Klaagmuur deels op instorten Afrikaanse sancties tegen Burundi Oost-Duitsers vluchten nog steeds 'Reisl ten oi door Beieren voert afwijkende abortusregels in Clinton stemt in met nieuwe bijstandswet Brute overvallen herinneren België aan de Bende van Nijvel Kroaten in Bosnië ontbinden republiek KNP BT slechter d Politiek gevoelige oorzaak is het plaza-gedeelte met de moskeeën Anti-terreur DE STEM BUITENLAND A4 Ballerina wint huis met sta-marathon DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Skinheads schonden joods kerkhof Bosbrand bij Marmaris onder controle Duizenden embryo's worden vernietigd DE STEM Vier Nederlanders gearresteerd bij drugsactie, douanier komt om Garantiefond in DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1996 Van onze correspondent Bonn - Beierse vrouwen die een abortus willen ondergaan, moeten voortaan de reden daarvoor opgeven. Als ze dat niet doen, krijgen ze van de (verplicht) geraadpleegde arts geen akkoord-verklaring. Bovendien is in Beieren wettelijk vastgelegd, dat artsen en medi sche praktijken niet meer dan 25% van hun inkomsten uit zwan gerschapsonderbrekingen mogen halen. Op die manier wil de deel staatregering de vestiging van speciale abortusklinieken in Beie ren verhinderen. Die drijven fi nancieel immers vrijwel uitslui tend op het uitvoeren van vrucht afdrijvingen. Met deze gisteren in de Landdag genomen besluiten wijkt Beieren op zeer essentiële punten af van de landelijke abortuswetgeving. Die werd onlangs, na jarenlang moei zaam onderhandelen, vastgelegd in een Bondsdagcompromis tus sen regering en oppositie. De Landdag in München heeft tot de nieuwe regelgeving besloten na een marathondebat, dat drie uit puttende dagen heeft geduurd en waarbij het zeer emotioneel toe ging. De voorzitster van de Beier se socialistische SPD, Renate Sch midt, was bij voorbaat kansloos tegenover de christen-democrati sche CSU-fractie die in het Beier se deelstaatparlement de aboslute meerderheid heeft. Mevrouw Schmidt heeft de Beier se regering gewaarschuwd voor een vrouw-onwaardig 'abortus toerisme'. Volgens haar zullen veel Beierse vrouwen in omrin gende deelstaten abortus laten plegen, omdat ze daér de reden voor de ingreep niet hoeven te noemen. Tegelijk riep zij de Beier se artsen op om tegen de nieuwe wetgeving te protesteren. In lan delijke liberale FDP-kringen wordt er aan gewerkt om het Con stitutionele Hof een uitspraak te vragen in hoeverre de Beierse re gels in strijd zijn met de eerder vastgelegde Bondswetten inzake abortus. Vorig jaar werden in het overwegend katholieke Beieren bijna 10.000 zwangerschapson derbrekingen aangemeld; het hoogste aantal in de Bondsrepu bliek waar in totaal ruim 97.000 ingrepen werden geregistreerd. Dat is landelijk gezien een daling van bijna 12% ten opzichte van het jaar daarvoor. Door Willy Werkman Tel Aviv - De Klaagmuur in Jeruzalem, overblijfsel van de Tweede Tempel, loopt het gevaar van instorten. Volgens de Israëlische televisie, die dit heeft onthuld, geldt het in stortingsgevaar niet voor het gedeelte, waar dag en nacht gelovige joden hun gebeden zeggen en briefjes tussen de stenen stoppen, maar voor een iets zuidelijker stuk muur, vlak naast de overblijfselen van de Robinsonboog. „Er is maar heel weinig voor no dig om een deel van de eeuwen oude muurstenen, ieder met een gewicht van tientallen tonnen, te laten neerstorten," is de waar schuwing. De autoriteiten in Jeruzalem hebben tot nu toe niets ondernomen om het instor tingsgevaar van het hoogste joodse heiligdom te voorkomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat al sinds vele jaren een deel van de Klaagmuur opvallend naar voren helt, kennelijk omdat doorspiepelend water of wortels van tientallen jaren oude bomen op het plaza-gedeelte boven de Klaagmuur te veel druk uitoefe nen op de muur. Tempelberg Het plaza-gedeelte is het gebied van de