Goud in zicht ondanks tranen Richard volgt zijn vriend op Brons maakt gelukkiger dan zilver 1 Margriet Matthijsse, 4beautiful 099 Nederlanders haken voortijdig af in nerveuze wielerkoers Vink: 'Olympisch diploma ook kei-mooi' C$5 Gratis airco 22.995.- <0> HYUnom VAN RIEL B1 Zelfs verdriet brengt Anky van Grunsven niet uit evenwicht Amerikaans team onder toezicht van recordaantal psychologen Bananen geen goud waard STANDPLAATS ATLANTA Ierse atlete positief ATLANTA'96 TELEVISIE bij de Hyundai Excel Hatchback v.a. Breda, Generaal Maczekstraat 6-14, tel. 076-5213825/5219209 2>porT 4Ï i i i i i DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1996 jm "TFÊ 41 H ÈmËT 41 1 n n pHBBH IpliiP SMS Conyers (anp) - De lach die Anky van Grunsven gisteren na de Grand Prix Special het publiek op het olympische Georgia Horse Park toonde, was er één met een traan. Nie mand merkte het aan haar, maar haar gedachten waren in Nederland. Bij haar op ster ven liggende oma, haar grootste fan. Vlak na de uitste kende proef, die haar in het klasse ment voorbij de Duitse Werth bracht, kreeg Isabell :e het bericht dat haar grootmoeder was overleden. Wim van Grunsven, Anky's vader, hield het trieste nieuws bewust achter tot na de proef. Zijn korte wenk daarna was vol doende. Anky kon nog net 'excu seer me' zeggen, maar toen schoot ze vol. Met tranen in de ogen zochten de Van Grunsvens steun bij elkaar. Haar goede proef was op slag naar de achtergrond ver drongen. Tijdens de Grand Prix Special probeerde ze zich volledig af te sluiten van de emoties. Haar rit was degelijk, precies zoals vooraf was uitgedokterd. Voor haar had Werth, die een voorsprong verde digde van 22 punten, een zwakke proef getoond, waarvoor de jury de Duitse toch nog 1623 punten gaf. Van Grunsven kreeg 1670 punten. „Van die score heb ik vannacht gedroomd," zei trainer Sjef Janssen. Voor de afsluitende Kür op muziek op zaterdag heeft Van Grunsven nu een voorsprong van 25 punten. „Normaal gesproken moet dat voldoende zijn," aldus de Gemertse, die in dat geval na de wereldtitel en de zege in de wereldbeker ook olympisch goud zou grijpen. Van Grunsven wilde voor haar optreden niet weten wat de cij fers van Werth waren. Het zou haar misschien uit het evenwicht brengen. Met de vingers in de oren probeerde ze niet te luiste ren naar de omroeper. „Onder wijl zong ik een liedje. Heel hard, want ik had toch de neiging te luisteren. Het enige dat Sjef tegen me zei voor de start was dat Isabell niet goed had gereden. Ik heb me alleen op mijn eigen pres tatie gericht. Bij het opstappen voelde ik even spanning. Knik kende knietjes, terwijl ik nor maal altijd heel loom ben. Maar dat was snel over." In schaduw van Van Grunsven klom een andere Nederlander, Sven Rothenberger, met zijn paard Weiden naar de derde plaats met 148,16 punten. Atlanta - Pascal Richard vond het wel een mooie symboliek dat juist hij de Italiaan Fabio Casartelli als Olympisch kampioen mocht opvolgen. De twee reden in 1993 samen bij Ariostea en waren goede vrienden. Vorig jaar veron gelukte Casartelli in de Tour de France, gisteren stond Richard op het po dium. Beide gedachten brachten tranen in zijn ogen. Nederlander Danny Nelissen (4) leek even voor een verrassing te zorgen, maar kon uiteindelijk ook niet met de besten mee. foto anp Door Jaap Bakker Conyers - Een paar uur na de gouden vlucht van Bart Brentjes reed Elsbeth Vink dinsdag de mountainbike-wedstrijd van haar leven. Een medaille kreeg ze voor haar prestatie niet uit gereikt, maar de vijfde plaats bracht wel voldoening en een olympisch diploma. „Is dat zo? Krijgen de eerste zes een diplo ma? Dat zou ik kei-mooi vinden." Ooit was Elsbeth Vink de kroon prinses van het Nederlandse weg rennen, de gedoodverfde opvolg ster van Leontien van Moorsel. In 1993 reed Vink, hersteld van een virusziekte waardoor ze onder meer de Olympische Spelen van Barcelona miste, de ene prijs na