'Sydney geeft Groene Spelen' 6Moet ik koffers dragen, dan draag ik koffers' rnooi ige Australiërs leren volop van voorloper Atlanta Delegatieleider Wouter Huibregtsen bouwt ondanks platvoeten aan nieuw netwerk pESTEM SPORT B 1IEUWS kort )ete Scheid t bemiddelen AUGUSTUS 1996 B4 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 FIFA) heeft de Schotse club lden opgelegd. De werkgever an met een niet geautoriseer- bij het vastleggen van Alan ieler kreeg eveneens een boe- lulden betalen, het debuut van Jordi Cruijff k tegen Ajax, te dwarsbomen, i de vrijgave van de aanwinst jan Barcelona overnam, keinde deel aan het Umbro- klex Ferguson had Jordi dan jubliek. Cruijff jr. traint sinds [ijving rond te krijgen," aldus etbalbond lijkt het wel altijd nal Andreas Brehme mag ge- |et stuur. Een rechtbank heeft erslautern had gereden onder |oete van omgerekend 46.000 olitie aangehouden na de 1-0 lij had 1,16 promille alcohol f gaat met ingang van dit sei- 'ustus openen landskampioen baljaar 1996-'97 met de wed- 'jen nieuwe naam krijgt, oetbal van de KNVB, maakt ^kend naar welke twee doelen t de strijd om de Super Cup in iiwe naam van de Super Cup ider of Nederlandse heeft zijn |en. arer in Singapore moet nog frste voetballer van de wereld 1 doel slechts 200 gulden op. nd reist met zijn nieuwe club t voor 36 miljoen overnam van hg op het nieuwe seizoen door ice-voorzitter van Newcastle, lew Paper, een krant in Singa- xeting manager Sharon King nan niet in het bezit behoorde nager Kevin Keegan pikte de iern aan King. Smits aangetrokken. De 26-ja- voor twee seizoenen getekend ht transfervrij bij de Tilburgse ■ft de schorsing van de Kroati- teheven. Wel moet de 23-jarige .000 gulden betalen. De FIFA mand omdat hij bij drie clubs jen een boete gekregen, van de- 1 was met Napoli, Valencia en fencia. Vorig seizoen kwam de li nog aanspraak op de voetbal- jrzoeken of het contract tussen ja, dan moet Valencia de Ita- ^ttenscheid vastgelegd. De 27- Nijmeegse eredivisionist een iger bij Wattenscheid. Eerder, s, stond hij ook in het centrum ri zijn debuut in het oefenduel |ay, zaterdag om 19.00 uur in De [tipaldi wil een punt zetten ach- nde kreeg hij een ernstig onge- 'ertelde de 49-jarige Braziliaan ackson Memorial ziekenhuis in Ijf uur geopereerd aan zijn ver- ad letsel aan het ongeval over. dschap is geweest. Ik geloof in fier reden gebeuren." Fittipaldi idtitel in de Formule I. er leiding van Ed Nijpels moet Koninklijke Nederlandse Bil- l Driebanden Nederland (VDN) antwoord vinden op de vraag, binnen de KNBB gestructureerd vikkeld in een conflict. Een deel wie Dick Jaspers uit St. Wille- pan de KNBB en een eigen com- den dat de bond zich niet vol- ïale K5-]'eugdtoernooi van de gint maandag 5 augustus om iag 11 augustus. se Fanny Kool. Bij de meisjes tot en met 14 jaar is Chantal Visser uit Leeuwarden als eerste ge plaatst, voor Nathaly de Paepe uit Schoondijke. Elke Machielsen uit Prinsenbeek is de te kloppen speelster bij de 12-jarigen. PLAATSINGEN JONGENS ENKELSPEL Tot en met 16 jaar: 1. Laurens de Kort, 2. Kevin Bosman. Tot en met 14 jaar: 1. Davy de Waal, 2. Erik Raaman, 3/4. Thijs Drumont en Egbert Martinet. Tot en met 12 jaar: 1. Krijn de Vries, 2. Wesley van Noord, 3/4. Dennis de Belie en Wouter Blokland. Tot en met 10 jaar: 1. Pieter van Hecke, 2. Stijn van Doeselaar, 3/4. Jeroen Aliët en Kirsten Dey. DUBBELSPEL Tot en met 12 jaar: 1. De Vries/Van Noord, 2. Massoels/De Meester. Tot en met 14 jaar: 1. De Schep er/Van Doeselaar, 2. Gorleer/Gor- .eer. Tot en met 16 jaar: 1. De Kort/De Clippeleir, 2. Ysebaert/Lensen. MEISJES ENKELSPEL Tot en met 16 jaar: 1. Bianca Vlae- minck, 2. Fanny Kool. Tot en met 14 jaar: 1. Chantal Visser, 2. Nathalie de Paepe, 3/4. Evelien Drumont en Marianne Dhont. Tot en met 12 jaar: 1. Elke Machiel sen, 2. Sharon de Witte, 3/4. AnneK Riemens en Kim Boes. DUBBELSPEL Tot en met 14 jaar: 1. Willemsen/i-' Paepe, 2. Verhaegen/Verhaegen. iP< le Het logo van Sydney 2000. FOTO ANP Sydney verheugt zich op het jaar 2000. 