord voor 6Superduck' DE STEM Koers op het nippertje finalist Geen estafette voor Michael Johnson Bonfire slaagt pas voor tweede test ERG *1 gen tócobs Breda Electronics JBE op één steenworp j afstand gevestigd van woonboulevard Breda B1 Michael Johnson op 200 meter naar fabelachtige tijd van 19,32 seconden Ontwikkeling wereldrecord Michael Johnson dankt publiek Hartinfarct chef de mission Nieuw-Zeeland STANDPLAATS ATLANTA Bourbon en spruitjes ATLANTA'96 TELEVISIE Springruiter Beerbaum valt af JGUSTUS1996 t nol DEELNAME 3INSON 22 JD-BELGIË ÏSTA 0 A voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie (JBE gesloten van 22 juli t/m 7 aug.) nstosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport 11 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 denkt die Anita DeFrantz ei- Jjk dat ze is? Halen wij met z'n - althans de acht oranje bloe den der natie, daar voor ons, voor jj.de mooiste gouden roeime- ge uit het water van Lake La- jjr begint dat mens een hoop ppei te maken omdat we dat d(top gepaste wijze zouden mo lenweren. Kat zegt u, negen man? Oh, Htm me niet kwalijk, ik was die tibouter achterin even vergeten jonder wie we wellicht de weg kwijt geraakt jouden zijn op dat natte sul; snelweg van twee ttaieter. Geintje, zeg ik jonmiddellijk bij, voor- jat er nog meer brieven BH boze roeiers binnen- lomen. Ik weet hoe moeilijk stuurmanneke jeroentje het had, want it heb ooit eens mogen [(oberen om zo'n ding, daarin zaten maar vier mannen me uit te la- dién, een paar meter recht vooruit te sturen ronder eruit te vallen. Ik tan u verzekeren dat dat liet meevalt Maar wat zanikt dat mens nou ei genlijk? Dat die Amerikanen in die speedbootjes zenuwachtig wer den toen er een paar enthousiaste supporters in het water sprongen, rond ik niet zo vreemd. Stel je voor dat er eentje was verzopen. Het had mij eerlijk gezegd niks verbaasd als dat studentikoze type dat voorop lag koppie onder was gegaan, want die kon, zo te zien, mor geen meter zwemmen. Dan had er aan de kant een half uur la ter een peloton advocaten met miljoenenclaims staan wapperen, want zo gaat dat daar. Maar wat kon Geesink daar alle maal aan doen? Als ik het allemaal goed begrepen heb, heeft Anita (who the... zich nog het meest opgewonden over het feit dat Wil lem Alexander zich aan het proto col onttrokken heeft en het ge waagd heeft hoogstpersoonlijk onze jongens de hand te schud den. So what, bemoeial? Ik kan me niet voorstellen dat Ani ta (who....) het gewaagd zou heb ben om haar klep open te trekken als er toevallig een Amerikaan wat harder dan de rest aan die riemen getrokken zou hebben en Bill Clinton van pure vreugde over dat lint gesprongen was. Maar de Amerikanen hebben het met roeien lelijk laten liggen en dat zat Anita (ja, die), zelf ex-roeister zon der gouden medailles, natuurlijk nog het meeste dwars. Het lijkt me een goed idee om die Amerikaanse troel, voor mijn part vergezeld van een paar hypocriete verontschuldigingen, een uitnodi ging te sturen voor de eerstvol gende versie van de Head of the feer of de Varsity. Dan kan ze daar zelf zien dat wij ons daar aan de rand van Lake Lanier uitermate netjes, ingetogen en beschaafd gedragen hebben. Als er op de Amstel een winnende acht bin nenkomt, is zo ongeveer drie kwart van de aanwezigen com pleet lazarus en gaan ze zelfs inde maartse Hollandse kou massaal uit de kleren, op de stropdas in de corps-kleuren na. Ban moet Anton Geesink voor de zekerheid maar even in de buurt yen om een van zijn kolen- j schoppen voor de ogen van Anita i te houden. Want zo'n puriteinse bobo, die al een verhoogde bloed druk en hartkloppingen krijgt van "olijke supporters die gekleed te i "ater gaan en van een echte kroonprins die zich een gewoon enthousiast mens toont, die zou de aanblik van die verkleumde "eugdeblijkjes wel eens te veel 1 kunnen worden. kroost, Anita, we nemen nog een O'anjebittertje op onze jongens, i en we zingen met zijn allen; 'Ani- 1 'A Anita, wie is die Anita?' léon Krijnen Atlanta - Een fabelachtig we