Gekkekoeienziekte erfelijk Clinton zet 'recht op bijstand' bij vuil geschiedenis Al-snelweg bij Parijs twee weken afgesloten Brits onderzoek: BSE-besmetting van koe naar kalf Ter dood veroordeeld dienstmeisje weer thuis Akkoord in Liberia: einde burgeroorlog Nieuw type aids-virus in opmars Ex-SS'er Priebke vrijgesproken Analyse Nieuwe wetgeving DE STEM BUITENLAND A5 DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT 'Gij zult geen stenen gooien' Publicatieverbod naaktfoto's Keulse dom PKK dreigt Turkse steden te pakken Belgische diamantsmokkelaars gepakt Nasrin wil terug naar Bangladesh Amerika blokkeert olieverkoop Irak Dood Palestijn leidt tot rellen België hervat geldtransporten ■RR ?- V'.' f/> W?"&- PM Mi'-- van de familie Bo- wordt, lijkt op dat 'jnlijk. Op de vuil- al uit geheel West stellen dat, als de vuilstort heeft gele- dt gevonden. Op een het ruim 80 graden tuur ontbindt een n tellend recherche- n al sinds eind mei braak. Doorslagge- erklaring van hoofd alt over de rol van 64-jarige L. van W. Robin uit de woning aat hebben meege- dom het onderzoek W. inderdaad meer u kunnen hebben, moment echter nog dt kort voor de zomer n niet worden uitge- wordt niet opgepakt. een oproep in deze 'kheid te krijgen over omtrent een zak met rcedes waarin de Dor- oaar weken na de ver- reslag is genomen door ieel omdat er iets niet errechten van de auto, kentekenplaten rond- lli de vier nog vastzit- een extra periode van st gaan, heeft justitie id om de zaak rond te :hter duidelijk dat jus- soment, voor de recht- de verklaringen die bij d. or de pro-forma zitting aiming af welke troef- orschijn tovert. Officier Spierenburg toont zich imistisch, maar wil dan it is gebaseerd, iet recherche-bijstands- ar Ministerie, ondanks istzitten van het onder- rgewerkt. En de troef- 'n alle vroegte wordt op uiteindelijk toch aange- s spitten de dagen na de ie de Dorstenaar ten tij- l van Robin heeft aange- Allerlei spullen worden m Van W. en de speur- erdaad de doorbraak op- afgewacht. D de recherche door de dia de laatste maand on- heeft kunnen doen. En 11111 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1996 Van onze correspondent parijs - Met ingang van maandag 5 augustus wordt het verkeer over de Autoroute du Nord bij Parijs ernstig be moeilijkt. Van die datum af worden de rijstroken uit de richting Lille naar de Franse hoofdstad afgesloten. Dat duurt tot en met 18 augustus, pe sluiting is ter hoogte van voor stad Saint-Denis. Het verkeer van Parijs naar Lille zal ook hinder ondervinden van de werkzaamhe den. Maar er blijft meestal mini maal 1 rijstrook beschikbaar. Al leen in het weekeinde van 10 en 11 augustus is ook die rijrichting af gesloten. Er worden twee soorten werkzaamheden verricht rond de snelweg. De gemeente Saint-De nis gaat de weg in z'n geheel over kappen. De oude betonnen wan den zijn vorig jaar al weggesloopt tijdens de 'zomersluiting'. Dit maal worden de eerste overdek kingsplaten gelegd. Een andere 'klus' ter hoogte van Saint-Denis betreft het aanleggen van de op en afritten naar het als een padde stoel uit de grond schietende 'Sta de de France'. Het nieuwe Parijse voetbalstadion wordt ter gelegen heid van het Wereldkampioen schap voetbal in 1998 gebouwd. De Parijse 'arena' verrijst op een stuk grond naast de snelweg, dat jarenlang braak lag en waar ooit een gasfabriek was gevestigd. De SANEF (de concessiehouder van de noordelijke autoroute) en provinciale staten van Seine- Saint-Denis raden Nederlandse automobilisten, op weg naar het zuiden van Frankrijk via Lyon, aan om al bij Arras af te slaan en de A26 te nemen. Die leidt via Reims en Troyes richting Beaune. Verkeer