de andere. Toch bleef de echte door braak uit. Voor Vink werd 1995 zelfs een rampseizoen. De 36e plaats op het WK in Colombia was de afsluiting van een periode waarin alles tegenzat en ze zelfs gebrouilleerd raakte met Hoeks tra. De afgelopen wintermaanden gebruikte Vink vooral om alles op een rijtje te zetten en om een be langrijke beslissing te nemen: ze schafte een mountainbike aan. „Ik moet nog wel leren schakelen op zo'n ding," 'bekende Vink nauwe lijks negen maanden geleden. Dinsdag al werd ze vijfde. „Dat is een bewijs dat ik nog veel beter kan worden," sprak ze meteen na de finish dodelijk vermoeid, nog tollend op haar benen. Maar voorlopig is ze met die vijfde stek meer dan tevreden. „Kei-ge lukkig," zoals ze zelf zei, „na een keimooie wedstrijd. Deze vijfde plaats is echt een droom die uit komt." „Ik had in eerste instantie niet eens door dat ik zo ver van voren zat. Ik reed achter die andere vier aan, maar dacht dat er nog een an der groepje weg was. Op een gege ven ogenblik begreep ik via de speaker dat ik vijfde lag. Toen schrok ik wel even." Zo dichtbij een medailleplaats rij den, was Vink op de mountainbi ke nog niet gewoon. Tot gisteren was in een internationale wed strijd een dertiende plaats haar beste resultaat. Richard droeg de titel niet alleen op aan Fabio Casartelli en diens weduwe Monica, maar ook aan zijn familie en zijn vader, Mi chel, die op 39-jarige leeftijd overleed. Richard, nu 32 jaar, was toen achttien. „Ik verloor op die dag een goede vriend, die me altijd overal in steunde." De gedachten aan zijn familie, vader, Fabio Casartelli en diens vrouw Monica, hielpen Richard gisteren door de zwaarste kilo meters heen. De benen deden pijn, maar hij maalde maar door. Angst „Mijn grootste angst was dat de groep achter ons nog bij zou ko men. Mijn medevluchters reden namelijk niet al te hard," vond Richard, die samen met de Deen Rolf Sörensen (zilver) en de Brit Sciandri (brons) de laatste kilo meters aflegde. Vorig jaar reden de drie nog samen in de MG- ploeg, dus ze wisten wat ze aan elkaar hadden. Toch maakte dat niet uit. Richard was gewoon veel te sterk. De Olympische titel bombar deerde hij niet meteen, zoals veel andere sporters, tot het hoogte punt van zijn carrière. „Ik heb ook mooie klassiekers gewon nen, zoals Luik-Bastenaken- Luik dit jaar. Ik ben wereldkam pioen veldrijden geweest, ik heb net een Touretappe gewonnen. De Olympische Spelen zijn nieuw voor profrenners en ik moet nog wennen aan de ge dachte dat ik heb gewonnen. In de toekomst kan ik deze presta- Pascal Richard bewondert zijn prooi. foto afp tie beter inschatten." De Nederlanders konden in de koers van gisteren een tijd lang aardig meerijden, maar misten kracht en kwaliteit op het mo ment dat de strijd hard werd. „De thuisblijvers hebben voor één keer gelijk gekregen," sprak daarom bondscoach Gerrie Kne- temann, die op weg naar de Spe len afzeggingen kreeg van onder anderen de sprinter Jeroen Blij- schrikkelijk zenuwachtig. Wat levens en Bart Voskamp. „Een dat betreft, is een Olympische overwinning zat er voor ons ge- wedstrijd toch iets speciaals." woon niet in." Danny Nelissen, vorig jaar we- „We hebben lang alert gereden," reldkampioen bij de amateurs, zei Breukink, „maar vandaag hield aan de strijd een mega-ka- bleven alleen de sterksten over. ter over. „Ik vond het maar een Daar zaten wij niet bij, omdat stomme koers. Er waren con- Atlanta - „Ze zijn nerveus, zoals iedereen nerveus is. Ze zijn zelfs een beetje bang, zoals iedereen een beetje bang is. Maar het enige echt meetbare dat de bomaanslag op mijn mensen heeft gehad, is dat ze meer dan ooit gemo tiveerd zijn om te winnen. Om te laten zien dat ze niet wijken voor geweld, voor waanzin, voor negativisme." Veel meer wil psycholoog Sean McCann niet kwijt over de bom aanslag in Atlanta en het effect op zijn mensen. 