Weekend Shell bereidt al acht jaar de grootste investering in haar geschiedenis voor| Dl pESTEM Het haar op de juiste plaats DE STEM Al acht jaar werkt Shell aan de - vooralsnog - grootste investe ring uit haar geschiedenis: de bouw van een raffinaderij en een chemisch complex. Samen met haar Chinese partners wil Shell in dit zogeheten Nanhai-project tien miljard gulden investeren. „Juist omdat dit een voorbeeld project is, streven de Chinezen perfectie na. En dan vinden zij de kwaliteit belangrijker dan tijd." Merkwaardig 2o u de komende tij een Coca Cola aanbi 0f zij rent gillend wt persoon op de Olym len geweest. Zelfs d< fan van het koffiebr zal het bubbelspul e meer willen zien of staan proeven. En rc logo's hebben hun b verloren. Olympisch Atlanta spreken ze Cola Games. En nie reden. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 Het is allemaal de schuld van Jan Vayne. Deze poseur en pianist is elke avond op de tv om uit te leggen dat zijn succes te danken is aan een dagelijkse behandeling met Head Shoulders. Jan Vayne toont zijn lange haren die bijzonder onnatuurlijk glimmen en golven (hé Jan, je haar danst!). Wat onechtheid betreft steekt deze Vayne met kop schouders uit boven zijn colle ga André Rieu (hé André, je zaal walst!). Glamourboy Vayne heeft de nationale discussie over haarlengte een definitieve stoot in de fou te richting gegeven. Zijn aanstellerij heeft grote delen van de Nederlandse bevolking in maag en darmen geraakt. De legertop maakte vervolgens strategisch gebruik van deze golf van weerzin. Dit haar geeft me een gevoel van vrijheid, zei Jan Vayne wapperend en direct besloten de ge neraals harde maatregelen af te kondigingen om aan de opdringerige vrijheid van dit soort ty pes een einde te maken. Knapen met lange haren stralen niet de ge wenste professionaliteit uit, is nu de kreet van de hoge heren van de luchtmacht. Ook niet als ze langdurig bewerkt zijn met Head Shoul ders, Andrélon of Guhl. Twee luizenbollen wer den teruggehaald uit Villafranca. Zij moeten nu kiezen welke vrijheid zij willen. De vrijheid die door een glad en gedsicipineerd leger beweert te verdedigen of de vrijheid om er uit te zien zo als de burger zelf wil. Het gras wil maar niet opkomen in de Amster dam Arena, maar verder groeit deze zomer zo ongeveer alles in ons land. Vooral de vooroorde len doen het goed dit jaar. En de tenen worden ook steeds langer. Het gaat verder, dat is wel duidelijk. Als de Ne derlanders straks lekker onbezorgd en onver zorgd, met uitgegroeide kapsels en beschaduw de konen, terugkeren van vakantie, is in de krijgsmacht inmiddels de geheel kaalgeschoren knikker verplicht. De PvdA pleit mogelijk nog even onmachtig voor een keurig gekamd bloempotmodel als tussenoplossing, maar zelfs daar zouden kwaadwillenden nog rasta-staart jes in kunnen kweken, zo meent de WD. De badmuts dus, de biljartbal, aërodynamisch en onderhoudsarm (hé soldaat, je kop glanst!). De volgende stap is dat de snor verplicht wordt in het leger. Geen donsbedjes, snotlatjes of pot loodkrabbeltjes onder de neus, maar brede bor stels, harige uithangborden, die de gewenste professionaliteit uitstralen. Watjes die te weinig op de lip hebben, maken gewoon geen kans in de krijgsmacht nieuwe stijl, die in de komende jaren overal ter wereld krachtig en efficiënt voor rust en orde gaat zorgen. Haar op de borst zal ook een zware voorwaarde worden. Daér hoort bij een kerel de begroeiing te zitten en niet op het hoofd. Dat straalt de ge wenste viriliteit uit en blijkt volgens een door niemand te controleren onderzoek te wijzen op grote intelligentie. De