Sluipwesp brengt processierups weer snel in het gareeV avmsm Smm ter v. Student start stichting tegen betaaltelevisie Kabinet blijft hopen op geld uit Brussel Moslims vieren geboorte Mohammed gy»ji Sport 7 wellicht voor iedereen op kabel Regering: geen extra geld voor Betuwelijn NU'91: twee weken uitstel CAO-acties DE STEM BINNENLAND Longarts vindt bestrijden rupsenplaag zinloos V. GroenLinks boos op Nuis over subsidie 4 Emily Vermiste in Saudi-Arabië opgespoord BINNENLAND KORT Raad van State krimpt verder in Zoektocht Duits jongetje gestaakt AID onderzoekt mysterieuze dood bijen Aantal WW-uitkeringen blijft dalen Moeder vondeling vrijgelaten ANWB: meer hulp in exotische oorden USTUS 1996 A2 rittannië en Ierland- perioden met zon eti n Schotland en Ierland k wolkenvelden en een ans op een bui. Mid- eratuur van 17 graden oordwesten tot 24 in de g van Londen, n Luxemburg: Overwe- nnig en droog. Maxima rond 23 graden, en Midden-Frankrijk; nig en droog. Zaterdag ura nog een kleine kans regen- of onweersbui, zondag rond 27 gra- rankrijk: Perioden met een enkele onweersbui. rond 27 graden in de van Bordeaux tot iets 'e 30 in de Provence en Cote d'Azur. 1: Overwegend zonnig, rden van Lissabon ook ing. Droog. Middagtem- ur aan de meeste stran- het noorden rond 23 gra- het zuiden dichtbij de en. Veel zon en warm an zee maxima rond 30 in het binnenland a boven de 35 graden, de Golf van Biskaje is t 22 graden beduidend met soms wolkenvelden ook een enkele rs)bui. Ook de Costa houdt het zaterdag hijnlijk niet droog, 'sche Eilanden: Aan de ant van de eilanden velden, aan de zuid en zonnig. Af en toe ste- ordelijke wind. Maxima 0 graden. ca en Ibiza: Zonnig en hijnlijk droog. Middag- atuur iets boven de 30 Veel zon. In het noorden, mogelijk ook in het toenemende kans op r en regen, plaatselijk is neerslag mogelijk, a circa 28 graden in het en, elders ruim boven de den. nland en Kreta: Zonnig a. Zondag in het noor kans op een regen- of 'rsbui. Op beide dagen op de Egeische Zee een noordelijke wind. ma tussen 30 en 35 gra- aar op de Griekse Eilan- op Kreta wat lager, and: Flinke zonnige 'en maar in het zuiden en eerst nog kans op een e onweersbui. Middag- ratuur uiteenlopend van aden in het noorden tot 25 -t midden en zuiden, seriand: Zaterdag eerst enkele regen- en onweers- Maar van het noordwes- uit geleidelijk droog en zonnige perioden, 'ma meest rond 25 graden, nrijk: Half tot zwaar lkt en buien, vaak met *er en mogelijk ook met en/of veel regen. Zondag op de dag wat meer zon. agtemperatuur rond 24 •japuo jalBW >e/\ jue^japuo 'dsaB 's>|U!i ua>l|oM DATUM Het bestrijden van de eikenprocessierups, het harige beestje dat vanuit Brabant in noordelijke richting oprukt, is volkomen zinloos. Dat vindt longarts dr. Anton Cox uit Mook. Deze alom gerespecteerde insectenkenner is er van overtuigd dat ons land vóór de eeuwwisseling op natuurlijke wijze van het vervelende kriebel beest is verlost. Want de vijand van de Thaumetopoea processiona staat inmid dels te trappelen. Zijn naam: sluipwesp. Werkwijze: bij voorkeur undercover. ..-"■••V ..X- ■H onnr Hans Peeters Mook - Paniekvoetbal en zieltjes winner!]