Hoofdprijs na crime passionel Paul-Erik Hoyer-Larsen danst voor goud Hemmings verrast op horden Jaklofsky in finale b2 b1 sport low bij Brazilië ludmilla Enquist wint 100 meter horden, Gail Devers faalt ïonderd kilo werksters DESTEM Olympic Shames ATLANTA'96 KORT Weer dopinggeval in Russische ploeg Huldiging medaillewinnaars 8 augustus Fu springt opnieuw het mooist Israëliërs en Palestijnen samen aan tafel \NDPLAATS \TLANTA Bokser uit Tonga verrast Cubaan Brunen mag starten in tijdrit Twigg verlaat woedend Amerikaanse ploeg mSÊÊi, ATLANTA'96 Rodal sterk na zwakke generale 'Te veel politici en te weinig bokstrainers' Geen medailles, wel een prijs voor Nigeria en daarmee een de finale. foto reuter VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1996 reden om het Jehovah- liet aan te kijken. Ik Kneteman zeggen dat Blijlevens groot gelijk had door thuis te blijven st keihard vloeken. Het een net zo universeel ignaal te zijn, dat dwars een taalbarrière heen man en vrouw scho- Wachttorentje binnen trokken weer. Deon Hemmings (links), die vooral zichzelf verbaasde, met de nationale vlag. Rechts haar landgenote Debbie Paris die vierde werd. foto anp Een Jamaicaanse radioverslag gever raakte op de perstribune van schrik zijn stem helemaal kwijt, om vervolgens met vier volstrekt hysterische landgeno ten zo'n wildedans te maken, dat het groepje bijna veertig meter naar beneden tuimelde. Honder den stomverbaasde toeschou wers en verslaggevers keken la chend toe bij het tafereel, dat onmiddellijk door fotografen werd vastgelegd. De gebeurtenis met de helemaal losgeslagen journalisten was voor veel van degenen die het meemaakten, het hoogtepunt van de Spelen tot nu toe. Zo somber blijft het in Atlanta. Maai; niet voor Jamaica, dat gis teren massaal feest zal hebben gevierd met de zege van Hemmings, die al sinds jaar en dag in de Verenigde Staten stu deert aan de Central Sta te University in Ohio. Op Hemmings had niemand zijn geld gezet. Ook niet in Jamaica. Haar beste tijd tot gisteren was desondanks 52,99, het Jamai caanse record en de vijfde tijd op de wereldranglijst. Maar dit jaar was ze nog amper uit de verf ge komen. Van wereldkampioene en wereldrecordhoudster Batten (52,61) en Buford had ze in een serieuze race nog geen enkele keer gewonnen. Hemmings: „Zij waren ook voor mij de favorieten. Ik rekende op brons, misschien zilver. Maar goud... Pas na drie honderd meter kreeg ik in de gaten dat er kansen waren. Batten had ik al na 200 meter ingehaad, I maar toen ze na driehon derd meter nog niet naast me was gekomen, begon ik in mijn kansen te geloven." In het stadion werd het steeds stiller tijdens de race, op de Ja maicaanse radioverslaggever na, die vermoedelijk zijn hele vader land een fluitend oor heeft be zorgd. Tot het laatste rechte stuk. Toen kon ook hij niet meer. Batten en Buford evenmin. Het gat met Hemmings werd alleen maar groter. De zege van Hemmings was de derde grote verrassing bij de 400 meter horden. Eerder hadden twee topfavorieten, Sally Gun- nell en Sandra Farmer-Patrick, moeten afhaken met blessures. Voor Kim Batten, in de vorm van haar leven, leek er vervolgens geen vuiltje meer aan de lucht, maar met de dekselse Hemmings had ook zij geen rekening gehou den. En de verslaggever? Die moest met een flesje water en vlugzout weer bij zijn positieven worden gebracht. Atlanta (anp) - Uit commer cieel oogpunt heten de Olym pische Spelen de Olympic Shames. De merchandising is schaamteloos in de straten van Atlanta. De omzet be reikt recordhoogten, ruim een miljard dollar. Tienduizend