Tempelberg, waar bijna 2000 jaar geleden het Romeinse leger de Tweede Tempel ver woestte en waar nu de Islamiti sche Aksa- en Omar-moskeeën staan. Het instortingsgevaar van de Klaagmuur krijgt daarmee een extra demensie van gods dienstige en daardoor ook poli tieke gevoeligheid. „Ik begrijp, dat de Israëli's ons ervan beschuldigen, dat wij de Klaagmuur verwoesten," heeft sjeik Adnan Hoesseini van het Islamitische Wakf-bestuur in Oost-Jeruzalem al gezegd. Het Israëlische Beheer van Oudheden zegt, dat het instor tingsgevaar van de Klaagmuur is op te lossen door het riskante ge deelte opnieuw op te bouwen. Bron Daartoe zou eerst naar de bron van het probleem moeten wor den opgezocht. Het zou kunnen gaan om een gesprongen of ver stopte waterleiding op het pla za- gedeelte, om regenwater dat geen uitweg vindt of om te ver uit hun voegen gegroeide wortels van de bomen rondom de twee moskeeën, pal boven de Klaag muur. De Israëlische opperrabbijn, Is rael Lau, heeft al meegedeeld dat, als het gevaar voor de Klaagmuur reëel is, hij van de regering onmiddellijke maatre gelen eist. En sjeik Hoesseini van het Islamitische Wakf-be- stuur heeft inmiddels zijn eigen zorgen. „Als de Klaagmuur instort, is er ook een gevaar voor onze mos keeën." Van onze correspondent Washington - President Bill Clinton is bereid een wet te teke nen, die een streep zet onder zestig jaar sociale politiek in de Verenigde Staten. Afrikaanse leiders zien af van interventiemacht voor Burundi Als gevolg van de wet zal de fede rale overheid niet langer garant staan voor financiële hulp aan Amerika's armste kinderen. De deelstaten krijgen vergaande be- Oslo (rtr) - De Noorse bal lerina Mette Lill Johansen wordt de eigenaresse van een luxueuze villa in Skiën in het zuidwesten van Noorwegen. Zij won een sta-marathon naast het gebouw. De 30-jarige balletdanseres bleef 109 uur en 17 minuten staan en versloeg 396 ande ren, die evenals zij de villa als het huis van hun dromen beschouwden. Johansen leed aan gezwollen voeten en had hallucinaties over een reis met een veer boot naar Denemarken, toen haar laatst overgebleven ri vaal, de rechtenstudente Be- nedicte Rikstad, in elkaar stortte en naar een hotel werd gebracht om bij te ko men. Zij kreeg als troostprijs een nieuwe keuken ter waar de van ongeveer 6600 gulden. voegdheden om, met vaste bedra gen uit de federale schatkist, hun eigen sociale beleid te voeren. Tot op het laatste moment is het onzeker geweest hoe de president zich zou opstellen tegenover de uit Republikeinse koker komende wet, die nog in behandeling is in het Congres. Twee eerdere versies wees hij van de hand omdat ze 'kinderen te hard troffen'. In Clintons eigen Democratische partij is de wet, die in feite afre kent met de erfenis van de presi denten Roosevelt, Truman en Jo hnson, omstreden. Democraten in zowel Huis van Afgevaardigden als Senaat hadden gevraagd om 'leiding' van het Witte Huis bij hun overwegingen. Clintons fiat betekent dat het vrijwel zeker is dat de wet de eindstreep haalt. Het Huis van Afgevaardigden zou volgens verwachting gisteren nog zijn goedkeuring aan de defi nitieve versie van de wet geven. De Senaat kan dan vandaag met zijn fiat volgen. Tijdens een persconferentie zei Clinton gisteren dat de Republi keinen voldoende op zijn bezwa ren tegen hun eerdere voorstellen waren ingegaan, in 't bijzonder door meer geld uit te trekken voor kinderopvang en het zorg verzekeringsprogramma voor ar men 'Medicaid' voor kinderen 'te garanderen'. Vakbeweging en kerkelijke orga nisaties hebben felle oppositie gevoerd tegen het hervorming sinitiatief. Arusha/Bujumbura (afp/rtr/anp) - Om druk uit te oefenen op de nieuwe militai re machthebbers in Burundi hebben de presidenten en re geringsleiders van Ethiopië, Kenya, Ruanda, Tanzania, Uganda, Zaïre en een delega tie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) gisteren unaniem