'Reisbureau ten onder door fraude' Sachsen strijdlustig tegenover Brussel Bosnië ipubliek Teakhoutspook blijft Ohra achtervolgen Onderhoud naftakraker kost DSM kapitaal KNP BT scoort nog slechter dan verwacht Oostenrijk bang voor Duits economisch 'kolonialisme' Bezwaar Brussel tegen staatssteun aan Philips A4 3MMENTAAR -AND KORT kerkhof ler controle en vernietigd Sr Nederlanders irresteerd bij ïgsactie, uanier komt oin DE STEM ECONOMIE A5 Garantiefonds woedend ECONOMIE KORT Shell dreigt oliecontract te verliezen Bedrijf koopt strafvervolging af Areaal tuinbouwkassen loopt terug Ruzie over subsidie Volkswagen Pravda sluit haar deuren na conflict iUSTUS 1996 it als de Olympische Spe- jrdt met regelmaat opge- met vreselijke gevolgen, ntileren regeringsleiders rvolgens eendrachtig dat opgevoerd. Daar blijft het oisch Park in Atlanta die - soms honderden doden hig leed heeft berokkend, ngrijkste industrielanden gadertafel te krijgen, ies is de zitting in Parijs nisters van Buitenlandse de zeven rijkste indus- reeks concrete maatrege- n is onmiddellijk in wer- jat met de goedbedoelde ne kan worden uitgeban- I vele drijfveren kent. Po- iu toe de meest in het oog trijden, maar het kan ten- gerangschikt. Die visite- Joor de anonieme dwazen rdaden plegen, e vergadertafel is geëta- rking tot concrete resulta- chillen nogal van mening wijze van aanpak. De Ver- erkende terroristenlanden ere landen roepen in koor deeltelijk gelijk, maar de iil van inzicht is dat de Eu- vinstgevende handelscon- it blijkt dat het fundament werk bepaald nog niet ste- eld, nu de praktijk nog. en gisteren de spraakma- het Zuid-Franse Carpen- Irnielingen veroorzaakten liging. De daders groeven rasol spietsten. Na jaren- am de politie gisteren vijf ien met een rechts-extre- urkse kust nabij Marma- ngeveer 1000 brandweer- de vlammen met helikop er worden. Minister van e, dat het vuur reeds meer Er woedde gisteren nog ark ter hoogte van Kusa- oriteiten legde de brand ld in de as. menselijke embryo's in iddernacht vernietigd, on- egenstanders van abortus, ir besluit embryo's, te ge il jaar te vernietigen, tenzij elden. In totaal verstrijkt limiet. zelfuitgeroepen Bosnisch- ntbindt zich en vormt zich n het Kroatische volk'. Dit nt Tudjman van Kroatië, et het besluit nog goed- bestond onder anderen uit ster Marko Arsovic van Jus- van Srpska en zijn plaats- anger Goran Neskovic. De ■minister geldt als de con- persoon tussen de republiek 'en Haag. Haag/Londen (anp) - De se douane heeft bij een ac- voor de kust bij het Schot- Inverness een hasjbende ,;erold en negen mensen ge- isteerd, onder wie vier Ne- anders. Bij de actie, die is maandag plaatshad, oor een 46-jarige douanier leven. nationale onderzoeksbureau de douane in Londen heeft gisteren bekendgemaakt. De ane kwam de drugssmokkel aet spoor, toen de bende de lovende middelen op volle probeerde over te laden van onder de vlag van Gibraltar nde vrachtschip Isolda naar Engelse schip Ocean Jubilee, ens de actie met enkele pa- ïilleboten die volgde, vloog van de douaneschepen door onbekende oorzaak in brand, n van de douaniers kwam en twee schepen terecht en rleed later aan zijn verwon- gen," zei Ranald MacDonald het nationale onderzoeksbu- ii. „Hoe dat precies is ge- rd, weten we nog niet." vier Nederlanders voeren op Isolda. Het schip is opge- icht naar Aberdeen en daar j l de ketting gelegd voor spo- onderzoek. Het kwartet is in- idels voorgeleid en in staat beschuldigig gesteld. Hen rdt drugssmokkel ten laste I 11 DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1996 yan onze redactie economie Arnhem - Terwijl de laatste polissen lang en breed zijn uitverkocht, maar vijf polis houders bij Ohra hun inleg hebben teruggevraagd en on derwijl