'Vondelingen voelen zich verraden of verlaten' Nuis: geen subsidie voor 6Emily' 'Suharto, jouw tijd is voorbij Eenzaam protest KNMI 'ontmaskert' Sint Elizabeths-vloed Overheid tast in duister over xtc-gebruik 'In Nederland weinig embryo's vernietigd' r A2 DE STEM BINNENLAND A3 Kritiek uit kunstenwereld Nederland geeft 1,3 miljoen aan oorlogskinderen BINNENLAND KORT Amsterdam krijgt bungeejump centrum Werkstraf mishandelen rechts-extremist Zeppelins mogelijk naar Rotterdam Woningcorporatie eist 194 miljoen Mavo-leerlingen krijgen lagere cijfers USTUS 1996 ittannië en Ierland: pk meer zon, warmer maar in het noorden dagen kans op een pui. Middagtempera. 16 graden in het Isten tot 23 rond Lon en Luxemburg: Eerst ele wolkenvelden, in .ekeinde meer zon. zaterdag rond 22 gra- en Midden-Frankrijk: westen uit geleidelijk )>n. In de Jura nog ans op een bui, moge onweer. Maxima van In langs het Kanaal tot Annecy. ankrijk: Perioden met verspreid een enkele bui. Maxima rond 24 in de buurt van Bor at iets boven de 30 in ence en aan de Cote 1: Overwegend zonnig, ;den van Lissabon ook volking. Droog. Mid- >eratuur aan de meeste in het noorden rond i, in het zuiden rond Veel zon en warm axima aan zee ruim 30 Langs de Golf van rond 21 graden. Daar olkenvelden, aan de Srava kans op een enke- |eers)bui. he Eilanden: Aan de ant van de eilanden velden, aan de zuidst- zonnig. Af en toe stevi- ■delijke wind. Maxima graden, a en Ibiza: Zonnig. Met ;aterdag ook kans op :ele onweersbui. Mid- peratuu r iets boven de en. eel zon. In het noorden nde kans op onweer jen, plaatselijk is veel mogelijk. Maxima 17 graden in het noor- ers ruim 30 graden, land en Kreta: Zonnig 'm. Maxima aan de 30 graden of iets ho- het Griekse binnenland me vrijdag hier en daar lie 35. nd: Vrijdag nog vrij ■olken, maar geleidelijk on. In het zuiden zater- oenemende buienkans, jk met hagel en onweer, gtemperatuu r van 20 langs de noordkust tot bijna 30 op vrijdag in n, zaterdag brengen daar afkoeling, rland: Toenemende p enkele fikse regen- of irsbuien. Maxima circa iden, zaterdag vooral in orden enkele graden la- rijk: Eerst nog zon. Za- enkele buien, mogelijk nweer of hagel. Vrijdag elijk nog 30 graden. Za- flink lager. TELEFOONTJE spelletje bellen we een d persoon. Zijn of haar is in het telefoonnummer pt. Een 2 in het nummer oor de letter A, B of C etc. Hen we? 3-5 8-2-6 8-5-4-3-8 singen van gisteren: ogram: Sntaal: 1. Makers; 4. bonus; 5. Irene; 8. bom; 9. najade; 10. ;aal: 1. Minnetjes; 2. kaste; 3. j. beignet; 6. tam; 8. Bern. kaartje: Ivan Heer uit Breda is irbeider'. mar |8da| 'ueej>| 'ued uba |aMS 11111 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1996 Van onze verslaggever Maarssen - Een baby in een vuilcon tainer. In Rusland gebeurt het ge middeld eens per dag, in Nederland zijn vondelingen zeer zeldzaam. Het jongetje waarvan de moeder gisteren werd opgespoord heeft jaarlijks vier tot vijf lotgenootjes. Pe baby die woensdag in een afvalbak in Maarssen werd gevonden, maakt het goed. Hij ligt in een couveuse in het Wil- helmina Kinderziekenhuis in Utrecht. Artsen zullen hem voorlopig observeren en verzorgen. Het openbaarministerie in Utrecht heeft het kindje toevertrouwd aan de Raad voor de Kinderbescher ming. De moeder, die gisteren door de politie werd opgespoord, is door een arts onder zocht en maakt het redelijk. Voorlopig blijft zij, onder medisch toezicht, in be waring. Over de vader van het kind is niets bekend. De