richting zuidwest-Frank rijk kan voorbij luchthaven Rois- sy-Charles de Gaulle de A3 aan houden. Deze aftakking van de Al gaat ook richting Parijs, maar komt meer oostelijk op de boule vard Périphérique aan, bij de Por te de Bagnolet. Hetzelfde geldt voor verkeer dat uit zuid-Frank rijk via Parijs naar Nederland te rugrijdt. Om file-ellende te voor komen kan men het beste de A3 richting Lille nemen. Van onze correspondent Londen - Het Britse ministerie van Landbouw heeft gis teren voor het eerst bevestigd, dat 'koegekte' (BSE) kan worden overgedragen van koe naar kalf. De 'verticale transmissie' is vast gesteld door het Britse Centrale Veterinaire Laboratorium in het Zuid-Engelse Weybridge. Land bouwminister Douglas Hogg be nadrukte gisteren bij de presenta tie van de cijfers, dat er geen extra risico was voor de volksgezond heid. Het onderzoek bevestigde oude vermoedens. Ongeveer tien pro cent van kalveren, geboren uit met BSE-besmette moeders, kan de fatale ziekte ontwikkelen. Dat be trof dieren, die speciaal voor deze studie in leven werden gehouden. Onder 'normale' boerderijstan- digheden, waarbij veel kalveren worden geslacht vóórdat de ziekte zich kan manifesteren, is de be smettingsgraad één procent, aldus de onderzoekers. in veel Europese landen ontstond de laatste maanden paniek, nadat Britse wetenschappers een relatie constateerden tussen BSE en de voor mensen dodelijke ziekte van Creutzfeldt-Jacob. Hogg verzocht de Britse media op de nieuwe bevindingen wel in per spectief te blijven zien. Gezond heidsexperts onderschreven de conclusies van de wetenschappers in Weybridge. Er zou geen reden zijn nieuwe aanbevelingen te doen met betrekking tot vlees, bloed, melk of ieder ander produkt dat momenteel is goedgekeurd voor consumptie. John Patterson, voor zitter van de regeringscommissie voor BSE, verwacht dat het selec tieve slachtprogramma (waartoe de Britse regering onder Europese druk moest besluiten) nu aange past wordt. „Het nu is een logi sche optie alle kalveren van BSE- koeien te slachten," aldus Patter son. Op dit moment heeft de Brit se regering een programma opge steld voor de slacht en vernieti ging van 120.000 koeien ouder dan 30 maanden. De bevindingen van de Britse on derzoeker geven een gedeeltelijke verklaring voor het feit, dat er steeds nieuwe gevallen van BSE worden geconstateerd, ondanks alle eerdere maatregelen tegen de ziekte van de regering. Minister Hogg denkt dat de nieuwe gege vens de Britse strategie voor het gedeeltelijk opheffen van de ex- portban op vlees en kalveren niet zullen benadelen. „We zullen blij ven aandringen op het opheffen van de ban voor gecertificeerd BSE-vrije kuddes. Er is geen re den waarom dat niet kan door gaan." Tot zover onze correspondent Het Britse onderzoek stelt de Ne derlandse minister van Land bouw, Van Aartsen, alsnog in het gelijk. Hij kreeg bij het begin van de crisis in maart nog een golf van kritiek over zich heen, toen hij be sloot ruim 60.000 uit Groot-Brit- tannië geïmporteerde kalveren te slachten en te vernietigen. Van Aartsen argumenteerde dat niet kon worden uitgesloten, dat de ziekte overdraagbaar was van moeder op kalf. Het ministerie ziet op dit moment geen noodzaak voor nadere actie. Het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid laat in een reac tie weten de jongste wetenschap pelijke gegevens te zullen analyse ren. Vooralsnog ziet het geen re den voor extra maatregelen, voor al ook omdat er momenteel in ons land geen jongvee uit het Verenigd Koninkrijk meer is en, zolang het exportverbod voortduurt, ook niet wordt ingevoerd. Abuja (rtr) - De rivaliserende krijgsheren in Liberia hebben