Wie vermoordde Robin Bogers? W- Clinton Akkoord ii einde bur Recherche probeert zaak Bredase kleuter met nieuwe arrestatie open te breken 4 Brits onderz DE STEM BINNENLAND A4 4 Jij hebt toch dat kind verkracht' krijgt A.K. naar z'n hoofd geslingerd PilpP De politie doet zelfs onderzoek in fabriek van hondenvoer DE STEM 11111 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1996 Een deel van de grond uit de tuin van de woensdag aangehouden verdachte uit Dorst wordt in een vrachtauto gestort voor nader onderzoek elders. FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP 9erS af Op 25 april zochten vrijwilligers van het Rode Kruis de omgeving van de woning van de familie Bo- IN DE BREDASE wijk Heusdenhout verdwijnt woensdag 24 april 1996 de 3-jarige Robin Bogers spoorloos na een bezoek aan de overburen. Wat een vermissing lijkt, wordt uiteindelijk een gru welijke moordzaak. Maanden houdt de verdwijning van de kleuter de ge moederen bezig. Zo'n 30 rechercheurs werken sinds eind april aan het onderzoek. Acht verdachten worden aangehouden, vier zitten nog vast. Na 2 maanden lijkt het onderzoek te verzanden. Deze week lijkt justitie dan plotseling een doorbraak te be reiken met de aanhouding van de 64-jarige Dorsten- aar L. van W. Hij is de man die mogelijk de sleutel heeft tot de op lossing van het drama. Bij zijn woning wordt inmid dels druk gezocht in de pas aangelegde tuin. Mogelijk dat met de aanhouding van de negende ver dachte eindelijk een antwoord komt op de allerbe langrijkste vraag: Wie vermoordde Robin Bogers? De feiten tot nu toe op een rij. Bfnrmrnao Door John Lazaroms Breda - Het is woensdag 24 april 1996 als de driejarige Robin Bogers 's ochtends vroeg naar een zogenaamde opstapmorgen van de openbare ba sisschool Heusdenhout gaat. Op 15 mei wordt ze vier en mag ze naar school. Even na twaalf uur 's middags wordt ze door haar moeder naar de overbuurvrouw, de 27-jarige T.J., ge bracht om pannenkoeken te eten. Het is het laatste dat Robins moeder van haar kind ziet. Een uurtje later belt J. op met de vraag waar Robin blijft. Het meisje is thuis zogenaamd een portemonneetje gaan halen en niet teruggekomen. De politie wordt gebeld. De zoektocht begint. Een paar dagen lang gaat iedereen ervan uit dat het kind van straat is 'geplukt' en meege nomen. Zelfs de politie denkt, ondanks twij fels over J. en haar familie, voorlopig nog aan een vermissing of ontvoering door derden. Politiemensen, buurtbewoners, brandweer en Rode-Kruismedewerkers zoeken dagen na de verdwijning nog naar de kleuter. Zelfs speur honden worden ingezet om garageboxen in de buurt te onderzoeken. Op dat moment beluisteren politieagenten banden van de telefoongesprekken tussen J. en haar familie. De inhoud van die gesprek ken doen de wenkbrauwen fronsen. Ze horen opmerkingen over 'dingen die in stukken lig gen', vage verwijzingen naar wat met Robin is gebeurd. Het zijn volgens de politie duidelijke aanwijzingen dat deze lieden meer weten over het verdwenen kind. Rookgordijn Nadat 50 ME'ers op de vuilstort in Zevenber gen een zoektocht beginnen, werpt J. met haar familie een nog dikker rookgordijn op. „Het zou me niets verbazen als ze op die vuil stort een schoentje of zo vinden", zo horen po litiemensen hoofdverdachte T.J. via de tele foon zeggen. Op de banden is tevens te horen hoe haar ex- man A.K. door de anderen wordt gewaar schuwd. Hij zou al te veel tegen de politie ge zegd hebben. „Maar jij hebt toch dat kind ver kracht, zo krijgt A.K. tijdens een discussie in zijn woning naar z'n hoofd geslingerd. Na een opsporingsbericht op televisie zetten de latere verdachten zelfs een afleidingsma noeuvre op touw. In het Mastbos ligt een zak met kleren, zo geeft een bekende van de fami lie van J. door aan het onderzoeksteam. De politie vermoedt echter dat de tip alleen dient om het zoeken op de vuilstort te frustreren. De leden van het recherche-bijstandsteam concluderen maar één ding. Deze mensen we ten meer over datgene wat Robin Bogers is overkomen, zo stellen ze. Overbuurvrouw J. vertelt ook dat ze gebeld is door een man met een zware stem. Die zou gezegd hebben: „Uw kind ligt in de vuilniswagen." De vrouw waarschuwt de politie. Wat zij zich niet reali