vrouw heeft te kennen gegeven dat zij zelf aangifte zal doen bij de burgerlijke stand. Formeel heeft een ouder daar drie dagen de tijd voor. Het kind heeft nu nog geen officiële naam. De baby blijft voorlopig onder toezicht van de Raad voor de Kinderbescher ming. De politie gaat na wat er precies gebeurd is en of er stafrechtelijke gevol gen zijn voor de moeder. De Raad stelt advies op aan de kinderrechter. Hij be slist over wie definitief gezag krijgt over het kind. De Raad voor de Kinderbescherming heeft geen exacte cijfers van het aantal vondelingen in Nederland, maar schat het op vier tot vijf per jaar. In maart werd in Houten nog een dood kindje ge vonden. „Het is soms moeilijk te zeggen of de baby te vondeling is gelegd of dat eigenlijk de bedoeling was om het om te brengen," zegt Ph. Paar van de Raad. Als de ouders onbekend blijven, wordt een vondeling toegewezen aan de Raad. Melden moeder of vader zich niet binnen drie maanden, dan gaat zo'n baby naar een pleeggezin. Voor de vondeling uit Maarssen hebben zich volgens Paar di verse mensen spontaan gemeld. Tever geefs, want de Raad selecteert pleeg ouders uit een speciale pool van kinder loze paren die zich beschikbaar stellen voor adoptie van vondelingetjes. De goede zorgen van het pleeggezin kun nen vaak niet voorkomen dat de vonde lingetjes vroeg of laat met problemen worden geconfronteerd als ze de waar heid over hun afkomst horen. „Ze voelen zich verraden of verlaten en hebben schuldgevoelens," zegt S. van den Heu vel van het Adoptiecentrum in Utrecht. Het centrum biedt de slachtoffers hulp om het verleden te verwerken. Het krijgt voornamelijk mensen over de vloer die als kind in het buitenland te vondeling zijn gelegd. Vondelingen worstelen met hun identiteit. Andere kinderen pesten hen en de omgeving hult zich in stilzwij gen. De vondelingen blijven vaak verlan gen naar hun echte moeder. Dat zorgt volgens Van den Heuvel voor een dilem ma. „Ze willen graag op zoek gaan, maar laten dat, uit angst voor de reacties die het losmaakt. De pleegouders en de om geving begrijpen die drang naar het ver- lede niet en zeggen 'je hebt het bij ons toch altijd goed gehad'." Er zijn mensen die de stap wel durven te nemen. De stichting Afstammingsrecht, bij het Adoptiecentrum ondergebracht, gaat met hen op zoek naar de biologische ouders. „Dat besluit nemen vondelingen bijvoorbeeld als de adoptie-ouders ster ven of als ze zelf kinderen krijgen," zegt Van den Heuvel. In sommige gevallen krijgt de moeder spijt van haar daad en zoekt contact met haar kind. Vondelin gen worden echter niet zomaar uit een pleeggezin weggehaald. Moeders wach ten lange juridische procedures met on zekere afloop. Moeders die hun kindje te vondeling leg gen, handelen meestal in paniek. Ze zijn ongewenst zwanger geraakt en willen hun baby na de geboorte zo snel mogelijk kwijt. „De vrouwen handelen in een ex treme noodsituatie," zegt M. Maes van de stichting FIOM. Deze hulpverlenings organisatie voor ongehuwde moeders komt in actie als de moeder zich meldt of als de politie haar opspoort. Door Elly Lammers Den Haag - Is het wijs dat een staatssecretaris van Cultuur zich persoonlijk buigt over een eenmalige subsidie voor een theater productie? De kunstenwereld vindt van niet. Daar heerst enige ontsteltenis over Nuis' besluit om de knip dicht te houden voor de opvoering van een stuk over Emily Bremer en prins Willem- Alexander. iBasuki Resobowo, kunstschilder, communist