Nog geen acties in zorgsector Betalen per tv-progr anima wordt straks onvermijdelijk Waterschap eist geld van overleden vrouw Open huis in Staphorst 50% 'Trompettist Auschwitz' overleden Nieuwe wet heeft vooral gevolgen voor WW A2 DE STEM BINNENLAND A3 NU'91 geeft NZF meer tijd TU Delft: 'Vier dagen werken schaadt milieu' TIB ruiming 'RTL en Veronica zijn trekpleisters' Twintig jaar geëist voor moord jongetje 3 USTUS 1996 rittannië en Ierland: In d en het noorden van tans op enkele buien wat wind. Vooral in 1 geregeld zon. Mid- eratuur van 16 graden iordwesten tot iets bo- 1 rond Londen, n Luxemburg: Vooral g bewolkt en moge bui. Vrijdag voorzich- rat meer zon. Middag uur van 18 graden aan iets boven de 20 in urg. en Midden-Frankrijk: olkenvelden als zon en dagen kans op een bui, in de oostelijke helf n met onweer. Maxima ag van 18 langs het tot 28 rond Annecy; het midden en oosten re temperaturen, ankrijk: Perioden met verspreid een onweers- tima rond 24 graden in van Bordeaux tot iets 30 in de Provence en 'ote d'Azur. Omgeving :ts koeler. Overwegend zonnig. Middagtemperatuur neeste stranden tegen graden, landinwaarts oven. Ten noorden van nperaturen iets onder den. In het midden en zui- :st zonnig en droog. Golf van Biskaje en g Barcelona soms be- vooral vrijdag kans op reersjbui. Middagtem- aan de costa's rond 28 [raden, langs de Golf aje rond 21 graden. In ienland maxima tussen graden. ihe Eilanden: Aan de nt van de eilanden elden, aan de zuidst- zonnig. Maxima rond n. en Ibiza: Zonnig, ook wat stapelwolken, emperatuur iets boven iden. eel zon. Vrijdag in het toenemende kans op en regen. Middagtem- 30 graden, soms ho- land en Kreta: Zonnig, aan de stranden 30 of iets hoger, in het binnenland met name hier en daar boven de d: Wisselend bewolkt toe regen of een bui. emperatuur van 20 angs de noordkust tot graden in het midden n. Donderdag in Beie- ner. and: Donderdag perio- zon en vrijwel overal rijdag meer bewolking Ie regen- of onweers- laxima circa 27 graden. ,jk: Perioden met zon meeste plaatsen droog, van het noorden uit wolking gevolgd door .uien, mogelijk met on- ixima rond 29 graden, iets lager. •ARTJE leer da onplaats van deze man gorde de naam van zijn P. tor de kost? om, voorman; 3. metaal, tie; 5. oom, eer, erica, lias; erel, ereis; 8. erfenis, tela; 10. gesel, dapper, Elia; ik, sirene, onweer; 13. trio, er, tol; 15. lemoen, gros, ooi, roet, orde; 3. meta- solo; 5. etaleren, blei, ïkker, eskader, kg; 8. om, eppe, Ino; 10. lonk, cel, nes; 12. Eros, It, rekel, 4. variatie, lire, boa; 15. JFS ■ueiu ueA jeei) 's>|U!l -pnogos do 'dwB|jauuaipS poor Rein van der Helm Goes - Waterschap De Zeeuw se Eilanden wil dat de erfge namen van mevrouw Verrijzer uit Middelburg alsnog het tweede deel van haar ingeze- tenenomslag 1996 betalen. Mevrouw Verrijzer kreeg begin dit jaar de aanslag en betaalde de eerste termijn: 44 gulden. Op 20 april 1996 overleed zij en vier da gen daama stuurden de erven de nota voor de tweede termijn aan het waterschap terug. Twee maanden later ontspon zich een communicatie waarvan 'Ook dat I I I I I DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1996 nog' een aardige tv-act kan maken. Het begon allemaal met een brief die het waterschap op 21 juni stuurde naar de erven van mevrouw Verrijzer. Daarin de me dedeling dat het bezwaar tegen de aanslag ingezetenenomslag buiten de wettelijke termijn was binnen gekomen en niet in behandeling werd genomen. Betalen dus! De erfgenamen op hun beurt meenden aardig snel gereageerd te hebben en namen telefonisch contact op met het waterschap. „Het antwoord luidde dat voor eind maart het bezwaar binnen moest zijn. Mijn verklaring was dat ik niet eerder wist dat ze zou overlijden, dus dit niet eerder