in Costa Rica de boompjes groeien, woedt de slag om het teakhout in Ne derland nog volop. Het College van Beroep van de Stichting Reclame Code oordeel de gisteren dat de Arhemse ver zekeraar en bankier Ohra zich in advertenties voor de teakhout polis bedient van 'een eenzijdi ge, te rooskleurige voorstelling van zaken die geen recht doet aan de mogelijkheid van een (aanzienlijk) lager rendement dan 14 procent. De vermelding van de geld-terug garantie vormt voor deze tekortkoming onvoldoende evenwicht'. Met deze uitspraak in hoger be roep is de in mei gedane uit spraak van de Reclame Code Commissie, waarin werd geoor deeld dat Ohra een rendement van 14 procent of meer aanne melijk maakt, vernietigd. Het College van Beroep meent dat het door Ohra voorgespiegelde rendement van 14 tot 18 procent of meer 'weliswaar tot de moge- lijkeden behoort', maar dat daarbij is uitgegaan van een 'zeer gunstig scenario', dat 'uit sluitend onder optimale omstan digheden haalbaar is'. De ontwikkeling van de olieprijs de afgelopen vijfentwintig jaar leert dat voorspellen op een ter mijn van twintig jaar 'moeilijk, zo niet onmogelijk is', zo meent het College. „Factoren als dol larkoers, houtprijs en natuurge weld) kunnen op zichzelf of in onderlinge samenhang ertoe lei den dat die hoge rendementen slechts bij uitzondering worden gehaald." „Met deze uitspraak kunnen 13.000 mensen hun geld terug vragen," zegt bosbouwer L. van Weezendonk uit Wassenaar, die in het geweer kwam tegen de ad vertenties van Ohra. Eerder pro beerde Flor Y Fauna, die de door Ohra verkozen teakhoutplanta ges in Costa Rica exploiteert, zijn voormalige werknemer Van Weezendonk vergeefs via de rechter de mond te snoeren. Van Weezendonk bewerkstelligde dat de Reclame Code Commissie andere aanbieders van teak houtpolissen wegens misleiding op de vingers tikte. Ofschoon Ohra de in opspraak geraakte polissen niet meer ver koopt, de advertenties dus niet meer worden geplaatst en er geen plannen voor nieuwe teak houtpolissen zijn, meent Van Weezendonk dat het College van Beroep 'een heel belangrijke uit spraak heeft gedaan'. „Omdat Ohra met een groenfonds komt dat voor dertig procent uit teak hout mag bestaan. Nu kunnen de beleggers tenminste beoordelen wat die dingen waard zijn. De enige garantie die je hebt is dat je iets meer dan je eigen geld te rugkrijgt. Ik geloof een half pro cent." Ohra zegt dat in zijn brochure over teakhoutpolissen melding wordt gemaakt van alle risico's. Directeur Huesmann noemt zijn polis, ondanks de uitspraak, 'een product dat blijk geeft van durf en maatschappelijke betrokken heid'. „Bij innovatieve projecten krijg je vaak te maken met ongenuan ceerde tegenstand. Achteraf zal blijken dat er sprake is van een goed project met een hoog ren dement. Procedures, rapporten en advi seurs die Ohra tijdens het teak houtdispuut bijstonden, hebben 'tonnen gekost', zegt adjunct-di recteur Janssen. „Of het gedon der nou afgelopen is? Als het even kan graag." Rotterdam (anp) - De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) heeft sterke aanwijzingen dat er frauduleus is gehandeld rond het faillissement van reisorganisator Cross Country. Uit de administratie van het be drijf blijkt volgens SGR-directeur P. Silbermann dat de twee direc teuren-aandeelhouders de kas hebben geplunderd door voor een half miljoen gulden hun pensioen verplichtingen af te kopen. „Een schandalige zaak," aldus Silber mann. Hij heeft zich van begin af aan verbaasd over de plotselinge on dergang van de organisator van avontuurlijke verre reizen. „Het bedrijf bestaat 24 jaar en deed goede zaken. Het leek financieel een solide onderneming." Cross Country deed drie weken geleden een beroep op het fonds omdat hij