. Dat vindt Anton Cox van de VVD-noodkreet aan land bouwminister Van Aartsen. Libe rale Kamerleden riepen de be windsman deze week op om geld uit te trekken voor een groots of fensief tegen de processierups. Enig begrip heeft Cox voor pro minent rupsen-onderzoeker H. Stigter en de zijnen. De weten schap grijpt het rond het rupsje gesponnen mediacircus volgens de Mookse medicus dankbaar aan om overheidsgeld los te peu teren. Geef ze eens ongelijk: de laatste jaren wordt 'Wageningen' als een citroen uitgeknepen. Maar als het aan de 48-jarige specialist van het Nijmeegse longcentrum Dekkerswald ligt, gebeurt er helemaal niets met de nummer-één op de paniek-top tien van deze zomer. Helemaal niets. Want Moedertje Natuur is volgens Cox zeer wel in staat om de processierups in het gareel te krijgen. Iedereen kent de journaalbeelden van de afgelopen maanden: maanmannetjes die met vlam menwerpers rupsennesten in ei kenbomen te lijf gaan. Allemaal goed bedoeld, vindt Cox, maar verspilde moeite. Geslachtshor monen loslaten om de beestjes op het verkeerde spoor te brengen? Cox: „Peperduur, omslachtig en niet noodzakelijk." Want de sluipwesp, de natuurlij ke vijand van de processierups, staat inmiddels klaar om af te re kenen. Dat gaat zo: rups wordt gestoken door sluipwesp. Wesp legt eitje in rupsenlarve. Piep klein wespenrupsje eet van bin nenuit processierups op en schopt het al parasiterend tot sluipwesp. Einde oefening. Volgens de hierboven geschetste wijze zal binnen drie tot vijf jaar de rupsenplaag in Nederland ver leden tijd zijn. Want de natuur houdt er maar één ijzeren princi pe op na: het recht van de sterk ste. Anton Cox: „De natuur moet je zijn gang laten gaan. De mens hoeft helemaal niets te bestrij den." Maar wuift deze in binnen- en buitenland geroemde insecten kenner de gevolgen van aanra king met de verdomd venijnige brandhaartjes van het rupsje niet heel luchtigjes weg? Cox: „Ik zit zelf ook regelmatig onder de rode bulten. En het is waar: je kunt er een onschuldige, maar wel vervelende huiduitslag aan overhouden. Uit de vaklite ratuur blijkt dat de processierups beslist niet zo'n grote bedreiging voor de volksgezondheid is als wel gedacht wordt. De afgelopen twintig jaar heeft zich in de Be nelux slechts één ongelukkig ge val voorgedaan van blindheid: het slachtoffer, een Belgische vrouw had ongelukkigerwijs een rupsenspinsel in haar auto zitten. De dame heeft het gezichtsver mogen na een oogvliestransplan tatie overigens weer terug." Maar hoe zit het dan met de on heilstijdingen uit zuidelijk Bra bant. Eén op de zes patiënten zou zich in die regio bij de huisarts melden met jeukklachten, toege schreven aan de rups. Cox: „Jeuk is een van de meest psychogene klachtenbeelden. m M"' Bestrijden van de processierups met een gasbrander, zoals hier in Drunen, is volgens Anton Cox een zinloze onderneming. foto frank trommelen Anders gezegd: ik kan u a la mi nute een hevige jeuk aanpraten. Onlangs kregen tennissers hier in Mook met z'n allen de kriebels bij de aanblik van een rupsje in een struik. Het was niet eens een pro cessierups. Puur medisch gezien doen de afwijkingen zich alleen voor als je met de brandharen in aanraking komt. Volwassenen kunnen zich daar tegen wapenen, kinderen moeten gewaarschuwd worden. En mensen die beroeps matig met het spinsel in aanra king kunnen komen, zoals kan- tonniers en wegwerkers, zouden zich er op kunnen kleden." „Ik ben er van overtuigd dat de plaag, voorzover je van een plaag kunt spreken, uit zichzelf zal dempen binnen drie tot hooguit vijf jaar. Al dat geld dat nu aan rupsenbestrijding wordt gespen deerd, kan beter besteed worden aan echte krepeergevallen." En om zijn gelijk met feiten te staven: „Van de