kon indienen. Absurd dus!" Dat schrijft H. Vaneveld uit Middel burg in een brief die hij ten einde raad aan de Tweede Kamer zond. Daarmee was de kous nog niet af. Vaneveld kreeg verder in het tele foongesprek te horen dat me vrouw Verrijzer op de peildatum 1 januari ingezetene was en haar betalingsplicht voor het hele jaar 1996 gold. „Deze belastingplicht verhuist met u mee. U hoeft, wan neer u naar een ander water- schapsgebied verhuist dus niet opnieuw te betalen," deelde een medewerker van de sector Midde len nog mee. „Hierna heb ik deze meneer gezegd dat op de plek waarheen mevrouw Verrijzer ver huisd is, écht geen ingezetenen- omslag betaald wordt," scham pert Vaneveld. De waterschapsambtenaar bleek niet te vermurwen. De 44 gulden moesten er gewoon komen. Zeer tot verdriet van Vaneveld die vindt dat je stopt met ingezetene te zijn op het moment van overlij den. De erfgenamen houden dan ook de hand op de knip. Dijkgraaf Huib Eversdijk van De Zeeuwse Eilanden is het roerend met Vaneveld eens. „Dit lossen we op," zei hij opgewekt. „Iemand die overlijdt is niet belastingplichtig meer. Die tweede nota hoeft na tuurlijk niet betaald te worden." Gevraagd of er binnen zijn orga nisatie niet een wat star-ambtelij ke houding heerst, ontkent hij. „Wij zijn een jong waterschap, nog volop in ontwikkeling. Er wordt een standaard-procedure toegepast, die in dit geval een ver gissing oplevert. Dit soort 'grap pen' komt meer voor. Maar het komt allemaal in orde. Ik ga dit vanmiddag nog met de afdeling Middelen opnemen. Meneer Vane veld had geen brief naar de Twee de Kamer hoeven schrijven. Daar is hij aan het verkeerde adres. Hij had mij even moeten benaderen." Van onze verslaggever Utrecht - De Nederlandse Zorgfederatie is niet in staat om de vakbonden in de gezondheidszorg (AbvaKabo, CFO, FHZ en NU'91) vandaag uitsluitsel te geven over het definitieve stand punt van de werkgevers over het principe-akkoord CAO-Zie- kenhuiswezen '96-'98. De instellingen voor verpleeg huiszorg, geestelijke gezond heidszorg en de ziekenhuizen kunnen instemmen met het CAO-voorstel, maar de instellin gen in de gehandicaptenzorg hebben nog geen reactie gegeven. Door 'onvoorziene omstandighe den' kan de NZF pas 16 augustus duidelijk maken of alle werkge versorganisaties bereid zijn het principe-akkoord te onderteke nen. Dat heeft adjunct-directeur R.G. de Vries van de Nederlandse Zorgfederatie gisteren bekend gemaakt in een brief aan CAO- onderhandelaar M. Dekker van NU'91, de beroepsorganisatie voor de verpleging. De NZF be tuigt haar spijt over de verlate reactie. Deze situatie is volgens de NZF zo ontstaan, omdat de Nederlandse Vereniging voor Gehandicaptenzorg haar achter ban te laat heeft geraadpleegd. De beroepsorganisatie NU'91 had de NZF opgeroepen vóór 1 augustus de«CAO-onderhande- lingen te heropenen. Anders zou NU'91 nog deze week protestac ties in de Nederlandse zorgin stellingen voeren. De beroepsor ganisatie voor de verpleging heeft besloten om twee weken te wachten op het definitieve standpunt van de NZF. Als de NZF niet bereid is in te gaan op de wensen van NU'91, dreigt een actieronde in de Ne derlandse ziekenhuizen en zorg instellingen. De beroepsorgani satie blijft de komende weken doorgaan met het opzetten van actieplannen (zoals werkonder brekingen, stiptheidsacties en zondagsdiensten). Adjunct-directeur De Vries van de Nederlandse Zorgfederatie voelt in ieder geval weinig voor nieuwe onderhandelingen. Hij heeft erop gewezen dat zijn eigen achterban, waarvan de meerder heid geraadpleegd is, akkoord gaat met het resultaat. Ook de meeste vakbonden (AbvaKabo, CFO, FHZ) zijn bereid hun hand tekening te zetten. De NZF heeft al eerder in een brief NU'91 opgeroepen weer deel te