bedrijven vroe gen een licentie aan om koopwaar met het olympisch logo op straat te mogen ver kopen, 123 kregen er een. Er zijn olympische paraplu's, olympische golfclubs, olym pische hondenriemen, olym pische noem maar op. Alles wat te koop is, heeft een olympisch logo. Koploper is multinational Sara Lee, dat van alles op de markt brengt. Van Cham- pion-sportkleding tot Ha- nes-ondergoed. Het bedrijf verwacht op de slotdag de 500 miljoen dollar aan omzet te passeren. Nike, geen spon sor van de Spelen, maar wel prominent aanwezig, is de nummer twee met tussen de 300 en 400 miljoen. Het enige, echte olympische T-shirt kost 40 dollar, 70 gulden. De officiële olympi sche pet 22 dollar. De sokken 13 dollar gulden. Alles heeft zijn prijs, iedere kraam duikt onder de prijs van zijn buur man. Al is het maar met een dime, 25 dollarcent. Het organisatiecomité ACOG ontvangt ongeveer 175 miljoen dollar aan royal ties. Dat is het viervoudige van wat Los Angeles in 1984 incasseerde. Atlanta - De Russische sprintster Marina Tradenkova is betrapt op het gebruik van dope. Zij eindigde zaterdag als vijfde op de 100 meter. Tradenkova is de vierde Russische atleet die in Atlanta positief is bevonden. Net als bij haar landgenoten zijn sporen van het mid del bromantan aangetroffen. Den Haag - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), het NOCNSF en de sponsors van de sportkoepel, aangeduid met Partners in Sport, houden donderdag 8 augustus in Den Haag een feestelijke ontvangst voor alle Nederlandse me daillewinnaars. De bijeenkomst vindt plaats in de Rolzaal op het Binnenhof. Het programma begint om 13.30 uur en duurt tot circa 15.15 uur. Aansluitend is een besloten ontvangst op Huis ten Bosch. De mid dag wordt besloten met een korte rondrit door de stad, die eindigt op het Lange Voorhout. Atlanta - Fu Mingxia heeft woensdag bij de Olympische Spelen van Atlanta het schoonspringen van de drie-meterplank gewon nen. Het betekende het tweede goud voor de 17-jarige atlete uit China. Eerder al sprong ze het mooist van de toren. Fu kwam tot een totaal van 547,68 punten, waarmee ze ruim af stand nam van de concurrentes. Het zilver was voor de Russische Irina Lasjko (512,19), het brons ging naar de Canadese Anne Pel- letier (509,64). Fu's voornaamste tegenstandster, Tan Shuping, was woensdag niet meer van de partij. De wereldkampioene, eveneens uit China, zag in de kwalificatie twee sprongen volledig mislukken en plaatste zich niet voor de eindstrijd. De prestatie van Fu, op haar twaalfde voor de eerste keer wereld kampioen, was bijna historisch. Het was maar liefst 36 jaar gele den dat bij het duiken van de vrouwen één springster de olympi sche dubbel won. Dat was in 1960 de Oostduitse Ingrid Kramer. Atlanta - Israëlische en Palestijnse sporters hebben bij de Olym pische Spelen in Atlanta samen gedineerd. Het bedrijf Middle East Marketing Company bracht een delegatie van beide landen bijeen. De organisatie hoopt dat de sport een belangrijke bijdrage kan le veren om de politieke problemen tussen Israël en Palestina op te lossen. Bij de Spelen van 1972 werden 11 Israëliërs gedood bij de aanslag door Palestijnse terroristen. „Deze ontmoeting onderstreept de goede vooruitgang in het vre desproces", sprak Bill Campbell, burgemeester van Atlanta. Een vertegenwoordiger van de Palestijnen sprak van een goed voor beeld in de olympische geest. „We zijn zeer gelukkig dat wij met onze Israëlische vrienden aan tafel zitten," zei Tawfiq Qaimari. JUSTUS 1996 or Chris van Nijnatten Paea Wolf gram (rechts) in actie tegen de Cubaan