'Let's talk posi tive', zegt hij, zoals een goed zie lenknijper betaamd. Een record dat de Amerikaanse ploeg nog voor het begin van de Spelen had gebroken, was niet olympisch, maar wel typisch Amerikaans. In het verzorgings kamp zitten deze keer meer psy chologen dan ooit tevoren. De zielenknijpers moeten de atleten leren hoe ze om moeten gaan met hun lichaam en zullen vooral prestatieverhogend bezig zijn en niet probleem ATLANTA 10196 Door Max Steenberghe ijjj oplossend', aldus de chef d'e- quipe. Al is hij niet blij met een van de raadgevingen: 'mik op brons'. Meer dan 75 procent De Amerikaanse samenleving lijkt voor de buitenwereld gere geerd te worden door advocaten en psychologen. Dat het Ameri kaanse team professionele hulp inroept om naast lichamelijke training ook mentaal voorbereid te zijn op de strijd, ziet men hier als doodgewoon. Meer dan 75 procent van de ruim 600 atleten heeft eerder al een sportpsycho- loog aan de rand van de mat of het veld gehad. Zo'n twintig hulpverleners zijn nu toege voegd aan de verzorgingsploeg. Psychologen-opperhoofd Sean McCann: „Het is een bekend gegeven dat geest en lichaam verbonden zijn. En als je je geest niet onder controle hebt, zul je ook nooit het uiterste uit je lijf kunnen persen. Geen atleet weet instinctief hoe hij of zij zich het beste in competitie moet gedra gen en hoe winst of verlies te verwerken," De therapieën van McCann en zijn mannen (en vrouwen) zijn toegesneden op de persoon. Zo heeft Kristina Stookey uit de zeilploeg haar faalangst over wonnen door zich tot het uiter ste te concentreren op het samenspel tussen wind, water en boot. „Tienkamper Dan O'Brien, die in 1992 in snikken uitbarstte toen hij zich niet wist te plaatsen, is juist continu op dat .vorige falen gewezen om hem nog scherper te krijgen. Andere technieken zijn zelf analyse, focusing-methodes en keeping cool': spanning vermij den." De therapie-techniek kan ook afhankelijk zijn van de sport. Bij individuele prestaties wordt geprobeerd de atleet zich mak kelijker te laten ontspannen en concentreren. Bij teamsporten, waar groepsgevoel moet leven, wordt 'gewerkt' aan communi catie en aanpassingsvermogen. Gevaar „Trainen is een logische manier om een lichaam tot uiterste prestaties te krijgen," zegt McCann. „Maar bij topatleten bestaat het gevaar dat ze over de top gaan, overtrainen en vervol gens leegbranden. Ze presteren dan minder, maken zich daar zorgen over waardoor ze nog minder kunnen. En voor je het weet, zit je in een neerwaartse spiraal die je kansloos maakt. Nou, daar zijn wij voor." McCann staat niet alleen de atleten, maar ook de coaches bij. Het is de vraag of die blij zijn met een nieuwe ontdekking: winnaars van bronzen medailles zijn over het algemeen gelukki ger dan 'zilveren' atleten. De laatsten zijn alleen maar bezig met wat had kunnen zijn, heb ben een gevoel dat ze op het nip pertje hebben gefaald: 'you do not win silver, you loose the gold'. Terwijl de derde man of vrouw veelal blij is nog net het podium te mogen betreden. niemand een superdag had. Ik heb het wel ge probeerd, reed ook mee in een goede groep. Helaas werden we teruggehaald door het peloton. Op dat moment sprong meteen Johan Museeuw weg. Voor mij was het niet mogelijk om daar op te reageren. Andere renners van ons zaten niet in zijn wiel. Dan ben je meteen kansloos." Breukink rijdt zaterdag nog de tijdrit. Nog eens vier ronden over dit parcours. Het heeft één voordeel: ik hoef de route niet meer te verkennen." Erik Dekker, met een 38e plaats de beste Nederlander, zag met een dat de sprong die Museeuw maakte beslissend zou zijn. „Hij ging zo verschrikkelijk hard weg dat alleen de sterksten konden volgen," aldus de renner uit Ge- mert, die het koersverloop 'ner veus' vond. „Iedereen was ver- Kuala Lumpur (rtr) - Niet door hun spel moest het Maleisische badmintondubbel Cheah Soon Kit/Yap Kim Hock gisteren olym pisch goud winnen, maar door een tros groene bananen. Het ad vies van