dienstplicht is afgeschaft, maar Defensie heeft snel teruggeslagen en direct een reeks an dere plichten ingevoerd. Naast de kortwiek- plicht is er een verbod op sieraden 'op het hoofd', zoals ringen in oor, neus en oogleden, maar waarschijnlijk geldt het ook voor medail les, eretekens en andere op te spelden onde- scheidingen. Het is ook snel gedaan met een sieraad In het hoofd, bijvoorbeeld onder de schedel: een gezond verstand waarmee je best te koop zou mogen lopen. Met het haar op de juiste plaats maken de nieu we militairen een grote bek naar Den Haag, waar mensen nog steeds geloven in een on werkbaar systeem dat democratie wordt ge- noemnd. Ons leger bestaat voortaan uit kleine Couzytjes. Weet u waar die mentaliteitsveran dering uit voortkomt? Het heeft uiteraard te maken met het Bosnië-trauma. Als onze jon gens beter hadden gekeken en attenter hadden gehandeld, had dat bloedbad in Srebrenica nooit plaatsgevonden. Maar ja, nu hing het haar voor hun ogen en koesterden ze eerst hun kap sel, net als Jan Vayne, voor ze in actie kwamen. China in op kousenvoeten Door Willem Reijn Met het Nanhai-projept lagen we mijlen ver voor op de concur rentie. Maar die voorsprong dreigen we langzamerhand kwijt te raken," zegt Jan van Dijk met enige zorg. Hij zit nu twee jaar in China. Van Dijk coör dineerde eerder de voorbereiding van het Per- Plus-project op Pernis, de grootste investe ring van Shell in Nederland in twee decennia. Een geschikte manager dus om de gigantische investering van tien miljard gulden in de ge meente Guizhoa nabij Hong Kong te leiden. Shell lag lange tijd onbereikbaar voor op de zeven zusters uit de oliewereld en de grote chemieconcerns. Met graagte zegt Van Dijk dat Shell werd uitgenodigd door de Chinese regering om Nanhai te ontwikkelen. Maar zo lang het definitieve ja-woord er niet is om daadwerkelijk tot bouw over te gaan, ziet Van Dijk over zijn schouder hoe het peleton de achtervolging inzet. De oliejongens en chemieconcern storten zich onvervaard op de Chinese markt. De concur renten beginnen contracten af te sluiten. „BASF heeft een Memorandum of Understan ding getekend voor een investering van zes miljard D-mark," zegt Van Dijk. „Aan de an dere kant: wat is zo'n em-oo-joe nou eigenlijk waard? Ze worden hier bij bosjes onderte kend. Het is een stukje papier dat niet meer zegt dan dat een Chinees met jou wel zou wil len werken. BASF heeft voor dat project nog niet eens een haalbaarheidsstudie verricht." Trouwens, ook de concurrentie merkt dat er heel wat beren op de Chinese wegen bivakke ren. Zo trok het Franse Elf zich teleurgesteld terug uit een project voor een raffinaderij. Eeuwfeest Zo bezien mag Shell nog steeds hopen als eer ste een enorme investering in de Volksrepu bliek te kunnen plegen. Het Nederlands-Brit- se concern vierde vorig jaar het eeuwfeest in China. Met dien verstande dat tijdens de cul turele revolutie het olieconcern zonder par don de communistische heilstaat werd uitge bonjourd. Na het failliet van het desastreuse politieke experiment kon Shell in 1981 terugkeren op het Chinese vasteland. Shell nam in de tus senliggende vijftien jaar enkele kleinere en één groot project op de schop. Shell investeerde in de afgelopen jaren samen met Chinese partners al een miljard gulden in offshore-oliewinning. De olieproduktie van de twee platforms van Xi Jiang ging vorig jaar van start. „We doen daar tachtig tot hon derd duizend barrels per dag," zegt Van Dijk. „Het is echt hele goede, lichte, laagzwavelige olie. Daar zijn we redelijke tevreden over." De Chinezen tekenden verder een MoU voor een haalbaarheidsstudie