honderd proces sierupsen die ik thuis heb ge kweekt, kwamen maar tien pro cessievlinders uit. De rest was veranderd. In sluipwesp." Maar rupsen eten toch ook bomen kaal? Anton Cox: „Dat doen ze, maar hout is heden ten dage geen eco nomische factor meer. In tegen stelling tot de periode kort voor de eeuwwisseling, toen zich in ons land ook een grote rupsen plaag voordeed. Ik bedoel maar: in geld uitgedrukt valt de gewas- schade best mee. Die vuilnisbelt bij mij om de hoek richt veel meer kwaad aan. De bomen leggen er massaal het loodje door de giftige dampen uit de belt." Anton Cox heeft laatst smakelijk moeten lachen om de reportage over de Tour-deelnemers die ge plaagd werden door een bran dende jeuk op hun benen. „De renners zouden de bultjes in Bra bant hebben opgelopen toen ze door rupsengebied reden. Nu vraag ik je: in Frankrijk, waar negentig procent van de Tour zich afspeelt, stikt het al jaren van de processierupsen. En daar hoor je niemand." Moraal van het verhaal? Cox: „Niets doen, dat is de beste remedie. Geloof me: in de natuur groeit de vijand mee met de plaag." Van onze verslaggever Eindhoven - „Waarom trekt nou niemand zijn mond eens open," vraagt Igor van Kaam (22) uit Eindhoven zich af. „Ie dereen laat maar over zich heen lopen." De student bedrijfs kunde vindt dat er paal en perk moet worden gesteld aan de plannen voor de codering van bepaalde tv-zenders. Komende maandagmiddag stapt hij naar de notaris om 'Neecoder' op te richten, een stichting die 'he mel en aarde zal bewegen om de codering van uitzendingen te voorkomen'. Ook heeft hij contact gelegd met Joke van Wermesker- ken uit Den Bosch, die om dezelf de reden actie wil gaan voeren. Van Kaam kwam afgelopen woensdag op het idee stichting Neecoder op te richten na het nieuws dat de Holland Media Groep (HMG) decoders wil gaan invoeren voor de ontvangst van de commerciële zenders RTL4, RTL5 en Veronica. Dit zou volgens HMG door tegenvallende adver tentie-inkomsten nodig zijn. In 1994 werd er nog 85 miljoen gul den winst gemaakt, in 1995 nog maar 58 miljoen gulden. Dat vond Van Kaam te ver gaan. „Het is toch belachelijk dat een bedrijf wegens te lage winst zoiets als een decoder wil invoeren? Het is puur winstbejag." Het gaat de bedrijfs- kundestudent om het principe. „Ik vind dat tv voor iedereen toe gankelijk moet zijn," zegt hij. Van Kaam hoopt dat veel mensen Nee coder zullen steunen. „Ik vraag een bijdrage van vijftien gulden om de kosten van notaris en advo caat te betalen. Want ik wil me toch door een advocaat laten voorlichten over wat ik wel en niet mag ondernemen." Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet rekent erop dat Nederland maximale tinanciële steun loskrijgt uit Brussel. Daarbij komt minder de nadruk te liggen op gerichte, economische steun voor bedrijven en regio's en meer op sociale en werkgelegenheidsprojecten. Volgens afspraken in EU-ver hand heeft Nederland recht op '66 miljoen gulden voor regiona le projecten in onder andere Eindhoven, Arnhem/Nijmegen en Zuid-Limburg. Voorwaarde voor deze steun is dat het rijk zelf ook geld op tafel legt. Minister Wijers (Economische Zaken), verant woordelijk voor regionaal econo misch beleid, heeft zijn collega's hierop tot nu toe tevergeefs aan gesproken. Inmiddels hebben provinciebe sturen wel verschillende projec ten, waarvan veelal het bedrijfs leven direct profiteert, bij Wijers ingediend. Wijers zou deze uit eindelijk