95 procent van de bevolking staat achter de Olympische Spelen. Atlanta - In Atlanta loopt een flinke ploeg Australiërs rond - zo'n honderd man - die goed toekijkt om over vier jaar een nog betere klus in Sydney te kunnen klaren. Hoe goed de verhou ding tussen de Aussies en de Yanks is, heeft Richard Palfreyman gauw uit de doeken gedaan. „Een van de eerste telefoontjes die het hoofd beveiliging vorige week vrijdagnacht na de bom pleegde, was naar ons. 'Kom gauw kij ken, ons commandocentrum staat voor jullie open.' Een onbetaalbare ervaring." Niemand weet hoe je de Olympische Spelen moet runnen, tot je het een keer hebt gedaan. En dan is het dus te laat. Vandaar dat elk gastland zijn opvolger uitnodigt en helpt, want vier jaar eerder ondergingen zij dezelfde gastvrijheid. „Elke keer worden de Spelen groter; er valt steeds meer te leren. Een een voudig boekje 'Hoe zet ik de Spelen op in zes hoofdstukken' zal er nooit komen," zegt een lachende Palfreyman. Palfreyman is perschef van SOCOG, de Syd ney Organising Committee for the Olympic Games. Hij is een van de ruim honderd Au straliërs, en hij loopt zoveel hij kan achter Bob Brennan aan, perschef van het Atlanta Comité. „We zitten allemaal in de binnenzak van onze Atlanta-collega's, op 25 man na. Die hangen juist de toerist uit, bezoeken zoveel mogelijk sporten zonder VIP-pasjes, en eva lueren hun bevindingen als Jan-met-de-pet." Sydney is geen Atlanta. En Sydney denkt in 2000 dan ook de voornaamste knelpunten van Atlanta te ontlopen. „De Spelen zijn van half september tot begin oktober en dat is bij ons vroege lente. Het is dan 16 tot hooguit 20 gra den. Lekker weer en niet meer dan dat." Geweld De regering heeft zojuist 2,5 miljard gulden in een nieuw verkeersplan voor Sydney ge stoken, hetgeen van SOCOG niet eens hoefde, want 85 pro cent van alle sporten wordt binnen loopafstand van het Olympisch Dorp gehouden. Het verst afgelegen is het roeien, op nog geen 40 kilome ter van het stadshart. Dus verkeersproblemen zullen ook wel meevallen, denkt Palfreyman. En geweld? „Geweld is nooit uit te sluiten; dat is hier opnieuw bewezen. Maar Sydney heeft een lage gewelddadigheidsgraad. Wij zijn vriendelijke mensen." Australië hoopt vooral de voorbeel dige gastheer te zijn. „De afstand leek een bezwaar; bepaalde landen zouden de vliegtickets niet kunnen betalen. Nou, wij betalen alle tickets voor de eerste 10.000 atleten, en we la ten hun apparatuur gratis overvliegen. En dat gaat echt niet per charter;, niet knus-knus knus in de bus-bus-bus, maar gewone tickets voor gewone vluchten." ATLANTA Door Max Steenberghe Voor het eerst zullen ook alle atleten in één Olympisch Dorp bijeen zijn. Sterker: zelfs het fenomeen persdorp wordt weer ingevoerd. De aantallen worden hetzelfde als van Atlanta: 10.000 atleten, 5000 bobo's, 15.000 man pers. Dat Sydney zich zelf ook op de Spelen ver heugt, cijfert Richard tevoorschijn: „We heb ben nu al 100.000 aanmeldingen voor de 35.000 vrijwilligersplaatsen. En een enquête zegt dat 95 procent van de Australische be volking achter de Spelen staat." Zonne-energie Wie ook achter de Spelen staan, zijn de mi lieu-organisaties. „Dit worden de Groene Spelen," pocht Palfreyman. „Vanaf het eerste moment hebben we alle milieuorganisaties erbij betrokken, van Save the Whales tot Greenpeace. En ze blijven bij de planning tot de sluitingsceremonie, ze zitten in een waak- hondgroep." Milieu-maatregelen zijn onder andere het ge bruik van gerecycled en recyclebaar bouw materiaal voor de stadions, efficiënter ener giegebruik, waar mogelijk zonne-energie (de straatverlichting wordt overdag opgeladen door zonnestralen), zoveel mogelijk gebruik van openbaar vervoer, afzien van giftige