besloten tot een totale economische blok kade van het Centraal-Afri- kaanse land. De deelnemers aan een speciale, tweede conferentie over Burundi in de Noord-Tanzaniaanse stad Arusha riepen de internationale gemeenschap op hun sancties te steunen. De Afrikaanse landen reageren op de militaire coup vo rige week, waarbij ex-president Pierre Buyoya zich tot staatshoofd liet benoemen. De nieuwe macht hebber stelde woensdag een nieu we premier aan. De Afrikaanse leiders waren het erover eens, dat de staatsgreep niet als lapmiddel of laatste red middel kan worden geaccepteerd om de problemen in Burundi op te lossen. Zij zijn echter klaarblijke lijk niet van plan een advies van militaire raadgevers op te volgen en met een interventiemacht in het land in te grijpen. Een technische commissie gaat zich met de details van de sancties bezighouden, met name met het begin en de duur van de maatre gelen. Waarnemers menen dat de blokkade pas effectief kan zijn na bekrachtiging door de OAE en de Verenigde Naties. Buyoya be noemde gisteren intussen een lid van de Hutu-bevolkingsgroep tot premier. De voormalige minister van Landbouw Pascal-Firmin Ndimira is een van de weinige Hutu's, die lid is van de door Tut si's gedomineerde partij Uprona. De militairen behoren net als Van onze correspondent Bonn - Jaarlijks 'ontvluchten' meer dan 150.000 mensen de oude DDR, richting west. Het zijn voor het merendeel ervaren, handwerkers, specialisten op allerlei ge bied en pas afgestuurde studenten. Ze worden aangelokt door de betere lonen en leefomstandgheden in westelijk Duits land. Vooral de achterblijvende jongeren in oostelijk Duitsland klagen over hun geringe kansen op de arbeidsmarkt. De situatie is niet goed, maar kon slechter'. Het moet veel Oost-Duitse jongeren cynisch in de oren klinken. Het bedrijfsleven in het oosten van Duitsland heeft slechts 13.000 fel begeerde opleidingsplaatsen beschikbaar. Die moeten verdeeld worden onder bijna 90.000 werkwillige jongeren. Slechts één op elke zeven schoolverlaters kan er op rekenen in een bedrijf een plaatsje als leerling te krij gen. Veel jongeren in de vroegere DDR voelen zich ten achter gesteld bij hun leeftijdgenoten in het westen. Maar in West-Duitsland is de situatie niet veel beter. Daar is het aantal beschikbare op leidingsplaatsen het voorbije jaar zelfs met 12% gedaald. Vooral in handwerk-bedrijven. Toch is het economisch klimaat er wat milder en stabieler. Dat trekt nog steeds - zelfs zes jaar na de val van Muur en IJzeren Gordijn - tienduizenden werkzoekenden uit oostelijk Duitsland aan. Het economisch beeld van de Bondsrepubliek wordt nadrukkelijk mede bepaald door de ontwikkelingen in oostelijk Duitsland. Daar worden weliswaar miljarden in een versnelde opbouw gestoken, maar die verloopt allesbe halve gladjes. Er gaan onevenredig veel be drijven over de kop, het aantal werklozen - vooral onder vrouwen - blijft hoog, de oplei dingskansen voor jongeren zijn niet best en de investeringen blijven achter. Het gros van de bedrijven in oostelijk Duitsland kijkt bezorgd tot ronduit pessimistisch naar de toekomst. Meer dan 64% van de bedrijven die onlangs naar hun toekomstverwachtingen werden on dervraagd, schrappen banen. In slechts 11% van de bedrijven wordt op nieuwe arbeids plaatsen gerekend. Er wordt volgens deskundigen nog te wenig geproduceerd in het oostelijk deel van het land, terwijl het loonniveau er in een paar jaar tijd tot öp of dicht onder het west-niveau is opgetrokken. Volgens professor Lutz Hoff mann van het 'Deutsches Institut für Wirschaftsforschung' (DIW) zouden de lonen in oostelijk Duitsland de komende jaren tot minstens 20% onder het loonniveau in het westen moeten blijven. Die economisch verdedigbare balans tussen productie, investeringen en loonkosten bete kent evenwel tegelijk een maatschappelijke ongelijkheid tussen oost en west. Dat risico willen veel