in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja een akkoord gesloten over het ontwapenen van hun troepen in augustus. Binnen negen maan den zullen verkiezingen worden gehouden in het door de zes jaar durende burgeroorlog verscheurde Afrikaanse land. Het Filipijnse dienstmeisje dat in 1995 ter dood werd ver oordeeld wegens moord op haar werkgever in de Verenigde Ara bische Emiraten, is gisteren te ruggekeerd in haar vaderland. Ze was woensdag vervroegd vrijgelaten. De 17-jarige Sarah Balabagan, die op haar reis naar huis werd begeleid door de Filipijnse am bassadeur in Abu Dhabi, werd op het vliegveld van Manila ontvangen door haar ouders, haar zusje Sandra en door een onderminister. Sarah heeft de familie van haar werkgever 60.000 gulden smartegeld moeten betalen. Dit bedrag is bijeengebracht door een welgestelde zakenman, die Sarah bovendien 50.000 gulden heeft gegeven om een studie te volgen in de Filipijnen. FOTO REUTER Londen/Amsterdam (rtr/anp) - In Groot-Brit- tannië wordt een toenemend aantal besmettin gen geconstateerd met een relatief nieuw type van hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Het gaat om het E-type, dat in 1989 voor het eerst in noord-Thailand is vastgesteld. Dat blijkt uit een artikel in het wetenschappelijke blad New Scientist. Nadat in mei een geval van besmetting met het E- type was geconstateerd, hebben onderzoekers 72 nieuwe gevallen vastgesteld. Het gaat om 60 mannen en 12 vrouwen. De bron van de besmetting ligt waar schijnlijk in Thailand, waar het virus vooral onder heteroseksuelen voorkomt. Onderzoekers van de Harvard School of Public Health in de Verenigde Staten kwamen eerder dit jaar tot de conclusie, dat het E-type mogelijk wat agressiever is .dan andere ty pen van het virus en sneller tot besmetting kan lei den. In Europa en de Verenigde Staten komt het „Ik ben voor verkiezingen in de cember. Ik ben kandidaat dus ik heb er alle belang bij dat de wa pens in september zijn ingele verd," verklaarde Charles Taylor, de belangrijkste militieleider. Hij en zijn rivalen kondigden tijdens een persconferentie tevens een staakt-het-vuren aan dat onmid dellijk moet ingaan. „Wij hebben met elkaar besloten de wapens neer te leggen," ver klaarde Alhaji Kromah van de strijdgroep Ulimoh-K. „Niemand heeft ons gedwongen in te stem men met ontwapening." De Liberiaanse militieleiders stonden onder zware druk van landen in de regio, die dreigden met sancties en de instelling van een tribunaal over oorlogsmisda den naar het voorbeeld van het Joegoslavië-Tribunaal. Het ak koord werd gesloten na langduri ge besprekingen onder leiding van de Nigeriaanse militaire lei der Abacha. Deze is voorzitter van het West-Afrikaanse samen werkingsverband Ecowas, die in 1990 de Ecomog-vredestroepen naar Liberia stuurde. Meer dan tien maal eerder sloten de strijdende partijen in Liberia vredesakkoorden, die evenzo vaak werden verbroken. Bij de burgeroorlog, die Taylors Natio naal Patriottisch Front in 1989 begon, zijn 150.000 Liberianen omgekomen. Bijna de helft van 2,6 miljoen inwoners is op de vlucht en de economie ligt in dui gen. Na eerdere bemiddeling van de Nigeriaanse leider Abacha keerde de rust in het land enigszins terug. Maar in april braken in de hoofd stad Monrovia weer zware ge vechten uit tussen de Liberiaanse strijdgroepen. TV-beelden van kind-soldaten die mitrailleurs in de straten leegschoten, deden een schok door de wereld gaan. Rome/Buenos Aires (dpa/rtr/dpa) - De voormalige SS-officier Erich Priebke (83) is gisteren door een militaire rechtbank in de Italiaanse hoofdstad Rome vrijgespro ken wegens verjaring van de misdaden waarvoor hij terechtstond. De militaire