nemen aan de afrondende besprekingen voor het CAO Zie kenhuiswezen. De beroepsorga nisatie voor de verpleging is al leen daartoe bereid, indien het CAO-akkoord kan worden open gebroken. Als alle partijen blijven volhar den in hun standpunt, dan is vol gens M. Bogers, districtsmede werker regio Oost (Utrecht, Gel- Delft (anp) - Bij een vierdaagse werkweek van 36 uur stappen mensen vaker in de auto dan als de uren over vijf dagen worden gespreid, meldt Delft Integraal naar aanleiding van een promo tie-onderzoek van dr. M. Dijst voor de faculteit Bouwkunde van de TU Delft. Dijst kwam tot de conclusie dat de hoeveelheid tijd bepaalt wat je gaat doen. Twee uurtjes extra vrij aan het einde van een dag gebruik je volgens Dijst in eerste instantie om te gaan'sporten of boodschappen te doen. Bezighe den waarvoor eerder de fiets dan de auto wordt gepakt. Bij een extra vrije dag zijn men sen meer geneigd langere afstan den af te leggen met de auto voor een bezoek aan familie, vrienden of een pretpark. Het totaal aan tal verreden autokilometers in Nederland zal dan omhoog schieten. derland en Overijsssel) van NU'91 een actieronde in de Ne derlandse ziekenhuizen en zorg instellingen onvermijdelijk. Ook de actiebereidheid bij verpleeg kundigen in de academische zie kenhuizen begint toe te nemen. In juni sloten vakbonden (Abva Kabo en CFO) en de werkgevers organisatie NZF een principe akkoord voor een nieuwe CAO, die geldt voor 320.000 mensen. Belangrijkste punten zijn de in voering van een 36-urige werk week en het verlagen of schrap pen van enkele toeslagen voor onregelmatige uren. Het perso neel krijgt volgens het nieuwe CAO per 1 september twee pro cent loonsverhoging en in 1997 een structurele loonstijging van eerst anderhalf en in juli nog eens 0,5 procent. Van de AbvaKabo-leden heeft 77 procent ingestemd. Bij deze bond zijn 43.000 verpleegkundigen aangesloten, NU'91 heeft er 19.000. De achterban van NU'91 en de actiegroepen Witte Woede en Bonje verzet zich vooral tegen de afbraak van de onregelmatig heidstoeslag, het ontbreken van garanties voor herbezetting bij 36 uur werken, het achterblijven van het loon bij andere beroeps groepen, en het ontbreken van garanties voor vermindering van werkdruk bij een kortere werk week. (ADVERTENTIE) Het Overijsselse kerkdorp Staphorst hield gisteren open huis. Bezoekers konden kennismaken met plaatselijke tradities en kijken naar modeshows van lokale klederdrachten. foto anp slechts 2x per jaar... Maar wél echte korting! Oude Markt 3, Roosendaal. Telefoon 0165-553809 Amsterdam (anp) - Lex van Weren is gisteren in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dat heeft een vriend van hem meegedeeld. Van Weren was bekend als trompettist, een functie die hij in de oorlog ook in vernieti gingskamp Auschwitz uitoefende. Programmamaker Willy Lindwer maakte daar vrij recent nog een documentaire over. Van Weren werd 76 jaar. Hij werd in 1920 in Den Haag geboren, maar hij bracht het grootste gedeel te van zijn leven in Amsterdam door. Zo was hij in de jaren '50 en '60 dirigent van het City Theater orkest daar. Als jood was hij in 1943 via doorgangs kamp Westerbork in vernietigingskamp Auschwitz terechtgekomen. Na de oorlog keerde hij na talrijke omzwervingen terug in Amsterdam. Dick Walda boekstaafde zijn herinneringen later onder de titel 'Trompettist in Auschwitz'. Van Weren heeft altijd gezegd dat zijn trompet hem het leven redde, al vond hij het gruwelijk om in het kamp te spelen. „Terwijl je wist dat er miljoenen werden vermoord, speelde ik de ragtimeband." Het kampleven draaide 'om baantjes waarmee je probeerde te overleven, ook al ging dat altijd ten koste van anderen'. Door Elly Lammers Den Haag - De 43-jarige Matthijs Wiersma werkt