pro ducten en 'passief solair design'. Huh? „Dat betekent dat als je een huis bouwt, je re kening houdt met de stand van de zon. In Au stralië kost airconditioning meer energie dan verwarming, dus maken we blinde muren op het noorden zodat minder warmte binnen komt." Milieuzorg heeft als bijkomend voordeel vaak een lagere rekening. En ook wat dat betreft, maakt Sydney zich nog geen zorgen. Onze voorlopige begroting sluit op twee miljard dollar, met een piepklein winstje van 20 mil joen. Daarbij hadden we de opbrengst van de tv-rechten op 600 miljoen geschat. Die rech ten zijn inmiddels verkocht voor 1,1 miljard, bijna twee keer zo veel. Dus dat winstje wordt misschien nog wel wat groter...," zegt hij te vreden lachend. Knipoogje De Olympische Spelen werden in Atlanta en Los Angeles ('84) door een privé-organisatie georganiseerd en gefinancierd. Gefluisterd wordt dat het IOC dit met de schaalvergro ting een probleem begint te vinden. „Over heidsbemoeienis was vroeger verboden, maar zou in de toekomst goed verplicht kunnen worden," denkt ook Palfreyman. „Wij zitten in het midden: onze stadions worden ge bouwd en betaald door de overheid en die stelt zich ook garant voor schulden. Daar naast spelen politie en leger een grote rol in de beveiliging. Het IOC heeft al een goedkeu rend knipoogje gegeven." Palfreyman voegt zelf die daad ook bij zijn woord als hij vertrekt. Opeens draait hij weer om. „Je hebt niet naar de aboriginals ge vraagd," roept hij. Nou, we mogen aannemen dat het land met de bekendste minderheidsgroepering van de aardbol vriendelijk zal zijn als de wereldpers op visite komt. „Juist," zegt hij trots. „Ze zitten in SOCOG, en onze culturele Olympiade heeft veel abori ginalkunst." We hadden niet anders verwacht. Atlanta - In Barcelona liep hij nog in tropenpak gekleed als Livingstone tussen zijn atle ten door. Vier jaar later is F. Wouter 'Mickey' Huibregtsen (56) deel van het geheel. „Niet onder de gordel filmen, daar is transpiratievocht zichtbaar," slinkt het vrij direct tegen een cameraman. De NOCNSF- voorzitter is geen 'bal' meer, eigenlijk nooit geweest ook, zegt-ie. „Ik heb een ongelimi teerd zelfvertrouwen." Wat drijft de chairman, zo luidt i officiële titel, van de Neder- ai)|fse vestiging van McKinsey? 'a leider in de luwte van het wijdvertakte organisatie-ad viesbureau kan hij in Bussum even als God in Frankrijk. Hij aoet het niet. Huibregtsen trad erug als manager, maar bleef zestig uur per week voor McK- uisey werken, daarnaast steekt N0CNSFikS VeerÜg UUr in h6t »Ik heb dus nul uur vrije tijd." «in vakantiedagen gaan op aan et delegatie-leiderschap van de la^®rlandse afvaardiging in At- ®j ziet al zijn atleten live zwoe- Pn'te dus dagelijks met zijn °P de televisie. Vorige eek werd hij achtereenvolgens oor twee fotografen en een tv- 5,8 tussen de twee bronzen ju- ooka s gezet. „Hahaha," lachte J dan, want er werd hem ge- 'a°Len- „Ik ben ook m bh] met die medailles. Van de prestaties bij het zwemmen ben ik helemaal onder de in druk. Nederland is bij het zwemmen weer terug op de kaart gezet!" Gelukkig Hij is ongespeeld gelukkig. Maar is het toeval dat zijn even knie in het voetbal, Jos Staat- sen, in dezelfde branche werkt? Kunnen directeuren van organi- satiebureau's het sponsornet werk van een sportkoepel goed gebruiken? Een groot bedrijf heeft immers nog weieens een intern organisatieprobleem op te lossen. Hij vindt het een gemeen vraag je. „Ik ken de top van het Neder landse bedrijfsleven dus daar voor heb ik dat baantje niet no dig. Bovendien is het afbreukri sico groot. Ik kan het McKinsey (70 vestigingen in 35 landen) niet aandoen om in het slijk ge schreven te worden. Ik zeg je ook bij deze dat ik aftreed als ik in de media serieus aangevallen word." Huibregtsen was eigenwijs toen hij in 1990 koos voor de sport wereld. „Ik vroeg aan een tien tal