Sport 'Wat een rare samenleving is dit' Het laatste grote optreden van 6The Fatman' Fruil Ria Stalman, voormalig college-student, herkent haar eigen Amerika niet meer Charles Barkley publiekslieveling van bekritiseerde Dreamteam Klokkenst van maar 400 Klok t Gouddo Zeeuws-Yl, Alle gemeen DE STEM 'qföo' Boetes voor dronken rijden ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 BS Haar gouden medaille, in 1984 gewonnen met discuswerpen in Los An geles, heeft ze uitgeleend aan het Sportmuseum in Lelystad. „Stom," zegt Ria Stalman (44) in het Olympisch Stadion van Atlanta. „Ik had hem in het vliegtuig om mijn nek moeten hangen en niet meer af moeten doen. Hier gaan veel deuren open voor medaillewinnaars." Door dubbele gevoelens constant besprongen, beweegt ze zich in de olympische hectiek van Atlanta. Nu is ze er als verslaggeefster voor Eu rosport en het maandblad Sport International. Ooit woonde ze van sep tember '77 tot augustus '84 in Amerika. „Hoe heb ik hier in godsnaam zeven jaar kunnen wonen?" Ze denkt nog weieens terug aan de avonden in Freddy's down the Road. „Een keer in de maand ging ik daarheen. Een tent met pool- tafels en veel onbehouwen vlerken. Footbal lers, honkballers, ik hoorde daar toen wel thuis. Simpel vermaak; bier naar binnen gieten en snel dronken worden." Ze was een mannetjesputter, studerend om maar vooral te kunnen sporten. Nu is ze ve le kilo's slanker; wijzer en lichter. „In de af gelopen dagen heb ik me een paar keer afge vraagd of het 'toen' allemaal anders was. Ik denk van wel. Anders had ik het geen zeven jaar uitgehouden. En dan die Spelen, het is een krankzinnig evenement geworden. Toch zou ik het nooit willen missen." Commercial Het is de consumptiedrang in de VS die Stalman nu naar de keel vliegt. „Zet ik de radio aan, dan hoor ik om de drie minuten een commercial. Op de televisie verkopen ze baseballen met de handtekening van een of andere boerenlul erop.,, „Bovenin zie je dan een tellertje dat duide lijk maakt hoeveel van die ballen inmiddels telefonisch verkocht zijn. De Nederlandse mode-ontwerpster Sheila de Vries was on langs hier. Die ver kocht op die manier tentjurken met tulpen erop. Wat een rare sa menleving is dit. Dat zag ik vroeger niet, ik vraag me af of ik toen wel goed gekeken heb." Ze is een beetje somber, maar dat komt ook door een moeizame communicatie met haar werkgever Eurosport in Parijs. „Ik ben con fuus van alles wat mensen elkaar aandoen. Beesten pakken elkaar aan om te overleven. Mensen doen dat alleen al uit winstbejag. Hier wordt dat gevoel versterkt. De Spelen worden voor mij verziekt door die enorme security. Je kunt hier je kont niet keren of je wordt gecontroleerd, of een andere kant op gestuurd." Borgtocht Ze pakte een politieman vriendelijk bij zijn overhemd, om te zeggen dat hij er ook alle maal niets aan kon doen. „Je had zijn ogen moeten zien, ik werd nog net niet gearres teerd. Een Franse collega van me gaf een veiligheidsman een duwtje. Die jongen zit daarvoor nu in de cel, over een dag komt-ie op borgtocht vrij." Ria Stalman geniet van de topsport en maakt wie dat op prijs stelt via haar tv-re- portages deelgenoot van dat genot. Ze be trapt zich daarbij op een opvallend inle vingsvermogen. Ze neemt minder afstand in acht dan de gemiddelde commentator. „Ik stel me iets voor bij de emoties van een spor ter. Als ik Mike Powell met zijn gezicht in de zandbak zie liggen, krijg ik tranen in mijn ogen. Dat moment betekende voor mij de begrafenis van het verspringen. Een col lega noemde dat een stukje theater van Po- Beseft iedereen hier op de perstribune wel wat die atleten allemaal hebben moeten doen om zo ver te komen? Natuurlijk ver pestte Linford Christie de 100 meter met zijn twee valse starts. Maar van mij mag hij daarna toch echt wel wat misbaar maken. Het was niet niks wat daar in een klap ka pot ging voor Christie." Over Atlanta gaat ze straks nog eens naden ken. Als ze thuis zit in haar eigen verbouw de pakhuis aan de Rechtboomsloot