niet meer in staat was aan zijn verplichtingen te voldoen. Vreemd Silbermann vindt het vreemd dat hij uitgerekend op vrijdagmiddag om kwart over vijf door directeur J. Vernooij werd gebeld. „Op een tijdstip dat je in wezen niets kunt doen." Het garantiefonds betaal de anderhalf miljoen gulden om gedupeerde reizigers schadeloos te stellen. De rechtbank in Den Haag sprak het faillissement gis teren uit. Silbermann beschuldigt directeur ïemooij van Cross Country ervan de faillissementsaanvraag te heb ben getraineerd. In de tussentijd hebben de directeuren van de reis organisatie alle kans gehad de reisgelden die nog binnenkwa men, de zogenoemde pijplijngel- den, veilig te stellen. Volgens Sil bermann die zich ernstig bena deeld voelt, heeft Vernooij tot drie keer toe gezegd dat hij het faillis sement van Cross Country had aangevraagd. Daarom liet het ga rantiefonds dit achterwege. Sil bermann vreest dat het garantie fonds door de tijd die nu is ver streken, achter het net vist met zijn vordering. Aangifte Het fonds beschikt over een moe der-dochterverklaring van Euro- grove BV, de holdingmaatschap pij van Cross Country. In Euro- grove zijn volgens Silbermann de financiën en het onroerend goed van Cross Country ondergebracht, maar hij betwijfelt of daar iets van over is. Het garantiefonds heeft Eurogrove gesommeerd de uitgekeerde garantiegelden terug te betalen. Zodra bekend is wie de curatör is van het failliete Cross Country, zal Silbermann aangifte doen van de gang van zaken rond het faillissement. Van Cross Country was niemand voor com mentaar bereikbaar. Seizoenwerkers zijn bij een bedrijf in Callantsoog bezig met het pellen van bloembollen. Komende zondag wordt voor de vijfde keer Nationale Bollendag gehouden. Het publiek kan dan een kijkje nemen bij bollenbedrijven. Ook zijn de rond 60 Nederlandse be drijven geopend waar bijzondere bolgewassen worden geteeld. foto anp Van onze verslaggever Amsterdam - KNP BT heeft in het eerste halfjaar nog slechter gepresteerd dan de toch al pessimistische analisten hadden voorspeld. Papierfabrikant KNP Leykam kwam zelfs in de ro de cijfers terecht, waardoor de nettowinst uitkwam uit op 101 miljoen gulden. In de eerste zes maanden van 1995 had het concern nog een winst ge maakt van 278 miljoen gulden. De omzet zakte van 6,9 miljard naar 6,4 miljard gulden. De financiële topman van KNP BT, R. Bonnier, noemde de presta ties van KNP Leykam gisteren tij dens een toelichting op de cijfers 'dramatisch'. Net als in het eerste kwartaal stagneerde de vraag. De grote afnemers van houtvrij, ge streken papier teerden twee kwartalen achter elkaar in op hun voorraden. Hierdoor kwamen er veel minder orders binnen bij de fabrieken in Maastricht, Nijme gen en Lanaken. Het bedrijf liet de prijzen welis waar met gemiddeld tien procent zakken, maar kon niet voorkomen dat de verkopen bleven inzakken. Uiteindelijk resulteerde een om zetdaling van ruim vierhonderd miljoen gulden en een nettoverlies van 48 miljoen gulden. Dat de onderneming uiteindelijk oog op winst uitkwam, was te danken aan de goede resultaten van de sectoren Distributie en Verpakkingen. KNP BT verdient goed geld met de distributie van kantoorproducten en grafische systemen en ook in de kartonnen verpakkingen lopen de zaken goed. Beide 'poten' leverden zo'n zeven tig miljoen netto op in de eerste zes maanden van 1996. Dat was ongeveer evenveel als in dezelfde Periode van 1995. Bonnier zei gis teren in deze twee sectoren weinig problemen te verwachten. De financiële topman zei echter Weinig hoop te hebben op een snelle verbetering in de papiersec- rot „Het dieptepunt lijkt bereikt. De voorraden zijn afgebouwd en de vraag trekt sinds mei weer aan. Dat zijn positieve