Mogelijk toch tiende goud Lewis 'We zijn eikels we nu als geen goud halen' Hooi 999 Nieuwe olympische gekte: pettenjacht DE STEM *4 Kanu steelt show bij uitschakeling Brazilië Jaklof sl Ludmilla En uw Exact-dealer met maatwerk- oplossingen software Atletiek-coaches bieden vedette plaats in series estafette Van den Honert scherprechter tegen Duitsers Van Pelt anonieme uitblinker ATLANTA'96 TELEVISIE STANDPLAATS ATLANTA Driehonderd kilo aan werksters i PËSTEM Sport i i 111 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1996 B1 Van onze verslaggever Atlanta - Carl Lewis is er met behulp van de in de Verenigde Staten machtige media toch in geslaagd de Amerikaanse atletiek-coaches te vermur wen. Die wilden aanvankelijk niets weten van een plaats voor de negenvoudige gouden medaille-winnaar in de 4x 100 meter-estafette-ploeg. Lewis is nu een plaats aange boden in de series van de 4 x 100 meter. Hij krijgt dan ook goud als het eerste kwartet in de finale het karwei afmaakt. De winnaar van het verspringen in Atlanta heeft het voorstel in beraad. Hij liet gisteren weten een gouden medaille voor meelo pen in de series niet als 'echt goud' te beschouwen. Woensdag avond kondigde Lewis al aan zijn gezeur om een plaats in de esta fetteploeg te staken. „Ik houd er mee op om een plaats te vragen. Maar als ze me hebben willen, ben ik bereid mee te doen. Alles voor de Verenigde Staten," zei Lewis toen met veel gevoel voor show. De kansen voor Lewis om ook in de finale te kunnen aantreden, zijn sinds gisteravond overigens gestegen door het afhaken van Leroy Burrell, die met John Drummond, Mike Marsh en Den nis Mitchell het eerste kwartet vormde. Burrell meldde zich af met een achillespeesblessure. Coach Hunt, die dat nieuws bekend maakte: „Ik lijd met Leroy mee. Wij moeten echter verder. Er zijn een paar mogelijke vervangers." Hunt kampt met het probleem dat er al drie reserves waren aan gewezen. Een positie als reserve was bij het begin van de Spelen niet voor Lewis weggelegd, omdat hij in de Amerikaanse trials niet verder kwam dan de achtste plaats op de 100 meter. Onder druk van de publieke opi nie krijgt Lewis nu toch een kans. Als hij instemt, kan hij de eerste sporter in de geschiedenis wor den met tien gouden olympische medailles. Carl Lewis heeft overigens niet alleen openlijke steun van de media ontvangen. De Texaanse politicus Ron Wilson deed al een beroep op president Clinton om druk uit te oefenen. Michael Johnson, voegde zich bij de lobby voor Lewis' jacht naar eeuwige roem. Johnson is allerminst een vriend van Lewis, „maar als trai ner zou ik hem zeker in de esta fetteploeg opnemen. Hij heeft in zijn eentje meer ervaring dan de anderen samen." Atlanta - Taco van den Honert zal na de met 3-1 gewonnen wedstrijd tegen Duitsland wel veel e-mail hebben gekregen. In het Olympisch Dorp via de daar opgestelde terminals, maar ook vanuit Neder land. De computerfreak en Internet-fanaat scoorde in de halve finale tegen de eeuwige aartsrivaal alle drie de doelpunten en lood ste Oranje naar de eind strijd, die vanavond op het programma staat, met het verrassende Spanje als tegenstander. „We zouden toch wel enorme eikels zijn, als we nu geen gouden medaille zouden winnen," liet de tegenwoordig als spelende aanvaller zich na het feestgedruis in het Morris Brown College ontvallen. „Dit is voor de Nederlandse hockeyers waar schijnlijk de grootste kans sinds zeer lange tijd om nummer één op de Spelen te worden." Oranje stond tweemaal eerder in een Olympische mannenfinale, maar dat was in lang vervlogen tijden. Tijdens het sportfeest in 1928 kreeg Nederland in Amster dam klop van India (3-0) en in 1952 in Helsinki werd Oranje door datzelfde India volledig overklast met 6-1. De hoofdrol len in het mondiale hockey zijn rechterspits enigszins veranderd, al is Neder land al jaren op sterk bezette, internationale toernooien zeer