en politiek vluchteling, was een van de zeventig mensen die gisteren voor de Indonesi sche ambassade in Den Haag protesteerden tegen het bewind van Suharto. '['I ff 9iS .O!"' FOTO ANP Door Jeroen den Blijker Den Haag - Hij lijkt nog het meest op een wandelend ge raamte. Zijn afgedragen jas fladdert om hem heen, de smoezelige pet is minstens twee maten te groot. Slechts zijn teakhouten wandelstok - made in Indonesia - houdt hem op de been. Dan, opeens, zakt hij door de knieën. Camera's snellen toe. Ba- suki Resobowo (82), bejaard kunstschilder, communist en po litiek vluchteling uit Indonesië, staat even in het middelpunt van de belangstelling. Met veel gevoel voor drama vouwt hij zijn lange, knokige vingers. En prevelt een gebed, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het schrikbe wind van president Suharto. Even staat de tijd stil, daar voor het hoge, gesloten hek van de In donesische ambassade. Slechts in het statige ambassadegebouw is enige beweging waar te nemen. Een camera reageert precies wie betoogt. Een openlijke intimida tie die weinig indruk maakt. Slechts een enkeling van de ze ventig demonstranten verbergt het gezicht achter een masker of spandoek, uit vrees voor repre sailles tegen overzeese familie en vrienden. De spandoeken laten weinig te raden over. 'Weg met Suharto en het leger, stop de terreur'; 'Su harto, jouw tijd is voorbij'. Een kartonnen bord voor het ambas sadehek raadt Suharto zelf aan vooral snel te overlijden. Dan kan hij zich eindelijk vervoegen bij zijn overleden echtgenote Butti. Hij heeft toch zo'n verdriet van haar dood? Voor het eerst in de geschiedenis protesteren nu verschillende be langenorganisaties gezamenlijk voor het hek van de ambassade. Molukkers, Oost-Timorezen, Pa poea's: het besef dat zij allen baat hebben bij meer democratie in Indonesië, smeedt hen aaneen, constateert Yeni Rosa Damayan- ti, oud-studentenleidster, ex-po litiek gevangene en woordvoer ster van de demonstranten. Een bord op haar buik stelt Soe- harto op één lijn met andere 'gro te' namen uit de geschiedenis. Adolf Hitler, Josef Stalin, Pol Pot: allen mensen met veel bloed aan de handen. De tengere Yeni (28) oogt nog geen éénzestig hoog. Maar haar snerpende stem draagt ver. Nu is de tijd rijp voor verandering, schreeuwt ze haar gehoor toe. Want voor het eerst sinds lange tijd worden vanuit Djakarta massabetogingen gemeld. „Dat protest willen wij steunen! We zijn niet meer bang! Voor vrijheid en democratie!" De bij val is bescheiden. Zeventig men sen, da's geen indrukwekkend spreekkoor. Maar Yeni laat zich niet ontmoe digen. Ze belt aan bij de ambas sade. „Om een petitie aan te bie den," legt ze nog eens voor de ca mera's uit. Het hek blijft echter potdicht. Geen ambassadeur, geen attaché, zelfs geen bode ver waardigt zich om het verzoek schrift in ontvangst te nemen. Uiteindelijk propt Yeni de petitie maar in de brievenbus. De botte weigering verrast haar geenszins. Hebben de Indonesische autori teiten ooit geluisterd naar de op positie? Nou dan. „Maar we gaan door," zegt Yeni. En iedereen roept haar na. (ADVERTENTIE) Door Martijn Hover De Bilt - De grootste overstromingsramp uit de vaderlandse ge schiedenis, de Sint Elizabeths-vloed uit 1421, is veel minder ernstig geweest dan de legenden doen vermoeden. Dat is beves tigd door KNMI-onderzoeker Jan Buisman. Buisman is de samensteller van vloed ten prooi zijn gevallen. Het de serie 'Duizend jaar weer, wind