signalen. Er komt echter steeds meer papier op de markt en dat speelt ons uiter aard parten." Er zijn volgens Bonnier geen dras- tische personele ingrepen te ver wachten. „Uiteraard kijken we steeds naar de kosten. De nieuwe "riek in Maastricht bijvoor beeld levert besparingen op." Ook de verkoop van fabrieken wordt niet overwogen. Wel zit de ver koop van het meerderheidsbelang in Gelderse Papier, nog in het vat. Het feit dat in Oost-en Midden- Europa fabrieken worden opge kocht, zal evenmin negatieve ef fecten op de Nederlandse werkge legenheid hebben. Aandeelhouders kunnen zich het lopende kwartaal instellen op nog slechtere resultaten dan in de voorbije twee kwartalen. Finan ciële revenuen worden pas in het laatste kwartaal van dit jaar ver wacht, traditioneel de beste perio de van het concern. Bonnier zei te rekenen op een beter tweede half jaar, zodat de jaarwinst toch nog zal uitkomen op zo'n tweehonderd miljoen gulden, ruim zestig pro cent minder dan topjaar 1995, toen 535 miljoen gulden verdiend werd. Heerlen (anp) - DSM heeft de afgelopen maanden 40 mil joen winst misgelopen als ge volg van een langer dan ver wachte onderhoudsstop voor de naftakraker 4. In plaats van de geplande zes weken lag de kraker vier weken langer stil. Daardoor raakte het concern door zijn tevoren aangelegde voorraad ethyleen heen. Elders op de markt was bovendien geen ethyleen te koop, zodat DSM ook een aantal poly-ethyleenfabrie- ken moest stilleggen. Normaal rekent DSM met een onderhoudsperiode van zes we ken. Naast het onderhoud voerde de onderneming echter ook een aantal bijzondere projecten bij de kraker uit die het kraakproces moeten optimaliseren en de ca paciteit moeten vergroten. „Dat bleek te krap gepland," aldus plaatsvervangend bestuursvoor zitter L. Ligthart. Bovendien moesten de ingehuurde onder- houdscontractors ook werk zaamheden elders verrichten, zo dat het moeilijker werd om het extra werk gedaan te krijgen. Voor de eerste zes weken had DSM zelf voorraad ethyleen en kon het concern dat product be trekken bij andere bedrijven op basis van bestaande afspraken. Maar voor de extra vier weken kon DSM geen ethyleen meer bij kopen. De kosten liepen op van de geplande 60 miljoen tot 100 miljoen. Ligthart gaf toe dat er fouten zijn gemaakt. „Het moet feilloos kunnen." Door de meerkosten viel de net towinst over het tweede kwar- ts Financieel directeur Pistorius en plaatsvervangend bestuursvoorzitter Ligthart van DSM lichten de halfjaarcijfers toe. foto anp taal extra laag uit. De netto ver diensten bedroegen 208 mil joen, 40 procent minder dan de 337 miljoen in dezelfde periode van 1995, en overeenkomstig de verwachtingen van analisten die de tweede-kwartaalwinst op cir ca 210 miljoen raamden. Het lag al in de lijn van de verwach tingen dat het resultaat lager was. Het jaar 1995 was immers 'uitzonderlijk'. DSM handhaaft de prognose dat heel 1996 een 'goed' jaar zal wor den, maar natuurlijk in de scha duw staat van 1995. De prijzen zullen verder stijgen, verwacht Ligthart. Na enig prijsherstel in het eerste kwartaal liet het twee de kwartaal dankzij betere marktomstandigheden opnieuw hogere prijzen voor kunststoffen zien. Poly-ethyleen werd in zes maanden 35 procent duurder. Het bedrijfsresultaat over het eerste halfjaar van 1996 is uitge komen op 582 miljoen, tegen 1006 miljoen vorig jaar. De min dere prestatie is vooral het ge volg van lagere opbrengstprijzen (minus 6 procent). DSM had bo vendien te maken met hogere loonkosten. DSM zette met 5,19 miljard twee procent minder om dan in de eerste zes maanden van 1995. Met name de omzet in koolwaterstoffen en polymeren liep terug. Bestuursvoorzitter S. de Bree van DSM liet in februari al we ten dat een 'goed jaar' betekent