Bezwaar tegen aanleg gaspijp DE STEM Aantal zwerfjunks Terneuzen in drie jaar tijd verdubbeld Oorverdovende schoonheid op het strand Drukte kantongerecht door uitkeringswet Revisie kerncentrale Doel 4 titanenkarwei moissii Zeeuws Landschap wil geen leiding door Verdronken Land van Saeftinghe de stem Juli in Zeeland droog en zonnig, maar iets te koel modern telde keuken. Rots-Vast Groep Kleintje Koop -Zuid 259.000,- k.k. ikelaardij o.g., GELD NODIG? Kleintje Order van tien I miljoen gulden voor Schelde Bent u de allround onder houdsmonteur die Pekso Beton B.V. zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Auto in beslag genomen na veel te hard rijden C1 Man en vrouw 'betrapt' bij alcoholcontrole Terneuzenaar bekent vijf inbraken x 53 TtJ&i ukens: p» 1 FT pTTi L j. H" 1 "Sé i e wandkasten, krans- koelkast, tombi vasser. keramische lenakraan en moderne 5) 37 75 11. Biedt aan: Kantoorruimte, 30 m2 voor starter, pr.n.o.t.k. per 1/8. (Ook villa's, eengzinsw. app. en studentenkamers). Info: Douwe Weerstra, Academiesingel 40, 4811 AC Breda 076-220565. Ruime woning, c.v. gas, nhaard, parketvloer; eid 4e kamer, complete liken. 522 00 70 Geldzaken en toch minder per maand gaan betalen bv 50.001,-/ 175,- p/mnd (netto lasten) Ruime acceptatienorm ALBATROS, 045-5218340. BOUVIERPUPS met stamb. gestroomd, ing. ontw. geb. 23-04-96. 0164-642373. T.k. Golden retrieverpups ing. en ontw. 350,-, 0165- 386164. T.k. lieve MECH.HERDêR pups geb. 1/6, tel. 0164- 682329. VERMIST kater met zwart/ grijs getijgerde rug en staart witte buik en pootjes. Geen vlooienbandje. Omg. Bella* mystr.Tegen beloning terug te bezorgen. 0115-61520L. Een plaatsen: resultaten boeken. dagelijks 14.00 - 18.45-21.30 uur „MISSION IMPOSSIBLE" „KINGPIN" Alleen de 14.00 uur vertoningen voor 10,- Voor info: 0164-23 34 34 Zeeland w onze verslaggever ftmeuzen - Het aantal zwerfjunks in Terneu- 0 jS in drie jaar tijd zowat verdubbeld. De Vervolgnotitie Bestrijding Drugsoverlast van je gemeente Terneuzen noemt het aantal van twintig thuisloze drugsverslaafden in 1993. De ueest recente schattingen van de gemeente gaan uit van tussen de dertig en veertig rond- Avervende verslaafden. Met ingang van volgende maand is er beperkte op- voor deze groep dakloze drugsverslaafden in de Scheldestad. De verslaafdenopvang vindt plaats in drie of vier noodlokalen op een terrein tussen de Schependijk en de Binnenvaartweg, ten zuiden van de toegangsweg naar het pand van Mikro Electro. De Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) verzorgt de nachtelijke opvang van maximaal tien verslaafden. Het Zeeuws Consulta- tieburo voor Alcohol en Drugs vangt de verslaaf den overdag op. AZZ heeft er absoluut geen zicht op of de capaci teit vam het nieuwe opvangcentrum toereikend is. „Maar op dit moment is er helemaal geen opvang. Dus het is altijd beter. Of de opvang voor tien zwervende verslaafden voldoende is, weten we nu nog niet. Maar als blijkt dat het niet genoeg is, zal de ge meente moeten besluiten de opvang uit te brei den," aldus AZZ-directeur R. Hol. Het opvangcentrum is kleiner opgezet dan oor spronkelijk de bedoeling was. Aanvankelijk was er sprake van een centrum voor twintig zwerfjunks. De gemeente Terneuzen denkt met een aantal van tien echter al een heel eind in de goede richting te komen. Terneuzen telt in zijn totaliteit naar schat- Van onze verslaggever Hulst/Middelburg - Het Zeeuws Landschap, eigenaar van het Verdronken Land van Saeftinghe, gaat bezwaar aan- tekenen tegen de aanleg van een nieuwe gastransportlei- I ding naar Brabant, dwars door het natuurgebied. I De aanleg van de leiding bete- I kent een nieuwe aantasting van het natuurgebied waardoor de ilopen jaren al vele pijpver- I bindingen (gas, water, kabel) I net de rest van Nederland zijn I Zowel DELTA Nutsbedrijvén de Nederlandse Gasunie I hebben een aanvraag voor een I gastransportleiding lopen die de I doorvoer van goedkoop Brits aardgas van Zeebrugge naar in dustrieën in Zuid-Nederland