als computerdeskundige bij een administratiekantoor. De baan groeit hem al enige tijd boven het hoofd. Hij is bij nader inzien onvoldoende op geleid en niet echt geschikt voor het werk. Collega's ergeren zich in toene mende mate. Wiersma slaapt steeds slechter en ziet huizenhoog op tegen el ke werkdag. Gesprekken met de directie leveren niets op, want de kleine firma heeft geen andere passende functie voor hem. Uiteindelijk komen Wiersma en de directie overeen dat ontslag de enige op lossing is. Wiersma tekent protest aan tegen zijn ont slag bij de kantonrechter, die de arbeids overeenkomst op basis van ingebrachte stukken pro forma ontbindt. Wiersma krijgt vervolgens een werkloosheidsuitkering. Zo was het althans. Maar vanaf vandaag is een nieuwe wet van kracht, waardoor Wiersma weieens linea recta in de bijstand zou kunnen belanden. Volgens die nieuwe wet is Wiersma namelijk 'verwijtbaar werkloos', omdat hij het ont slag met zijn directie overeenkwam. De straf op berusten in ontslag is in de nieuwe wet zwaar: geen WW-uitkering. De 'Wet boeten, maatregelen en terug- en invordering sociale zekerheid' moet de uit keringsfraude en het beroep op de sociale voorzieningen terugdringen. Er komt meer eenvormigheid in de straffen en ze worden zwaarder. Zo krijgen mensen onder meer de plicht om informatie die van invloed kan zijn op hun uitkering (zoals samenwonen) onmiddellijk te melden. Wie nalatig is kan een boete van maximaal 5000 gulden aan de broek krijgen. Voor niet voldoende solliciteren of afslaan van scho ling gaan zwaardere straffen gelden. Maar de grootste gevolgen heeft waarschijnlijk de aanscherping van de WW. Mensen die ont slag boven het hoofd hangt, moeten in de toekomst veel openlijker en harder strijden tegen ontbinding van de arbeidsovereen komst, omdat ze anders niet in aanmerking komen voor een WW-uitkering. Tot op heden hadden de bedrijfsverenigin gen de nodige vrijheid in het toepassen van strafkortingen bij 'verwijtbare werkloos heid'. Tussen de 'mate van verwijtbaarheid' en de strafkorting moest 'evenredigheid' be staan. Straffen varieerden van een vijf procents korting voor de eerste vier weken tot het he lemaal weigeren van een WW-uitkering. Daarbij hadden de bedrijfsverenigingen geen sanctieplicht. Volgens politiek Den Haag waren ze veel te laks met straffen en lieten ze misbruik te veel toe. Nog geen half procent van de WW-aanvragers wordt ge kort op zijn uitkering. De nieuwe wet legt bedrijfsverenigingen wel een sanctieplieht op. Ze moeten ook ac tief gaan onderzoeken of de oud-werknemer zelf enige schuld heeft aan zijn ontslag. De bedrijfsvereniging wil dus in de toekomst het naadje van de kous weten en kan gaan praten met de werkgever en oud-werkne mer. De wet omschrijft het begrip 'verwijtbaar' vrij ruim. Dus een verstandige werknemer wijst een deal met de werkgever af. Te snel akkoord gaan leidt tot 'verwijtbare werk loosheid'. Daarom doet de werknemer er be ter aan zich tot het uiterste - tot voor de rechter - te verzetten. De nieuwe wet legt de bewijslast in feite bij de werknemer, die moet aantonen dat de schuld bij de andere partij ligt. De bedrijfsverenigingen mogen de hoogte van de straf ook niet meer zelf bepalen. Op 'verwijtbare werkloosheid' zijn volgens de wet nog maar twee reacties mogelijk: de WW-uitkering volledig weigeren of voor een half jaar halveren tot 35 procent van het laatst verdiende loon. In het laatste geval moeten er verzachtende omstandigheden zijn. De nuance is tot die twee straffen be perkt. De FNV is alleen al om die reden tegen de wet gekant. „Met de standaardisatie van de straf verdwijnt het begrip evenredigheid. Terwijl de mate van schuld en straf met el kaar in evenwicht behoren te zijn," zegt