dat zijn onderneming een rende ment haalt van zo'n 15 procent op geïnvesteerd vermogen, wat neerkomt op een bedrijfsresul taat van zo'n 960 miljoen. Dat betekent dat DSM in de tweede helft van dit jaar nog 'maar' 378 miljoen winst moet halen om aan de eigen doelstelling te vol doen. Door Frans Wijnands Wenen - De Oostenrijkse neutraliteit, de EU en de uitbreiding van de Navo oostwaarts stonden uiteraard op de agenda van de Oostenrijkse bonds kanselier Franz Vranitzky, toen enke le weken geleden zijn Duitse ambtge noot Helmut Kohl voor een officieel bezoek naar Wenen kwam. Maar voor veel Oostenrijkers - en vooral de Oostenrijkse media - stond een ander thema centraal: de 'uitverkoop' van het Oostenrijkse bedrijfsleven aan Duitse ko pers. In het populaire blad 'Kurier' werd een cartoon afgedrukt waarop Kohl een supermarktwagentje voortduwt met daar in de 79-jarige Karl Wlaschek, eigenaar van het grootste Oostenrijkse levensmid delen- en supermarktbedrijf Billa. Natuurlijk heeft Kohl niet zelf Billa ge kocht. Dat deed de in Keulen gevestigde handelsreus Rewe. De meer dan 17.000 werknemers van Billa (meer dan 1300 winkels) worden voortaan via Duitsland betaald. Voor zolang het duurt. Want on danks toezeggingen - óók van ex-eigenaar Wlaschek - dat zijn winkelketen blijft functioneren en er alleen maar beter van kan worden, staan veel Oostenrijkers sceptisch tegenover het 'economische ko lonialisme', zoals de expansiedrift van Duitse bedrijven in de Alpenrepubliek wordt omschreven. Behalve de verrassende en opzienbarende verkoop van Billa aan Rewe werd het Oos tenrijkse bedrijfsleven opgeschrikt door een tweede al even opmerkelijke Duits- Oostenrijkse transactie. De in Augsburg gevestigde papierfabriek Haindl - een fa milie-onderneming - verzekerde zich van 58 procent van de aandelen van de Oos tenrijkse Steyrermühl-papierfabriek. De Duitsers hadden tot dan toe al 20 procent van de aandelen. De verkoop van de papier-aandelen is via de Bawag gelopen, de Oostenrijkse Bank für Arbeit und Wirtschaft. De Duitse pa pierreus Haindl wordt door deze overna me met een jaarproduktie van 2,5 miljoen ton de derde grootste producent van grafi sche papiersoorten in Europa. Met de overname zou volgens Oostenrijkse pers berichten tussen de 300 en 400 miljoen mark zijn gemoeid. Ook in dit geval bena drukken de verkopende Steyrer en Bawag dat door de Duitse overname de overle vingskansen van de Oostenrijkse papier fabriek alleen maar vergroot worden. Ba wag zelf is trouwens sinds kort voor bijna de helft in handen van de Bayerische Lan- desbank. De Duitsers zijn al jaren actief op de Oos tenrijkse markt. Waar geen samenwerkin gen, fusies of overnames konden worden bereikt, veroverden Duitse firma's zich op eigen kracht een dominante plaats in Oos tenrijk: de Solventagroep (vrijetijds-elek- trotechniek), grootdrogist Schlecker en grootgrutter Aldi, via de Hofer-winkelke- ten. In de textielbranche, de uitgeverswereld, de postordersector; in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven zijn Duitsers actief. In nuchtere analyses in de Oostenrijkse vakpers wordt er op gewezen dat al deze bedrijven - over Siemens en BMW maar niet te spreken - intussen gezorgd hebben voor het behoud en het ontstaan van vele tienduizenden arbeidsplaatsen. Slechte ervaringen hebben de Oostenrij kers tot nu toe eigenlijk alleen met de ban denproducent Conti uit Hannover. Con tinental wil de helft van de jaarlijkse pro ductie van 4 miljoen banden in het doch terbedrijf Semperit in Traiskirchen - in de buurt van Wenen -, verplaatsen naar het Tsjechische bedrijf Barum in Otrokovice. Extra pijnlijk voor de Oostenrijkers, om dat Continental op hun wens Barum op kocht. De Tsjechische Republiek