rechtbank acht Priebke schuldig aan betrokken heid bij de moord op 335 Italia nen, onder wie 75 joden, in de Ardeatijnse groeven even buiten Rome in maart 1944. Onmiddellijk na de verrassende uitspraak barstten sommige aanwezigen in de rechtszaal, on der wie nabestaanden van oor logsslachtoffers, in woede uit. „Moordenaar, fascist, wij eisen gerechtigheid," riepen ze naar de rechters. Priebke, die door zijn advocaat de uitspraak kreeg ingefluisterd, produceerde een flauwe glimlach. Tot laat gisteravondavond ble ven tientallen families in het ge rechtsgebouw achter, vastbeslo ten het moment af te wachten waarop Priebke de militaire rechtbank zou verlaten. De vrij gesproken Priebke verbleef uren na de vrijspraak nog steeds in het gebouw. Een groep van twin tig jongeren probeerde tever geefs de rechtszaal binnen te vallen, maar werden door de po litie achter dranghekken gezet. Bij de militaire gevangenis Forte Boccea waar Priebke naartoe gaat voor hij formeel zal worden vrijgelaten, wachtte ook een groep demonstranten hem op. De militaire aanklager Antonino Intelisano gaat in beroep. Hij wist gisteravond nog niet in wel ke vorm: hoger beroep of cassa tie. De Duitser Priebke werd op 21 november aan Italië uitgeleverd door Argentinië.Volgens Prieb- ke's Argentijnse advocaat Pedro Bianchi wil zijn cliënt naar Ar gentinië terugkeren waar hij van 1948 tot 1995 een teruggetroken bestaan leidde. Voorzitter Shimon Samuels van het Simon Wiesenthal Centrum in Los Angeles die hielp Priebke in Argentinië op te sporen, zei dat het proces nog niet voorbij is. Hij wees erop dat Duitsland een arrestatiebevel tegen Prieb ke heeft uitgevaardigd. Ex-SS-er Priebke FOTO REUTER Washington - Zestig jaar lang steunde het sociale zeker heidsstelsel in de Verenigde Staten op een simpel princi pe: ben je arm genoeg, dan ben je verzekerd van een che que van de federale overheid. jn wat prompt de 'belangrijkste beslissing van zijn president schap' is genoemd, heeft presi dent Clinton dat beginsel naar de vuilnisbelt van de geschiedenis verwezen. De hervormingswet, die het op positionele Congres .hoogstwaar schijnlijk deze week nog naar het witte Huis stuurt en die Clinton bereid is te tekenen, rekent af met bet idee van sociale zorg als in komstenbron of simpel als een manier om de levensstandaard van de armen te verbeteren. In Plaats daarvan wordt hulp voor gezinnen in achterstandssituaties beperkt tot maximaal vijf jaar en worden volwassenen in de bij stand verplicht tot werk. De wet grijpt in in het leven van miljoenen Amerikanen: dat van 12,8 miljoen mensen in de bij stand en dat van 25,6 miljoen mensen die voedselbonnen ont vangen. In de VS geniet een op de vijf gezinnen een of andere vorm van sociale zorg. Gemakkelijk is de beslissing voor Clinton niet geweest. Zijn directe politieke omgeving was publie kelijk verdeeld, met stafchef Leon Panetta en minister van ge zondheid Donna Shalala als be langrijkste pleitbezorgers van een veto. Uiteindelijk heeft de doorslag gegeven, dat een nieuw veto (Clinton weigerde twee eer dere versies van de wet) zijn Re publikeinse tegenstrever bij de komende presidentsverkiezingen Bob Dole een vervaarlijk wapen in de hand zou geven. Als 'Nieuwe Democraat' probeer de Bill Clinton vier jaar geleden de conservatieve wind, die over Amerika's prairies waait, in de rug te krijgen. En hij gaf dat label met name inhoud met de belofte als president 'een eind te maken aan de sociale zekerheid zoals we die kennen'. In Amerika leeft een breed gevoel dat het sociale stel sel, zoals de Democraten dat sinds de crisisjaren stukje bij beetje hebben opgebouwd, contraproduc tief is gewor den. Dat