FNV-beleidsmedewerker Kester. Daarnaast vindt de FNV dat de wet veel te eenzijdig de werknemers treft. „Een werkgever kan ook iemand wegtreiteren, maar daar bestaat geen straf voor." Ook de uitkeringsinstanties hebben kritiek op de nieuwe wet. De bedrijfsverenigingen protesteren dat het onmogelijk wordt zaken van geval tot geval te bekijken. De Sociale Diensten vrezen een enorme toeloop van af gewezen WW-ers. En de kantonrechters sloegen onlangs alarm vanwege de toename van werk die ze verwachten. Jaarlijks doen de kantonrechters zo'n 50.000 ontslagzaken schriftelijk af, nadat werkgever en werkne mer het al min of meer eens zijn geworden. In de toekomst zullen veel meer zaken mon deling voor de rechter uitgevochten worden. Dat kost meer tijd. De wet heeft ook grote gevolgen voor oude re werknemers. Zo werkt de 54-jarige Char lotte Peters al tien jaar bij een groot bedrijf voor bouwmaterialen. Het bedrijf kent een 'ouderenregeling'. Charlotte kan op haar 55e stoppen met wer ken en krijgt dan een aanvulling bovenop haar WW-uitkering. Aan dat 'misbruik' van de werkloosheidswet maakt de wet dras tisch een eind. Als Charlotte straks wil stoppen met wer ken, geldt ze als 'verwijtbaar werkloos' en krijgt ze 0,0 procent WW. VERVOLG VAN VOORPAGINA Voordat het qua betalen met RTL4 en Veronica dezelfde kant op gaat als met RTL5 stroomt er een massa water door de Rijn. Hoewel 'niets zeker is' en garan ties dus gevaarlijk zijn wil de Holland Media Groep minimaal wachten totdat, najaar 1998, de bulk van de bestaande contracten met de kabelexploitanten af loopt. „Dat is het moment om te gaan onderhandelen. Ten eerste willen wij dan niet langer betalen voor de doorgifte van onze uitzendin gen, want zo is het nu gesteld. De programma's van RTL en Veroni ca zijn trekpleisters, waaraan de exploitanten dubbel en dwars verdienen," stelt de vroegere NC- RV-dj. De nutsbedrijven bepalen nu wat er op televisie te zien is, straks beslist de kijker, luidt de voor de consument vriendelijkere visie van Everaars. De eerste zorg van de kabelexploitanten betreft het aanpassen van hun apparatuur, wat kapitalen kost. Maar anders kunnen zij de dan digitale beel den niet eens doorsturen naar de huiskamers. „Daar schieten wij natuurlijk ook niets mee op," relativeert Everaars. „Daarom ook zal be- taal-tv zo'n vaart niet nemen. Wat heeft de Holland Media Groep aan een bereik van tien procent of iets dergelijks, terwijl we nu eigenlijk overal te ontvan gen zijn." Arnhem (anp) - Voor de recht bank in Arnhem rechtbank is gis teren een gevangenisstraf van twintig jaar geëist tegen een 46- jarige mail uit Nijmegen. Hij wordt verdacht van moord op de 7-jarige Nasr-Eddine Achouitar uit Nijmegen. Het Openbaar Mi nisterie (OM) vergaarde in deze zaak het bewijs via dna-onder- zoek, waarvoor de hulp van een Duits laboratorium werd inge schakeld. Het Marokkaanse jongetje ver dween op 29 juni 1993 en werd enkele dagen later vermoord te ruggevonden in het Maas-Waal kanaal. In de mond van het kind werd sperma aangetroffen. Uit slagen van het Duitse onderzoek naar het sperma wezen in de richting van de Nijmegenaar. Hij ontkent. De man is al eerder ver oordeeld wegens seksueel mis bruik. Wat zou u er van vinden als het huis-aan-huisblad dat u tot op heden gratis en misschien wel tegen uw zin in de brievenbus gestopt krijgt, straks abonnementsgeld van u vraagt? Waarschijnlijk zult u zeggen: hou maar. Iets wat gratis is, voorziet door dat simpele feit nog niet in een behoefte, maar bij de Holland Media Groep denken ze daar anders over. Daar menen ze dat u wilt betalen om veelvuldig door reclame onderbroken programma's te zien. Ze denken daar kennelijk ook dat adverteerders het volle pond willen blijven betalen voor het