is sinds de val van het socialisme een aantrekkelijk, goedkoop productieland. In Wenen vreest men dat op den duur alle 2000 werkne mers in Traiskirchen hun baan zullen ver liezen. Vooralsnog is de helft van hen de wacht aangezegd. Bondskanselier Vranit zky heeft bij de Continental-leiding niet meer dan een voorlopig uitstel van de plannen kunnen bereiken. Maar niemand gelooft dat de Duitsers nog terug zullen komen op hun voornemen de bandenpro ductie naar Tsjechië te brengen. Amsterdam - Shell en British Petroleum (BP) dreigen een con tract voor de verkoop van Saudische olie te verliezen. Met de overeenkomst verdienden zij de afgelopen tien jaar jaarlijks on geveer dertig miljoen dollar 49,5 miljoen) aan commissiegel- den. De Saudische staatsoliemaatschappij Aramco zou de ver koop voortaan in eigen hand houden. Het gaat om een oliecon tract ter waarde van 5,2 miljard, waarbij de opbrengst wordt gebruikt om Brits wapentuig te betalen. De Saudiërs leveren vol gens het contract jaarlijks 400.000 vaten ruwe olie aan de Brit ten. Maassluis - Justitie in Rotterdam gaat niet over tot de vervolging van het recyclingbedrijf Laura en Vereeniging uit Maassluis, dat wordt verdacht van milieudelicten. Het bedrijf heeft een straf zaak afgekocht door een schikking van 450.000 gulden te beta len, Justitie verdacht het bedrijf ervan te hebben gefraudeerd bij het schoonmaken van ondergrondse tanks voor huisbrandolie en terreinen van Defensie. Olietanks werden niet goed gereinigd en ook werden er valse rekeningen ingediend. Medewerkers gaven voor niet schoongemaakte tanks wel certificaten af. Voorburg - Het totale areaal aan kassen loopt terug. Er is mo menteel 9979 hectare tuinbouw onder glas, net zoveel als in 1991. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Oorzaken van de inkrimping zijn volgens een CBS- woordvoerder vooral de economische malaise in de sector en stadsuitbreiding. Met name in Zuid-Holland zijn relatief veel kassen (91 hectare) verdwenen. Alleen in Noord-Brabant en Friesland kwamen er tuinbouwkassen bij. De uitbreiding van het aantal kassen in Brabant is overigens al sinds jaren aan de gang. „Noord-Brabant gaat zich blijkbaar ontwikkelen tot glastuin- bouwprovincie," aldus de CBS-woordvoerder. Dresden (dpa/rtr) - In de strijd met de Europese Commissie over de subsidiëring van autofabrikant Volkswagen beschouwt Sachsen zich als kampioen van de deelstaten in het oosten van Duitsland. „Wij zijn niet bereid de onwettige beslissing te erkennen," zei giste ren een strijdlustige minister van Economische Zaken Schommer. Sachsen zal niet tolereren dat de andere EU-landen proberen de wederopbouw in de vroegere DDR te beïnvloeden, zo heet het. In de Sachsische hoofdstad Dres den wil niemand een centimeter wijken. De dreigementen uit Brussel schrikken maar weinigen af. Niemand tornt aan de klacht die bij het Europese Hof van Jus titie tegen Brussel is ingediend. Het conflict draait om de toeken ning van 240 miljoen mark over heidssteun aan twee VW-fabrie- ken in Mosel en Chemnitz. De commissie keurde de subsidie niet goed. Sachsen heeft desondanks 141,9 miljoen mark aan VW uit gekeerd. De commissie schermt daarom nu op haar beurt met een zaak bij het Hof in Luxemburg. Volgens Sommer dreigde een cri sis, omdat de autofabrikant zijn fabrieken in Sachsen wilde slui ten. Met een werkloosheid van 15,2 procent heeft de deelstaat veel te verliezen, ook al omdat de regering in Bonn op de steun aan werkgelegenheidsprojecten in het oosten wil korten. De commissie heeft helemaal geen bevoegdheid om over subsi dies in Sachsen of andere Oost- Duitse deelstaten te beslissen, stelt minister Schommer. Hij noemt de opstelling van Brussel zelfs nadelig voor de Europese