Rubalcaba, die hij verrassend versloeg. foto anp Atlanta - De bokser Paea Wolfgramm heeft zijn land Tonga in vervoering gebracht. De zwaargewicht schakelde in de kwartfi nales van het olympisch bokstoernooi verrassend de Cubaan Hau- drauf Alexis Rubalcaba uit en is op weg naar de finale. „Dit was de belangrijkste overwinning. Nu kan ik het goud winnen," sprak de bokser na afloop. Wolfgramm kan Tonga de eerste gouden plak in de geschiedenis bezorgen. „Als dat gebeurt, zal mijn trainer sterven. En de koning zal mij misschien de helft van Tonga schenken." Tonga is een monarchie met zo'n 100.000 inwoners. Het staatje is sinds 1970 onafhankelijk. Daarvoor viel het onder het Britse rijk. Halverwege de jaren zeventig werd het nationaal olympisch co mité erkend. In 1984 nam het land in Los Angeles voor het eerste deel aan de Spelen. De afvaardiging in Atlanta bestaat uit zeven sporters. Atlanta - Yvonne Brunen mag zaterdag deelnemen aan de olym pische tijdrit op de weg. De Nederlandse wielerbond kreeg giste ren de bevestiging van haar deelname. Op de individuele tijdrit starten zaterdag 25 rensters. De KNWU verkeerde lange tijd in onzekerheid over de startplaats van Brunen. Door de slechte prestaties van de vrouwen vorig jaar tijdens het WK in Colombia, was de wielerbond voor de Olympi sche Spelen in Atlanta aangewezen op wild cards. Die kwam er voor Brunen in eerste instantie alleen voor de wegwedstrijd. De bond kreeg verder te horen dat Brunen alleen aan de tijdrit zou kunnen deelnemen bij eventuele afvallers. Voorzitter Joop Atsma schreef haar echter maandag gewoon in voor de specialistische discipline en vond de naam van Brunen gisteren terug op de startlijst. Atlanta - Drie dagen hebben ze het stil gehouden. Niets mag bij de Amerikanen de 'gold rush' in Atlanta verpesten. Rebecca Twigg was dat wel van plan. De wereldkampioene achtervolging op de baan is maandag woedend naar huis gegaan omdat haar privé-coach bij de wedstrijden werd geweerd. Twigg, vier jaar ge leden nog goed voor brons op de achtervolging, zou zaterdag voor Amerika starten in de individuele tijdrit op de weg. Twigg is met afstand de succesvolste Amerikaanse wielrenster. In de afgelopen jaren veroverde ze zes wereldtitels en zeventien na tionale titels. In Atlanta liep echter niets naar wens. In het achter- volgingstoernooi ging ze in de kwartfinales onderuit. Daarna ontstak de Amerikaanse in woede tegen bondscoach Chris Carmichael over het feit dat haar begeleider Eddie Boryse- wicz niet op het middenterrein mocht komen. Ze beschuldigde hem van vriendjespolitiek. Maandag was voor Twigg de maat vol. Ze reisde terug naar Colorado Springs. „Ze was gewoon niet in vorm," zei Carmichael over het incident. „Dat kan ook niet als je pas in april begint met trainen." Reactie Twigg: „Ze kletsen uit hun nek." nan had ons geholpen kost me moeite dat toe |ven. Deze mooiprater in Buckhead toe te dat Blijlevens gelijk dat Nederlanders hier I zoeken hadden, dat het urs tegenviel. Zou uit kunnen leggen Kneteman bonds- i van de wegcoureurs is? Jritatie neemt toe. Eén nan, twee Jehovah gen en driehonderd kilo werksters kunnen een in Atlanta zomaar ineens lte zwaar op de maag i te liggen. r>5S ke sloffen van Kanu heb- I voetbalelftal in de finale Door de 'golden goal' in aanvaller won Nigeria Brazilië, 4-3. het een Nigeriaan in het Izit. Het woord opgeven ken- [we niet. Daar was ook geen zaak voor. We zijn geen ent de mindere geweest." ens de speler, die het ende seizoen bij Inter speelt, port het bereiken van de finale Argentinië tot één van de [tepunten