voor een nieuw pro ject in de Zuid-Chinese Zee. Aan de marketing-kant zijn de inspanningen van een bescheidener aard. Shell bouwt drie fabrieken voor het mengen van smeerolie in Tian Jin, Shanghai en Zhuahai. Met 15 mil joen gulden per stuk zijn dat geen investerin gen waar men in de olie-industrie wakker van ligt. Verder verkoopt Shell LPG aan de groot handel, die ze in flessen levert aan huishou dens om te koken en aan fabrieken. Brandstof gaat vooral naar elektrische centrales. Alles bij elkaar heeft Shell zo dik driehon derd mensen in China aan het werk. „Exclu sief Hong Kong," onderstreept Van Dijk, „want dat is een geheel zelfstandige opera tie." Uitgenodigd De grote klapper moet Nanhai worden. „De Chinese regering heeft ons voor dit project uitgenodigd," onderstreept Van Dijk. Dat ge beurde in 1988. De samenwerking werd in 1991 in een overeenkomst vastgelegd. De streek Nanhai is gelegen in de provincie Guangdong, het gebied rond Hong Kong, Shell is nog nagenoeg onzichtbaar in het Chinese straatbeeld. Hier een pas geopende winkel voor smeermiddelen in Shanghai. waar de laatste vijf jaar de snelste economi sche groei ter wereld wordt gerealiseerd, waar fabrieken uit de grond rijzen als pad denstoelen in de herfst en waar miljoenenste den uit het niets tot wolkenkrabberbossen op het platteland uitdijen. Nanhai moet ('vooralsnog, want er zit meer in de pijplijn') het grootste project worden dat Shell ooit in haar bestaan heeft gerealiseerd. De investering vergt de lieve som van tien miljard gulden. „We hebben natuurlijk op di verse plaatsen meer geld geïnvesteerd, maar dat ging dan stapje voor stapje. Nooit eerder investeerden we zo'n groot bedrag in één keer." Shell krijgt een aandeel van vijftig procent in het project. Vier Chinese partners nemen de andere helft voor hun rekening: de China Na tional Offshore Oil Company voor twintig procent en de provincie Guanfgdong, de olie maatschappij Sinopec en de China Merchant Bank ieder voor tien procent. Terwijl het project alleen nog maar op papier bestaat, heeft de Nederlands-Britse multina tional samen met de Chinese partners al vijf tig miljoen dollar in de haalbaarheidsstudie gestoken. Nanhai wordt een complex met een soort Per nis, zij het voorlopig in een bescheidener vorm. Op het terrein komen een raffinaderij en een reeks petrochemische fabrieken. Het ontwerp voor de raffinaderij voorziet een ca paciteit van acht miljoen ton per jaar. Ter vergelijking: Pernis is goed voor twintig mil joen ton per-jaar. Openbreken Daarnaast verrijst een ethyleenkraker, die met een capaciteit van 450 duizend ton rede lijk vergelijkbaar is met de kraker van Shell Moerdijk. De ehtyleenkraker is in de chemie de moeder, het hart van een complex van fa brieken die de grondstoffen van de kraker be trekken. Zo wil Shell fabrieken voor polypro- pyleen, polyethyleen en styreenmonomeer bouwen. Onderdeel van de deal is verder het bouwen van 250 pompstations voor de distri butie. Goed voor Shell, dat nog nagenoeg on zichtbaar is in het Chinese straatbeeld. „Het was dan ook een voorwaarde aan de Chine zen, want we willen graag de markt openbre ken," zegt Jan van Dijk. Sinds de eerste bespreking van 1988 duurde het tot 1991 voordat het project op gang kwam. „De gebeurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989 zorgden voor een vertraging van de economische ontwikke ling," zegt Van Dijk. „Westerse bedrijven wa ren toch een tijdje terughoudend met nieuwe investeringen." Vanaf '91 zijn behoorlijke vorderingen ge maakt, zegt Van Dijk. „De gezamenlijke aan pak van de haalbaarheidsstudie, is uniek. De