nadrukkelijk aanwezig. Koele kikker Taco van den Honert wist niet zo goed wat hij aan moest met zoveel belangstelling. De ietwat verlegen Amsterdammer werd in de kleedkamer zelfs gefeliciteerd door Prins Willem Alexander, die in zijn oranje T-shirt door de catacomben stapte. Op het hoc keyveld lijkt alles bij Van den Honert vanzelf te gaan, tegen Duitsland ontpopte de gave technicus zich ook als een koele kikker. Een velddoelpunt (na prachtig voorbereidend werk van Teun de Nooijer) en twee pushes tijdens evenzovele strafcorners waren te veel voor de Duiters, olympisch kampioen in Barcelona. Alleen Sven Meinhardt kon nog iets terugdoen. Het oranje gekleurde legioen in Morris Brown ging volledig door het lint, aanvoer der Mare Delissen sprong na het laatste toetersignaal arbiter Prior om de hals. Goede keuze Op de vraag of hij nu echt de sterkste strafcorner van Neder land in huis heeft, antwoordde Van den Honert gekscherend: „Ja, maar dat heb ik toch altijd al gezegd... Nee, zonder dollen. Ze gingen er vandaag goed in. En lukt het niet, dan hebben we altijd nog Flop (Floris Jan Bove- lander, red.) en Bram Lomans (succesvol in de poulewedstrijd tegen Zuid-Adrika, red.) achter de hand. We hadden afgesproken dat ik ze vandaag zou nemen, dat bleek een goede keuze." „Die Duitsers waren erg verrast door de bijrol van Bram bij mijn corner. Hij loopt als het ware in de lijn van het schot en maakt dan een beweging opzij. De keeper weet dus niet precies waar die bal vandaan komt. Toen ik de eerste had gemaakt, wist ik zeker dat de tweede er ook in zou gaan. Dat voel je. Dit is een van de mooiste overwin ningen uit mijn loopbaan. Maar de mooiste moet nog komen. Inderdaad, de finale tegen Spanje." Niet onderschatten Bondscoach Roelant Oltmans waakte echter voor te veel opti misme. De afgelopen twee jaar stond zijn team tweemaal in de finale (op het WK en het EK) en tweemaal werd verloren. „En ik wil dat niet nog een keer meema ken," grijnsde de spelerschef. „Wij zullen Spanje zeker niet onderschatten. Het heeft hier Duitsland, wereldkampioen Pakistan en in de halve finale Australë verslagen. De Span jaarden hebben dus een uitste kende ploeg." Nederland oefende vorige maand tweemaal tegen Spanje in Terrassa bij Barcelona. Oranje won eenmaal en speelde eenmaal gelijk. Taco van den Honert, die driemaal scoorde tegen de Duitsers. FOTO REUTER De politiehelm, die niet verkwanseld mag worden. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN De zeldzame helm, waar al 3000 dollar voor geboden zou zijn. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Door Max Steenberghe Atlanta - De grote gekte van de Spelen in Atlanta heet 'pins', oftewel speldjes. Er moeten dui zenden modellen in omloop zijn en elke dag worden er nieuwe bij gemaakt. Maar geloof het of niet, sommige mensen hebben ze alle maal. Dan zijn ze niet uitverza- meld; ze schakelen over naar hoedjes en petten. Petten, oftewel baseball caps zijn er in ongelimiteerde aantallen. Elk logo, elke tekst is verkrijg baar of wordt er binnen vijf minuten op geborduurd. Dat is dus geen sport. Nee, het gaat nu om de echte officiële olympische hoeden en petjes. De Spelen draaien hoofdzakelijk op vrijwilligers. Er lopen zo'n 35.000 onbetaalde stakkers rond F die zes dagen per week acht uur per dag worden ingeschakeld. Voor nop. Ja, ze krijgen een kamer en ze krijgen een hap. En tegenwoordig schijnen ze zelfs klappen op te lopen van inmid dels flink gestresste en vermoeide journalisten, die het zat zijn om om de vijf meter gecontroleerd te worden. Maar opeens blijken de vrijwilligers ook iets onbetaal baars te hebben, want ze mogen na de Spelen hun uniformen hou den. En bij het uniform zit een hoed. Er zijn vier of vijf modellen. Alle maal gemaakt van een bruine riet- of strosoort. Uiteraard de cowboyhoed, maar ook een safari-model (de 'Indiana Jones'), een borsalino-imitatie en een