mogelijk moet maken. De lei- Iding moet de Westerschelde oversteken in de bestaande pijp- leidingdam. De Gasunie wil de leiding in Noord-Brabant aan- I sluiten op het landelijke net van aardgastransportleidingen. De doorvoer betreft zogenaamd I hoogcalorisch gas (gas met een je verbrandingswaarde) dat I geschikt is voor de industrie en elektriciteitscentrales. De Ne derlandse huishoudens worden gevoed met Groningengas (Slochteren) dat een lage calori- sche waarde heeft. Het Zeeuws Landschap is prin cipieel tegenstander en be schouwt de benodigde werk zaamheden als een ernstige ver- storing van de natuurwaarden in het gebied. Het liefst zou het Zeeuws Landschap zien dat de pijpleidingdam, waarin al meer dere pijpverbindingen (kabel, gas, water) met Brabant lopen, volledig uit het natuurgebied verdwijnt. Maar Gert-Jan Buth, hoofd ter reinen van het Zeeuws Land- Van onze correspondent Vlissingen - Schelde Energie- en Milieusystemen bv in Vlis singen mag van de Engelse energieproducent GEC Alst- «orn een afgassenketel bou wen. Met deze opdracht, die gisteren is ontvangen, is een bedrag van circa tien miljoen I gulden gemoeid. De afgassenketel is een van de belangrijkste componenten in een energiezuinige warmte krachtcentrale voor de levering wn elektriciteit en warmte aan de industrie. De warmtekracht eenheid van 52 MW zelf wordt bij de papierfabriek van Smurft lownsend Hook en Kent ge bouwd door Scottish Hydro Elec- (advertentie) schap realiseert zich dat het een moeilijk verhaal wordt. Met het omleggen van de leidingstraat zijn vele belangen en vele tien tallen miljoenen guldens ge moeid. Omleggen betekent dat het hele gebied op de schop genomen moet worden. „Maar dan ben je er ook meteen vanaf. De natuur herstelt zich dan." Het Zeeuws Landschap gaat er vanuit dat haar reactie op de plannen van de Gasunie en DELTA Nutsbedrijven (die pro ject samen met de Pnem en ME GA Limburg wil uitvoeren) uit eindelijk weinig kans van siagen zal hebben. „Het gaat hier om een zaak van nationaal belang. We kunnen wel meepraten over de uitvoe ring maar radicaal tegenhouden kun je zoiets niet." Wel zal het Zeeuws Landschap eisen dat de aanleg van de leiding buiten het broedseizoen van de vogels ge beurt. Het provinciebestuur zal vol gens beleidsmedewerker L. Snoodijk (ruimte, milieu en wa ter) geen bezwaren opperen. De provincie heeft nog wel vraagte kens bij het recht dat de Gas unie claimt om een tweede lei ding aan de leggen. Dat recht is volgens de Gasunie bij de aanleg van de eerste leiding bedongen, maar volgens Snoodijk geldt dit niet voor het hele tracé. Het is voor de provincie echter geen halszaak. Geen probleem „Als de Gasunie de leiding in de bestaande dam legt is er wat ons betreft geen probleem." De Gas unie had aanvankelijk een tracé ten zuiden van de dam aange vraagd maar is, omdat de pro vincie daar geen toestemming voor wil geven, akkoord met de leiding in de dam. De goedkeu ring geldt ook voor DELTA Nutsbedrijven. De gemeente Hulst, die het na tuurgebied binnen haar grenzen heeft, heeft inmiddels beide ver zoeken ook op tafel gekregen. Volgens wethouder G. van de Voorde zal de gemeente geen be zwaar aantekenen. De uiteinde lijke beslissing over het leiding tracé ligt bij het ministerie van Economische Zaken. Van onze verslaggever Schoondijke - Een 23-ja- rige man uit Herten heeft op last van de officier van justitie zijn auto met een waarde van 50.000 gulden in moeten leveren. De officier kwam tot dit be sluit, omdat de man de snel heidslimiet met voeten getre den had. Een motorsurveil lant van de politie kreeg hem in de gaten in de Lange Hee renstraat in Schoondijke, waar een snelheidslimiet van tachtig kilometer per uur geldt, 's Mans snelheden va rieerde tussen de 150 en 170. Tijdens zijn inhaalmanoeu vres overschreed hij geregeld de doorgetrokken strepen. Door zijn rijgedrag dwong de man tegenliggers te remmen om aanrijdingen te voorko men. De man heeft voor zijn inge leverde auto wel iets terug