waarzegger Richard Yong hielp echter niet; het koppel verloor de eindstrijd van het Indonesische tweetal Mainaky/Su- bagja: 5-15 15-13 15-12. Yong, een waarzegger uit Kuala Lumpur, gaf zijn tip via een fax. Hij schreef aan official Punch Gunalan: 'Koop een tros groene ba nanen en neem deze mee op de baan wanneer jullie gaan spelen'. Waarom dit fruit fortuin zou brengen, vermeldde Yong niet. De Maleisiërs slaagden er niet in om de eerste gouden medaille voor Maleisië in de olympische historie te veroveren. Ze moesten zich tevreden stellen met zilver. Ondanks de 'gouden' tip. De dagelijkse gevechten, die de tv-stations hier met elkaar uitvechten, zijn voor ons uiterst leerzaam. De 'networks' hebben NBC als tijdelijke marktleider. Dat station kocht de rechten van de Spelen en dat zal iedereen weten ook. Op een walgelijk kleffe manier begeleidt de maatschappij zijn beelden naar de kijkers. Denk nu niet dat hier een Nederlandse zeur piet spreekt; NBC wordt over heel Amerika gefileerd en ver der afgebrand door kranten en tijdschriften. Van geen enkele olympische favoriet is onbelicht gebleven of er in zijn of haar familie gevallen van kanker, zelf moord, echtscheiding, ver keersongelukken en ander ongerief bekend zijn. Wie een traan laat, komt 'close' in beeld. Het olympisch tv-station bela zert daarnaast zijn kijkers aan de lopende band. Het simu leert live-reportages en houdt het echte nieuws achter. Zo was Kerri Strug reeds zes uur de 'darling of the nation', nadat ze op haar ene voetje was geland, toen eindelijk NBC dat voor velen vertede rende beeld op de buis bracht. De radio-stations en de tv- sportzender ESPN hadden het nieuws op dat moment at lang en breed rondgebazuind. Echt vermakelijk werd het gedoe pas rond het op Centen nial Park geplaatste fragmen- tatierotje. Eerst deden ze bij NBC of ook hün neus bloedde. Ze wilden niets liever dan als een speer zo snel terugkeren naar de olympische arena's. Maar die kluif liet CNN zich natuurlijk niet afpakken. De Door Chris van Nijnatten op nieuws gefixeerde pitbulls van Atlantan Ted Turner kre gen een huis-tuin-en-keuken- bommetje letterlijk op huir voorplein en maakten er een kruisraket van. Pitbulls crëeren een kruisraket Geen detail liet CNN onbe licht en toen NBC op dat front inmiddels een straatlengte achterstand had opgelopen, besloot het mopperend op de trein te springen. Nu staat ook NBC al 24 uur te posten voor de flat van de beklagenswaar dige heer Jewel. De security- man werd van held in een klap tot een van de verdachten ver klaard en heeft sindsdien geen rust meer. Misschien is hij inderdaad de 'bomber' die de media in hem zien. Maar de hysterie en de hijgerigheid van de televisiemakers is misselijk makend. Toch blijft het leerzaaam. Want wat hier gebeurt, over komt ons straks ook min of meer. Sport 7, RTL, SBS, NOS, hoe zal dat straks gaan. Gaat Kees Jansma posten voor het flatje van een voetbalsup porter die misschien weieens een bom gegooid kan hebben? Savannah (anp) - Zeilster Margriet Matthijsse beleefde weinig lol aan de eerste dagen van de Olympische Spelen. De debutant mocht, in verband met logistieke problemen, niet naar de ope ningsceremonie in Atlanta. Vervolgens ging de 19-jarige blond ine in haar eerste Europe-race ook nog te vroeg van start, waarna automatisch diskwalificatie volgde. „Shit," dacht ze. „Toch zal ik met Alle Nederlanders in Savannah, een medaille pronken tijdens de sluitingsceremonie." Die stellige overtuiging had niets met bluf, maar alles met zelfvertrouwen te maken. Margriet Matthijsse ont popte zich op de Wassaw Sound bij Savannah als de 'beautiful benjamin' van de Nederlandse zeilploeg. De parttime studente uit Maas dam gaf gisteren in de elfde en laatste race het zilver, dat ze al dagenlang in handen had, niet meer weg. Matthijsse mocht zeven plaatsen op haar Amerikaanse rivaal Becker-Day verliezen, ze won er uiteindelijk nog twee. De