tropenhelm. De helm is zeldzaam, en er schijnen er maar 5.000 te zijn uitgereikt. William heeft er geen, maar hoorde dat er 3.000 dollar voor wordt geboden. Zijn cowboyhoed kon hij voor 500 bucks van de hand doen, maar hij wacht op een beter bod. Jane, op wacht bij de ingang van het Centennial Park, heeft wel een helm. En twijfelt om hem van de hand te doen. „Want het is natuurlijk uniek. Maar ja, 3000 dollar is 3000 dollar en dat is bijna een jaar huur." Haar vriendin Maggie weet het, en gaat ook haar uniform verkopen, maar wil dat straks in Sydney doen bij de volgende Spelen. En ook Selena heeft een goed plan: Ze verkoopt haar spullen een dag voor het einde van de Spelen, want daarna wordt de markt natuurlijk meteen overspoeld. De slogan dat de politiepet ons allemaal past, gaat in Atlanta even niet op. Want het grootste collector's item is de cap, die de gemeentepolitie van Atlanta in 500-voud heeft laten maken. Een hot item dus. Zo hot, dat de korpsleiding dat al snel in de gaten had. Vanaf de tweede dag van de Spelen moeten de dienders zich elke avond na hun rondes bij hun meerderen melden en hun cap laten zien. „Het is deel van ons uniform en dat mogen we dus ook niet verko pen of ruilen," vertelt Bill Larkey met een wat teleurgesteld gezicht. „Het is wel erg verleidelijk, maar ons is verteld dat het echt gevol gen gaat hebben voor je carrière als je je petje kwijtraakt..." Van onze verslaggever Atlanta - Bijna tien jaar speelt Taco van den Honert in het Nederlands hockeyelftal. Tegen Duitsland droeg hij voor de 215e keer het Oranje shirt. Maar na het duel (3-1) moest hij voor de eerste keer in zijn loopbaan de internationale pers te woord staan. Televisieploegen vlogen op hem af. Hoe lang hij trainde op de strafcorner, wat het geheim was van de push? Wat hij deed in het dagelijkse leven, waar de naam Taco vandaan kwam? Of hij wel meer doelpunten op die manier had gemaakt en zo ja, hoeveel? De Amsterdammer antwoordde beleefd, al lachte hij later om al die onwetendheid. Van den Honert was met zijn drie treffers de grote man tegen Duitsland, maar een waterdrager was de uitblinker: Wouter van Pelt. Regisseur bij zijn club HDM, anoniem in het Nederlands elf tal, Zich volgzaam schikkend in zijn rol als linkervleugelverdedi ger. Nog wel. „Als linksback heb ik maar één taak: de rechtsbui ten van de tegenpartij uitschakelen." Hij deed dat tegen Duitsland in stijl. „Maar uit mijn bol ging ik er niet van." Van Pelt, 28 jaar, 143 interlands, 16 doelpunten, kan veel meer. „Dit is mijn laatste toernooi als verdediger," zei hij. „Volgend seizoen wil ik mid-mid staan in Oranje." Die kans krijgt hij vermoedelijk, omdat Delissen en Bovelander na het olympisch toernooi afhaken. „Die jongen," aldus Crucq, „wordt vreselijk ondergewaardeerd. Hij is al maanden in bloedvorm en een van de besten, zo niet de beste in Oranje." Van Pelt heeft de naam een dromer te zijn, een beetje afwezig. „Ik kan voor wedstrijden vreselijk gespannen zijn," geeft hij toe. „Maar als het wedstrijdsignaal klinkt, ben ik dat kwijt. Stress in de wedstrijd ken ik niet." Van Pelt is al verdediger buitengewoon betrouwbaar. „Als mid denvelder ook," zegt hij lachend. „En dat sta ik in de toekomst in Oranje. Daar komen mijn kwaliteiten beter tot uiting." NEDERLAND I 06.59-09.00 Hoogtepunten afgelopen nacht en Studio Atlanta 15.00-20.00 Atletiek: 50 km snelwandelen/estafette. Kanoën: halve finale 500 m. Ritmische gymnastiek. Schoonspringen mannen: halve finale. Tennis vrouwen: finale 20.32-21.00 Tennis vrouwen: finale. Ritmische gymnastiek: finales 22.30-23.05 Studio Atlanta met aandacht voor prestaties Nederlandse deelnemers. 