water in de Lage Landen', waarvan volgende week het tweede deel verschijnt. Daarin behandelt de auteur het tijdvak 1300-1450. De meeste geschiedenisboekjes Melden dat de Sint Elizabeths- vloed in één klap 71 dorpen van de kaart veegde. Er zouden wel 100.000 mensen bij zijn omgeko- Men. Die getallen slaan volgens het KNMI nergens op. Uit gege vens blijkt dat het getroffen ge bied (waar na de Sint Elizabeths- vloed de Biesbosch zou ontstaan) in de jaren vóór 1421 al door het Water is bestookt. Veel van de 71 'verdronken' dor pen waren daarom al eerder ver laten. Uit de studie van Buisman blijkt dat hoogstens sprake is geweest van 28 dorpen die aan de storm- Hulst, Zeeuws-Vlaanderen, Showrooms open: ma t/m za tot 18.00 u. zo 13.00 U.-18.00 u. 'Schijterig' en 'niet sterk' zijn en kele kwalificaties die de voorma lige kunstcriticus Nuis over zich uitgestort krijgt. Gisteren werd bekend dat de Amsterdamse amateurtheatergroep Toetssteen geen rijksgeld krijgt voor 'Emily, of het geheim van Huis ten Bosch'. Desondanks gaat het stuk vanaf november gewoon de planken op. Het gaat over 'de vriendschap' tussen troonopvolger Willem- Alexander en de niet-adellijke Emily. De woonkamer van Bea trix' privépaleis Huis ten Bosch vormt het decor van het stuk, waarin ook de koningin, haar prins-gemaal, Willem-Alexan ders broers, prinses Juliana en prins Bernhard figureren. De ongemakkelijke gevoelens die Emily's entree bij de koninklijke familie oproept staan centraal in de productie, die 'absoluut niet koningshuis-lasterlijk is," zegt A. Nicolaï van de Raad voor Cul tuur. Die raad beval subsidiëring warm aan, omdat het een interes sante en artistiek hoogstaande productie zou zijn. 'Oprecht verbaasd' is Nicolaï nu over Nuis' dwarse besluit. Afwij king van een advies is uitzonder lijk. „De gang van zaken is van de zotte," oordeelt hij, „en bewijst maar weer eens dat er als de wiedeweerga een fonds moet ko men voor de amateurkunst en kunsteducatie." Amateurgezelschappen moeten hun verzoeken om geld nog steeds richten tot de raad, waar na Nuis een oordeel velt. Voor al le andere cultuuruitingen zijn er fondsen als bijvoorbeeld die voor de podiumkunsten en de letteren. De fondsen beslissen en de staatssecretaris toetst globaal. Nuis' noodgedwongen persoon lijke bemoeienis met Toetssteen doet zijn imago als kunstbescher mer vooralsnog geen goed. Juist hij zou toch 'artistieke vrijheid' hoog in het vaandel moeten dra gen? „Ik ben van mening dat het artis tieke concept om een 'well made play' te maken over een onder werp als dit een slechte keuze is. Naar mijn mening zal de indruk kunnen postvatten dat het to neelstuk op ware feiten is geba seerd, terwijl dat niet zo is," mo tiveert Nuis zijn afwijzing in een brief aan Toetssteen. Weet Nuis niet meer wat kunst is? „Het draait in de kunst toch al tijd om verbeelding van de wer kelijkheid? Om reflectie op de he dendaagse samenleving?," snuift een woordvoerder van de Kun stenbond FNV. „Als ze Emily Sandra hadden genoemd, had het dus wel gemogen. Een beetje overdreven. Een stuk als dit is in Engeland doodnormaal." De Rijksvoorlichtingsdienst - de dienst die over het koninklijk huis gaat - ontkent elke bemoeie nis met de zaak. Ook het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OC&W) weer spreekt dat. Nuis o.nder druk stond van hè WÜ of Hare Majes teit zelf. Nuis wikte en woog solo en heeft de brief aan Toetssteen 'persoonlijk geredigeerd'. De staatssecretaris