reldrecord en het tweede goud voor Michael Johnson. Het olympisch stadion van Atlan ta stond afgelopen nacht een half uur lang in vuur en vlam. Johnson, die met zijn zege de eer ste atleet werd met olympisch goud op zowel 200 als 400 meter, realiseerde in de finale van de 200 meter een tijd van 19,32 se conden. Het oude record (19,66)' was sinds 23 juni ook al in zijn handen. Het is sinds de invoering van het wereldrecord op de 200 meter in 1951 nog niet voorgekomen dat het mondiale record op een sprintnummer met een dergelijke marge werd verbeterd. Sinds Tommie Smith bij de Olympische Spelen van Mexico City in 1968 met 19,83 als eerste atleet, de grens van twintig seconden door boorde, is het record pas twee maal verbeterd. Bovendien liepen Smith en diens opvolger Pietro Mennea (19,72 in 1979, ook in Mexico) op hooglandbanen, waar de luchtweerstand aanzienlijk minder is. Johnson vestigde zijn twee records in zes weken op de laaglandbaan van Atlanta. Tweemaal een honderd meter, zonder onderbreking, in 9,66 se conden. Het lijkt niet alleen on waarschijnlijk, het is het eigenlijk ook. Ter vergelij king, afgelopen weekeinde bracht Donovan Bailey het wereldrecord op de 100 meter op 9,84. Johnson heeft op de 200 meter voor het tweede deel van zijn race wel iswaar een vliegende start; maar verzuring van de spieren wordt dan ook een levensgroot pro bleem. Grens bereikt Johnson bewees met zijn record race trouwens dat de grens steeds dichter bij komt, want de olympi sche kampioen liep wel een ham stringblessure op in de laatste meters. Wetenschappers zeggen ook er van overtuigd te zijn dat de grens voor atleten op de 100 meter rond de 9,50 seconden en op de 200 meter in de buurt van de 18,90 seconden ligt. Spierve zels zouden scheuren als er nog meer kracht op wordt gezet. De winnaar van gisteren ontdek- 19.32 seconden! Michael Johnson heep alle reden om uit zijn dak te gaan. te tot zijn schrik dat de deskundi gen niet helemaal ongelijk heb ben. „Op het laatste stuk wilde ik mijn beentempo hooghouden, maar voel de ook meteen iets in mijn hamstring schieten. Ik ben blij dat het nu is gebeurd en niet in de halve finale," verklaarde Jo hnson, die zich meteen na de race snel liet behandelen en zijn ere- ronde liep met een stevig inge zwachteld rechter bovenbeen. In de halve finale had hij al het gevoel dat een recordverbetering er in zat. Johnson hield vijftig meter voor de finish overduide lijk in en eindigde nog op een tijd van 20,27 seconden. „Het ging veel te snel. Veel sneller dan ge pland ook. Als ik doorga, loop ik al een record. Maar dan is de pijp voor de finale wel leeg. Ten eerste wordt het dan geen record en ten tweede kan wellicht Frankie Fre dericks van me winnen." Fredericks ook snel Het laatste was niet helemaal on- Andrew Stanfield (VSt) Peter Radford (GBr) Henry Carr (VSt) Carr Carr Tommie Smith (VSt) Smith Pietro Mennea (Ita) Michael Johnson (VSt) Johnson 20,6 26-05-51 20,5 28-05-60 20,4 19-03-63 20,3 23-03-63 20,2 04-04-64 20,0 11-06-66 19,83 16-10-68 19,72 12-08-79 19,66 23-06-96 19,32 01-08-96 waar, want in alle euforie rond Johnson zag iedereen bijna over het hoofd, dat Fredericks met 19,68 ook al een geweldige tijd liep. Slechts tweehonderdste se conde boven het oude record en toch nog altijd sneller dan het wereldrecord van de Italiaan Pietro Mennea dat tot anderhalve maand geleden bijna zeventien jaar stand had gehouden. Fredericks bewees met zijn race dat ook hij tot de uitzonderlijke sprinters van deze eeuw gerekend moet worden. Na tweemaal zilver in Barcelona, pakte de man uit Namibië nu immers ook twee tweede plaatsen. Hij is bovendien de enige atleet, die er de afgelo pen vijf jaar in is geslaagd Jo hnson op de 200 meter te ver slaan. Na 57 overwinningen ver loor de Amerikaan deze zomer zowaar een race van Fredericks in Oslo. Johnson hield ook serieus rekening met zijn grootste con current. „Frankie is gewoon een topper, maar ik wist dat als ik het laatste rechte stuk niet veel ach terstand zou hebben, ik ook zou winnen. Ik