het de armen alleen ogenschijnlijk helpt, maar hen in werkelijkheid in de val lokt van afhankelijkheid en lethargie. Op de persconferentie waarop hij zijn besluit woensdag bekend maakte, presenteerde Clinton al in zijn eerste zin de wet als een inlossing van een belofte. Nee, hij stond zeker niet te juichen bij elk onderdeel, maar als geheel ging Door Bert Ummelen het om een 'historische mogelijk heid' om sociale zorg haar oor spronkelijke betekenis terug te geven: 'een tweede kans, geen le venswijze'. Volgens Clinton zijn de Republi keinen wezenlijk op zijn bezwa ren tegen twee eerdere versies in gegaan. In 't bijzonder door meer geld uit te trekken voor kinder opvang (waar door alleen staande moe ders in de bij- stand ook de gelegenheid krijgen een ar beidsinkomen te verwerven) en voor het zorgverzekeringspro gramma voor de armen 'Medi caid'. Maar Dole was er als de kippen bij om die 'winst' te ridi culiseren. 'Het verschil met de vorige wet is, dat er nog maar 96 dagen te gaan zijn naar de ver kiezingen', verklaarde hij bits. Op één principieel punt is de wet voor Clinton en de Democraten zonder meer een affront. Als ge volg ervan verliezen de meeste le gale immigranten die niet gena turaliseerd zijn, het recht op bij stand en voedselbonnen. Het be tekent weinig minder dan de in troductie van tweederangs inwo ners. Clinton beschuldigde het Republikeinse leiderschap ervan een maatregel, die het als zelf standig initiatief nooit gered zou hebben in het Congres, meege smokkeld te hebben en kondigde corrigerende wetgeving aan. Een soortgelijke reparatie wil Clinton ook om de effecten op de voesel- hulp voor gezinnen met kinderen te verzachten. Clintons besluit de wet, ondanks zijn bezwaren, te tekenen heeft hem een gepassioneerd conflict met de linker vleugel van zijn partij, de 'liberals', opgeleverd. Maar veel schaden kan hem dat niet. Verder naar links kunnen de kiezers (tenminste de kiezers die op een president willen stemmen) in november immers niet; bij Clinton houdt het op. De slag om het Witte Huis wordt in het brede politieke midden gewonnen, en geen waarnemer van de Ameri kaanse politiek twijfelt eraan of de president heeft met zijn be sluit zijn toch al royale kansen nog verbeterd. Dat roept vragen op over de han delwijze van de Republikeinse leiders in het Congres. Als deze handtekening van Clinton alles behalve een presentje voor hun kandidaat Bob Dole is, dan kun je je erover verbazen waarom ze verder zijn gegaan op de weg van het compromis en niet simpelweg een derde veto hebben uitgelokt. Met andere woorden: de Republi keinen hebben duidelijk gemaakt waar hun prioriteit ligt. En dat is niet bij het Witte Huis. Het is moeilijk aan te nemen, dat een taxatie van Dole's kansen daar niets mee te maken heeft. type-B het meest voor. Aids-deskundige prof.dr. R. Coutinho, hoogleraar epidemiologie en bestrijding van infectieziekten aan de Universiteit van Amster dam, meent dat er geen enkele reden is. voor paniek. „Naar aanleiding dat Amerikaanse Onderzoek is er onlangs een bijeenkomst in Berlijn geweest. De alge mene conclusie luidde, dat het iets is wat we in de ga ten moeten houden, maar dat het zeker niet vaststaat dat dit type virus zich sneller verspreidt.Ook in Ne derland is het type-B het meest gangbaar, maar be smetting met andere subtypen komt eveneens voor. De omvang van de besmetting met andere subtypen dan het type-B staat niet vast. Daarnaar wordt vol gens Coutinho op het moment onderzoek verricht. In Nederland hebben sinds het uitbreken van de epi demie begin jaren tachtig bijna 4000 mensen aids ge kregen. Het gros van hen is overleden. Naar schatting 8000 mensen zijn