gekregen: een proces-ver- baal. In Knokke-Heist wordt op het Albertstrand ook dit jaar weer het Internationaal Vuurwerkfestival BBL-Trophy gehouden. foto lex oe meester Door Ronald Verstraten Knokke-Heist - Sterrengefonkel, fluitende vuurpijlen, hevige knallen en uiteenspattend vuur dat steevast 'aah's en 'ooh's ontlokt aan tienduizenden mensen. Ieder in zijn hart nog een beetje kind en gefascineerd door al dat moois in de lucht. Want boven vuurwerk gaat er niets. Vertel ze in Knokke-Heist wat nieuws. Al tien jaar vindt daar, aan de baai van het Albertstrand, het Internationaal Vuurwerkfestival BBL-Trophy plaats. Zo gauw de avondklok tien slaat en het donker zijn contrastrijk doek spreidt, bezwange ren zwavelgeuren en discokleuren het zwerk. Oor verdovende schoonheid aan het Noordzeestrand. Wie niet horen wil, moet maar zien. Het festival wordt dit jaar gehouden van 17 tot en met 25 augustus. Het is het tweede lustrum, maar in feite is het een voortzetting van grote vuurwer ken die in de jaren zestig en zeventig werden afge stoken aan het nabijgelegen Zegemeer. 'De ge droomde locatie' vinden de organisatoren nog al tijd, maar de toeloop werd te groot, het vuurwerk te zwaar en het festival werd uit veiligheidsoog punt niet meer verantwoord gevonden. Bommen Nee, dan het Albertstrand. „Bezoekers kunnen er probleemloos hun plaatsje zoeken en de deelne mende landen worden niet langer beperkt in hun mogelijkheden. Ze kunnen zonder gevaar de grootste 'bommen' de lucht injagen," zegt de festi valorganisatie. Dat doet ze wel met een slag om de arm: „...als de wind niet té veel tegenzit tenmin ste. Het zou niet voor de eerste keer zijn dat het bij een strakke noorderwind dekking zoeken ge blazen is." Het weer is op voorhand een onbekende groot heid, maar dat geldt ook voor het programma. De deelnemende landen zijn bekend, maar hun voor stellingen blijven tot qp de laatste dag geheim. Benieuwd is men vooral naar Tsjechië. „Dat doet dit jaar (op 21 augustus) voor het eerst mee en zou weieens met een heel ander soort vuurwerk kun nen komen dan wat we gewoon zijn." Frankrijk bijt het spits af op zaterdag 17 augustus, twee da gen later gevolgd Engeland. Na Tsjechië is het op 23 augustus de beurt aan Duitsland. Koninklijk Nederland treedt dit jaar op als gastland, omdat het vorig jaar de BBl-Trophy heeft gewonnen. Het slotvuurwerk wordt verzorgd door JNS Pyrotech- niek uit Leeuwarden. Oprichter J. N. Schuurmans begon in 1821 op kleine schaal vuurwerk te maken voor feestelijke gelegenheden. Een als hobby be gonnen broodwinning, die uiteindelijk zelfs tot ondersteuning van vieringen van het Koninklijk Huis leidde. De Friese vuurwerkmakers staan internationaal hoog aangeschreven. Zo wonnen ze in 1991 de zil veren Jupiter op het Wereldvuurwerkconcours in het Canadese Montreal. Vorig jaar sleepten ze er de hoogste onderscheiding, de gouden Jupiter, in de wacht. Het bedrijf is gespecialiseerd in ver schillende soorten vuurwerk. „We onderscheiden twee hoofdgroepen, met op het eerste gezicht merkwaardige namen: lustvuurwerk en ernst vuurwerk," vertelt Hein Hofmeester van JNS. Wat onder het eerste wordt verstaan, moge duide lijk zijn. Evenementen, theater en waterspelen worden ermee opgeluisterd en er bestaan ook al vuurwerkmusicals Atlanta „Ernstvuurwerk wordt voornamelijk gemaakt voor militaire doeleinden. Je kunt daarbij denken aan rook- en vuurvormers en knallen. Noodsigna len door middel van vuurpijlen zijn dan weer een voorbeeld van ernstvuurwerk voor civiel ge bruik," aldus Hofmeester. De slotvoorstelling in Knokke is geïnspireerd op de Olympische Spelen in Atlanta. Hofmeester: „We proberen altijd actu eel te werken. Je zult dan ook tijdens het vuur werk de hoofdmelodie van de spelen horen en nog een ander passend muziekstuk." Het vuurwerkfestival is gratis toegankelijk. Er wordt wel gewaarschuwd voor grote drukte: „Di rect na het vuurwerk is er met de auto geen door komen aan." Aangeraden wordt om de tram te gebruiken. Er