in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt. „Ja, lek ker met mijn poten uit het raam peinzen over van alles. Over dit hier. Mijn gemoed gaat zo op-en-neer in dit land. Het is een fantastisch sportland waar erg veel kan. Aan de andere kant ruikt hier alles naar geld." „Ze zijn waanzinnig trots op het feit, dat er hier meer publiek komt kijken dan in LA en Barcelona bij elkaar, maar ze vragen zich niet af welke logistieke sores dat met zich meebrengt." Boycot Atleten hebben van alle opgewondenheid rond hun prestaties totaal geen notie, ver moedt Stalman. Die zijn alleen met hun ei gen prestatie bezig. Zo verging het haarzelf destijds ook. Ze kwam halverwege de Spelen naar Los Angeles en wist dat ze er moest winnen. Op een paar landen na ontbrak, van wege een boycot, de to tale communistische wereld immers op het appèl. De krachtsporten, zo mag discuswer pen best genoemd worden, boden plotseling aan ieder westers land een kans op goud. Die omstandigheden verschaften haar gou den plak, behaald met een matige worp van 65.36 meter, een doffe glans. „Heb ik altijd wat moeite mee gehad," zegt ze, „winnen is winnen, de druk om te moeten winnen maakte voor mij dat toernooi zwaarder dan ooit." 'Ze bleef er nogal kalm onder', tekende de Kroniek van 100 jaar Olympische Spelen op. Er was ook nog geen Holland House zo als dat tegenwoordig bij Olympische Spe len zijn tenten opslaat. 'Brons' wordt er met Heineken-bier overgoten. Toen bepaald niet. Na haar prestatie in LA kapte Stal man gelijk met haar sport. Het feestje van het NOC duurde tot half elf 's avonds en dat was het dan. Waarom? Het gebruik van sti mulerende middelen is haar lang nagedra gen. „Dat heeft me gekwetst. Als onderzoe ken bewijzen dat je 'schoon' bent, dan moet iedereen toch verder zijn mond houden! Daarom word ik strontziek van al die ver halen over de zwemster Michelle Smith. Controles hebben bewezen dat ze niets heeft gebruikt, toch wordt er openlijk in de kranten geroddeld over haar. Atleten wor den de dupe van de zooi die de internatio nale bonden van hun dopingonderzoek ma ken." Voormalig kampioene discuswerpen Ria Stalman in het Olympisch Stadion van Atlanta: ,Als onderzoek uitwijst dat je schoon bent, moet iedereen zijn mond houden." foto de stem/ben steffen well. Zo iemand kan ik dan wel schoppen. De voormalige topatlete heeft ook nu nog liberale opvattingen over dopinggebruik. Men is veel te streng voor de atleten, stelt ze. „Waarom ligt er een verbod op het toe dienen van hormonen ook als blijkt dat ie mands hormoonspiegel te laag is? Wielrennen „En waarom wordt er bij bloedarmoede weer anders geredeneerd? Ik ben geen voor stander van vrij gebruik, omdat ik een dode wielrenner op de Mont Ventoux (Tommy Simpson, '67, CvN) geen aantrekkelijke her innering vind. Maar iets vrijere opvattingen over stimulerende middelen zijn me wel kom." Met de sporters in Atlanta heeft ze het nog niet gehad over dat onderwerp. Ze praat er sowieso weinig over. In 1991 'onthulde' de toenmalige Krant op Zondag dat ze in 1983 was gepakt bij de grens tussen Mexico en de VS. Ze zou toen stimulantia hebben willen smokkelen. Ze ontkent dat verhaal nog steeds. „Mijn voormalige trainingspartner Jennifer Smith en Raymond de Vries (voormalig atletenma- kelaar uit Nederland, CvN) hebben me toen om onduidelijke redenen een hak willen zet ten." Zelfvertrouwen Het incident heeft haar gehard, zoals de topsport haar harder gemaakt heeft. „Ik heb er zelfvertrouwen door gekregen. Dat zelf vertrouwen is de basis om in je latere leven, nu dus, allerlei dingen zomaar aan te pak ken en te beginnen." „Mijn leven is er dus een stuk spannender op geworden. Door al die jaren te sporten, heb ik ook geleerd hoe ik in elkaar zit. Voor dat discuswepen was een reden die ik toen niet onderkende. Ik pakte uiteindelijk die discus, omdat ik te lui en te fors was om te lopen. Maar de werkelijke reden zat dieper. Ik ben gewoon een eenzame figuur. Dat is niet al tijd leuk, maar meestal wel. Het past bij me, daarom heb ik nu weer een eenzaam beroep; verslaggeefster voor een maandblad en voor Eurosport." Charles Barkley, The Fatman, is in Atlanta aan zijn laatste grote toernooi bezig. foto de stem/ben steffen Alle wedstrijden van het Dreamteam III in Atlanta waren maanden geleden al uitverkocht. Maar een gekkenhuis is het niet rond de duels van de bas ketbalprofs. Er is zelfs kritiek op de NBA-vedet ten. Met uitzondering van een man. Charles Barkley, bijgenaamd The Fatman. Hij wordt op handen gedragen door de fans. En dat is wel eens anders geweest. 