in Brussel bij de Euro pese Commissie - het dagelijkse bestuur van de Unie - voor steun moeten voordragen. Maar door het uitblijven van co-financie- ring heeft Wijers het kabinet voorgesteld de steun ten minste voor een deel op andere wijze binnen te halen. Hij wil nu vooral bestaande sociale- en banenpro- jecten voordragen in Brussel. Het Rijk heeft hiervoor inmiddels in de lopende begroting al veel geld op tafel gelegd. Onduidelijk is wat de precieze ef fecten hiervan zijn voor de steun waarop de regio's of bedrijven lange tijd rekenden. Gedeputeer de Staten van Overijssel heeft in middels verontrust gereageerd in een brief aan premier Wim Kok. De vrees bestaat dat gerichte be drijfssteun met Brussels geld niet meer mogelijk is. - «m Ongeveer 650 moslims hebben gisteren in Amsterdam deelgenomen aan de viering van het Mawlid-feest, de herdenking van de geboortedag van de profeet Mohammed. Na het vrijdaggebed in moskee Taibah werd een optocht gehouden door de Bijlmermeer, waarbij spandoeken en vlag gen met geloofsteksten werden meegevoerd en liederen en gebeden werden aangeheven. Naast ld al-Fitr, heffeest waarmee de vastentijd wordt afgesloten, en het offerfeest ld al-Adha, is de geboortedag van Mohammed de derde belangrijke feestdag van de Islam. Deze staat echter enigszins in de schaduw van de andere twee omdat de profeet nooit iets over het vieren van zijn geboortedag heeft gezegd. Surinaamse moslims, die het grootste deel van de bezoekers van mos kee Taibah vormen, vieren het feest doorgaans wat uitbundiger dan Turken en Marokkanen, die zich meestal beperken tot een speciale gebedsbijeenkomst in de moskee. foto anp Hilversum (anp) - Het ziet er naar uit dat de nieuwe sportzen der Sport7 vanaf 18 augustus door iedereen kan worden beke ken. De onderhandelingen over doorgifte van de zender via de kabel verlopen constructief, bevestigen woordvoerders van de overkoepelende organisatie van kabelexploitanten Vecai en oport7. De afgelopen maanden stonden !de partijen lijnrecht tegen- ?vfr elkaar. Sport7 wil dat de abelexploitanten betalen voor e nieuwe zender, de Vecai vindt "et geld moet komen uit re- dame. Oi de kijker uiteindelijk moet oetalen blijft onduidelijk. Direc teur H. Donkersloot van Vecai en woordvoerder T, Boersma van Sport7 wilden gisteren niet be vestigen dat Sport7 tijdelijk gra tis zal worden doorgegeven. Donkersloot zei optimistisch te zijn. Haast is geboden, omdat Sport7 op 18 augustus gaat beginnen. Den Haag (anp) - De regering is niet van plan om meer geld te besteden aan de Betuwelijn. Plaatsvervangend landsad vocaat mr A. van Rijn zei dat gistermid dag in Den Haag tegenover de Raad van State. De mededeling kwam tijdens de voortdurende behandeling van de bezwa ren tegen de lijn door de afdeling bestuursrechtspraak. Gisteren behandelde de raad bezwaren tegen het tracé van Sliedrecht naar en door Har- dinxveld-Giessendam. Zowel de gemeente Giessenlanden als Hardinxveld-Giessendam heeft gevraagd om verdiepte aanleg van de Betuwelijn. Op die manier kunnen open agra risch gebied en een aantal recreatiebedrijven worden gespaard. Het landbouwschap steunt de bezwaren. Namens de staat reageerde mr. Van Rijn: „Hier was het absoluut nodig om een keuze te maken. Bundeling van de Betuwelijn samen met de Al 5 is in Hardinxveld-Giessendam niet mogelijk." Volgens Van Rijn is er ter plekke simpelweg onvoldoende ruimte. „Het verdiept aanleggen of zelfs