is een halte op tweehonderd meter van het strand. Vervoersmaatschappij De Lijn zet elke avond extra tramstellen in. Tienlallen brasems dood door warmte in Isabellakanaal Terneuzen - Hoewel de temperatuur nog steeds niet ver boven de twintig graden uitkomt, blijkt die al hoog genoeg om tiental len brasems in het Isabel lakanaal, tussen Hoek en de Belgische grens, de das om te doen. Volgens C. Hubregtse, hoofd afdeling waterbeheer van waterschap de Drie Ambach ten, Valt het allemaal wel mee. „Er is inmiddels onder zoek gedaan naar de kwaliteit van het water en het zuur stofgehalte. Dat is meer dan voldoende. Alleen het zoutge halte is iets opgelopen, maar dat is normaal voor deze tijd van het jaar. Doordat de tem peratuur gestegen is ver dampt het water. De onder laag is zouter. Dat zou een oorzaak kunnen zijn voor de sterfte onder de brasems. Maar zoveel zijn het er niet, een stuk of dertig. Bovendien, er is brasem genoeg. Wij doen er verder niets aan. Botulisme of een andere ziek te sluit Hubregtse uit. „Nee, het is echt niets verontrus tends. Het is niet voor de eer ste keer dat er dode vis in het kanaal ligt. Maar als die zoet watervissen weg willen van wege een verhoogd zoutge halte, kunnen ze nergens heen. Als ze richting België zwemmen komen ze bij de sluizen uit en die zijn dicht." VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1996 ting rond de honderd verslaafden aan verdovende middelen. Een groot deel van hen heeft psychiatrische pro blemen, verzorgt zichzelf slecht en leeft, meesten tijds rondzwervend op straat in mensonterende omstandigheden. Hun aantal groeit, aldus de ge meente, door de intensievere bestrijding van de drugsoverlast. Bovendien formeert zich rond deze zwerfjunks een grotere groep, vaak werkloze jon geren, die op deze manier met de drugsscene in aanraking komt en zo ook drugsverslaafd dreigt te raken. Van onze verslaggever Terneuzen - De afgelopen julimaand was droog en redelijk zonnig maar iets aan de koele kant. Dat blijkt uit de regis traties door de Zeeuwse weerdienst Meteo Zeeland. De meeste zomerse dagen (zes stuks) met temperaturen boven de 25 graden kwamen voor in Zeeuws-Vlaanderen, tevens het enige gebiedsdeel in de provincie met twee tropische dagen van boven de dertig graden Celcius. De hoogste temperatuur afgelopen maand werd gemeten in West- dorpe. Daar werd het op 23 juli 30,5 graden. De laagste temperatuur van de maand kwam eveneens bij dit meetstation voor: 4,6 graden. Er viel 21 millimeter regen. Het Me- teo-meldpunt in Wilhelminadorp noteerde 47 millimeter neer slag, waar dat normaal gesproken 69 millimeter bedraagt. De ge middelde temperatuur hier lag ook lager dan te doen gebruikelijk in deze maand van het jaar: 16,3 graden tegenover 16,9 graden. Het aantal warme dagen, dat wil zeggen met temperaturen die uitstegen boven de twintig graden, bedroeg vijftien in Vlissingen en achttien in Westdorpe. De zon scheen in totaal 229 uur, tegen 202 uur normaal. Deze laatste metingen werden waargenomen bij het weerstation in Wilhelminadorp. Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - De kantongerechten in Terneuzen en Middelburg hebben de laatste maanden beduidend meer ont slagzaken behandeld dan over dezelfde periode vorig jaar. Dit naar aanleiding van de nieuwe, verscherpte WW-regels die per 1 augustus ingaan. gustus geen recht op een WW- uitkering. Woordvoerders van de kantongerechten in Zeeland verwachten dat het aantal ont slagzaken in de loop van augus tus afneemt, maar er zullen dan wel veel meer zaken op zitting verschijnen. Dat betekent een zware belasting van het kanton gerecht, zoals dat overigens ook in de rest van Nederland het ge val is. De zegslieden van de ge rechten verwachten echter geen stagnatie in de behandeling van de zaken. Een ontslagprocedure zal vanaf 1 augustus doorgaans meer tijd in beslag nemen aangezien de regels ingewikkelder worden. Deze extra belasting voor het kantongerecht wordt nog eens verergerd doordat binnenkort