wil gewoon geen medeverantwoordelijkheid dra gen voor de productie. Ook al gaat het maar om een subsidie van zesduizend gulden. En ja, zegt een woordvoerder van OC&W, dat fonds voor de ama teurkunsten komt er inderdaad aan. Den Haag (anp) - De Nederland se regering geeft 1,3 miljoen gul den aan een project om kinderen in oorlogslanden tegen dodelijk ziekten in te enten. Minister-pre sident Kok heeft dat gisteravond in het Holland House in Atlanta bekendgemaakt. De gift is een bijdrage aan Olym pic Aid Atlanta, een gezamenlijk initiatief van Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, en het Atlanta Committee for the Olympic Games. Er wordt geld ingezameld voor achttien miljoen kinderen in veertien oorlogslan den. Drijvende kracht achter de actie is de Noor Johann Olav Koss, meervoudig olympisch kampioen op de schaats. getal van 100.000 slachtoffers is volgens de onderzoeker nog ab surder. Historici hebben volgens het KNMI daar al eerder op ge wezen. Uitgaande van een naar beneden afgerond aantal van 25 leefge meenschappen, zou dat per dorp een inwoneraantal van gemid deld 4000 inhouden. In 1421 was van 'dorpen' van een dergelijke omvang geen sprake; een plaats met 4000 inwoners gold in die tijd als een behoorlijk grote stad. Volgens Buisman lag het werke lijke aantal slachtoffers vermoe delijk dichter in de buurt van 2000. Daarmee zou de Sint Elizabeths- vloed overigens de ergste ramp uit de Nederlandse geschiedenis blijven. Bij de watersnood van fe bruari 1953 kwamen ruim 1500 mensen om het leven. Van onze verslaggever Breda - De Nederlandse overheid heeft totaal geen zicht op de omvang van het gebruik van populaire genots- en stimu leringsmiddelen als xtc, speed (amfeta mine), paddestoelen en zogenaamde 'smart drugs'. Feitelijke kennis over hoeveel jongeren waar en wanneer deze 'nieuwe' drugs gebruiken, ontbreekt 'nagenoeg volkomen'. Meestal base ren de overheden hun beleid op wat ze in via de media of via 'de volksmond' te horen krijgen. Dat is een van de conclusies van een studie van het onderzoeks- en adviesbureau SBGO, ver richt in opdracht van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. In deze studie is nage gaan hoe verschillende gemeenten de afgelo pen tijd zijn omgegaan met het fenomeen van de houseparties, de grootschalige dansmani- festaties waar op grote schaal xtc zou worden gebruikt. In de praktijk blijkt dat gemeentebesturen to taal verschillend denken over en reageren op deze, vaak massale, jongerenfeesten. In som mige plaatsen is het beleid erop gericht de houseparties zoveel mogelijk te verbieden en te ontmoedigen; elders richt de aandacht zich vooral op het voorkomen van misbruik van drugs en het geven van hulp en voorlichting. Dan worden er bijvoorbeeld speciale afkoel- ruimtes (chillrooms) ingericht waar de jeugdi ge dansers even bij kunnen komen van de ver moeienissen. Het is namelijk bekend dat de combinatie van xtc, intensieve dans en hitte kan leiden tot ernstige lichamelijke proble men, die in een beperkt aantal gevallen de dood tot gevolg heeft gehad. Ook biedt een aantal gemeenten jongeren de gelegenheid de kwaliteit van hun pillen te la ten testen tijdens het feest, terwijl andere stadsbesturen daar juist radicaal tegen zijn. Op de feesten duiken steeds meer 'vervuilde' pillen op die weinig of geen xtc meer bevatten, maar zwaardere middelen als amfetamine ('speed'). Opvallend is dat geen enkele van de onder vraagde gemeenten