ondertunneling zou forse meerkosten betekenen, terwijl de regering elders in het tracé ook voor dure op lossingen heeft gekozen om het milieu te spa ren of om geluidsoverlast te voorkomen. In dit deel van de Betuwelijn is gekozen voor het tracé door de polder Binnentiendwegs, de minst kwade keuze." Beide gemeentebesturen en inwoners van het gebied hebben de Raad van State nu gevraagd dit deel van de plannen te veranderen. Bij de aanleg van de Betuwelijn veroorzaakt de bouw van een tunnel onder het riviertje de Giessen veel schade in de omgeving, zo bleek ook gisteren. Een gevolg is bijvoorbeeld dat camping De Kale Hoeve moet verdwijnen. Oorspronkelijk zou de Betuwelijn het rivier- Utrecht (anp) - Voorlopig ko men er geen georganiseerde acties in ziekenhuizen en in stellingen. De beroepsorgani satie voor de verpleging NU'91 stelt protestacties te gen het principeakkoord voor de CAO-ziekenhuiswezen twee weken uit, zo is gisteren bekendgemaakt. NU'91 had de werkgevers, verenigd in de Nederlandse Zorgfederatie (NZF), een ulti matum gesteld dat gisteren afliep. NU'91 eiste nieuwe on derhandelingen. De NZF heeft de dissidente organisatie laten weten nog niet klaar te zijn met het raadplegen van de eigen achterban (de zie kenhuizen dus). Daarom kan er nog niet worden besloten over nieuwe onderhandelin gen. NU'91 stelt dat het uit stel van pas komt. Extra tijd om acties voor te bereiden kan de organisatie wel gebruiken. Acties zullen op zijn vroegst na 16 augustus worden gehou den. Spontane acties van zie kenhuispersoneel krijgen wel de 'morele steun' van NU'91. De organisatie adviseert de le den over actievormen die noch de kwaliteit van de zorg, noch de zorg aan de patiënt in gevaar brengen. Volgens NU'91 worden in twintig in stellingen voorbereidingen getroffen voor acties. Inzet van het geschil is de CAO-ziekenhuiswezen, waar 320.000 mensen onder vallen. In juni werd een principe akkoord bereikt, waarin on der meer is afgesproken de ar beidstijd te verkorten naar 36 uur per week. Ook wordt een aantal toeslagen voor onregel matig werk verlaagd of afge schaft. NU'91 heeft als enige vak bond de CAO afgekeurd. Haar leden willen dat er niet ge tornd wordt aan de toeslagen, die een belangrijk deel uitma ken van het salaris. De leden van de grotere andere bonden, AbvaKabo en CFO, gaan wel akkoord met het onderhande lingsresultaat. Als het tot georganiseerde ac ties komt, staat NU'91 dan ook alleen. Het is de vraag of de werkgevers bereid zijn tot nieuwe onderhandelingen. Eerder al verklaarde de NZF dat, als zijn eigen achterban en de meerderheid van de vakbonden achter het princi peakkoord staan, er geen re den is om opnieuw te praten over de arbeidsvoorwaarden in het ziekenhuis. Den Haag (anp) - GroenLinks is het niet eens met het besluit van staatssecretaris Nuis (Cultuur) om theatergroep Toetssteen geen subsidie te geven voor de produc tie 'Emily, of het Geheim van Huis ten Bosch'. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van de Twee- deikamerlëden-Singh Varma en Sipkes aan dëbewindsman. Het stuk gaat over Emily Bre- "ifters, de vrfeAÖih van prins Wil lem Alexander. De GroenLinks- parlementariërs zijn van mening dat toneelbezoekers best weten dat zij naar een artistieke inter pretatie van de werkelijkheid kij ken en niet naar een getrouwe weergave van 'ware feiten'. Nuis verklaarde zijn afwijzing met zijn veronderstelling dat de in druk zou kunnen ontstaan dat het stuk op ware feiten is geba seerd. Gezien het advies van de raad voor Cultuur om wel subsidie te geven willen Singh Varma en Sipkes van Nuis weten of hij an ders dan de raad geen vertrou wen heeft in de mensen van Toetssteen. Botterdam (anp) - De Rotterdam mer Peter Verhagen, die sinds en kele weken werd vermist in Sau di-Arabië, is terecht. Hij maakt het goed. Dat heeft recherchebureau H. de Vries in Purmerend bekendge maakt. Het is onduidelijk waar om de Rotterdammer spoorloos was. Vrienden hadden het bureau opdracht gegeven naar de man te zoeken. Zij wilden de autoritei ten er niet bij betrekken, uit angst dat Verhagen daardoor nog meer in de problemen zou komen. De man is volgens het recherche bureau in dienst van een Sau- disch bedrijf dat wapens koopt van Amerikaanse en Canadese makelij. In het Arabische land worden geregeld aanslagen ge pleegd op Westerse doelen. tje oversteken via een hoge brug. Na fel verzet is dat veranderd in een tunnel, maar de gevol gen voor de directe omgeving blijven groot. Camping De Kale Hoeve, gelegen op de wes telijke oever en door gebruikers omschreven als 'een paradijsje', moet in haar geheel ver dwijnen. Op de oostelijke oever moet recrea tieterrein Bilderhof zeven vakantiehuizen, het restaurant en het parkeerterrein inleve ren. „En dan hebben wij de keuze om in de herrie van de Betuwelijn te zitten of ons vakantie huis te verplaatsen," aldus F. Kroet namens Bilderhof. „En op de tunnelbuis is bouwen verboden, maar onze grap over een tennis baan op deze plek wordt door de NS-teehneu- ten serieus in de plannen opgenomen!" Volgende week gaat de raad door met behan deling van de bezwaren. De laatste hoorzit ting staat halverwege september op het pro gramma. Den Haag - De inkrimping van de afdeling bestuursrechtspraak bij de Raad van State gaat door. De huur van een aantal gebou wen in Den Haag is per 1 januari opgezegd. Na afstoting van de gebouwen aan de Oranjestraat trekt de bestuursrechtspraak zich terug in het oude hoofdgebouw, het voormalige paleis aan de Kneuterdijk in Den Haag. De drastische vermindering van de werkruimte maakt deel uit van de sanering bij de raad. Eerder heeft de afdeling bestuurs rechtspraak, waar burgers klachten kunnen indienen tegen overheidsplannen, veel taken overgedragen aan de regionale rechtbanken. Het hoger beroep tegen de overheidsbesluiten, nu nog mogelijk bij de Raad van State, wordt ook overgedragen aan deze rechtbanken. Daarnaast komen er, via een algemene maat regel van bestuur, landelijke regels voor een groot aantal bedrij ven. Ook hierdoor verdwijnt er werk bij de raad. Biddinghuizen - De politie in Biddinghuizen heeft de speurtocht gestaakt naar het 8-jarige Duitse jongetje dat sinds dinsdag wordt vermist. Volgens een woordvoerder van de politie is alles in het werk gesteld om hem te vinden. Dinsdag kwam een massale zoekactie van verschillende hulp diensten en campinggasten op gang nadat de ouders van het jon getje aangifte hadden gedaan van de vermissing van hun kind. Het jongetje is zwakbegaafd en lijdt aan epilepsie. Ook woens dag en donderdag werd intensief maar zonder resultaat gezocht. Eibergen - De Algemene Inspectie Dienst heeft een onderzoek ingesteld naar de mysterieuze dood van honderdduizenden bijen in het Achterhoekse Eibergen. Binnen een straal van twee kilo meter zijn zes imkers ernstig gedupeerd. De bijenhouders ver moeden dat bestrijdingsmiddelen de doodsoorzaak