veel ziektewet-zaken zullen worden overgeheveld van de sector bestuursrecht van de rechtbank naar het kantonge recht. De afdelingen bestuursrecht van de arrondissementsrechtbanken krijgen echter ook te maken met de 'Wet Boeten, Maatregelen en Terug- en Invordering Sociale Zekerheid' waar de nieuwe WW-regels onder vallen. Vanaf 1 augustus is het mogelijk om bij de rechtbank in beroep te gaan tegen een beslissing van de uitkerende instantie om een uit kering deels of geheel terug te vorderen, dan wel stop te zetten, of een boete op te leggen. Dat kan alleen als een bij de betref fende instantie ingediend be zwaarschrift wordt afgewezen. De verwachting is dat deze nieuwe bestuurszaken het ver lies van de ziektewet-zaken zal compenseren. Na deze datum is het veel moei lijker een WW-uitkering te krij gen, Om verdere instroom tegen te gaan en werkhervatting te be vorderen heeft de overheid be paald dat in gevallen van 'ver wijtbaar werkloos worden' en 'het weigeren van passende ar beid' de uitkering kan worden stopgezet. Onder 'verwijtbaar werkloos worden' kan bijvoorbeeld wor den verstaan ontslag door regel matig te laat op het werk komen of een met de werknemer over eengekomen beëindiging van het dienstverband om bedrijfs economische redenen. In be paalde gevallen geeft ook ge dwongen ontslag vanaf één au- Van onze verslaggever Hoek/Terneuzen - Een 23-ja- rige automobilist uit Terneu zen werd in de nacht van woensdag op donderdag be trapt met een slok op. De man werd aangehouden op de N 61 bij Hoek. Een blaastest wees een alcoholpromillage van 0,8 uit. De man heeft een dagvaar ding gekregen. Later die nacht werd op de Guido Gazellestraat in Terneuzen een 22-jarige vrouw uit Zelzate een blaastest afgenomen. Het promil lage (0,7) toonde aan dat ook zij gedronken had. Zij kreeg een transactie van 350 gulden aange boden. Vari onze verslaggever Doel - De kerncentrale Doel 4 is dit jaar aan haar tienjaarlijk se revisie toe. Half juni werd de centrale al stilgelegd. De zwaarste klussen in het kader van deze grote beurt zijn de ver vanging van de stoomgeneratoren en de condensors. De drie stoomgeneratoren van Doel 4, die elk meer dan 450 ton wegen, zijn na elf jaar dienst aan vervanging toe. In zo'n generator zitten een slordige zesduizend buizen en na jaren dienst neemt het vermogen om warmte af te dragen af. Vandaar dat besloten is de generatoren te vervangen. De nieuwe generatoren arriveer den eind mei op een vaarplateau via de Schelde bij de kerncentra le. Honderden mensenhanden zijn momenteel druk in de weer in het reactorgebouw. De vervan ging zelf neemt ongeveer dertig dagen in beslag. Daarnaast staat ook de vervanging van de con densors op het revisie-program ma. Dat karwei gaat zowat veer tig dagen duren. De condensors dienen om het water af te koelen dat in de stoomgeneratoren stoom wordt en vervolgens de turbine doorstroomt. Bij de revi sie-operatie zijn in totaal zo'n tweeduizend mensen betrokken. Overigens werd in Doel 4 in het weekend van 13 en 14 juli alarm geslagen, nadat radioactieve deeltjes waren vrijgekomen. De veiligheidsdienst stelde tijdens de onderhoudsbeurt vast dat er alfastraling was vrijgekomen uit een klein scheurtje in een van de brandstofelementen. De radioac tieve deeltjes hadden zich vastge zet op de wanden van een water bassin. Volgens de directie raakte niemand besmet. Het incident was het tweede binnen korte tijd, want begin juni waren er proble men met de controlestaven van de reactor. Terneuzen - Een 29-jarige Ter neuzenaar heeft, na zijn aanhou ding op 28 juli, vijf inbraken in Terneuzen en Sluiskil bekend. De man werd aangetroffen in een onbewoonde flat aan de Debus- syhof. Het gaat om vier inbraken in woningen en één in een be drijfsruimte. De insluipingen leverden de man geluidsapparatuur, gereedschap pen, modelauto's en boeken op. Gisteren is hij voorgeleid in Mid delburg. Inmiddels is een piekje voor hem gereserveerd in het Huis van Bewaring.

de Stem | 1996 | | pagina 13