eisen liggen hoog. Onderdeel van de studie vormt een gedegen milieu-effecten-rappor tage. Daarmee zijn de Chinezen net zo ver als Nederland." De toepassing van Chinese ruwe olie was be langrijk. „Het gaat om wat wij noemen een complexe raffinaderij," zegt Van Dijk. „Uit zware olie moeten we lichte produkten pro duceren." Verder vroeg vooral de aanleg van de complete infrastructuur aandacht: de bouw van havens, kades, wegen, aan de Da- ya-baai ligt nu nog helemaal niets. Zeer geïnteresseerd Van Dijk zegt dat het gehele project voor de Chinezen buitengewoon interessant is. „Voor het eerst wil een multinational op deze schaal investeren in China. Wij bieden geavanceerde technologie en dat is voor de Chinezen een absolute voorwaarde. En ten derde kunnen wij moderne management-technieken leve ren. De Chinezen zijn daarin zeer geïnteres seerd." De management-aanpak van Shell komt tot uiting in de omvang van het personeel. „Een Chinese raffinaderij heeft wel tot veertigdui zend mensen in dienst, want zij zetten ook de locale slager, bakker en wie weet meer op de loonlijst. Wij gaan werken met tweeduizend local staff en honderd buitenlanders. Het is voor het eerst in een dergelijke business op deze manier wordt benaderd. Dat is de Wes terse inbreng." In februari 1994 kunnen de partners de studie aanbieden aan de Staatscommissie voor Plan ning, die alle investeringen boven de dertig miljoen dollar moet beoordelen. De commis sie accepteert de studie. Het tien miljard gul den vergende Nanhai-project van Shell is nu opgenomen in het negende vijf-jarenplan van de Volksrepubliek China, dat in maart door het Nationale Volkscongres is vastgesteld. Hoewel vijf-jarenplannen voor Westerlingen nogal archaïsch overkomen, is van Dijk best te spreken over de wijze van werken van de Chinezen. „De Chinezen spreken zelf van een socialistische markteconomie en dat is zeker niet hetzelfde als een kapitalistische econo mie." Goed bezig „De Chinezen hebben de veranderingen veel meer gereguleerd dan bijvoorbeeld de Kussen. De Chinezen hebben de macro-economische ontwikkelingen goed in de hand kunnen hou den, waar de Russen gewoon in het water zijn gesprongen. De Chinezen hebben goede raad gevers in de arm genomen, zoals de Wereld bank. Om een voorbeeld te noemen: in 1994 liep de inflatie door oververhitting van de economie op tot 25 procent. Die hebben ze knap onder controle gekregen: dit jaar be draagt de inflatie nog 7 procent. Hier werken die instrumenten, in Rusland niet meer. Neen, China is echt goed bezig!" Het Nanhai-project is de enige investering van deze omvang die de Chinezen in hun planning voor de petrochemie hebben opge nomen. Toch geeft een dergelijke status Van Dijk slechts bescheiden vreugde. „Het geld is dus beschikbaar en alles draait om geld. Wat dat betreft spreken wij van een highlight in de ontwikkelingen. Het is zeker een positief signaal," zegt Jan van Dijk. „Maar dat je in het vijf-jarenplan staat, wil nog niet zeggen dat je ook kunt bouwen. Het is geen groen licht." De Chinezen hebben alle tijd. „De petroche mie is aangewezen als een pijler-sector voor de economie. En dan is Nanhai nog eens een voorbeeldproject. De Chinezen redeneren an ders dan wij. In de Westerse wereld is tijd geld. Maar voor de Chinezen heeft tijd een an dere dimensie. Zij hebben alle geduld van de wereld, als het maar wordt zoals zij het wil len. Want voor Shell is dit het grootste project dat we in één keer aanpakken, voor de Chine zen is het überhaupt de grootste investering in deze sector." Denk dus niet dat China als een soort derde wereldland zich met achterhaalde