opvrolijken van programma's die, via die zender, maar op beperkte schaal bekeken kunnen worden. Het vergt een paar maandjes duimen draaien, maar ver volgens kunt u op de BRT The Bold and the Beautiful gratis volgen en als u van al die andere, herhaalde series in het programmablad de toelichting leest, dan kunt u ze zo weer voor de geest halen. Datzelfde geldt voor speelfilms. Er is al jaren geen rol prent meer vertoond die even te voren niet al op de BBC, Duitsland of België te zien is geweest. Waarbij we maar even buiten beschouwing laten dat 99,9 procent van die Amerikaanse politiefilms volstrekt identiek zijn. Echt, soms verlang ik er weer hevig naar om John Wayne in een nagesynchroniseerde western 'Hande hoch' of 'Zieh, du Dreckskerl' te horen roepen. Dat soort nostalgie maakt tv nog een beetje de moeite waard, maar voor de rest zijn we er toch op uitgekeken? MERIJN BINNENLAND KORT Bidden in strijd tegen rupsenplaag Gerwen - In verband met de rupsenplaag bidt pater E. Jacqmin van de behoudende Priesterbroederschap Pius X op verzoek oude kerkelijke gebeden tegen ongedierte. Deze gebeden komen voor in de traditionele Romeinse Rituale. Vanouds lazen priesters de gebeden op verzoek van gelovigen om plagen van insecten en ander ongedierte te bezweren. In de tek sten komt een exorcisme (uitdrijving van de duivel) voor. Pater Jacqmin wil met de oproep de oude kerkelijke traditie in ere her stellen. Allen die last van de eikenprocessierups hebben, kunnen hem vragen het gebed van de Kerk te bidden. Jacqmin, een Vla ming, wordt deze maand de nieuwe prior van de Nederlandse ves tiging in Gerwen van de Priesterbroederschap Pius X, waarin de aanhangers van de geëxcommuniceerde conservatieve aartsbis schop Marcel Lefebvre zijn verenigd. Verdachte in moordzaak sigarenwinkelier Amsterdam - De Amsterdamse politie heeft gisteren een man ge arresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de gewelddadige dood van een 52-jarige sigarenwinkelier. Het slachtoffer werd za terdagavond dood aangetroffen in zijn winkel aan de Bankrashof in Amstelveen. Volgens een woordvoerder van de politie vloeit de arrestatie Van de verdachte met name voort uit het buurtonder zoek. In dit stadium van het onderzoek wil de politie over de ar restant alleen kwijt dat het gaat om een Amsterdammer van mid delbare leeftijd. De moord dan wel doodslag op de winkelier ver oorzaakte een schok in Amstelveen. Het slachtoffer was gekne veld en had een zak over zijn hoofd. Uit de sectie bleek dat hij door verstikking om het leven is gekomen. Hashimoto krenkt oorlogsslachtoffers Den Haag - De Stichting Japanse Ereschulden vindt het een schande dat de Japanse premier Hashimoto eerder deze week een officieel bezoek heeft gebracht aan het Yasukuni-momument, waarmee onder anderen Japanse oorlogsmisdadigers worden geëerd. Dat heeft de stichting aan minister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken laten weten. Ereschulden hoopt dat Nederland ook haar afkeuring laat blijken. „De uitlating van de premier dat het voor Japan nu maar eens af gelopen moet zijn met het zich verontschuldigen voor de oorlog, is niet alleen uitermate beledigend, maar geeft ook blijk van een diepe minachting voor de slachtoffers," schrijft Ereschulden voorzitter S. Lapré aan de bewindsman. Door John Nijssen Steenbergen - Wat zien we wel, wat zien we niet, wat kost het. Betaaltelevisie. De Holland Media Groep mag dan even gas terugnemen; pay per view is nabij, weten ingewijden perti nent zeker. Betalen per programma, of het nu The Bold, Denktank, een film of Ajax-Fe- yenoord is. Dit zijn geen fabeltjes. Hoelang geleden wierp Meneer de Uil in één klap alle kijkbuiskinderen een knipoog toe? Als Ed en Willem Bever nog dagelijkse