die hij tot nu toe naakte. „Er is vanavond een uitgekomen." dscoach Bonfrère, die kort het toernooi wegens finan- i onenigheid met de bond nog fa opstapte, was ingetogener. zijn onze prestaties het rijs dat het verschil tussen de ikaanse en de grote landen t klein is geworden." [eria geldt als één van de toon gevende naties op het gebied voetbal op het eigen conti- In 1994 werd onder leiding Westerhof de Afrikaanse titel aengehaald. In hetzelfde jaar uteerde het land op de wereld- llstrijd. In de Verenigde Staten rd in de achtste finales, geheel ïodig, van de latere finalist Ita- verloren. Vooral door concen- Itiefouten. Die werden woens- in Athens niet gemaakt, nfrère prees de instelling van I team. „We hebben in de aan- i naar dit evenement en deze dstrijd veel problemen gehad, fer de beschikbare middelen, de gelijkheden voor een goede brbereiding, noem maar op. or de wedstrijd heb ik de spe- s gevraagd alles te vergeten en T volledig te concentreren. Dat bben ze perfect gedaan." ZIE OOK B3 Bonfrère verlaat Nigeria ..lanta (rtr/anp) - Met een Lje verliet Poul-Erik Lr-Larsen gisteren het jljBpisch6 veld. m later kwam c1é ■Dten terug, om Kiste Europe- ,j„ooit een gou- 1, olympische badmintonme- %ein ontvangst te nemen. De «ede geplaatste Hoyer-Lar- (Was duidelijk de betere in de eindstrijd. De Chinees Dong Jiong, als derde ingeschaald, kon hem niet verontrusten. Met 15-12 15-10 was het gedaan. De 30-ja- rige Hoyer-Larsen had in de hal ve finale de Indonesische wereld kampioen Arbi Heryanto versla gen. Met zijn overwinning doorbrak Hoyer-Larsen de Aziatische overheersing in het badminton. In 1992, toen badminton voor het eerst als officiële olympische sport op de agenda stond, gingen alle gouden plakken naar het oosten. Van de rest van de medailles was er slechts één voor een westerling weggelegd. De derde plaats in het enkelspel bij de mannen was toen voor de Deen Stuer-Lauridsen. In Atlanta was Hoyer-Larsen ook de enige niet-Aziaat die bij de eerste drie einigde. Deze keer was het wel de eerste plaats. De 16-jarige Mia Audina slaagde er in de finale bij de vrouwen niet in haar landgenote Susi Susanti te evenaren. Susanti veroverde vier jaar geleden in Barcelona goud, Audina won nu in Atlanta zilver. Het Indonesische talent, gedeeld vijfde geplaatst, schoot in de eindstrijd te kort tegen de als derde geplaatste Zuid-Kore- aanse Bang Soo-hyun. Audina was kansloos. In twee sets was de partij gespeeld: 11-6 11-7. Het goud bij het gemengddubbel was verrassend voor het als ge- deeld vijfde geplaatste Zuid-Ko- reaanse koppel Kim Dong Moon/Gil Young-Ah. In de finale won het tweetal in drie sets van zijn als eerste geplaatste landge noten Park Joo-Bong/Min Ra Kyung: 13-15 15-4 15-12. Van onze verslaggever Atlanta - Vebjoern Rodal uit Noorwegen was zo machtig in de eindsprint van de 800 meter, dat de jagende Kenyanen en de Zuid- Afrikaan Sepeng hem niet meer achterhaalden. Zijn tijd was su per: 1.42,58, minder dan een se conde van het legendarische we reldrecord van Sebastian Coe uit 1981. De prestatie van de Noor was verrassend, want hij bereikte slechts op het nippertje de eind strijd, als een van de tijdsnelsten. Rodal: „Ik had deze overwinning al eens meegemaakt. In mijn dro men." De Amerikanen hadden 'opa' Jo hnny Gray (36) in de aanbieding. Die ging weer eens als een soort haas van kop af, was daardoor mede verantwoordelijk voor de prachtige tijd, maar tevens volle dig kansloos in de laatste ronde. Vier lopers bleven onder de 1.43 en dat was nog nooit vertoond. Zo streepte de Cubaan Tellez het aloude