oost-Duitsers blijkbaar niet lopen. Ze 'ontvluchten' nog steeds in tamelijk grote aantallen de vroegere DDR om zich in het westen van het land een beter bestaan op te bouwen. Vlak na de ineenstorting van het socialisme kwamen bijna 400.000 Oost-Duitsers west waarts. Sinds 1994 stabiliseert zich het aantal 'emigranten' rond de 150.000 per jaar. De stroom in omgekeerde richting - van west naar oost - is vele malen kleiner en bestaat vooral uit managers, bestuurders, onderne mers en ambtenaren. Voor de Oost-Duitse samenleving is die aan houdende 'trek westwaarts' nadelig. Het zijn doorgaans de beter opgeleiden en de vakmen sen die weggaan. Vooral het perspectiefloze platteland raakt gaandeweg ontvolkt door de trek naar de steden en het westen. Door Bert Schampers Brussel De gewelddadige overvallen op waardetrans porten in België roepen her inneringen op aan de activi teiten van de Bende van Nij vel, tien jaar geleden. De ben de zaaide dood en verderf in delen van België, maar de le den werden nooit ontmas kerd. Ook nu zijn er weer wilde specu laties over het hoe en waarom van het blinde geweld, waarbij de buit vaak beperkt is. Zo wordt in de Belgische media beweerd, dat het gebruik van zware wapens te gen geldwagens moet worden ge zien als een manier om de rechts staat te ontwrichten. In een van de uitgebrande vlucht wagens van de overval in Pepin- ster, eergisteren, werden de res ten van een anti-tankwapen ge vonden. De bazooka was niet ge bruikt, maar had kunnen vol staan om de geldwagen op te bla zen en de buit mee te nemen. Bij overvallen in België duiken steeds vaker Oost-Europese wa pens en munitie op, die er volgens specialisten op zouden kunnen wijzen dat leden van milities uit ex-Joegoslavië hun werkterrein naar het buitenland hebben ver legd. Harde bewijzen voor die theorie bestaan niet. Toch maken de Belgische justitie en inlichtin gendiensten zich grote zorgen over het niets ontziende geweld. Enkele weken geleden nog werd besloten tot de oprichting van een parlementaire onderzoeks commissie, die de georganiseerde criminaliteit in kaart moet bren gen. De commissie moet ook na gaan hoe deze vorm van crimina liteit op een effectieve manier kan worden bestreden. Tussen mei vorig jaar en juli dit jaar zijn in België en Noord- Frankrijk veertien gewelddadige overvallen gepleegd op geldwa gens. Begin april rolde de gerech telijke politie een bende op, die verantwoordelijk werd geacht voor een reeks roofovervallen op wagens van het beveiligingsbe drijf GMIC. Een andere, nog on bekende, bende heeft de fakkel overgenomen, al heeft die het voornamelijk gemunt op de ge pantserde wagens van concurrent Group 4 Securitas. Gisteren is de hele dag onderhan deld tussen ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Za ken, rijkswacht en de particuliere beveiligingsbedrijven over maat regelen die de overvallers moeten afschrikken. De drie grote bedrijven die waar detransporten verzorgen, hielden hun wagens gisteren binnen. Dit naar aanleiding van de overval in Pepinster, waarbij de chauffeur van een geldwagen werd gedood. De Belgische minister van Bin nenlandse Zaken Vande Lanotte schortte dinsdag de transporten voor onbepaalde tijd op. Dit om een goed klimaat te scheppen voor overleg. De vakbonden blij ven echter ontevreden. Het chris telijke ACV wil dat het nachtelijk vervoer helemaal wordt afge schaft en dreigt opnieuw met ac ties. Afgelopen voorjaar staakte het personeel van de geldvervoer- ders. Zij eisten een betere beveili ging. Uit de statistieken blijkt dat 55 procent van de overvallen 's nachts gebeurt tussen 23 en 3 uur, vaak op het platteland langs verlaten wegen. Als gevolg van de tijdelijke op schorting van de transporten zijn 1.000 werknemers in de sector zijn tijdelijk werkloos. Bij de rijkswacht zijn gisteren alle ver loven voor de komende dagen in getrokken. De manschappen worden wellicht