kwam zelfs met voor sprong de bocht uit. Toen was het afwachten welke tijd uit de bus zou komen, maar dat het een re cord werd, stond voor mij eigen lijk in de halve finale al vast." Superlatieven Superduck, Golden DuckDou ble Mike en zelfs Record-crusher (recordvernietiger). Alle superla tieven werden door Amerikanen meteen van stal gehaald voor hun nieuwe favoriet, die enkele maanden geleden nog klaagde dat atletiek te weinig aandacht krijgt in. de Verenigde Staten. Maar over de ruzie rond Carl Le wis (wel of niet in de estafette) mekkerde gisteravond niemand meer. Sterker nog, Lewis is na de explosie van Johnson niet langer de atletiek-koning van Atlanta. De koning is dood, leve de ko- Door Frank van Geloven Atlanta - Met klein verschil heeft Marko Koers zich don derdagnacht geplaatst voor de finale van de 1500 meter, die vanavond wordt gelopen. De 23-jarige atleet uit Molenhoek werd in zijn halve finale vijfde in 3.36,06. Koers had slechts vijfhonderdste van een seconde voorsprong op de nummer zes, wel ke positie niet voldoende was voor de finale. Het is de eerste keer dat Koers op een groot internationaal toernooi doordringt tot de eindstrijd. In 1992, in Barcelona, haalde hij als 19-jarige debutant verras send de halve finales van de 800 meter. Sindsdien boekte de in de Verenigde Staten aan de Univer sity of Champaign studerende atleet niet veel progressie meer. Op de WK's van 1993 (Stuttgart) en 1995 (Gothenburg) werd ver geefs op een internationale door braak van Koers gerekend. Evenals op het EK van 1994 in Helsinki. Maar nu komt het er toch eindelijk aan. Zij het niet op zijn favoriete 800 meter. Koers wist voor het begin van zijn race al dat hij vijfde moest worden om zeker te zijn van een startplaats in het slotweekeinde. De eerste vijf van iedere halve fi nale plus de twee snelste verlie zers zouden overgaan en in de eerste race, gewonnen door de Algerijnse wereldrecordhouder Noureddine Morceli, was het heel snel gegaan. De nummer zes realiseerde daar een tijd van 3.34,35. Het Nederlandse record van Koers staat op 3.33,05. „Ik had al meteen gezien dat ik op plaats moest lopen, want die race ging wel ongewoon snel. Het kon haast niet anders dat mijn halve finale trager zou zijn," ver telde Koers, die zijn veters extra strak aantrok - „want ik zag dat twee vrouwen in de halve finale struikelden" - en zich meteen voornam een bekeken wedstrijd te lopen. „Kort voor de start heb ik mijn tactiek bepaald. Voorin meelopen, want ik had het gevoel dat ik', als ik me zou verstoppen, nooit meer bij de eerste vijf zou eindigen." Hij gaf toe dat zijn tactiek hem uiteindelijk nog bijna de das om deed. Hij had zichzelf ingeprent niet uit de kop weg te willen gaan. Koers, die niet eens uit bundig was over zijn toch prima prestatie: „Ik heb koste wat het kost die tweede plaats willen handhaven. Dat heeft me zoveel energie gekost, dat ik op de laat ste vijftig meter helemaal stil viel. Dat hield wel een risico in. Dat wist ik ook, maar ik heb het willens en wetens genomen." Koers kon niet meer in het zicht van de finish. Allerlei televisie beelden van de afgelopen dagen spookten ineens door zijn hoofd. „Je kon op televisie zien dat heel veel finaleplaatsen op het nip pertje gemist of gehaald worden. Doorgaan tot het gaatje dus. En ik zag dat het kantje boord zou worden. De anderen kwamen zelfs iets sneller dan ik had ver wacht en ik kon ze niet meer op vangen met een extra versnel ling." Het lijkt het zwakste punt van Nederlands beste midden-af standloper van dit moment, zijn eindsprint. Door het ontbreken van een vlammend eindschot blijft de wereldtop op de 800 me ter ook voorlopig nog buiten handbereik. Koers besloot een week geleden ook voor de 1500 meter te kiezen. Daarop zag hij door de zwaarte van de wedstrijd meer mogelijkheden om de finale te bereiken. De atleet kreeg ge lijk en acht zich nu niet eens kansloos voor een ereplaats in Atlanta. „Waarom niet? Iedere race is weer helemaal anders. Bij mijn Nederlandse record was ik bij voorbeeld