presidenten van Nederlandse ondernemingen wat te doen. Ze adviseerden me universeel het niet te doen. Ze vonden sport niet serieus en voorzagen slech te publiciteit." Toch stapte Huibregtsen de sportwereld binnen. De aan drang was kennelijk groot. „Ik doe dit omdat ik heilig geloof in de maatschappelijke functie van sport." ATLANTA lil) Door Chris van Nijnatten „Sinds mijn aantreden, of schoon dat er bij lange na niet alles mee te maken heeft, is de belangstelling van het bedrijfs leven voor sport enorm toegeno men. Ik mag graag bruggen slaan, zeker als de sport daar beter van wordt. Ik ben een sportfanaat. Ik bouw met alle mensen van het NOCNSF aan een lucratief netwerk voor de sport." „Daar plukken we nu langzaam de vruchten van. Atleten wor den eindelijk enigszins gehono reerd voor hun inspanningen. Nu wordt ook in Nederland be grepen dat het voor een land best is als het sportief gezien goed voor de dag komt. In dat kader doe ik met liefde ook sim pele dingen." „Als een volleyballer wil dat ik zijn koffer draag, dan draag ik die koffer. En graag." Belazerd Hij geniet ervan om met atleten - 'uit alle klassen van de maat schappij'- op te trekken. „Het liefst zou ik zelf topsporter wil len zijn," zegt de nationaal kampioen squashen voor 55- plussers. „Ik ben in mijn hart een kleine jongen nog en vreselijk naief. Ik geloof in naïviteit. Pas als ie mand me belazerd heeft, ben ik op mijn hoede." Huibregtsen huldigt het stand punt, dat wie het zich permitte ren kan, zich op een bepaald moment moet concentreren op andere zaken. „Ik zeg dat in ons bedrijf ook. Op een bepaald ni veau in je carrière moet je je doelstellingen naar een nobel doel tillen. Amerikanen bij ons lachen daar trouwens om. Die werken volgens het macho-con cept." „Doorwerken, geldverdienen tot je zeventigste. Ik vind dat je an ders te werk moet gaan. Maar gek genoeg wordt me dat in mijn functie bij het NOCNSF niet door iedereen in dank afgeno men. Ellende, frustraties, slech te publiciteit af en toe. Het is overwegend leuk werk, maar soms bots je op onbegrip en on wil." Kinnesinne is het soms. „Het zit me nog steeds hoog, dat na lang onderhandelen van ons met de NOS over een tv-contract voor vrijwel alle bij ons aangesloten sporten, de basketbalbond met die prestatie goede sier ging ma ken." Huibregtsen kleeft het imago van een bobo aan. „Ik roep een ander beeld op dan wat werkelijk bij me past." Noordereiland De liefde voor de sport is op recht en kent hij al van kinds been af. Hij groeide op als zoon van een huisarts op het Noor dereiland in Rotterdam. „Op de lagere school was ik het knapste 'jongetje van de klas, maar om dat ik ook goed in sport was, werd me dat niet kwalijk geno men." Dat zijn milieu hem niet onmid dellijk naar Feyenoord dreef, daar kon hij niets aan doen. Hij deed er aan tennis en hockey. Pa huisarts, ma lerares Frans en opa bovenmeester met het Duit se boek Schwere Wörter op zijn conduitestaat. Voorwaar niet van de straat allemaal. „In de sport was ik graag verder ge gaan, maar door mijn ernstige platvoeten werd ik in die ambi tie flink dwars gezeten." Uiteindelijk is hij dan gekomen waar hij wilde zijn; in de top sport. Hij beleeft nu zijn tweede zomerspelen. Op zijn manier verricht Hui bregtsen ook topprestaties: „In negen minuten zwetend en wel op een kamertje een goed pak aantrekken en om 1 minuut voor twaalf 's nachts net op tijd het Marriott Marquee hotel binnen gaan, dat is knap. Tja, ik moet af en toe wel, we krijgen uitnodi gingen voor twee party's per dag. Ik ga ze niet allemaal af, maar sommige moet je wel be zoeken, bouwen aan het net werk, heet dat. Daar ben ik nog lang niet klaar mee." Delegatieleider Wouter Hui bregtsen (midden): „Ik mag graag bruggen slaan, zeker als de sport daar beter van wordt. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN

de Stem | 1996 | | pagina 13