nationale record van de legendarische Alberto Juantore- na uit de boeken. Rodal was zo sportief de afwezig heid van Wilson Kipketer, de beste 800-meterloper van het mo ment, te betreuren. Kipketer wil de voor zijn nieuwe land Dene marken meedoen, maar dat mocht niet van Kenya. Rodal: „Jammer voor de 800 meter, jam mer voor de Spelen." Atlanta - De sporters uit Benin zijn nog niet erg verwend met me dailles. Sterker, de zes vertegenwoordigers uit het West-Afri kaanse land wonnen nog helemaal niets. Maar ze kregen gisteren wel uitbetaald. Een bedrijf in Atlanta besloot de delegatie uit Benin te ondersteu nen. De zes sporters mochten donderdag ieder voor ruim 500 gul den gratis boodschappen doen. De sporters keken hun ogen uit in de luxe winkels en konden nauwelijks kiezen tussen kleding, computerspelletjes en sieraden. „Dit is ongelooflijk," aldus één van hen. „Het is de eerste keer dat we aan de Spelen deelnemen, maar voor ons is het één groot feest." - Ludmilla Enquist (rechts), de i Brigita Bukovec, die tweede we, harde noot kraken. Ook de Russi sche atletiekfederatie diende toe stemming te verlenen voor een start van de voormalige Russin in Atlanta. „Daar geloofde ik niet in. Ik was niet populair in Rusland bij de mensen van de bond. nnaar van de 100 meter horden, Wat er in 1993 is gebeurd, is mij ook kwalijk genomen. Dus had ik me er al bij neer gelegd, dat er geen toestemming verleend zou worden," aldus Ludmilla En quist, die desondanks hard bleef trainen. Op 5 juli, precies twee weken voor de Spelen begonnen, ordt omhelsd door de Sloveense foto anp werd het echter feest in huize Enquist. De olympische kam pioene: „De voorzitter van de Russische federatie heeft me zelf gebeld. Ik kon het niet geloven. Er is nog gerechtigheid in de at- letiekwereld. En daar geloofde ik eigenlijk niet meer in." Sharon Jaklofsky heeft zich als derde atlete van 48 deelne- ers geplaatst voor de finale van het olympisch verspringen, fplofsky haalde 6,75 meter, goed voor een Nederlands record. ereJdkampioene Fiona May uit Italië ging als eerste over, fin l Ajunwa uit Nigeria sprong 6,81. Tijdens de inale van vrijdag springen alle twaalf atletes drie keer. De m j krijgen vervolgens nog drie pogingen voor de edailles. foto anp Atlanta (rtr) - Het gaat niet goed met het Amerikaanse amateur- boksen. De 74-jarige 'medaille kweker' Lou Duva weet precies waarom. „We hebben te veel po litici die zich met boksen be moeien en te weinig trainers." Amateurboksen is in de Verenig de Staten allesbehalve populair. Het olympische onderdeel is dan ook nauwelijks op de televisie te zien. De opnamen gaan recht streeks door naar het buiten- alnd. Duva ergert zich aan de matige prestaties van zijn landgenoten tijdens de Spelen. Hij geeft de schuld aan de politiek en de pu bliek opinie. „De politiek is tegen boksen. Met allerlei regeltjes treffen de politici vooral de amateursport. De liefhebbers die overblijven, kijken alleen nog naar het prof- boksen." Atlanta - Niet Gail Devers, maar de import-Zweedse Ludmilla Enquist werd olympisch kampioene op de 100 Bter horden in 12,58 seconden. Door Frank van Geloven Atlanta - Deon Hemmings, een 27-jarige Jamaicaanse, was zonder verwachtingen naar de Olympische Spelen afgereisd. Ze verbaasde dan ook vooral zichzelf met haar zege op de 400 meter horden in de beste wereld-jaarpresta tie van 52,82 seconden. In het hol van de leeuw, voor 83.000 overwegend Amerikaanse toe schouwers en in de thuisha ven van de Amerikaanse top favorieten Kim Batten en To- nia Buford. internationale atletiekfederatie. Daarbij