ingezet bij het vervoer van geld en waardepa pieren, zoals dat ook afgelopen voorjaar enkele keren het geval was. Het nationaal syndicaat van de rijkswacht is niet blij met de maatregel. Met name het gebruik van zware wapens door de over vallers schrikt de vakbond af. De Belgische rijkswacht is onvol doende uitgerust om opgewassen te zijn tegen granaten en anti- tankgeschut. Wat de geldbevoorrading voor banken en automaten betreft, zijn er nog geen problemen. In dien vandaag met de vakbonden een akkoord wordt bereikt over extra maatregelen, zouden wel licht nog voor het weekeinde de geldwagens in België opnieuw de weg opgaan. Al dan niet begeleid door rijkswacht of politie. DE UITSTRALING van een evenement als de Olympische Spe len is ongekend groot. De wereld wordt met regelmaat opge schrikt door terroristische aanslagen met vreselijke gevolgen, Onmiddellijk na de terreurdaad ventileren regeringsleiders hun woede en verdriet en beloven vervolgens eendrachtig dat de strijd tegen het terrorisme wordt opgevoerd. Daar blijft het dan vaak bij. De amateuristische bom in het Olympisch Park in Atlanta die- in vergelijking met de wandaden die soms honderden doden tot gevolg hebben - betrekkelijk weinig leed heeft berokkend, is echter in staat gebleken de belangrijkste industrielanden van de wereld met spoed rond de vergadertafel te krijgen. In tegenstelling tot voorgaande sessies is de zitting in Parijs minder vrijblijvend verlopen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de acht aanwezige landen de zeven rijkste indus trielanden plus Rusland) hebben een reeks concrete maatrege len aangekondigd. Het 25-puntenplan is onmiddellijk in wer king getreden. Het is een illusie te veronderstellen dat met de goedbedoelde plannen het internationale terrorisme kan worden uitgeban nen. Het is een wijdvertakt kwaad dat vele drijfveren kent. Po litiek en religieus terrorisme zijn tot nu toe de meest in het oog lopende exponenten. Moeilijk te bestrijden, maar het kan ten minste onder een noemer worden gerangschikt. Die visite kaartjes worden niet achtergelaten door de anonieme dwazen die de laatste tijd steeds vaker terreurdaden plegen. De eendracht die in Parijs achter de vergadertafel is geëta leerd, betekent niet dat die samenwerking tot concrete resulta ten leidt. De Verenigde Staten verschillen nogal van mening met de zeven andere landen over de wijze van aanpak. De Ver enigde Staten staan een boycot van erkende terroristenlanden als Libië, Iran en Syrië voor. De andere landen roepen in koor dat zulks niet werkt. Ze hebben gedeeltelijk gelijk, maar de voornaamste reden voor het verschil van inzicht is dat de Eu ropese deelnemers en Japan hun winstgevende handelscon tacten niet willen verspelen. Het is slechts één voorbeeld waaruit blijkt dat het fundament van het toekomstige anti-terreurbouwerk bepaald nog niet ste vig is. Op papier zijn de zaken geregeld, nu de praktijk nog. FOTO REUTER Buyoya tot de Tutsi-minderheid, die traditioneel het leger vormt en sleutelposities in het land be kleedt. De door burgeroorlog en opgeschorte hulp al aangeslagen economie van Burundi draait op de export van koffie en thee. Het volledig door andere staten inge sloten land is daarbij afhankelijk van Ruanda en Tanzania. Burundi importeert alle benzine en diesel. De grens met Zaïre is officieel ge sloten, maar desondanks te passe ren. Het is onduidelijk of de aan gekondigde sancties van invloed zijn op de internationale voedsel hulp aan bijna 70.000 Hutu- vluchtelingen uit Ruanda. Avignon - Twee Franse skinheads hebben gisteren de spraakma kende schennis van het joods kerkhof in het Zuid-Franse Carpen- tras van zes jaar geleden bekend. De vernielingen veroorzaakten toen een nationale golf van verontwaardiging. De daders groeven onder meer een lijk op, dat zij op een parasol spietsten. Na jaren lang onderzoek en eerdere arrestaties nam