kost waren, moesten zij voor hetzelfde bereik aan een decoder knutselen. Hoewel het ernstig twijfel leidt of het illustere duo zo'n kastje voor 'malkander' had gekregen. Stel je de paniek van Truus de Mier eens voor, verstoken van GTST. Tutututuut. „We gaan stapsgewijs naar een systeem toe, waarbij elk programma apart geld kost," is de stellige over tuiging van RTV-deskundige J. Somers uit Steen bergen. „De commerciële zenders vormen geweldi ge machtsblokken aan wie de kijker straks overge leverd is. Dat het in een stroomversnelling raakt komt puur door Sport7. Ruud Hendriks is gewoon op z'n gezicht gegaan. Die dacht nogal gemakkelijk heel Nederland zijn wil op te leggen. Nu blijkt dat lang niet iedereen voelt voor betaling van een paar gulden per maand probeert 'ie in één pakket te ko men met RTL en Veronica. Al die programma's wil het publiek toch niet missen, is de gedachte erach ter. Decoders - nota bene ruim onvoldoende beschik baar - zijn nog maar het begin. Zonder een dergelij ke signaal-omvormer wordt kassie kijke passieve wintersport: sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw, op de kanalen 4, 5, 6 en (Sport)7 althans. Want het publieke bestel (Nederland 1, 2 en 3) en de Duitser, BRTN etcetera vallen buiten beschouwing. Dat valt volgens Sómers overigens nog te bezien. „Met Sport7 erbij zit de kabel vol. Nog één zender extra en er moet een station af. Eurosport wellicht. Twee sportnetten hoeft niet, kan de redenering zijn." Hij waarschuwt voor de volgende stap. De gebun delde krachten zullen zich later weer willen onder scheiden. „Dan zegt RTL4: 'Onze programma's worden het best bekeken, wij moeten duurder be taald worden'. Kun je voor elk station een aparte decodeerkaart gaan kopen." Somers vraagt zich anderzijds wel af hoe de com- merciëlen aantrekkelijk denken te blijven voor de adverteerders, van wie men tenslotte ook in hoge mate afhankelijk is. „Maar daar bedenken ze onge twijfeld iets op. Tegen die tijd is de consument bo vendien een belangrijke inkomstenbron. Hoewel, of de kijkers dit allemaal slikken? Je ziet het aan Film- net, dat ondanks een sterke start nooit het verwach te succes werd. Sport7 zal toch van goeden huize moeten komen. Studio Sport blijft en Europacup wedstrijden zijn meestal ook op de Belgische of Duitse kanalen te zien." Het liedje eindigt in So- mer's opinie toch bij pay per view. „Alle commerciële zendgemachtigden die betaling eisen 'achter' een decoder. In een of meerdere plus pakketten," is in eerste instantie het standpunt van de kabelexploitant voor nagenoeg heel Noord-Bra bant, Pnem. Het bedrijf hoopt hieromtrent voor het einde van dit jaar overeenstemming te bereiken met de pakweg vijftig gemeenten die zij bedient. „Technisch kan het momenteel niet. Maar eind 1997 bezit het gros van de kijkers zo'n decoder," ver wacht commercieel- manager A. van Arendonk van Pnem Teleservices. „De exploitanten zullen de be nodigde decoders verhuren. De prijs ligt mede aan de tv-stations. Nauw overleg is onvermijdelijk, we dienen beide tenslotte het zelfde belang. Van de kij ker." Een eenvoudige decoder (analoog, doch relatief simpel te kraken) kost circa 200 gulden. Een betere analoge decoder 400 tot 500 gulden, maar digitale decoders van gauw duizend gulden zijn de toe komst. „Anders is de hutspot van signalen onmoge lijk te ontcijferen." Reageren op de plannen van de Holland Media Groep is lastig voor Van Arendonk. „Officieel heb ben we nog niets gehoord." Om die reden doet een zegsman van Zekatel (de Zeeuwse kabelexploitant) liever helemaal het zwij gen toe. Zelfs de eerder aangekondigde gratis ken nismaking voor de afnemers met Sport7 is momen teel onbespreekbaar. „We zitten midden in de on-

de Stem | 1996 | | pagina 3