Westerse technologie tevreden stelt. „In het Westen denken ze wel eens dat de Chinezen achterlijk zijn. Dat is absolute onzin. De eisen hier lig gen op wereldklasse-niveau: de toegepaste technolgie, de milieu-eisen. Ze investeren ook veel in mensen. De jonge academici die het topkader gaan vormen, gaan naar Westerse universiteiten van wereldklasse. Ik vind dat persoonlijk een dreiging waar ze in het Wes ten wel eens bij stil mogen staan." Het Chinese geduld komt naar Westerse maatstaven merkwaardig voor. Want China heeft een enorme behoefte aan de produkten die Nanhai straks moeten spuien. „China groeit zo snel dat het land eigenlijk elk jaar een complex van de omvang van Nanhai no dig heeft. De economie groeit met negen pro cent per jaar. De behoefte aan de producten kan alleen worden gedekt door elk jaar meer in te voeren." De behoefte is er niet alleen aan de brandstof de raffinaderij oplevert. De chemische fabrie ken zorgen voor de kunststoffen die tegen woordig de helft van een auto uitmaken. Nu hoeft niet iedere Chinees morgen een auto te rijden, maar als Peking met 12 miljoen inwo ners er 400.000 bezit en Nederland met 15 miljoen inwoners 6 miljoen, dan is de potentie duidelijk. „Het verbruik van olie door China is een druppel vergeleken met Europa. Er zijn hier nog nauwelijks privé-auto's. Dit land produ ceert nu nog maar tweehonderd duizend au to's per jaar." Ter vergelijking: West-Europa heeft een capaciteit voor twaalf miljoen au to's. De problemen rond de voortgang zitten niet in de technische specificaties van Nanhai. De juridische en economische aspecten spelen de hoofdrol. „Alleen al de manier van boekhou den is onderwerp van langdurige besprekin gen, want onze manier van boekhouden was tot voor kort ongebruikelijk." Uiteindelijk gaat het natuurlijk om het geld. Welke winst kan Shell Nanhai maken? „Dat hangt van vele factoren af. Wij willen bij- A Door Max Steenberghe u FOTO SHEup voorbeeld dat we investeringsfaciliteitel krijgen, omdat wij en onze partners in Nank| de complete infrastructuur zelf moeten a? leggen: de kades van de haven, de wegen, li lefoonkabels. Daar is alleen al een bedrag vai| 850 miljoen gulden mee gemoeid." Compensatie Shell wil daarvoor worden gecompenseerc| „Als wij investeren in Singapore zorgt c overheid voor de infrastructuur. Wat wij wil-| len is dat de Chinese overheid de winstge-1 vendheid van Nanhai verhoogt. Dat hoeft niei met subsidies en ook hoeft de staat geen risi-f co te nemen voor het bedrijf." De oplossing zou moeten liggen in extra a trek voor de vennootschapsbelasting, die mtll 33 procent nagenoeg gelijk is aan Nederland! Als het complex goed draait, kunnen de part-I ners hun investeringen sneller terugverdie l nen. De ontwikkelingen kwamen vier maan-l den in moeilijkheden toen de Chinese over-l heid Shell-medewerkster Xu Yichun arres-l teerde. Zij zou worden verdacht van diefstal| van belangrijke overheidsdocumenten r gaande Nanhai. Shell heeft nog steeds j rechtstreeks contact met Xu Yichun kunn®| krijgen. Van Dijk stelt zich uitermate terughoudendI op als het onderwerp op tafel komt. „Ik wil til eigenlijk niet op ingaan. Maar het is duidelijil dat zo'n zaak het vertrouwen tijdens de be-i sprekingen niet ten goede komt. De kwestiei heeft een vertragende werking op het proces. I Nu het onderwerp toch op tafel ligt, wil Val Dijk nog eens graag kwijt dat er geen sprake is van een deal tussen Shell, Nederland et China, waarbij een officieel staatsbezoek vatI Koningin Beatrix zo worden uitgeruild tegel groen licht voor Nanhai. Krachtenspel Er spelen nog meer probleempjes op de