seert is dat de rechercheurs weten dat ze liegt. Uit de taps blijkt dat zo'n gesprek nooit is ge voerd. Bovendien heeft J. verteld dat het kind 's middags nog in haar tuin heeft gespeeld. Ge tuigenverklaringen bewijzen echter dat Ro bin nooit of te nimmer in de tuin is gezien die dag. J. vroeg glazenwassers een raam aan de achterzijde van de woning aan de Heusden- houtsestraat niet te 'lappen'. Vrijdag 3 mei wordt T.J. aangehouden omdat er genoeg ver denking bestaat. Schizofreen In de buurt komen dan de verhalen pas los over J. De vrouw verloor vorig jaar haar eigen kind Nicky. Deze speelde op maandag 18 mei 1995 bij Robin thuis. Het ventje kwam na een telefoontje van zijn moeder naar huis. Nicky was moe en ging op de bank liggen. Toen J. even later naar de peuter ging kijken was het kind al overleden. De precieze doodsoorzaak van Nicky is nooit vast komen te staan, al wordt gezegd dat het kind een hersenafwijking had. Aangezien het lichaampje al is gecremeerd, zal niemand ooit zeker weten of ook hier zaken zijn gebeurd die het daglicht niet kunnen verdragen. J. is sinds het overlijden van Nicky geestelijk compleet in de war. Hulp van het maatschap pelijk werk baat niet veel. Ex-man A.K., met wie zij inmiddels weer samenwoont, vertelt later soms gevreesd te hebben voor het leven van hun andere kind, zoontje Kevin. J. is agressief, onberekenbaar. De 27-jarige Bre dase wordt schizofreen genoemd. De overeenkomsten tussen Robin en het over leden zoontje van J. zijn frappant. Beiden gingen op de dag van hun overlijden naar een opstapdag op de basisschool. De twee kinde ren speelden regelmatig samen. Robin zou volgens verklaringen van J.'s fami lie op de dag van haar verdwijning zelfs een jasje van Nicky aan gehad hebben. Tijdens de eerste verhoren blijft J. bij haar verklaring dat Robin gewoon pannenkoeken is komen eten. Ze ontkent in alle toonaarden dat het kind in haar woning iets is overkomen. Verhoorcircus Op de Zevenbergse vuilstort wordt ondertus sen met man en macht ver'der gezocht. De ME'ers woelen met harken en prikstokken door de rommel. Op zondagmorgen 5 mei 1996 hebben ze beet. De immense berg afval uit het Bredase, 2.500 ton in totaal, geeft een schoentje en een deel van Robins beentje prijs. Meteen worden de andere verdachten die de politie in het snuitje heeft aangehou den. Het gaat om J.'s ex-man A.K., broer C.J., neef J.P. de K. en zijn zwangere vriendin P.G., F. de K. (de vader van J.P.) en een bekende van hen, de 43-jarige A. van de B. Deze twee laat- sten worden bij gebrek aan bewijs al na een paar weken vrijgelaten. Kort na de aanhoudingen begint het verhoor circus. Terwijl de woningen en auto's van de verdachten worden onderzocht door de tech nische recherche, beginnen politiemensen met de ondervraging van de verdachten. Dat vordert echter moeizaam. Zo lang het volledige lichaam van Robin niet boven water is, heeft de politie weinig concre te bewijzen in handen. En moeten de politie mensen die de verhoren voor hun rekening nemen zeer voorzichtig te werk gaan. Lang zaam komen echter een aantal saillante de tails naar voren. Zo bekent A.K. na een aantal verhoren dat hij het kind heeft verkracht. Dat zou al ergens in januari gebeurd zijn. Later trekt hij zijn ver klaringen weer in. De politie acht K.'s beken tenis echter niet betrouwbaar. De man is als kind zelf misbruikt en zou dat nu, door alles wat is gebeurd, herbeleven. Hij blijft ook volhouden dat de anderen het kind hebben vermoord. Maar ook die verkla ring herroept hij later weer. K.'s advocaat vraagt vanwege de geestelijk toestand van zijn cliënt om het opschorten van de verho ren. In het Huis van Bewaring waar K. wordt iv- _j£ Robin Bogers vastgehouden, horen andere gedetineerden hem pochen over zijn incestueuze handelin gen. Bloedsporen Hoofdverdachte T.J. bekent ook. Zij vertelt de politie dat Robin van de trap zou zijn ge vallen. Het levenloze lichaampje van de kleu ter is door T.J. vervolgens in een plastic vuil niszak gestopt. Daarna zou ze in paniek haar familie gebeld hebben. Dat laatste blijkt overigens ook uit het PJT- overzicht van de gesprekken die de bewuste dag uit de woning zijn gevoerd. Maar hoe Ro bin vervolgens is 'kwijt' geraakt herinnert