de politie gisteren vijf verdachten vast, die banden onderhouden met een rechts-extre- mistische beweging. Ankara - De zware bosbranden aan de Turkse kust nabij Marma ris zijn na vier dagen onder controle. Ongeveer 1000 brandweer lieden, soldaten en vrijwilligers konden de vlammen met helikop ters en vliegtuigen uiteindelijk meester worden. Minister van Bosbouw Halit Dagli deelde gisteren mee, dat het vuur reeds meer dan 2000 hectare bos heeft verwoest. Er woedde gisteren nog steeds een bosbrand in het Nationale Park ter hoogte van Kusa- dasi in West-Turkije. Volgens de autoriteiten legde de brand reeds 1300 hectare bos en landbouwland in de as. Londen/Rome/Den Haag - Duizenden menselijke embryo's in Britse klinieken worden na vandaag middernacht vernietigd, on danks felle protesten van met name tegenstanders van abortus. De Britse regering houdt vast aan haar besluit embryo's, te ge bruiken voor reageerbuisbaby's, na vijf jaar te vernietigen, tenzij de donoren zich voor die tijd alsnog melden. In totaal verstrijkt voor 3300 embryo's morgen de bewaarlimiet. Zagreb/Den Haag (afp/anp/ap) - De zelfuitgeroepen Bosnisch- Kroatische republiek Herceg Bosna ontbindt zich en vormt zich om tot 'een politieke gemeenschap van het Kroatische volk'. Dit is gisteren meegedeeld door president Tudjman van Kroatië. Het parlement van Herceg Bosna moet het besluit nog goed keuren. Herceg Bosna moet volgens het Dayton-akkoord opgaan in de moslim-Kroatische Federatie, die in maart 1994 werd opge richt. De Federatie werd ge vormd om een eind te maken aan de strijd tussen moslims en Kroaten in Bosnië en tegenwicht te bieden tegen de Bosnische Serviërs. Maar de Bosnische Kroaten hadden tot nu toe wei nig zin om onder de Federatie te vallen, omdat die volgens hen wordt overheerst door de mos lims. De internationale gemeenschap, waaronder de Europese Unie, heeft sterke druk op Tudjman uitgeoefend om zijn etnische volksgenoten in Bosnië aan het akkoord van Dayton te houden. De Bosnische Serviërs hebben het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag intussen toegestaan om een verbindingskantoor in hun gebied op te zetten. De post in Bijelina moet onderdak bie den aan medewerkers van het tribunaal, die in de eenzijdig uitgeroepen republiek Srpska onderzoek naar oorlogsmisda den willen uitvoeren. Van uitlevering van hun aange klaagde leider Radovan Karad zic en generaal Mladic zal voor lopig geen sprake zijn, zo bleek gisteren na het driedaags overleg in Den Haag tussen een Bos- nisch-Servische delegatie en functionarissen van het tribu naal. Het tribunaal en de Serviërs ga ven gisteren een gezamenlijke verklaring uit, waarin zij mel ding maken van stappen om tot de verbindingspost te komen. De delegatie drong tijdens haar bezoek aan het tribunaal aan op intensiever onderzoek en vervol ging van gevallen, waarbij Ser vische slachtoffers betrokken waren. In dit verband verzoch ten de Serviërs de hoofdaankla ger enkele plaatsen met massa graven te onderzoeken. De delegatie, die het tribunaal volledige ondersteuning beloof de, bestond onder anderen uit minister Marko Arsovic van Jus titie van Srpska en zijn plaats vervanger Goran Neskovic. De vice-minister geldt als de con tactpersoon tussen de republiek en Den Haag. Den Haag/Londen (anp) - De Britse douane heeft bij een ac tie voor de kust bij het Schot se Inverness een hasjbende opgerold en negen mensen ge arresteerd, onder wie vier Ne derlanders. Bij de actie, die reeds maandag plaatshad, verloor een 46-jarige douanier het leven. Het nationale onderzoeksbureau van de douane in Londen heeft dat gisteren bekendgemaakt. De douane kwam de drugssmokkel op het spoor, toen de bende de verdovende middelen op volle zee probeerde over te laden van het onder de vlag van Gibraltar varende vrachtschip Isolda naar het Engelse schip Ocean Jubilee. Tijdens de actie met enkele pa trouilleboten