ach-1 tergrond. „Binnen de Chinese politiek iseil een voortdurend krachtenspel: wil je mee l markt of juist niet? De liberalen tegenover®! oude ijzervreters, zogezegd. Om nog iets tl noemen: Sinopek is een van onze partners l maar heeft zelf wel een monopoliepositie z®| lang Nanhai niet draait." Van Dijk wil ook wel een hand in eigen boe-I zem steken. „In een multinational als Shell ui het heel gewoon als directeuren om de dne, I vier jaar rouleren. Dat werkt dus niet bij Cm-1 nezen, want die hangen sterker aan relaties, t aan de quansi, dan aan papier. Ik ben in*' L dels de vierde vertegenwoordiger van Shet| die ze tegenover zich hebben, terwijl bij I nog steeds dezelfde ploeg zit." Papieren afspraken vinden de Chinezen n»1 zo interessant. „Dat merk je aan de Chinese l manier van onderhandelen. Ze willen nogi-l snel terugkomen op afspraken. De beste truc is om dan hetzelfde te doen: 'nou, bij r inzien willen wij dit ook graag even verbet® I ren'. Dan beginnen ze hard te lachen en is"e I geschil over." iteraard heeft hoofdkwartier la Company, Het is vol verrassingen. N< van de relatie tussen het dr pische Spelen. Ontstaan Amsterdam. Nederlanders kochten hun speciaal ontworpen en i liaampjes, buiten het stadie j kregen wegens hun karak een speciale naam: de zogei De paus dririkt het, Castr Amerikaanse pf&ïdent sim kortom: eigenlijk iedereen bedrijven lijken zo macht omvattend als The Coca Machtig genoeg om de eiger en daar wat aan te passen, i de Spelen tijdens het eeu thuisbasis te trekken - ter dat ze juist nu in Athene th Maar Athene heeft ook ree Want waarschijnlijk was rood-wit overgespoten Acrocacolapolis. Atlanta heeft de afgelopen val rood gezien. Rood op t de stoep, waar letterlijk d ten stonden opgesteld, rot knullen rondliepen met fle op hun rug, rood op tafel - kroonkurk -, en rood op de de T-shirts, de petjes. Ja met dopjesvormige hoeden Alleenrecht De organisatie van de Spel ventig miljoen van haar verkocht daarmee het all drank te leveren aan de at het publiek. Pepsi was hiei radig, maar mocht door he nergens adverteren. Maar met die zeventig mil op: het was nauwelijks er Acht jaar is Nanhai nu in voorbereiding eerste paal wil de grond maar niet in. „Ma I ach," relativeert de Shell-manager, „in industrie komt het wel vaker voor dat er e voorbereidingstijd van tien jaar nodig is- Neen, op de vraag wanneer de eerste spa voor het Nanhai-project dan wil de gr°n 'I gaat, wil hij niet meer antwoorden. I stelt me die vraag elke maand. In het verle I gaf ik nog wel antwoord, maar dat doe ik ffl I meer," zegt Jan van Dijk, manager van 5 1 China. Want als zijn eerdere antwoorden I ren uitgekomen, stond Nanhai allang in steigers. Ik ga dit weekeinde maar elkaar flansen van een mor omdat mijn ego wel een gebruiken, anderzijds om doodziek ben van die mail zo trots als een aap met zev hun pagina vermelden. En nen laten om in een treiter neer ik er nu eindelijk zelf e ik toevallig een pestbui he aanstaat, verwijs ik ze http://www.dse.nl/stem. „Daar staan er, even kijken tussen de honderdvijftig en ren er iedere dag een stuk heb ik allemaal zelf gema; treiterend terug. Dat is na want al die pagina's zijn e zelfde qua opbouw en ik w ik die hele rits HTML-codr staan nu onderhand wel kunst dus en willekeurig te vergelijken met een moe Een home-page is een krui trap van een visitekaartje en bellen aangekleed curr page ka nook een mooie: de maker zijn. Net zoals gaat heb je doctorandusse dat ze ooit op een univers gekregen hebben voor ee Die noemen zich desond. maar je hebt er ook die n, tekaartjes en briefhoofder si

de Stem | 1996 | | pagina 24