zijn. Vrijwel alle uitvliegbijen van de in totaal 67 volken zijn gestorven. De imkers vrezen dat ook de larven het loodje leggen. Dat bete kent het einde van de bijenvolken. Een extra strop voor de im kers is dat de volken op het punt stonden op de heide te worden uitgezet. Het verlies aan honingopbrengst loopt in de duizenden guldens. Deskundigen vrezen daarbij voor schade aan de na tuur, die vele malen groter zal zijn: De bestuiving van planten komt namelijk ernstig in gevaar. Den Haag - Het aantal WW-uitkeringen is in mei 12.000 lager uitgekomen dan in april van dit jaar. Ten opzichte van mei 1995 is sprake van een daling met 10.000 uitkeringen. In totaal kre gen in mei van dit jaar 384.000 mensen een uitkering. Dit blijkt uit de kerncijfers van het College van Toezicht voor de Sociale verzekeringen, Sinds december 1995 is er sprake van een lichte, maar voortgezette daling van het aantal WW-uitkerin- gen. Ook het aantal mensen met een AAW/WAO-uitkering blijft da len. Daarentegen is er een flinke stijging van het aantal ziekte wet-uitkeringen aan uitzendkrachten ten opzichte van een jaar geleden. Zieke uitzendkrachten vallen niet zonder meer onder onder verplichte loondoorbetaling van de werkgever. Net als zwangere vrouwen en zieke werklozen komen zij in aanmerking voor de resterende vangnet-ziektewet. Maarssen - De politie in Maarssen heeft gisteren de moeder van een eerder deze week te vondeling gelegde baby vrijgelaten. De 23-jarige vrouw, die donderdag bij haar aanhouding een ver warde indruk maakte, is 'toevertrouwd aan een hulpverlenende instantie', aldus de politie. De inwoonster van Maarssen bekende tegenover de politie haar pasgeboren baby in een plastic zak in een afvalcontainer te heb ben gestopt. De zuigeling werd daar door een vrouw gevonden die haar schillen in de bak wilde gooien. De vondeling werd overgebracht naar het Wilhelmina Kinder ziekenhuis in Utrecht en verkeert in goede gezondheid. De moe der heeft zelf aangifte gedaan van de geboorte van het kind. Het draagt nu haar achternaam. Het te vondeling leggen van een ba by is strafbaar. De officier van justitie beslist de komende dagen of de voorlopig vrijgelaten vrouw wordt vervolgd. Den Haag - De ANWB heeft dit jaar wereldwijd al 24.000 Ne derlandse vakantiegangers hulp geboden via de alarmcentrale. Dit aantal komt vrijwel overeen met het aantal van vorig jaar tussen januari en augustus. Wel hééft een stijgend aantal men sen vanuit exotische bestemmingen hulp nodig. De verklaring hiervoor is dat het laatste jaar veel meer mensen deze landen bezoeken. Grote stijgers vergeleken met vorig jaar wat betreft hulpverleningen zijn landen als Nieuw-Zeeland, Ve nezuela, Suriname, Dominicaanse Republiek, Canada en Malei sië. Opvallend is verder dat steeds meer mensen een beroep doen op de alarmcentrale in verband met familieomstandigheden. Vol gens een ANWB-zegsman ontdekken steeds meer mensen dat een reisverzekering de reis naar huis betaalt als zij hun vakantie moeten onderbreken voor een begrafenis. Ziekte is de vaakst voorkomende reden voor het inschakelen van de ANWB. Geeste lijke nood vormt maar een klein percentage van de hulpaanvra- gen. Het is volgens de ANWB ook niet zo dat mensen op verre bestemmingen meer last hebben van psychische problemen. „Door de grote cultuurverschillen komt het daar wel vaker voor dat vakantiegangers wat onthand zijn, maar nood is overdre ven."

de Stem | 1996 | | pagina 3