23.05-05.00 Boogschieten vrouwen finale teams. Ritmische gymnastiek: finales. Tennis mannen: finale dubbelspel. Worstelen: vijf finales. Zwemmen: finale synchroon. Boksen: halve finales. Hockey mannen: finale. Honkbal: finale; Atletiek: finales Oidat wij al zo aardig eïntegreerd zijn in onze buurt, keken we :r niet gek van op dat er een bejaard echtpaar van verderop uit Verner Street voor ons huis stond. De voordeur stond nog open, omdat er zojuist voor oakweg driehonderd kilo aan werksters weer naar huis was gegaan. Die twee schoon maaksters hebben de hinder- ijke gewoonte om de deur niet achter zich te sluiten als ze weten als we nog in huis zijn. Zo veilig is de wijk Howell Villi nou ook weer niet. Om de loek wordt nog steeds gedeald en ze vragen er nog bijna dage- ijks om ons geld. Van het echtpaar keek de man nieuwgierig naar binnen en rad de vrouw haar voet al op de drempel staan. Op zo'n pioment moet je gewaar- ichuwd zijn. Wij hadden ech- :er nog niets door. Of we het ook zo erg vonden van die oom. Nou, we wilden een keer liet cynisch doen en getuigden van ons medeleven met deze toch al zo zwaar getroffen ilympische stad. Als we maar niet op de koffie hoefden te tomen. Nü, daar ging het ze niet om, zo bleek. Hoe het nu verder moet met deze wereld, vroeg ze. De man taalde een boekje tevoor- ichijn. Het was al te laat. Jeho- ah Getuigen. De deur kon iet meer dicht, want, ver- !omd, die voet stond op de Irempel; een universeel larmsignaal, maar het was >ns ontgaan. mdat ik net even naar wie- erbondscoach Gerrie Knete- an zat te luisteren, had ik een Door Chris van Nijnatten goede reden om het Jehovah- paar niet aan te kijken. Ik hoorde Kneteman zeggen dat Jeroen Blijlevens groot gelijk had gehad door thuis te blijven en moest keihard vloeken. Het schijnt een net zo universeel alarmsignaal te zijn, dat dwars door een taalbarrière heen gaat. De man en vrouw scho ven een Wachttorentje binnen en vertrokken weer. Kneteman had ons geholpen en het kost me moeite dat toe te geven. Deze mooiprater durfde in Buckhead toe te geven dat Blijlevens gelijk had, dat Nederlanders hier niks te zoeken hadden, dat het parcours tegenviel. Zou iemand uit kunnen leggen waarom Kneteman bonds coach van de wegcoureurs is? De irritatie neemt toe. Eén Kneteman, twee Jehovah Getuigen en driehonderd kilo aan werksters kunnen een mens in Atlanta zomaar ineens iets te zwaar op de maag komen te liggen. Athens (anp/dpa) - De wonderbaarlijke sloffen van Kanu heb ben voor de eerste keer een Afrikaans voetbalelftal in de finale van de Olympische Spelen geschoten. Door de 'golden goal' in extra tijd van de bij Ajax vertrokken aanvaller won Nigeria van Brazilië, 4-3. 4 In Athens had het grote succes van de Nigerianen een Nederlands tintje. Jo Bonfrère, de Limburger, zat als coach op de bank en vierde zijn eerste grote succes als zelfstan dige sinds het vertrek van Cle mens Westerhof. Naast Kanu behoorde Babangida, halverwege de tweede helft gewisseld, ook tot het in de eredivisie getogen talent. Een andere 'held', voor wie dat verhaal opging, Ronaldo, zat niet goed in de wedstrijd. De van PSV naar Barcelona overgestapte spe ler bleef op vier olympische treffers staan. Flavio (2) en Bebeto, al speler bij de wereld kampioen van twee jaar geleden, waren deze keer de productieve mensen in het elftal van Zagalo. De viervoudige wereldkampioen, op jacht naar de eerste olympische titel, had in het Stanford Stadion de kansen te winnen. Maar na de 1-0 maakte Roberto Carlos met een eigen doelpunt gelijk, de voor de rust opgebouwde 3-1 was niet voldoende de finish schadevrij te halen. Ikpeba maakte in de 77e minuut 2-3. Dat was kort nadat 'Jay Jay' Okocha, ex-Frankfurt, een strafschop had gemist. De spanning steeg, Nigeria kwam. Precies in de laatste minuut zorgde Kanu voor de extra speel tijd, waarin hij zelf tot held uit groeide. Kanu, die binnenkort 20 jaar wordt, zei nooit aan een goede afloop te hebben getwijfeld. „We zijn er steeds in blijven geloven, ook bij de achterstand van twee doelpunten. We hebben gespeeld zoals het een Nigeriaan in het bloed zit. Het woord opgeven ken nen we