geïnfecteerd maar nog niet ziek. Vorig jaar overleden in de hele wereld 1,3 miljoen mensen aan de gevolgen van aids. De meeste besmet tingen doen zich voor in Afrika en Azië. DE JARENLANGE vergeefse zoektocht van de politiek naar de maakbare samenleving heeft zijn sporen nagelaten. In de po ging het onhaalbare toch gerealiseerd te krijgen, werden ge durende lange tijd opduikende problemen of misstanden half aangepakt of in sommige gevallen zelfs met de mantel der lief de bedekt. De onbetaalbaarheid van de sociale zekerheid is daarvan het meest sprekende voorbeeld. De signalen dat het de verkeerde kant uitging, werden onvoldoende opgepakt. Van controle op de uitkeringen was nauwelijks sprake. Werkgevers en vakbon den spanden samen bij het opzetten van ,voor beide partijen voordelige, uittredingsregelingen voor oudere en minder ca pabele werknemers. Misbruik van WAO en WW was daarbij veelvuldig aan de orde, maar er waren slechts weinig politici die daarvoor hardop de aandacht durfden te vragen. Tot de wal het schip keerde en de bodem van de uitkeringskas- sen in zicht kwam. Grote saneringsoperaties zijn elkaar in ra zendsnel tempo opgevolgd, met het onvermijdelijke gevolg dat door die plotselinge bezuiningsdrift grove fouten worden gemaakt. Het gehaspel met de WAO heeft bijvoorbeeld veel in dividueel leed veroorzaakt. Waarschuwingen van deskundigen dat de in elkaar gesmeten nieuwe wetgeving voor een hoop el lende zou gaan zorgen, werden in de wind geslagen. De haast waarmee de 'Wet boeten, maatregelen en terug- en invordering sociale zekerheid' door de Tweede Kamer is ge loodst, belooft evenmin veel goeds. Over de intenties geen kwaad woord. Maatregelen die bij ontslag een-tweetjes tussen werkgevers en werknemers moeten voorkomen en het opleg gen van forsere strafkortingen, zijn op zich toe te juichen. Zorgwekkend is dat de Tweede Kamer nauwelijks aandacht heeft besteed aan de uitvoerbaarheid van de aanscherpingen. Het begrip 'verwijtbare werkloosheid' is zeer rekbaar. Ge vreesd moet worden dat uitkeringsinstanties en kantonrech ters overstroomd zullen worden door afgewezen WW'ers of mensen die van oordeel zijn dat ze een onterechte strafkorting hebben gekregen. De nieuwe wet kan tot willekeurig handelen leiden. De volksvertegenwoordigers moeten het in gang gezette pro ces op de voet volgen. Zodra het uit de hand dreigt te lopen, moeten ze de verantwoordelijke ministers opdragen in te grij pen. Nieuwe wetgeving die mensen nodeloos dupeert, deugt niet. Jeruzalem - Ultra-orthodoxe joden in Israël mogen niet langer met stenen gooien naar andere joden, die de sabbatsheiliging schenden. Dat hebben de hoogste religieuze autoriteiten bevolen. „Het is ons voortaan verboden stenen te gooien en ander geweld te gebruiken bij onze heilige opdracht de sabbat te beschermen," zei Yehuda Meshi Zahav, die zich uitgeeft als 'commandant' van de ultra-orthodoxe joden. Degenen die zich niet aan dit verbod houden, zullen volgens hem streng worden gestraft. De ultra-or thodoxen willen dat op sabbat twee belangrijke doorgangswegen door hun wijken in Jeruzalem worden afgesloten. Het hoogge rechtshof moet zich binnenkort over dit verzoek uitspreken. Keulen - Een rechtbank in Keulen heeft de fotograaf Manfred Schonlau verspreiding en publicatie verboden van foto's, die hij van een naakt paar in de dom van Keulen had gemaakt. Op over treding staat een straf van maximaal 500.000 mark (ongeveer 575.000 gulden). Het aartsbisdom had in een kort geding om het verbod gevraagd. De fotograaf had op 19 juli witte muizen in de dom losgelaten om de aandacht van de koster af te leiden. Terwijl die op muizenjacht was, gingen