onaanvaardbare proble men ten gevolge van het xtc-gebruik meldt, ook al weten ze nauwelijks wat er zich in de praktijk van het uitgaansleven afspeelt. Uit een enquête onder veertien gemeenten en vijfentwintig gemeentelijke gezondheidsdien sten blijkt - in tegenstelling tot wat vaak wordt verondersteld - dat het merendeel van de houseparties niet meer plaats heeft in oude fabriekshallen, garages en dat soort ruimtes, maar in reguliere discotheken, kroegen en danstenten. Vaak draagt zo'n bijeenkomst dan niet de naam house-party en worden de feesten geaffi cheerd onder andere, fantasierijke titels als ra- ve-party of megadance. Dat maakt het voor gemeenten extra moeilijk om met exploitanten en organisatoren aparte afspraken te maken over onder meer de controle op xtc aan de deur. Bovendien realiseren steeds meer over heidsinstanties zich dat zo'n controle ook wei nig zin heeft omdat de bezoekers van de fees ten net zo makkelijk buiten de deur een pilletje kunnen slikken. Het ministerie van Volksgezondheid gaf vorig jaar de gemeentebesturen een aantal handrei kingen voor het beleid met betrekking tot hou separties en uitgaansdrugs als xtc. Uit het on derzoek blijkt dat lang niet alle gemeentebe sturen deze adviezen op prijs hebben gesteld en eruit hebben geconcludeerd, dat het minis terie in feite het xtc-gebruik goedkeurt. In deze handreikingen constateert het ministe- rie bijvoorbeeld dat xtc niet tot lichamelijke afhankelijkheid leidt, maar dat de aandacht zich moet richten op de acute gezondheids schade die veelvuldig gebruik van de pillen kan geven bij grote hitte en oververmoeidheid. Volgens het ministerie is het verbieden van de grote dansfeesten 'ongewenst', tenzij er sprake is van onaanvaardbare risico's. „Met verbie den wordt een belangrijk deel van de jeugdcul tuur ontkend. Verder dreigt dan het ontstaan van een illegaal circuit waarop de overheid geen greep meer heeft," aldus de handreiking uit 1995. In Engeland is het ontdooien van overtollige ingevroren em bryo's gisteren begonnen. In Nederland komt het vernietigen nau welijks voor. foto epa Van onze verslaggever Nijmegen - De vernietiging van ingevroren embryo's (bevruch te eicellen) komt in de twaalf Nederlandse ziekenhuizen, waar reageerbuisbevruchtingen worden uitgevoerd, vrij weinig voor. Een exact cijfer noemen is onmogelijk, omdat er geen landelij ke registratie is van het aantal vernietigde embryo's. Het overgrote deel van de inge vroren embryo's is namelijk no dig om uiteindelijk een geslaagde en doorlopen zwangerschap voor elkaar te krijgen. De bevruchte eicellen, die uiteindelijk overblij ven, worden jarenlang bewaard. Ze worden alleen vernietigd door middel van ontdooiing, indien de paren die voor ivf (in vitro fertili satie, oftewel reageerbuisbe vruchting) in behandeling zijn, daarvoor schriftelijk toestem ming geven. Het komt zelden voor dat de ivf-paren niet op te sporen zijn. Dat zegt de Nijmeegse gynaeco loog, dr. D. Braat, hoofd van de pijler Infertiliteit/Endocrinologie van het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud. Een sys tematische en periodieke vernie tiging van lang bewaarde em bryo's, zoals door de Engelse ivf- klinieken is voorgenomen, is vol gens dr. Braat in Nederland 'ab soluut ondenkbaar'. De Engelse klinieken voor rea geerbuisbevruchting willen met de vernietiging beginnen volgens een wet die bepaalt dat embryo's hooguit vijf jaar ingevroren be waard mogen worden. Als de donoren