niet. Daar was ook geen noodzaak voor. We zijn geen moment de mindere geweest." Volgens de speler, die het komende seizoen bij Inter speelt, behoort het bereiken van de finale tegen Argentinië tot één van de hoogtepunten die hij tot nu toe meemaakte. „Er is vanavond een droom uitgekomen." Bondscoach Bonfrère, die kort voor het toernooi wegens finan ciële onenigheid met de bond nog bijna opstapte, was ingetogener. „Wel zijn onze prestaties het bewijs dat het verschil tussen de Afrikaanse en de grote landen zeer klein is geworden." Nigeria geldt als één van de toon aangevende naties op het gebied van voetbal op het eigen conti nent. In 1994 werd onder leiding van Westerhof de Afrikaanse titel binnengehaald. In hetzelfde jaar debuteerde het land op de wereld titelstrijd. In de Verenigde Staten werd in de achtste finales, geheel onnodig, van de latere finalist Ita lië verloren. Vooral door concen- tratiefouten. Die werden woens dag in Athens niet gemaakt. Bonfrère prees de instelling van zijn team. „We hebben in de aan loop naar dit evenement en deze wedstrijd veel problemen gehad. Over de beschikbare middelen, de mogelijkheden voor een goede voorbereiding, noem maar op. Voor de wedstrijd heb ik de spe lers gevraagd alles te vergeten en zich volledig te concentreren. Dat hebben ze perfect gedaan." ZIE OOK B3 Bonfrère verlaat Nigeria Kanu, die twee treffers produceerde voor Nigeria en daarmee een groot aandeel had in het bereiken van de finale. foto reuter Atlanta (rtr/anp) - Met een J je verliet Poul-Erik tJ0yer-Larsen gisteren het ilympische veld. Even later kwam o A 1 Deen terug, om 1 eerste Europe- V> aan ooit een gou den olympische badmintonme- j jUe in ontvangst te nemen. De 1 tweede geplaatste Hoyer-Lar- genwas duidelijk de betere in de Atlanta - Niet Gail Deve Ludmilla Enquist werd oly meter horden in 12,58 secoi Heel de Verenigde Staten reken de op de dubbelslag van Devers, de eerste op de sprint en de hor den sinds Fanny Blankers-Koen in 1948 onder meer goud won op i0 meter en 80 meter horden jjaar voor het Amerikaanse sprintwondertje was niet meer weggelegd dan de vierde plaats En dat is precies een plekje hoger als in 1992 in Barcelona, toen ze ingewonnen positie op de laatsti horde vol de houten dwarsla raakte. Devers raakte uit balani en struikelde en strompelde al nummer vijf door de finish. Di misser is haar vier jaar lan( dwars blijven zitten. „Dat voor val is mijn motivatie voor de af gelopen vier jaar geweest," ver zuchtte Devers na het voor haa zo teleurstellende resultaat. Film-scenario Motivatie had winnares Ludmil la Enquist ook meer dan vol doende. Een jaar geleden heett nog Ludmilla Narozhilenko ei kwam ze uit voor Rusland. Maa vooral een heel bijzonder do pingverhaal is de grote drijfvee geweest voor een jaar keihar trainen door de 32-jarige nieuw bakken Zweedse. Het verhaal van Enquist is bijn! d voor het scenario van eei Hollywood-film. In 1993 werd op doping betrapt bij een wed strijd in het Franse Lille, ma: achteraf bleek dat haar Russ sche echtgenoot tabletten va een verboden hormoon-prepr raat thuis in Moskou in de koff had gegooid. Uit woede ov( Ludmilla's buitenechtelijke rel; tie met haar toenmalige managi en huidige Zweedse echtgeno< Johann Enquist, die ze pas sint eind 1992 kent. Ludmilla: „Hij was alleen mi; manager, maar al snel kregen i in de gaten dat er meer was de alleen een zakelijke relatie. Mi; huwelijk in Rusland was al lar stuk. Ik zag geen beletsel me om een andere relatie aan gaan." Vals spel Maar de gevolgen waren gror want na de truc van mene Narozhilenko ging de atlete vo de bijl. Ze wist niets van dopi: en spande voor een Moskou rechtbank een zaak aan tegen Sharon Jaklof sky heep ners geplaatst voor de firn Jaklofsky haalde 6,75 mei Wereldkampioene Fiona "jet 6,85. Chioma Ajunw: male van vrijdag sprint este acht krijgen verv medailles.

de Stem | 1996 | | pagina 8