eenheid. Zo denken meer mensen erover. Termen als 'eurocratie' en zelfs 'eurodictatuur' vallen steeds va ker. Voor lokale politici gaat het niet meer alleen om de subsidies. Het engagement van Volkswagen in de achtergebleven regio biedt zekerheid op de lange termijn. In geld uitgedrukt gaat het om 3,5 miljard mark, waarmee VW een van de grootste investeerders in oostelijk Duitsland is. In het voormalige industriële hart van de DDR zijn daarmee, toeleveran ciers meegerekend, meer dan 20.000 arbeidsplaatsen gemoeid. Brussel (anp) - De Europese Commissie heeft ernstige beden kingen bij 4 miljoen ecu 8,4 miljoen) steun die de Nederland se staat aan Philips wil geven. Brussel twijfelt aan de noodzaak van de hulp en vraagt zich ook af of hier wel sprake is van steun voor fundamenteel onderzoek. De Nederlandse overheid geeft de miljoenensteun voor onderzoek en ontwikkeling naar enkele spe cifieke problemen bij multime dia. De Europese Commissie, die waakt over de concurrentiever houdingen binnen de Europese Unie, kondigde gisteren aan een onderzoek te beginnen naar de staatssteun. Philips heeft goede hoop Brussel te kunnen overtuigen. Het elek tronicaconcern voert zelf geen besprekingen met de Europese Commissie, maar laat dat over aan het ministerie van Economi sche Zaken. Ook het ministerie zegt vol vertrouwen te zijn. Een woordvoerster van Philips erkende gisteren wel dat het con cern verbaasd is over de lengte van het persbericht waarmee de Europese Commissie het onder zoek wereldkundig maakte. De toonzetting doet vermoeden dat de commissie niet makkelijk van gedachten zal veranderen. Letterlijk zegt de commissie 'se rieuze twijfels' te hebben over di verse aspecten van de voorgestel de staatssteun. Het dagelijks be stuur van de Europese Unie be toogt dat Philips al zelfstandig tot het onderzoek had besloten en dus niet afhankelijk was van overheidssteun. Tevens zou het programma behoren tot de kern activiteiten van de divisie halfge leiders en gericht zijn op directe toepassing. Bovendien mist de commissie een stimulerend effect van de hulp, die Philips officieel moet aanzetten tot vervolgonder zoek waaraan ze anders niet zou zijn begonnen. Het bewuste onderzoek gebeurt in Nijmegen, waar Philips een belangrijke chipfabriek heeft. Het elektronicaconcern wil niet nader ingaan op het doel van het onderzoek, om niet 'in een pu blieke discussie' te belanden. De Europese Commissie zegt dat het onderzoek zich richt op verbete ring van personal digital as sistants en personal intelligent communicators, die Philips ge schikt wil maken voor een groot publiek. Minister Wijers van Economische Zaken liet eerder al weten over heel het jaar in totaal 100 mil joen steun aan Philips te willen geven voor onderzoek en ontwik keling. Moskou (ap) - De Pravda, de communistische krant die door Lenin in 1912 werd op gericht, verschijnt niet meer. De Griekse eigenaars, die ru zie hebben met de redactie, hebben het blad gesloten na dat zij niet meer werden toe gelaten tot het Pravda-ge- bouw in Moskou. Of de ruzie het definitieve einde van de krant betekent, is niet zeker. De Pravda (Waarheid) had in de jaren '70 een oplage van 13 mil joen, maar sinds de ineen storting van de Sovjetunie in 1991 verkeert het blad aan houdend in financiële pro blemen. De Pravda is fel pro- communistisch gebleven en heeft veel kritiek op presi dent Jeltsin en diens hervor mingen. Hoofdredacteur Aleksandr Iljin beschuldigt de eige naars ervan dat zij de redac tie onder druk zetten om te genover Jeltsin een gematig der koers te varen. De Griek se eigenaars betichten de re dactie van uitbundig drank gebruik. „Er wordt zwaar gezopen bij deze krant," zegt Christos Giannikos.

de Stem | 1996 | | pagina 5