de jonge man en vrouw uit de kleren en lieten zich op het hoofdaltaar fotograferen. Schonlau wilde met de fotosessie protesteren tegen de seksuele moraal van het Vaticaan, liet hij toen weten. De rechtbank was van mening dat Schonlau bewust de Rooms-Katholieke Kerk belachelijk heeft willen maken. Diyarbakir - De separatistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK) heeft gisteren gedreigd met aanslagen op Turkse steden, als onderdeel van een nieuwe strategie in de strijd voor een onaf hankelijk Koerdistan in het zuidoosten van Turkije. Het dreige ment werd verwoord door een PKK-commandant en wereldkun dig gemaakt door het in Duitsland gevestigde Koerdische pers bureau DEM. Johannesburg - De Zuid-Afrikaanse politie heeft twee Belgen gearresteerd, die op het punt stonden het land te verlaten met 457 ruwe diamanten. De edelstenen waren verborgen in hun en deldarm, aldus de politie gisteren. De ongepolijste diamanten zijn ongeveer 1,7 miljoen gulden waard. De politie kon de twee smokkelaars arresteren na een tip uit de diamantindustrie. De een had 399 in een plastic zak gewikkelde diamanten in zijn lichaam verborgen, de ander had 58 diamanten weggemoffeld. De twee wilden respectievelijk naar Duitsland en Nederland vliegen. Dhaka - De schrijfster Taslima Nasrin wil terug naar Bangla desh, heeft haar familie gisteren gezegd. Nasrin verliet Bangla desh in 1994, nadat zij was beschuldigd van belediging van de is lam. De schrijfster woont momenteel in München. Haar moeder Edul Ara zei, dat Nasrin genoeg heeft van haar ballingschap. Fa- zlul Huq Amini, een van de vooraanstaande fundamentalisten in Bangladesh, zei dat de strijd tegen Nasrin onmiddellijk hervat zal worden als zij terugkeert in haar vaderland. De fundamenta listen hebben een beloning van meer dan 8.000 gulden uitgeloofd voor het doden van de schrijfster. New York (ap) - Na een Amerikaans veto wordt de voorbereiding voor de verkoop van Iraakse olie voorlopig niet in gang gezet. In de Sanctiescommissie, waarvan de leden van de de VN-Veilig- heidsraad deel uitmaken, stemde de Amerikaanse vice-ambassa- deur Edward Gnehm tegen het starten van de voorbereidende procedure voor de verkoop van 2 miljard dollar Iraakse olie op de wereldmarkt. Irak bereikte in mei een akkoord met de VN, dat de olieverkoop mogelijk maakt als uitzondering op de ingestelde sancties. Van de opbrengst moet het regime in Bagdad voedsel en medicijnen voor de bevolking kopen, maar de Amerikaanse rege ring vindt dat er te weinig zekerheid is dat het geld niet in de zakken van de kliek van dictator Saddam Hussein zal belanden. Nablus - De stad Nablus op de westelijke Jordaanoever is giste ren het toneel geweest van rellen tegen de Palestijnse politie. De gewelddadigheden braken uit na de dood van een Palestijnse ge vangene, die door de Palestijnse politie is gemarteld. Yasser Ara fat, De president van de Palestijnse autonome staat, heeft op dracht gegeven tot een onderzoek tegen de drie officieren, die de gevangene hebben verhoord. Brussel (belga) - De Belgische minister van Binnenlandse Zaken Van- de Lanotte heeft gisteren aan de vakbonden een zestal richtlijnen meegedeeld inzake extra veiligheidsmaatregelen voor waardetrans porten. Vanaf vandaag wordt het dagvervoer hervat met drie gewapende be geleiders per voertuig. De nachttransporten worden pas hervat op 1 oktober na een grondige evaluatie met alle betrokkenen. De maatregelen zijn een gevolg van het toegenomen geweld tegen geldtransporten in België. Overvallers schoten maandag een geldloper dood. In afwachting van maatregelen werd al het waardetransport tij delijk stilgelegd.

de Stem | 1996 | | pagina 5