die volgde, vloog één van de douaneschepen door nog onbekende oorzaak in brand. „Eén van de douaniers kwam tussen twee schepen terecht en overleed later aan zijn verwon dingen," zei Ranald MacDonald van het nationale onderzoeksbu reau. „Hoe dat precies is ge beurd, weten we nog niet." De vier Nederlanders voeren op de Isolda. Het schip is opge bracht naar Aberdeen en daar aan de ketting gelegd voor spo renonderzoek. Het kwartet is in middels voorgeleid en in staat van beschuldigig gesteld. Hen wordt drugssmokkel ten laste gelegd. Van onze redactie economie Arnhem - Terwijl de laat polissen lang en breed i uitverkocht, maar vijf pol houders bij Ohra hun in hebben teruggevraagd en r derwijl in Costa Rica boompjes groeien, woedt slag om het teakhout in I derland nog volop. Het College van Beroep van Stichting Reclame Code oord( de gisteren dat de Arhemse v zekeraar en bankier Ohra ziel advertenties voor de teakho polis bedient van 'een eenzij ge, te rooskleurige voorstel! van zaken die geen recht d aan de mogelijkheid van Rotterdam (anp) - De S' (SGR) heeft sterke aanwijzi rond het faillissement van i Uit de administratie van het drijf blijkt volgens SGR-direct P. Silbermann dat de twee dit teuren-aandeelhouders de hebben geplunderd door voor half miljoen gulden hun pensio verplichtingen af te kopen. „1 schandalige zaak," aldus Sill mann. Hij heeft zich van begin af verbaasd over de plotselinge dergang van de organisator avontuurlijke verre reizen. bedrijf bestaat 24 jaar en d goede zaken. Het leek financ een solide onderneming." Cr Country deed drie weken gelei een beroep op het fonds omdat niet meer in staat was aan verplichtingen te voldoen. Vreemd Silbermann vindt het vreemd hij uitgerekend op vrijdagmid om kwart over vijf door direct J. Vernooij werd gebeld. „Op tijdstip dat je in wezen niets k doen." Het garantiefonds bet; de anderhalf miljoen gulden gedupeerde reizigers schadel te stellen. De rechtbank in I Haag sprak het faillissement teren uif. Silbermann beschuldigt direct Vernooij van Cross Country er de faillissementsaanvraag te h Van onze verslaggever Amsterdam - KNP BT heel gepresteerd dan de toch voorspeld. Papierfabrikant de cijfers terecht, waardoo miljoen gulden. In de eerste zes maanden van 1 had het concern nog een winst maakt van 278 miljoen gulden, omzet zakte van 6,9 miljard n 6,4 miljard gulden. De financiële topman van K BT, R. Bonnier, noemde de pre; ties van KNP Leykam gisteren dens een toelichting op de cij: 'dramatisch'. Net als in het ee: kwartaal stagneerde de vraag, grote afnemers van houtvrij, streken papier teerden t' kwartalen achter elkaar in op 1 voorraden. Hierdoor kwamen veel minder orders binnen bij fabrieken in Maastricht, Nijr gen en Lanaken. Het bedrijf liet de prijzen we waar met gemiddeld tien proc zakken, maar kon niet voorkor dat de verkopen bleven inzakl Uiteindelijk resulteerde een zetdaling van ruim vierhond miljoen gulden en een nettover van 48 miljoen gulden. Dat de onderneming uiteinde nog op winst uitkwam, was danken aan de goede resultr van de sectoren Distributie Verpakkingen. KNP BT verd: goed geld met de distributie kantoorproducten en grafis systemen en ook in de karton verpakkingen lopen de za goed. Beide 'poten' leverden zo'n zev hg miljoen netto op in de ee zes maanden van 1996. Dat ongeveer evenveel als in deze Periode van 1995. Bonnier zei teren in deze twee sectoren we Problemen te verwachten. De financiële topman zei ecl Weinig hoop te hebben op snelle verbetering in de papieri l°r. „Het dieptepunt lijkt bere De voorraden zijn afgebouwc de vraag trekt sinds mei weer Dat zijn positieve signalen, komt echter steeds meer papie: de markt en dat speelt ons ui ®ard parten." Er zijn volgens Bonnier geen d tische personele ingrepen te wachten. „Uiteraard kijken steeds naar de kosten. De niei fabriek in Maastricht bijvi

de Stem | 1996 | | pagina 4