geen toestemming geven voor verlenging volgt vernieti ging. Zo'n 900 ouderparen heb ben niets van zich laten horen of waren niet meer te achterhalen, zodat in totaal 3.300 embryo's zullen worden vernietigd. Dr. Braat: „Het komt bijna niet voor dat ouders zeggen: vernietig de embryo's maar. Dat is, na schriftelijke toestemming, de af gelopen jaren slechts een paar maal voorgekomen." Amsterdam - Amsterdam krijgt een permanent centrum voor bungeejumpen, het elastiekspringen vanaf tientallen meters hoogte. Vanaf 10 augustus staat de hoogste mobiele kraan van Nederland (75 meter) achter het Centraal Station. Alle sprongen worden boven het water uitgevoerd en de springer mag vooraf zeggen of hij een dip in het IJ wil maken. Het is de eer ste permanente bungeejump-voorziening in Nederland. Amster dam schaart zich hiermee in de rij andere steden met een perma nente voorziening, zoals Hamburg, München, Londen, Barcelona en Stockholm. Dordrecht - De rechtbank in Dordrecht heeft een 18-jarige man uit Leerdam veroordeeld tot 240 uur onbetaalde arbeid en zes maanden voorwaardelijke gevangisstraf. Hij mishandelde op 30 maart een man die deelnam aan een CD/CP'86 demonstratie.Ook is hij medeplichtig geweest aan een mislukte afpersing van een drugshandelaar. Hij is nog niet eerder met justitie in aanraking geweest, en verklaarde hij dat hij in beide gevallen door anderen was meegetrokken. Hij zei bij de mishandeling door een groep te zijn opgehitst toen de demonstrant probeerde te vluchten. Rotterdam - De kans dat er in Rotterdam geregeld zeppelins zul len vliegen wordt steeds groter. Het idee heeft ook gehoor gevon den bij het college van burgemeester en wethouders van de Maas stad. Het college zal op 22 augustus de gemeenteraad toestem ming vragen voor een onderzoek naar de toepassing van zeppe lins. Eerder al adviseerden tal van gemeentelijke diensten positief over het zeppelinplan. Het idee werd geruime tijd geleden geboren bij de Technische Universiteit Delft, die concrete plannen heeft voor zeppelins als vervoermiddel voor toeristen, politie en promotie campagnes. Later zou de zeppelin ook op bescheiden schaal kun nen concurreren met de trein en de streekbus op de middellange afstand. Rotterdam - De woningcorporatie De Samenwerking uit Capelle aan den IJssel heeft gisterochtend in een kort geding voor de Rot terdamse rechtbank 194 miljoen gulden schadevergoeding geëist van het ministerie van VROM en de gemeente Capelle aan den IJs sel. Volgens De Samenwerking is de schade ontstaan doordat zo wel het ministerie als de gemeente stelselmatig heeft geweigerd de corporatie financieel gezond te maken. De Capelse woningcorporatie verkeert in grote problemen. Het tekort bij De Samenwerking dreigt naar eigen zeggen de komen de jaren op te lopen tot ruim 350 miljoen gulden. Groningen - Mavo-leerlingen op scholengemeenschappen krijgen in de eerste drie jaar van hun opleiding lagere rapportcijfers dan leerlingen op havo en vwo, zo blijkt uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen. Daarvoor werden drie jaar lang 900 leerlingen gevolgd op vier scholengemeenchappen voor mavo, ha vo en vwo in Utrecht, Drenthe, Zuid-limburg en de Randstad. De oorzaak van de lage waardering staat niet vast. Volgens onder zoeker H. Kuyper zijn docenten die les geven aan alle typen on derwijs wellicht geneigd mavo-leerlingen te overvragen, of is de mavo niet erg populair onder docenten. IBi

de Stem | 1996 | | pagina 3