'It's not over till the Fatman sings the blues'. 'Het is niet over tot de dikke de blues zingt'. Een gigan tisch spandoek hangt al twee we ken in de Georgia Dome in Atlan ta, waar de basketballers van het Dreamteam III al hun wedstrij den spelen. Het doek is een ode aan The Fatman, de dikke. En de dikke is Charles Barkley, 33 jaar oud, 'slechts' 1,98 meter groot en liefst 120 kilo zwaar. Alle wedstrijden van het Dream team eindigen met hetzelfde ri tueel. Barkley, die in Atlanta aan zijn laatste grote internationale optreden bezig is, trekt zijn schoenen uit en gooit ze tussen de toeschouwers, die er soms letter lijk om knokken en allemaal, heel vreemd, in de schoenen wil len ruiken. Een 13-jarige jongen uit Dallas heeft een schoen van Barkley, met handtekening, in middels voor achtduizend dollar doorverkocht aan een verzame laar. Zo populair is The Fatman. Scherpe kantjes Een vreemde ervaring voor een topper, die in zijn 12-jarige NBA- loopbaan voortdurend aanvarin gen heeft gehad met mede-spe lers, media en fans. Maar in At lanta is alles anders. „Het gaat de laatste jaren al anders. Ik word ouder, de scherpe kantjes van mijn karakter zijn eraf. Dat maakt iedereen in zijn leven toch mee?," zegt hij zelf. „Vroeger had ik het idee dat de hele wereld me op mijn nek zat en dat ik me voortdurend moest be wijzen. En dat lukte ook altijd aardig. Want ik houd me toch al twaalf jaar staande in de zwaar ste sportcompetitie ter wereld. Honderd wedstrijden per jaar en 250 trainingen. Mag je daar niet eens chagrijnig van worden?" Maar niet in Atlanta. Barkley vermaakt zich net als vier jaar geleden kostelijk in de olympi sche omgeving. Ook al gaat het niet fameus met het Dreamteam. „Het probleem is dat iedereen dit team vergelijkt met het eerste Dreamteam, maar die ploeg was zo uniek van samenstelling. Zo iets komt nooit meer terug. Magie Johnson, Michael Jordan, Larry Bird, Clyde Drechsler en The 'Fatman in één team. Dat kan toch eigenlijk niet?" Rik Smits Een superster als Michael Jordan ontbreekt dit keer. Barkley is geen absolute megaster als Air Jordan, maar hoort wel degelijk bij de beste tien spelers ter we reld. Al kennen ze hem in bij voorbeeld Nederland nog niet zo goed. Andersom is dat ook zo. „Komt Rik Smits uit Holland? Dat wist ik niet eens. Basketbal len ze daar ook dan?," vraagt hij met serieuze interesse. In Nederland zouden sportlief hebbers lachen als ze Barkley zagen lopen. In niets lijkt hij op een van de best betaalde (negen miljoen dollar per jaar) en be kendste sporters van de Verenig de Staten. Zijn bijnaam The Fat man heeft hij niet voor niets. Maar net als Riley Smith van de Nederlandse kampioen EBBC, die met zijn 130 kilo uitgroeide tot de superster van de eredivi sie, kan Barkley ook uitstekend met zijn overgewicht uit de voe ten. Blanke vrouw Zijn sprongkracht is ondanks de talrijke kilo's fabelachtig. Hij is een van de beste rebounders en haalt jaarlijks het hoogste schot percentage van de NBA. In de VS liggen ze ook niet meer wakker van zijn kilo's, want het meren deel van de Amerikaanse bevol king lijdt toch aan vetzucht. Waar ze nog wel problemen me hebben, is met Barkley's huwe lijk. Vijf jaar geleden trouwdelÉ met een toen 27-jarige blanke ad vocate. En hoewel gemengde hu welijken steeds meer worden ge accepteerd in de VS, bleek een gemengd huwelijk van een don kere celebrity als Barkley toen wel even anders te liggen. „Het zijn dingen waaraan je als