kwam onder meer het vals spel van haar toenmalige echtgenoot naar boven, maar pas in december van het afgelopen jaar werd de schorsing van de hordenloopster opgeheven. „Ik heb bijna niet aan wedstrij den deel kunnen nemen en miste wedstrijdritme. Maar dit is de wraak voor wat me destijds in Rusland is aangedaan. Een crime passionel? Misschien wel. Ik hoop dat het bij bepaalde mensen hard aankomt," foeterde Enquist keihard in de richting van haar voormalige echtgenoot. Hoe hij zich destijds gevoeld moet heb ben, toen hij zijn vrouw in de ar men van haar manager aantrof, is kennelijk geen discussiepunt meer. Hard getraind Maandenlang trainde Ludmilla Enquist zich bijna te pletter. Al leen maar om te bewijzen dat ze destijds te grazen is genomen. Enquist: „Ik heb nog nooit van mijn leven zo hard getraind als het afgelopen half jaar. De span ning was ook ondraaglijk. Ik wist al die tijd niet of ik wel kon deel nemen aan de Spelen. Dat is bijna niet te doen. Je weet niet eens of je alle inspanningen ook lonend kunt maken." Echtgenoot Johann Enquist trachtte in die tijd een versnelde naturalisatie procedure op gang te krijgen. In maart werd het verzoek afgewe zen, vertelde hij gisteren. „Toen was er nog maar een kans, naar de koning stappen. Voor Ludmil la was dit de laatste kans om aan de Olympische Spelen deel te ne men. Daar wilde ik nog wel voor naar de maan vliegen." De Zweedse koning bleek wel ge voelig voor de argumenten van het Zweeds/Russische echtpaar. In mei hakte hij de knoop door. „Maar pas half juni hadden we ook de zekerheid dat Ludmilla op tijd een paspoort zou krijgen. En terwijl de atlete trainde en trainde, moest Enquist nog een ged de Verenigde Staten reken- jopde dubbelslag van Devers, ie eerste op de sprint en de hor- den sinds Fanny Blankere-Koen j,lS48 onder meer goud won op meter en 80 meter horden, jlur voor het Amerikaanse sprintwondertje was niet meer «{gelegd dan de vierde plaats. Qdat is precies een plekje hoger slsin 1992 in Barcelona, toen ze ingewonnen positie op de laatste borde vol de houten dwarslat raakte. Devers raakte uit balans a struikelde en strompelde als nummer vijf door de finish. Die misser is haar vier jaar lang dwars blijven zitten. „Dat voor al is mijn motivatie voor de af gelopen vier jaar geweest," ver achtte Devers na het voor haar roteleurstellende resultaat. Film-scenario Motivatie had winnares Ludmil- la Enquist ook meer dan vol doende. Een jaar geleden heette Mg Ludmilla Narozhilenko en tam ze uit voor Rusland. Maar wral een heel bijzonder do- pingverhaal is de grote drijfveer geweest voor een jaar keihard trainen door de 32-jarige nieuw bakken Zweedse. Het verhaal van Enquist is bijna goed voor het scenario van een Hollywood-film. In 1993 werd ze op doping betrapt bij een wed strijd in het Franse Lille, maar achteraf bleek dat haar Russi sche echtgenoot tabletten van een verboden hormoon-prepa- raat thuis in Moskou in de koffie bad gegooid. Uit woede over Ludmilla's buitenechtelijke rela tiemet haar toenmalige manager en huidige Zweedse echtgenoot Johann Enquist, die ze pas sinds eind 1992 kent. Ludmilla: „Hij was alleen mijn manager, maar al snel kregen we in de gaten dat er meer was dan alleen een zakelijke relatie. Mijn huwelijk in Rusland was al lang stuk. Ik zag geen beletsel meer om een andere relatie aan te gaan." Vals spel Maar de gevolgen waren groot, want na de truc van meneer Narozhilenko ging de atlete voor de bijl, Ze wist niets van doping en spande voor een Moskouse rechtbank een zaak aan tegen de

de Stem | 1996 | | pagina 9