lang niet zo kapot als dit keer. Misschien is dat zater dag ook weer het geval. Ik voel me goed en kijk maar eens naar de 800 meter. Rodahl wint goud en die moest wel als tijdsnelste verliezer de halve finale overle ven. Daar hoefde ik niet eens ge bruik van te maken. Ik heb me rechtstreeks geplaatst." Atlanta (afp) - Michael Jo hnson dankte donderdag het publiek in Atlanta. De Ame rikaan verbeterde in de fina le van de 200 meter zijn eigen wereldrecord, van 19,66 tot 19,32 seconden. „Zo'n explo sie van geluid heb ik nooit eerder gehoord," zei de at leet, die eerder bij de Olym pische Spelen de 400 meter had gewonnen. Johnson meldde direct na af loop van zijn historische race dat hij moeite had gehad met de druk van het moeten pres teren. „Ik heb me goed kun nen houden," zei Johnson. Vergelijkingen met Jesse Owens, zestig jaar geleden de ster van de Olympische Spe len in Berlijn, nam Johnson met gretigheid in ontvangst. „Dat is het mooiste compli ment dat iemand mij kan maken. Jesse Owens was mijn grote voorbeeld. Nie mand zal na hem ooit nog zo goed kunnen worden. Ik ben al trots zijn heldendom te kunnen benaderen." foto afp ning. En voor Johnson lijkt een nog grotere rol in het verschiet. Hij wil eerst met alle geweld het wereldrecord op de 400 meter veroveren en zich dan toeleggen op de 100 meter. Zijn persoonlijke record op dat nummer staat momenteel op 10,08 seconden, maar alle ken ners waren het gisteren over eens dat hij in Atlanta ook op dat nummer in de medailles zou zijn gevallen. Johnson, lachend; „9,84 seconden? Nee, dat is voor spe cialisten. Ik ben al heel blij als ik de grens van 10 seconden door breek." Als ik nou eens met een 100 meter vooraf mocht begin nen, dan waren we al een heel eind." Atlanta - De chef de mission van de olympische ploeg van Nieuw- Zeeland, Dave Gerrard, is don derdag getroffen door een hartin farct. Gerrard werd in het zie kenhuis van de Emory Universi teit in Atlanta opgenomen. De 51-jarige Nieuw-Zeelander werd onwel tijdens een wande ling door het olympisch dorp. Hij was in het gezelschap van een ploegarts, die eerste hulp ver leende. Een week geleden over leed de moeder van Gerrard, de chef de mission besloot toch in Atlanta te blijven. In Atlanta overleed tijdens de openingsceremonie de Poolse chef de mission tijdens de ope ningsceremonie, zijn collega uit Tadzjikistan overleefde een hart aanval. We waren naar café Otto's gegaan omdat een van onze buren in Verner Street die naam op gaf, toen we vroegen naar een normale tent. Een keer geen geschreeuw, gesmijt met con fetti, liever ook eens geen bi kini's. Nee, simpel even han gen aan de bar na een dag stukjes tikken. Otto's: bene den jazz, boven rock. Uiter aard gesitueerd in de wijk Buckhead, waar het volgens ingewijden zeven dagen per week bal is. Een gewoon café. Maar in At lanta is natuurlijk niets meer gewoon. De stad is aange raakt door het vedettenpelo- ton dat de aardkloot afstruint op zoek naar fun. Alle cele- breties van de VS, de kosmop olitische variant op de 'beken de Nederlander', hokken nu samen in het epicentrum van de olympische beweging. En dus zat op een avond film acteur Jack Nicholson aan de bar van de jazz-afdeling van ons café. Hij was er met een maatje uit Hollywood. Ni cholson droeg een baseball- cap en hield zijn zonnebril op, maar het personeel kreeg hem in de gaten toen hij een groot glas Bourbon bestelde met 'niet te veel ijs'. You can't handle the truth!", citeerde de barkeepster haar klant uit diens film A few good Men. Nicholson lachte. Hij praatte wat, rekende af, zei dat hij nog naar het atletiek zou gaan, schafte buiten aan een stalletje wat shirts aan en ver trok weer in zijn limousine. Zo is het een komen en gaan van VIP's in onze tijdelijke woonplaats. Hillary Clinton heeft haar hielen nog niet ge- Door Chris van Nijna tten licht of Bruce Willis loopt te bedienen in zijn eigen restau rant Planet Hollywood. Al berto Tomba, Ray Charles, Bob Dylan, you name it. Ze zijn aan te raken hier en nog aanspreekbaar