de vrouw zich aanvankelijk niet. Later stelt ze haar 'bekentenissen' bij. Eerst beweert ze dat Robin door vier negers is mee genomen. Later wordt ook dat weer door haar herroepen. De vrouw komt ook met de verkla ring dat Robin levend en wel is meegenomen door de zwangere P.G., de 21-jarige vriendin van J.'s neef J.P. de K. In de auto van de zwangere verdachte P.G. worden wel bloedsporen aangetroffen, maar die zijn niet van Robin. De politie vindt later ook een briefje waarop G. een aantal notities heeft gemaakt. Maar ook dat blijkt het re cherche-bijstandsteam niet verder te helpen. Volgens J. zijn ook anderen dan de aangehou den personen betrokken geweest bij de ver dwijning van Robin. Ze noemt zelfs de naam en woonplaats van een man die in het verle den regelmatig met justitie in aanraking is geweest. Het gaat om de deze week aangehou den L. van W. Maar justitie besluit de man voorlopig niet aan te houden. De bewijzen te gen hem zijn nog te dun. Walgelijk De zoektocht concentreert zich meer en meer op de vraag waar Robin is gebleven. In de tuin van een verdachte wordt de vijver omgegra ven. De politie onderzoekt ook het feit dat één van de verdachten in het weekeinde na de verdwijning van Robin voor z'n werk in een vleesverwerkend bedrijf in Zoetermeer is ge weest. Daar wordt hondenvoer gemaakt. Met medewerking van het bedrijf wordt een on derzoek ingesteld. Maar de walgelijke sugges- tie dat Robin daar 'verdwenen' is, blijkt voor lopig niet waar. Broer C.J. is dan inmiddels ook vrijgelaten. Hij doet een oproep aan zijn zus om de waar heid te vertellen. 'Voor de ouders van Robin, haar familie en de andere verdachten,' zo laat hij weten via zijn raadsman. De zaak lijkt zich nu vooral toe te spitsen op de vraag waar Robin naar toe is gebracht vanuit de Heusdenhoutsestraat. De politie heeft het kinderlijkje in elk geval nodig om de bewijslast rond te krijgen tegen de verdach ten. Dat Robin gevonden wordt, lijkt op dat moment zeer onwaarschijnlijk. Op de vuil stort is dan zowat alle afval uit geheel West- Brabant doorgevlooid. Anonieme woordvoerders stellen dat, als de rest van Robin al op de vuilstort heeft gele gen, dat nooit meer wordt gevonden. Op een paar meters diepte zou het ruim 80 graden zijn. Bij die temperatuur ontbindt een lichaam heel snel. Doorbraak Het dertig politiemensen tellend recherche bijstandsteam werkt dan al sinds eind mei aan een mogelijke doorbraak. Doorslagge vend daarin is weer een verklaring van hoofd verdachte T.J. Zij verhaalt over de rol van haar ex-man A.K. en de 64-jarige L. van W. uit Dorst. Die laatste zou Robin uit de woning aan de Heusdenhoutsestraat hebben meege nomen. Uit kringen rondom het onderzoek wordt duidelijk dat Van W. inderdaad meer met de zaak te maken zou kunnen hebben. De bewijzen zijn op dat moment echter nog flinterdun. De Stem meldt kort voor de zomer dat nieuwe aanhoudingen niet worden uitge sloten. Maar Van W. wordt niet opgepakt. Wel plaatst justitie nog een oproep in deze krant om meer duidelijkheid te krijgen over de eerder genoemde tip omtrent een zak met kleding in het Mastbos. Later blijkt dat de Mercedes waarin de Dor- stenaar rondrijdt een paar weken na de ver dwijning van Robin in beslag is genomen door politie en douane. Officieel omdat er iets niet in orde is met de invoerrechten van de auto, die met buitenlandse kentekenplaten rond rijdt. Als op woensdag 10 juli de vier nog vastzit tende verdachten voor een extra periode van 30 dagen in voorarrest gaan, heeft justitie daarmee nog een maand om de zaak rond te krijgen. Meer en meer wordt echter duidelijk dat jus titie het, tot op dat moment, voor de recht bank moet doen met de verklaringen die bij elkaar zijn gesprokkeld. Troefkaart Amper twee weken voor de pro-forma zitting wacht iedereen in spanning af welke troef kaart justitie nog tevoorschijn tovert. Officier van justitie mr. C. van Spierenburg toont zich voor de zomer zeer optimistisch, maar wil dan niet zeggen waarop dit is gebaseerd. Deze week blijkt dat het recherche-bijstands team en het Openbaar Ministerie, ondanks geruchten over het vastzitten van het onder zoek, stug heeft doorgewerkt. En de troef kaart toch uitspeelt. In alle vroegte wordt op de 31e juli