Nederlandse topper kwam na een enerverende wedstrijd als vierde binnen. De tweevoudige wereld kampioene Kristine Roug uit Denemarken, die in de afsluitende race als vijfde eindigde, liet zich het goud niet meer afnemen. stant demarrages en in het peloton was iedereen te beroerd om achter ont snapte renners aan te rij den. Neem zo'n Abraham Olano, die bleef gewoon in een sukkeldrafje voor aan het peloton rijden. Ik heb zelf één keer een poging ge waagd om weg te komen. Die mislukte en daarna was het al snel gebeurd. Ik heb hier een slecht gevoel aan overgehou den." Knetemann vond de missie niet mislukt. „De jongens hebben het maximale gedaan. Met zo'n vlucht moet je geluk hebben. Van te voren weet je niet of dit een koers voor bij voorbeeld een Blijlevens zou zijn. Dat was het dus niet. Hij had hier niets kun nen doen. Achteraf heeft hij ge lijk gekregen. We hebben hier voortdurend achter de feiten aan gereden." Argentijnse ruiters beschuldigd van dierenmishandeling Atlanta - De Duitse dieren arts Matthias Baumann heeft de Argentijnse springruiters beschuldigd van mishande- ling van hun paarden. Bau mann beweert dat de Zuid- Amerikanen tijdens hun trainingskamp op de Pine Top Farm, ten oosten van Atlanta, prikkeldraad op de hindernissen hadden aange bracht om de paarden hoger te laten springen. Baumann, zelf military-rui ter, maakte foto's van de trainingen en deponeerde die bij de internationale hippi sche federatie (FEI), die een onderzoek zal instellen. De Argentijnen ontkennen de aantijgingen van Baumann. De organisatoren ter plekke besloten dat de zaak niet onder hun jurisdictie viel en verwezen Baumann naar de FEI. inclusief chef de mission André Bolhuis, hielden na de start nog wel even him hart vast. Want de afstand tussen Becker-Day en Matthijsse was bij de ronding van de eerste boei tien plaatsen (zesde en zestiende). De fanatieke tiener was echter geen moment in paniek. Bij de tweede ronding was het verschil nog acht posities (vier en twaalf). In het derde rak ging Matthijsse soepel langs Becker- Day. Het zilver was daarna voor haar. Ondanks haar 19 jaar heeft Mat thijsse al een prachtig zeilverle- den opgebouwd. Haar toekomst is misschien nog wel mooier. Reizen, trainen, wedstrijden, en af en toe een beetje studeren. De Maas- damse avonturier kan en wil het nog jaren vol houden. Sydney 2000 is haar volgende richtpunt. Helemaal zeker van dat toernooi is ze echter nog allerminst. Want haar generatiegenoot Carolijn Brouwer heeft dezelfde ambities. En hetzelfde talent. Dit jaar won de Leidse nieuwkomer de Spa Regatta en zelfs de wereldtitel (zonder de meeste olympische deelnemers). Matthijsse wenste in Savannah even niet aan haar con currente herinnerd te worden. Atlanta (afp) - De Ierse atlete Maria McMahon is bij een dopingcontrole tijdens de Olym pische Spelen positief bevonden. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en de internatio nale atletiekfederatie LAAF wachten op de uitslag van de contra-expertise alvorens een oordeel te vellen. McMahon werd in de series van de 5000 meter in Atlanta uitge schakeld. Volgens een woord voerder van de Ierse ploeg had de atlete een pijnstillend middel gebruikt. Bij de Olympische Spelen zijn tot nu toe vier andere dopinggeval- len bekend gemaakt. NEDERLAND 1 06.59-09.00 Hoogtepunten afgelopen nacht en Studio Atlanta. 15.00-20.00 Atletiek: series. Badminton vrouwen en mannen: finales enkelspel en finale gemengd dubbelspel. Kanoën: halve finale 500 m/1000 m. Ritmische gymnastiek. 20.32-22.30 Atletiek: polsstokhoogspringen. Paardensport: springen lan denteams. 22.30-23.05 Studio Atlanta met aandacht voor prestaties Nederlandse deelnemers. 23.05-05.00 Paardensport: springen landenteams. Atletiek: finales. Boogschieten. Ritmische gymnastiek. Tafeltennis mannen: finale enkel spel. Hockey vrouwen: finale. Boksen: halve finales. Voetbal vrouwen: finale. r

de Stem | 1996 | | pagina 7