ook. O.J. Simpson, waar kennen we die ook alweer van, slaapt in het Omni-Hotel van CNN en in de lobby daarvan geeft hij handtekeningen aan wie er maar een wil. Een paar straten bij Otto's vandaan is het in de Terrace Garden Inn, waar het Holland House gevestigd is, eveneens een komen en gaan van ster ren. We zagen er al twee keer Bert Heerink terwijl we hoor den dat Gordon en Peter Koelewijn er ook geweest moeten zijn. Er ging daar gisteren ook het verhaal rond, dat er een cam pagne op stapel staat om in Nederland de mensen weer meer spruitjes te laten eten. Waarom? Tussen Heerink en Nicholson liggen vijftien mil joen kilo spruitjes en dat moet zo blijven. Atlanta (rtr/sid) - Tweevoudig olympisch kampioen Michael Johnson maakt vandaag geen deel uit van de Amerikaanse ploeg voor de 4x400 meter. De Amerikaanse atleet verrek te donderdagavond tijdens de finale van de 200 meter zijn rechter hamstring. Johnson won deze wedstrijd met over macht en een wereldrecord: 19,32. Op een persconferentie maakte hij gisteren duidelijk niet klaar te zijn voor de estafette. „Er zijn genoeg anderen die voor mij kunnen lopen. Ik wil niet riskeren dat de Verenigde Staten door mijn blessure goud mislopen. Voor mij persoonlijk is het een grote teleurstelling. Ik kwam hier voor drie gouden medailles, dat zullen er nu twee blijven." NEDERLAND 1 ZATERDAG 07.59-10.00 Hoogtepunten afgelopen nacht en Studio Atlanta. 14.20-20.00 Wielrennen: tijdrit mannen; kanoën: finales 550m/1000m; paardensport: finale dressuur individueel; ritmische gymnastiek: halve finale individueel. 20.32-22.30 Tennis: finale mannen enkelspel; boksen: 6x finale; wielrennen: tijdrit vrouwen; volleybal: finale vrouwen. 22.30-23.05 Studio Atlanta. 23.05-05.00 Tennis: finale mannen enkel en finale vrouwen dubbel; wielrennen: tijdrit vrouwen; handbal: finale vrouwen; atletiek: fina les; voetbal: finale mannen. ZONDAG 07.59-10.00 Hoogtepunten van afgelopen nacht en Studio Atlanta. 13.00-20.00 Rechtstreekse beelden van atletiek: marathon mannen; kanoën: 6x finale 500m; paardensport: finale springen individueel le manche; basketbal: finale vrouwen; ritmische gymnastiek: finale individueel. 20.15-22.30 Studio Sport met rechtstreekse beelden van de Olympi sche Spelen: paardensport: finale springen individueel 2e manche. 22.30-23.05 Studio Atlanta. 23.05-05.30 Rechtstreekse beelden van handbal: finale mannen; boksen: 6x finale; volleybal: finale mannen. Verder hoogtepunten en rechtstreeks verslag slotceremonie. Atlanta (anp) - Bonfire is geslaagd voor zijn tweede test. Het paard van dressuuramazone Anky van Grunsven kwam giste ren op de Olympische Spelen goed door de veterinaire herkeu ring. ■im Die was noodzake lijk nadat de ve terinaire commis sie in eerste in stantie het paard afgekeurd had we gens een onregelmatige stap. In het verleden heeft Bonfire, telkens wegens onregelmatig stappen, va ker problemen gehad met de eer ste keuring. Maar hij slaagde tot nu toe altijd voor de tweede test. Van Grunsven start vandaag als koploper in de Kür op muziek. Be halve de Gemertse amazone ko- Voor Ludger Beerbaum valt er weinig meer te juichen in At lanta. Vanwege een blessure van zijn paard Ratina Z moest hij zich als lijstaanvoerder te rugtrekken voor de individuele springwedstrijd. foto reuter men ook de Nederlanders Sven Rothenberger en Tineke Bartels- De Vries in actie. Ludger Beerbaum kan zijn in dividuele olympische titel bij de springruiters zondag niet verdedi gen. De Duitse ruiter moest zich gisteren terugtrekken wegens een peesblessure van zijn paard Rati na Z, waarmee Piet Raymakers op de vorige Olympische Spelen in Barcelona nog zilver won achter Beerbaum. De merrie liep de blessure donder dag op tijdens de landenwedstrijd die Duitsland goud opleverde. In de individuele wedstrijd rijden voor Duitsland nu alleen nog Lars Nieberg en Uirich Kirchhoff. We reldkampioen Franke Sloothaak kon zich wegens een valpartij tij dens de eerste manche van de lan denwedstrijd niet kwalificeren.

de Stem | 1996 | | pagina 9