L. van W. uiteindelijk toch aange houden. Rechercheurs spitten de dagen na de aanhouding de tuin, die de Dorstenaar ten tij de van de verdwijning van Robin heeft aange legd, minutieus om. Allerlei spullen worden in beslag genomen. Of de aanhouding van Van W. en de speur tocht in zijn tuin inderdaad de doorbraak op leveren moet worden afgewacht. D uidelijk is wel dat de recherche door de 'windstilte' in de media de laatste maand on gestoord haar werk heeft kunnen doen. En met resultaat. Van onze correspondent Parijs - Met ingang van maandag 5 augustus wordt het verkeer over de Autoroute du Nord bij Parijs ernstig be moeilijkt. Van die datum af worden de rijstroken uit de richting Lille naar de Franse hoofdstad afgesloten. Dat duurt tot en met 18 augustus. De sluiting is ter hoogte van voor stad Saint-Denis. Het verkeer van Gekl Van onze correspondent Londen - Het Britse minister^ teren voor het eerst bevestigd, worden overgedragen van koe De 'verticale transmissie' is vast gesteld door het Britse Centrale Veterinaire Laboratorium in het Zuid-Engelse Weybridge. Land bouwminister Douglas Hogg be nadrukte gisteren bij de presenta tie van de cijfers, dat er geen extra risico was voor de volksgezond heid. Het onderzoek bevestigde oude vermoedens. Ongeveer tien pro cent van kalveren, geboren uit met BSE-besmette moeders, kan de fatale ziekte ontwikkelen. Dat be trof dieren, die speciaal voor deze studie in leven werden gehouden. Onder 'normale' boerderijstan- digheden, waarbij veel kalveren worden geslacht vóórdat de ziekte zich kan manifesteren, is de be smettingsgraad één procent, aldus de onderzoekers. In veel Europese landen ontstond de laatste maanden paniek, nadat Britse wetenschappers een relatie constateerden tussen BSE en de voor mensen dodelijke ziekte van Creutzfeldt-Jacob. Hogg verzocht de Britse media op de nieuwe bevindingen wel in per spectief te blijven zien. Gezond heidsexperts onderschreven de conclusies van de wetenschappers in Weybridge. Er zou geen reden zijn nieuwe aanbevelingen te doen met betrekking tot vlees, bloed, melk of ieder ander produkt dat momenteel is goedgekeurd voor consumptie. John Patterson, voor zitter van de regeringscommissie voor BSE, verwacht dat het selec tieve slachtprogramma (waartoe de Britse regering onder Europese druk moest besluiten) nu aange past wordt. „Het nu is een logi sche optie alle kalveren van BSE- koeien te slachten," aldus Patter son. Op dit moment heeft de Brit- Abuja (rtr) - De rivaliserende de Nigeriaanse hoofdstad Abuja ontwapenen van hun troepen in den zullen verkiezingen worden| jaar durende burgeroorlog verse „Ik ben voor verkiezingen in de cember. Ik ben kandidaat dus ik heb er alle belang bij dat de wa pens in september zijn ingele verd," verklaarde Charles Taylor, de belangrijkste militieleider. Hij en zijn rivalen kondigden tijdens een persconferentie tevens een staakt-het-vuren aan dat onmid dellijk moet ingaan. „Wij hebben met elkaar besloten de wapens neer te leggen," ver klaarde Alhaji Kromah van de strijdgroep Ulimoh-K. „Niemand heeft ons gedwongen in te stem men met ontwapening." De Liberiaanse militieleiders stonden onder zware druk van landen in de regio, die dreigden met sancties en de instelling van een tribunaal over oorlogsmisda den naar het voorbeeld van het Joegoslavië-Tribunaal. Het ak koord werd gesloten na langduri ge besprekingen onder leiding van de Nigeriaanse militaire lei- Washington - Zestig jaar lang steunde het sociale zeker heidsstelsel in de Verenigde Staten op een simpel princi pe: ben je arm genoeg, dan ben je verzekerd van een che que van de federale overheid. hi wat prompt de 'belangrijkste beslissing van zijn president schap' is genoemd, heeft presi dent Clinton dat beginsel naar de vuilnisbelt van de geschiedenis verwezen. De hervormingswet, die het op- Positionele Congres .hoogstwaar schijnlijk deze week nog naar het Witte Huis stuurt en die Clinton bereid is te tekenen, rekent af met het idee van sociale zorg als in komstenbron of simpel als een manier om de levensstandaard van de armen te verbeteren. In plaats daarvan wordt hulp voor gezinnen in achterstandssituaties beperkt tot maximaal vijf jaar en

de Stem | 1996 | | pagina 4