Europeaan in de Amerikaanse maatschappij moet wennen denk ik. Maar wij hebben er geen moeite mee dat er wel eens vreemd over wordt geschreven. Zo werkt het hier nu eenmaal. Ja, ik weet ook wel dat het mijn P°' pulariteit heeft geschaad. Maar moet ik daarvoor dan maar niet trouwen? Kom nou even. En als je leert omgaan met de minder leu ke kanten van de Amerikaanse maatschappij, valt hier nog hes' te leven." Barkley wil zondag nog wel even chargeren als het Dreamtea® zijn gouden medaille gaat opha len. „Dan haal ik Carol er ge woon bij. Kan iedereen er va» meegenieten." Misschien new® de kennelijk simpel denken® fans hem dat dan niet eens kwa lijk. IBPRCHTSTRAAT JB, Van onze verslaggever Iferneuzen - De Zeeuws-Vlaar meenten mogen samen 2,5 i gulden verdelen. Dat geld maa uit van het opgebouwde ove van ruim vier miljoen over 19 Afvalstoffenverwi; Zeeuws-Vlaanderen (AVZV). pit is besloten tijdens informeel van het algemeen bestuur. Van onze verslaggever ïterneuzen - Met uitzonderi Zeeuws-Vlaamse gemeente gerechtigden te stimuleren teelt te gaan werken. Tijde de deur staat, is er veel tijd De regeling - die per gemeente kan verschillen - komt erop neei dat uitkeringsgerechtigden die bi; fruittelers aan de slag gaan, niet a hun verdiende geld gekort zien of hun uitkering. Standsorganisatie ZMO werkt met het Regionaal Bu reau Arbeidsvoorziening en de Nederlandse Fruittelers Organisa tie samen in het project 'Bemidde ling plukkrachten fruitteelt'. De gemeenten gaan niet zo ver als de ZMO had gevraagd. Die zaj naast een premie voor werkgever; ook graag dat werkwilligen veer tig procent van hun inkomstei mogen houden, met een maximun van 600 gulden per maand. Gemeenten hebben echter te ma ken met de wetgeving die 100 pro cent korting eist. Wat gemeenter uit eigen zak als premie willen be talen, moeten ze zelf weten. Maai behoud van veertig procent is d< gemeenten te gortig. Daar staat tegenover dat, zoals ii Hontenisse en Hulst het geval is helpen bij de fruitpluk geen vrij büjvende zaak is. „Wij hebben eei brief geschreven aan mensen var wie wij denken dat ze in aanmer king komen om te gaan plukken Als die door het Arbeidsbureai worden benaderd, kunnen ze nie zomaar weigeren te gaan plukken Daar moeten goede redenen voo zijn," zegt een woordvoerder vai de gemeente Hulst. Ook ruim vijf tig cliënten van de Sociale Diens in Hontenisse hebben een brie ontvangen. In zowel Hulst al Hontenisse krijgen mensen di vier uur of meer per dag gaai fruitplukken een premie van tiei gulden per dag. In Sas van Gent mogen uitke ringsgerechtigde fruitplukker een kwart van hun inkomsten be houden met een maximum vai 250 gulden per maand. Daarnaas verstrekt die gemeente ook ee: reiskostenvergoeding. „Wij vin den het een hele goede zaak al uitkeringsgerechtigden een aanta weken aan het werk kunnen. Da moet je met het geld dat zij verdie nen volledig in mindering brenge op hun uitkering", zegt ee woordvoerder van Sociale Zaken In SluisrAardenburg mogen cliën ten van Sociale Zaken een kwaï van hun inkomsten houden, me Van onze verslaggever Terneuzen - De politierechte bi Terneuzen heeft gistere J-V. uit Kloosterzande verooi deeld tot een boete van 125 gulden voor rijden onde invloed. De vrouw kreeg bovendien ee njverbod van zes maanden opg< 'egd, maar dit geheel voorwaai delijk. Ze was op 27 mei aangi houden in de gemeente Honteni; se. De politie had gezien dat s slingerend reed. Het stopteke t daarop werd gegeven, had gezien. Haar adem-alcoho gehalte bedroeg 585 micrograr het resultaat van - zoals ze to< gaf - zeven pilsjes. Ze vertelc ''eigenlijk haar vriend zc gereden, maar toen ze ze at hij zaf te drinken, besloot maar achter het stuur plaa te nemen. Slingeren deed ook E.S., een de r tn zijn woonplaats Ternei U- Problemen met zijn docht hem aan het drinken gi val as resuftaat was in zijn gi ai 550 microgram, tweeënha v!2i2 uveel als toegstaan. Het 1 hem gisteren een boete t 850 gulden. Beide uitsprak; waren conform de eis. F

de Stem | 1996 | | pagina 14